BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie privalomąjį sveikatos (ne)draudimą Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programą)

Šiandien apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas diskutuojama itin karštai. Viešumoje koneveikiama daugybė situacijų, detalių ir aspektų, kurie gadina žmonėms gyvenimą. Nenoriu leistis į šias detales, tačiau išsakysiu keletą pastebėjimų apie reikalo esmę.

Visų pirma, privalomasis sveikatos draudimas su draudimu siejasi iš esmės tik pavadinimu. Jei tai būtų tikras draudimas, jo įmokos būtų susietos su draudimo įvykių rizika. Būtų aišku, ką tiksliai gauname už šias įmokas, o negavę galėtume eiti į teismą ir prisiteisti. Nieko tokio šiandien iš esmės nėra. Privalomasis sveikatos draudimas nėra tikras draudimas. Tai tiesiog sveikatos mokestis, turintis draudimo įmokos elementų ir administraciškai teikiamos sveikatinimo paslaugos, turinčios draudimo sistemos elementų. Tad ir kalbėti apie jį draudimo terminais galime tik labai sąlygiškai.

Antra, tiesa ta, kad visada yra dalis visuomenės, kuri neturi pajamų, nuo kurių mokėtų mokesčius ir nėra užsiregistravusi darbo biržoje dėl kuo įvairiausių priežasčių. Sveikatos mokesčio (arba privalomojo draudimo įmokų) rinkimas iš tokių žmonių remiasi prielaida, kad visi žmonės turi turėti teisę į sveikatos paslaugas.

Jei pritariame šiai prielaidai, tuomet logiška reikalauti ir kad visi mokėtų įmokas. Suprask, jei neturi darbo ir jo neieškai - tai tau jo ir nereikia, bet kadangi vis tiek turi „teisę” į sveikatinimo paslaugas, tai susimokėk bent kažkiek už šią teisę…

Tačiau jei nepritariame prielaidai, kad visi turi vienodą teisę į valdiškas sveikatinimo paslaugas (o bent jau aš ir nemanau, kad yra pagrindo tam pritarti), tai ir požiūris į sveikatos mokestį (privalomojo draudimo įmokas) turi būti visai kitoks. Tiesiog jei žmogus nemano, kad jam reikia draudimo paslaugų, tai jis ir nesidraudžia. Kai suserga, jam tektų priminti, kad niekas kitas čia nekaltas.

Vertėtų pastebėti, kad jei žmogus realiai neturi pinigų, o jam reikia susimokėti 72 litus už sveikatinimo paslaugas, tai gali būti ir taip, kad jis tuos 72 litus savo šeimos biudžete turės nubraukti nuo kitų išlaidų. Gali būti, kad tai bus kokybiškesnis maistas, šildymas ar kitos sanitarinės sąlygos. Tokiu atveju labai abejočiau, kad privalomas sveikatos draudimas pridėtų sveikatos.

Suprantu, kad tai yra ir ideologinė diskusija. Ar valdžia a priori laiko žmones avinais, kurie nesupranta kokia rizika, susijusi su sveikata, jiems gresia gyvenime, kokie turi būti jo išlaidų prioritetai, ir todėl priverčia „draustis”? Aš nemanau.

Matėme, kokia diskusija panašiais klausimais vyko JAV. JAV Barako Obamos visuotinio sveikatos draudimo planas patvirtintas. Tačiau mes nebūtinai turime laikytis panašių principų. Juk egzistuoja ne tik žmogaus teisė į sveikatinimo paslaugas. Teisė priimti sprendimus dėl savo gyvenimo (draustis ar nesidrausti) yra ne mažiau svarbi. Kaip ir pareiga patirti tokio pasirinkimo pasekmes pačiam, o ne primesti jas visuomenei.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (975) | “Apie privalomąjį sveikatos (ne)draudimą Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programą)”

 1.   kire rašo:

  Simian Mobile Disco - Cruel Intention (HD Video & Sound) Official Video Clip.
  Paskaičiau, paskaičiau…

 2.   Tadas rašo:

  Laisve nesidraust yra geras dalykas. Bet faktas, kad jei tokiam “laisvunui” kas baisaus nutinka, uz tai turim moket mes visi. Todel jei nori gyvent civilizuotoj vakarietiskoj visuomenei ir megautis jos teikiamu komfortu turi suvokt, kad tai kainuoja, kainuoja ir gabaleli laisves. Free rideriu but malonu, bet paprastai jei tuo nori uzsiimt ne laukinej gamtoj, aplinka tuo nebuna patenkinta.

 3.   Remigijus Šimašius rašo:

  Tadai,

  Jau kelintame paties komentare stebiuosi ir neatsistebiu kaip galima skaityti ir neįskaityti tai, kas juodu ant balto parašyta… Taigi juk ir rašau, kad jei neapsidraudęs susergi, tai išlaidų neturėtų apmokėti kiti visuomenės nariai.

  Remigijus

 4.   Tadas rašo:

  Kad toks modelis neveikia praktikoj… Galu gale vis tiek mokam visi solidariai, o nemokantis imokos tikisi, kad jei pats neiissikapstys, tai kiti netures kur detis ir tures padet.

 5.   jonas rašo:

  o ka daryti indvidualiu imoniu savininkams, kurie neturi darbo, bet negali registruotis darbo birzoje? o gal jie su savo 1 zmogaus imonele PRIVALO tureti darbo visada? ar likviduotis ir sulaukus menko uzsakymo dirbti nelegaliai? taip kazkas pasakys: sustabdyk veikla… o ka daryti jei pasitaikys koks darbelis? vel atnaujinti? dar graziau, kad VMI veikla leidzia stabdyti tik nuo metu pradzios ir isregistruoja is pvm moketoju. KAS MAN PASAKYS KA DARYTI? bedarbiu buti negaliu, sirgti negaliu, uz medicinines paslaugas visada mokejau ir mokesiu, is nieko nieko neprasiau ir neprasysiu.

 6.   Aurimas rašo:

  Aš vieno nesuprantu ir niekur nerandu doro paaiškinimo.
  Išėjau iš darbo, naujo neieškau, nes noriu šiek tiek pailsėti. Į Darbo biržą nesikreipiu, tad kitais metais teks susimokėti PSD po 72 Lt už nedarbo mėnesį. Ar tai reiškia, kad dabar galiu drąsiai naudotis visomis sveikatos apsaugos sistemos paslaugomis? Pvz profilaktiškai pasitikrinti sveikatą - juk dabar daug laisvo laiko turiu. Ar nereikia bijoti, kad susilaužius ranką teks susimokėti už peršvietimą, tvarstymą ir t.t.?

 7.   rasa rašo:

  įdomu,kodėl apie šį ‘genialų’ sprendimą garsiai prašnekta tik dabar,juk ,jei būtų žinoję,mokesčių nemokėtojai galėjo jau priš metus kokiu nors būdu apsidrausti,o nelikti skolingi brangiajai valstybei…Kažin,iš ko susimokės tas nesibaigiančias skolas?Negi visus susodins?

 8.   Mindaugas rašo:

  Remigijau,

  Reikėtų Jums kartą atsikvošėti ir suprasti, kad yra sričių kuriose laukinis kapitalizmas paprasčiausiai neveikia. Juk ne dėl to, jog JAV sveikatos draudimo sistema veikė puikiai Barakas Obama nusprendė ją reformuoti… Priešingai, reformuota ji buvo dėl to jog neveikė.

  Sakoma, kad protingi mokosi iš kitų klaidų, mažiau protingi – iš savų, o kvailiai nepasimoko nei iš savų, nei iš svetimų.

  Tad kodėl nepasimokius iš JAV klaidų ir pabuvus protingais?

 9.   123-nematomaranka.lt rašo:

  Mindaugai,
  jeigu Obama būtų sveikatos draudimo sistemą reformavęs į gerąją pusę, jį būtų galima pasveikinti. Bet po kelių metų paaiškės, kad problemų sveikatos apsaugos sistemoje JAV tik padaugėjo…

 10.   rasa rašo:

  beje,nesu prieš draudimą,tik jau ne tokia,prievartine,forma,kokia yra Lietuvoje.Odel solidarumo-kiek yra draustųjų,kurie NIEKADA nesikreipė į sveikatos įstaigas,bet vis tiek mokėjo įmokas!Tai kas jiems grąžins ‘nepanaudotas’lėšas?Klausimas,žinoma,retorinis…

 11.   Mindaugas rašo:

  123-nematomaranka.lt,

  O kas sakė, kad “po kelių metų paaiškės, kad problemų sveikatos apsaugos sistemoje JAV tik padaugėjo”? Jūs? O kas Jūs toks? Kokia Jūsų kompetencija šiuo klausimu?

  Tuo tarpu daug protingų dėdžių ir tetų (tarp jų ir Nobelio premijos laureatų) teigia, kad to nebus. Aš linkęs tikėti jais, tuo labiau, kad ir argumentai jų rimti (pvz. tokio tipo sveikatos apsaugos sistema veikia Šveicarijoj ir kiek man yra žinoma jie veikia puikiai).

 12.   kestutis rašo:

  Pritariu gerb. TM nuomonei.
  Esu gydytojas ir puikiai suprantu esama padeti.
  Nemokamu pietu nebuna…
  Uz sugedusio automobilio remonta reikia moketi.
  Uz kirpejo, odontologo, advokato i.t.t. paslaugas reikia moketi.
  Kodel kai kurie tautieciai nori, kad uz ju sveikatos prieziuros paslaugas moketi kiti (t.y. mokesciu moketojai)?
  nemoke
  Pilnai pritariu ministrui - jeigu nenori draustis, uz gydyma turi moketi pagal kainorasti, ir viskas butu civilizuota.
  Panasiai, kaip dabar yra su CAD - juk geriau sumoketi 1 karta metuose 100-160 lt ir buti ramus, kad tavo galimai padarytus nuostolius padengs draudimas.
  O kas del medicinos - niekas zmogui numirti neleis, butinoji pagalba visuomet bus suteikta, o uz tolimesni gydyma neapdraustieji privalo ir privales sumoketi.
  Negales sumoketi is karto, tegul moka dalimis , bet skola turi grazinti.
  O jeigu ne - yra anstoliu institucija.
  Tai butu iseitis.

 13.   kestutis rašo:

  Pritariu gerb. TM nuomonei.
  Esu gydytojas ir puikiai suprantu esama padeti.
  Nemokamu pietu nebuna…
  Uz sugedusio automobilio remonta reikia moketi.
  Uz kirpejo, odontologo, advokato i.t.t. paslaugas reikia moketi.
  Kodel kai kurie tautieciai nori, kad uz ju sveikatos prieziuros paslaugas moketi kiti (t.y. mokesciu moketojai)?
  nemoke
  Pilnai pritariu ministrui - jeigu nenori draustis, uz gydyma turi moketi pagal kainorasti, ir viskas butu civilizuota.
  Panasiai, kaip dabar yra su CAD - juk geriau sumoketi 1 karta metuose 100-160 lt ir buti ramus, kad tavo galimai padarytus nuostolius padengs draudimas.
  O kas del medicinos - niekas zmogui numirti neleis, butinoji pagalba visuomet bus suteikta, o uz tolimesni gydyma neapdraustieji privalo ir privales sumoketi.
  Negales sumoketi is karto, tegul moka dalimis , bet skola turi grazinti.
  O jeigu ne - yra anstoliu institucija.
  Tai butu iseitis.

 14.   nevarbu rašo:

  kestuti, is kur trauket tokius skaicius kaip 100-160 litu? galima informacijos saltini?

 15.   Karvė rašo:

  Aš manau, kad pagrindinė problema yra ta, kad net ir sumokėjęs tuos 72Lt/mėn žmogus vis tiek už gydymą turėjo mokėti. Tai būtent ir yra pagrindinis visuomenės pasipiktinimo objektas. Todėl puikiai tinka pavadinimas, kad tai mokestis už orą, nes nėra jokio būdo, kaip tu galėtum paskui už jį gauti naudos - t.y. gydymą.

 16.   Giedrius rašo:

  Pagrindinė problema yra ne tai, kad sumokėjęs nieko negauni, o tai, kad negali gyventi nesusilaukdamas fizinio smurto net jei tau nieko iš nieko nereikia, t.y. negali rinktis.

 17.   kestutis to nesvarbu ir karve rašo:

  1. Ne saltinis svarbiausia, o pats principas.
  (CAD pries 2 metus tiek kainavo LD)
  2. As pilnai sutinku su (atsipr. karve), kad realiai tie 72 Lt nieko nesprendzia.
  Pav. LV jau senai egzistuoja draudimine medicina,(yra 3 draudimo polisai - paprastas, sidabrinis ir auksinis) Kiekvienas polisas kainuoja skirtingai ir kompensuoja skirtingas sveikatos prieziuros paslaugas. Uz bazini polisa suteikiamas bazines paslaugas, uz auksini - visas.
  Tai normalu.
  Taip isivaizduoju ir LT draudimine medicina.

 18.   Baikit tyciotis rašo:

  Visoje sioje istorijoje tiek neteisybes, kad baisu. Visu pirma, patys politikai pripazista, jog daugelis instituciju nevykde savo darbo (kazin kodel, gal kad patys nezinojo), privalomas draudimas galioja jau nuo 2003, kodel tik dabar zmonem skolas israse?Kodel dabar zmonems ateis laiskai su skolomis, o vat po menesio nemokejimo neatejo?Gal todel, kad tik praeita savaite koks protingas dede pamate istatyme spraga ir sugalvojo pasipelnyti is bedarbiu. O jie patys susimasto, kodel ne visi stoja i darbo birza, kiek yra situaciju, jog negali ten stovet (bandai laime uzsienyje, nes tevynej tragiska situacija, darbo birzoj seniau labai graziai isbraugdavo is sarasu, atsisakius 3 kartus darbu (nors dabar suzinojau, kad jie tokios teises neturejo), o prisiregistruoti leidziama tik po 6 men, kiek kaime zmoniu, kurie neturi nuvykti galimybiu iki darbo birzos ir t.t.). Kodel skelbiama, kad atbuline data pataisu daryt negalima, bet isejusiems nemokamu atostogu - galima. Visuomeneje dabar tiek pasipiktinimo gal todel, kad pernai nedarbas buvo labai didelis ir tokiu “skolininku” ne viena desimtis tukstanciu…Atsibuskit seimunai ir nebekankinkit paprastu bedarbiu zmoneliu, kuriems ir taip gyvenimas nesaldus, o jus darot juos nusikalteliais skolininkais, pasiruose atimti paskutine vista…Kiek yra dabar tokiu, kurie 864 lt vienoj kruvoj nera mate seniai. Kaip galima mastyti, kad jei neesi darbo birzoje, vadinasi is kazko gyveni. O nuo kada darbo birza tapo pragyvenimo saltiniu?Ypac jaunimui, neturint 1,5 metu stazo, jokios pasalpos nepriklauso. is ko jie gyvena, aisku, is tevu…Sitas istatymas tiek paliete zmoniu, kad turbut patys neisivaizduojate. Butu pradeje igyvendint 2007-2008 metais, kada tokio zodzio kaip “krize” praktiskai nebuvo, gal netaip skaudu, bet dabar…Nejau neatsiras nei viena institucija, kuri apgins vargsa bedarbi???labai tikiuosi, kad darydami pataisa pagalvos nors karta apie paprasta zmogu…

 19.   jonas rašo:

  Anot finansu ministres I.Simonytes „Ta prievolė galiojo seniai, tiesa, ji nebuvo realiai pritaikyta“. Tai yra 2003 metais priimtas istatymas ir tik „šiemet buvo įdėta daugiau įdirbio, kad prievolė būtų vykdoma“. As nekeliu atsakomybes klausimo, kodel biurokratai nevykdo istatymuose numatytu prievoliu, nors labai keista kai vel nera atsakingu…

  Mane asmeniskai, o ir daugeli zmoniu, domintu mokestines senaties termino taikymas siuo konkreciu atveju. Mokestine senatis yra 5 metai, PSD prievole galioja nuo 2003 metu, taigi pagal galiojancius istatymus VMI privalo vykdyti mokesciu isieskojima ne tik uz 2009 metus, bet ir uz 2008, 2007, 2006 ir 2005 metus. Ar zmones apie tai zino? Kodel VMI siandien vadovaujasi A.Kubiliaus ir/arba I.Simonytes manymais tokia prievole taikyti tik uz 2009 metus? Kodel gi ne uz visus 5 metus? Ar tai nereiskia, kad siandien biurokratu manymas sukuria precedenta taikyti istatymuose nenumatytas isimtis? Tarsi “apriboti” senaties termina iki vieneriu metu vienam mokesciui…

  Taciau bet kada tiek VMI, tiek A.Kubilius ir/arba I.Simonyte gali pradeti manyti kitaip ir pareikalauti zmoniu susimoketi uz visus 5 metus. Jie turi tokia istatymuose numatyta galia ir net pareiga: pasikartosiu PSD prievole galioja nuo 2003 metu, 5 metu mokestines senaties terminas nuo 2001 metu (LR mokesciu administravimo istatymas).

  Ar nelaukia daugelio ir taip skurdziai gyvenanciu zmoniu dar vienas “teisetas” akibrokstas? O gal biurokratai NEBEPRIVALO vykdyti istatymu?

 20.   nesamas ligonis-kęstučiui rašo:

  tikrai ,nemokamų pietų nebūna,bet LIietuvoj moki ir už tai,kad NEVALGAI jokių pietų,t.y.,už menamus pietus.Aš už tokias paslaugas,kai susimoki jas gavęs,o ne už galimybę gauti tai,ko galbūt man niekad nereikes

 21.   Valdas rašo:

  liberalai >>> LAUK >>> velniop LUBIZmą, tegyvuoja respublika, neva socdemai kartu su Ši… lauk>>> skatjertju .. kaip sako … neolibero…„sopcdemam

 22.   viz3 rašo:

  Nei viena vyriausybė per 20 metų nebuvo padariusi tokios savižudiškos kiaulystės.
  Tą nesąmonę su PSD vis tiek atšauks (gal būt teismai), bet man rodos konservatorių partiją jau galime laikyti nebeegzistuojančia.
  Kubilius greitai pavydės Uokai ar Vagnoriui jų reitingų.

 23.   kestutis rašo:

  nesamui ligoniui -

  tamsta, pakartojei mano mintis. Taigi, sutinku 100%. TM ta pati sako.
  Puiku, nemokek dabar mokesi, kada ir kiek reikes.

  Prisiminkime Kestucio Glavecko atveji - kas mokeja jo gydymo islaidas USA ? (gal dar nesumoketa…)
  O, juk p. Glaveckas ne biednas buvo, bet apsidraude tik nuo nelaimingu atsitikimu ir persalimo ligu…
  Galejo pries kelione nusipirkti draudimo polisa uz 1500 USD ir nesuktu sau galvos del galimo MI ir jam draudimas pilnai butu kompensaves visas gydymo islaidas… (as taip manau)

 24.   kestutis rašo:

  patiko (is Delfi):
  Ponas Šimašiau, maniau Jūs protingesnis. Dabar Jūsų paaiskinimai skamba kaip anegdote:

  Atvaziavo vyras ir žmona į viešbutį pernakvoti. Apsigyveno, pernakvojo. Ryte, atsiskaitant už paslaugas, kasininkas sako klijentui, kad jis už paslaugas skolingas 200 Lt. Nustebęs klijentas puola aiškintis, taigi nakvynė dviems tik 100 Lt. Kodėl turiu mokėti 200 Lt? Tada kasininkas paaiškina, kad viešbutis turi restoraną ir baseiną ir klijentai turėjo galimybę jais pasinaudoti, todėl turi sumokėti viso 200 Lt. Žmogelis susimastė ir tarė kasininkui. -Aš manau, kad Jūs man skolingas 300 Lt. -Kodėl? Už ką? išpūtė akis kasininkas. -Matote tą gražią damą prie išėjimo? paklausė klijentas. - Matau. -Ji mano žmona. Jūs turėjote galimybę ja pasinaudoti. -Bet aš nieko nedariau, prieštaravo kasininkas. -Bet turėjote galimybę, tad esate skolingas.

  Moralą susigalvokite patys.

 25.   kęstučiui rašo:

  jei Tamsta iš tikrųjų gydytojas,tai gal tyčia darot tiek gramatinių klaidų?Ar tai iš daktaro mandrumo?

 26.   kestutis rašo:

  as rasau lotiniskai arba kitaip tariant - sms kalba.
  Kas nesuprantama, kur cia mandrumas?

  P.S.Zinoma, galeciau rasyti ir RU, EN ir LV, bet juk nesuprasi.

 27.   kęstučiui rašo:

  jei parašysi ‘lotiniškai’,tikrai nesuprasiu,nes moku lotynų,anglų ir t.t..Taigi,nesu toks mandras,kaip tu,nors baigęs Med.UNIVERSITETĄ.

 28.   Gediminas rašo:

  Ar Lietuvoje teisinėm priemonėm galima užsitikrinti teisę rinktis kur ir kada gydytis, bei priklausomai pasirinktų ir gautų paslaugų mokėti už tai ką gavai ?
  Jei Lietuvos teismai nepasiruošę spręsti žmogaus prigimtinės teisės rinktis,
  tai gal Europos teisingumo teismas čia galėtų tarti savo žodį ?!

 29.   kestutis rašo:

  status obiectivus - malosanata

 30.   kestutis TM rašo:

  Pasiulymas :
  kiekvienam, kuris moka uz sveikatos draudimas reikia isduoti draudimo polisa (ar elektronine kortele su mikroprocesoriumi), kur butu tvarkomi duomenis apie jo draustuma (panasiai kaip banko kredito korteles) ir niekam nekiltu jokiu nesupratimu - nori gydytis, pateik draudimo polisa , neturi - mokek, neturi pinigu - mokek skolan.
  Valstybe turi atsakyti tik uz soc. remtinus piliecius.
  Kazkodel uz busta ar automobilio paskolas moketi reikia, o uz medicinos -ne.
  Man pikta, kad kartais nedraustas pilietis gauna nemokama med. pagalba, o dirbantis ir draustas - uz tai moka.

 31.   kestuciui rašo:

  Kestuti,

  Jusu siuloma sveikatos draudimo sistema JAV veike ilga laika, taciau pries kelias savaites buvo pakeista. O pakeista ji buvo todel, kad neveike. T.y. sveikatos draudimas nemazai daliai salies gyventoju tapo neiperkamas, zmones, su bloga sveikatos istorija, buvo diskriminuojami jiems taikant didensnes sveikatos draudimo imokas. Rezultatas: 15% JAV gyventoju gyveno be sveikatos draudimo (ir mirdavo susirge kokia liga, kuria butu galima isgydyti, jei jie butu tureje draudima).

  Kodel Jus taip primygtinai siulote neveikencia sistema? ;]

 32.   Gediminas rašo:

  Sveikinu!!! Pagaliau teisingumo ministras aiškiai prabilo teisingumo vardan. Galėjo ir kur kas kategoriškiau pasisakyti, nes mokestinis reketas Lietuvoje jau visai susipykęs su sveiku protu.
  Komentatoriai agituojantys už solidarumą nieko nenutuokia apie teisingumą ir tikrąjį solidarumą. Įžūlų bukaprotišką žmonių plėšimą vadinti solidarumu gali tik demagogas-cinikas. Sveikatos paslaugų sistemos problemas galima iš esmės išspręsti tik privatizavus, ir laisvoji rinka čia veiktų kuo puikiausiai. Nors socialistai mano, kad „laukinis kapitalizmas“ čia neveiktų. Tik „pamiršta“ argumentus pateikti.
  Teisūs komentatoriai, teigiantys politinį Kubiliaus vyriausybės bankrotą. Aš manau, kad, visų pirma, šis Seimas ir jo rinkta vyriausybė bankrutavo moraliai. Dar niekada teisingumas Lietuvoje nebuvo mindomas taip beatodairiškai. To negalima pateisinti jokia krize.

 33.   Dina rašo:

  Ka jus cia nusisnekat, mano tevas jau 10 metu nedirba valdiskam darbe, nes yra laisvai samdomas statybininkas, 10 metu ne karto neapsilanke valstybineje ligonineje, danti reikejo gydyt privaciai pinigus mokejo, reikejo gydytis odos liga, gydytoja pareikalavo simtus, o stai draugelis, stovi darbo birzoje tiek pat meteliu, uzeina gerynes, tai paskui is kart i ligonine guldo, ir gydo kaip psichikos ligoni, zinot kiek toks gydymas atsiena - 4000 lt, o gyvena sitas zmogelis taip sakant rumuose, nes irgi dirba nelegaliai. Skirtumas tik tas kad stovi darbo birzoje, reikalauja pasalpos ir dar nemokamo maitinimo mokykloje savo vaikams.
  Kitas dalykas, pensininkai. Jei tokia valdzia atbukusi tegul pasiziuri kas daugiausiai lankosi ligoninese, ka jie moka? As viena kart nuejau, turejau temperaturos tai net pas seimos daktare negalegau is karto papulti, teko keliaut i procedurini. Klausimas, kokias pensininkai proceduras praeina, gal temperatura kiekviena karta tenka jiems matuotis?
  Ir pabaigai prisiminkim rusu laikus, kas tada uz kokia sveikatos prieziura mokejo, uzteko, kad atejo i ligonine “zmogus”, ir is kart gyde, bei jokiu popieriuku neprasydavo. Dabar tai man susidaro toks vaizdas kad nedirbantis ir nestovintis darbo birzoje yra zemesnio lygio nei suo, jis netgi gyvybiskai svarbios pagalbos negali sulaukti, ir prie ko cia pinigai, kur zmoniskumas, atsipeikekit!!!

 34.   Dina rašo:

  ir dar nifiga neikertu, kam mes tuos mokescius mokam, taigi sodrai tik 3 proc., jei neklystu, o kur pvm uz kiekviena preke ar paslauga (taigi net uz sviezia mesa ir darzoves ir tai pvm pakele), kur akcizai uz benzina, cigaretes, alkoholi, cukru, kur zemes mokestis, kur verslininkai n mokesciu turi sumoket, o taigi nieko negaunam, uz moksla mokek, uz sveikata mokek, uz kelius - mokek, tai jus man pasakykit, ka mums uz tai duos valstybe?

