BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Institucijų jungimas – visada nepagrįstas? (Šį kartą apie metrologiją)

Pavadinimo tezė peršasi iš mano patirties. Kad ir kur būtų bemažinama biurokratija, visada atsiras argumentų, kaip tai yra „neatsakingas griovimas“.

Šiandien Vyriausybė pasitarime nagrinės mano pateiktus siūlymus dėl vartotojų teisių apsaugos sistemos.

Dalis sprendimo yra pritarti Vartotojų teisių apsaugos tarnybos skyrių panaikinimui apskrityse. Savaime suprantama, kad tai neretai priimama kaip griovimas, nors vienareikšmiai galiu pasakyti, kad vartotojų teisių apsauga nuo to ne pablogės, o vietoje skyrių prieš tris savaites įdiegus nemokamą telefono liniją – netgi pagerės.

Tačiau šįkart labiau noriu pasidalinti apie argumentus dėl kitų institucijų. Tai metrologijos inspekcijos, kuri bus nebe atskira tarnyba, o siūloma ją jungti prie Ne maisto kontrolės inspekcijos. Ir Metrologijos tarnybos, kurią siūloma jungti prie Ūkio ministerijos.

Tiesiog pateiksiu vakar gautus argumentus (teiginius) prieš šiuos veiksmus ir komentarus dėl šių argumentų. Galbūt ši rašytinė diskusija blogo skaitytojams pasirodys per daug techninė, tačiau, manau, ji leis pajusti kai kurių argumentų savotišką braižą ir genezę.

1 Teiginys:
„Metrologijos uždaviniai sprendžiami tik bendradarbiaujant valstybės įgaliotai institucijai, t. y. Valstybinei metrologijos tarnybai, su tarptautinėmis ir regioninėmis metrologijos organizacijomis.“

Atsakymas:
Pagal WELMEC (kuri yra minima Valstybinės metrologijos tarnybos rašte) duomenis valstybės įgaliota institucija nebūtinai yra speciali įstaiga, pavyzdžiui:

Belgija Part of the Ministry of Economic Affairs
Kipras Part of the Ministry of Commerce, Industry and Tourism
Danija Within Ministry of Economic and Business Affairs
Prancūzija Part of the Ministry in charge of industry
Graikija Part of the Ministry of Development
Italija Division of the Direzione Cenerale del Commercio Interno e dei Consumi Industria-li (DC) del Ministero Industria e Commercio.
Liuksemburgas In the Ministry of Economy
Portugalija Part of the Ministerio da Economia

Pastebėtina, kad Metrologijos įstatyme nustatytos Valstybinės metrologijos tarnybos funkcijos labiau yra būdingos ministerijai, o ne įstaigai prie ministerijos (formuoja metrologijos politikos uždavinius ir organizuoja jų įgyvendinimą; atlieka teisinį metrologinį reglamentavimą).

2 Teiginys:
„Valstybinės metrologijos tarnybos steigėjo funkcijų ir pačių VMT funkcijų perdavimas LR Ūkio ministerijai savaime nedidina sistemos efektyvumo. Sistemos efektyvumo didinimas pasiekiamas konsoliduojant sistemą, o ne ją skaidant“.

Atsakymas:
Vien steigėjo funkcijų perdavimas efektyvumo nepadidintų, tačiau TM siūlymas yra kompleksinis:

1) Nelieka Valstybinės metrologijos tarnybos kaip atskiros institucijos;

2) Ūkio ministerija tampa politiką formuojančia institucija metrologijos srityje (t.y. politikos formavimo funkcija pereina iš įstaigos prie ministerijos į ministeriją);

3) Nelieka Lietuvos metrologijos inspekcijos kaip atskiros institucijos;

4) Valstybinė ne maisto produktų inspekcija tampa kompleksiškesniu rinkos reguliatoriumi;

5) Politikos formavimo ir politikos įgyvendinimo funkcijos lieka atskirtos;

6) Politikos formavimas ir politikos įgyvendinimas tampa vienos ministerijos (Ūkio ministerijos) valdymo sritimi.

