BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2011-05-02

Išsižadėtoji Lietuvos istorija. 220 metų mūsų Konstitucijai

2011-05-02

Mėgstame padejuoti, kaip teisės sistema Lietuvoje primesta sovietų. Tačiau ką darome, kad atsigręžtume į vakarietiškas savo teisės šaknis? O juk turime kur atsigręžti.

Lietuvos statutai yra konceptualus to laikotarpio teisinės kodifikacijos dokumentas.

Moderni teismų pakopų sistema Lietuvoje buvo įdiegta netgi anksčiau nei daugelyje Vakarų valstybių.

Protokolai iš Lietuvos Vyriausiojo tribunolo yra bene vienintelis šaltinis pasaulyje apie vėlyvųjų viduramžių teismų praktiką, nes Lenkijos teismų archyvą sudegino naciai, o už Abiejų Tautų Respublikos ribų teismų sprendimai tiesiog nebuvo taip preciziškai protokoluojami. Ir ne tiek svarbu, kad tie protokolai yra senąja baltarusių, lotynų, lenkų kalbomis. Tai mums turėtų įkvėpti pasididžiavimo dėl teismų atvirumo (kurio vis didesnio taip siekiame šiandien) standarto tuo metu.

Galiausiai gegužės trečiąją švenčiame Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos - pirmosios Europoje rašytinės konstitucijos 220 metų jubiliejų. Tiesą sakant, nežinau ar švenčiame. Turbūt tiksliau būtų pasakyti, kad švenčia mūsų kaimynai lenkai, su kuriais kartu šiuo paveldu dalinamės.

Lietuvoje gi Konstitucija vieniems nepatinka, kad lenkiška. Lyg nebūtų faktas, kad tuo metu Lietuva ir Lenkija buvo dvi susijungusios valstybės, kurių bent jau formalų lygiateisiškumą pabrėžia ir minėtoji Konstitucija. Tarsi būtų užmiršta, kad kaip ir beveik visada iki šiol normaliems Lietuvos santykiams su Lenkija, taip ir tada Konstitucijos priėmimui (tik tuomet labai atvirai) labiausiai priešinosi Rusija.

Kitiems Konstitucija per daug varžanti religines ar kitas žmogaus teises. Lyg galėtume istorinius dokumentus nagrinėti atsietai nuo konteksto, kuriame ši Konstitucija yra akivaizdžiai svarbus žingsnis asmeninės laisvės link.

O švęsti reikėtų dėl visų mano paminėtų ir daugybės kitų priežasčių, kurių svarbiausias įvardino ir Seime, nors ir su dideliais vargais, bet visgi priimta rezoliucija.

Taigi, švęskime, kai turime ką. Gal tada kiek lengviau bus priežasčių džiaugsmui ir šventimui daugiau palikti ir po savęs.

Rodyk draugams