BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2009-09-15

Tai visgi ar vertėjo(-a) Lietuvai skolintis iš TVF?

2009-09-15

Diskusija dėl skolinimosi iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) iškyla vis iš naujo ir iš naujo. Manau, kad ji aktuali, tad išsakysiu ir savo apibendrinimus bei nuomonę.

Skolinimosi iš TVF šalininkai teisingai pabrėžia, kad iš TVF skolintumės daug (maždaug 7 procentiniais palūkanų punktais!) pigiau nei šiandien.

Be to, teisingai pastebima, kad tokiu būdu finansai nebūtų atitraukiami iš Lietuvos komercinių bankų, o tai reikštų, jog yra daugiau prielaidų (deja, tik prielaidų…), kad šios sumos būtų skolinamos verslui.

Skolinimosi iš TVF priešininkai teigia, kad taip prarastume dalį suvereniteto, nes tektų vykdyti TVF reikalavimus. Tikrai yra dalis tiesos, nes šalia daugybės pagrįstų reikalavimų mažinti išlaidas dievai (ar velniai) žino, ko dar būtų pareikalauta. Ypač tai galioja po TVF sprendimo paskolinti Latvijai, kuriuo pats TVF, kaip suprantu, nebėra sužavėtas.

Aš pridurčiau, kad skolintis iš TVF nereikia todėl, kad tiesiog reikia sutvarkyti viešuosius finansus taip, kad valstybės išlaidos ir skolinimosi poreikiai sumažėtų rimčiau nei šiandien. Tuomet pats TVF mums tiesiog nebeskolintų dėl to, kad esame neproblemiški.

Susumuojant, skolintis iš TVF ko gero reikėjo beveik prieš metus, nes išlaidų mažinimas, deja, nebuvo toks, koks turėjo būti. Tačiau didesnė klaida yra ne tai, kad nesiskolinta iš TVF, o tai, kad valdžia vis dar išleidžia per daug (viskam, įskaitant ir socialines išmokas bei pensijas).

Šiandien gi skolintis iš TVF tikrai nereikia, nes Vyriausybė (ir, be abejo Seimas, kurio valia tai daryti kartais, deja, kelia abejonių) gali pasirinkti pirmą geriausią variantą - geriau tvarkytis su savo finansais.

Be to, būdus kaip šiandien tvarkytis su viešaisiais finansais turėtų pasirinkti pati Lietuva. Tikiuosi, kad ir niekieno neverčiami galėsime/išdrįsime vykdyti sistemines reformas.

Taip pat viliuosi, kad be TVF patarimų privalomumo bus mažiau noro vykdyti kitą tradicinį jų valdžios finansų subalansavimo receptą - mokesčių didinimą, arba kitus galimus nepagrįstus TVF reikalavimus.

Rodyk draugams