 35.   Laimonas Vėbra rašo:

  Kažin, o *kaip* reikėtų priminti tam susirgusiam žmogui, jei net eutanazija dar neįteisinta…? Gal reikėtų pasiūlyti virvę su muilu? O gal prieš užtrenkiant duris pasiūlyti sukrapštyti kokius 100 kLt inkstų persodinimo operacijai iš kur nori, jei gyventi nori? O gal jam bankas suteiktų paskolą (jei net JAV iki reformų *privatūs* draudikai tokius tiesiog išmesdavo; atsisakydavo drausti arba stipriai užkeldavo kainas, kad nebebūtų įmanoma išsimokėti), jei po operacijos, po sunkaus ir brangaus gydymo tikimybė išgyventi penkis metus, tarkime, siekia 0.5? Kaip reikėtų tam neapsidraudusiam, galbūt merdinčiam *avinui* paaiškinti (ir svarbiausia — aiškinti, moralizuoti), kad jis kaltas dėl savo pasirinkimo, jei visi būdai yra tiesiog nehumaniški, žiaurūs, o kraštutiniu, nors ir turbūt ir ne retu atveju, atsisakymas gydyti reiškia pasekminę mirtį ir merdėjimą prieš tai?
  Jūs galbūt atsakysit, tai yra gi tas saugiklis, susimoki prispyrus reikalui 3xMMA (2400 Lt) ir turi tą draudimą? O aš atsakysiu, kad tai lygiai TAIP PAT NETEISINGA visų mokančiųjų šį mokestį (pabrėžiu, kad visų pirma tai yra draudimo mokestis, o ne paslaugų (išsi)pirkimas, kas tūlo liberalo mąstymui dažnai yra sunkiai suvokiama). Tuomet, nereikėtų laikyti avinais ir visų (kitų) mokančiųjų šį mokestį (kur kas didesnį, nei 9% nuo minimalios algos) nuo savo pajamų, tuomet ir jie turėtų turėti teisę _pasirinkti_ (nemokėti) ir susimokėti iš esmės vienkartinį mokestį rimčiau susirgę. Gerbiamas ministre, pasikalbėkit su savo kolega, eksministru ir paklaus(y)kit jo (klausytis ilgai nereikės, nes atsakymas bus labai trumpas) kaip galėtų tokia sveikatos sistema funkcionuoti…
  Ir jei neįžvelgčiau labai gudrios populizmo (pagirtina, tikrai pagirtina) dozės taip meistriškai suderintos su liberaliu (ideologiniu) požiūriu, tai jau ir neklausčiau kodėl nutylit (na, juk tikrai suvokiat), kad leidus “pasirinkti”, pasirenkančiųjų gydymo išlaidas (minėtas 2400 Lt saugiklis vargiai atperka tokias išlaidas, veikiau tik atgraso ar kompensuoja tik iš dalies) iš esmės kompensuotų tie mokantieji, kurie neturėtų tokio pasirinkimo teisės, o tai VĖLGI REIKŠTŲ DIDESNIUS MOKESČIUS.

 36.   MP rašo:

  O man norisi palyginti su privaciu sveikatos draudimu, kuriuo teko naudotis dirbant vienoje ar tai kitoje darbuotojais besirupinancioje imoneje. Tokio draudimo imoka darbdaviui atsieina apie 150 Lt / men (pries tai kai valstybe dar nuskalpuoja papildomus mokescius uz pajamas natura:), draudimo limitas metams ~10,000 Lt. Galima rinktis praktiskai bet kuria privacia gydymo istaiga ar net valstybine, jei sirdis tokios pasiilgo. Be abejo toks draudimas padengia gydymo islaidas, kurios nevirsyja draudimo limito ir papildomai gaunami nemokami skiepai, dantu profilaktika, zenkli nuolaida sporto klubui ir pan.
  Aisku rimtesnio susirgimo atveju 10,000 Lt tikrai zemos lubos, taciau is akies taip paskaiciavus, tai draudimo limita kilstelejus iki 100,000 Lt / metams (suma neprastai sauganti ir nuo sunkiu ligu), imoka ~2xgubetu (reiktu tiksliau pasiklausti aktuariju). Jei zmogus issilavines ir patyres specialistas, tai atlyginimas pries mokescius neretai siekia ir 4600 Lt (3500 Lt po mokesciu), tai jo valstybinis sveikatos draudimo mokestis yra ~ 414Lt (aisku valstybe gudrauja ir dali tos sumos issireikalauja is darbdavio, bet nelabai didelis skirtumas ar darbuotojas juos gautu “ant popieriaus”, o paskui valstybe juos “paimtu”), bet esminis skirtumas, tai kad valstybes sveikatos prieziuros paslaugos kokybe keliskart prastesne. (Pabandykite nueiti i poliklinika neuzsiregistrave 2-3 dienas is anksto)
  Situacija gaunas daugiau nei dviprasmiska - zmogus galetu gauti kokybiskesne ir pigesne sveikatos prieziura, jei tik jam leistu rinktis..
  As nemanau, kad turetu buti leidziama rinktis netureti sveikatos draudimo, bet tikrai turetu buti leidziama tureji ji alternatyvu, pvz privatu, tai sukurtu sveika konkurencija valstybinei sveikatos apsaugos sistemai.

 37.   Laimonas Vėbra rašo:

  Na, MP, pvz JAV paprastos, nekomplikuotos apendicito operacijos kaina siekia 30-40k$ (užsibūnant ligoninėje iki poros, keleto dienų). Ir tai tikrai laisvoje rinkoje, tokioje laisvoje, kad laisvesnės ir liberalesnės pasaulyje turbūt ir NĖRA (tik libertarų siekiamybėse ir utopijose). Sveikatos kaina toje tikrai laisvoje rinkoje taip išsigimė, kad tai tapo ir valstybės ekonomine problema (be to, kad sveikatos paslaugų prieinamumas ir sveikatingumas prastas, nes daug kam tiesiog sunkiai įperkamas ar apskritai neįperkamas), kurią gana taikliai ir glaustai apibūdina Warren’o Buffett’o frazė ir pateikiami skaičiai:
  On March 1, 2010, billionaire Warren Buffett (who is considered one of the world’s most savvy investors) said that the high costs paid by U.S. companies for their employees’ health care put them at a competitive disadvantage. He compared the roughly 17% of GDP spent by the U.S. on health care with the 9% of GDP spent by much of the rest of the world, noted that the U.S. has fewer doctors and nurses per person, and said, “[t]hat kind of a cost, compared with the rest of the world, is like a tapeworm eating at our economic body.

  O pačio skaičiavimai/įvertinimai kiek naivūs ta prasme, kad pervertini privatų gydymą, ypač čia, Lietuvoje, kai/kur rinka maža.
  Kur visa brangi diagnostinė ir medicininė aparatūra, visa būtina infrastruktūra, kuri valstybės pirkta, įrengta turbūt/galbūt ir “nuostolingai”( neatsiperka pragmatine prasme; per kiek laiko atsiperka tomografas, jei jis apskritai atsiperka?).
  Ką galėtų pasiūlyti privati medicina šiuo atveju — labai didelius įkainius arba nieko, nes nuostolinga.
  Žinių ir patirties, akademinis, mokslinis potencialas (kur keletas besispecializuojančių chirurgų, dvi sesutės su anesteziologu, o kur vietoje ir dešimtys kitų/įvairių sričių specialistų, pagalbinis personalas, operacinės, tyrimų centrai, laboratorijos ir visa sistema jų bendradarbiavimui)?
  Nenuvertink valstybinio lygio; nepamiršk kur (vis dar IR iš esmės) gimsta ir išugdomi talentingi ir profesionalūs gydytojai (kurie paskui ir privačia praktika užsiima) — valstybiniuose universitetuose, klinikose, ligoninėse, t.y. valstybiniame-akademiniame lopšyje. Apskritai, manau, kad Lietuva iš sovietmečio paveldėjo gana aukšto lygio, išvystytą/išplėstą valstybinę sveikatos apsaugos sistemą (būtent šia, institucine-akademine, prasme); tokios, žinoma, nebepajėgiame išlaikyti, daug specialistų jau nutekėjo, tačiau privatus sektorius (apimtimi ir sritimis) kol kas (ir apskritai, perspektyvoje) tegriebia grietinėlę (vien jau dėl to, kad vidutinis atlyginimas ir jo mediana kiek tesiekia, kai pensininkų skaičius koks?), o visą sveikatos apsaugos liūto dalį “veža” ir užtikrina valstybė.

 38.   Vytautas rašo:

  Kiek suprantu gerbiamas ministras paprasčiausiai siūlo įteisinti eutanaziją, nesbe to laisvanoriškas draudimas neveiks- beviltiški neturtingi ligonys jo neįpirks ir tai gali būti pripažinta kankinimu…
  Nesuprantu, kodėl ministras pamiršo privalomo civilinės atsakomybės draudimo atvejus? Ne tik vairuojant automobilį tokios laisvės nėra. Kuo sveikata išimtis- irgi yra viešas interesas.
  Labai įdomi loginė klaida. Bet kokiam draudime, draudiminio įvykio atveju, kaštus dengia tie, kurie to įvykio nepatyrė, t.y. nesinaudojantys paslauga, nes paslaugos kaina yra daug didesnė už įmoką.
  JAV sveikatos apsaugos sistema nėra pati efektyviausia pasaulyje. Kodėl turime sekti pratu pavyzdžių. Vaistai, beje JAV vieni brangiausių, daug brangesni, nei Kanadoj, kur sveikatos apsauga yra visuotinė…

 39.   kestutis TM rašo:

  Cia ir susiduria 2 ideologijos - konservatyvizmas ir socializmas.
  Konservatoriai tvirtai pasisako uz nuosavybes nelieciamuma ir privatuma, o socialistai (socialdemokratija ar kitaip) - uz visuotini solidaruma.
  Is prigimties as socialdemokr., bet mane netenkina nei dabartine situacija sveikatos apsaugos srityje, nei siuloma.
  As manu - jeigu zmogus nori kazka gauti is valstybes, tai ir privalo valstybei ir kazka duoti.
  Ar nepikta, kad 20 m dirbau, mokejau didelius mokescius, o kai susirgsi - gausi sveikatos paslaugas “bazinio krepselio” dydzio.

  Sutinku ir uzjauciu tuos, kurie neturi darbo…
  Bet ar tai tik valstybes problema? Kodel niekas neatleidzia is kitokiu prievoliu - pav. banko kreditu grazinimu, alimentu i.t. (ir niekas neklausia- ar dirbi , ar esi bedarbis)
  Netikiu, kad visi bedarbiai tokie neturtingi, kad negaletu sdumoketi uz gydyma - gal jie yra isnuomave zeme, turi akcijas, automobilius….
  Dar karta sakau, kad vargingais ir socialiai remtinais valstybe privalo pasirupinti, o sveikatos apsaugoje turi ivykti esminiai pakitimai

 40.   Gediminas rašo:

  Bėda ta, kad vienąkart įteisinus „socialiai remtino“ statusą, tų „remtinų“ skaičius auga nesulaikomai. Žmogaus prigimtis yra tokia, kokia yra, jos nepakeisi įstatymu. Todėl visuomenė turi pasirūpinti tik tais, kurie iš tikrųjų negali savimi pasirūpinti. Ir bet kurioje normalioje visuomenėje tai ir vyksta, bet paternalistinė Lietuvos valdžios politika tam užkerta kelią.

 41.   jonas rašo:

  o kodel jus lietuva lyginat su JAV? korektiska butu ziureti i panasaus kalibro salis ir tada lyginti medicininiu paslaugu kainas. GDP (PPP) per capita:

  6 United States 46,443

  50 Lithuania 15,803
  51 Russia 15,039
  52 Gabon 14,421
  53 Libya 14,381

 42.   Dalia rašo:

  Skambės keistai, bet nustebau, perskaičius ministro Šimašiaus mintis. Jau atrodė, kad visi išejo iš proto, arba atvirkščiai — laiko kitus tokiais.
  Esu iš tų, kurie susimoka uz gydymą, ir dazniausiai čia, Lietuvoje (naiviai tikejau, kad tuo pakeliu vietinę ekonomiką, o ne atvirkščiai — darau nusikaltimą.) Čia praleidžiu daug laiko, esu deklaravus gyv. vietą, nedirbu- viskas pries mane. Nepaisant to, mano padėtis geresnė už mano kaimynės, kuri moka 2 PSD — vieną atskaitomą iš atlyginimo biudžetineje
  įstaigoje, kitą — privalomą, nes perka verslo liudijimą šeimos verslui– kaimo turizmo sodybai. Kai ji susirgs, gal ją paguldys ant dviejų lovų ar suleis dvigubą dozę vaistų? Įdomu, ar ponas Šimašius yra vienintelis blaiviai mąstantis žmogus vyriausybeje ir Seime. Tikiuosi, kad bent jau ne
  vienintelis iš Liberalų Sąjudžio, už kurį visada balsuojame. Bet kodėl tie žmones nieko nebando pakeisti? Ar tikrai keli normaliai mąstantys žmonės nieko negali? Beje, mano vyras, JAV pilietis,labai nepalankiai vertina B.Obamos sveikatos reformą.

 43.   Laimonas Vėbra rašo:

  Miela Dalia, kai/jei man dvigubai pakelia atlyginimą, tai aš TAIP PAT susimoku dvigubą PSD (dvigubai daugiau, nei iki tol); manęs taip pat niekas ne(pa)guldo ant dviejų lovų…
  Tai mokestis nuo pajamų (nediferencijuojant pajamų šaltinių), arba nuo kiekvieno pajamų šaltinio. Konkrečiu atveju, tai matyt kažkoks saugiklis (kaip bebūtų liūdna ir ironiška — jie todėl, kad mes patys linkę piktnaudžiauti įstatymų spragomis, lengvatomis ar jas, kaip labai madinga išsireikšti, *išnaudoti/pasinaudoti*, nors visai ne tuo tikslu ir ne tokiais mąstais, kuris/kurie buvo numatyti; tenka patiems dėl to ir kentėti) ar smulkųjį verslą balansuojantis momentas (IV pagal pažymą mokamas pajamų mokestis, o ne vienkartinis mokestis), nes nuo PSD atleidžiama, jei vykdoma _individuali_veikla_pagal_pažymą_ ir gaunamos darbo užmokesčio pajamos ar patenkama į valstybės lėšomis draudžiamųjų kategoriją.

 44.   rasa rašo:

  bendrai,man labai keista,kaip atsirado šioj vyriausybėj vienas tikrai kompetetingas ir,kas keisčiausia,sąžiningas ministras.P.Remigijau,sveikinu Jus.Be ironijos.

 45.   Dalia rašo:

  Na gerai, Laimonai, mokestis nuo pajamų. Tai vadinkim daiktus tikraisiais
  vardais. Bet neišeina, nes jį turi moketi ir jų neturintys. Mane iš principo
  piktina ne kokio nors mokesčio buvimas( sutikčiau moketi pilietybes mokestį, kol dar jos neatėme, nes kai gausiu JAV, tikriausiai atims, arba
  kad ir koki solidarumo su skurstančiais mokestį), o jo nelogiškumas. Aš
  pernai ir visą laiką, kiek nedirbu, mokejau už visas medicinos paslaugas.
  Už ką aš skolinga?

 46.   Laimonas Vėbra rašo:

  Mokestis nuo pajamų, kai gauni (darbo, veiklos) pajamas. Ir minimalus, “fiksuotas” mokestis (ne nuo pajamų), kai jų (tokių) negauni (gyveni, tarkime, iš santaupų ar iš kitų šaltinių). Skolinga už tai, kad nevykdėte prievolės draustis, nebuvote apsidraudusi (tam reikėjo mokėti kas mėnesį), o mokesčio prievolė nuo to niekur nedingsta; sakyčiau tai baudos ekvivalentas, tik pas mus jį traktuoja turbūt kaip mokesčio nepriemoką ir dar žiū dėl visuomenės pasipiktinimo ir spaudimo kaip nors išinterpretuos taip, kad ir jo mokėti nereikėtų, nors tai mano galva jau grimasos… Neveltui ministras Šukys (teisininkas) spyriojasi; supranta…
  O va JAV, taip ir pavadino daiktus tikraisiais vardais: mokėsi arba draudimo mokestį ARBA baudą, kaip suprantu, _negaudamas_ draudimo. Tai yra bene visiškai analogiška situacija, kaip ir mūsiškė, tik tiek, kad JAV visuomenei bus dorai išaiškinta (na, jie savo mokesčius skaičiuoti ir mokėti jau įpratę), ji šiai tvarkai bus nuosekliai pripratinta, paruošta.
  Bauda ar nepriemokos išieškojimas gana logiškas ir man tai atrodo sąžininga, ypač jei atsiminus, kad tokia prievolė (draustis bedarbiams ir neregistruotiems darbo biržoje, mokėti mėnesines įmokas) galioja nuo pat sveikatos draudimo įstatymo priėmimo, t.y. bene 14 metų ir per tai niekas iki šiol nepasistengė šio įstatymo vykdyti, nors išaiškinti, paruošti tokiam mokesčiui, neatsižvelgiant į šį faktą, TIKRAI REIKĖJO GERIAU.

 47.   Dalia rašo:

  TAI JAU TIKRAI REIKĖJO. Prieš gerą pusmetį, prispausta sveikatos problemų, parašiau klausimą Valst. ligonių kasoms apie neapdraustųjų gydymo tvarką ir gavau išsamų atsakymą, tik jame nebuvo net užsiminta
  apie tai, kad neapdraustųjų pagal įstatymą neturėtų būti. Dabar gi to atsakymo autorius, VLK atstovas spaudai savo interviu visiems aiškina, kaip seniai tas įstatymas galioja. Būtų buvę gražu iš jo pusės ir man apie tai pranešti, kol dar nebuvau pasirinkusi pažeisti istatymą susimokedama
  už gydymą. Skambinau ir VMI, kur vėlgi išgirdau tik skaičius ir įsigaliojimo terminus ir nė užuominos apie privalomą draudimą. Kai dėl JAV — valio–
  pagaliau pasivijom ir pralenkėm!

 48.   Nuomone rašo:

  Taip, galima kalbėti apie žmogaus teisę nesidrausti ir paskui neprašyti sveikatinimo paslaugų be susimokėjimo. Tačiau… Jei atvažiuos nėščia moteris, kuriai laikas gimdyti, ir neturės draudimo, ar gydytojai tikrai leis laiką reikalaudami iš jos pinigų, kurių ji tiesiog nenorės mokėti (eilinis idiotiškas įsitikinimas, kad nieko nemokant vis viena viskas turi būti nemokama)? Juk negali jos išmesti į gatvę. Kas tada už tai mokės? Ir kaip tada su kitų žmonių teisėmis??? Negalima leisti šito rinktis, jau užtektinai daugelyje sričių tam tikri sluoksniai gyvena iš kitų žmonių kišenės: juk važinėja mašinomis kažkieno išlaikomais keliais, vaikai eina į kažkieno išlaikomas mokyklas, galų gale, žiūri nacionalinę televiziją ir t.t. Už ką tas neliečiamumas, jei Lietuvos pilietis negali užpakalio pakelti?

 49.   0=0 rašo:

  Nuomone,
  ir kas baisaus atsitiktu, jei tai nedraustai moteriskei suteiktu visas reikalingas paslaugas, israsytu saskaita ir isleistu namo be dideliu aiskininimusi?
  Na, parodytu po to Ruta, kaip “baisiai” elgiamasi musu valstybej, kaip neduoda nemokamai to, uz ka reikia moketi, na dar zurnaliste “ono” baisiu balsu paklausinetu teisingumo ministro, ar taip teisinga…
  O gal stai as nutarsiu, kad jei jau reikia uz operacija moketi ta tukstanti, tai geriau normaliam tikram draudimui, kad reikalui atsitikus veztu su sraigtasparniu, operuotu gerai mokantis ir priziuretu po to kaip giminaiti…
  O solidaruma su visuomene parodysiu mokedamas darbuotojams geras algas.

 50.   Gediminas rašo:

  Normaliam, natūraliam ir sveikam solidarumui visuomenėje klostytis trukdė ir tebetrukdo valdžios protekcionistinė politika. Trukdo ir laisvanoriškam sveikatos draudimui, kuris visai neblogai susitvarkytų su minėtomis problemomis. Nėra ta laisvoji rinka tokia baisi, kaip socialistams atrodo.

 51.   To nuomone rašo:

  Beje, nescioji nuo 7 men ir taip gauna sveikatos draudima, nevykes pavyzdys:)Jei ji pries tai ir moketu tuos 72 lt, nuo 7 menesio nebereiketu:)

 52.   Gi: rašo:

  Geriausias butu gydytojo Kestucio paminetas atvejis - uz skirtingas imokas butu gaunamas skirtingas paslaugu paketas. Cia butu tas kompromisinis variantas tarp solidarumo ir privataus draudimo.

  O siaip solidarumas yra pigesnis, maziau rizikingas (daug apdraustuju, valstybines ligonines dirba ne del pelno) ir mazinantis socialine atskirti.

  Privatus draudimas ypac nepatrauklus senstant zmogui (dideja imokos), mazejant pajamoms (sumazejus imokoms, gaunama maziau naudos) ir susirgus letinemis ligomis.

  Apie sistemos efektyvuma cia nesneku, galiu tik pasidziaugti, kad pernai Nobelio premija skirta butent uz tyrinejimus, skirtus bendro turto naudojimo efektyvumui (Elinor Ostrom).

  Galu gale dziaukimes tuo, kad mokam mokescius, bet nesinaudojam paslaugomis - reiskia, esame sveiki.

 53.   VMI vagys rašo:

  Taip pavarei Šimašiau , taip ir toliau .! AŠ niekur dabar NEDIRBU , neturiu pinigų tai iš kur parausiu 72 litus. !!!Ėjau į polikliniką pažymos sveikatos paklojau 50 litų. ??!! Kitas klausiau : jis DIRBANTIS ??!! Vistiek mokėjo 50 litų ??!! Tai prieko tas 72 lt. PSD??!! Vistiek moka ir dirbantis. VMI tikri vagys . Šiap tai liktais Seimas išleido tokius įstatymus.

 54.   VMI vagys rašo:

  Kiek žinau jei dirbi tai automatiškai atskaičiuoja mokesčius ir tą PSD. Jei žmogus nevaikšto į sveikatos priežiūros įstaigas , tai galėtų nemokėti PSD. Kai pradės sirgti tada pradės mokėti PSD. ?! Tada visos paslaugos turi būti nemokamos, bet dabar moka PSD bet už dauguma paslaugų vistiek reikia mokėti .

 55.   VMI vagys rašo:

  Tūrėjau problemų su sveikata , tai ėjau privačiai. Mokėjau už konsultaciją , vaistus , bet gavau geresnę paslaugą .! Kodėl negalima taip , kad moki PSD o eini PRIVAČIAI gydytis ir apmoka valstybė ! Koks skirtumas eini privačiai ar į valstybinę gydymo įstaigą .Dabar nėra pasirinkimo. Vienas moka 72 lt, ir nesigydo tarkim sveikas. Kitas gydosi, ir per mėnesį jam apmoka draudimas po 1000 lt/ mėn. Kas sumoka 900 lt, , kiti už jį .Tai kur čia teisingumas >?!!!

 56.   Mindaugas Studentas ĮSTATYMAI rašo:

  Klausė vienas vyrukas šiame forume ar turėčiau mokėti už sveikatos paslaugas jeigu man lūžtų ranka: GIPSAS TVARSTIS IR T.T. Atsakymas yra toks: įstatymai preštarauja vieni kitiems…. pagal vieną: Lietuvos pilietis turintis darbą, ir mokantis mokesčius(juos atskaito darbdavys iš viso 24%) 9% keliauja PSD, tačiau pagal kitą įstatymą bedarbis negauna socialinio draudimo, bei už gydymą mokasi pats…. O pagal trečią įstatymą, bedarbis PSD įmokas turi susimokėti pats, nes sveikatos draudimas yra privalomas :D TAI ATSAKYMAS BŪTŲ PAPRASTAS - UŽ “PASLAUGĄ” MOKĖTI REIKIA, o JEI ESATE NEDIRBANTIS UŽ GYDYMĄ SUSIMOKATE PATS….. KLausimas už ką mokam 72 litus??? Nes mes laikomės įstatymų kurie kvailai prieštarauja patys sau……Štai ir turm įstatymų trikampį kuris labai smagiai primena anekdotą kai žydo klausia TSRS kagėbistai: iš kur gauni pinigus….. iš spintelės… o iš kur spintelėj, žmona padeda, o iš kur ji gauna??? aš jai duodu, o iš kur tu imi???? iš spintelės :DDDD

 57.   Mindaugas Studentas ĮSTATYMAI rašo:

  TIESA…… IŠEITIS MANO MANYMU BŪTŲ PAPRASTA, REIKĖTŲ ŽMONĖMS LEISTI RINKTIS MOKĖTI PSD AR NEMOKĖTI, IR JEI JO PSD PAVYZDŽIUI NEAPMOKĖTAS UŽ PASTARUOSIUS 4 AR 6 NESVARBU KIEK, MĖNESIUS, JIS UŽ SVEIKATOS PASLAUGAS GAUNA SĄSKAITĄ KURIĄ TURI PATS APMOKĖTI :) TADA VISI PAGALVOTŲ DUKART AR JIEMS REIKALINGAS DRAUDIMAS AR NEREIKALINGAS…. IR IŠ ESMĖS PASIKEISTŲ POŽIŪRIS Į DRAUDIMĄ…… O KAD NELIKTŲ ANT LEDO NETEKĘ DARBO, 3 MĖNESIUS JUOS DRAUSTŲ NEMOKAMAI VALSTYBĖ, KOL SUSIRASTŲ NAUJĄ DARBĄ…… BŪTŲ PERFECT……. :) KODĖL AŠ NEINU Į POLITIKĄ :D TIESA….. UŽSIENYJE ŽMONĖS TURI HEALTH INSURANCE….. LIETUVOJE PRIVAČIAI JIS KAINUOJA APIE 1800LT PER METUS…. KAI MINIMALŲ ATLYGINIMĄ GAUNANTIS LIETUVIS UŽ VALSTYBĮNĮ SUMOKA 864LT…. O DAUGIAU UŽDIRBANTIS PROPORCINGAI DAUGIAU……

 58.   Gediminas rašo:

  Ši sistema maudysis absurduose tol, kol nebus privatizuota. Trečio kelio nėra. Bet kada protas prablaivės įstatymdaviams ir žmonėms - nežinia.

