BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Liepa, 2009

Ar gali teisėti lūkesčiai būti neteisėti?

2009-07-30

Teisėti lūkesčiai - bene populiariausias pastarųjų laikų teisinis terminas ir bene pagrindinis argumentas prieš išmokų mažinimus. Tačiau ar neperlenkiame lazdos?

Atsakant į pavadinime užsiduotą klausimą pasakysiu trumpai - teisėti lūkesčiai visada teisėti, jei teisė yra tai, kas kyla iš valstybės.

Tačiau jei laikomės kitokio požiūrio į teisę ir pripažįstame, kad teisė kyla ne iš valstybės, o iš žmonių santykių prigimties, situacija atrodys kiek kitaip. Gali būti netgi taip, kad teisėti (įstatyminiai) lūkesčiai kyla iš ne teisės (taigi, yra neteisėti). Pavyzdžiui, ar galima laikyti teisėtu tokį lūkestį, kad iki gyvenimo galo man turės būti kas mėnesį išmokama pinigų suma, kurią valdžia „įsipareigoja” atimti iš mano kaimyno Vardenio Pavardenio? Vargu…

Sudėstant viską trumpai - matau didelių bėdų su šiandien įprastu teisėtų lūkesčių principo traktavimu.

Pirma, kalbant apie konkrečių asmenų teisėtus lūkesčius užmirštamas mokesčio mokėtojo teisėtas lūkestis, kad jam ant galvos staiga neužkris padidėjęs mokesčio tarifas.

Antra, užmirštama, kad teisėtas lūkestis savyje turi talpinti ir pagrįsto lūkesčio sąvoką. Negali lūkestis būti teisėtas, jei jo neįmanoma realizuoti.

Trečia, įstatymas nėra = teisė. Teisinės valstybės formulė kita: įstatymas turi atspindėti teisę ir ją įtvirtinti. Kai to tikslo jis nepasiekia, jis turi būti panaikintas kuo greičiau.

Rodyk draugams

Pilstuko skatinimo planas suveikė

2009-07-29

Šiandien teko dalyvauti Policijos veiklos pusmečio rezultatų pristatyme. Vienas labai tikėtas dalykas visgi pribloškia savo mastu: visų su legalios alkoholio prekybos tvarkos pažeidimų (padirbti gėrimai ir t.t.) sumažėjo keliolika ar keliadešimt procentų, tačiau kelias ar keliasešimt kartų išaugo atvejų, kai pažeidimai susiję su nelegaliu alkoholiu. Pavyzdžiui, nelegalaus spirito iš apyvartos išimta septyniasdešimt dviem kartais (!!!) daugiau nei pernai per pirmąjį pusmetį. Nelegalios naminės degtinės išaiškinta per tris kartus daugiau. Nelegalios naminės laikymas, gabenimas, vartojimas (pagal perimtus alkoholio kiekius) išaugo irgi beveik dvigubai.

Aišku, gal tai susiję su policijos darbu. Aišku, kad tai tik vienas rodiklis. Tačiau akivaizdu, kad alkoholio kontrolės politika duoda savo vaisius: daugiau slapstymosi, daugiau kontrabandos, daugiau nelegalių gėrimų, mažiau surenkamų mokesčių. Po to seks ir kitos pasekmės: daugiau prisigėrimo kultūros ir mažiau alkoholio vartojimo kultūros, stipresnis organizuotas nusikalstamumas, daugiau teisinio nihilizmo.

Vyriausybės planuose buvo metams pasibaigus įsivertinti, ar pasiteisins akcizų dyzelinui sumažinimo „eksperimentas”. Tačiau jau šiandien aišku kita - Vyriausybė turės įvertinti naktinio alkoholio akcizų padidinimo „sėkmę”.

Rodyk draugams

Kiek aštrus viešumo ginklas?

2009-07-27

Nesu tiek naivus, kad manyčiau, jog koks nors dalykas, pavyzdžiui, viešumas, mus išgelbės nuo visų bėdų. Tačiau tikiu, kad šis ginklas yra svarbus norint, kad valdžia bent dirbtų žmogui, jei jau susirenka iš jo mokesčius.

Jau įgyvendinau, arba ruošiuosi įgyvendinti įvairių viešumo iniciatyvų. Ar tai tikrai tai, ko reikia, ar tai padės, ar ko nepražiūrėjau? Taigi, pasigiriu ir atiduodu skaitytojų teismui.

