BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2009-07-27

Kiek aštrus viešumo ginklas?

2009-07-27

Nesu tiek naivus, kad manyčiau, jog koks nors dalykas, pavyzdžiui, viešumas, mus išgelbės nuo visų bėdų. Tačiau tikiu, kad šis ginklas yra svarbus norint, kad valdžia bent dirbtų žmogui, jei jau susirenka iš jo mokesčius.

Jau įgyvendinau, arba ruošiuosi įgyvendinti įvairių viešumo iniciatyvų. Ar tai tikrai tai, ko reikia, ar tai padės, ar ko nepražiūrėjau? Taigi, pasigiriu ir atiduodu skaitytojų teismui.

  • Viešųjų pirkimų (sudarytų sandorių ir planuojamų pirkimų) viešumas. Pradėta šį pavasarį. Mano supratimu veikia - užtenka pažiūrėti, kiek peno žurnalistams palyginti kas, ką ir už kiek pirko. Dar labiau, tikiuosi, suveiks kai nepagrįstai ignoruojami tiekėjai pradės nurodyti vadovams pirkimų ydas.
  • Teisės aktų projektų viešumas. Iki šių metų projektai buvo skelbtini pasirinktinai (pagal raidę skelbiami svarbiausi, pagal praktiką - mažiausiai svarbūs). Tik tapęs ministru pradėjau skelbti visus be išimties teisės aktų projektus. Pritaikęs sau galėjau įtikinti visus, kad tai - nebaisu (jei darai tai, ką deklaruoji). Taigi, nuo birželio 15 dienos visa vykdomojoje valdžioje rengiamų teisės aktų medžiaga vieša nuo išsiuntimo derinti kitoms institucijoms dienos. Bijau tik, kad ne daug kas visuomenėje apie tai žino ir tuo naudojasi…
  • Teisės pažeidimų valdžios institucijose viešumas. Pateikiau Vyriausybei (tikiuosi bus pritarta dar rugpjūtį) įstatymų pataisas, pagal kurias jei Teismas, Valstybės kontrolė, Seimo kontrolierius ar panaši institucija nustato pažeidimą, tai turi būti paskelbta institucijos interneto puslapyje. Taip pat ir veiksmai, kurių imtasi.
  • Valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų viešumas. Apsižiūrėjau - nėra praktikos skelbti, kokios konkrečiai yra konkretaus valstybės tarnautojo funkcijos (todėl negalima patikrinti ar jis jų nesikrato). Neskelbiama ir kokie reikalavimai užimti atitinkamą pareigybę (todėl negalima patikrinti, ar asmuo atitinka šiuos reikalavimus).

Jeigu viešumas nebūtų svarbu, kažin ar būtų taip įsišaknijęs noras jo vengti. Kad ir šios mano paminėtos iniciatyvos. Idėja tai daryti kiekvienu atveju kilusi tikrai ne man pirmąjam…

Rodyk draugams