BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie skyrybų procedūras

Siūlymas skyrybas tvirtinti pas notarus sukėlė nemažai aistrų ir dėmesio. Iš karto pasakysiu, kad nesu už skyrybas „greitai ir pigiai”. Mano siūlymo siekis yra, kad kiekviena teisinė institucija dirbtų savo (o ne kitų) darbą, ir kad žmonėms netektų nereikalinga biurokratinė našta.

Pradėkime nuo pradžių. Ginčus sprendžia teismas, sandorių teisėtumą tvirtina notaras.

Kai žmonės nori skirtis ir nekyla tarp jų ginčas nei realus (t.y. asmenys susitaria), nei potencialus (su kreditoriais), nei hipotetinis (kai yra nepilnamečiai vaikai), tai teismas tiesiog neturi ką spręsti.

Užtat turi ką spręsti notaras, nes skyrybos - tikrai nei eilinis, nei džiugus įvykis, o reikalas gana sudėtingas. Dar daugiau - išsiskirti nebūtinai turi būti lengva.

Visiškai priimu argumentus, kad skyrybos neturi būti impulsyvus aktas. Tačiau ką siekiant išvengti impulsyvumo šiandien daro teismas? Daugeliu atveju nieko. Besiskiriantiems neretai net nebūtina atvykti į teismą, pakanka atsiųsti pareiškimą paštu, o posėdyje skyrybų klausimas taip pat gali būti išspręstas be sutuoktinių dalyvavimo.

Mano siūlymas yra nustatyti, kad viena iš šalių - (o gal ir tiesiog visais atvejais) notaras privalo pirmą kartą atėjus tik priimti pareiškimą, tačiau sprendimą priimti ne anksčiau kaip po trijų mėnesių - kai asmenys ateis (arba, duok Dieve, ne) apsilankys antrą kartą ir vis dar norės skirtis.

Skyrybos neturi būti skatinamos. Tačiau kokią situaciją turime šiandien? Susituokti kainuoja bent 70 litų, skyrybos teisme gi nemokamos (tiksliau, už skyrybas apmoka tie, kurie nieko bendro su nesusiklosčiusiu vedybiniu gyvenimu neturi). Ar mes ir toliau norime tokio skyrybų skatinimo? Man kyla abejonė.

Gaila, kad nei vienas, kuris kritikuoja skyrybų perdavimą notarams dabartinei sistemai neišsako tų priekaištų, kuriuos gal ir vertėtų. Pavyzdžiui, kad ir privaloma taikinamoji procedūra (mediavimas). Visiškai svarstytina, kad tai galima nustatyti pagal mano siūlymus keičiant skyrybų forminimo tvarką.

Beje, jei jau šiandien viskas taip gerai ir puiku, tai iš kur gi klestėjimas privačios teisinės kontoros, kuri savo skyriuose visoje Lietuvoje siūlo paslaugas - skyrybas greitai ir pigiai?..

Trumpai tariant, sutinku, kad pateiktas visuomenei svarstyti įstatymo projektas yra kai kur gal ir taisytinas, tačiau tuo pačiu noriu pabrėžti, kad šis siūlymas nenumato palengvinti skyrybų, o tam tikrais atvejais netgi galėtų nustatyti procedūras, kurios kaip tik išspręstų keliamas problemas.

Eilinį kartą kviečiu kloti pasiūlymus (blogo komentare, per teisės aktų informacinę sistemą ar kitaip) ir argumentus.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (645) | “Apie skyrybų procedūras”

 1.   Grazvydas rašo:

  Gerb. Remigijau, viskas, kas parasyta, mano manymu yra teisinga. Dadesiu, kad santykiai tarp zmoniu veliau ar anksciau pasibaigia. Kartais tai sutampa su partnerio mirties data, kartais, dazniausiai, anksciau. Musu kulturoje yra nuostata, kad santuoka, bet kuriuo atveju yra geris. Noriu patikslinti, kad tik Laiminga santuoka yra geris. Nelaiminga santuoka, nera geris. O kokia ji - laiminga ar ne - gali atsakyti tik pats individas, nei draugas, nei tevai, nei valstybe. Todel sutikdamas, kad valstybe gali ideti tam tikrus saugiklius siekdama tuos santykius issaugoti, turiu akcentuoti, kad persistengti sioje vietoje nereiketu. Galu gale tai yra pilnamecio individo sprendimas. Taigi trys menesiai pamastymui, t.y. optimalus ir tikrai pakankamas terminas. Priesingu atveju tai pradeda kvepeti “daugumos diktatura”, kurios apraisku, krizes salygomis, matome vis daugiau.