3 Teiginys:
„Logiškesnis sprendimas būtų apjungti VMT ir LMI. Toks sprendimas didintų sistemos konsolidaciją, stiprintų naują darinį kaip metrologinės kompetencijos centrą, leistų taupyti sistemos valdymo lėšas. Tolimesnis žingsnis būtų valstybinių etalonų laboratorijų valdymo apjungimas, kas taip pat leistų kurti aukštos etalonų ir mokslinės metrologijos kompetencijos centrą.“

Atsakymas:
1) Teisingumo ministerijos siūlymas neatmeta tolimesnės šio sektoriaus peržiūros, kurią galėtų įvykdyti politiką formuosianti institucija, pavyzdžiui, laboratorijų valdymo apjungimą.

2) Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininko nuomone (juomonė pateikta kai buvo svarstoma apjungti VMT ir LMI):

i) „VMT ir LMI atlieka skirtingas užduotis teisinės metrologijos srityje ir nedubliuoja viena kitos vykdomų metrologijos politikos formavimo, atitikties įvertinimo, rinkos priežiūros funkcijų, jų atsakomybės sritys griežtai atskirtos, todėl jų sujungimas sukeltų tarp jų veikų interesų konfliktą“.

ii) „VMT ir LMI sujungimas prieštarautų minėto reglamento nuostatoms dėl to, kad naujai sukurta institucija nebūtų objektyvi ir nešališka savo pačios nuorodų, išduotų leidimų ir suteiktų ženklų atžvilgiu. Be to, tai būtų žingsnis atgal, kuriant savarankišką, objektyvią ir nešališką rinkos priežiūros sistemą teisinės metrologijos srityje“.

iii) „Manytume, kad VMT vykdomas funkcijas, atsižvelgiant į jos veiklos pobūdį, kuris nesusijęs su dideliais materialiniais ištekliais, galėtų atlikti ir Teisingumo ministerijos struktūrinis padalinys“. (Teisingumo ministerijos siūlyme apie tai ir kalbama, tik ne apie Teisingumo ministerijos, o Ūkio ministerijos padalinį.)

4 Teiginys:
„Valstybinė metrologijos tarnyba šiandien yra metrologijos kompetencijos centras“

Atsakymas:

METROLOGIJOS TARNYBA

Pareigybė

Funkcijos

Direktorius  
Direktoriaus pavaduotojas Tarptautinio bendradarbiavimo, valstybės etalonų klausimais
Direktoriaus padėjėja Bendrais Tarnybos veiklos, gaunamos ir siunčiamos dokumentacijos klausimais
Vyriausiasis patarėjas Pataria teisinio metrologinio reglamentavimo ir matavimo vienovės Lietuvos Respublikoje užtikrinimo klausimais
Finansų ir apskaitos skyriaus vedėja Finansų ir apskaitos Tarnyboje klausimais
Vyriausioji specialistė teisės ir personalo klausimais Teisės ir personalo Tarnyboje klausimais
Metrologijos skyriaus vedėjas Matavimo priemonių tipo patvirtinimo ir patikros organizavimo klausimais
Metrologijos skyriaus vyriausioji specialistė Matavimo priemonių tipo patikrinimo , įgaliotų laboratorijų, tachografų dirbtuvių ir žaidimo automatų klausimais
Metrologijos skyriaus vyriausioji specialistė Matavimo priemonių tipo patvirtinimo, Lietuvos matavimo priemonių registro, su VMT veikla susijusios informacijos tvarkymo LINESIS, NĮP duomenų bazėse, fasuotų prekių ir matavimo indų ženklinimo klausimais
Vyriausioji specialistė vadovybės atstovė kokybei Kokybės vadybos sistemos Tarnyboje klausimais
Vyriausioji specialistė Matavimo vienetų valstybės etalonų klausimais
Vyriausioji specialistė Turto apskaitos ir kasos operacijų vykdymo klausimais
Administratorius Tarnybos ūkio, mažos vertės pirkimų klausimais

Paryškintai pažymėti vadovai ir bendrąsias funkcijas vykdantys darbuotojai. Santykis 8(7) prieš 5(6) (pastarieji tiesiogiai dirbantys ir dar jų skyriaus vedėjas).

