BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2011-02-10

Korupcija teismuose: pūlinys sprogo, tikiuosi, pradėsime gyti

2011-02-10

Noriu pasidžiaugti tuo, kas, manau, yra pirma pavasarinė kregždė, rodanti, kad korupcija gali būti išginta iš Lietuvos teismų. Pirmą kartą iš aukščiausių ir kitų teisėjų girdime ne seną giesmelę „mūsų nesuprantat”, „korupcijos nėra”, „mus nepagrįstai kaltina”. Pirmą kartą veiksmu ir žodžiu buvo parodyta, kad pati teisėjų bendruomenė nebėra linkusi taikstytis su ta betvarke, kuri yra pagrindinis korupcijos teismuose ramstis.

Esu įsitikinęs, kad absoliuti dauguma teisėjų yra be galo sąžiningi ir atsidavę savo darbui. Dar daugiau - pagal tokias procedūras, kokias turime šiandien (eilinį kartą išreiškiu viltį, kad Seimas greit priims mano parengtus pokyčius jose) jie dirba gerai. Tačiau ne paslaptis, kad šioje statinėje, panašu, yra ne vienas šaukštas deguto. O sistema yra korumpuota tiek, kiek korumpuota silpniausia jos grandis.

Tai, jog du teisėjai netylėjo dėl savo kolegos klastotės, kad adekvačių priemonių ėmėsi Teisėjų taryba, yra geras ženklas, kuris papuošia jau kurį laiką vykstantį ne taip labai pastebimą procesą mažinant korupciją teismuose. Didžiuojuosi šiais teisėjais ir kviečiu tokį patį nepakantumą parodyti ir kitus.

Kad ši istorija, kai korupcijos atvejis iškilo ir yra sprendžiamas, nesibaigtų tik vieno atpirkimo ožio radimu, reikia žengti toliau ir giliau. Bus įdomu pamatyti detalią analizę (o šiuo atveju ji, manau, būtina) apie tai, ar tikrai Kauno apygardos teisme buvo visos būtinos procedūros, kurios užkirstų kelią šaukštui deguto apjuodinti teisingumą. O gal atvirkščiai, bylų skirstymo sistema ir kitos procedūros kaip tik tam sudarė sąlygas? Galiausiai reikia žiūrėti ir aplink - kas dėjo parašus ant dokumentų laisvės atėmimo įstaigose, kas buvo šių pamalonintų nuteistųjų advokatai - ir ar nėra tame siūlo galo, kuris leistų galutinai suardyti visą nešvarią sistemą?

Beje, visai nesistebiu, kad iškilęs atvejis susijęs su lygtiniu paleidimu. Žinau, apie prielaidas korupcijai lygtinio paleidimo sistemoje ir apie tai ne kartą kalbėjau. Rudenį sudariau darbo grupę lygtinio paleidimo sistemos pokyčiams parengti. Ji kaip tik baigia savo darbą ir, tikiuosi, Seimui po kelių savaičių pateikti skaidresnę ir aiškesnę tvarką nustatančią sistemą. Tikiuosi, kad pokyčiai teismuose, mano vykdoma pataisos įstaigų pertvarka ir jau minėta lygtinio paleidimo reforma duos rezultatų.

Tačiau dar kartą visus mus sveikinu - bent vienas iš korupcijos pūlinių ne tik pritvinko, bet ir sprogo, o tai  jau pirmas žingsnis gijimo link.

Rodyk draugams