BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie 2010 metų biudžetą

Vyriausybė dar šią savaitę Seimui turi pateikti 2010 metų biudžeto projektą. Pasidalinsiu komentarais, ką apie jį manau.

Visų pirma, nors tai toli gražu ir ne svarbiausias dalykas, reiktų pastebėti, kad pagal senas geras tradicijas biudžeto projektas yra vis dar gimimo stadijoje, ir Vyriausybėje jis bus priimamas prieš tai jo nepaskelbus ir visuomenei nepamačius. Eilinį kartą praleista proga gauti pastabų ir pasiūlymų iš visuomenės ir ekspertų.

Antra, biudžetas iš tiesų numato rimtą taupymą. Pirmą kartą po kelių taupymo ir išlaidų mažinimo užėjimų paliesta ir socialinių išmokų sistema. Kita vertus, neužmirškime, kad dirbančiuosius taupymas palietė jau anksčiau, o pensijos ir socialinės išmokos buvo tabu. Todėl iki šiol iš pašalpų kai kuriais atvejais šiandien galima gyventi geriau nei iš atlyginimo, socialinio draudimo išmokos nebeturi ryšio su įmokomis ir įplaukomis.

Trečia, taupymas biurokratijos srityje iš tiesų matomas ir radikalus. Pavyzdžiui, mano vadovaujamos Teisingumo ministerijos srityje (neskaitant tik kalėjimų) išlaidos kitais metais palyginus su 2006 (!) metais bus mažesnės keturiasdešimčia procentų. Ir tai dar neskaičiuojant planuojamo darbo užmokesčio fondo sumažinimo 10 procentų. Tik Kalėjimų departamentui karpymas kiek nuosaikesnis.

Ketvirta, Socialinio draudimo biudžetas numato 2 procentiniais punktais didinti socialinio draudimo įmokas. Neva nėra kitos išeities.

Tačiau noriu pažymėti, kad kita išeitis tikrai yra, o siūlomas įmokų didinimas kaip tik vargu ar laikytinas išeitimi.

Įmokų padidinimo nauda biudetui skaičiuojama pagal tai, kiek vienas įmokų procentas sudaro milijonų litų. Gauname, kad iš dviejų procentų biudžetas gaus 400 milijonų. Tačiau šiuo atveju neįvertinami lūkesčiai ir subjektyvus faktorius.

Pasiuntus į rinką žinią, kad didinamos socialinio draudimo įmokos daliai mokesčių mokėtojų neabejotinai kils mintis, kad „jeigu jūs taip, tai mes irgi taip “. Kitaip tariant šis įmokų padidinimas, deja, pasitarnaus tarsi akstinas ar netgi moralinis pateisinimas vokeliams plėstis (o jie jau ir taip plečiasi).

Suma sumarum biudžetas gaus papildomai 2 procentus, tačiau kiekvienas (ne iš dviejų, o iš visų trisdešimt penkerių) procentų bus mažesnės vertės. Pavydžiui, ne 200 milijonų, o 195. Tokiu atveju planuojamas tiesioginis padidinimo efektas biudžetui sumažėtų beveik per pusę. Įvertinkim netiesioginį – ir gali būti, kad priartėsime prie nulio.

Kalbant apie rezervus taupymui – jų dar tikrai yra. Kad ir tos pačios, kaip minėta, pirmą kartą mažinamos, tačiau pastaruosius keletą metų nuosekliai augintos socialinės išmokos (apie tai jau rašiau).

Tarkime, pensijos per kelis metus užaugo beveik 80 procentų. Kodėl konservatorių premjerui ir Socialinės apsaugos ministrui atrodo, kad pensijų nedirbantiems pensininkams negalima sumažinti daugiau nei penkiais? Suprantama, kad pensininkams nuo to tikrai bus gerokai sunkiau. Tačiau ar ne apie solidarumą ir vienodą diržų veržimąsi mes taip gražiai iš valdžios tribūnų kalbame?