 59.   Laimonas Vėbra rašo:

  Na, studentai mokosi paskutinę naktį (ką jau bekalbėti apie įstatymų nagrinėjimą…)
  Pagal vieną ir tą patį įstatymą, atvirkštine tvarka (skaitant nuosekliai taip išrašyta ir perskaitoma savaime) pačiam jau turėjo paaiškėti, kad sveikatos draudimas, visų pirma, yra privalomas _visiems_ (privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami “Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje”; …). Tai pirma ir svarbiausia.
  Toliau išvardinta kas draudžiamas valstybės lėšomis. Dar toliau (17 straipsnis) — kas ir kaip draudžiamas, jei dirba arba vykdo veiklą, kt. Ten pat (17.9) parašyta kas ir kaip draudžiamas, jei nepapuola į (jokią) valstybės draudžiamųjų ir kitų draudžiamųjų kategoriją, todėl privalo draustis pats. Ir visa tai viename įstatyme, kurį kažkodėl padauginai, kaip kokias “špargalkes”…(irgi studentiška)
  Iš tokio pusėtino ir neteisingo suvokimo darai išvadas ir tikiesi gauti gerą pažymį? Studentiška, tikrai studentiška… :-)
  Va kas tikrai nestudentiška, tai kad bene dauguma pasipiktinusių žino ir suvokia situaciją/problemą taip pat, kaip ir tu — “studentiškai”…
  Jei nesuvoki solidarumo esmės, tai galiu tik pailiustruoti hipotetiniu (labai ar gana tikėtinu) gyvenimo pavyzdžiu.
  Tarkime tavo draugė laukiasi (lankosi pas ginekologę, tiriama, greitai gimdys; duokdie be komplikacijų, cezario…), o tavo tėveliai pensijoje. Dažnai sirguliuoja tavo gimęs vaikelis, be to, kad valstybė pasirūpina jo globa/sveikata — skiepais, tyrimais, priežiūra — jau tik jam gimus iki pilnametystės. Sirguliuoja (ir vis dažniau, ūmiau; galbūt ir lėtinėmis, bjauresnėmis ligomis) ir tėveliai. Tu naiviai tikiesi, kad tavo sumokėtų 4-6 mėn. (o gal net ir dešimties metų) įmokų turėtų pakakti, kad gautum “paslaugą”, bet paskaičiavus tektų žagtelėti, nes paaiškėtų, kad už tave, tokiame kontekste, jau sumokėjo (galbūt net ir gausiai) kažkas kitas (kiti).
  Jei reikėtų už gydymą mokėti pinigus, tai vieną dieną (anksčiau ar vėliau) ateitų ta diena X, kai tau prieš nosį būtų galima užtrenkti duris, kad ir kaip graudžiai verktum (dėl savo vaikelio ar artimųjų) — neturi pinigų, nėra IR paslaugos (galbūt net reikalingos gyvybei). Nebekalbant apie vargingesnius piliečius. Nebekalbant apie (labiau) ligotus piliečius. Nebekalbant apie vienišus, neturinčius artimųjų.
  Todėl įsisąmonink, kad šis draudimas nėra paslaugos pirkimas (toks lengvabūdiškas, eilinis, paprastutis, kaip kokioje kirpykloje dredų pašukavimas), o solidarus mokestis, kurį privalai *nuolat* mokėti (priklausomai nuo aplinkybių ir pajamų), kad turėtum moralią ir pagrįstą teisę į medicinos paslaugas tada, kai tau (ar tavo artimiesiems, kurie draudžiami valstybės lėšomis) jų prireiks. Žinoma, gali palyginti valstybės sveikatos draudimą su privačiu sveikatos draudimu; neabejoju, kad sugebėsi jau nestudentiškai rasti aibę punktų/sąlygų dėl atsakomybės/išmokų apribojimo ir/ar atsisakymo, ligų išimtis, atsisakymą drausti, kai/jei sergi lėtinėmis ligomis, galimybės apskritai netekti jokio draudimo, jei paaiškės, kad kokią kepenų cirozę galbūt galėjo įtakoti ankstesnis studentiškas gyvenimo būdas, arba, galbūt susižalojai nepakankamai save saugodamas…
  Viskas atrodo paprasta, kai esi jaunas studentas…

 60.   Gi: rašo:

  Dar galeciau prideti, kad nelabai suvokiam, ka uz PSD mokesti galime gauti. Stai “VMI vagys” pavyzdys - uz sveikatos pazyma sumoketa 50 Lt. Bet uz sveikatos pazyma reikia moketi ir dirbanciam, ir sumokanciam daugiau nei 72 Lt/men.

  Tuo tarpu tikrai zinau, kad dirbantysis gali ir nemokamai pasikonsultuoti del ligos, ir jam atliekami kai kurie (bet ne visi) tyrimai (beje, ir dirbantis asmuo uz papildomus tyrimus, uz vaistus susimoka). Kadangi PSD istatyme (http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=356708) apdraustaisiais laikomi ir dirbantys, ir bedarbiai, susimokantys patys 72 Lt ar uz kuriuos sumoka valstybe (ir kruva kitu, pvz., pensininku), nematau kliuciu, kad tas pacias paslaugas gautu ir dirbantys, ir bedarbiai, ir PSD imokas susimokantys asmeniskai.

 61.   aidama rašo:

  Nieko nesusigaudau.visi vienas kitam priestarauja kaip ir patys istatymai.Esu visa laika drausta, o visur uz viska moku vistiek.Nesmone ir tikras pasityciojimas is zmoniu.

 62.   Dalia rašo:

  Gerb. Laimonai, viskas, ką jūs rašote studentui ir kituose komentaruose, lyg ir tiesa, bet ar jūs tikrai visiškai atmetate galimybę, kad žmogus, pvz.
  išlošęs loterijoje, gali sau leisti būti laisvas, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmemis. Ligonių kasos gali nuo to tik išlošti, nes atsitikus bėdai, tas žmogus sumokėtų daugiau, negu kelių metų PSD. Kodėl nepalikti jam tokios teisės? Kad jis neapgautų valstybės sumokedamas tik 2400? Padarykime ta sumą realesnę, bet leiskime žmogui pasirinkti. (Žinau, kad taip nebus, bet vis tiek…) Apskritai, mūsų
  valstybė per daug kišasi į žmogaus gyvenimą ne tik šioje srityje.

 63.   Renata rašo:

  Jei valstybe mano kad jos pilieciai privalo moketi tam tikrus mokescius, visu pirma ji turetu deramai informuoti savo piliecius apie tai, kad aiskiai siuo atveju nebuvo padaryta. Jei valzios vyrai ir moterys priima kazkokias istatymo pataisas - jos turetu isigalioti nuo ju priemimo datos, negali apsisukti ir sakyti kad va dabar turi susimoketi uz praejusius metus. Europoje niekas sitaip nesielgia ir jei LT nori buti Europos dalimi tai tureti laikytis ES istatymu.

  Matyt yra imamasi krastutiniu priemoniu, juk Lietuvele atsikrate jaunu, dirbti norinciu zmoniu, pasiliko su puokste pilieciu is kuriu daug nepaimsi, tai nusprende juos visai isgrezti. Bet jei zmogelis nieko neturi - kuo ji isgazdinsi??? Jei zmogelis kruopoms litu neturi is kur jis mokes 72 lt is ko???

  Valdzia musu is gero gyvenimo yra nuo realybes per daug atitolusi, jei nori stiprios valstybes tegu nustoja vargsus grezti, tegu ima savo infrastruktura statyti! Va nuo ko pradet reiktu, kurti darbo vietas, tuomet ir biudzetas gal imtu pilneti.

 64.   Laimonas Vėbra rašo:

  Na, Renata, VMI yra/buvo paruošusi aibę informacinių pranešimų, leidinių apie tai, kaip ir kam reikia tuos mokesčius mokėti. Ši prievolė egzistuoja jau seniai (ji aprašyta VMI leidiniuose; tarkime kad ir šiame, 2006′ųjų metų: h t t p : / / w w w . v m i . lt/lt/?itemId=10124106),
  todėl kaltinti nežinojimu DIDELE DALIMI reikėtų ir save…
  Tai ką VMI DORAI pradėjo vykdyti DORAI neįspėjusi, neinformavusi, tai būtent sveikatos draudimo įstatymą, t.y. PSD prievolės užtikrinimą (mokesčio nepriemokų išieškojimą), todėl man labai keista girdėti apie sapaliojimus dėl mokesčio ar įstatymo taikymo atgaline data.
  Jūs pasižiūrėkit į liberalą, bet visų pirma principingą *teisininką*, sveikatos apsaugos ministrą R. Šukį; jis, kad ir labai numanomai raukydamasis viduje, nes tokia mokestinė tvarka/sistema įtvirtinta įstatymų (prievolės, o dar ir šios, konkrečiai PSD, su liberalumu neitin dera, jei tik dera apskritai), aiškiai ir gana kategoriškai, vienareikšmiškai, principingai teigia, kad nekeičiant įstatymų jokių prievolių panaikinti ir pagrįstų skolų nubraukti nesigaus. Patikėkit, jei tik būtų menkutė teisinė galimybė, tai jau tikrai būtumėte išgirdusi atsakymą…
  Man tik keista, kodėl niekas neužsimena apie mokestinės senaties terminą (5 metai) ir kodėl VMI pagaliau pradėjus vykdyti SDĮ, nebuvo paskaičiuota ir ankstesnė nepriemoka, nes tokia, bent formaliai-teisiškai egzistuoja jau nuo, kaip girdime, 2003′iųjų, nors aš ir 1996′aisiais metais priimtame SDĮ matau aiškią prievolę draustis (mokėti draudimo įmokas), jei esi asmuo nepapuolantis į jokią kitą draudžiamųjų kategoriją, pvz.: bedarbis neužsiregistravęs darbo biržoje. Pavartykit, paskaitinėkit tą SDĮ; teisinis-valstybinis tragifarsas (nors man tokia sveikatos draudimo sistema, jos principai tikrai atrodo sąžiningi, priimtini) apie tai, kaip piliečiai žino įstatymus, jais vadovaujasi, suvokia savo prievoles (sąvivoka, santykis su valstybe, sąmoningumas, elementarus išprusimas, pilietiškumas) ir kaip patys įstatymai “įgyvendinami” (nebekalbant apie tai, kaip jie vykdomi) pačioje valstybėje, dėl ko visas puodas su koše užvirė tik po 14 metų… Žvelgiant pozityviai (nors tai yra labai sunku daryti) tai (neabejingumas, piktinimasis, reikalavimai, kad ir nepagrįstas/nepagrįsti) galėtų būti ir pilietinės brandos užuomazgos ženklai, nors veikaiu tai yra aiškus ženklas, kad tokių (vertybinių ir kokybinių) savybių (pilietiškumo, sąmoningumo) diegimu, ugdymu jau tikrai būtina susirūpinti…
  Taigi, apie ką aš čia. Apie ankstesnio laikotarpio (iki 2009′ųjų) PSD mokestines nepriemokas, skolas: nebent jos buvo kokiu nors aktu nurašytos ar traktuojama (kažin ar sąžiningai neužsimerkus ir teisiškai pagrįstai), kad įstatymas vykdomas nuo paskiausių pakeitimų 2009′aisiais, tačiau ankstesnė mokesčio nepriemoka, skola, mano supratimu, dėl to neturėjo dingti…
  Na, matyt niekas tiek liūtų tampyti už ūsų jau nebedrįso, tačiau tai vistiek grimasos, kurių teisinėje valstybėje neturėtų būti…

 65.   Gediminas rašo:

  Daug rašoma apie sąžiningumą, pilietiškumą, sąmoningumą, bet pamirštamas svarbiausias dalykas - TEISINGUMAS. O be jo įstatymai ir jų laikymasis pavirsta į tragikomišką farsą. Teisinėje valstybėje įstatymai turėtų atitikti teisingumo reikalavimus (jokiu būdu ne „socialinio teisingumo“). Lietuvoje teisingumo egzamino neišlaikytų nei Konstitucija, nei bet kuris įstatymas ar potvarkis.
  Prievarta išieškomi mokesčiai su teisingumu nedera iš principo. Ne tiek svarbu, kad žmonės nežino tikrųjų priežasčių. Tačiau jie jaučia intuityviai, ir tai kelia įtampą visuomenėje bei valstybinėse institucijose.
  Nei vyriausybė, nei Seimo nariai nedrįsta pažvelgti teisybei į akis. Juk įstatymas turi atitikti teisingumo reikalavimus, kaip krikščioniškas tikėjimas atitinka dešimt Dievo įsakymų. Tiesa, kairiųjų ir kai kurių dešiniųjų intelektualų pastangomis, teisingumo sąvoka yra apipinta sudėtingiausiu demagogijos rezginiu, bet žmonės dar turi tiek sveikos nuovokos, suprastų sąžiningas pastangas atkurti teisingumą.

 66.   Laimonas Vėbra rašo:

  Mano galva, Gediminai, sveikatos draudimas atitinka visus TEISINGUMO kriterijus, o tragikomiškas farsas yra tai, kai/kad patys piliečiai, nemokantys mokesčių ir reikalaujantys paslaugų, jų kokybės, to nesuvokia…
  Taip pat TIKRAI demagogiška yra postringauti apie mokesčių išieškojimą ir neteisingumą, kvestionuoti Konstitucijos teisingumą, kaip ir teisingumą matuoti bei lankstyti palei ideologinius bėgius…
  Ar jūs čia apie libertarų traukinį iš knygų…?

 67.   Giedrius rašo:

  Laimonai, tai tavo manymu yra teisinga atimti iš TAVĘS pinigų jėga, jei MAN atrodo, kad tau reikia X paslaugos, kurios kiekį, kokybę ir kainą nustatau aš?

 68.   Gediminas rašo:

  Laimonai,
  Sveikatos draudimas atitinka jūsų supratimą apie teisingumą (be to, labai ideologizuotą), o ne teisingumą iš principo. Libertarai ar liberalai čia niekuo dėti. Tiesa, kai kurie jų palaiko mano minėtą teisingumo sampratą.
  Jūs laikotės visiškai priešingos teisingumo sampratos, pagrįstos „socialinio teisingumo“ teorijomis. Tokiu atveju, apie teisingumą nėra ką ir kalbėti. Teisingumas ir „socialinis teisingumas“ tarpusavyje visiškai nedera.

 69.   Laimonas Vėbra rašo:

  Gediminai, kas tada yra TEISINGUMAS ir koks jis yra, jei jis nėra objektyvus (tada apie teisingumą nėra ką ir kalbėti…) ir/ar jau tikrai ne tas, kuris įtvirtintas TEISE…?

 70.   Laimonas Vėbra rašo:

  Giedriau, paskaitykit diskusijas. Aš kaip “kontrargumentą” norėčiau pateikti hipotetinę sąskaitą jūsų tėvams pensijoje ir/ar jums už jų ir jūsų vaikų (draudžiamų iš mūsų visų PSD mokesčio įmokų) gydymą. Dideles sąskaitas. Tada, jei jūs vis dar nenorite atsimerkti ir pamatyti, kad juos valstybė draudžia ir gydo iš šio mokesčio, o jūs tegalvojate, kad jums tereikia tik recepto nuo peršalimo už jums tinkančią kainą.

 71.   Gediminas rašo:

  Laimonai,
  Tur būt ir pats nepastebite, kad jūsų samprotavimuose yra įsivėlusi esminė grubi klaida - teisingumą kildinate iš teisės. Iš tikrųjų yra priešingai - tai teisė kyla iš teisingumo. Galima ir paprasčiau pasakyti - įstatymas turi ginti teisingumą. Kitoks kelias paprasčiausiai neįmanomas, sofistika teisingumui objektyvumo nepriduos. Iš kur teisė kiltų, jei senovės žmogus per tūkstantmečius nebūtų atradęs teisingumo principų? Juk tada ir visuomenė nebūtų galėjusi formuotis. Jūs ką, norite paneigti visą žmonijos istoriją!?
  Visos „socialinio teisingumo“ teorijos griūva kaip kortų nameliai, kai tik pajudinamos rimtesnių argumentų. Todėl turėtumėt pastebėti, kad jas propaguojantys vengia rimtų diskusijų, apsiribodami tik tuščia retorika. Dažniausiai tuo spekuliuoja politikai, siekdami savanaudiškų politinių tikslų.
  Ir jokių sąskaitų Giedriui ar man negalėtumėte pateikti, nes mes puikiausiai susitvarkytume ir be valstybės „malonės“. Žmonės kur kas geriau naudoja savo pinigus, nei paskutines kelnes varguoliams maunanti išpūsta biurokratinė sistema.

 72.   Giedrius rašo:

  Laimonai, tu teigi vienas kitam prieštaraujančius teiginius, taigi reiktų apsispręsti ar tavo manymu teisingumas yra:

  a) objektyvus t.y. visi žmonės turi tas pačias teises, t.y. niekas neturi teisės dėl jokių priežasčių pažeidinėti kitų žmonių teises - neteisingi veiksmai yra neteisingi nepriklausomai nuo to jie yra teisėti ar ne;
  b) teisingumas yra subjektyvus, t.y. tas pats, kas teisėtumas - visi veiksmai, kurie yra teisėti, yra teisingi.

  Jei pirmas variantas, tai niekas negali turėti teisės atimti iš tavęs pinigų jėga (pažeisti tavo teisę į nuosavybę) dėl jokių priežasčių, taip pat tu neturi teisės iš kitų žmonių reikalauti daugiau, nei tau priklauso pagal laisva valia sudarytas sutartis (pvz. pagal savanorišką sveikatos draudimą arba pagal faktinį apmokėjimą už tau reikalingas paslaugas).

  Jei antras variantas, tai tada de facto teisingumas neegzistuoja, tiesiog stipresni (valdžia su kariuomene ir policija užnugary) su silpnesniais (visais kitais žmonėmis) gali daryti ką nori, ką ir daro ir tokius veiksmus vadina teisingais (pvz. žydų genocidas buvo teisėtas, lygiai kaip ir privalomas sveikatos draudimas šiandien, todėl laikantis šios pozicijos turėtų jie abu turėtų būti laikomi teisingais).

 73.   Laimonas Vėbra rašo:

  Gerbiamieji, tas teisingumas, kuris įtvirtintas teisėje, įstatymuose yra ne tas teisingumas, nes jį kažkas įtvirtino ne taip, kaip reikia (norėtųsi), ne todėl, kad visuomenė to siekė ir tai remia? Apie ką mes čia? Ar tai ir nėra ta esminė jūsų logikos klaida?
  Giedriau, užsimink, prašau, sakiniu kokias teises turi žmonės? Kur tos teisės išrašytos ir kaip jos realizuojamos? Efemerinėms ir libertaristinėms filosofijoms apie prigimtines teises, apie teises, kurios visų kažkaip vienodai suvokiamos ir apie tai, kokios jos “objektyvios” čia gal ir nebeišsiplėsime…
  O dėl socialinio teisingumo griūties; kagi, JAV įtvirtino visiškai priešingą tvarką, pavyzdį, nes ten ta laisvė jau atsirūgo, tiesiogine to žodžio prasme. Vokietijos sveikatos apsaugos sistema laikytina viena pažangiausių ir efektyviausių (gal net, eretiškai, teisingiausių…?) pasaulyje (ten, žinia, prievolė draustis taip pat egzistuoja).

 74.   Laimonas Vėbra rašo:

  Gediminai, pakritikuok ir pakomentuok, prašau, kaip Lietuvoje (ir pasaulyje, mes niekuo neunikalūs) be “valdžios malonės” vidutines ar mažesnes pajamas gaunantis pilietis sugebėtų pasirūpinti 200 kLt kainuojančiu gydymu, jei jam bankai tiek neduoda paskolos trisdešimčiai metų, o po gydymo jis dar laimingai gyvens, tikėtina, kokius penkis metus…
  Aha, belieka tik pustuštė retorika ir filosofiniai-ideologiniai išvedžiojimai, kad “mes vistiek geriau mokame pasirūpinti savo pinigais”. Žinoma, kad mokate, bet ne tada, kai neišgalite…

 75.   Giedrius rašo:

  Teises žmonės turi tokias, dėl kokių susitaria (http://giedriusc.blogspot.com/2009/01/kokias-teises-turi-mons.html). Jei jau kalba eina apie žmonių teises, o ne apie žmonių grupių teises, tai teisės negali prieštarauti viena kitai, todėl situacija yra neįmanoma, kad tuo pačiu žmonės turėtų teises ir kad kažkokie žmonės galėtų jas teisėtai pažeidinėti. Jei jau vis tik taip yra (kaip kad šiandien visame pasaulyje), reiškia žmonės teisių neturi, tiesiog stipresni teisėtai daro su silpnesniais ką nori.

 76.   Laimonas Vėbra rašo:

  Giedriau, sveikas įžengęs į (šiuolaikinę…?) visuomenę/bendruomenę… :-) Čia (joje) sudūžta visos libertaristinės filosofijos, nes be laisvių ir sutartinių teisių, jose neišvengiamai egzistuoja pareigos, prievolės, daugumos (ar stipresniųjų, įtakingųjų) valia.

 77.   Gediminas rašo:

  Laimonai,
  Sakai, pasaulį seną išardysim ir naują pastatysim! Žinom šitas socialistų užmačias!
  Kaip ir visi užkietėję socialistai, argumentais savo nuomonei pagrįsti nesirūpini. Tiksliau pasakius, jų nėra. Belieka remtis ciniška daugumos „valia“ ar „teise“. Dar G. Vagnorius kadais būdamas pirmąkart premjeru mėgdavo sakyti, „tauta neklysta“ ir „dauguma teisi“. Ir dabar tebetiki šiomis nesąmonėmis.
  Kaip žmogus išliko iki šių dienų be „valdžios malonės“? Pagal Laimoną šiuolaikinė civilizacija turi būti dėkinga baudžiavinėms prievolėms!? Kur išmokai šitų absurdiškų teiginių, Laimonai? Negi paties mąstymas tik tiek tesiekia?

 78.   Giedrius rašo:

  Laimonai, kai kas nors ant pirštų parodo logikas žmogaus teiginiuose, žmogus turi 2 pasirinkimus: a) priimti realybę kokia ji yra; b) ir toliau laikytis savo iracionalaus įsitikinimo (toliau tvirtinti nesąmonę ar / ir pažerti žodžių kratinį be jokio turinio). Sutinku, kad sunku prisipažinti, jog advokatavai smurto naudojimą prieš smurto nenaudojančius žmones vardan kilnių tikslų ir to pats neva to nepastebėjai, tačiau tą daryti net ir po to kai tau tai ant pirštų parodoma yra aukščiausio laipsnio veidmainystė, o su sąmoningais veidmainiais dar ir palaikančiais smurtą prieš diskusijos oponentą diskusija beprasmė.

 79.   Giedrius rašo:

  Pirmame sakinyje turėjo būti “logikos klaidas”

 80.   Laimonas Vėbra rašo:

  Gediminai, lyg iki šiol žmonės buvo laisvi, laisvi, nemokėjo nei duoklių, nei mokesčių, rinkliavų, nebuvo nei vergovės, baudžiavos, nei feodalizmo…
  Labai absurdiška ir apgailėtina praraja jūsų laisvės ir istorinės politinių-teisinių-ekonominių santvarkų raidos suvokime…
  Nesvarbu kuo aš tikiu, bet tai (DABAR ir nuo seno, nes formavosi ir formuojasi) veikia viso pasaulio santvarkose, TEISĖJE (tuo yra grindžiami santykiai ir teisėtumas; tiek forma, tiek turiniu), o jūs tik sapaliojate apie romantinius, utopinius (kai kurie jų ir man mieli) dalykus lyg paneigdamas, ignoruodamas realybę. Bet juk tai — GRYNIAUSIA UTOPIJA…

 81.   Laimonas Vėbra rašo:

  Giedriau, priimk realybę tokią, kokia ji yra; tavo filosofija, kad ir kokia ji logiška, pagrįsta, miela atrodytų, neveikia nė vienoje valstybėje, nėra bene jokių realių jos pavyzdžių… :-)
  Beje, pats dar nepateikei jokio rišlaus turinio, tik teiginių kratinį kažkodėl postuluodamas tai TIESA…

 82.   Gediminas rašo:

  Ką gi, aišku. Laimonas tokioms diskusijoms visiškai nepasiruošęs. Jam dar reiktų gerokai ir ilgokai pasimokyti. Ir logikos pagrindų, ir teisės bent pradžiamokslį. Tada nereikės šokinėti oponentams į akis, bandant ginti akivaizdžias nesąmones.

 83.   Laimonas Vėbra rašo:

  Teisinė sistema ir Konstitucija yra akivaizdi nesąmonė…
  Ką gi, iki tiek tikrai nepašoksiu… :-)

 84.   Gediminas rašo:

  Laimonai, jei būtum kiek išmintingesnis, užuot vėjavaikiškai ironizavęs, rimčiau pasidomėtum diskutuojamomis temomis. Mes su Giedrium turėtume apie ką diskutuoti, o pats akivaizdžiai iškrenti iš „konteksto“, nes blauzdos rimtoms diskusijoms per skystos.
  Pirmiausia žmonija atrado teisingumą, teisė pradėjo formuotis gerokai vėliau - gal kokius 4-5 tūkstantmečius prieš Kristaus gimimą, o jau konstitucijos visai „jaunos“ 2-3 šimtmečiai. Todėl aiškinimai, kad teisingumas ir teisė kyla iš konstitucijos yra visiška nesąmonė. Todėl ir tvirtinu, kad Lietuvos konstitucija yra neišbaigtas, pilnas prieštaravimų ir nenuoseklumų skubotas mūsų nepatyrusių teisininkų kūrinys, kuris turi būti nuolat ir nuosekliai tobulinamas. Bent jau tol, kol atitiks pagrindinius teisingumo reikalavimus. Tada bus galima teigti, kad Lietuvoje įstatymai gina teisingumą, laisvę, nuosavybę ir gyvybę.

 85.   Laimonas Vėbra rašo:

  Nežinojau, kad Gediminas toks plataus ir profesionalaus profilio antropologas, kuris gali manyti ir teigti apie tokius objektyvius ir gana apibrėžtus dalykus vykusius prieš 5 tūkst. metų, kai net Romėnų, Graikų laikų filosofijos veikalai (jų likučiai) kontraversiškai analizuojami/traktuojami tūkstančių, o panašaus amžiaus civilizacijų kultūros likučiai rankiojamai po gabalėlį…
  Nebeironizuosiu, bet apibrėžk kokį teisingumą žmonės atrado prieš 4-5 tūkstančius metų. Bent sakiniu. Ir tai bus tikrai visiška nesąmonė. Net bandymas tai daryti (kokiu pagrindu — postulatų? moksliniu, bent filosofiniu, istoriniu?) yra nesąmonė. Tai yra SAPALIOJIMAS.