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (238) | “Institucijų jungimas – visada nepagrįstas? (Šį kartą apie metrologiją)”

 1.   Rūta rašo:

  Ministre, jūs apnuoginote tai, kas valstybės tarnyboje yra visose institucijose prie… Analogiška pajuodinta darbuotojų išklotinė per visą valstybės tarnybą galėjo būti labai operatyviai pateikta kad ir Saulėlydžio komisijai, bet tai jau istorija…
  O dėl vartotojų teisių gynimo, manau apskrityse skyreliai silpnoki, aš visada skambinu į Vilnių. Būtų gerai, jei rastųsi viena telefono linija klausimams/skundams nagrinėti, panašiai kaip mokesčių inspekcijos telefonas 1882. Pati esu teisininkė, tad įstatymų/instrukcijų/žinybų džiunglėse pavyksta susigaudyti kam ir kur skųstis, bet statistinis pilietis tikrai klaidžioja. Ir labai gaila, kad vartotojų švietimas beveik nevykdomas, manau sitprus ir inciatyvus vadovas galėtų šioje srityje daug ką nuveikti.

 2.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiama Rūta,

  panaikinus skyrius apskrityse nuo spalio 2 dienos kaip tik pradėjo veikti viena nemokama vartotojų telefono linija 8 800 00008 (tik jos tarnyba kažkodėl vis dar nesugeba aiškiai savo www puslapyje nurodyti).

 3.   Auksinis kardas rašo:

  Pageidaučiau gauti Direktoriaus pareigas su tuščiu funkcijų langeliu ir, tikėtina, geriausiu atlygiu. Tarnybinis transportas vadovui, manykime, parūpintas?

  Stebina, kad tarnyba vengia Parkinsono dėsnių ir nepasirūpina pakankamu pavaldinių skaičiumi vadovams.

 4.   Kristen Sauer rašo:

  Good post, but it would be better if in future you can share more about this topic. making good content.

 5.   Lucius Ackerman rašo:

  I am continually searching online for posts that can facilitate me. Thx!

 6.   poker news rašo:

  Check the pre-eminent instal take poker news.

 7.   AFRICAN MANGO rašo:

  What entertaining answer

 8.   blog rašo:

  Selling or buying property in today’s market is a risky game to be in. However, there are ways to wage the game in your favor. The best way is to know exactly what your house is worth in the current market.

 9.   Bruno Flexer rašo:

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 10.   baby gender predictor rašo:

  Hiya! You some kind of knowledgeable? Nice message. Are you able to inform me easy methods to subscribe your weblog?

 11.   zaklady bukmacherskie rašo:

  “ahahahahahahahaha!!!!! that is great!!!!”

 12.   VigRX Plus rašo:

  The excellent answer, I congratulate

 13.   Sumvision Cyclone rašo:

  Hello, I was researching the internet & I discovered your own web site. Continue the exceptional work.

 14.   ARROW SHEDS rašo:

  I know nothing about it

 15.   roofing edmond ok rašo:

  Hi! Thankyou for putting this up. If you every need roofing work I can highly recommend Land Enterprises LLC Roofing Company 7042 Highwater Circle Suite C Edmond, OK 73034 (405)359-3951 They did a roof for my parents at an affordable price and it turned out to be the best roof I have ever had! Thanks again! -Ruby

 16.   Hooked on Phonics review rašo:

  The matchless message, is very interesting to me :)

 17.   great dane puppies north carolina rašo:

  Hi. Quite interesting site. I discovered it on Yahoo. I’ll definately recommend it to my buddies. Please continue the truly amazing work.

