BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Lapkritis, 2010

Geresnės teisėkūros link

2010-11-25

Džiaugiuosi, kad Seimas pagaliau ėmėsi svarstyti Teisėkūros pagrindų įstatymo projektą. Dėkoju mane palaikiusiems Seimo nariams.

Išreikšdamas viltį, kad sprendimai neužtruks, ir kad netaps man neatpažįstami, trumpai išdėstysiu, kokia teikiamų projektų esmė (pristatau svarbiausius pasikeitimus).

Teisės skelbimo modernizavimas ir patogumas

 • Teisės aktų oficialūs tekstai taps nemokami (Naikinamas „Valstybės žinių” prenumeratos privalomumas. Vietoje to, teisės aktai skelbiami Teisės aktų registre. Popierinis variantas ar įvairūs rinkiniai, be abejo, galės būti leidžiamas, jei tik jam bus reali paklausa).
 • Teisės aktų oficialūs tekstai taps patogesni naudoti (registre bus ne tik pakeitimai, bet ir suvestinės redakcijos kiekvienai datai). Tokiu būdu šiuos patogesnius teisės aktų tekstus bus galima naudoti ne tik pažintiniais tikslais, kaip šiandien, bet ir teisiniuose procesuose, oficialiam citavimui ir pan.
 • Teisės aktų registre bus skelbiami ir teismų baigiamieji sprendimai bei savivaldybėse priimami teisės aktai.
 • Aiškiai atskirta, kad visa piliečiams ir teisininkams reikalinga informacija (visi teisės aktų tekstai, įskaitant visas aktualias redakcijas, teismų sprendimus, paiešką pagal raktinius žodžius) yra nemokama. Kartu nustatant aiškias taisykles, kad tik daliai profesionalų reikalingos sąsajos (pavyzdžiui, su kitų valstybių teise, teisės mokslu, etc.) yra apmokama atitinkamų vartotojų, o ne mokesčių mokėtojų.

Teisėkūros skaidrumas ir patogumas

 • Vienoje (Seimo) duomenų bazėje bus galima matyti kokie teisės aktų pakeitimai ir kurios institucijos kokių darbuotojų yra rengiami ar planuojami rengti.
 • Projektų siuntinėjimas tarp žinybų taps tik elektroninis (Ši praktika jau galutinai įdiegta Teisingumo ministerijoje, o didžiąja dalimi ir visoje Vyriausybėje).
 • Bus galima patogiau visuomenei pateikti pastabas teisės aktų projektams.
 • Įtvirtinama, kad analizės, kuriomis remiamasi teisės aktų leidyboje, ir kurios užsakytos už viešus pinigus, taps viešai ir nemokamai prieinamos.
 • Įtvirtinti proporcingumo, ekonomiškumo ir kiti teisėkūros principai.

Ekonominis efektas

 • Kaip minėta, visi gyventojai, privačios įmonės bei biudžetinės įstaigos sutaupys, nes nebereiks prenumeruoti (ne tokių jau pigių) „Valstybės žinių” ir jų priedų, taip pat nereikės mokėti už oficialius pranešimus. Juridinių asmenų registro išlaikymas kainuos mažiau, nei šiandien sumoka valstybinės institucijos.
 • Įtvirtinus elektroninę teisėkūra bus taupoma ne tik popierius ir pašto išlaidos, bet svarbiausia - brangus laikas, kurį valstybės tarnautojai šiandien priversti skirti procedūroms, o ne produktyvių veiksmų atlikimui.
 • Aiškiai nubrėžus ribą ir įstatymu įtvirtinus kokia teisinė informacija yra nemokama, už likusią, tik daliai profesionalų reikalingą (tačiau brangią) informaciją nebeturės mokėti visi mokesčių mokėtojai.

Beje, su įstatymo pateikimo ir diskusijos Seime medžiaga galima susipažinti internete (klausimų grupė Nr.1-7).

Rodyk draugams

Gerbkime šeimas, o ne bauskime kitokius

2010-11-23

Yra toks Seimo narys, kuris vilkintis gražiu kostiumu šį pavasarį veržėsi pro policininkų užtvaras, kad sutrikdytų taikius demonstrantus. Jis nebuvo baudžiamas už administracinės teisės pažeidimą, nes Seimas nesutiko panaikinti jo imuniteto.

Negana to, šis Seimo narys nori pasiekti, kad ne jis, o būtent demonstrantai tokiais atvejais būtų baudžiami gana riebiomis baudomis.

Drįstu teigti būtent taip, nes netgi pačiame teikiamame projekte numatyta, kad bauda už tam tikrų santykių propagavimą, aiškinamajame rašte kalbama jau apie demonstravimą, o realiai visa teisinė ekvilibristika paliekama kitiems. Tiesiog, matyt, norima parodyti, kad „tokiems” viešoje vietoje ne vieta.

Nesu Seimo narys ir neturėjau progos balsuoti prieš šio projekto svarstymą Seime (paliekant daugiau laiko rimtesniems projektams). Tačiau noriu tik atkreipti dėmesį, kad ne šeimos vertybes mes tokiais projektais giname, o žodžio laisvę menkiname. Dar daugiau - menkiname kitų žmonių orumą, kurį, kaip teisingai ir drąsiai prieš minėtas eitynes išsakė Katalikų bažnyčia, turi visi žmonės.

Lietuvoje apsilankiusi Europos komisarė Viviane Reding išsakė poziciją, kuri puikiai iliustruoja, kokį įspūdį palieka Lietuva, kurios Seime rimtai svarstomi tokie dalykai. Diplomatine kalba tai susirūpinimas, intelektualia kalba - nustebimas, o tiesmukiška kalba - pakraupimas. Komisarė, beje, visų savo susitikimų dalyviams be komentarų, bet su potekste, kurios negalima nepastebėti, įteikinėjo Europos pagrindinių teisių chartiją.

Šeimos vertybes Lietuvoje tikrai reikia ginti. Beje, pagal apklausas, kiek pamenu, lietuviai netgi labiau linkę vengti didelių šeimų, o ne homoseksualių porų kaimynystės. Tačiau dar kartą - šeimos gynimas neturi tapti kitų menkinimo ar žmogaus teisių pažeidimo aspektu.

Rodyk draugams