BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Biudžetinis meniu - ne į temą

Kai kurios diskusijos nusivažiuoja labai keista linkme, ir tai geriausiai iliustruoja teiginys „bet juk reikia kažką daryti”.

Vienas iš pavyzdžių - dabartinės diskusijos dėl mokesčių. Konservatoriai pasakė, kad reikia atstatyti visas pensijas ir taškas. Dar pasakė, kad geriau jau išlaidų nebekarpyti, o ypač tokioms sritims, kaip socialinė apsauga. Ir dar - kad gerai būtų ką nors apmokestinti. Tai dabar tik pasirinkime ką:

 • - Automobilių turėtojus ar kai kuriuos iš jų;
 • - Visus pirkėjus per PVM didinimą;
 • - Nekilnojamojo turto turėtojus ar dalį jų;
 • - Dirbančiuosius (nebepervedant dalį jų Sodros įmokos kaupimui senatvėje);
 • - Daugiau pajamų gaunančiuosius - progresiniu mokesčiu.

Meniu ne toks jau mažas - rinkitės, piliečiai. Rinkitės koalicijos partneriai liberalai.

Matau, kaip daugybė žmonių pradeda rinktis, argumentuoti, ginčytis ką pasirinkti, o ko ne. O gal mokesčių didinimo šalininkai jau laimėjo - Lietuvos gyventojai renkasi kaip geriau nuo Lietuvos gyventojų kailį nudirti?

Kadangi renkantis daugeliui iškyla tai, kas arčiau kūno, nenuostabu kad ir išvados tokios - reikia apmokestinti tuos kitus, o ne patį besirenkantį.

Problema ta, kad šį pateiktą meniu reikia visą mesti į giliausią stalčių, nes jame nėra gerų sprendimų.

Tada reikia išsitraukti kitą meniu, kuriame būtų parašyta, kokias valstybės išlaidas visgi galima mažinti. Mano siūlymas, apie kurį jau anksčiau rašiau, yra atsigręžti į dirbančiuosius ir nuimti neliečiamumo aureolę nuo socialinių išlaidų.

Todėl jei jau biudžete yra skylė, tai meniu kaip ją užkišti šalia daugybės mažų būtinų bet nepakankamų dalykų (plačiau http://simasius.blogas.lt/kai-milijonai-pro-sali-ne-laikas-mokesciams-538.html) siūlau du didelius išlaidų mažinimo meniu punktus:

(ir, jei nepakanka pirmo punkto)

 • - Mažesniu lygiu nei norėta atstatyti pensijas didesnę pensiją gaunantiems pensininkams (gaunantiems iki 650 pensijos, kaip žinia, net nebuvo mažintos).

Gi, jei norime turėti geresnę mokesčių sistemą, tai apie ją turbūt reikia diskutuoti solidžiai, o ne po susikurtu „dangus griūva” spaudimu. Nors aš turbūt esu didžiausias konservatorius šioje koalicijoje - man kažkodėl atrodo, kad šių dalykų galima nekeisti, jei nėra aiškaus signalo, kad reikia būtinai keisti.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (9) | “Biudžetinis meniu - ne į temą”

 1.   Kawianskas rašo:

  Nauji mokesčiai nepatinka niekam, tiesiog šiuo metu tai ne pats blogiausias sprendimas.
  Geras sprendimas būtų surinkti tuos mokesčius kuriuos priklauso surinkti, nes Lietuva turėdama aukštus mokesčių tarifus surenka santykinai nedidelį procentą nuo BVP, lyginant su kitom ES šalimis. Kitas geras sprendimas būtų efektyvinti turimų lėšų panaudojimą. Plytnikas kažką šūkauja apie miljjonus ir milijardus, o visi tik galvas kraipo.
  Bet su gerais sprendimais Jūs jau pavėlavot kokį porą metų. Dabar lieka blogi: Pensininkų Jums nepavyks apipešioti, Prezidentė neleis.
  Belieka galimybė sumažinti socialines išmokas (čia Jums ir Prezidentė padės) ir įvesti šiokius tokius mokesčius.
  Jūs be reikalo taip priešinatės NT ar automobilių mokesčiui. Tiktai tai turėtų būti mažesni ir visuotiniai, o ne “prabangos’ mokesčiai. NT mokestis sumažintų kainas, padaugėtų sandėrių, statybų. Visiems gerai, išskyrus tuos kurie turi sugrobę daugiau nei žmogui reikia. Tas pats ir su automobiliais, nedidelis mokestis niekam nebūtų problema, o jei vis tik problema, tai prašom naudotis visuomeniniu transportu, o ne sudarinėti kamščius, dūminti ir teršti.
  Visiškai nemanau, kad mokesčiai yra blogis, Jeigu jie teisingi ir įvedami siekiant aiškios perspektyvos.
  Geros nakties, Ministre.
  Turiu prisipažinti, kad ir NT ir Auto ir net progresiniai, apie kuriuos vėl pradėjo šnekėti mane asmeniškai paliestų.

 2.   Vidmantas rašo:

  O kad valstybėje būtų daugiau tokio sveiko proto politikų kaip jūs. Dabartinis “meniu” iš tikrųjų atrodo kaip žmonių supriešinimas, kurie ir taip jau susipriešinę. Iš esmės pritariu Kawianskui - jei jau mokestis, tai turėtų būti visuotinis, tokiu būdu vargingiausių jis ir nepasieks - jie neturi nei automobilių, nei namų.