 86.   Gediminas rašo:

  Teisingumas - tai prievartos nebuvimas. Teisingumo samprata vystėsi ir tebesivysto nuo civilizacijos atsiradimo iki šių dienų. Tai nėra vienąkart atrastas kažkoks nekintantis supratimas ar dėsnis, o labai sudėtingas interaktyvus procesas. Paprotinė, gentinė, karališkoji teisė pradėjo rastis jau civilizacijai gerokai pažengus į priekį. Dar vėliau - baudžiamoji, civilinė ir galop konstitucinė. Pagrindinė ir neišvengiama sąlyga bet kokiai teisei rastis - teisingumo samprata, logiškai suformuluota ir pakankamai plačiai pripažįstama visuomenėje. Visai nebūtina žinoti konkrečių senovės žmonių teisingumo sampratos formuluočių, nes visa ši patirtis perduodama iš kartos į kartą jau ne vieną šimtą tūkstančių metų, be paliovos keisdamasi atrandant vis kitas taisykles ir dėsningumus, mums svarbesnė jos esmė.
  Lietuvos respublikos Konstitucija teisingumo egzamino neišlaikytų, kaip jau rašiau. Joje įteisinta prievarta prieš asmenį, nuosavybės nusavinimas, laisvo žodžio ir asmens laisvės apribojimai, įvairiausių rūšių apmokestinimai ir t.t. Ji neteisinga net dešimties Dievo įsakymų atžvilgiu, jau nekalbant apie bendražmogiškąjį teisingumą. Konstitucija negali būti kuriama ideologiniu pagrindu ir kaitaliojama pagal vadovaujančios interesų grupės užgaidas, o mūsų Konstitucija prifarširuota tokiu kiekiu ideologinio balasto, kad ja visiškai neįmanoma remtis ginant savo elementariausias teises. Tuo jau nekart įsitikino valdininkų prievartą patyrę Lietuvos piliečiai. Užtenka paklausyti su kokia arogancija Konstitucinio teismo teisėjai ir pirmininkai postringauja apie Konstitucijos neklystamumą bei neliečiamybę, kad suprastum kokioje beteisiškumo atmosferoje tenka gyventi paprastiems piliečiams. PSD ir panašios abrakadabros gimsta vos ne kasdien. Ar bereikia stebėtis teisiniu nihilizmu, klestinčiu įvairiuose visuomenės sluoksniuose? Jei įstatymas negina teisingumo, negina žmogaus nuo prievartos, ji bando gintis pats. Štai ir atsiranda palanki terpė rastis kedžiams ir į jį panašiems. Ir tai tik pradžia.
  Kol Lietuvoje nebus suprasta, kad teisingumas gali būti kuriamas tik šalinant neteisingumą, tol ir viešpataus neteisybė, tegul ir apvilkta gražiausiais „teisiniais“ rūbais su ES „teisės“ pakabučiais.

 87.   Laimonas Vėbra rašo:

  Beveik neturiu esminių pastabų, Gediminai, nebent vieną teiginį, apibendrinimą jūsų logikos pradžiamokslio patikrinimui — teigiu (postuluoju), kad teisingumas (jei jau jo įsisąmoninimas formavosi ir formuojasi) yra realizuotas teisėje kaip doktrinoje maksimaliai galimai, t.y. TEISĖJE ir teisinėse sistemose turime teisingumą, kokį tik galime turėti šiuo metu. Maksimaliai objektyviai.
  Jūsų teorija dūžta į šipulius logikos pančiuose jau tuo atžvilgiu, kad prievarta ir smurtas ir prieš dešimt tūkstančių metų (kai žmonės, pasak jūsų, “atrado teisingumą”) buvo suvokiami kur kas natūraliau, nei šiandien…

 88.   Gediminas rašo:

  Ir vėl esminės loginės klaidos. Negalima sakyti, kad teisingumas jau realizuotas teisėje, nes jis turi būti ginamas ir įgyvendinamas visuomenėje. Ką reiškia pasakymas „maksimaliai galimai“ ar „Maksimaliai objektyviai“? Mums reikia teisingumo visuomenėje, o ne tik teisinėse sistemose.
  Labai klysti manydamas, kad senovės žmonės negalėjo atrasti teisingumo pradmenų dėl menko intelektinio išsivystymo. O teisingumo samprata atsirado tik dabar. Be teisingumo principų pripažinimo negali atsirasti jokia bendruomenė ar visuomenė, tegul ir pačių primityviausių. O jau teisės teoretikų ir teisininkų uždavinys yra toliau vystyti teorinę ir praktinę teisę.
  Deja, taip ir neišgirdau jokio dužimo garso, nors ir labai atidžiai klausiausi. Be to, aš jokių teorijų nekuriu ir čia nepublikuoju. Tai tik pastabos ekspromtu, be abejo, remiantis išnagrinėtomis įvairiomis teorijomis.

 89.   Laimonas Vėbra rašo:

  Tai jis ir ginamas. Ir realizuojamas. Teisė ir teisinės sistemos tam ir tarnauja.
  Pasakymas „maksimaliai galimai“ reiškia realybę, o ne utopinį modelį ar siekiamybę. Kaip tamstos protas yra maksimaliai išsivystęs šiuo/šio amžiaus metu (turint omenyje išsilavinimą ir mokslą; civilizacijos, kultūros lygį), taip ir teisingumas yra maksimaliai realizuotas TEISĖJE, nes tai (nuolat) daroma jau tuos „4-5 tūkstančius metų“.
  Senovėje…
  O kaipgi, galėjo ir atrado: vergovė, smurtas, prievolės kodeksuose ir sampratoje buvo visiškai natūralūs dalykai…
  Teisybė, negalint apibrėžti kas yra teisingumas, kas jį sudaro, kaip jis veikia ir realizuojamas, tai jokia ne teorija, tai tik SAPALIOJIMAS dargi kaltinant kitus logikos nepritekliumi…

 90.   irena (pensininke) rašo:

  Simtu procentu sutinku su ponu Simasiumi. Toks poziuris i zmogu ir jo sveikata paprasciausiai nesveikas. Moketi visvien uz daugeli paslaugu reikia (neskaitant to ka duoda pacientas tiesiai i kisene jei labai rimtai sunegalavo - tai netgi ne paslaptis; tai savotiskas apsidraudimas) Kazkaip neseniai kalbejausi su draugu is Izraelio apie tai. Taip, jie taip pat moka, netgi pensininkai, tam tikra procenta, bet jie uz sveikatos paslaugas veliau visiskai nieko nemoka. O kaip tiems, kurie gauna pensija ir dar 2* didesne alga uz pensija ir sumoka, palyginus, nemaza suma per metus, jie vis vien nera pilnai apdrausti ir t.t. ivairiausi atvejai…

 91.   Irena rašo:

  Manau, kad problema yra ta, kad mes prauginome daug išlaikytinių. Suprantu, dabar daug įmonių nedirba, darbą sunku susirasti, bet juk buvo laikai, kai verslininkai į darbą priimdavo visus, o kiek žmonių nedirbo. Kiek sakė, kad jo gaunama pašalpa didesnė už minimalų atlyginimą ir jam dirbti neapsimoka? Kita problema, kad sveikatos apsauga yra išsigimusi ir po reformos dar labiau išsigims. Didžiuliai vyr. gydytojų atlyginimai, tiesioginis kyšio (netgi ne kyšio, o gydytojo darbo apmikėjimo) reikalavimas. Tik nesakykit, kad nuo paciento priklauso mokėti ar nemokėti. Jeigu pats gydytojas pasako, kad operacija ar kokia procedūra kainuoja kažkokią sumą ar gali nemokėti? Kartą bandėme, po to visam gyvenimui įsitikinau, kad reikia mokėti, jeigu liepia. Aišku, būtų visai neblogai, kad žmogus be PSD dar galėtų draustis savanoriškai, o susirgęs iš to susimokėtų “papildomą atlyginamą” gydytojams. Viskas būtų oficialiai, o dalis pinigų grįžtų valstybei kaip PSD ir GPM. O PSD labiausiai nenori mokėti nuolatiniai gyventojai iš pašalpų bei jauni ir sveiki žmonės. Ne veltui yra patarlė, kad dviejų dalykų nemokame vertinti kol jų netenkame, tai - jaunystė ir sveikata.

 92.   Karolis rašo:

  Kiekvienoje visuomeneje yra dalis zmoniu, kuri del vienokiu, ar kitokiu priezasciu negali prisitaikyti prie esamos tvarkos. Ar benamiai nepilieciai? Ar konstitutsiska pasmerkti benamius? Pagaliau ar dora zudyti zmogu, kuris nesugeba susimoketi 72litus. Ir aplamai ar dora zudyti?

 93.   Willie Carter rašo:

  I carry on listening to the newscast speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 94.   Rosanna Hoggle rašo:

  i believe you have a nice page here… these days was my first time coming here.. i just happened to find it performing a google search. anyway, fantastic post.. i’ll be bookmarking this page for sure.

 95.   Timothy Cephas rašo:

  Hello.This article was extremely remarkable, particularly because I was investigating for thoughts on this matter last couple of days.

 96.   poker news rašo:

  Correspond the superior site take poker news.

 97.   links rašo:

  For those interested in becoming major contenders in the real estate business, there are a few things to keep in mind. First and foremost, when you buy a house you have to be able to sell it for more than what you paid.

 98.   African Mango Plus rašo:

  Exclusive delirium

 99.   หาแฟนชาวต่างชาติ rašo:

  Nice information, thank you for posting - is it ok if I use your story on my site if I give you a proper credit?

 100.   fiber constipation rašo:

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy.

 101.   Damian Brodsky rašo:

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 102.   RV Parts and Accessories rašo:

  Many thanks for getting some time to discuss this, I feel strongly about it and adore understanding much more with this topic. If doable, as you acquire expertise, can you mind updating your blog with far more info? It’s extremely helpful to me

 103.   bukmacherzy online rašo:

  “there’s 22…”

 104.   vigrx plus rašo:

  Absolutely with you it agree. In it something is also to me this idea is pleasant, I completely with you agree.

 105.   kasina hry rašo:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 106.   stop panic attacks rašo:

  Hello. fantastic job. I didn’t picture this. This can be a remarkable story. Thanks!

 107.   Trade Show Displays rašo:

  You produced some decent points there. I did a search on the topic and discovered most folks will agree with your blog.

 108.   roleplay rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and like mastering extra on this topic. If feasible, as you acquire experience, would you mind updating your weblog with more details? It’s extremely useful for me.

 109.   lenovo lephone rašo:

  Good job here. I definitely enjoyed what you had to say. Keep going because you certainly bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 110.   unlock apple iphone 3g rašo:

  Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a excellent book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your data. I’m very glad to see this kind of information and facts which I was searching for a long time.

 111.   beer and pregnancy rašo:

  The Truth About Pregnancy and Infertility

 112.   Kirstie Bumps rašo:

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 113.   anti aging cream rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so superior and so important. I cant wait to read a lot more from you. I just feel like you know so significantly and know how to make people listen to what you’ve got to say. This blog is just too cool to become missed. Great stuff, really. Please, PLEASE keep it up!

 114.   repair your computers rašo:

  My accomplice and I actually enjoyed reading this weblog put up, I was just itching to know do you commerce featured posts? I am always trying to find someone to make trades with and merely thought I’d ask.

 115.   Anti aging creams for sensitive skin rašo:

  Fantastic job here. I genuinely enjoyed what you had to say. Keep going because you certainly bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see far more of this from you.

 116.   1200 calorie diet plan uk rašo:

  This was a seriously really very good post. In theory I’d wish to create like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain a little something done.

 117.   fheiffh rašo:

  As soon as I discovered this website I went on reddit to share a few of the love with them. Thank you for great article. I had a very good time reading, there were few a few things i was surprised at.

 118.   r4 card ds rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love mastering a lot more on this topic. If achievable, as you gain expertise, would you thoughts updating your blog with a lot more details? It is extremely useful for me.

 119.   houston dentist rašo:

  This was a seriously really superior post. In theory I’d wish to publish like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain anything done.

 120.   star wars tor credits rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and adore understanding extra on this subject. If feasible, as you acquire knowledge, would you mind updating your weblog with much more data? It’s extremely useful for me.

 121.   porno rašo:

  tolerate, esteemed blog on sebaceous loss. business helped.

 122.   cabbage soup diet rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the dangerous grammar, however this weblog is hideous! I mean, I dont need to sound like a know-it-all or something, but might you could have possibly put a little bit more effort into this subject. Its really attention-grabbing, however you dont signify it nicely in any respect, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 123.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Great write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 124.   zero friction marketing rašo:

  You completed a few nice points there. I did a search on the subject matter and found the majority of people will go along with with your blog.

 125.   Blow Her Mind rašo:

  I regret, that I can not participate in discussion now. It is not enough information. But with pleasure I will watch this theme.

 126.   Default administrator password vista rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and enjoy finding out more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you thoughts updating your blog with a lot more details? It’s extremely helpful for me.

 127.   Password recovery freeware rašo:

  Hey - nice blog, just looking about some blogs, seems a pretty great platform you might be utilizing. I’m presently using Wordpress for several of my web sites but looking to change one of them through to a platform similar to yours as a trial run. Anything in specific you would suggest about it?

 128.   Browsergames Charts rašo:

  Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a very good book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your info. I’m very glad to see such data which I was searching for a long time.

 129.   Hotels in Cannes rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt learn any information on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible really feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 130.   teeth implants rašo:

  Good to become visiting your blog once more, it continues to be months for me. Properly this post that i’ve been waited for so long. I want this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your post. Thanks, great share.

 131.   Shawna Keisacker rašo:

  There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also.Keep working ,great job!

 132.   cosplay costumes rašo:

  Super-Duper site! I am loving it!! Will come back again - taking you feeds also, Thanks.

 133.   body detox plan rašo:

  I admire the beneficial data you provide inside your content. I’ll bookmark your weblog and also have my children examine up right here frequently. I am very certain they’ll discover lots of new stuff here than anybody else!

 134.   World of Warcraft Guides rašo:

  Wow, this was very fun to read. Have you ever considered submitting articles to magazines?

 135.   Min Kopf rašo:

  thanks !! very helpful post!

 136.   kenwood food mixers rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so excellent and so important. I cant wait to read more from you. I just feel like you know so substantially and know how to make people listen to what you’ve got to say. This blog is just too cool to be missed. Excellent stuff, actually. Please, PLEASE keep it up!

 137.   Horse Supplements rašo:

  I think youve created some really interesting points. Not as well many people would basically think about this the way you just did. Im really impressed that theres so considerably about this topic thats been uncovered and you did it so nicely, with so very much class. Superior 1 you, man! Really terrific stuff right here.

 138.   free websites rašo:

  Can I just say what a relief to search out someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You positively know the way to carry an issue to light and make it important. More individuals have to read this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable since you undoubtedly have the gift.

 139.   funeral program templates rašo:

  I already knew about the majority of of this, but nevertheless, I still found it useful. Great job!

 140.   Madeline rašo:

  are you sure abt this ?

 141.   Android Roms rašo:

  I admire the useful data you offer in your posts. I’ll bookmark your blog and have my youngsters test up here usually. I’m very positive they’ll discover lots of new stuff right here than anyone else!

 142.   Rosanna Jaureguy rašo:

  Dude, I must say that overall I am fairly taken with this web page. It is apparent that you know you subject matter and you are passionate about it.

 143.   born this way ringtone rašo:

  It agree, the remarkable message

 144.   red bull hats rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personalized blog. I’m sure my site visitors will locate that very beneficial.

 145.   Facebook Likes rašo:

  I’m happy I found this weblog, I couldnt uncover any information on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always look for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 146.   best seafood in charleston sc rašo:

  First of all, allow my family enjoy a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 147.   bernard linney rašo:

  I must say, as substantially as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp around the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 148.   Microsoft Database Administration rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a great book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your data. I’m incredibly glad to see this kind of information and facts which I was searching for a lengthy time.

 149.   free download big mommas like father like son movie rašo:

  Nice to be going to your blog once more, it has been months for me. Properly this article that i’ve been waited for so long. I want this write-up to complete my assignment inside the school, and it has same topic with your article. Thanks, good share.

 150.   Microsoft Access Training Courses rašo:

  Pretty insightful submit. Never believed that it was this simple after all. I had spent a good deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 151.   jessica barton rašo:

  Ive been meaning to read this and just never got a chance. Its an issue that Im pretty interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, one of the greatest that Ive seen. This blog undoubtedly has some details on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 152.   Authentication in iis rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to create more. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just also important to be missed. Youve received so considerably to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 153.   Seo for google places rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.

 154.   karcher warszawa rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so great and so important. I cant wait to read far more from you. I just really feel like you know so a lot and know how to make people listen to what you have to say. This blog is just too cool to be missed. Great stuff, genuinely. Please, PLEASE keep it up!

 155.   motorbike transport rašo:

  I must say, as considerably as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so much. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 156.   Ria Covey rašo:

  thanks, and keep up the good work

 157.   Per Karlqvist rašo:

  I thought it was going to be some boring old publish, but it truly compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this page on my blog. I’m certain my website visitors will find that very useful.

 158.   Jillian Tanner rašo:

  Because of reading your site, I made a decision to create my very own. I’d never been interested in keeping a blog until I saw how fun yours was, then I was inspired!

 159.   Shea Butter Recipes rašo:

  Resources these as the 1 you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my personalized weblog. I’m positive my site visitors will uncover that quite valuable.

 160.   paginas web puebla rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and appreciate learning extra on this topic. If feasible, as you acquire expertise, would you mind updating your weblog with additional information? It’s very helpful for me.

 161.   discour temoin rašo:

  Hey - good weblog, just looking about some blogs, seems a quite nice platform you are making use of. I’m presently utilizing Wordpress for a couple of of my sites but looking to change one of them around to a platform comparable to yours like a trial run. Something in specific you would recommend about it?

 162.   sword stands rašo:

  Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the write-up. It proved to become Very helpful to me and I’m positive to all the commenters here It’s always great when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this post.

 163.   SEO Company rašo:

  Wonderful job right here. I actually enjoyed what you had to say. Keep heading because you unquestionably bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see far more of this from you.

 164.   Voraussetzungen rašo:

  Thank you for the wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a excellent book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your information. I’m very glad to see such information which I was searching for a lengthy time.

 165.   phoenix personal injury attorney rašo:

  Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a good book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your data. I’m really glad to see such info which I was searching for a lengthy time.

 166.   soccer betting tips rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 167.   Electricians Courses rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is unquestionably worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive acquired a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me.

 168.   Jacques Golds rašo:

  Your weblog is excellent. Thank you greatly for delivering a lot of very helpful information and facts. Thanks, m Fryberger

 169.   Jarvis Pamintuan rašo:

  Your weblog is excellent. Thank you greatly for delivering a lot of very helpful information and facts. Thanks, nald Po

 170.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  Hi there may I use some of the information here in this post if I provide a link back to your site?

 171.   photographers detroit rašo:

  Just killing some in between class time on Digg and I discovered your article . Not usually what I desire to examine, nevertheless it was completely value my time. Thanks.

 172.   Jesenia Skalla rašo:

  I think that is an interesting point, it made me think a bit. Thanks for sparking my thinking cap.

 173.   carpets rašo:

  nice article thanks for the info very helpful

 174.   Tim Fryberger rašo:

  Your weblog is excellent. Thank you greatly for delivering a lot of very helpful information and facts. Thanks, iah Platek

 175.   Reinaldo Lacharite rašo:

  Dude, I must say that overall I am fairly taken with this web page. It is apparent that you know you subject matter and you are passionate about it.

 176.   Johnathon Ladick rašo:

  This website is awesome. I continuously encounter some thing new & different right here. Thank you for that data.

 177.   Extreme Free Traffic Review rašo:

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily brilliant opportunity to discover important secrets from this web site. It’s usually very beneficial and as well , jam-packed with amusement for me personally and my office mates to visit your web site not less than 3 times a week to read the fresh things you have got. And definitely, I’m so always motivated with the unbelievable tips you serve. Selected 2 tips in this post are absolutely the best I’ve had.

 178.   oglasevanje spletno rašo:

  Spletno oglaševanje tend to be affecting marketing campaign efforts as well as tips on how you can differentiate themselves from the curvature completely from these placing the particular tempo and also producing good news.

 179.   carpets rašo:

  great article very informative will be back again to visit soon

 180.   seks hikaye rašo:

  Your site is very slow due to open

 181.   work from home forum rašo:

  First of all, allow my family enjoy a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my individual are living members

 182.   facebook video indir rašo:

  I started to follow your blog

 183.   monkey tower defence 4 rašo:

  *This really answered my problem, thank you!

 184.   hd porno izleme rašo:

  where the theme of

 185.   scrapebox list rašo:

  Need autoaprove lists? Try SCRAPEBOXLIST.COM

 186.   ulysse nardin maxi rašo:

  Hello, I don’t frequently release reviews on blogs, as I would like to learn only. But I discover the article that you’ve written earlier has very insightful facts and I discover it to be very useful. Thank you for taking the time to publish this.

 187.   marketing bureau rašo:

  Good day web site owner, can I use some of the data from this kind of article if I supply a link back to your website?

 188.   Fanny Bloye rašo:

  *Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 189.   Minerva Riveros rašo:

  *very nice post, i certainly love this website, keep on it

 190.   Vicky Schooling rašo:

  *very nice post, i certainly love this website, keep on it

 191.   Francesca Mcglumphy rašo:

  *I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 192.   Renaldo Rozzi rašo:

  All right, I’ll go along together with that. I acknowledge with the post, I think this object is more incredible or classic. When shopping constantly do your research. And then consider the price tag.

 193.   Finance & Investment rašo:

  How can you let me and others post none related info. Please stop this, as you are not gaining any friends.

 194.   Best Way to Lose Weight rašo:

  The post was really intereseting! You should keep on posting more info ^^ I will definitely visit often =]

 195.   Best Way to Lose Weight rašo:

  I thought your post was really good! I think you should post more ^^ Bookmarked this page =]

 196.   Best Way to Lose Weight rašo:

  That was an interesting read! You should keep on posting more info d^^b Ill check back often =]

 197.   Best Way to Lose Weight rašo:

  That was an interesting read! You should keep on posting more info ^^b Ill check back often =]

 198.   Best Way to Lose Weight rašo:

  That was an interesting read! I would love to read more posts from you d^^b Ill check back often =]

 199.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  very interesting info ! .

 200.   free ipad rašo:

  Nice to be going to your weblog once more, it continues to be months for me. Nicely this write-up that i’ve been waited for so lengthy. I will need this post to complete my assignment inside the school, and it has exact same subject together with your write-up. Thanks, excellent share.

 201.   sikişme rašo:

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 202.   amcık izle rašo:

  Would you be interested in exchanging links?

 203.   porno izle rašo:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 204.   dayton computer repair rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt find out any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, i’m always appear for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 205.   Flange rašo:

  Thanks for sharing!!!

 206.   Egipt rašo:

  Very nice post:D I really enjoy the reading. I come here from the bing while searching for some good article!!Thanks

 207.   easton attack tt rašo:

  hmm good one

 208.   Magdalene Slagle rašo:

  The things i have seen in terms of computer system memory is that there are features such as SDRAM, DDR and so forth, that must fit in with the specs of the mother board. If the pc’s motherboard is pretty current and there are no operating-system issues, updating the ram literally normally takes under a couple of hours. It’s among the list of easiest pc upgrade treatments one can picture. Thanks for revealing your ideas.

 209.   Internet Consulting rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and like learning a lot more on this subject. If achievable, as you gain knowledge, would you thoughts updating your weblog with more info? It is extremely useful for me.

 210.   Download songs from YouTube rašo:

  This was a genuinely very very good submit. In theory I’d wish to create like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a thing done.

 211.   justhost review rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty positive Id have a fair shot. Your weblog is terrific visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this subject.

 212.   outsourcing marketing rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read more from you. I just feel like you know so a lot and know how to make people listen to what you might have to say. This weblog is just too cool to become missed. Good stuff, actually. Please, PLEASE keep it up!

 213.   zero friction marketing rašo:

  What would most of us do devoid of the excellent ideas you discuss on this blog? Who else has got the persistence to deal with essential topics for the sake of common subscribers like me? I and my buddies are very fortunate to have your site among the kinds we typically visit. It is hoped you know how a great deal we appreciate your working hard! Best wishes through us all.

 214.   Andrew Pelt rašo:

  I was studying some of your blog posts on this site and I conceive this site is really informative ! Keep on putting up.

 215.   mini auto parts rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is undoubtedly worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me.

 216.   dance classes melbourne rašo:

  I admire the beneficial info you offer inside your articles or blog posts. I will bookmark your blog and also have my youngsters examine up right here often. I am quite positive they’ll discover a lot of new stuff right here than anybody else!

 217.   Rafael Unthank rašo:

  Beautiful website! Fatburner

 218.   cheap hotels in dehradun rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again inside the long run to test out your blogposts down the road. Thanks!

 219.   hotel careers rašo:

  Fantastic job right here. I genuinely enjoyed what you had to say. Keep heading because you undoubtedly bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see additional of this from you.

 220.   bangalore hotels rašo:

  Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t work on my old 1.

 221.   carbon poker rake back rašo:

  Basically to follow up on the up-date of this subject matter on your web site and would wish to let you know just how much I loved the time you took to put together this helpful post. Inside the post, you spoke on how to actually handle this concern with all convenience. It would be my own pleasure to gather some more suggestions from your web site and come up to offer other individuals what I discovered from you. Thanks for your usual wonderful effort.

 222.   agra hotels rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once once more within the long term to verify out your blogposts down the road. Thanks!

 223.   bangalore hotels rašo:

  Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the post. It proved to be Very useful to me and I’m certain to all the commenters here It’s always great when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this post.

 224.   Arts & Entertainment rašo:

  Function Reference/comments rss link « WordPress Codex Much like an RSS feed for your WordPress blog, this feature will display a link to the RSS feed for a given post’s comments. By implementing the feature, …

 225.   Aleisha Brackney rašo:

  I’m amazed, I have to admit. Really rarely will i experience a blog that’s each educative as well as enjoyable, as well as without a doubt, you have strike the nail about the head. Your own idea is actually exceptional; the problem is something which not enough people are talking smartly about. I am happy that I found this particular in my look for something relating to this.

 226.   buy runescape gold rašo:

  Hello. Great job. I did not expect this on a Wednesday. This is a great story. Thanks!

 227.   amex casinos rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im pretty positive Id have a fair shot. Your weblog is terrific visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this topic.

 228.   berowra waters hotel rašo:

  Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im pretty interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a wonderful blogger, one of the greatest that Ive seen. This blog certainly has some data on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 229.   brag rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to become Really helpful to me and I’m certain to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this post.

 230.   causas halitosis rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read additional from you. I just feel like you know so significantly and know how to make people listen to what you might have to say. This blog is just too cool to become missed. Good things, actually. Please, PLEASE keep it up!

