BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-03-26

Atviras laiškas Lietuvos notarams

2010-03-26

Gerbiami notarai,

Jau daugiau kaip metus esu teisingumo ministru. Kartas nuo karto susitinku su pažįstamais notarais ar jų artimaisiais. Iš jų tenka išgirsti klausimus „tai kada gi Jūs nustosite skriausti notarus?”. Arba teiginius „žinome ministro požiūrį, kad notarai apskritai nėra reikalingi”. Būtent jie ir paskatino tiesiogiai kreiptis į Jus visus.

Jau formuojant Vyriausybę ir vėliau jai veikiant laikiausi ir laikausi keleto paprastų principų, kurie lemia mano požiūrį ir veiksmus notaro profesijos atžvilgiu.

Pirma, kiekviena teisinė profesija susijusi su tam tikromis funkcijomis. Mano siekis - kad Lietuvos teisinėje sistemoje visi atliktų savo, o ne kitų darbą. Teisėjai turi spręsti aktualius ar potencialius (pavyzdžiui, kai viena iš šalių, tarkime, nepilnametis nesuvokia, kad galimai pažeidžiami jo interesai) ginčus, o ne tvirtinti, leisti, išduoti pažymas ar pan. Notarai turi atlikti nešališką teisinę dokumentų ekspertizę ir tvirtinti tokių dokumentų teisėtumą tam, kad vėliau nekiltų ginčas. Antstoliai turi išieškoti skolas. Advokatai turi padėti konkrečioms šalims ginče ar ieškant taikaus sutarimo. Registrai, civilinės būklės aktus registruojančios įstaigos turi registruoti faktus, o ne tikrinti jų teisėtumą. Dėl šių priežasčių buvau ir būsiu notarų pozicijų gynėjas kai iškils (o buvo iškilę ne kartą) idėjos apie tai, kad, tarkime, įmonių steigimo dokumentų teisėtumą turi tikrinti ne notaras, o registro valdytojas. Dėl šių priežasčių siūlau notarams perduoti ir dalį šiandien kitų institucijų vykdomų funkcijų.

Antra, privalomas notaro dalyvavimas atliekant vieną ar kitą veiksmą nėra savaiminis gėris, o reikalingas tada, kai tam yra aiškus pagrindimas. Pavyzdžiui, registruojant įmones, kai steigėjai naudoja tik tipines formas, kurių šablonai jau yra patvirtinti, notaro atliekama steigimo dokumentų teisinė ekspertizė papildomos vertės neduoda. Todėl ir nuosekliai einama link jos panaikinimo. Tais atvejais, kai įmonė steigiama ne pagal tipinius šablonus, teisinė patikra (taigi, ir notaro dalyvavimas) - būtina.

Trečia, tais atvejais, kai valstybė reguliuoja kainas, tai turi būti daroma sąnaudų principu, nes objektyvesnio principo už šį tiesiog nėra. Neabejotinai sutikčiau su tuo, kad konkurencija ir joje susiklostantis paklausos bei pasiūlos balansas yra objektyvesnis principas. Tačiau tam reikalinga aplinka, kuri nevaržytų įėjimo į rinką. Notarų atveju, situacija, kaip žinia, yra kita ir vargu ar esame pasiruošę ją keisti. Kalbant apie kainų reguliavimą pagal sąnaudas, man artimiausiu metu vis tiek teks nustatyti naujas maksimalias notarų paslaugų kainas. Noriu atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad dedu visas pastangas, kad šis reguliavimas būtų nuoseklus ir būtų išvengta nelogiškumų bei klaidų. Iš notarų (pirmiausia Notarų rūmų) tikiuosi konstruktyvaus (-esnio) ir argumentuoto (-esnio) bendradarbiavimo šiais klausimais.

Taip pat noriu pabrėžti, kad mano tikslas nėra nei padidinti, nei sumažinti kainas. Nenorėčiau nei kad ekonominių sunkumų akivaizdoje notarai būtų dar labiau smukdomi per kainų reguliavimą, nei kad kainų reguliavimas notarams sudarytų prielaidas iš sumažėjusio klientų rato paimti daugiau. Beje, kalbant apie būsimo kainų pokyčio kryptį - ji gana aiški. Tai šiandien brangiausių sandorių (pirmiausia skaičiuojamų nuo vertės) atpigimas ir pigiausių (pirmiausia - išrašų ir nuorašų tvirtinimas) pabrangimas.

Esu įsitikinęs, kad kai kainos bent jau daugmaž atspindės realybę (reguliuojamų kainų atveju tai visiškai pasiekti tiesiog neįmanoma), daugelis iki šiol labai diskusinių dalykų atsistos į savo vietas. Pavyzdžiui, notaro darbas didmiestyje nebus dirbtinai patrauklesnis nei rajono centre. Arba matant, kas kiek kainuoja, bus galima aiškiau apsispręsti dėl notaro privalomumo tvirtinant išrašus ir nuorašus. Be abejo, lengviau nuspręsti, kad „reikia”, kai nėra įvertinamos visos su tuo susijusios sąnaudos, tačiau, mano nuomone, to būti neturėtų.

Ketvirta, tikiuosi, kad notarai žengs koja kojon su gyvenimu ir plačiai taikys naujas technologijas, kai tai yra patogiau žmonėms. Šia prasme laukiu naujų iniciatyvų iš Notarų rūmų ir atskirų notarų. O kalbant apie senas istorijas - tikrai nemanau, kad NETSVEP ar JAREP kūrimo pradžia buvo ideali. Esu įsitikinęs, kad buvo galima į procesus labiau įtraukti notarus ir notarams suteikti didesnį vaidmenį, kuriant šias sistemas. Tačiau tai praeitis, ir nei aš tada sprendžiau, nei aš galiu ją pakeisti. Kalbant apie ateitį, apie dabarties problemų sprendimą - visada esu pasiruošęs visus išklausyti ir keisti tuos sprendimus, kurie nėra tinkami ir kuriuos galima pakeisti.

Žiūrėdamas į šiandieną ir į ateitį, kviečiu konstruktyviam bendradarbiavimui. Kviečiu taikyti naujoves, kurios reikalingos žmonėms, net jei tos naujovės buvo kuriamos įtampos atmosferoje. Kviečiu labai konstruktyviai dalyvauti kuriant naujoves, kurias reikės taikyti ateityje, net jei tas naujoves kuria ne tas, kam Jūs simpatizuojate. Kviečiu rodyti naujas galimybes ir entuziastingai jomis naudotis.

Galiausiai, noriu palinkėti visiems gero darbo, kad profesija, kurią Jūs pasirinkote, teiktų Jums džiaugsmą ir jis atsispindėtų patenkintuose klientų veiduose. Linkiu, kad ši profesija nuolat keistųsi ir tobulėtų. Esu tikras, kad tik tokiu atveju, nepriklausomai nuo daugelio kitų aplinkybių, niekam nekils noro kvestionuoti notarų reikalingumo visuomenėje.

 Su pagarba,

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius

Rodyk draugams