Kita sritis, kurios taupymas nepalietė tiek, kiek kitų (jei iš viso palietė) – tai žemės ūkis. Jei nevertinsime planuojamo darbo užmokesčio fondo mažinimo (kuris šią sritį palies bene mažiausiai), tai kartu su ES parama (dėl pastarosios padidėjimo) finansavimas žemės ūkiui palyginus su pernai išaugs beveik 14 procentų. Nejaugi tai irgi atitinka solidarumo principą?..

Kalbant apie rezervus aš jau neminiu Vyriausybėje arba Seime vis užstringančių saulėlydžio iniciatyvų, kurių piniginį efektą sunku išmatuoti.

Visus šiuos papildomus taupymo žingsnius būtina atlikti ne tik tam, kad nereikėtų įvedinėti socialinio draudimo papildomų įmokų. Juk nepaisant visų karpymų valdžios sektoriaus deficitas planuojamas virš 9 procentų…

O kokios gi pajamų didinimo galimybės, apie ką vis kalba kairioji opozicija? Esu įsitikinęs, kad biudžetas visų pirma turi bent jau šių galimybių nepakirsti (o tai su socialinio draudimo įmokų didinimu, deja, būtų daroma).

Kitos galimybės be abejo turi būti išnaudotos. Tai ir geresnių sąlygų ūkinei veiklai sudarymas (tik kur tas darbo santykių liberalizavimas?…), tai ir geresnės sąlygos investicijoms pritraukti (tik vėlgi – žemės rinkos ir statybų liberalizavimas kol kas tik planuose).

Sutikčiau, kad prie ekonomikos skatinimo gali prisidėti ir viešos – privačios partnerystės produktai, kuriuos šiandien realizuoti yra puikiausias metas. Darau ir darysiu viską, kad bent jau kalėjimų pertvarkos srityje tai ir būtų padaryta. Tačiau neramu, kad viešos – privačios partnerystės projektai netaptų tiesiog pinigų leidimo mašina, kuri skatina kažką, bet labiausiai - išlaidavimą.

Ir pabaigai apie sisteminę biudžeto reformą. Kitų metų biudžeto projektas, deja, senoviškas. Tačiau džiaugiuosi, kad į rezultatus orientuoto biudžeto siekis bent jau atsirado kaip pirmas prioritetas kitų metų strateginių tikslų sąraše.

Galiausiai, konkretus šios reformos pagrindas galės būti ir tai, kad kabinetas iš esmės vakar pritarė mano pasiūlytiems reformos principams. Konkretūs projektai bus rengiami, dėl detalių ir atskirų nuostatų dar diskutuojama, tačiau užfiksuota, kad teisės aktai turės būti parengti iki kitų metų vasario.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (894) | “Apie 2010 metų biudžetą”

 1.   ilgius rašo:

  Biudžetas mažinamas, taupymas yra gerai. Negerai, kad nekalbama apie didesnį finansavimą aktyvioms antikrizinėms priemonėms - darbo vietų išlaikymui, pajamų skurdžiausiems užtikrinimui (tegul ir ties ta mizerna 315 Lt riba), bedarbių laikinam išmokų išplėtimui, subsidijuojamoms darbo vietoms etc. Ar tai yra daroma? Nes jei į krizės socialinius padarinius reaguota bus pasyviai, pasekmės bus labai brangiai kainuosiančios. Krizės pikas numatomas 2010 m., tad veikti reikia dabar.
  Ekspertai rašo: nors trumpalaikėje perspektyvoje darbo vietų išsaugojimo ir skurdo drastiško augimo prevencijos priemonės pareikalautų papildomų finansinių išteklių (2009 m. priemoniu kaštai iš viso sudarytu 4–4,2 proc. BVP, o mažėjant krizės pasekmėms, nukristų iki 1,4–1,8 proc. BVP – 2015 m.), taciau ilgalaikėje perspektyvoje tai užtikrintu didesnį gyventojų vartojimą, sumažintų gyventojų skurdą ir socialinę atskirtį, taip pat apribotų daugelio neigiamų socialinių reiškinių plėtrą.