 18.   zdjecia erotyczne rašo:

  agreeable, major blog on suety loss. equiponderance helped.

 19.   cabbage soup diet rašo:

  I’ve been trying to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then when I tried Firefox, it labored just high-quality? Just wished to bring this to your attention. This is really good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know this is off subject however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 20.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Took me time to learn all of the comments, however I actually enjoyed the article. It proved to be very helpful to me and I’m certain to all of the commenters right here! It is all the time nice when you can’t only be informed, but in addition engaged! I’m positive you had joy writing this article. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 21.   raw food diet rašo:

  Daniel, yea I can see what you did there. I actually liked that part, but hehe I’m not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories again in the day and calls me a loser. I assume it’s time I transfer out of my parents’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad assume xD” Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 22.   depuy lawsuits rašo:

  Great post and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you :)

 23.   born this way ringtone rašo:

  I advise to you.

 24.   Alta White Review rašo:

  Certainly. I join told all above.

 25.   san diego real estate rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 26.   Alyssa Daversa rašo:

  Why didnt I think about this? I hear exactly what youre saying and Im so happy that I came across your blog. You really know what youre talking about, and you made me feel like I should learn more about this. Thanks for this; Im officially a huge fan of your blog.

 27.   Tyson F. Gautreaux rašo:

  I am continuously searching online for posts that can benefit me. Thx!

 28.   Travel & Leisure rašo:

  Can I ask why you feel that way? and why you have come to such a decision? I fell that the information can be takedn easily out of context. Thats my opinion.

 29.   Carroll B. Merriman rašo:

  Merely wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 30.   dance lessons melbourne rašo:

  First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 31.   Chad E Willis rašo:

  Very efficiently written information. It will be helpful to anyone who utilizes it, including yours truly :). Keep up the good work - looking forward to more posts.

 32.   BTL Remortgage Deals rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp around the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so very much. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 33.   order blow her mind rašo:

  You are not right. I am assured. I suggest it to discuss.

 34.   symptoms of yeast infection rašo:

  How is it that just anyone can publish a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something incredibly impressive –more like youve painted a fairly picture more than an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you seriously think that you can get away with adding some fairly pictures and not seriously say anything?

 35.   cheap seo solution rašo:

  Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the write-up. It proved to become Extremely helpful to me and I am certain to all the commenters here It is always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this post.

 36.   abs workout rašo:

  I’m happy I found this weblog, I couldnt find any data on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if achievable feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 37.   max walker rašo:

  This was a genuinely incredibly superior submit. In theory I’d like to publish like this also - getting time and actual effort to make a fantastic piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a little something done.

 38.   main street marketing machines 2 fusion rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, one of the ideal that Ive seen. This weblog certainly has some info on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 39.   red cliffs solicitors rašo:

  Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t function on my old one.

 40.   facebook proxy rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im quite interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, 1 of the most effective that Ive seen. This weblog surely has some data on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 41.   how to stop spam email rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how significantly you can take away from a thing simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a fantastic blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 42.   laser hair removal rašo:

  Great to be going to your blog once more, it has been months for me. Properly this post that i’ve been waited for so lengthy. I will need this write-up to total my assignment in the college, and it has exact same topic with your write-up. Thanks, excellent share.

 43.   family lawyers wodonga rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive across in some time! Its just incredible how considerably you can take away from some thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a terrific weblog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see blog!

 44.   workers compensation lawyers rašo:

  I think youve made some truly interesting points. Not also many people would in fact think about this the way you just did. Im really impressed that theres so substantially about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so very much class. Great 1 you, man! Seriously fantastic stuff here.

 45.   wrinkle treatments rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned right here will be extremely useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this web page on my individual weblog. I am certain my site guests will come across that fairly helpful.

 46.   separation lawyer melbourne rašo:

  Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the article. It proved to become Very useful to me and I am sure to all the commenters here It’s always great when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this post.

