BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gerų sprendimų savivaldybėse paieškos

Prieš savivaldos rinkimus noriu pasidalinti keletu įžvalgų apie tai, kaip savivaldybėse diegiami sprendimai, susiję su mano iniciatyvomis, kurie gali padėti spręsti aktualias vietos problemas. Šį kartą apie vieną aktualiausių (jų yra gerokai daugiau) temų - korupciją ir skaidrumą.

Korupcija yra vis dar Lietuvą kankinanti problema. Nors nėra savivaldybių korupcijos žemėlapio, tačiau akivaizdu, kad savivaldybės tvarkosi skirtingai teritorijų planavimo ir statybos leidimų, viešųjų pirkimų ir kitose srityse. 2008 m. tyrimų duomenimis, per 5 metus prisipažino davę kyšį 44 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų.

Kad korupcijos liga įsigalėjusi būtent savivaldybėse iliustruoja ir įmonių vadovų apklausos metu gauti rezultatai - pirmą vietą savivaldybėms jie skyrė paklausus, kokioms institucijoms teko duoti kyšių daugiausiai. Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrimo apie korupciją statybos srityje pristatyme tenka girdėti, kad yra savivaldybių, kuriose beveik visi interesantai į tam tikrus kabinetus įeina su maišeliais, o išeina be jų, kitose savivaldybėse gi jokių maišelių nepastebėta.

Savu ruožtu ėmiausi iniciatyvos, kad visada būtų aišku kas už ką atsakingas, kad nebūtų slapstomasi už kolektyvinių sprendimų ar pareigų. Tuo tikslu sugriežtinta valstybės tarnautojų atsakomybė už tyčia padarytus pažeidimus, leidžiant iš jų išieškoti visą padarytos žalos sumą. Taip pat įtvirtinta, kad visa informacija apie tarnautojų pažeidimus bei jiems paskirtas nuobaudas būtų viešinama internete.

Tačiau savivaldybėse, kiek teko siūlyti sprendimus, neigiamai žiūrima į tai, kad individualaus pobūdžio sprendimus (leidimai, patvirtinimai ir pan.) priimtų atsakingas asmuo ir už tai atsakytų. Savivaldybės taryboms gi liktų strateginiai ir politiniai sprendimai, tvarkų ir kriterijų tvirtinimas - t.y., tai, kas ir dera politikams. Deja, savivaldybėse to dažniausiai net nenorima, o individualūs sprendimai priimami politiškai.

Korupcija tiesiogiai susijusi  ir su kitomis dviem temomis, kurias noriu trumpai aptarti: viešaisiais pirkimais ir skaidrumo trūkumu.

Viešuosiuose pirkimuose daugybė problemų - neskaidrumo, galimybės korupcijai, uždarumo.

Liberalų sąjūdis Vyriausybėje ir Seime nuosekliai pasisakė už tai, kad pirkimai vyktų pagal konkursus ir savivaldybės negalėtų be konkursų dalinti užsakymų savo valdomoms įmonėms. Daugeliui savivaldybių toks siūlymas nepatiko. Seime jam taip pat galiausiai nepritarta. Daugiausiai dėl savivaldybių spaudimo. O  kaip reikalai vyksta konkrečioje savivaldybėje? Jei atliekami pirkimai, ar jų sąlygos tikrai skaidrios? Turbūt nereikia daug spėlioti kodėl taip yra.

Aš pats asmeniškai tik tapęs ministru pradėjau viešinti viešuosius pirkimus. Iš karto paskelbiau visus duomenis kas ir už kiek pirkta, kas planuojama pirkti. Vėliau pasiekiau, kad tai taptų privaloma visoms Vyriausybės įstaigoms.

Deja, Seimas šios pareigos savivaldybėms dar neįteisino. O ar skelbiama ši informacija konkrečioje savivaldybėje? Juk niekas nedraudžia… Peržvelgus savivaldybių tinklapius matyti, kad maždaug du trečdaliai jų jau įsidiegė šį viešumo standartą, tačiau likusios savivaldybės tai daryti vis dar vengia. Jos informacijos apie planuojamus ar įvykdytus viešuosius pirkimus savo tinklapiuose arba nepateikia, arba pateikia ją nepakankamai išsamiai, pvz. nepateikdamos pirkimų verčių, suvestinių, planų ir pan.