 3.   zydrius rašo:

  Abiem rankom palaikau ir Remigijų ir Kawianska,
  Del socialiniu ismoku personazu buvo toks atvejas, kai paprasiau kaimyno bedarbio padet lentas suštabeliuot ir 10 Lt uz valanda, nes darbo 3 valandom,tai man atsake kad jam neapsimoka, man vos protezai is burnos neiskrito - dirbt neapsimoka. Vadinasi apsimoka kieme sedet, semeckas gliaudyt, ant valdzios burnot. Kol pats nesu pensininkas sunku vertint pensiju dydi, bet juk buvo visas gyvenimas, negi visada taip nesiseke, kad nebuvo galima pasirupinti senatve, as pagal savo tevus sprendziu, kurie buvo paprasti tarnautojai, abu dabar gauna po 700 lt, turi zemes kolektyviniame sode ir nekarto nesiskunde mazom pensijom ?
  Del NT ir automobiliu mokesciu, tai šie mokesciai turi buti neišvengiami, visuotiniai ir prasmingi. Mane abu jie liecia taip pat, jei moket ne po daug tai joks blogis tie mokesciai.

 4.   Dovydas Sankauskas rašo:

  Jau darosi aišku, kad visos partijos atstovauja išlaikytinius: pensininkus, neįgaliuosius, varguolius, pašalpų, išmokų ir pensijų gavėjus. Ir dar darosi aišku, kad liberalai yra vienintelė partija, atstovaujanti dirbančiuosius. Sėkmės, liberalai, susitiksime rinkimuose. Mano balsas - jums.

 5.   dzyvai rašo:

  Remigijau,

  Ačiū, kad dirbate.

  Manau, kad dirbti reikia abiem kryptimis, tiek peržiūrint/mažinant išlaidas, tiek peržiūrint/didinant mokesčius (ir ne tik “prabangos”). Noriu priminti, kad mes planuojame 3% deficitą. O turėtume turėti tikslą - 3% perteklių (tik jį viršinus galėtume sakyti, kad “dangus negriūva”).

  Noriu atkreipti dėmesį, kokią “liūto dalį” mūsų biudžete sudaro ES pinigai. Bet ES jau susivokė, kad ir jie per daug išlaidauja, ir tik laiko klausimas, kada tų pinigų neteksim (spėju, jog daug greičiau, nei dabar planuojame). Kaip pavyzdys - AE uždarymo lėšos.

  Idealiu atveju, mes turėtume būti ne deficite net be ES lėšų, priešingu atveju, mes jas tiesiog pravalgom. Ir skrandį išsitampėm jau gerokai.

  Taigi, darbo - nearti dirvonai.

  O tas “dangus griūna” kartais reikalingas, nes tai paskatina veikti, o ne trypčioti vietoj. Juk tuoj bus pilna šios vyriausybės kadencija (nors ir sunki, sudėtinga), o sistemingos pilnos mokesčių pertvarkos kaip nėra, taip nėra?

 6.   Tomas rašo:

  Sveiki,
  manyciau, kad meniu gali buti dar platesnis:
  1. Islaidu mazinimas
  2. GPM ir PVM lengvatu naikinimas (mazinimas)
  3. Akcizo didinimas
  4. Kazkodel niekas net puse zodzio neuzsimena apie tuos 2% kuriuos pervedame paramos gavejams. Kiek tarp ju yra zveju, sunu myletoju ir kt. organizaciju, kurios buvo specialiai sukurtos tiems 2% “issigryninti”.

  O apie progresiniu mokesciu ideja tai isvis net nesinori komentuoti. Teks prisitaikyti arba emigruoti…

 7.   Smalsutis rašo:

  Tai gal ir teisingai vakar sakė Račas, Jakilaičio laidoje, kad Liberalams drąsos neatsiras, būti principingiems ir palikti koalicija, pakovoti už savo pažiūras. Jie juk postus brangina tikriausiai nujaučia, kad po rinkimų jų seime 4 metelius nematysime. Gal tai ir geriau nes su kuo pasikalbi, tai visi stebisi liberalų pataikavimui konservatoriams. Lyg būtų po padu jiems.
  O mūsų didžiausias balsuotojas per rinkimus pensininkas, i liberalus kažkaip “neįsipaišo”

 8.   Remigijus Šimašius rašo:

  Smalsuti,

  turint galvoje
  (a) kartais nuoširdžiai kvailą, o kartais ciniškai populistišką konservatorių meilę naujiems mokesčiams, o taip pat
  (b) jų visišką panašumą socdemams

  man labai keista, kad jie vis dar kenčia liberalų draugiją.

  Bet kol kenčia, tol jų užmačias pavyksta bent jau smarkiai apkarpyti.

  Kita vertus, aš ir pats nebesu tikras - gal reikia juos palikti ir tegul prisidaro jie visas nesamones - pilną meniu. Gaila dirbančių, kuriančių Lietuvos žmonių, bet gal kitos išeities nėra, o be to tada aiškiau bus kitą kartą, kad reikia už liberalus balsuoti :)

 9.   Politologas Surskis rašo:

  O ar tiesa, kad jūs dar kartais asmeniškai ir laiškus jums rašytus perskaitote, kaip galima buvo susidaryti tokį vaizdą iš ankstesnės publikacijos. Jau ko nesitikėjau, tai nesitikėjau… Kad vyriausybės vyrai piliečių jiems adresuotus el. laiškus patys skaitytų o ne kokia sekretorė su akinukais filtruotų. O gal čia tiesiog viešųjų ryšių akcija pasitaikė, kurių per pastarąją savaitę matėm ne vieną?
  Labai jau sunku tai įsivaizduoti, juolab , kad pvz. tokia Šimonytė visai neturi el pašto ar bent jau viešai jo neskelbia.
  Ar čia jūs gerbiamas ministre kokia “balta varna” šitoje vyriausybėje - išimtis tik patvirtinanti taisyklę, jog valdžia privalo būti galva aukščiau visuomenės.

  Politologas Surskis

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.