 47.   web designer rašo:

  Nice to be browsing your blog once more, it has been months for me. Properly this post that i’ve been waited for so lengthy. I will need this post to complete my assignment within the university, and it has same topic together with your post. Thanks, good share.

 48.   MYOB training gold coast rašo:

  Fairly insightful submit. Never believed that it was this simple after all. I had spent a beneficial deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 49.   Cherri Dragula rašo:

  Fantastic article and easy to understand description. How do I go about getting permission to post part of the article in my impending news letter? Giving proper credit to you the author and link to the site would not be a difficulty.

 50.   make money from your website rašo:

  Interesting article. Were did you get all the info from? Anyway thank you for this excellent post!

 51.   csstext rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 52.   beach wedding dresses rašo:

  Aw, this was a really quality post. In theory I’d like to write like this also - taking time and real effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate alot and never seem to get anything done… Regards

 53.   Matthew C. Kriner rašo:

  I am constantly thought about this, appreciate it for posting .

 54.   merge network rakeback rašo:

  Simply to follow up on the update of this theme on your blog and wish to let you know how much I treasured the time you took to produce this handy post. In the post, you really spoke regarding how to really handle this problem with all ease. It would be my personal pleasure to gather some more thoughts from your web page and come as much as offer other folks what I have benefited from you. Many thanks for your usual terrific effort.

 55.   Headline News rašo:

  What’s The Best Legitimate Way To Make Money Online Working From Home ?: I’m not interested in online MLM or netwo

 56.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 57.   free stuff online rašo:

  Another great post! Really can’t wait for more!

 58.   The new mam rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 59.   best coffee maker rašo:

  Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 60.   keni styles superman stamina rašo:

  Very well, that well comes to an end.

 61.   netscape browser 7 rašo:

  Howdy there, are you having problems with the web hosting? I had to refresh the page about million times to be able to get the web page to load

 62.   aylesbury central heating rašo:

  First of all, allow my family appreciate a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 63.   best razors rašo:

  Hey admin, very informative blog post! Pleasee continue this awesome work..

 64.   motor vehicle lawyers rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive throughout in some time! Its just incredible how a lot you can take away from a little something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a excellent weblog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see weblog!

 65.   real estate dover delaware rašo:

  Know what Shoe! I just dont understand why they are doing all these when there are a lot better ways to earn. ha ha. They should learn from you!

 66.   Teofila Kaffka rašo:

  Very nice style and good content, hardly anything else we want :D.

 67.   google browser size rašo:

  Das ist wie eine große Ressource, die Sie anbieten, und Sie geben es kostenlos weiter. Ich liebe es Websites, die den Wert der Bereitstellung einer Ressource Qualität kostenlos zu verstehen. Es ist die alte What Goes Around Comes Around Routine. Wussten Sie erworben vielen Links und ich sehe viel Trackbacks?

 68.   Junior Bazzi rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 69.   Lucius Emmanuel rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 70.   Sydney rašo:

  You’re blogging has really come on when I look back over previous posts. Actually I arrived here from a forum on an unrelated topic. Worth surfing sometimes. Thanks.

 71.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 72.   Cecil Edeline rašo:

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 73.   Central Florida Homes Under 50000 rašo:

  Great post, wonderful blog… really enjoy it and inserted it into my social bookmarks. Keep up the good work

 74.   Earnest Rawhouser rašo:

  I consider, that you are mistaken. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.

 75.   Slots Online rašo:

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

 76.   Bart Strekas rašo:

  Hello! I’ve been following your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up the great work!

 77.   kosze na smieci rašo:

  Interesting information, I will be recommending

 78.   zipper rašo:

  I acquired more interesting things on this weight reduction issue. 1 issue is a good nutrition is extremely vital while dieting. A big reduction in junk food, sugary foods, fried foods, sugary foods, beef, and white colored flour products might be necessary. Possessing wastes unwanted organisms, and toxic compounds may prevent desired goals for fat-loss. While particular drugs briefly solve the matter, the unpleasant side effects usually are not worth it, and so they never offer you more than a short-term solution. It’s a known indisputable fact that 95% of celebrity diets fail. Thank you for sharing your thinking on this web site.