  • Viešųjų pirkimų (sudarytų sandorių ir planuojamų pirkimų) viešumas. Pradėta šį pavasarį. Mano supratimu veikia - užtenka pažiūrėti, kiek peno žurnalistams palyginti kas, ką ir už kiek pirko. Dar labiau, tikiuosi, suveiks kai nepagrįstai ignoruojami tiekėjai pradės nurodyti vadovams pirkimų ydas.
  • Teisės aktų projektų viešumas. Iki šių metų projektai buvo skelbtini pasirinktinai (pagal raidę skelbiami svarbiausi, pagal praktiką - mažiausiai svarbūs). Tik tapęs ministru pradėjau skelbti visus be išimties teisės aktų projektus. Pritaikęs sau galėjau įtikinti visus, kad tai - nebaisu (jei darai tai, ką deklaruoji). Taigi, nuo birželio 15 dienos visa vykdomojoje valdžioje rengiamų teisės aktų medžiaga vieša nuo išsiuntimo derinti kitoms institucijoms dienos. Bijau tik, kad ne daug kas visuomenėje apie tai žino ir tuo naudojasi…
  • Teisės pažeidimų valdžios institucijose viešumas. Pateikiau Vyriausybei (tikiuosi bus pritarta dar rugpjūtį) įstatymų pataisas, pagal kurias jei Teismas, Valstybės kontrolė, Seimo kontrolierius ar panaši institucija nustato pažeidimą, tai turi būti paskelbta institucijos interneto puslapyje. Taip pat ir veiksmai, kurių imtasi.
  • Valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų viešumas. Apsižiūrėjau - nėra praktikos skelbti, kokios konkrečiai yra konkretaus valstybės tarnautojo funkcijos (todėl negalima patikrinti ar jis jų nesikrato). Neskelbiama ir kokie reikalavimai užimti atitinkamą pareigybę (todėl negalima patikrinti, ar asmuo atitinka šiuos reikalavimus).

Jeigu viešumas nebūtų svarbu, kažin ar būtų taip įsišaknijęs noras jo vengti. Kad ir šios mano paminėtos iniciatyvos. Idėja tai daryti kiekvienu atveju kilusi tikrai ne man pirmąjam…

Rodyk draugams

Konkurencija ranguoja aukštąsias mokyklas

2009-07-23

(Sveikinimai švietimo ministrui Gintarui Steponavičiui)

Šią savaitę paaiškėjus stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatams  pasigirdo visokiausių balsų. Tarp jų neretas - nerimas dėl vienos ar kitos aukštosios mokyklos ar studijų šakos ateities, kai ten atėjo per mažai krepšelį gavusių (t.y., geriausiai bendrojo lavinimo egzaminus išlaikiusiųjų) studentų.

Nesiginčysiu, kad krypčių grupavimas galės būti tobulinamas, tačiau tai - tik niuansas.

O apskritai noriu pasidžiaugti, kad konkurencija pradėjo ranguoti aukštąsias mokyklas bei studijų programas. Į studentams patrauklesnes mokyklas ir programas pagaliau ateis daugiau pinigų, o į nepatrauklias - mažiau.

Todėl tie, kas dirba ne taip, kaip to nori studentai, turės verstis per galvą, kad savo padėtį ištaisytų ir pritrauktų daugiau gabaus jaunimo. Jei mokykla populiarumo neturi - pagaliau bus neišvengiama ieškoti sprendimų, o ne skųstis apie finansavimo nepakankamumą.

Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad konkurencijos variklis užkurtas. Esu įsitikinęs, kad jis duos savo rezultatus - geresnę kokybę už priimtiną kainą.

Sveikinu ir Gintarą Steponavičių su reformos įsibėgėjimu. Didžiuojuosi, kad dar dirbdamas Lietuvos laisvosios rinkos institute buvau prie šios reformos ištakų.

Rodyk draugams

Lytiniai santykiai - blogis?

2009-07-22

Be mano galva gerokai svarbesnių klausimų šiandien pasitarime Vyriausybė pasvarstė ir patį garsiausią pastarųjų savaičių įstatymą - Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos. Premjeras pagrįstai susirūpino kai kurių priimto įstatymo nuostatų neadekvatumu. Pasiūlė sprendimą: drausti ne tik homoseksualių ir biseksualių santykių agitavimą, tačiau bet kokių.

Turiu pasakyti, kad priešingai nei teigiama, šis pasiūlymas susilaukė toli gražu ne visų palaikymo. Visi liberalai ministrai buvo prieš. Tačiau įdomiausia - kaip pagal tokią formuluotę teks vykdyti taip gražiai konservatyvią šeimos santykių propagavimo politiką?..

Pavyzdžiui, vaikas sako: „seksas yra bjauru”. Į tai koks nesusipratęs pedagogas, psichologas ar šiaip sveiko proto žmogus atsako: „ne, seksas yra gerai ir natūralu, iš to galiausiai gimsta vaikai, tik svarbu, kad tai, kaip ir vaikų auginimas - šeimą sukūrusių suaugusiųjų reiklas”.

Ar tai ne agitavimas už lytinius santykius?..

Mano įsitikinimų konservatyvieji kolegos (aš pats save, beje, laikau labai konservatyviu) turėtų neužmiršti, kad daug dalykų nėra savaime blogi ar geri, o priklauso nuo laiko, vietos, žmogaus intencijos ir kitų aplinkybių.

Rodyk draugams