BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-06-03

Duomenų apsauga – dėl žmogaus teisių, o ne dėl chaoso

2010-06-03

Asmens duomenų apsauga nuo neteisėto panaudojimo - rimtas reikalas. Išviešinus tai, kas neturi būti vieša, gali būti sudarytos sąlygos rimtiems žmogaus teisių pažeidimams, kartais netgi nusikaltimams. Privati erdvė irgi yra ta vertybė, kurios nevalia pažeisti.

Šiuolaikiniame pasaulyje duomenų saugumui kyla naujų iššūkių. Pavyzdžiui, nupaveiksluoja ar nufilmuoja kas nors viešąją erdvę, bet tuo pačiu pasimato ir kas vyksta viduje už lango. Ir ne visada tai, kas turėtų būti vieša. Arba dar blogiau - jūsų pačių labui ir jums žinant surinktus duomenis  panaudoja sukčiai, tam, kad neteisėtai pasipelnytų.

Šios naujos grėsmės yra rimtas iššūkis ir reikia su jomis dorotis. Tačiau kaip? Laikausi nuostatos (ji išdėstyta ir mano pateiktuose įstatymų pakeitimuose), kad šiuolaikiniame pasaulyje pamačius grėsmę reikia galvoti ne kaip pabėgti nuo jos į praėjusį šimtmetį, o kaip naujoves pasitelkti geram tikslui, įskaitant žmogaus teisių pažeidimų prevencijai.

Šia prasme noriu išdėstyti keletą minčių. Jos, deja, ne visada iki galo aiškiai išdėstytos įstatymuose, o kai kada - ne visai adekvačiai atsispindi administracinėje praktikoje.

Pirma, totalus informacijos naudojimo draudimas nepadeda išspręsti problemų, nes šiuolaikiniame pasaulyje siekiant priimti sprendimus ar prognozuoti įvykius vis tiek išlieka didžiulis informacijos poreikis, kurį siekiama patenkinti. Realiai gaunasi taip, kad teoriškai negalima, o praktiškai viskas vyksta nekontroliuojamai, be aiškių principų ir teisinių garantijų. Žmogaus teisės ne apsaugomos, o tik dar labiau pažeidžiamos.

Todėl būtina ne aklai drausti naudoti visą informaciją, o brėžti pagrįstas, grėsmės žmogaus teisėms nekeliančias ribas, kuri informacija gali būti tvarkoma, kuri ne, kurie duomenys, kieno ir kaip gali būti naudojami. Tik tokiu būdu galima turėti realią asmens duomenų apsaugą.

Antra, būtina pripažinti, kad asmens ir visuomenės interesus atitinka dalies duomenų tvarkymas ir naudojimas. Pavyzdžiui, nesant patogios informacijos apie asmens pajamas, finansinius įsipareigojimus ir prasižengimus kredito įstaigoms yra mažiau galimybių įvertinti ar asmeniui galima suteikti paskolą.  Tada ir turime viena vertus per lengvai pridalintų paskolų tiems, kas paskolų apskritai turėjo negauti, kita vertus - pernelyg sunkiai prieinamas paskolas tiems, kas jas galbūt turėtų gauti lengviau. Nesileisiu į šios temos subtilybes (apie tai dar turėsiu progos padiskutuoti, įskaitant ir Seime), tačiau nepagrįstas duomenų naudojimo apribojimas pakirstų kreditų sistemą: paskolų prieinamumą, finansinių institucijų patikimumą.

Trečia, asmens duomenų apsaugos standartų nukrypimus geriausiai identifikuoja pats žmogus. Jokios formalios procedūros jam nėra įdomios, jei tai nesusiję su jo interesais. Būtent šie interesai skatina, pavyzdžiui, virtualių interneto tinklų dalyvius reikalauti aiškumo iš paslaugos teikėjų.

Šia prasme galimybė visose duomenų bazėse pasitikrinti kas domėjosi jūsų duomenimis leis jums pagrįstai užduoti klausimą, kurių galų tiems interesantams tų duomenų reikėjo. Kitaip tariant, tokia sistema neleidžia problemų paslėpti, o atvirkščiai - padaro jas labai matomas.

Dėl tos pačios priežasties svarbu žmogui visada užtikrinti galimybę žinoti kaip ir kodėl vienoje ar kitoje bazėje atsiranda jo duomenys, bei galimybę ginčyti šių duomenų tikrumą.

Ketvirta, svarbu atkreipti dėmesį, kad ne tik duomenų panaudojimas, bet ir duomenų naudojimo apribojimai gali iš esmės ir pakenkti žmogaus teisėms bei interesams. Pavyzdžiui, ar nesusimąstėte kodėl rajonų laikraščiuose dingo informacija apie mirusius tos bendruomenės žmones?.. Paklauskite senučių, kurių draugų gretos retėja, ir kurioms rajoninis laikraštis tik dėl to ir reikalingas, kad sužinotų, kas vyksta bendruomenėje, ar jos patenkintos tokia duomenų apsauga.

Penkta, siekiant balanso tarp duomenų patogaus ir prasmingo naudojimo bei jų griežtos apsaugos be mano minėtų priemonių, manau, galima dar viena. Tai suteikti galimybę bet kuriam žmogui tais atvejais, kai jis nenori, kad kas nors turėtų galimybę pamatyti jo duomenis, tai aiškiai deklaruoti. Toks deklaravimas galėtų būti privalomas visiems. Bijau tik, kad kai tektų užsitarnauti verslo partnerių ar banko pasitikėjimą, tokia deklaracija paprastai būtų atšaukiama.

Įstatymų nustatytų reikalavimų ir apribojimų laikytis privalome. Tai yra būtina siekiant užtikrinti žmogaus teises. Tačiau negali būti taip, kad taikant įstatymą jo draudimai ir įpareigojimai imtų kenkti žmogui, kurio interesams apsaugoti jie skirti. Tai veda į chaosą.

Rodyk draugams