Skaidrumas - būtina sąlyga, kad valdžia tarnautų žmonėms. Be jau minėto viešųjų pirkimų viešinimo ėmiausi ir kitų iniciatyvų:

- Valstybės tarnautojų pareigybių aprašymo paviešinimas (jau įteisintas kaip privalomas Vyriausybės įstaigų lygiu). O ar daroma tai konkrečioje savivaldybėje? Ar žino piliečiai, ką iš tikrųjų veikia konkretus savivaldybės tarnautojas, kokie reikalavimai jam yra keliami, kai rinkėjui kyla abejonė ar jis tikrai nėra aptarnaujamas, kai valdininkas atrodo nekompetentingas? Ir vėl, deja. Tokios informacijos visiškai neskelbia 22 savivaldybės, dar tiek pat jų skelbia tik padalinių atliekamas funkcijas ir tik 16 savivaldybių tarnautojų funkcijas pateikia viešai.

- Valdžios sprendimų (teisės aktų) projektų viešinimas. Jis prieš du metus buvo pasirinktinis, o dabar privalomas ir patogiai prieinamas visiems. O kaip savivaldybės lygmeniu? Peržvelgus teisės aktų projektų informacinę sistemą Seimo tinklapyje matyti, kad beveik pusė savivaldybių savo priimamų sprendimų arba neskelbia, arba vis dar skelbia tik dalį jų savo nuožiūra.

Kalbant apie skaidrumą taip pat reikia įvardinti ir dar vieną problemą - nepasitikėjimą politikais. Ar gali visuomenė tikėti valdžia ir jos priimamų sprendimų skaidrumu, kai savivaldybės taryba ne tik vilkina sprendimų priėmimą, bet jų nepriima net po to, kai teismas įpareigoja tai padaryti? Tokia iliustratyvi situacija buvo girdima Šiauliuose, sprendžiant detaliųjų planų tvirtinimo problemas.

Arba, ar gali būti pasitikima valdžia, kai aplink netyla kalbos apie nusikalstamo pasaulio įtaką politikams? Pavyzdžiui, Tauragėje teismas netgi buvo priėmęs nutartį, kuria uždraudė vietiniam nusikalstamo pasaulio autoritetui bendrauti su kai kuriais miestą valdančiais politikais.

Iliustracijų yra ir daugiau. Manau, kad šį rudenį priimtos naujos priemonės kovai su nusikalstamumu, įskaitant išplėstinio turto konfiskavimo galimybes, turi duoti efektą, jei teisėsaugos institucijose bus tinkamai dirbama. Tačiau dar svarbiau yra tai, kad nekiltų jokių abejonių dėl bet kokios valdžios - nacionalinės ar vietos nepriklausomumo nuo neteisėtos išorės įtakos.

Šalia visų šių įvardintų problemų dar turėtume kalbėti ir apie saugumą, biurokratiją, inovacijų diegimą, vietos gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą ir dar daugybę kitų dalykų. Tačiau apie tai kitą kartą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (44) | “Gerų sprendimų savivaldybėse paieškos”

 1.   dundukas rašo:

  Rinkimine agitacija apmoketa is Liberalu sajudzio saskaitos :)

 2.   dundukas rašo:

  Liberalai, sveiko proto dundukai :)

 3.   Andrius rašo:

  Ne, nu jus liberalai tai man “grazus”, prabunda pries rinkimus ir pradeda varyt savo demagogija. Man giliai vienodai uz ka pasisako liberalu sajudis, man idomu apskritai ka tie dykaduoniai seime veikia? Seime nepritare? Jusu draugeliai ir sedi tame seime! O apie savivaldybes tai jusu vietoj patyleciau. Liberalai tiek pat apsidirbe, kaip ir kiti. Kieno rankose keliu tiesimas, juros uostas, gelezinkeliai, ir t.t.? Paremi partija, gauni uzsakyma!