 231.   aloe vera detox drinks rašo:

  I believed it was going to be some boring old submit, but it really compensated for my time. I’ll post a website link to this web page on my weblog. I am certain my site visitors will locate that quite helpful.

 232.   job newcastle rašo:

  Its a very good post. i had subscribed your post!!Please update the latest information:)

 233.   iphone tastatur rašo:

  How is it that just anyone can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said something incredibly impressive –more like youve painted a quite picture around an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you seriously think that you can get away with adding some quite pictures and not truly say something?

 234.   caracteristicas de un lider rašo:

  Pretty insightful submit. Never believed that it was this simple after all. I had spent a great deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 235.   BTL Remortgage Deals rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and appreciate studying much more on this topic. If feasible, as you acquire experience, would you thoughts updating your weblog with additional data? It’s extremely helpful for me.

 236.   Outdoor Fireplace rašo:

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 237.   Shoe Holder rašo:

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 238.   sprzęty sportowe rašo:

  Good post :)

 239.   Shoe Cabinet rašo:

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 240.   msn rašo:

  Currently it sounds like Expression Engine is the top blogging platform out there right benefits of apple cider vinegar now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 241.   work detroit rašo:

  awesome blog! I really love how it’s easy on my eyes and also the information are well written:) I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your rss feed which ought to do the trick!! Have a nice day!!

 242.   Taunya Allhands rašo:

  mammoth logbook you chalk up

 243.   egipt pogoda rašo:

  Nice Post:) It’s really a very good article!! I noticed all your important points!! Thanks.!!

 244.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 245.   fajna bielizna rašo:

  Thanks a lot for your anxiety and efforts! This stuff on your website is excellent. Moreover I greatly recognize your choices. In my position these are valuable details. Nevertheless thanks a lot. Good browse.

 246.   wczasy rašo:

  Pretty good article! I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts:) Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon:)

 247.   Frankie Kniess rašo:

  Now i’m endeavoring to write a novel regrettably little or nothing is coming to me. I continually come up empty, exactly how do you overcome writers-block?

 248.   sick was here rašo:

  http://skwashere.com

 249.   jobs vacancies in glasgow rašo:

  I think youve made some truly interesting points!! Not too many people would actually think about this the way you just did!! Im really impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so well, with so much class:D Good one you, man! Really good stuff here!

 250.   debt consolidation rašo:

  any update on this? debt settlement

 251.   Shoe Storage rašo:

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 252.   dallas part time rašo:

  Wow:D I searched bing for this! and got a wonderful result!! Thank you for this blog post!!

 253.   seo services rašo:

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.Any way Ill be subscribing to your feed and I hope you post again soon

 254.   chicago part time rašo:

  Like a Newbie. I am always searching on the internet for posts which could support me:) Many thanks

 255.   work los angeles rašo:

  I really appreciate this cool article!! From there i get something I want to know!! Thanks for the info.

 256.   buy male masturbator rašo:

  increase ejaculation amount low sperm count drugs how to have more sperms low sperm count blockage enhance sperm causes of low sperm volume sperm volume pills review best vitamins for sperm how to make more seminal fluid zinc for sperm how can i improve sperm count low amount of sperm how to improve sperm dna fragmentation increase seminal fluid production large amounts of sperm how to increase sperms count low sperm volume causes how to produce more sperm cells sperm quality and age causes of low sperm count and motility

 257.   do follow list of lists rašo:

  There are a lot of strange comments on here.

 258.   nike air max rašo:

  crowd, other people to keep away from getting accused of <a href=”http://www.afdays.com/Glasses/Versace-

 259.   Kostenloser Premium Account rašo:

  Dude.. I am not much into reading, but somehow I got to read lots of articles on your blog. Its amazing how interesting it is for me to visit you very often.

 260.   XBox Live Code rašo:

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site. It appears as though some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Thanks

 261.   vigrx plus rašo:

  wow this is a wonder post… many people have wrote down great stuff here.

 262.   Brunilda Ansari rašo:

  Great article. Waiting for more.

 263.   XBox Live Code rašo:

  Currently it sounds like Wordpress is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 264.   wakacje rašo:

  Thanks for your insight for the good written piece!! I am glad I have taken the time to read this!

 265.   top rap artists rašo:

  If most people wrote about this subject with the eloquence that you just did, I’m sure people could do much more than just read, they act. Great stuff here. Please keep it up.

 266.   Mail Forwarding Service rašo:

  Many thanks for the excellent content enclosed within your site, this is a small question for your webpage visitors. Who actually stated the following quote? . . . .Of all the gin joints in all the towns in all the world,she walks into mine.

 267.   Forex signal service rašo:

  This post was very nicely written, and it also contains a lot of useful facts. I appreciated your professional way of writing this post. Thanks, you have made it very easy for me to understand.

 268.   Hot items to sell online rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

 269.   zero friction marketing rašo:

  It was a real excitement coming across your site the other day. I came here now hoping to uncover new things. And I was not upset. Your ideas for new solutions on this subject material were informative and a great help to me and my spouse. Thank you for creating time to write down these things as well as sharing your ideas.

 270.   magniwork rašo:

  @Dan I get your drift on where you were going there. I often think of my past and use it as a means to analyze where I am and where I want to get to. Where I struggel is balancing it all out. How do you guys balance things out?

 271.   Rona Mcmaken rašo:

  Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can take away me from that service? Thanks!

 272.   Cammy Winterton rašo:

  I now know giving them up will be very hard. I began cigarette smoking when I was really young. It absolutely was the worst mistake of my life. Now I’m much older and I have bronchitis. I tested every one of the stopping tricks however absolutely nothing did any good. My last hope is a e cigarette reviews in the end.

 273.   prueba de embarazo rašo:

  Thank you for the smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a beneficial book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m quite glad to see such info which I was searching for a lengthy time.

 274.   ipad 2 rašo:

  Have you seen the new IPAD2?

 275.   easy url rašo:

  This is a really good scan for me, Must admit that you are one of the best blogger I ever saw.thank for posting this informative story.

 276.   eternity bands rašo:

  I would love to find out more can you point me in the right direction to find more information?

 277.   main street marketing machines 2 fusion bonus rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a excellent grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 278.   male masturbators rašo:

  ways to improve sperm morphology vitamins for sperm count increasing sperm production low sperm count causes low sperm count signs sperm increase diet low sperm count increase causes of low sperm count how to get more sperm out sperm gain how do you increase the amount of ejaculate sperm increase volume increase seminal volume increase seminal fluid production produce more ejaculation average sperm count in men zero sperm motility sperm production fertility sperm production timeline how can you improve sperm quality

 279.   change your life rašo:

  You had magnificent suggestions there. I did a search about the topic and identified that certainly most people will agree with your blog.

 280.   249 multi list rašo:

  Hey - nice blog, just looking around some blogs, seems a pretty nice platform you are using. I’m currently using Wordpress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours as a trial run. Anything in particular you would recommend about it?

 281.   smocked dresses rašo:

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

 282.   car for sale by owner rašo:

  Thanks for the awesome information contained within your site, below is a trivial quiz for your web site subscribers. What person cited the following quotation? . . . .A house divided against itself cannot stand.

 283.   zero friction marketing rašo:

  Many thanks for your time to have decided to put these things together on this site. Janet and I very much loved your knowledge through the articles in certain things. I recognize that you have a number of demands on your timetable hence the fact that you actually took the maximum amount of time like you did to guide people really like us by way of this article is even highly treasured.

 284.   internet home business ideas rašo:

  Been looking for this article for long time ago and finally found here. thanks for sharing this post. appreciate!

 285.   Arnetta Escott rašo:

  Good post. I study something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to learn content from different writers and practice a bit of something from their store. I’d want to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 286.   Dannette Perrucci rašo:

  Many thanks for the top notch information and facts contained here in your website, what follows is a small question for your blog website visitors. Exactly who proclaimed the following quote? . . . .Not many men have both good fortune and good sense.

 287.   Womens Under Armour rašo:

  I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 288.   Sedona homes rašo:

  Dude, please tell me that youre going to write more. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just too important to be missed. Youve obtained so very much to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 289.   Celena Rieg rašo:

  some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is really user friendly ! .

 290.   wakacje egipt rašo:

  I enjoyed reading it:D I need to read more on this topic:)!I admiring time and effort you put in your blog:) because it is obviously one wonderful place where I can find lot of useful info:)

 291.   Fishing Tackle rašo:

  Hello… I can not access your rss feed… Something trouble? Can you fix it? Thanks

 292.   Fishing Tackle rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is great visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this topic.

 293.   360 rašo:

  I agree with you. This type of projects should be encouraged and I think that these type of projects are the projects for the future. . . . .

 294.   360 rašo:

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

 295.   Press Release Writing Service rašo:

  I am so glad I identified this weblog. Thank you for the facts. You make a lot of excellent points in your write-up. Rated five stars!

 296.   Travis Carina rašo:

  would you please check your posts size in chrome browser? i think something is not right

 297.   canadageeks rašo:

  While looking for a light fixture I found this website do you know anything about http://www.lamps-lighting.com/Kichler-Lighting/15470BBR.html a picture of it is on this site Kichler Lighting 15470BBR Landscape Bronzed Brass

  anyone?

 298.   cosplay costumes rašo:

  Hello. Great job. I did not expect this on a Wednesday. This is a great story. Thanks!

 299.   regeneracja sterownika pompy wtryskowej rašo:

  An attention-grabbing discussion is value comment. I feel that you need to write extra on this matter, it won’t be a taboo subject however usually people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 300.   tattoo removal melbourne rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish extra. I notice you havent written an additional weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just also important to become missed. Youve got so substantially to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 301.   how to lose face fat rašo:

  woh I am thankful to find this website through google.

 302.   window replacement cost estimator rašo:

  Can I just say what a aid to find somebody who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can carry a difficulty to mild and make it important. More folks have to learn this and understand this side of the story. I cant consider youre not more fashionable because you undoubtedly have the gift.

 303.   fictional corporations rašo:

  Been looking for this article for long time ago and finally found here. thanks for sharing this post. appreciate!

 304.   egipt informacje rašo:

  Thanks for providing this resource:) it’s just what I was looking for:D

 305.   Elba Knori rašo:

  Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 306.   Engineering Manpower rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is great visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this topic.

 307.   Hyo Compagno rašo:

  Outstanding post, you have illustrated some excellent points, I likewise think this is a very fantastic website.

 308.   Escort Classifieds rašo:

  I really like your writing style, superb info , thankyou for putting up : D.

 309.   egipt rašo:

  good site! I obtained quite a lot of nice data here! I have been watching this stuff for awhile:) It’s intriguing how it retains varying! but a number of the core components keep the same:D

 310.   Andera Blaydes rašo:

  That is the right blog for anyone who desires to find out about this topic. You understand a lot its nearly onerous to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 311.   forex tips rašo:

  Been looking for this article for long time ago and finally found here. thanks for sharing this post. appreciate!

 312.   Dong Netto rašo:

  Awesome post, you have pointed out a bunch of fantastic details, I also conceive this is a really wonderful website.

 313.   video izle rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 314.   cliff rašo:

  if only there were more maybe there would be a better life instead of being reeled in on fishing line

 315.   Internet Marketing Irvine rašo:

  I found your blog on the search engines. I thought most personal blogs were not easy to rank. You must have some Google magic in here some place. Many thanks for the blog post.

 316.   romance rašo:

  I like the layout of your blog and Im going to do the same for mine. Do you have any tips? Please PM ME.

 317.   Jennifer Lee rašo:

  Straight to the issue and well crafted! Why can’t most people else be this way?

 318.   download rašo:

  Very well information …. thanx guy…

 319.   Zula Coonradt rašo:

  I am frequently interested in somebody to trade posts along with, I’m a university student and have a weblog right here on our university web-site. The subject of your web log and writting style would go great in some of my category’s, inform me if you’re up for this.

 320.   get facebook fans rašo:

  Great post,the post looks really helpful to me. I agree with you in this aspect. I have been talking with my sister about this, she though it is really interesting as well. Keep up with your good work, I would come back to you.

 321.   entertainer rašo:

  I like your writing so much! I`m entertainer and Zauberer für Firmenfeier with Zauberei and I wanna say that this is great. You have ended my four day long hunt! Zauberei

 322.   Mitchell Goldfeder rašo:

  I’m for the first time in this article. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I wish to give a little something back and help others like you made it easier for me.

 323.   Forex-buying rašo:

  fantastic post.You did a fantastic work,and offer much effective imformation for us!Thank you!please

 324.   southeast missouri escorts rašo:

  I enjoy looking at and I think this website got some truly useful stuff on it! .

 325.   Quintin Skeesick rašo:

  Exceptional article and easy to understand examination. How do I go about getting permission to post part of the article in my forthcoming news letter?

 326.   egipt wakacje rašo:

  Pretty good post!! I just came across your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions:D Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon:D

 327.   układ wydechowy rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 328.   pozycjonowanie stron rašo:

  Really great write-up. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have seriously loved searching your site articles. In any case I’ll be subscribing to your feed and I am hoping you write again very soon!

 329.   hypotheek rašo:

  How-do-you-do, just needed you to know I have added your site to my Google bookmarks because of your extraordinary blog layout. But seriously, I think your site has one of the freshest theme I’ve came across. It really helps make reading your blog a lot easier.

 330.   travel costa rica rašo:

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

 331.   книги rašo:

  I fouund you with Google and your article is really good.

 332.   Miami life insurance rašo:

  Hello, I just wanted to tell you that you can get a free Miami life insurance quote online. Get as many quotes as you want to make sure you are getting the best deal.

 333.   Wii Console rašo:

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I am very glad to see such information which I was searching for a long time.

 334.   demir prenses rašo:

  really thanks i needed this

 335.   Dedicated Seedboxes rašo:

  What an excellent post, I just started to look through a few more of your posts, and I can definately say a lot of people will benefit from reading your website.

 336.   Evalyn Grzesik rašo:

  Wow, i cant believe every other blog out there is filled up with lots of spam, can you guys do something about this? Just wanted to say you have a nice blog, what are you using for combating comment spam?

 337.   car rental costa rica rašo:

  I am just making a blog related to this. If you allow, I would like to use some of your content. And with full refernce of course. Thanks in advance.

 338.   Rico Jakupcak rašo:

  Took me time for you to air jordan high heels read all the comments, but I really enjoy the article. It proved to be really helpful to me and I am certain to all the actual commenters here! Its always nice whenever you can not merely be informed, but also engaged! Im positive you needed joy writing this write-up.

 339.   Bernadette Pua rašo:

  What necessary phrase… super, excellent idea

 340.   Darby Lastinger rašo:

  I can see your point

 341.   argos spain rašo:

  Advantageously, the post is actually the sweetest topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will thirstily look forward to your future updates. Just saying thanks will not just be enough, for the extraordinary clarity in your writing. I will immediately grab your rss feed to stay informed of any updates.

 342.   pc world spain rašo:

  I like the layout of your blog and Im going to do the same for mine. Do you have any tips? Please PM ME.

 343.   Oscar Scott rašo:

  You have got to check this one out. I have honestly made over $500 since I started using this arbitrage software 3 days ago.At long last I am actually earning some money.Click on my name for more details, dont forget to thank me when you start winning.

 344.   boston sushi rašo:

  Whats happening, I found this site by mistake when I was going through Bing after that I arrived to your web site. I need to say your site is interesting I really like your theme! Today I don’t have the free time at the current moment to fully look through your sitebut I have bookmarked it. I will be back in a day or 2 . Thanks for a good site.

 345.   Skinny Jeans rašo:

  Finding websites with as much information as this one is always a pleasure I wll be sure to come back and visit again real soon, keep up the good work.

 346.   sex cams rašo:

  blog with extra

 347.   Forex Signale rašo:

  I am impressed by the quality of information on this website. There are a lot of good resources here. I am sure I will visit this place again soon.

 348.   Ahwatukee Real Estate For Sale rašo:

  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 349.   best toys for boys rašo:

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.

 350.   best toys for boys rašo:

  Finding websites with as much information as this one is always a pleasure I wll be sure to come back and visit again real soon, keep up the good work.

 351.   Unlimited rašo:

  I like the layout of your blog and Im going to do the same for mine. Do you have any tips? Please PM ME.

 352.   indian remy full lace wigs rašo:

  Ultimately it is my ambition to have a blog as spectacular as yours. what is your secret?

 353.   buy runescape money rašo:

  Hello. Great job. I did not expect this on a Wednesday. This is a great story. Thanks!

 354.   Kelley Cedrone rašo:

  Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good website with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters? I Can not find it.

 355.   Dionna Liller rašo:

  Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters? I Can’t find it.

 356.   Setsuko Ranft rašo:

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters? I Can’t find it.

 357.   free sex cam rašo:

  on this topic. If possible, as you become experience, would you mind updating your

 358.   Braun Oral B Triumph 5000 rašo:

  hey there did you shell out money for this particular wordpress theme you are working with or did you to obtain it free someplace and if thats the case could you please tell me exactly where thanks

 359.   Friendly Aquaponics rašo:

  Would you be eager about exchanging links?

 360.   uglii rašo:

  I am just making a blog related to this. If you allow, I would like to use some of your content. And with full refernce of course. Thanks in advance.

 361.   Noble Vespa rašo:

  It was a really nice idea! Just wanna say thank you for the information you have fanned. Just continue publishing this kind of post. I will be your loyal reader. Thanks once more.

 362.   Jennifer Himmelwright rašo:

  Intriguing post. I have been searching for some good resources for solar panels and discovered your blog. Planning to bookmark this one!

 363.   654753cye53m rašo:

  Hi! I just found your great blog with AltaVista and i love it!

 364.   Cyrus Maler rašo:

  Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters? I Can’t find it.

 365.   Marcelino Bohinc rašo:

  Of course, what a great site and informative posts, I will add backlink - bookmark this site? Regards, Reader.

 366.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 367.   wczasy egipt rašo:

  I am just curious what CMS your website uses? It seems to be fabulous and I like every one of the website visitor options that are available!!

 368.   free ipad2 rašo:

  Yet another awesome blog! Definitely looking forward to more!

 369.   seussical the musical dvd rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 370.   Meghan Braddock rašo:

  you guys do a great job.Shop and shed looks a lot like ours. Where are you out of??

 371.   Personal Trainer rašo:

  I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 372.   mechanics gloves rašo:

  Thanks for expressing your ideas. Something is that college students have an alternative between federal student loan plus a private student loan where it really is easier to decide on student loan online debt consolidation than with the federal education loan.

 373.   UK Dating Websites rašo:

  Nice to be visiting your weblog again. Thanks for posting this informative post. Peace.

 374.   Teddy Galves rašo:

  I take to coming back everyday to conscious of your thoughts. I have your age bookmarked on my daily look over inventory!

 375.   Asus Eee 1011PX rašo:

  Thanks just like a support to charming the metre to deliberate this, I be informed highly on heart-breaking it and lady-love erudition way more on this topic.

 376.   Graco Spree Travel System rašo:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 377.   WSO Review rašo:

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 378.   Alease Caney rašo:

  I take pleasure in seeing sites that realize the quality of providing a prime resource for the duration of totally free.

 379.   The new woman rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 380.   free stuff online rašo:

  Yet another awesome blog! Really can’t wait for more!

 381.   outer ear infection rašo:

  Magnificent site. A lot of helpful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you to your effort!

 382.   porto santo rašo:

  Texas Chili Cook-off Note: Please take time to read this slowly

 383.   redemption code hostgator rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, i\’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 384.   Mystery Shopper rašo:

  Mystery Shopper

 385.   get penis enhancement pills rašo:

  Greeting from Canada! awesome blog here my friend. I hope you keep writing because it’s nice to see refreshing styles such as yours

 386.   Sherrell Marazzi rašo:

  Reading by means of your enjoyable list inform, inclination abet me to do so sometimes.

 387.   Morris Dicesare rašo:

  Rattling superb visual appeal on this internet site , I’d value it 10 10. Loving the information on this site, you have done great job on the posts . Would love to incessantly get updated outstanding web site! . I appreciate your work , thankyou for all the interesting articles .

 388.   meja makan restoran rašo:

  Very good submit, I just given this onto a fellow employee who was doing a little study on this. And he in fact purchased me breakfast mainly because I discovered it for him? smile.. So allow me to reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and appreciate find outing added on this leadingic. If possible, when you turn into expertise, would you mind updating your weblog with added details? It is highly useful for me. Two thumb up for this article!

 389.   Andera Parolari rašo:

  Great article. It’s very unfortunate that over the last 10 years, the travel industry has already been able to to tackle terrorism, SARS, tsunamis, flu virus, swine flu, as well as the first ever true global recession. Through all of it the industry has really proven to be solid, resilient in addition to dynamic, acquiring new methods to deal with hardship. There are generally fresh troubles and the possiblility to which the industry must once again adapt and behave.

 390.   Gregory Despain rašo:

  I assume from your milieu time after time and I honourable thought I’d hint jail up the ethical work!

 391.   osama bin laden dead rašo:

  Fairly insightful post. Never believed that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 392.   Denis Samora rašo:

  Hello, i found your site through bing and hope you keep making more good articles.

 393.   wczasy egipt rašo:

  This is by far the best looking site I’ve seen! It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed:D fantastic layout and good content. Every site should have that!

 394.   SMS rašo:

  I am very motivated with your site looks, after taking a look of your blog i think i am a small newbie cos my sms web site really looks very ugly.i hope my sms web site will look great good soon.

 395.   junk your car rašo:

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 396.   katalog stron rašo:

  I became just browsing occasionally along with you just read this post. I need to admit that we are inside hand of luck these days if not owning this kind of an beneficial write-up to see wouldnât are achievable for me, at the quite least.

 397.   fatty liver rašo:

  Thanks so much for giving everyone an extraordinarily pleasant possiblity to check tips from this blog. It is usually so awesome and as well , packed with fun for me and my office fellow workers to visit your website a minimum of three times a week to read through the newest things you will have. And lastly, I am certainly contented concerning the impressive knowledge served by you. Some 1 ideas in this article are in truth the best we have all had.

 398.   Make Money Online rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive throughout in some time! Its just incredible how significantly you can take away from some thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put collectively a great blog space –great graphics, videos, layout. This is absolutely a must-see weblog!

 399.   feuchtemuschi rašo:

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances seem to get something done.

 400.   Gucci Watches rašo:

  Might I simply say such a help to discover anyone who really understands just what they are sharing on the web. You actually can take a difficulty to light and make it critical. Even more people should study this particular and understand this particular aspect of the story. I cant believe you are not more popular as you essentially have the gift.

 401.   sterownik psg5 rašo:

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 402.   Sonicare Toothbrush rašo:

  A lot of thanks for all of your efforts on this website. My daughter take interest in conducting internet research and it is simple to grasp why. A number of us notice all concerning the dynamic way you give great tips and hints through the web site and therefore improve response from other individuals on this matter plus our favorite girl has always been learning a lot. Take pleasure in the rest of the new year. Your conducting a wonderful job. Toothbrush Sonicare

 403.   xbox repair service console rašo:

  I stumbled upon this good from you out of pure luck and never believe it is fortunate enough to express too as credit you to definitely get a fine.

 404.   pozycjonowanie rašo:

  I am so very happy browse this. This is actually the kind of manual which should be given and not the random false information that’s at the other information sites. Appreciate your sharing this ideal doc.

 405.   feuchte muschi rašo:

  Jetzt bist Du wieder drann. Deine Muschi ist mittlerweile thence feucht, Du nimmst meinen Schwanz und steckst ihn elbowroom. Du sitzt auf mir und stützt Dich mit Deinen Händen nach hinten ab. Du spürst meinen steifen Schwanz tief pressure Dir drinn. Meine catalog streicheln noch zusätzlich Deine Muschi und Deinen Kitzler, der jetzt richtig fest geworden ist. Durch Deine Bewegungen spritzt mir Dein Saft blue streak bis ins Gesicht. Du bist sowas von nass. Immer wiedernimmst Du meine analyze weg um an ihnen zu lecken. Ich liebe es, wenn Deine feuchten Spritzer auf meinem Oberkörper landen. Ich packe mit beiden Händen Deinen Hintern und gebe das pulse vor. Du beugst Dich vor und ich küsse Deine Busen und scheme festen Nippel. Du leckst Deinen Saft von meinem Oberkörper.

 406.   Infiniti Dealers morristown NJ rašo:

  you are in reality a good webmaster. The web site loading velocity is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a magnificent task on this subject!

 407.   Will Sanderson rašo:

  Excellent commentary. Yesterday I found this site and wanted to let you know that I have been gratified, going through your site. I shall be subscribing to your RSS feed and will wait for your next post.

 408.   web design rašo:

  What I find difficult is finding a blog that can capture me for a minute but your posts are not alike. Great work!

 409.   porno izle rašo:

  more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more fla

 410.   female orgasms rašo:

  dudcdykquvojgzqiwobb, Drug test tramadol, jAKAhXl.

 411.   walmart tires for sale rašo:

  I visited a lot of website but I think this one holds something extra in it in it

 412.   Online Dating Services rašo:

  I am happy that I found this site , exactly the right info that I was searching for! .

 413.   seborrheic dermatitis treatment skin rašo:

  I’ve wanted to post about something similar to this on one of my blogs and this has given me a concept. I’ve really discovered a great deal studying this page. Plainly especially excellent content here.

 414.   safeway coupons rašo:

  I have been searching the internet for this, and I am glad I found it here! Thanks. Site has been added to my RSS feed for later browsing.

 415.   low cost auto insurance rašo:

  Right now it seems like BlogEngine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 416.   kidney problem rašo:

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 417.   Bifold Shower Doors rašo:

  I always was concerned in this topic and stock still am, thanks for putting up.

 418.   fingertip pulse oximeter rašo:

  Shame on all these spam comments on such a quality site.

 419.   Eugenia Cenci rašo:

  Hello, I first would like to congratulate you on making such a great site, I definitely found your information very interesting and entertaining. Celebrities seem to be one of the best entertainment industries of the world today. If you want to view celebrity photos and interested in the latest celebrity gossip online, getting hollywood gossip on famous people, finding hollywood celebrity pictures and info on famous actors & actresses watch movies and tv shows online and get the hottest breaking news, celebrity photos, fashion, videos and games, Watch movies and tv shows online, check hottest celeb photos and everything. I would suggest you visit http://accesshollyhood.com

 420.   toronto escorts rašo:

  Rattling good info can be found on weblog .

 421.   kokomo escorts rašo:

  You have mentioned very interesting points ! ps decent site.

 422.   roswell carlsbad escorts rašo:

  I conceive other website owners should take this web site as an model, very clean and fantastic user pleasant design .