  Pagarbiai,

  Grazvydas

 2.   jj rašo:

  santuoka - ne vien civilinis sandoris iprastine sandorio prasme. Santuokos aktu sukuriama Konstitucine vertuybe, ypatingu budu ginama. Nemaciau dar teismo sprendimu, kuriais butu atsisakyta tenkinti reikalavima del santuokos nutraukimo, motyvuojant tuo, kad santuoka realiai nera isirusi, ja yra tikra galimybe issaugoti. Tai parodo netinkama teismo darba, bet neparodo tokio teismo sprendimo negalimumo. O tokiu teismo sprendimu galetu buti ir ne taip jau mazai. Daug santuoku, be to, yra nutraukiamos fiktyviai, siekiant kitu tikslu - pvz. santykiu su kreditoriais sutvarkymo. O tokiu kampu ziureti i problema - ikrai ne notaru reikalas. jei bus pagal jusu siulyma - situ saugikliu neliks net teoriskai ir tai, kas turi buti ginama pagal Konstitucija, ne tik nebus ginama realiai, bet ir nebus net gynybos mechanizmu uzuominu.

 3.   ilgius rašo:

  į diskusiją :) - jei gyvename sekuliaroje valstybėje ir santuoka yra laisva apsisprendusių žmonių sąjunga, tai ar neturėtų procedūros susituokiant būti panašaus “svorio”, kaip ir išsiskiriant? Santuokos sudarymas turėtų panašiai kainuoti, kiek ir skyrybos. Įvertinus rizikos faktorius, mokesčiai galėtų būti diferencijuojami. O kai kam ir visai draudžiama tuoktis.

  Jei jau šeima suvokiama kaip “natūrali”, kone metafizinė vertybė, tai gal reikėtų ir santuokos forminimui duoti privalomus 3 mėnesius “palaukti”?

  Arba, kaip darbo santykiuose, įvesti 3 mėnesių bandomąjį laikotarpį, kuriam nesibaigus galima nekomplikuotai išsiskirti? :)

  O gal, kaip automobilių tech. apžiūroje, reiktų patikrinti poros pasirengimą? Jei meilė PSO klasifikuojama psichikos sutrikimo kodu, tai gal leiskime tuoktis tik gavus daktarų pažymą, kad dopamino ir serotonino lygiai neviršyja normos? :)

  Apdrauskim santuoką privalomuoju draudimu? Tada nebus problemų su turto dalybomis ir palikuonių išlaikymu. Privalomos notariškai patvirtintos vedybinės sutartys?

 4.   vilius rašo:

  pritariu pasiūlymams, kad skyrybos neturi būti skatinamos valstybės sudaromomis sąlygomis. Kadangi mūsų Konstitucija gina šeimą, nematau nieko blogo ar neteisingo, jeigu skyrybos kainuotų kelis kartus brangiau negu santuoka. Kur yra logika, kad šiuo metu net žyminio mokesčio nereikia mokėti, kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo (nesant ginčo). Na taip, iš dalies skatinama susitarti gražiuoju. Bet kodėl valstybė tą daro savo sąskaita - juk teismus ji turi išlaikyti. Manau, kad skyrybos bet kuriuo atveju turi kainuoti. Tai turi būti savotiška bauda už santuokos įsipareigojimų ir įžadų nesilaikymą.
  Pritariu, kad nesant ginčo, santuokos nutraukimą tvirtintų notarai.
  Šiandieninėje sudėtingoje teismų situacijoje tai padėtų spręsti dar vieną problemą - teismų užimtumą (tiksliau - užverstumą) bylomis.
  Sveikinu ministro iniciatyvą.

 5.   vaidas rašo:

  Dėl skyrybų perkėlimo visiškai sutinku, nes jokio skirtumo kas uždės antspaudą teismas ar notaras, kai ginčo nėra. Teismas šeimos neišsaugo, terminas trys mėnesiai apsisprendimui yra pakankamas, nes sutuoktiniai ateina su dokumentais skirtis, kai jau viskas būna nutrūkę metus kitus anksčiau. Visa kita yra tik deklaracijos.

  Tačiau blogiausia, kad CPK pakeitimais, kuriuos siūlo teisingumo ministerija, apylinkių teismams darbo daugėja, bet ne mažėja. CPK pakeitimai neturi sisteminio mąstymo. Teisėjų kiekis Lietuvoje nėra mažiausias Europoje, bet biurokratinio darbo krūvis, jiems tenkantis dėl proceso, galėtų varžytis su bet kuo:)

 6.   bang rašo:

  Nematau prasmės vieną skyrybų būdą (netgi to būdo vieną iš variacijų variaciją) perkelti notarams. Santuoka ne eilinis sandoris, juo labaiu skyrybos. Pagrindinės sąlygos - sutuoktiniai susitarė išsiskirti geruioju, susitaria dėl turto pasidalijimo, neturi nepilnamečių vaikų. Bet parodykit man šeimą, kuri neturi kreditorių (pav. lizingas, bankai). Teismas juos įtraukia į bylą trečiaisiais asmenimis - taip apginami šių interesai. O kaip pas notarą ? Ar bus ir dar viena būtina sąlyga - jokių kreditorių. Tada iš 1000 skyrybų vienas galės patvirtinti notaras. Ar apsimoka dėl to apskritai aušinti burną ? Geriau įmonių bankrotą nuimti nuo teismų, ten iš esmės jokio viešo intereso - vien kreditorių finansiniai reikalai.