 4.   Andrius rašo:

  Priminsiu, ponas ministre, jei pamirsot, tai liberalai dabar valdantieji, ne kokioj suknistoj opozicijoj. Tai “come on” darykit o nekalbekit, kas trugdo. Liberalai taip pat ir savivaldoje, o kiekvienas tarybos narys gali prieiti prie viesuju pirkimu dokumentu, tegul viesina neskaidrius pirkimus. Bet tylite, kodel? Nes patys gerokai prisidirbe!
  Sitos kalbos baigsis kartu su savivaldos rinkimais. O koks liberalas pjaus saka ant kurios pats sedi!

 5.   Remigijus Šimašius rašo:

  Dunduke, Andriau,

  suprantu, kad žiūrint iš šono yra valdžia ir yra tauta, kurią ji skeiaudžia. Neginčysiu - galima ir taip matyti. Tačiau norint pasaulį matyti kiek adekvačiau verta pažiūrėti konkrečiai - koks vardenis pavardenis ką ir kur pasakė ar padarė, o ką kitas vardenis pavardenis pasakė ar padarė, kad sutrukdytų pirmąjam padaryti blogą dalyką ar padėtų jam padaryti gerą dalyką.

  Rašau apie save, nes esu valdžioje ir su kitais, joje esančiais arba ginčijuosi, arba dirbu kartu, priklausomai nuo siekių bendrumo ar nebendrumo. Tikiuosi, kad daugeliui blogo skaitytojų tai aišku.

  Remigijus

 6.   dundukas rašo:

  aisku, kad nieko neaisku???
  :(

 7.   dundukas rašo:

  ir uz ka dabar balsuot per savivaldos rinkimus??
  Ir tie graziai meluoja ir anie…
  ;)

 8.   Hockessin rašo:

  Cool post . Thank you for, commenting on this blog page mate! I shall message you some time. I did not realise that!

 9.   dofollow list of blogs rašo:

  Thank you for taking the time to write this!

 10.   Sid Delson rašo:

  hi i dropped in to read about this subject, thanks alot. will put this website into my bookmarks.

 11.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 12.   music boxes for sale rašo:

  Howdy, a helpful article buddy. Thank you Unfortunately I’m having issue with the rss feed. Don’t know why Unable to subscribe. Does anybody else facing similar RSS feed issue? Anyone who knows please respond. Thanks!

 13.   css cookbook rapidshare rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 14.   ivy tech evansville rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 15.   coach bags rašo:

  I like ur blog.

 16.   tech deck bikes prices rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 17.   music downloads for mp3 players rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 18.   bing webmaster help rašo:

  Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

 19.   Chauncey Decoursey rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 20.   Victoria F. rašo:

  I am curious to find out what blog system you are using? I’m experiencing some minor security issues with my latest website and I would like to find something more secure. Do you have any solutions?

 21.   Jesus Chalk rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve acquired one thing good here. However what if you happen to added a pair links to a web page that backs up what youre saying? Or perhaps you possibly can give us something to take a look at, something that would join what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 22.   Gartenpavillon rašo:

  Wonderful post was very happy reading the really important information for me thanks, I thought the man in the future. I will surely recommend this article with your friends, family and friends. You are really great so allowing good articles.

 23.   ultrasound technician certification rašo:

  What i discover difficult is to find a blog that may capture me for a minute but your weblog is different. Bravo.

 24.   wedding reception dresses rašo:

  I鈥檓 really glad that I鈥檝e found this info. Today bloggers publish only about gossips and web and this is actually annoying. A good web site with exciting content, that鈥檚 what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it.

 25.   MobilaBredband rašo:

  Generally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 26.   musica cristiana evangelica rašo:

  Took me time to read all the responses, but I truly loved the article. It turned out to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 27.   country music hall of fame rašo:

  Hi! I found your blog on AOL.It’s really comprehensive and it helped me a lot. Continue the good work!