 423.   wakacje egipt rašo:

  Like a Newbie:D I am always searching on the internet for posts which could support me. Many thanks

 424.   Pentel Pens rašo:

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 425.   christian louboutin sandals claudia ankle strap pink rašo:

  great post, i definitely enjoy this web site, keep on it.

 426.   free forex indicator rašo:

  Wohh just what I was searching for, thanks for posting .

 427.   Tuan Cardero rašo:

  Hello, i found your page through yahoo and hope you keep providing more good articles.

 428.   Funny Warning Decals rašo:

  Whereas this particular area of interest can be quite touchy for anyone, my opinion is actually this there needs to be your middle and also well-known ground that any of us all of can locate. I take pleasure in that youve additional applicable along with intelligent discourse here despite the fact that. Thanks for your time!

 429.   resim upload rašo:

  I really like your writing style, fantastic information, appreciate it for posting : D.

 430.   Hazard W Internecie rašo:

  That’s incredible!

 431.   international motors rašo:

  Some genuinely nice stuff on this site, I love it.

 432.   how can i hack a facebook account rašo:

  thx, this is great

 433.   how to lose 20 pounds in a week rašo:

  An fascinating dialogue is value comment. I think that you need to write extra on this matter, it won’t be a taboo subject but typically persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 434.   conveyancing lawyers sydney rašo:

  I think youve created some actually interesting points. Not also many people would in fact think about this the way you just did. Im truly impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so much class. Beneficial one you, man! Really excellent things here.

 435.   christian bible lessons rašo:

  An attention-grabbing discussion is value comment. I believe that you must write extra on this topic, it won’t be a taboo subject but typically persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 436.   Alabama Colleges rašo:

  It is very rare these days to find websites that provide information someone is looking for. I am glad to see that your blog share valued information that can help to many readers. cheers and keep writing!

 437.   prince lionheart washpod rašo:

  Really enjoyed this post, can I set it up so I receive an alert email when you write a new article?

 438.   prince lionheart washpod review rašo:

  Im not going to say what everyone else has already said, but I do want to comment on your insight of the topic. Youre truly well-informed. I cant believe how much of this I just was not aware of. Thank you for bringing more information to this topic for me. Im grateful and really impressed.

 439.   Cheap Ink Cartridges rašo:

  I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 440.   Rodney Butner rašo:

  I am linking this webpage from my personal blog . this has all the usefull info necessary.

 441.   Etq Generators rašo:

  50. Thank you, I’ve just been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 442.   Louisiana Colleges rašo:

  It is very rare these days to find sites that provide info someone is watching for. I am glad to see that your blog share valued information that can help to many scaners. cheers and keep writing!

 443.   Santiago Simbeck rašo:

  Thanks for your post. Please check this High Speed DSL Internet company. It offers ISP service across Ontario and Quebec with very cheap price.

 444.   Funny Bumper Decals rašo:

  While the following subject matter are often very touchy for many people, my estimation is actually this there has to be a heart or even normal earth that we many can find. I appreciate that will youve included relevant along with clever discourse here though. Thanks a lot!

 445.   Funny Warning Labels rašo:

  It sounds as if you’ve got insert a lot of attempt into your article together with I’d like to see a lot more of these on the net as of late. I truly gotten a kick away from your article. As i wouldn’t have a whole lot to be able to to imply around answer, We only wanted to make an account to say specialized work.

 446.   Rutha Pontin rašo:

  I very pleased to find this site on bing, just what I was searching for : D besides saved to my bookmarks .

 447.   Funny Bumper Stickers rašo:

  Thanks a lot meant for a further vital report. Where better may anyone get that type information and facts in that accomplish method posting? Concerning your speech newly arriving 7-day period, and My business is hunting for like tips.

 448.   Warning Labels rašo:

  I feel such as you might perhaps teach some school upon make an awesome blog. This is certainly excellent! This wasn’t declare, everything that definitely became me is your style and design. You certainly discover how to create your site around merely rant about a challenge. Youve made it practical for visitors to get in touch. Effective for you, considering not a growing number of people know very well what theyre accomplishing.

 449.   workers compensation lawyers rašo:

  Resources such as the one you mentioned right here will be extremely useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this web page on my personal weblog. I am positive my site website visitors will locate that quite beneficial.

 450.   Bumper Labels rašo:

  Hi there everyone, This page can be enjoyment and thus is normally which the subject matter is explained. I want a portion of the reviews at the same time even if I would suggest we remain on this issue as a way create cost to the level. It’ll be also encouraging to the writer if most people could write about it around (for many of us whom employ social media marketing maybe a digg, twitter,.. ). Once again, With thanks..

 451.   Floor Refinishing Eagle rašo:

  Nice Blog! I’m getting sick of reading through mindless blogs so I appreciate your well thought out dialogue. I just wish there were more educated responses. Thanks again!

 452.   Funny Bumper Stickers rašo:

  To follow standing on this update of this matter on your web-site and would choose to explain purely how much We appreciated the time period you only took to make this approach effective posting. With the posting, you undoubtedly talked of tips on how to severely handle this by means of just about all alleviate. It becomes my personal entertainment to formulate some more recommendations out of your web-site and additionally happen to choose from some everything that Concerning uncovered out of people. Thanks a ton to your standard fantastic effort.

 453.   Bumper Decals rašo:

  There is undoubtedly a whole lot of facts of that ranking to take into consideration. That is a wonderful specify raise. My partner and i deliver the opinions higher than as normal ideas although definitely there is queries for example the 1 people bring up when it is important is going to be working in honest good hope. We add? t fully understand if perhaps guidelines have got appeared available the likes of which, however , I know that the position can be clearly labeled as a fair gameplay.

 454.   Over 55 communities in delaware rašo:

  Check you local County offices, and see if there is a SCORE office.SCORE is a group of seasoned professionals that donate their time and expertise to individuals (appointment basis only) in order to help them develop new businesses.

 455.   Pajamajeans rašo:

  Hi there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

 456.   Warning Labels rašo:

  Although this approach area of interest can be be extremely touchy for many people, my opinion is normally this there needs to be a good heart and normal terrain that we all will find. I really do get pleasure from of which youve included appropriate together with intelligent discourse the following despite the fact that. Thank you so much!

 457.   Local Online Marketing rašo:

  I am tired of useless Blogs. Great to finally see some useful content. Thank You!

 458.   Funny Bumper Decals rašo:

  Whereas this particular subject matter can be very touchy usually, my estimation is actually of which there needs to be a good midsection or common terrain that any of us all of can find. We do treasure that will youve included useful and additionally intelligent discourse the following although. Thanks for your time!

 459.   resim upload rašo:

  Rattling nice design and style and great subject material , nothing at all else we need : D.

 460.   Poker online rašo:

  Very interesting website. I am so looking forward to reading more posts.

 461.   Discount D&G Jewelry rašo:

  Hello can I quote some of the information from this post if I state look after a tie-in privately to your site?

 462.   dictionary software rašo:

  Sick! Just received a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t perform on my outdated 1.

 463.   Garmin Nuvi 3790t rašo:

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 464.   Bernard Conveniencia rašo:

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 465.   bedava host rašo:

  but I think there is still a few steps to the change for blog .

 466.   implants plastic surgery rašo:

  Keep functioning ,terrific job!

 467.   Noelia Maynes rašo:

  Thanks for the post :)

 468.   bisex rašo:

  Cool informative post, thank you for letting me in on the particulars, very informative and learning complete. With that becoming said, I suggest you take a closer look at bisexual dating site

 469.   best mlm companies rašo:

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 470.   Isiah Marrapese rašo:

  Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

 471.   Nestor Grange rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 472.   Coralee Erps rašo:

  I’d be inclined to allow with you one this subject. Which is not something I typically do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 473.   Times Square Hotel rašo:

  I want to show appreciation to the writer just for rescuing me from this setting. As a result of looking throughout the world wide web and finding suggestions which were not beneficial, I figured my life was over. Being alive without the answers to the issues you’ve resolved by way of the short article is a serious case, as well as ones which could have in a negative way affected my entire career if I hadn’t come across your web page. Your personal talents and kindness in dealing with a lot of stuff was vital. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a subject like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for this reliable and effective help. I will not think twice to endorse your blog to any individual who will need guidance on this area.

 474.   cheap dr dre headphones rašo:

  3 years involving detailed research and also advancement triggered one of the most incredible headphone presenter actually developed. Surpasses characteristics highly superior materials as well as building to produce a fresh a higher level audio reliability and lucidity. Combining extra-large presenter owners along with a high-power a digital amp, Bests offers a unheard of mix of extremely heavy striped bass, even undistorted altitudes, and superior words never ever heard previous to via headphones.

 475.   hoover vac steam rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 476.   katalog rašo:

  The web design you got is great, where can I get it? I have looked it on many sites.

 477.   mlb hats wholesale rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish far more. I notice you havent written an additional blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just as well important to be missed. Youve got so significantly to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 478.   Guy Paparella rašo:

  I really like looking through and I think this website got some truly useful stuff on it! .

 479.   hoover vac rašo:

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 480.   Lory Rupprecht rašo:

  I can tell that you are not using a standard WP theme here. Which one is it.

 481.   Issac Maez rašo:

  very nice post thanks!!! i really like it

 482.   record call on iphone rašo:

  There are certainly numerous details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 483.   migration review tribunal rašo:

  Thank you for another great article. Where else could anybody get that type of details in these a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m to the look for such details.

 484.   wholesale Super Bowl jerseys rašo:

  Would beloved to pore over support too…Thanks seeking crucial record!Not long ago, I did not hand over a a heap of pourboire to giving comments on neighbourhood page articles and have positioned comments even less.

 485.   hoover vac steam rašo:

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 486.   Ancona Chicken rašo:

  I usually don’t post in Blogs but your blog forced me to, amazing work.. beautiful …

 487.   buy owner rašo:

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks

 488.   fatty liver diet rašo:

  Perfect work you have done, this web site is really cool with superb information.

 489.   Best Coffee Maker rašo:

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 490.   Michell Hershaw rašo:

  Great post! Keep up the good work…

 491.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 492.   Brian Campbell Jerseys rašo:

  Outstanding orientation! I light on here all of the time! Hoard up up the terrific work!

 493.   benign prostatic hyperplasia rašo:

  Your site is most likely the most influential blogging sites in this market. Pretty much every write-up that you choose to come up with is gold. Your way with words is rich, encouraging,and very interesting.

 494.   Eczema on face rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 495.   Lenard Macnair rašo:

  very interesting article.

 496.   The new mam rašo:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 497.   fujitsu siemens rašo:

  Thanks for the thoughts you are giving on this blog. Another thing I’d like to say is the fact getting hold of duplicates of your credit score in order to examine accuracy of any detail may be the first activity you have to conduct in fixing credit. You are looking to clean up your credit report from destructive details problems that ruin your credit score.

 498.   Nebulizer Treatments rašo:

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 499.   Web Design Services Atlanta rašo:

  I am so glad I identified this blog. Thank you for the data. You make a lot of very good points in your article. Rated 5 stars!

 500.   tournament hold em tips rašo:

  I and my buddies have already been going through the nice procedures from the website and so quickly developed an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those tips. My guys came consequently passionate to study them and have now simply been taking pleasure in those things. Appreciate your being simply kind and for having this sort of great information most people are really desperate to be aware of. My very own honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 501.   burberry earmuffs rašo:

  thx, this is great

 502.   Cheap Bumper Decals rašo:

  One can find undoubtedly a lot of facts like this take into consideration. What a terrific specify raise. I actually deliver the thoughts on top of like normal idea however , definitely there are actually inquiries much like the a particular people retrieve when the most important thing can be doing work in honest fantastic hope. My partner and i put on? w not realize in the event that recommendations have got emerged round things such as that, but I am sure that employment is actually undoubtedly seen as a good performance.

 503.   wholesale Kings jerseys rašo:

  Hello may I exemplify some of the perception from this post if I accord a vinculum back to your site?

 504.   elchim hair dryer rašo:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 505.   Top Bumper Labels rašo:

  I’m familiar may possibly more than likely show some category at how to make a good web log. It’s fantastic! Groundbreaking, i was declare, just what truly gotten me had been a model. You certainly know how to get your site above just a rant on the subject of a challenge. Youve meant it was practical for individuals to hook up. Good for you, due to the fact not a growing number of families realize theyre working at.

 506.   przewóz osób rašo:

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 507.   Eye Stye Treatment rašo:

  Shame I cant read the article correctly. But it looks good from what I can understand.

  Thanks for the post

 508.   Waterfall Method rašo:

  Thanks for this wonderfull blog.

 509.   high paying affiliate programs rašo:

  you’ve gotten a great blog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 510.   Webcam Modeling rašo:

  Great site Great articles

 511.   cell number look up rašo:

  I have bookmarked your blog titled as Apie privalomąjį sveikatos (ne)draudimą Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programą) since it served the right subject which i was searching for and i was happy to see moderated comments which helps to keep the discussion healthy.

 512.   Air Max 95 rašo:

  I read your placement time after time and I just mentation I’d hint have up the fitting creation!

 513.   Kosova Reisen rašo:

  I wanted to visit and let you know how great I appreciated discovering your blog today. I’d consider it an honor to work at my office and be able to utilize tips provided on your website and also be involved in visitors’ remarks like this. Should a position regarding guest writer become on offer at your end, remember to let me know. Prishtina Reisen

 514.   free games online rašo:

  Hi there are using Wordpress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 515.   hydrangea for sale rašo:

  Someone necessarily lend a hand to make seriously articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular submit extraordinary. Wonderful process!

 516.   free radicals with green tea rašo:

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 517.   high school scholarships rašo:

  I want to know, why should I care? I mean, not to say that what you’ve got to say isn’t important, but I mean, its so generic. Everyones talk to this man. Give us something more, something that we get back, so we can feel so passionate about doing it.

 518.   Alejandra Mcdilda rašo:

  Valuable article I enjoyed it. Someone else once said: The work never matches the dream of perfection the artist has to start with.

 519.   Wholesale Handbags rašo:

  I am acutely sure they will deliver assign to a lot of late accessories here than anybody else!

 520.   wholesale Avalanche jerseys rašo:

  I benefit reading this article. I need to learn more on this topic.. Say thank you you for writing this crucial info.. Anyway, I am gonna subscribe to your rss and I have a fancy you transcribe spectacular articles again soon. Unqualifiedly effective info.

 521.   The new mam rašo:

  Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 522.   Antonia Herbster rašo:

  I love your blog, great article, many thanks!

 523.   Tena Bremme rašo:

  I love your blog, fantastic article, many thanks!

 524.   Oren Gagliardi rašo:

  Found your article on google, interesting read, thanks!

 525.   cheap sneaker rašo:

  I have done extensive research on this subject, and agree completely with the way this was written. I only wish I had the eloquence to put it into quality writing.

 526.   Sashimi Model rašo:

  Thanks for this wonderfull blog.

 527.   Waterfall Model rašo:

  Thanks for this wonderfull blog.

 528.   Wholesale Handbags rašo:

  Thank you for another extraordinary article. Where else could anybody and get that benevolent of information in such a incomparable practice of writing.

 529.   pulsa murah rašo:

  very nice post…Thank you….

 530.   Tameika Scovill rašo:

  I love your blog, fantastic article, many thanks!

 531.   wholesale Kings jerseys rašo:

  Simple great dispatch to hang on.. I am really impressed with this article. Looking in support of later posts.

 532.   Maisha Ladika rašo:

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 533.   Man Whiten rašo:

  Hi webmaster, please GET your Xbox 360 Kinect Console now!

 534.   Hal Dooner rašo:

  There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also.

 535.   CTR Theme rašo:

  Hello, i could not find a contact form so i am posting here. We have a website that sells a AdSense Wordpress Theme, and we want to let you join us and make 60% commision. The theme price is $65 and you will get 60% commision on every sale that you generate. This is not s spam message. Please visit this link and read more about what we are talking about: http://www.ctr-theme.com/affiliates.html . Kindest Regards, Flavius Ciprian - Digital Network Romania

 536.   Jamel Hernanders rašo:

  Super post it is surely. I’ve been searching for this information.

 537.   sklep z aplikacjami na komórkê rašo:

  Thanks for another informative site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 538.   Keneth Beames rašo:

  Hello Way cool stuff, will have to try it. Just wanted to let you know, the link doesn’t work. Can you please help? Thanks again for taking the time to put this online. I definitely enjoyed every part of it.

 539.   Erasmo Vonniederhaus rašo:

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!

 540.   dressers for cheap rašo:

  Hey, i’ve been reading this site for a while and have a question, maybe you can help… it’s how do i add your feed to my rss reader as i want to follow you. With thanks.

 541.   Free Christian Dating Sites rašo:

  Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 542.   Garden Hose Reels rašo:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 543.   important facts about herpes treatment rašo:

  This actually answered my downside, thanks!

 544.   age concern travel insurance rašo:

  Many people are incredibly active, even while they approach their golden years. Boating, skiing, as well as other activities do place you at the upper chances for being injured, but every day life is not intended to be approached within an overly-cautious manner. If you’re planning an outing that also includes sports or activities which may be considered risky, many insurance agencies will not cover you in the event you might be injured while participating in these kinds of activities. Then come your holiday by knowing what activities you may be doing, and if you are covered contrary should happen.

 545.   Trek Bikes rašo:

  Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 546.   age concern travel insurance rašo:

  Age Concern travel insurance was conceived over two decades ago, when it absolutely was apparent that men and women of the certain age were obtaining the short end from the stick when it found holiday insurance. Because everyone ages, you shouldn’t need to be stifled within boundaries concerning your enjoyment in life and stuff you need to experience. Probably the most enjoyable things in your life because you grown older is experiencing new places and new adventures. Age Concern enables you to travel and revel in life, minus the worries of what may happen or if you are planning covered.

 547.   Elliptical Machines rašo:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 548.   buy facebook fans|Likes on facebook rašo:

  nice articles! great to come upon this blog.

 549.   website traffic rašo:

  Thanks for sharing this amazing post. will bookmark this blog and come back for more.

 550.   Brittney Christian rašo:

  Normally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great post.

 551.   ECA Stack rašo:

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 552.   Funny Bumper Stickers rašo:

  I’m like your story may possibly probably teach a type concerning how you can make an awesome web log. This is certainly superb! Really easy to implement express, just what really got us has been ones own type. You have learned to generate your site above merely takes a simple rant on the subject of an issue. Youve caused it to be possible for visitors to hook up. Effective for you, considering never that many most people know what theyre accomplishing.

 553.   MBT shoes sale rašo:

  Thanks for the information provided! I was finding for this data for a long time, but I was not able to find a trusted source.

 554.   minicab booking rašo:

  I have observed that wise real estate agents just about everywhere are starting to warm up to FSBO Marketing. They are seeing that it’s in addition to placing a sign post in the front property. It’s really about building interactions with these traders who sooner or later will become purchasers. So, whenever you give your time and efforts to assisting these retailers go it alone - the “Law of Reciprocity” kicks in. Good blog post.

 555.   handsome men rašo:

  http://www.handsome.forum.wjo.pl/ handsome men

 556.   Jonathan Toews Jerseys rašo:

  I am an admirer of your website. Camouflage b confine up the well-behaved work.

 557.   tworzenie stron internetowych tutorial rašo:

  Great blog, I have just bookmarked it :)

 558.   Nitric Oxide Supplements rašo:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 559.   Micheline Borrolli rašo:

  My younger brother suggested I might like this website. He was entirely right. This article actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Many thanks,

 560.   Three Wheel Scooter rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 561.   Wordpress Installation rašo:

  I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 562.   Waterfall Method rašo:

  I think this blog is great! Keep up the good work.

 563.   Troy Brouwer Jerseys rašo:

  Wow, that looks so good!Perhaps you fool changed your keynote not too hanker ago? Largely because I could contain sworn it was not the just the same the previous time I was here…unless I am thinking of a bizarre web site.

 564.   pozycjonowanie rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 565.   Andres Mila rašo:

  http://www.homecleaning00.blog.com/2011/01/29/safe-and-easy-house-cleaning/

 566.   Lemon diet rašo:

  Fantastic post here Apie privalomÄ…jį sveikatos (ne)draudimÄ… Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programÄ…), man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

 567.   Funny Warning Stickers rašo:

  Thanks a lot with regard to one other essential page. The place else may possibly someone obtain which type information in that entire way of authoring? I’ve a slideshow arriving 7 days, along with I’m sure hunting for these facts.

 568.   Kathie rašo:

  I admire what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back but I would assume by all the comments that this is working for you as well. My kindest regards, Kathie.

 569.   sklep z aplikacjami na telefon rašo:

  I would like to convey my appreciation for your kindness giving support to visitors who really want help on in this question. Your personal dedication to getting the message all-around ended up being definitely advantageous and has encouraged employees much like me to realize their goals. The interesting guidelines can mean this much to me and far more to my mates. Best wishes; from all of us.

 570.   Jeff Augustyn rašo:

  I can look for the reference to a site with a large quantity of articles on a theme interesting you.

 571.   solicitors melton mowbray rašo:

  Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of Wordpress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 572.   Girls Sleeping Bag rašo:

  Fantastic website. A lot of helpful info here. Iˇm sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 573.   Grady Coolbaugh rašo:

  How are you ?, Making it very say thank you to the actual autor using the web-site. Just about all is evident not to mention beneficial. The form is usually beautiful personally. Can you you should tel me and my peers subject material ? layout do you really take advantage of? thank you for a second time and also carry on with favorable function.

 574.   Fish Aquariums rašo:

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 575.   ng night vision reviews rašo:

  Utterly composed content, Really enjoyed looking at.

 576.   solicitors maldon rašo:

  Greetings! I’ve been following your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to mention keep up the good job!

 577.   Invoice Finance rašo:

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 578.   liberty reserve rašo:

  Comfortably, the blog post is during truthfulness a hottest on this subject well known subject matter. I agree with ones conclusions and often will desperately look ahead to your updaters. Saying thanks a lot will not just be sufficient, for ones wonderful ability in your producing. I will immediately grab ones own feed to stay knowledgeable from any sort of update versions. get the Work done and much success with yourbusiness results!

 579.   Force Factor rašo:

  You will not be the totally normal blog page creator, male. You certainly own one thing ultra powerful for you to develop virtual reality. A really amazing web log. Unwell turn out to be

 580.   resim upload rašo:

  I am not real superb with English but I come up this real easygoing to understand .

 581.   nike free run+2 rašo:

  I had been honored to get a call from a friend immediately he identified the important recommendations shared in your site. Going through your blog posting is a real amazing experience. Thanks again for considering readers just like me, and I wish you the best of success being a professional topic.

 582.   Lemon diet rašo:

  Definitely believe that which you statedin your post Apie privalomÄ…jį sveikatos (ne)draudimÄ… Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programÄ…). Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 583.   nike free rašo:

  I wanted to say that it’s awesome to know that somebody else also mentioned this as I had trouble finding the same information anywhere else. This was the first place that told me the answer. Thanks a lot.

 584.   Samsung 32 inch lcd tv rašo:

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

 585.   Lea Lind rašo:

  I wanted to compose you the very little observation to finally say thank you over again about the gorgeous strategies you’ve provided on this page. It has been particularly generous with you to grant easily what exactly some people could possibly have supplied for an e book to get some profit on their own, particularly since you might well have tried it in the event you desired. These secrets additionally worked like the easy way to fully grasp someone else have a similar dream like mine to learn way more with regards to this matter. I am certain there are thousands of more fun periods ahead for individuals that examine your blog.

 586.   Penny Barbot rašo:

  nevena zon paully base fing honors maher barrows Vinita

 587.   Marian Gaynor rašo:

  Hey i am not going to be original this time, so all i have to say is that your site rocks, too bad that I can’t come up with something original Thanks once more for sharing this online. I unquestionably liked every part of it.

 588.   swiss knife rašo:

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 589.   Cheap Backlinks rašo:

  I see that you are ranking in Google, want to rank higher? Check out my latest packages.

 590.   Ferienpark Urlaub rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find anyone with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that’s wanted on the internet, somebody with a little bit originality. useful job for bringing something new to the web!

 591.   cheapest birkenstock rašo:

  This web site appears to get a large ammount associated with site visitors. How do you obtain visitors to it? This provides a nice person distort upon things. I guess getting something genuine or considerable to give info on is the most important factor.Abercrombie kids sale

 592.   Grow Taller rašo:

  After research a few of the blog posts on your web site now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and will likely be checking back soon. Pls check out my web site as nicely and let me know what you think.

 593.   Genevive Monk rašo:

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 594.   symptoms rašo:

  It’s arduous to find knowledgeable folks on this matter, but you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 595.   Cafepress coupon rašo:

  Hello that is a small amount of off of the topic anyone wrote concerning but i became deliberating if these sort of blogs apply WYSIWYG editors or if you should manually signal with HTML PAGE. I’m establishing a site soon but have no coding know-how so needed to receive guidance coming from someone together with experience. Any help can be greatly liked!

 596.   How To Attract Females rašo:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 597.   Auckland Shuttle rašo:

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 598.   electronic cigarette review rašo:

  You made some good points there. I did a search on the topic and found most people will agree with this post.

 599.   patio furniture sale rašo:

  Thanks,

 600.   Virgin Indian Remy Hair Extensions Weave rašo:

  IF YOU ARE SPENDING $40 AN OUNCE ON INDIAN HAIR YOU ARE CRAZY

 601.   search engine optimization companies chicago rašo:

  keen day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, We”re definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!’, 19),

 602.   Virgin Indian Remy Hair Extensions Weave rašo:

  YOU ARE GONNA LOVE THE WAY YOU LOOK WITH OUR INDIAN HAIR. I PROMISE.

 603.   Offsidebet rašo:

  What an awesome blog you have here. Lots of informative articles and plenty awesome pictures.

 604.   Educational toys rašo:

  A thoughtful insight and ideas I will use on my website. You’ve obviously spent some time on this. Well done!

 605.   samsung ml1660 toner rašo:

  you are a real blogger!

 606.   PLR Articles rašo:

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 607.   birthday quotes rašo:

  Comfortably, the blog post is during truthfulness a hottest on this subject well known subject matter. I agree with ones conclusions and often will desperately look ahead to your updaters. Saying thanks a lot will not just be sufficient, for ones wonderful ability in your producing. I will immediately grab ones own feed to stay knowledgeable from any sort of update versions. Amazing get the done and much success with yourbusiness results!

 608.   Baby Care V100 rašo:

  Real great info can be found on site .