 7.   Tadas rašo:

  Nesuprantu, kaip katalikiskoj valstybej apskritai tokia lengva ranka kalbam apie skyrybas. Juk pagal Baznycios doktrina jos turetu but praktiskai neimanomos. Ir tokios (=neimanomos (ir) civiliskai) ilgus metus buvo katalikiskose salyse, pvz, Italija tik neseniai isivede skyrybu instituta. Ar cia vel lietuvisko krikscionisko-konservatyvizmo ypatybes, ar kazko nesuprantu?

 8.   Foma rašo:

  Ministre, pritarčiau Jūsų pasiūlymams tris mėnesius palaukti nuo pareiškimo pateikimo ir tik po to spręsti skyrybų klausimą, įvesti privalomą taikinimą ar bent pokalbį su psichologu. Tačiau kodėl šie Jūsų siūlymai ne įstatymo projekte, o bloge? Jie čia gali ir likti… Kol kas projektas - tik elementarus skyrybų bylų permetimas notarams.

 9.   bang rašo:

  Foma jūsų siūlymai nuo 2001 metų yra realizuoti Civiliniame kodekse. O Simasiaus varianas dėl notarų neduos jokios naudos (kodėl - aprašiau aukščiau), kaip lašas jūroje, įneš painiavos, todėl jį vertinti kitaip, nei darbo imitaciją ir notarų lobavimą, nematau pagrindo.

 10.   Dainius rašo:

  Nesutinku jog skyrybos pas notarą būtų teisingas sprendimas.Visų pirma todėl kad notaras dar nėra teisėjo lygio žmogus,teismas labiau atsižvelgia į žmogų,o notarai kiek teko bendrauti yra arogantiški ir į paprastą žmogų žiūri tik kaip į pasipelnymo šaltinį. O notarų skelbiamas garbės kodeksas yra tik todėl kad skelbt, realiai tai neveikia, o ir įrodyti sunku, kad notaras pažeidė kodeksą.Net notarų rūmuose skelbiami įkainiai realybėje gerokai prasilenkia su tikraisiais notarų įkainiais tai kur dar gali būt pasitikėjimas notaru…?

 11.   darelas rašo:

  Dėl ginčo (nei realaus, nei hipotetinio) nebuvimo - tai dažnai tik žmonėms taip atrodo, kad nėra ginčo - jie neturi supratimo apie solidarias paskolas, laidavimus, teisę tam tikrais atvejais pretenduoti į kito sutuoktinio asmeninį turtą ir pan. Dabar žmonės ateina pas advokatą ir viską išsiaiškina, blogiausiu atveju tai patikrina teismas. Tokių atveju, kai nėra absoliučiai nieko - vienetai, dėl to įvedinėti painiavą, griauti ir taip klibantį CK nėra jokio reikalo.
  Beje, netiesa, kad nereikalingas asmenų dalyvavimas teisme - praktiškai visada, po visiems liūdnai pagarsėjusio “Panevėžio” atvejo, į posėdį sutuoktiniai kviečiami, įsitikinama jų tapatybe, siūloma taikytis ir pan.
  Neatsižvelgiama į teisminės procedūros privalumus - išspręstą procesinių dokumentų formą, turinį, visą teisminio posėdžio tvarką (priesaika!), šaukimus, atstovavimo institutą, teisę apskųsti teismo sprendimą apeliacine tvarka - kaip nekeista, tuo naudojamasi ir tokiose bylose, ir pan. O kaip bus su notarais? Dėl tų kelių atvejų kurti naujai visas procedūras, kurpti naujus poįstatyminius aktus?
  Kalbant apie impulsyvumą - tai argi ir dabar nėra tos apsaugos nuo jo? Visų pirma, sutuoktiniai apsilanko pas advokatą, kuris ruoš dokumentus; antra - pasirašo sutartį, pateikia ją teismui; trečia - atvyksta į teismą (kaip minėjau, praktiškai visi teisėjai kviečia į posėdį), kas būna po gero mėnesio, ir vėl jie turi atvykti ir patvirtinti, kad jų apsisprendimas tvirtas.. Tai kur čia impulsyvumas?
  Nesupratau teiginio apie “greitai ir pigiai” kontoros klestėjimą? Pavydas? Nuo kada oficialaus (deja) verslo klestėjimas rodo kokį tai blogį? Nors jų neginu, ir manau, kad tai iškrypimas, bet dėl jo kalta ne ta kontora, o tokie mūsų įstatymai, leidžiantys teisinius dokumentus ruošti kam papuola, o advokatams - draudžiantys savo paslaugas reklamuoti. O prie ko čia pati skyrybų tvarka, nesuprantama. Pvz. nekilnojamojo turto sandorius taip pat nuo senų laikų tvirtina notarai, tačiau tai netrukdo klestėti nekilnojamojo turto agentūroms, vertintojams, matininkams ir dar begalei “suinteresuotų” asmenų… O va jei kokį litą uždirba advokatas, tai jau blogis??
  Linkiu ministrui neužsispirti, norint trūks plyš įrodyti savo tiesą, o įsiklausyti į teisininkų visuomenės (ir ne tik) nuomonę ir argumentus.