 28.   sports watch velcro rašo:

  Took me time to read all the responses, but I truly loved the article. It turned out to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 29.   fox sports ohio rašo:

  Boa noite pessoal, provavelmente disparar um SMS grátis está cada vez mais custoso devido a restriçao das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu SMS mas nem sempre chegam recepiente final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que mandam e nada chega. Para onde está indo as as minhas menssagens? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de pagar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar bons sites para enviar torpedos barato.

 30.   sporting goods nyc rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 31.   lady gaga hair bow outfit rašo:

  I am on the 1st day of a auto detox diet plan. I haven’t had a activity to eat all day and I’m STARVING!! I cannot accede how individuals say that they did not feel ardent bold this. I’m aswell a bit bloodless and all-a-quiver and like I said, this is abandoned the anterior day. I’m not a abounding abandoned or huge eater either. I’m not complete how broadcast I wil last. At the ability of the day I am appetite myself which can’t be an able thing. I’ll try to stick at it though, I’m just avaricious that the blackout and weakness is traveling to carelessness or I will not acquire the adeptness to administer on my plan on Monday.

 32.   sporting goods airsoft guns rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 33.   lady gaga shirt spencers rašo:

  Interesting information provided, have send your url to a few others

 34.   sportsmans guide warehouse rašo:

  Hello I ran beyond this abounding website while analytic abounding altered techniques abbreviation weight, I’ve got to acquaint you your internet website is actual advantageous and i accede the design. We wont acquire a actual baiter amount of activity in adjustment to appraise your absolute blogposts about Concerning book apparent it too seeing that autonomous in for the Rss or atom rss feeds. I shall be aback a few months. acclaim for any accomplished web page.

 35.   Fritz Mapstone rašo:

  Rewelacyjnie to napisałeś :) cieszę się, że trafiłem na ten blog, bo bardzo fajnie się czyta.

 36.   lady gaga style sunglasses rašo:

  It’s unusual for me to find something on the internet that’s as entertaining and intriguing as what you’ve got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and what’s more, you use source that are relevant to what you’re saying. You’re certainly one in a million, good job!

 37.   lady gaga born this way official video rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 38.   industrieparkett rašo:

  Parkett

 39.   is hgh legal rašo:

  With the desire of males and females these days to stay stunning and young-looking always, they have been encouraged to use the numerous Human growth hormone products available in the market today. Hgh products have been shown to be effective in reducing or preventing the signs and symptoms of aging from establishing. But with the various products offered today, it’s wise that you go through Human growth hormone reviews to assist you select which best suits your need.

 40.   great site rašo:

  Was initially investigating this particular stuff by using google when I stumbled on your web-site. A great amount brilliant content on here. Unquestionably one for my favs. Lance

 41.   New Era Hats Cheap rašo:

  You’ll find surely various information prefer that to take into consideration. That may be a nice examine present way up. We offer the thoughts previously mentioned because normal inspiration nevertheless clearly you can find queries just as the 1 anyone bring right up in which a extremely effective factor can be in honest excellent faith. I don’t know if recommendations have come about rounded problems like this, on the other hand sure your work is actually evidently identified as a reasonable game. Every girls and boys sense your have an effect on of only a new moment joy, for the remainder of their particular existence.

 42.   nike shox rašo:

  May I just say what a help to discover somebody who essentially realizes exactly what they may be discussing on the internet. You actually know how to bring a major issue to light and allow it to valuable. More people should read this and understand this particular side of the story. I cannot believe you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 43.   silk pajamas rašo:

  That is definitely fantastic site you have visiting this site. The difficulty can be quite educational plus direct concise. Excited to read another recommendation of your blog the very next time.

 44.   how to record on a casio lk 220 rašo:

  One more thing. I believe that there are many travel insurance web sites of respected companies that let you enter your trip details and obtain you the insurance quotes. You can also purchase the particular international travel insurance policy online by using the credit card. All that you should do will be to enter your own travel specifics and you can view the plans side-by-side. Just find the plan that suits your financial budget and needs and after that use your bank credit card to buy it. Travel insurance online is a good way to begin looking for a reputable company to get international travel cover. Thanks for revealing your ideas.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.