 609.   Drivers King rašo:

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 610.   hotforex review rašo:

  looking for a flat screen monitor

 611.   office.org free download rašo:

  you could have an incredible blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 612.   free download screensaver for pc rašo:

  I do agree with all the concepts you’ve offered in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for starters. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 613.   Best Point and Shoot Digital Cameras rašo:

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

 614.   london part time rašo:

  Pretty good article:D I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts! Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon:D

 615.   Adelina Ismajli rašo:

  Good write-up, I am normal visitor of one¡¦s site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time. Zanfina Ismajli

 616.   Jogging Stroller Reviews rašo:

  I am so glad I discovered this blog. Thank you for the info. You make a lot of great points in your post. Rated five stars!

 617.   Domain registration rašo:

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 618.   i need money rašo:

  What is ” up ” my personal persons, o . k listen up I got this kind of banging web site i need money . It offers all of the tricks and tips to find free of charge money. Take a look! Nice internet site by the way!

 619.   how to win at online roulette rašo:

  I think other site proprietors should take this site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 620.   Abercombie outlet store rašo:

  I’m sorry for the huge review, however I am truly caring the brand new Microsoft zune, as well as hope this particular, along with the superb reviews another individuals have written, can help you decide if it’s the solution you’re looking for.

 621.   Warning Labels rašo:

  Even though the following subject matter can be very touchy for many people, my estimation is usually this there has to be your middle and standard floor that any of us just about all will find. I appreciate which youve added appropriate and clever comments at this point although. Thanks for your time!

 622.   Funny Warning Stickers rašo:

  I wish to convey this affection for ones generosity looking after people which must have enable on this subject one analyze. Your own personal dedication to becoming this message all-around had been astonishingly effective and contains unquestionably prompted most people very similar to us to obtain your goals. The whole useful suggestions implies a great deal for me and further even more to help a bloke workers. Cya out of anybody of folks.

 623.   Warning Labels rašo:

  This is a really specialized powerful resource that you are render and you simply supply it at bay 100 % free. I quite like visiting internet sites which have an understanding of the significance involving providing your supreme useful resource at zero cost. I truly enjoyed looking through ones posting. Cheers!

 624.   Xrumer Blasts Linkwheels Autoblogs rašo:

  nice post bro. waiting for the next part to show up

 625.   receive send faxes online rašo:

  I really like your blog site.. excellent shades & style. Do a person pattern this excellent website oneself or even have people hire an attorney to make it happen available for you? Plz answer while I!|m seeking to style and design my very own blog as well as would wish to learn where u obtained this specific out of. thanks a lot

 626.   how to make an rss feed rašo:

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve gotten hit the nail on the head. Your thought is excellent; the problem is something that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled across this in my search for one thing relating to this.

 627.   New York Personal Injury Lawyer rašo:

  Hello!!!. Excellent post. We attempted load up your blog and it seemed hard to read. We was loading it on a iPhone 4g. It may have been our android though. I am unsure. It may be something to into it. Anyhoo. Keep up the excellent work and I will stop by in the near future. The blog post was informative. Adios!!

 628.   sukkerfri koldskål rašo:

  Man, this website sucks! Just my $0.02!

 629.   Bumper Decals rašo:

  This can be a failure amount s of these some donate mouse! I would definitely offer to this excellent weblog! I assume for now i’ll take book-marking along with adding your Rss so that you can this Yahoo profile. We count on brand spanking new changes and will eventually discuss this website along with your Facebook crew. Conversation soon enough!

 630.   Funny Bumper Labels rašo:

  Hi most people, This site can be pleasant and thus is normally that the subject is mentioned. I prefer examples of the comments also although An excellent opportunity we remain on the subject in order insert valuation to the stage. It’s moreover promoting to your writer if all of us may talk about that around (for some people exactly who employ social media for example a stumbleupon, youtube,.. ). Just as before, Thank you..

 631.   Oneway Links rašo:

  hello there. looks like a nice article to me. bookmarking it and will read for sure.

 632.   Fire Alarms rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 633.   Funny Warning Decals rašo:

  Easily, a blog post is during truth of the matter this latest about this significant matter. We realize a person’s final thoughts but will eagerly count on the following tweets. Announcing cheers will never you need to be enough, for any remarkable quality as part of your writing. I most certainly will specifically get hold of a rss feed to stay smart involving any tweets. Excellent operate and far accomplishment inside yourbusiness projects!

 634.   Garden Sculpture rašo:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 635.   Bumper Sriskers rašo:

  That’s a shame you do not possess some offer key! I’d personally undoubtedly give money to the present outstanding site! I reckon that right now i am going to happy with book-marking and introducing ones own Feed to be able to your Yahoo account. We look ahead to brand spanking new changes and often will discuss this page with my own Facebook set. Converse soon enough!

 636.   new york neurologist rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 637.   how to lower blood pressure quickly rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 638.   Truck Rentals for Moving rašo:

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 639.   Hollywood Bodies rašo:

  I am always thought about this, thankyou for posting . wonderful post. Ne’er knew this, appreciate it for letting me know.

 640.   idealvægt dame rašo:

  Well, this person did, but not in how the late MN governor wanted . You will make the argument that no one came out worse The following thursday night specified thickness man they call “T-Paw.” On Twitter, comparings were done to LeBron James wilting in the NBA Finals, for Shangri la’s interest.

 641.   Gout Home Remedies rašo:

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific site.

 642.   MBT shoes sale rašo:

  Hello Today on google as well as loved reading through this very much. I have bookmarked your website and will be back.

 643.   virgin indian remy hair extensions and weave rašo:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

 644.   Gwen Tosta rašo:

  Comfortabl y, the article is in reality the sweetest on this notable topic. I concur with your conclusions and can eagerly look forward to your coming updates. Just saying thanks will certainly not simply just be sufficient, for the fantasti c clarity in your writing. I definitely will best away grab your rss feed to stay privy of any kind of updates. De lightful work and much success in your business endeavors!

 645.   hair removal reviews rašo:

  Hi Jason,

 646.   plywood boat building rašo:

  This was perfect. I was looking for this information everywhere. By the way I really enjoyed your writing style. Thanks for sharing buddy. Cheers.

 647.   Verina rašo:

  Thanks bro!

 648.   how to make a girl your girlfriend rašo:

  Hey there, I just wanted to tell you that we loved the feel of your site. Have you built lots of websites, it looks very well done. Here is a web site that I wrote on how to get a girlfriend, please check it out.

 649.   Kristofer Gata rašo:

  What i do not understood is actually how you are not actually much more well-liked than you might be right now. You’re very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 650.   income instruments rašo:

  You can find so loads of excitingstuff on your blog particularly its discussion. I’m going to register your RSS feed. Continue the excellent effort.

 651.   Roswell GA Luxury Homes rašo:

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 652.   Shirlee Halas rašo:

  A lot of whatever you assert is supprisingly legitimate and that makes me ponder the reason why I hadn’t looked at this with this light before. Your piece really did turn the light on for me as far as this subject goes. But there is just one issue I am not necessarily too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the actual main idea of the position, permit me observe just what the rest of the visitors have to point out.Very well done.

 653.   egipt rašo:

  I think this is one of the most vital info for me! And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really nice:)

 654.   make money online rašo:

  Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 655.   Xavier Slusar rašo:

  This can be a great blog. I’ve been back several times in the last 7-day time period and want to sign up for your rss feed by utilizing Search engines but could not really learn how to do it precisly. Are you aware of any type of instructions?

 656.   Reed Donica rašo:

  I dugg your post. Thanks for your website!

 657.   bloddonor rašo:

  That is the worst post I have ever seen! But again, I have been wrong before. ;-)

 658.   rent a car pristina rašo:

  F*ckin¡¦ tremendous things here. I am very happy to see your post. Thanks a lot and i am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail? rent a car pristina

 659.   Samsung galaxy mini rašo:

  Thanks for your article. One other thing is when you are disposing your property alone, one of the troubles you need to be mindful of upfront is when to deal with home inspection reports. As a FSBO seller, the key concerning successfully switching your property along with saving money on real estate agent commissions is know-how. The more you understand, the smoother your sales effort are going to be. One area when this is particularly vital is reports.

 660.   Go Click Cash Review rašo:

  high quality blog post dude, keep serving up useful and helpful writing , i’ll stick to your future posting Go Click Cash

 661.   cheap auto insurance quotes rašo:

  I applaud you for tackling such a contrevertion and important issue as health insurance. As evident from the comments every one have their own quotes.

 662.   list eruption reviews rašo:

  Its a pity you dont have a donate button, i would donate some =)

 663.   visitors dot com rašo:

  Hello there, just became alert to your blog by means of Google, and found that it is really informative. I?m going to watch out for brussels. I?ll be grateful in the event you continue this in future. Numerous people will likely be benefited from your writing. Cheers!

 664.   Charolette Viti rašo:

  Fantastic article, plenty of really good info. I wish to show my friend and ask all of them whatever they believe.

 665.   ann summers products rašo:

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 666.   home loan interest rates comparison rašo:

  Everyone loves your blog post.. very nice colorings & motif. Have anyone layout this amazing site your self and also would people rely on someone else to get it done for you personally? Plz react since I!|m aiming to style and design by myself blog and also would like to recognize exactly where you obtained the following by. thanks a lot

 667.   dieet schema rašo:

  I am a big fan of this web site would like to go on updated

 668.   2011 challenger rašo:

  Happy Fourth of July!

 669.   physical exercise rašo:

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 670.   mp3 dinle rašo:

  Its good as your other blog posts : D, thanks for posting .

 671.   Leland Kullmann rašo:

  I will try it this way. There is not much available on this subject. Maybe it’s time to expand my horizons. Keep it coming!

 672.   sport and outdoor rašo:

  Strange this post is totaly unrelated to what I was searching google for, but it was listed on the first page. I guess your doing something right if Yahoo likes you enough to put you on the first page of a non related search. :)

 673.   men's journal magazine rašo:

  Great stuff from you, man. Ive scan your stuff before and youre just too awesome. i love what youve got in, love what youre saying and the way you say it. you create it entertaining and you still manage to stay it smart. I cant wait to read a lot of from you. this is often extremely a good blog.

 674.   lady gaga monster mediafire rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 675.   lady gaga glasses camera rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 676.   Plantronics Explorer 390 Headset wireless Bluetooth rašo:

  I want to show my thanks to you for bailing me out of this type of situation. As a result of scouting throughout the the web and finding basics which were not productive, I was thinking my life was gone. Being alive without the solutions to the difficulties you have fixed through the review is a critical case, as well as those that could have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web site. That knowledge and kindness in playing with the whole thing was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a stuff like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for your expert and effective guide. I will not hesitate to endorse the website to anyone who requires counselling on this topic.

 677.   Plantronics Voyager 510S Voyager Bluetooth Headset rašo:

  I definitely wanted to construct a message to be able to appreciate you for those marvelous pointers you are posting at this website. My considerable internet look up has finally been recognized with useful details to exchange with my partners. I would believe that most of us site visitors actually are really fortunate to dwell in a decent website with many special individuals with interesting techniques. I feel truly fortunate to have come across your site and look forward to tons of more cool times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 678.   hcg diet recipes rašo:

  I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 679.   Property solicitors rašo:

  wonderful issues altogether, you simply received emblem reader. What would you suggest about your put up that you simply made a few days ago? Any certain?

 680.   sportsline com rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 681.   Oem Lg HBM-235 Bluetooth Headset rašo:

  I want to show thanks to the writer just for rescuing me from this type of difficulty. After looking through the world-wide-web and coming across ways which were not pleasant, I figured my life was done. Being alive without the presence of approaches to the difficulties you have fixed all through this website is a crucial case, as well as the kind that would have in a negative way damaged my career if I hadn’t encountered your web blog. Your main talents and kindness in handling a lot of stuff was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can now relish my future. Thanks a lot very much for the reliable and results-oriented help. I won’t be reluctant to refer your web site to any individual who would need guide about this issue.

 682.   gas grill rašo:

  other people notice the web page insert wrong I cannot appear to get the register key is there a single

 683.   Brent Haselton rašo:

  excellent article. i really like it. continue the good work.

 684.   sportsbook.com scam rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 685.   Barry Gibson rašo:

  Nice post. Affiliate marketing is the way to go if you are serious about making money. I’ve been doing affiliate marketing for about 4 years now and tell you what, don’t fall for those so called gurus selling BS. I just came across a program called “Commision Crusher” by Steve Iser and wanted to tell you about that. I’ve bought it and I’m really happy to tell say that I have made many times the investment in just one week. It truly rocks! You can read more about it here: http://bit.ly/commisioncrusherplus. You can also contact me through my email if you have any questions or need help. I’ll be happy to help :) Barry.

 686.   receive fax for free online rašo:

  I like your blog site.. excellent shades & design. Does you style this site your self or perhaps do you bring in help to get it done for you? Plz interact since I!|m wanting to style and design by myself weblog along with would choose to understand wherever u received this coming from. cheers

 687.   calculate home loan rašo:

  I like your blog site.. excellent shades & design. Does you style this site your self or perhaps do you bring in help to get it done for you? Plz interact since I!|m wanting to style and design by myself weblog along with would choose to understand wherever u received this coming from. cheers

 688.   sports illustrated swimsuit 2010 special rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 689.   Lili Flinn rašo:

  Thanks for the post :)

 690.   hair-dos rašo:

  hairdo by jessica simpson hair extension

 691.   Dallas Ammann rašo:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

 692.   ps3 fix rašo:

  Very very very nice blog! I like it and i came back early. Very very interest and nice layout! Congratulation!

 693.   Legal sounds rašo:

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.

 694.   fox sports net rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 695.   lady gaga roberto cavalli rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 696.   osha hazwoper training rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 697.   aol music blog rašo:

  Howdy there, are you having problems with the web hosting? I had to refresh the page about million times to be able to get the web page to load

 698.   i need money rašo:

  Is any person in this article with facebook and wish to add in me? What exactly are your own twitting names, this is a great article in addition. Also is right now there an Feed I couldn’t locate it?

 699.   HTC Incredible Extended Battery rašo:

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part :) I care for such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 700.   North Norfolk Holiday Cottage rašo:

  Thanks for sharing the information with us.

 701.   donny osmond lady gaga feud rašo:

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 702.   provillus rašo:

  Valuable information and exceptional style you got here! I would like to thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post!! Thumbs up!

 703.   how to be a dj rašo:

  Hey. I needed to ask one thing…is this a wordpress blog as we are thinking about going across to WP. Additionally did you make this theme by yourself? Thanks a lot.

 704.   tax deduction donate car rašo:

  I adore your website.. excellent colours & theme. Did an individual design this site oneself or maybe have you actually rely on someone else to do it for you personally? Plz answer while I!|m planning to design and style my very own blog site as well as want to learn where by u became this specific through. thanks

 705.   lady gaga dvd concert rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 706.   how to pair a bluetooth emerson headset rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 707.   emerson EM10C review rašo:

  You made some decent factors there. I looked on the internet for the difficulty and found most individuals will associate with along with your website.

 708.   Catheryn Cyfers rašo:

  This blog seems to get a sizable ammount associated with site visitors. How do you obtain traffic to it? This gives a nice person twist upon things. I guess getting something authentic or considerable to provide info on is the most important factor.

 709.   car donate used rašo:

  I adore your website.. excellent colours & theme. Did an individual design this site oneself or maybe have you actually rely on someone else to do it for you personally? Plz answer while I!|m planning to design and style my very own blog site as well as want to learn where by u became this specific through. thanks

 710.   hostgator coupon rašo:

  Thank you for writing this information. I’m a fan of your good writing skills.

 711.   pink bluetooth headset rašo:

  This site is really a stroll-through for the entire information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 712.   MP3VA rašo:

  Pretty impressive post. I just came across your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

 713.   שואב מרכזי rašo:

  היי רציתי להראות היום על אתר בשת בתחום שואבי אבק. הכנסו לאתר למען להתבונן בגלריית התמונות המקצועית אשר באתר.

 714.   bluetooth headphones rašo:

  You made some first rate points there. I seemed on the web for the difficulty and located most people will go along with together with your website.

 715.   Heide Gillingham rašo:

  Hello there can I quotation a few of the insight present in this web site basically reference a person having a hyperlink to your website?

 716.   Burn The Fat Feed The Muscle Review rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 717.   emerson em11 rašo:

  That is the fitting weblog for anyone who needs to seek out out about this topic. You understand a lot its almost laborious to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 718.   Tana Sotomayor rašo:

  Hi, cheers for the fantastic post. In fact, just approximately seven months ago I began using the web and became an internet user and came on-line for the first time, and I have found that a whole lot poor quality information out there. I value that you have published fantastic material that is sharp and well-written. All the best ! and thank you for the awesome tips.

 719.   xrumer blasts rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 720.   Cordless Home Phones rašo:

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 721.   Current Oil Price rašo:

  I usually enjoy your posts, they all are great. We in fact added a website link to your website here Sites We Like. It could be pretty neat if you could link back to us too, or maybe give us a shout out.

 722.   Phen375 Scam rašo:

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 723.   MP3Fiesta rašo:

  This is my first time I have visited your site. I found a lot of interesting stuff in your blog. From the volume of comments on your articles, I guess I am not the only one! keep up the good work.

 724.   Bryant Lagnese rašo:

  Larger supplement as well as exelent benefits to the people that want the price cut one on one cellular phone collection suggestions it CONTACT TODAY 866-943-6381

 725.   Fast Secured Loan rašo:

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 726.   mimi rašo:

  good share

 727.   caramoan beach rašo:

  sailing is just like jogging, it is an addictive sport and hobby at the same time”

 728.   Solar electricity rašo:

  OK, here I go again! Another one that I completely screwed up. Oh, well, nobody is perfect!

 729.   Samsung galaxy mini rašo:

  I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in most real estate purchase, a commission amount is paid. Finally, FSBO sellers really don’t “save” the percentage. Rather, they try to earn the commission by way of doing a agent’s work. In the process, they commit their money and time to complete, as best they could, the responsibilities of an agent. Those responsibilities include uncovering the home by marketing, delivering the home to willing buyers, making a sense of buyer urgency in order to make prompt an offer, arranging home inspections, controlling qualification inspections with the mortgage lender, supervising repairs, and facilitating the closing of the deal.

 730.   porte de garage sectionnelle crawford rašo:

  Dios mío, pensé que ibas a chip con algunos insght decisivo al final allí, no deje de “lo dejamos a usted a decidir”.

 731.   lave vaiselle 6 couverts rašo:

  Dios mío, pensé que ibas a chip con algunos insght decisivo al final allí, no deje de “lo dejamos a usted a decidir”.

 732.   Purple Cocktail Dresses rašo:

  A huge thanks for sharing the post to your site. I was looking for this piece of info for 4-5 days but was not able to find any info on this anywhere else!

 733.   breathable bumpers rašo:

  Remarkable write-up, almost all of the material was particularly worthwhile.

 734.   quel remede pour constipation rašo:

  Super-Duper sitio! Me encanta! Volveré de nuevo - que lo alimenta también, Gracias.

 735.   phpfox review rašo:

  Terrific work! That is the type of info that should be shared around the web. Disgrace on Google for no longer positioning this post higher! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 736.   watch jersey shore season 3 episode 14 rašo:

  Hi! The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 737.   Bell Halgas rašo:

  Very well written story. It will be helpful to anyone who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing - looking forward to more posts.

 738.   black seo rašo:

  Learn about seo beginnerebook who explain seo beginners and read how to understand search engine

 739.   Sonia Hooe rašo:

  Cool post! How much stuff did you have to look up in order to write this one? I can tell you put some work in.

 740.   eva longoria rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 741.   référencement alsace rašo:

  +1

 742.   logiciel emailing rašo:

  Nastaviti raditi, velik posao!

 743.   cheap bad credit loans rašo:

  This really is actually fantastic information. Appreciation for discussing them having us!

 744.   logiciel emailing rašo:

  Pozdrav Guru, ono što vas mame na post clanak. Ovaj clanak je vrlo zanimljiv, pogotovo zato jer sam bio koji traži za mišljenje o ovoj temi prošlog cetvrtka.

 745.   philippine daily news rašo:

  Love is the only capable force of transforming an enemy into a friend.

 746.   hair-do rašo:

  jessica simpson hairdos

 747.   Air Jordan 6 rašo:

  The shortest response is doing.

 748.   Samsung galaxy mini rašo:

  I have noticed that over the course of making a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to get them to understand that, in every real estate transaction, a payment is paid. Ultimately, FSBO sellers don’t “save” the payment. Rather, they try to win the commission by doing a great agent’s work. In completing this task, they spend their money and time to conduct, as best they are able to, the responsibilities of an representative. Those assignments include disclosing the home by means of marketing, presenting the home to prospective buyers, creating a sense of buyer desperation in order to make prompt an offer, making arrangement for home inspections, dealing with qualification investigations with the mortgage lender, supervising maintenance tasks, and facilitating the closing.

 749.   Merlin Reisman rašo:

  I understand this isn’t precisely on topic, however i have a blog with the same system too and i’m getting errors about the comments showing. is there a setting i’m missing? maybe you may help me out? thanks.

 750.   iPhone 5 rašo:

  You made various nice points there. I did a search on the subject matter and found most folks will have the same opinion with your blog.

 751.   online tax software rašo:

  Where do you get your ideas for the posts? I have a blog on similar subject but I’m running out of ideas for new posts :o)

 752.   car hire corfu rašo:

  I will not going to say what every user has just said, but I do want to comment on your knowledge of the topic , i can say you’re truly well informed .

 753.   basic bike repair rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 754.   Property solicitors rašo:

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Glance advanced to more delivered agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 755.   Noelle Mongolo rašo:

  Very efficiently written story. It will be helpful to everyone who usess it, including yours truly :). Keep doing what you are doing - looking forward to more posts.

 756.   alcachofa rašo:

  “The best way to waste your life, … is by taking notes. The easiest way to avoid living is to just watch. Look for the details. Report. Don’t participate.” Alcachofa

 757.   Ultrasound Fat Reduction rašo:

  I went over this site and I think you have a lot of good information, Apie privalomąjį sveikatos (ne)draudimą Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programą) bookmarked (:.

 758.   Buy iPad rašo:

  I really enjoyed readingyour blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 759.   aweosome blog rašo:

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 760.   online catalog printing rašo:

  Hello! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 761.   cytomel t3 side effects rašo:

  Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

 762.   hostgator reseller coupon rašo:

  Wow, what a nice and informative blog post. Keep up the good work.

 763.   Becky Brocks rašo:

  You completed a number of nice points there. I did a search on the topic and found mainly people will consent with your blog.

 764.   seo companies rašo:

  The amazing up to date articles keep me coming back here time and time again. Thank you very much.

 765.   Nike Dunks rašo:

  They stick out like a sore thumb and therefore are a wonderful technique to get blacklisted along with ruin your site’s track record on various fronts. Significantly in the exact same is generally claimed about outsourcing responses. Just remember this.ou can use a hammer to hit the nail about the head or break a windshield.

 766.   Immigration lawyers rašo:

  Hi there, I discovered your blog by way of Google while looking for a comparable matter, your site came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 767.   Germaine Ludke rašo:

  Resources for stories are numerous, here is a site for personalized books. Online stories are classified as the most quick and attainable approach to get this resources and selection. If you want to know where one can visit, then click here. Just look into the net and you’ll find more of it. But remember that an excellent story will only be beneficial if the storyteller’s heart is into it.

 768.   infant boots rašo:

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 769.   Maryalice Gettings rašo:

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 770.   forex rašo:

  Currency trading for free? I’ll show you how to get acquire free money for forex trading and start produce cash. Free…Limited time offer.

 771.   Monster Beats sale rašo:

  Ta for giving the hyperlink but discontentedly it appears to be unable to drag up? Will anyone have a mirror or distinct source?

 772.   film izle rašo:

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 773.   Latanya Ogwin rašo:

  Undoubtedly value you discussing it informative report. Wonderful!

 774.   Emergency Drain Cleaning London rašo:

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 775.   Cheap Florida Vacations rašo:

  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.

 776.   monster beats rašo:

  Remarkably! It is like you read my mind! A person appear to understand so a lot about this, just like you wrote the book in it or some thing. I think that you simply can do with a few images to drive the message house a bit, on top of that, this is good weblog. A exceptional read. I’ll surely revisit once again.

 777.   Austin Home Rentals rašo:

  A person appear to understand so a lot about this, just like you wrote the book in it or some thing. I think that you simply can do with a few images to drive the message house

 778.   Alexander rašo:

  My buddies informed me about your website, I think it is very perfectly done! Perfect work.

 779.   Austin Home Search rašo:

  I think that you simply can do with a few images

 780.   Austin Home Search rašo:

  I think it is very perfectly done! Perfect work.

 781.   Tyson F. Gautreaux rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 782.   krem rašo:

  himm It was a very nice idea! Just wanna say thank you for the information you have diffused. Just continue composing this kind of post. I will be your true reader. Gives Thanks once more…

 783.   pozycjonowanie stron internetowych uk rašo:

  Yay google is my world beater assisted me to find this great site! .

 784.   Vibration Machine Review rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 785.   California Physical Therapist Assistant Jobs rašo:

  I am not sure I understand what you are talking about in this post, Can you clarify the takeaway for me?

 786.   workfromhomeontario rašo:

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 787.   Conveyancing Lawyers rašo:

  Thanks a lot for sharing this with all people you actually realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We can have a link change arrangement between us!

 788.   Hermes Kelly bag rašo:

  This website is awesome. We continuously come across something brand new & diverse right right here. Thank you for which information.

 789.   וילונות rašo:

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours[...]

 790.   Chong Dursch rašo:

  great put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 791.   The most affordable Travel Vacation Cruise rašo:

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :) Discount Travel Cruises

 792.   Hermes Birkin rašo:

  Hi, I was researching the web and I came across your blog. Maintain in the wonderful function.

 793.   Terrell Stotesbury rašo:

  Possibly you have recently been stressed out lately? Does someone require New Wedding mementos tips? Your vehicle, I endorse you this web site that tells you about wedding. After visiting, become familiar with a full deal more!

 794.   nia long bet rašo:

  Great blog. Great posts.

 795.   naples limo service rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 796.   profiled rašo:

  Where can i find your rss feed?

 797.   Hasty@hotmail.com rašo:

  This can be a actually good read for me personally, Should acknowledge that you are one of the greatest writers We actually noticed.Thanks for writing this educational write-up. And that’s what is great about the sit down exercise bike.

 798.   Lady gaga chat rašo:

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :) Lady gaga chat YOUR #1 SOURCE FOR THE LATEST & GREATEST IN LADY GAGA NEWS, PICTURES, VIDEOS, AND AUDIO! BY THE FANS, FOR THE FANS!

 799.   Allegro rašo:

  This actually answered my problem, thank you!