 2.   hadrian rašo:

  “Kodėl konservatorių premjerui ir Socialinės apsaugos ministrui atrodo, kad pensijų nedirbantiems pensininkams negalima sumažinti daugiau nei penkiais? Suprantama, kad pensininkams nuo to tikrai bus gerokai sunkiau. Tačiau ar ne apie solidarumą ir vienodą diržų veržimąsi mes taip gražiai iš valdžios tribūnų kalbame?”

  p. Šimašiaus žongliravimas žodžiais jau tampa tendencija:

  pirma, “solidarumas” ar “vienodas diržų veržimas” autoriaus interpretuojamas kaip “proporcingas sumažėjimas”; alternatyvi interpretacija būtų “sumažėjimas iki tiek pat”;

  antra, kaip jau esu paaiškinęs - pensijos yra defacto (seniau uždirbtų) pinigų grąžinimas - skirtingai nuo atlyginimų, kurie yra užmokestis už ateity atliktą darbą; kaip niekas neprašo dirbančiųjų atiduoti dalies jau išmokėtų atlyginimų, taip neturėtų ir prašyti pensininkų atsisakyti jų jau uždirbtų (tik valstybei paskolintų) savo pajamų;

  trečia, autoriaus numone 10000 LT uždirbančiam dėdulei “susiveržus diržus” iki 8000 LT, 600 Lt uždirbantis (ar gaunantis tokią pensiją) iš solidarumo turėtų “susiveržti” iki 480 Lt; tačiau tai net iš tolo nepanašu į jokį “solidarumą” - kažkas atsisako / praranda gražų “viršsvorį”, kitas - verčiamas kartą į savaitę badauti

 3.   daugela rašo:

  Nemanau, kad prisiekęs “laisvosios rinkos” ideologas pajėgus suprasti socialinį šio reikalo aspektą.
  Gal todėl, kad iki pensijos jam toli.

 4.   Petras rašo:

  Mielas ministre, gražiai kalbate apie biudžeto išlaidų mažinimą: „Pavyzdžiui, mano vadovaujamos Teisingumo ministerijos srityje (neskaitant tik kalėjimų) išlaidos kitais metais palyginus su 2006 (!) metais bus mažesnės keturiasdešimčia procentų. Ir tai dar neskaičiuojant planuojamo darbo užmokesčio fondo sumažinimo 10 procentų. Tik Kalėjimų departamentui karpymas kiek nuosaikesnis“. Po tokių žodžių doram piliečiui kyla loginiškas klausimas: „Kodėl negalima sumažinti biudžeto skirto nuteistiesiems? Kodėl visiems drastiškai, o Kalėjimų departamentui – nuosaikiai? Galima bloginti gyvenimo sąlygas motinoms (tėvams) auginantiems vaikus, pensininkams ir bedarbiams, vaikų namų auklėtiniams ir kt, o nuteistiesiems nevalia – jie privilegijuoti.
  Siūlyčiau mielam “laisvosios rinkos” specialistui nusileisti ant žemės ir apsižvalgyti po Teisingumo ministerijai priklausančią sritį. Kodėl toks didelis vieno nuteistojo išlaikymas per dieną (ne todėl , kad įstaigos pasenusios – jos kasmet renovuojamos) , o todėl , kad aplink jį tūpčioja krūva „besmegenių“ pradedant Kalėjimų departamentu, baigiant įstaigų būrių viršininkais. Suskausta pilvuką - prašau gydytojas jau laukia, suskausta dantuką - odontologas, čia pat. Ar logiška turint Laisvės atėmimo vietų ligoninę ir gydymo pataisos namus Pravieniškėse, dar turėti kiekvienuose pataisos namuose medicinos skyrių (dirba nemažiau 15 žmonių). Čia med personalo budėjimas vyksta ištįsą parą. Ne duok dieve kas nors nuteistajam atsitiks. Kyla klausimas ar iš tikrųjų visiški „besmegeniai“ yra statutiniai pareigūnai, negalintis iškviesti greitosios pagalbos. Jeigu vidurinės mokyklos mokytojai laisvai vaikšto po zoną ir dėsto pradinio, pagrindinio ir vidurinio mokslo programas nuteistiesiems, kodėl greitosios pagalbos gydytojas negalėtų suteikti pirmosios pagalbos nuteistajam zonoje? Kodėl Lukiškių kalėjime Sveikatos priežiūros skyriuje dirba 21 medikas, kai Laisvės vietų ligoninę nuo jo skiria tik dygliuota tvora. Ir dar kokie 5 gydytojai dirba su „majoro: antpečiais kalėjimų departamente. Štai tau ir laisvoji rinka. O dar yra Kalėjimų departamente Personalo skyrius su 7 darbuotojais, (gal majorais, gal kapitonais), kuriems neįkandama VRM VATARO programa – jų skelbiami skaičiai neatitinka tikrovės. Ir dar kiekvienoje Kalėjimui pavaldžioje įstaigoje po 3-4 personalo darbuotojus su „majoru“ priešakyje. Gal reikėtų kaip tik pradėti išlaidų mažinimą nuo kalėjimų departamento juk kai pažvelgi į vidutinį darbo užmokestį http://www.kalejimudepartamentas.lt/?item=vkl_inf_apie_uzm&lang=1 kalėjimų departamente ir teisingumo ministerijoje http://www.tm.lt/tm/darbouzmok jis aiškiai ne ministerijos naudai. O darbo specifika vienoda, išskyrus vieną apsaugos ir priežiūros skyrių. Kodėl Kalėjimų departamento patarėjo vidutinis atlyginimas 7680, 00Lt, o teisingumo ministerijos patarėjo tik 6409,00Lt.?