 12.   Donna Strunk rašo:

  You are a very clever individual!

 13.   Teresa Gonser rašo:

  Just keep posting good stuff.

 14.   african mango plus rašo:

  Rather amusing message

 15.   links rašo:

  Before a person can buy a home from an owner, they will need be pre-approved for a home loan before talking to the owner. Most owners who are selling their home want to know that a person can afford their home, and that they are serious about buying it.

 16.   Jon Kihlstrom rašo:

  I have to ask how many hours did you actually spend publishing this article? It’s rather well created and writing is not my powerful position. It really shows that you’re passionate about this, and it arrives across via your articles and reviews. Nicely accomplished, and I will make it a position to stick to you from right now on.

 17.   Delta Sevier rašo:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 18.   accurate chinese gender rašo:

  I’m not able to view this web site properly on opera I feel there is a downside

 19.   Karina Sauler rašo:

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 20.   VigRX plus rašo:

  It is remarkable, very amusing phrase

 21.   Extenze rašo:

  It agree, very useful piece

 22.   cheap cuisinart coffee maker rašo:

  nice site, Like it a Lot!

 23.   ruleta rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 24.   Accutane Lawsuit rašo:

  Nice site, I have subscribed to your feed.

 25.   fish recipes rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, however this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or something, but may you have got presumably put slightly bit more effort into this subject. Its actually attention-grabbing, however you dont characterize it nicely in any respect, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 26.   raw food diet rašo:

  Please tell me it worked proper? I dont want to sumit it once more if i wouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 27.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Hey cool blog, just wondering what anti-spam software program you utilize for feedback as a result of i get heaps on my blog. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 28.   acne free in 3 days rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer details, I feel you probably did an awesome job explaining it. Sure beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 29.   south beach diet recipes rašo:

  Glorious learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he truly purchased me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 30.   mininet rašo:

  Effectively, this is my very first go to for your weblog! We’re a gaggle of volunteers and beginning a model new initiative in a community inside the same niche. Your weblog provided us useful information to work on. You’ve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 31.   link wheel service rašo:

  There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That may be a great point to deliver up. I supply the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you deliver up where an important thing can be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 32.   quang cao google rašo:

  Howdy, i read your weblog occasionally and i personal the same one and i was simply wondering in the event you get lots of spam comments? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or something you’ll be able to advise? I get a lot recently it is driving me mad so any help is very much appreciated. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 33.   mininet rašo:

  I was questioning if you would be desirous about becoming a visitor poster on my blog? and in trade you would put a link the submit? Please let me know whenever you get a chance and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 34.   mininet rašo:

  I’ve been making an attempt to Gain entry to this web site for a while. I used to be utilizing IE then once I tried Firefox, it labored just effective? Just wanted to bring this to your attention. This is actually good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 35.   quang cao web rašo:

  I have to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, however this blog is hideous! I imply, I dont need to sound like a know-it-all or anything, but could you’ve got probably put a bit bit extra effort into this subject. Its really fascinating, however you dont characterize it effectively at all, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 36.   backlink rašo:

  Hello, i learn your blog sometimes and i personal an analogous one and i was simply wondering in case you get a whole lot of spam comments? In that case how do you stop it, any plugin or something you possibly can advocate? I am getting a lot these days it’s driving me mad so any help is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 37.   quang cao web rašo:

  Hey cool blog, just wondering what anti-spam software program you use for comments as a result of i get heaps on my blog. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 38.   buy backlink rašo:

  Daniel, yea I can see what you did there. I actually liked that part, however hehe I’m not that harsh like my dad with these things. He all the time tells me loopy tales again within the day and calls me a loser. I suppose it is time I move out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad suppose xD” Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 39.   backlink rašo:

  Please tell me it worked proper? I dont want to sumit it once more if i wouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 40.   dich vu seo rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing some research on that. And he truly bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.