 800.   Su Athayde rašo:

  Advantageous Weblog! I seemed to be just discussing that there are plenty screwy outcomes at the issue you now purely replaced my very own belief. Thank you extremely a lot an ideal write-up

 801.   Spilleautomater rašo:

  Hello There. I discovered your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 802.   miedzyzdroje pokoje rašo:

  I conceive you have remarked some very interesting details , regards for the post.

 803.   Hermes Birkin rašo:

  This actually is actually my personal really first time we click here. I discovered therefore numerous intriguing stuff in your weblog particularly its discussion. In the lots of remarks in your content articles, I suppose I’m not the only real one having all the satisfaction appropriate here! keep in the excellent work.

 804.   adult social network rašo:

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 805.   Lavonia Ziegenbein rašo:

  Thank you so much for giving everyone an exceptionally pleasant opportunity to read in detail from this blog. It really is so awesome plus jam-packed with fun for me personally and my office peers to search your blog at least three times in 7 days to learn the new things you have got. And indeed, I am also usually fascinated for the wonderful opinions you give. Some 2 ideas in this post are undeniably the most beneficial we have all had.

 806.   Savanna Laakso rašo:

  I would like to express some appreciation to you for rescuing me from this particular situation. After researching throughout the internet and finding techniques which are not powerful, I figured my entire life was well over. Being alive minus the solutions to the difficulties you’ve resolved by way of your good blog post is a crucial case, and the ones which might have adversely damaged my entire career if I had not come across your website. Your actual understanding and kindness in maneuvering the whole lot was excellent. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a stuff like this. I can at this moment relish my future. Thanks for your time very much for your expert and amazing guide. I won’t be reluctant to propose the blog to anybody who wants and needs guide on this matter.

 807.   cirtex hosting coupon codes rašo:

  i like your writing style.

 808.   hermes bags outlet rašo:

  My sis recommended me regarding your own web internet site and the way wonderful it is. She is correct, I am genuinely impressed using the composing and slick style. Seems like in my experience you are merely itching the top when it comes to that which you might achieve, however you are off to a good start!

 809.   coupon hostmonster rašo:

  This is an excellent article. Thank you very much for such a nice article.

 810.   la kush rašo:

  After study just a few of the weblog posts on your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and shall be checking back soon. Pls check out my web page as effectively and let me know what you think.

 811.   hostgator coupon code rašo:

  I like it. I’ll bookmark your website.

 812.   invest liberty reserve rašo:

  Your Article about Apie privalomÄ…jį sveikatos (ne)draudimÄ… Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programÄ…) Real wonderful visual appeal on this site, I’d rate it 10 10.

 813.   replica watches online shopping rašo:

  ?¡ãDo you people have a facebook enthusiast web page? I looked for one on twitter but could not uncover one?¡À

 814.   apple reconditionné rašo:

  Some really interesting points you have written.Helped me a lot, just what I was searching for : D.

 815.   men silk pajamas rašo:

  Nice currently being going to your weblog once more, remember that it is many weeks to do. Properly the following content material that will ive been silently laid to get so long. I want this kind of written piece to help detailed my assignment inside institution, possesses exact same topic with your posting. Thank you, excellent write about.

 816.   seo for small business rašo:

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 817.   Property solicitor rašo:

  I do not even know the way I stopped up right here, but I believed this post was great. I don’t recognise who you’re however definitely you are going to a well-known blogger if you happen to aren’t already ;) Cheers!

 818.   Property solicitors rašo:

  Hi there, I discovered your site by way of Google even as searching for a similar topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 819.   Leisha Peele rašo:

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident,I bookmarked it

 820.   http://www.santarosa.edu/for_students/athletics/womens-soccer/schedule.shtml rašo:

  I really love to read this post and I am glad to find your distinguished way of writing the post. Thanks and Regards

 821.   el gordo rašo:

  I have recently started a blog, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 822.   Quentin Height rašo:

  Here is really a good website. Do you post useful teeth whitening articles regularly?

 823.   Rent Property Manchester rašo:

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 824.   Jutta Rabner rašo:

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 825.   kwiqapps launches enhanced ipad rašo:

  What youre saying is totally genuine. I realize that everybody must say the same thing, but I just think that you set it inside a way that everyone can recognize. I also adore the photographs you place in right here. They match so well with what youre looking to say. Im confident youll get to a lot of men and women with what youve acquired to say.

 826.   hostgator coupon code rašo:

  After looking at the time and effort that you have put on your blog and the detailed facts that you have posted, i like it.

 827.   Water Vapor Cigarette rašo:

  Hi there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 828.   Carroll B. Merriman rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 829.   dreamhost coupon code rašo:

  It’s nice to read good comments. It makes it much more enjoyable!

 830.   copper roofing contractors rašo:

  My spouse and I stumbled over here different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 831.   hostgator promotion rašo:

  I was looking for a site like this. Thankfully I came across this website.I really like it.

 832.   free rašo:

  We would like to thank you once more for the stunning ideas you offered Jesse when preparing her post-graduate research as well as, most importantly, pertaining to providing many of the ideas within a blog post. In case we had been aware of your site a year ago, we might have been saved the pointless measures we were taking. Thanks to you.

 833.   Herve Leger outlet rašo:

  This really is genuinely the really helpful study for me personally, Have to admit you may be One inside the most successful bloggers I actually noticed.Thank you for writing this informative post.

 834.   Refinance Auto Loan rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 835.   horse racing systems rašo:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 836.   mobile affiliate profits bonus rašo:

  Your blog titled “Apie privalomÄ…jį sveikatos (ne)draudimÄ… Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programÄ…)” has put an end to my search. Thanks for good presentation of the matter.

 837.   phone car mount rašo:

  F*ckin’ remarkable issues here. I’m very happy to look your article. Thanks so much and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 838.   youtube views rašo:

  A person essentially lend a hand to make critically posts I’d state. That is the first time I frequented your web page and thus far? I’m surprised with the research you made to create this actual put up amazing. Wonderful task!

 839.   Coupons For Red Lobster rašo:

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 840.   frequent urination rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 841.   pandora beads wholesale rašo:

  My associate and I really enjoyed studying this weblog post, I used to be just itching to know do you commerce featured posts? I am all the time looking for someone to make trades with and merely thought I’d ask.

 842.   Kassandra Rappley rašo:

  I don’t even know the way I ended up here, but I assumed this submit used to be great. I do not understand who you’re but certainly you are going to a famous blogger if you happen to aren’t already ;) Cheers!

 843.   Sammie Savoca rašo:

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

 844.   tory burch flats rašo:

  Hallo im from indonesia as well as my personal english is not that groovy, but i could comprehend every single term of the write-up. I’m looking for english weblogs to give a lift to my british abilities and im very happy to finally find the blog, that puts out clear and organised british which i will probably be in a position to convert. Many thanks through Germany!

 845.   Burton Haynes rašo:

  Great post, mate. Just discovered your blog. Please keep up the good work!

 846.   optic rifle sights rašo:

  I really appreciate your work, Great post.

 847.   blackjack rules rašo:

  Good stuff on here, is there a feed?

 848.   Yahaira Brander rašo:

  Thanks a lot for giving everyone an extremely superb opportunity to read critical reviews from this site. It is always very pleasing and packed with a great time for me personally and my office co-workers to visit the blog the equivalent of thrice every week to study the newest items you have. And lastly, I am also usually motivated with the powerful creative ideas you serve. Some two areas on this page are in truth the most efficient we’ve ever had.

 849.   Spanish Lottery rašo:

  Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked!

 850.   london escorts rašo:

  Merely wanna input that you have a very nice internet site , I enjoy the pattern it actually stands out.

 851.   watch movies online for free without downloading rašo:

  I wanted to visit and let you know how much I loved discovering your site today. I’d consider it a real honor to work at my business office and be able to utilize tips discussed on your blog and also be a part of visitors’ opinions like this. Should a position of guest article author become offered at your end, remember to let me know.

 852.   Cheap Beats headphones rašo:

  Everything you mentioned developed a great deal of feeling. But, look at this, what if you added a little content material? I mean, We dont want to tell you how you can work your site, however what if a person added something in order to perhaps obtain individuals interest? Just like a video clip or even a picture or a couple of to get folks looking forward to what youve got to state. In my opinion, it could you could make your blog come to life a little bit.

 853.   sugar cookies rašo:

  you are in reality a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a great process on this subject!

 854.   Affordable SEO Services rašo:

  I have been searching everywhere on info about this. Thanks a lot.

 855.   mobile phone car mount rašo:

  I believe that is among the so much important information for me. And i am happy reading your article. However wanna observation on some basic issues, The web site taste is great, the articles is in point of fact nice : D. Good activity, cheers

 856.   mma betting uk rašo:

  I think this internet site has got very good composed subject matter articles .

 857.   Vizio xvt553sv rašo:

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 858.   Halina Legler rašo:

  Spot on with this write-up, I truly think this web site wants way more consideration. I’ll probably be once more to learn way more, thanks for that info.

 859.   little acorns review rašo:

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 860.   Tattoo rašo:

  Fantastic site. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks to your effort!

 861.   website rašo:

  I’ve now saved this site to my favorites. Thanks for the info.

 862.   Cedric Felcher rašo:

  CNN could simply not reassert information on what had happened .

 863.   lottery syndicate rašo:

  It’s actually a cool and useful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 864.   Free Mahjong rašo:

  This is excellent news for gaming authors and websites, as the more-n-more people are moving towards playing online games on net, the more excitement around the globe will be.

 865.   favourites phenomenon rašo:

  I would like to voice my affection for your kind-heartedness supporting women who really need help with that area. Your personal commitment to passing the solution around appeared to be remarkably interesting and has truly encouraged women much like me to get to their objectives. Your new helpful advice entails a great deal to me and far more to my colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 866.   Video Editing rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 867.   favourites phenomenon rašo:

  Great post and right to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks :)

 868.   casino en ligne rašo:

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 869.   online extra income rašo:

  Participate actively in the other services offered, like using emoticons and posting photos related to your question or discussion.

 870.   calcio legea rašo:

  Great Read! Bookmarked for later!

 871.   national lottery rašo:

  Excellent blog here! Additionally your website so much up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link for your host? I wish my siteto load up as fast as yours. Thank You!

 872.   coupon hostgator rašo:

  cool post. Thank you for sharing.

 873.   golden key method review rašo:

  I have to show my respect for your kindness in support of men who really need help on that subject. Your special dedication to getting the message along has been especially productive and has always permitted guys and women just like me to arrive at their objectives. The invaluable tutorial denotes a lot a person like me and additionally to my peers. Thank you; from all of us.

 874.   louboutin pumps sale rašo:

  My partner and i liked just what you’ve accomplished this. The type will be classy, your current articles classy. Still, you’ve accumulated an edginess to what youre giving in this article. Unwell absolutely visit intended for far more if you ever retain that in place. Dont lose desire or else also a good number of persons notice how well you see, know youve got a lover right listed here that ideals just what you have purchased to say as well as manner youve presented oneself. Wonderful you!

 875.   casino türkçe rašo:

  Some truly fantastic work on behalf of the owner of this web site, utterly great subject material.

 876.   Cheap Pandora Charms rašo:

  The following tips usually are so genuine

 877.   Insurance Quotes rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 878.   mobile affiliate profits rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 879.   Supra Trainers UK rašo:

  I seriously expect I personally hadn’t viewed this approach as I really want you finally!

 880.   enarmade banditer rašo:

  I think you have a cool blog here… i just happened to find it doing a bing search. anyway, excellent post.. i’ll be bookmarking this page for certain.

 881.   online casino rašo:

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 882.   Florida Real Estate rašo:

  When do you think this Real Estate market will go back right side up? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Casselberry Florida. What about you? We would love to get your feedback on this.

 883.   mobile affiliate profits rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 884.   Tory Burch Flats rašo:

  I disposition in a jiffy get one’s hands your rss nurture to dwell abreast of any updates. Wholesome work and much success in your business efforts!

 885.   what does stewardship look like? rašo:

  I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this.

 886.   salon fryzjerski Gliwice rašo:

  Fryzjer Gliwice

 887.   industrieparkett rašo:

  Massivholzdielen und Parkett

 888.   Berry Mench rašo:

  Fantastic post, you’ve got pointed out the right points , We too get pregnant this azines a very excellent internet site.

 889.   adult social network rašo:

  I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it friend :)

 890.   car insurance singapore rašo:

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 891.   seo packages rašo:

  The last I checked on this topic was quite some time back. I am more into SEO. Nonetheless, interesting post and I would check back again soon and get myself much more updated.

 892.   justhost coupon rašo:

  Fantastic article. Very informative. Thank you for sharing!

 893.   charles linden method rašo:

  The Linden method review was created to let everyone know whether or not the Linden method works.

 894.   dates the fruit rašo:

  Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 895.   oriflame podlaskie rašo:

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 896.   solar panel heating rašo:

  I don’t mean to criticize, but I don’t quite agree with your point of view…Just my experience.

 897.   online casino rašo:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 898.   Mac Eyeshadow Palette rašo:

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 899.   Philippine Fashion Week rašo:

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 900.   Jordan 5 rašo:

  Continually try to remember that your blog have to be exciting. Create what individuals aspire to scan. Make the people today to observe your blogs. Write remarkable articles or blog posts, in order that no one misses it. Superior articles and other content will appeal to persons to recommend you. Don’t forget to mention the signature in the finish of the blog site. Properly add a signature hyperlink in your blog site to ensure that the fascinated consumers can revert back to you personally.

 901.   javier rašo:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 902.   beats tour controltalk rašo:

  I’m amazed, I have to say. In fact seldom will i come across a blog that’s each educative and entertaining, and also without a doubt, you have got struck the toe nail about the head. Your idea is actually exceptional; the difficulty is a thing that does not enough individuals are talking smartly about. I will be extremely comfy that I came all through this in my search for something concerning this.

 903.   AARP Life Insurance rašo:

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 904.   zaproszenia ze zdjęciem rašo:

  hey there and thank you for your information - I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 905.   Yamaha DTXplorer Drum Set rašo:

  One more thing. In my opinion that there are quite a few travel insurance websites of trustworthy companies that allow you enter holiday details and acquire you the quotations. You can also purchase your international travel cover policy on-line by using your credit card. All you should do would be to enter all your travel specifics and you can view the plans side-by-side. Just find the program that suits your financial budget and needs after which use your credit card to buy them. Travel insurance on the internet is a good way to start looking for a respectable company to get international holiday insurance. Thanks for sharing your ideas.

 906.   assurance prive frontaliers rašo:

  This was a really very good post. In theory I’d like to write like this also - getting time and actual effort to make a great piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain something done.

 907.   apple cider vinegar weight loss rašo:

  Hey, thank you very a lot for this article. I am interested in the design you are using. Could you send me an email?

 908.   stf100 rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, i\’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 909.   India Travel Holidays rašo:

  This page appears to get a good ammount of visitors. How do you advertise it? It offers a nice individual twist on things. I guess having something authentic or substantial to talk about is the most important thing. I would appreciate if you could visit my site http://www.theindiaphile.com and give me some tips.

 910.   Nieruchomości - Kraków i okolice rašo:

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 911.   apple cider vinegar loss rašo:

  Hey there, thank you very a lot for this post. I am interested in the design you are using. Could you send me an email?

 912.   tablet to buy rašo:

  What youre saying is completely true. I know that everybody must say the same thing, but I just think that you put it in a way that everyone can understand. I also love the images you put in here. They fit so well with what youre trying to say. Im sure youll reach so many people with what youve got to say.

 913.   Christin Garritson rašo:

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 914.   Nolan Dehnert rašo:

  Usually I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 915.   Johnson Scannapieco rašo:

  I must express some appreciation to this writer for bailing me out of this type of condition. As a result of surfing through the online world and finding techniques that were not pleasant, I believed my life was well over. Existing devoid of the solutions to the problems you’ve solved by means of your posting is a crucial case, and the ones that could have adversely damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog post. Your natural talent and kindness in touching almost everything was precious. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I can now relish my future. Thanks for your time so much for your expert and sensible help. I will not think twice to refer the sites to any individual who ought to have guide about this issue.

 916.   Gooasdnqw rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 917.   interesting news stories rašo:

  Sweet web site , super style and design , rattling clean and utilize pleasant.

 918.   Dustin Barcellos rašo:

  I simply had to thank you very much all over again. I am not sure what I would’ve sorted out without the entire techniques provided by you directly on my area. It had been a real terrifying crisis in my view, however , discovering the expert fashion you solved the issue forced me to cry with contentment. Now i am grateful for your service and as well , wish you comprehend what an amazing job that you are doing educating the mediocre ones with the aid of your web blog. Probably you haven’t got to know any of us.

 919.   new interesting news rašo:

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 920.   Fay Aldama rašo:

  Cool website. Keep the updates coming. Thanks!

 921.   Christian Louboutin Sneakers Pony Grey Black rašo:

  I just find out something extra hard on unique sites day to day. It’ll always get stimulating to see information from other authors and exercise a little something from their store. I¡¯d prefer to apply some of your respective subject material in my web site if you don¡¯t mind. Of course I¡¯ll give you a website link on my web-site. Thanks for posting.

 922.   Christian Louboutin Miss Cristo 140mm rašo:

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 923.   Kayleigh Newbraugh rašo:

  From my point of view this site is great, and as a beginner to site building i will give you a A+ for this article . I think I will use a piece part of this article on my site and then link back to you. I hope that there is no problem with that.

 924.   make money with stiforp rašo:

  Many thanks to you for sharing these kind of wonderful blogposts. In addition, the ideal travel plus medical insurance system can often eliminate those issues that come with travelling abroad. The medical emergency can shortly become too expensive and that’s certain to quickly impose a financial weight on the family finances. Setting up in place the best travel insurance package deal prior to leaving is well worth the time and effort. Cheers

 925.   AirMax 93 rašo:

  My partner and I really enjoyed studying this blog post, I used to be just itching to know do you commerce featured posts? I am all the time trying to find somebody to make trades with and merely thought I would ask.

 926.   Bobbie Ruller rašo:

  I just want to tell you that I’m very new to blogging and site-building and absolutely loved you’re blog site. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You surely have great stories. Cheers for sharing your web site.

 927.   louboutins pumps rašo:

  Fairly decent submit. We simply located ones own website and even wished to help you say which will We have really appreciated reading through ones own web site and even posts. However I¡¯ll end up signing up ones own rss feed and even As i expect to help you read through ones own web site all over again.

 928.   kiev escort rašo:

  I am basically not as well acquainted with this topic but I do prefer to explore blogs for layout tips and exciting topics. You essentially described a subject matter that I typically really don’t care a great deal about and manufactured it quite fascinating. This is a good blog that I will pay attention to. I currently bookmarked it for long term reference. registry cleaner

 929.   Damion Quinchia rašo:

  I saw a lot of website but I believe this one has got something special in it in it

 930.   Keneth Kazmer rašo:

  I simply want to tell you that I am newbie to blogging and site-building and really enjoyed you’re web site. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You definitely come with wonderful stories. Regards for sharing with us your web page.

 931.   Pete Bjorn rašo:

  I just want to mention I am all new to blogging and really loved this website. More than likely I’m going to bookmark your site . You absolutely come with terrific posts. Appreciate it for sharing your webpage.

 932.   работа интим москва rašo:

  Thanks so much for this brilliant blog;this is the kind of thing that keeps me awake through the day. I’ve been looking around for this site after I heard about them from a buddy and was thrilled when I found it after searching for awhile. Being a avid blogger, I’m dazzled to see others taking initivative and contributing to the community. Just wanted to comment to show my appreciation for your website as it is very interesting, and many bloggers do not get credit they deserve. I am sure I’ll drop by again and will send some of my friends.

 933.   hot gril rašo:

  Talk is cheap but it takes money to buy whiskey. - American Proverb

 934.   девушки на работу rašo:

  After study a couple of of the weblog posts in your website now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my website as properly and let me know what you think.

 935.   affiliate programs that work rašo:

  I’m just done reading your posting and I fairly enjoyed it. I had a few questions in the starting of the article though, but I kept on reading and I’m happy I did. Good interesting submit, website owner! Keep posting and I am going to certainly be back again soon. Bless you and best regards.

 936.   suplementy dla sportowcow rašo:

  Good website! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 937.   Agnostic Definition rašo:

  I simply want to tell you that I am just beginner to weblog and really loved you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have incredible stories. Appreciate it for revealing your website page.

 938.   web design company rašo:

  Hello there, We are a business based in Scotland. We specialise in modern looking websites in the hope to earn our clients higher conversion rates with a more intuitive website. Axsion Multimedia can upgrade your website and make it more appealing to prospect consumers. Thanks for your time. We hope we can help your business. Our website: http://www.axsion.com

 939.   filme sex rašo:

  Hiya, I’m truly glad I have located this data. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A great website with intriguing content, this is what I need. Thank you for creating this internet site, and I will likely be visiting once more. Do you do newsletters? I Can’t find it.

 940.   Link Building rašo:

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its helped me. Good job.

 941.   ukraine escorts rašo:

  Usefull facts made on your blog, most I agree with. Remember seeing a similar blog which I will look to post. I will bookmark in any case I await your next thought provoking blog post

 942.   Joe Juariqui rašo:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 943.   TV repair Garden City MI rašo:

  An attention-grabbing dialogue is value comment. I think that it’s best to write more on this subject, it might not be a taboo topic however typically individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 944.   kiev escorts rašo:

  I am basically not as well acquainted with this topic but I do prefer to explore blogs for layout tips and exciting topics. You essentially described a subject matter that I typically really don’t care a great deal about and manufactured it quite fascinating. This is a good blog that I will pay attention to. I currently bookmarked it for long term reference. registry cleaner

 945.   deerhunter halcyon digest mediafire rašo:

  Wow this became probably one of the best articles We’ve discuss on the stock market thus far. I don’t have any idea where you get all your information but up! I am gunna send a few folks on to examine this post. Fantastic, totally awesome.

 946.   chinese horoscope 2011 rašo:

  Excellent web page , I’ve discovered this insightful. Plenty of tips inside. I’m really considering the results on weight excess. Maybe you have tried taking lipobind intended for thinning out fat ingestion? Or, do try it out. It’s effective for me personally. I’ve made a link to. Thanks.

 947.   como vender ouro rašo:

  Whats up! I simply wish to give a huge thumbs up for the great data you’ve gotten here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

 948.   Domenic rašo:

  *There are some fascinating points in time in this article but I do not know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want much more! Added to FeedBurner also

 949.   Telma Coonradt rašo:

  We just couldnt leave your website before saying that we really enjoyed the useful information you offer to your visitors Will be back soon to check up on new stuff you post!

 950.   chicken recipes for dinner rašo:

  Excellent web page , I’ve discovered this insightful. Loads of helpful information inside it. I’m really keen on the data on being overweight. Maybe you have tried taking lipobind intended for cutting down fat ingestion? Or, do check it out for. It’s effective in my opinion. I’ve made a link to. Thanks.

 951.   chicken and tomato recipe rašo:

  I insisting my dad that doesn’t all headlines posted over the internet are original but this post is undoubtedly an exceptional to my rule.

 952.   serobot scam rašo:

  anchorspin

 953.   Issac Maez rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 954.   Fototapety dla dzieci rašo:

  I enjoy looking at and I think this website got some genuinely useful stuff on it! .

 955.   Naklejki ścienne rašo:

  Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a perfect web-site.

 956.   Laronda Murrillo rašo:

  Oh my goodness! an amazing post dude. Thank you Having said that I am experiencing issue with ur rss . Do not know why Unable to subscribe to it. Is there everyone getting identical rss issue? Everyone who knows kindly respond.

 957.   Darcie Colinger rašo:

  This is a nice blog for anyone who wants to find out more about this topic. You definitely put a new spin on a topic thats been written about for a long time. Great stuff, keep up the good work!

 958.   Jacinto rašo:

  Apie privalomąjį sveikatos (ne)draudimą Lietuvoje (ir Barako Obamos sveikatos programą) - cool

 959.   Dannette Erbach rašo:

  Aw, this was a genuinely good post. In idea I would like to put in writing like this moreover - taking time and actual effort to create a very great article… but what can I say… I procrastinate alot and by no indicates seem to obtain some thing carried out.

 960.   Gilma Denick rašo:

  Kinda like saying to kids - you CAN’T eat that Halloween candy you just walked 4 blocks for!cheap diablo 3 gold

 961.   Janella Huddle rašo:

  I found your weblog website on google and test a few of your early posts. Continue to maintain up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of forward to reading more from you later on!…

 962.   Cathryn Divelbiss rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 963.   Chastity Brillant rašo:

  I simply had to say thanks again. I am not sure the things that I could possibly have used in the absence of these tricks provided by you about such a concern. Certainly was a real horrifying condition for me personally, nevertheless coming across this expert strategy you resolved the issue took me to leap with contentment. I am happier for the guidance as well as have high hopes you are aware of an amazing job you have been providing instructing the others with the aid of your web site. More than likely you haven’t come across all of us.

 964.   Dallas Roofing Repair rašo:

  hello jumping in to say what up, travis also says whats up and maybe we can get together this week

 965.   Perla Dilleshaw rašo:

  This is the correct blog for everyone who desires to locate out about this subject. You comprehend so considerably its just about hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You unquestionably put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Wonderful stuff, just good! http://myvaninsurance84478.webs.com/apps/blog/show/10733759-knowing-the-temporary-van-insurance-fundamental-things-you-have-to-know

 966.   2011 nfl mock draft rašo:

  I’m really impressed along with your writing skills as smartly as with the format in your weblog. Is that this a paid subject or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one today.

 967.   Venita Villaneva rašo:

  I consider something genuinely special in this internet site.

 968.   Clark Mostyn rašo:

  You will discover some fascinating points in time in this post but I do not know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good post , thanks and we want much more!

 969.   Shyla Corvera rašo:

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 970.   Gratisproben rašo:

  There are some attention grabbing points in time in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity but I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like many more! Added to FeedBurner as nicely.King Regards Steven

 971.   ugg norway rašo:

  Good post. I study something tougher on totally different blogs everyday. It can all the time be stimulating to read content material from other writers and practice just a little one thing from their store. I’d choose to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link in your net blog. Thanks for sharing.

 972.   dr dre rašo:

  I was more than happy to find this net-site.I wished to thanks to your time for this wonderful read!! I definitely having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 973.   Brinda Oates rašo:

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 974.   jordan 16 rašo:

  I was recommended this blog by my cousin. I¡¯m no longer certain whether or not this submit is written by way of him as no one else realize such particular approximately my problem. You¡¯re amazing! Thanks!

 975.   crossing jordan rašo:

  Seriously can I reference some of the insight located in this entry if I reference you by using a link back to your blog post?

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.