 5.   Valdas rašo:

  Sveiki, manau vyriausybei reiktų ypatingą dėmesį skirti tam, kad nedidinti pašalpų gavėjų ir bedarbių skaičių.

  Siūlyčiau:
  1. Reikšmingai padidinti NPD (neapmokestinamą pajamų dydį) - tai pakeltų pajamas uždirbantiems nelabai daug, bet dar dirbantiems …
  2. Ieškoti būdų skatinti smulkius verslininkus - visiems, kurie dirba pagal ind. veiklos pažymą - pvz. iki 50 000 metinės apyvartos pelno neapmokestinti visai. Nes valstybei bedarbį išlaikyti tikrai brangiau, nei neimt kelių tūktstančių nuo pelno .. jei jo išvis jis gauna.
  3. Jei jau ima PSD nuo smulkiuju verslininku, tai ir garantijas tokias pat suteikti , kaip ir visiem - arba neimt to PSD visai …
  4. Smulkios įmonės steigimas internetu per pusdienį vis dar pažadai, nors jau senokai žadėta …

  Ir t.t. ir panašiai - jei tikrai noras būtų - padaryt būtų galima greitai … Sakysit, biudžete ir taip skylė .. Kaip sakoma, dabar ar taip, ar taip skylė - pats laikas imtis radikalių pakeitimų, kurie taptų mūsų stiprybe po kelių metu…

  P.S. o tokius parazitinius darnius kaip Sodra ir darbo birža reiktų REFORMUOTI iš pagrindų. Jų darbo efektyvumas, ypač galutinis rezultatas menkas - o resursus ir lėšas ryja kaip slibinas, deja.

  P.S.2. beje, linkiu Jums ministre sėkmės. Jūsų, kad ir nedidelį, bet pakankamai reikšmingi pasiūlymai rodo, kad Jūs progresyviai mąstote ir tikiuosi, Jums seksis ir toliau įgyvendinti savo mintis ir įdėjas.
  Kaip sako kinai, “…ilgas kelias prasideda nuo mažo žingsnelio …”

 6.   Petras rašo:

  Taupymas biurokratijos srityje. Kodėl Kalėjimų departamento biudžetą ketinate karpyti nuosekliau? Juk akivaizdžiai matosi, kad tvarkos šioje sistemoje nėra. Peržvelgus naująją struktūrą matome, kad 1).Kalėjimų departamento sveikatos skyriuje dirba 5 gydytojai – pareigūnai (majorai), departamentui pavaldi Laisvės atėmimo vietų ligoninė + Pravieniškių gydymo pataisos namai, tačiau kiekvienuose pataisos namuose dar yra Sveikatos priežiūros skyrius - ne mažiau 15 med. personalo. Medikai budi ištįsom parom - mokami naktiniai budėjimai. O Lukiškių kalėjime Sveikatos priežiūros skyriuje dirba net 21 medikas, kai Laisvės atėmimo vietų ligoninę nuo kalėjimo skiria tik dygliuota tvora. kodėl atsisakoma greitosios pagalbos paslaugų? Juk nuteistieji tokie patys (tikrai ne geresni) žmonės? Kam reikia maitinti tokią armiją medikų, migruojančių iš vienos įstaigos į kitą?
  O ir darbo užmokesčio vidurkis teisingumo ministerijoje http://www.tm.lt/tm/darbouzmok palyginus su kalėjimų departamentu http://www.kalejimudepartamentas.lt/?item=vkl_inf_apie_uzm&lang=1 aiškiai ne ministerijos naudai. Kodėl Kalėjimų departamento patarėjo vidutinis atlyginimas 7680,00Lt., o Teisingumo ministerijos patarėjo tik 6409,00 Lt..? Ir tai tik maža aisbergo viršūnėlė.

