BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2009-09-30

Pavardės ir kiti darbai be žiniasklaidos veidrodžio

2009-09-30

Vakar per visą žiniasklaidą nugriaudėjo pranešimai kaip Šimašius ruošiasi leisti atsikratyti slaviškų priesagų pavardėse. Daug reportažų, straipsnių, jų komentarų. Ta proga susilaukiau visokių pastebėjimų, į kuriuos norėčiau sureaguoti.

Pirma. Vakar apie tai pranešta ne todėl, kad aš būčiau planavęs viešųjų ryšių akciją. Tiesiog susitikau su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos direktorės pavaduotoja Jūrate Palionyte aptarti vieno Pavardžių keitimo taisyklių (kurias tvirtina Teisingumo ministras) punkto.

Kadangi mano darbotvarkė vieša, po susitikimo turėjau progos/pareigos daug komentuoti ką mes per tą pusvalandį aptarėme (beje, labai prasmingai ir darbingai).

Antra. Visiškai nemanau, kad pavardžių keitimo klausimas šiandien yra didžiausia aktualija. Pats tam kol kas teskyriau labai nedaug laiko (ir neplanuoju daug skirti). Nėra ir neturėtų būti tai ir pagrindinis ministerijos darbuotojų rūpestis.

Didžiąja aktualija šis reikalas tapo dėl žiniasklaidos ir žmonių susidomėjimo. Taip pat vakar Seime pristačiau Hipotekos daug svarbesnį reformos projektą. Bet kas apie tai žino? Kam tai pasirodė įdomu? Kiek apie tai komentarų interneto portaluose?

Trečia, jokiu būdu pavardžių keitimo šioks toks supaprastinimas nėra kažkoks nacionalistinis polėkis. Pagal aptartą variantą bus galima nusikratyti visų priesagų, ne tik slaviškų. Tieiog realybė yra tokia, kad šiandien daugeliu atveju žmonės nori nusikratyti slaviškų priesagų.

Beje, pats manau, kad daugelis jų visai gražios ir tinkamos. Be to, kiek tas slaviškumas kenkia lietuviškumui – labai abejotina. Visiems viešai stengiuosi pabrėžti – prieš nusprendžiant keisti pavardę devynis kartus pamatuokit.

Ketvirta. Netgi pavardžių srityje esu įsitikinęs, kad Lietuva turi aktualesnę problemą – pagaliau įgyvendinti dvišalės sutarties su Lenkija nuostatas ir leisti rašyti lenkiškas pavardes su diakritiniais ženklais. Deja, Lietuvoje šis klausimas tapo netgi Konstituciniu… Lietuviai analogišką teisę Lenkijoje, beje turi (nors natūralu, kad ją realizuoti nėra nei paprasta, nei pigu).

Penkta. Iniciatyva dėl pavardžių kilo ne todėl, kad ilgai būčiau rymojęs ir galvojęs apie pavardes ir jų keitimą. Konkretus žmogus norėjo susitrumpinti pavardę (nusikratant „-avičiaus“) taip, kaip tai planavo padaryti dar jo tėvas prieš karą (beje, jis buvo gavęs visus reikamus dokumentus, bet okupacija planus sužlugdė). Laiške jis išdėstė problemą, kad dabartinės Pavardžių keitimo taisyklės jam to neleidžia. Ne visada galiu padėti žmonėms, kurie susiduria su teisinio reguliavimo problema. Tačiau šį kartą - galėjau ir netgi nesunkiai.

Esu ir toliau nusiteikęs skirti dalį savo laiko spręsti tas problemas, kurios žmonėms kyla dėl teisinio reguliavimo. Kviečiu visus rodyti iniciatyvą, kurią patogu įforminti čia: http://www.tm.lt/teisini/.

Rodyk draugams