Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-06-15

Sprendimai dėl Sodros: taupymas – taip, o kaip sisteminė reforma?

Publikuota: Ekonominė, finansų, socialinė politika

Šiandien Vyriausybė pritarė visai eilei įstatymų projektų, kurie susiję su valstybės (mokesčių mokėtojų) finansų taupymu.

Iš karto noriu pabrėžti, kad taupymo priemonės būtinos. Jei nebus taupoma, reiks skolintis. Skolintis nebalansuojant valstybės pajamų ir išlaidų gali net nepavykti. O jei ir pavyktų, tai palūkanų mokėjimas dar didesne našta mokesčių mokėtojus guls kitais ir visais vėlesniais metais.

Sunkumų akivaizdoje, kai sumažėja pajamos, o jas padidinti nėra galimybių, kiekvienas iš mūsų, jei nepametėm sveikos nuovokos, puolame ne prie reklamuojamų pigių kreditų, o didžiausią dėmesį sutelkiame į tai, kaip pragyventi už mažiau. Visiems, išskyrus Keynes gerbėjus ir kitus paklausą akcentuojančius ekonomistus akivaizdu, kad taip turi elgtis ir valdžia.

Pritardamas taupymo priemonėms, visgi turiu tam tikrų pastebėjimų.

Pirma, kodėl su įstatymų projektais reikėjo laukti taip ilgai? Negi nebuvo aišku prieš kelis mėnesius, kad tai reikės daryti? Kam reikėjo laukti kol iki Seimo sesijos pabaigos liks tik dvi savaitės?..

Antra, kai projektai pateikti taip greitai, kas gali garantuoti, kad finansinis efektas yra pasiektas geriausiomis priemonėmis? Turiu galvoje ir teisinius aspektus, kurių įvertinti tiesiog nebuvo laiko. Tačiau ne mažiau svarbu pačių pakeitimų esmė. Tarkime, kad ir motinystės (tėvystės) išmokos - juk per turėtą laiką, jei būtų laiku diskutuojama, galima buvo nustatyti ir lankstesnę, labiau šeimų poreikiams pritaikytą sistemą. Pavyzdžiui, kad pati šeima spręstų kaip ir per kokį laikotarpį ji norėtų gauti tą paramą, jei jau valstybė apsiima ją teikti mokesčių mokėtojų sąskaita.

Trečia, bent jau vienas iš pakeitimų - pensinio amžiaus ilginimas, gal ir svarbus dalykas, tačiau jis nesprendžia šios dienos problemų (kitų metų biudžetui tai jokios įtakos nedaro), o tik dalinai ilgalaikes.

Tačiau ilgalaikių problemų sprendimas neturi būti suvestas tik į Sodros  balanso gelbėjimą. Norint problemas spręsti iš esmės reikia pagaliau atsakyti į klausimą, kokia bus Sodra iš esmės ir kiek ją pakeis privatus kaupimas.

O štai čia ir didžioji problema. Šiandien patvirtintas pensijų reformos planas. Tačiau šis planas, pirma, nebuvo pateiktas visuomenei susipažinti, o formaliai Vyriausybei pateiktas tik šiandien.

Antra, jis neatsako į tai, kas ir kada bus realizuojama. Išskiriamas tik pirmas etapas, ir aišku, kad kai kas realizuotina iš karto, o kažkam prireiks ir dešimtmečių.

Trečia, tik paskutiniu momentu pensijų sistemos reformos plane šių eilučių autoriaus dėka atsirado nuostata, kad privatus pensijų kaupimas bus plečiamas. Bent jau daugelyje valstybių būtent šis aspektas ir suprantamas kaip pagrindinė sisteminė pensijų sistemos reformos nuostata. Be šios nuostatos, žinant dalies Sodros fanų nusiteikimą, yra visiškai akivaizdu, kad pensijų reforma būtų ne pradedama, o atvirkščiai - stabdoma.

Patiko (0)


Atgal į: Sprendimai dėl Sodros: taupymas – taip, o kaip sisteminė reforma?