 7.   rasa rašo:

  Siaubas, kas valdo mūsų Lietuva? Net nekyla ranka rašyt kokį atsakymą tam Šimašiui.

 8.   Jamila Roberts rašo:

  There is evidently a lot to identify about this. I believe you made various nice points in features also.

 9.   Douglas Gilkey rašo:

  I really enjoyed your blog. That is always nice when you read something that is not only informative but entertaining. Outstanding!

 10.   AFRICAN MANGO rašo:

  Excuse, that I can not participate now in discussion - it is very occupied. But I will be released - I will necessarily write that I think on this question.

 11.   Nicolasa Schoell rašo:

  Fantastic Write-up, I discover comming in your blog usually and definitely need to congragulate your guys for writing these captivating blogs. Spekaing of which i’ve a blog myself and I hope you may have a look and allow me know what you believe it is possible to study blog

 12.   links rašo:

  The advantages to the first and second stages is that the owner will be in a hurry to sell their home to keep it from going into foreclosure, however, the only disadvantage to this is that the potential owner will need to be able to afford the left over price of the home, and the monthly payments.

 13.   Helen Trausch rašo:

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 14.   Phil Cregeen rašo:

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 15.   VigRX Plus rašo:

  Matchless theme….

 16.   zaklady online rašo:

  “you jew muddafucka you!”

 17.   kasino kasina rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 18.   scam rašo:

  Blogs should be helpful for readers, like Scampond.com helping people stay away from scam. thanks for the article!

 19.   Deal of the day rašo:

  deal a day

 20.   fish recipes rašo:

  Well, that is my very first visit on your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a model new initiative in a group inside the same niche. Your weblog supplied us helpful data to work on. You might have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 21.   cabbage soup diet rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve acquired one thing good here. However what if you happen to added a pair links to a web page that backs up what youre saying? Or perhaps you possibly can give us something to take a look at, something that would join what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 22.   raw food diet rašo:

  I was in search of crucial info on this subject. The knowledge was essential as I am about to launch my very own portal. Thanks for offering a lacking link in my business. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 23.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Hi, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you happen to can be concerned about reciprocal pages? Staff have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 24.   acne free in 3 days rašo:

  Nice write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world huge net! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 25.   teet shirts shirts rašo:

  You may have not intended to do so, but I believe you’ve got managed to express the state of mind that a lot of men and women are in. The sense of wanting to aid, but not knowing how or in which, is one thing a lot of us are going through.

 26.   hack para gunbound rašo:

  I don’t know why…

 27.   quang cao website rašo:

  Have you ever thought-about including extra videos to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I imply I just read by the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visual learner,I discovered that to be more helpful properly let me know how it seems! I really like what you guys are all the time up too. Such clever work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll go to your weblog repeatedly for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 28.   quang cao google rašo:

  I’ve been trying to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then when I tried Firefox, it labored just high-quality? Just wished to bring this to your attention. This is really good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know this is off subject however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 29.   mininet rašo:

  I have to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this weblog is hideous! I imply, I dont need to sound like a know-it-all or anything, however could you could have presumably put a little bit extra effort into this subject. Its really fascinating, but you dont signify it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like t

 30.   quang cao website rašo:

  Have you ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I just read by way of the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visible learner,I found that to be more helpful well let me know the way it seems! I really like what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a great article thanks for sharing this informative information.. I will go to your weblog regularly for some latest post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.