BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-05-26

Mokesčiai nėra gėrybė

2010-05-26

Valstybės finansų subalansavimas šiandien yra tikrai labai svarbus uždavinys. Ypač svarbu to neužmiršti, kai jau pradedama kalbėti apie ekonomikos atsigavimą, o šis atsigavimas gali būti ir netikras. Juk daugelyje rinkų, labai tikėtina, tai tėra naujas ekonominis burbulas, išpūstas masinės valstybių sukeltos kredito ekspansijos.

Valstybės finansų subalansavimui, kaip žinia, yra du būdai: mažinti išlaidas arba didinti pajamas.

Išlaidų mažinimo srityje padaryta nemažai, bet per mažai. Socialinių išlaidų mažinimas ir Sodros sistemos subalansavimas dar laukia. Ne mažiau svarbu ir įvairios struktūrinės reformos, valstybės aparato tolimesnis susitraukimas. Dalis šių reformų atpigintų valstybės paslaugas ten, kur jos gali pigti. Kita dalis sumažintų valstybės lėšų leidimą ten, kur galima apsieiti be valstybinio finansavimo. Dar kitos reformos padidintų išlaidų efektyvumą ten, kur jis dabar per mažas.

Kalbu apie daugelį sričių, įskaitant ir tas, už kurias esu visiškai ar dalinai atsakingas: kalėjimų sistema, probacija, valstybės garantuojama teisinė pagalba, teisėkūra ir teisės skelbimas, teismų veikla. Tad čia ir man, ir kitiems Vyriausybės nariams, ir Seimui yra ką pasiraitojus rankoves veikti. Neretai toks įspūdis, kad veikiama arba per lėtai, arba prioritetai ne tie.

Pajamų didinimo srityje nuveikta irgi daug, bet dažnai ne tai, ko reikėjo. Per mažai dėmesio skirta verslo sąlygų pagerinimui. Užtenka pažiūrėti kaip „juda” darbo santykių liberalizavimas, teritorijų planavimo ir statybos leidimų paprastinimas, verslo kontrolės normalizavimas, ar, galiausiai, teisinių procedūrų supaprastinimas teismuose ir kitur. Kai kur projektai net neparengti, o kur (daugeliu atveju) jie užstrigę Seime. Apie visus dalykus jau esu rašęs ir kalbėjęs ne kartą.

Tačiau kalbant apie valstybės pajamų didinimą akivaizdu, kad prieš pusantrų metų kiek persistengta su mokestinėmis priemonėmis. Buvo priimtos ne tik tuo metu būtinos antikrizinės priemonės, bet ir tiek mokesčius padidinantys sprendimai, kad jie, deja, nepuošia dešiniosios Vyriausybės. Tiesa, vėliau daug kas pataisyta ir į gera (yra ir sumažintų tarifų, ir pagerintų procedūrų), ta linkme dirbama ir toliau, tačiau iki balanso dar reikia gerokai pasistengti.

Šiandien TVF sako, kad mums, be kita ko, reikia dar naujų mokesčių. Premjeras sako, kad su naujais mokesčiais nereikia laukti tiek, kiek su Lietuvos krikštu prieš šešis šimtus metų ir kad mokesčiai nėra savaiminė blogybė.

Manau, kad TVF siūlymai dėl naujų mokesčių yra netinkami. Šiandien reikia ne naujų mokesčių, o daugiau galimybių vykdyti ekonominę veiklą (apie jas jau minėjau). Tada ir valstybės finansai bus subalansuoti (žinoma, jei bus ir taupymo priemonės), ir gyvenimas bus geresnis.

O pabaigai kiek sofistinės analizės apie pasakymą, kad mokesčiai nėra savaiminė blogybė. Visiems, kam taip atrodo, siūlau patiems į biudžetą savanoriškai pervesti daugiau. Nenorim? Tai kodėl šnekam apie mokesčių gerumą? Tiesa, jei ir pervesime, tai bus jau labdara, o ne mokestis… Tad tegul moka kiti - priverskim, ar ne?

Tačiau tokiu atveju sakydami, kad mokesčiai nėra blogybė mes tuo pačiu teigiame, kad prievarta taikoma kitų asmenų atžvilgiu irgi nėra savaiminė blogybė. Negerai gaunasi su ta ne savaimine blogybe…

Tad gal geriau bent jau pripažinkime faktą, kad mokesčiai nėra gėrybė, bet našta, kuri būtų geriau, jei būtų mažesnė. Geriausiu atveju mokesčiai - kaina už tam tikras gėrybes. Tai konstatavus bent jau galėsime racionaliai diskutuoti kiek ta našta išvengiama, kiek ne, kokia ir kiek jos turi būti, kad pasiektume kažkokių kitų tikslų.

Rodyk draugams