 79.   elementy kute rašo:

  Nice post. I hope there will be more new information. An interesting blog will soon come back;) Please visit my website elementy kute Leave a comment:)

 80.   profile elewacyjne rašo:

  Much of the information. Soon I come back to the blog.

 81.   karen millen uk rašo:

  The content of your blog is exactly what I needed, I like your blog, I sincerely hope that your blog a rapid increase in traffic density, which help promote your blog and we hope that your blog is being updated and placed can always be richer and more colorful.

 82.   pozycjonowanie rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 83.   Juana Sumida rašo:

  Thank you for the helpful information! I’d never have gotten this on my own!

 84.   Kreditantrag abgelehnt rašo:

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he in reality bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s extremely helpful for me. Big thumb up for this weblog submit!

 85.   babyfon test rašo:

  Rattling wonderful visual appeal on this site, I’d rate it 10 10.

 86.   Maya rašo:

  With all the doggone snow we have gotten recently I am stuck indoors, fortunately there is the internet, thanks for giving me something to do. :)

 87.   www.Alegro.pl rašo:

  The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my choice to learn, however I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you might repair if you werent too busy searching for attention.

 88.   Gabrielle rašo:

  Hey friend can i publish some paragraph of your article on my little blog of university.I have to publish a good articles out there and i really think your post Fits best into it.I will be grateful to give you an source link as well.I have two blogs one my own and the other which is my college blog.I will publish some part in the university blog.Hope you do not mind.

 89.   Rudolf Ringham rašo:

  If only my personal articles appeared as if this particular! That is a enhance, btw?-I ‘m new to weblog publishing as well as reading through various blog posts is helping me out with my very own. Any info you could throw my personal method to assistance is really valued. Just good information on this post!

 90.   kołdry rašo:

  I think that is among the such a lot vital info for me. And i am glad studying your article. But should commentary on few common things, The web site taste is wonderful, the articles is in reality nice : D. Just right activity, cheers

 91.   hair removal review rašo:

  My favorite is twitter image. Since I still use twitter common background. Its not too impressive, is it? So I better change it soon, more custom and more unique, sweet! Thanks a lot!

 92.   lady gaga sunglasses crystal rašo:

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on.You have done an impressive job!

 93.   sportster bobtail rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 94.   sportsstuff rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 95.   sports science degree rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 96.   music keyboard cover rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 97.   Motorola HS850 Bluetooth Headset rašo:

  I needed to compose you one very small note in order to say thank you as before regarding the pleasing strategies you have documented at this time. It has been really incredibly generous with you in giving publicly exactly what many of us could have marketed for an electronic book to make some profit on their own, primarily considering the fact that you might have done it if you wanted. Those tactics likewise acted to be a good way to know that many people have similar keenness much like my own to realize whole lot more with regard to this matter. I’m sure there are millions of more fun instances in the future for individuals that read carefully your website.

 98.   music lyrics way back into love rašo:

  olá amigos, com certeza enviar um torpedo de graça está cada vez mais custoso devido ao bloqueio das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu torpedo mas nem sempre chegam destinatário final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que enviam e nada chega. Para onde está indo as meus SMS? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de comprar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar serviços para mandar SMS barato.

 99.   lady gaga born this way album release date rašo:

  I am having a weird problem I cannot seem to be able to subscribe to your RSS feed, I am using google reader Fyi.

 100.   youtube sports bloopers rašo:

  I can’t get enough of your site. It’s really a great read. Did you start doing this on your own or with a group of people? It’s quite an impressive feat to have gathered such great content. Keep up the fine writing!

 101.   music stand lightweight rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 102.   user manual Emerson EM11 rašo:

  very good publish, i actually love this web site, carry on it

 103.   Esther Barnas rašo:

  I do believe all of the ideas you’ve offered to your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very brief for newbies. Could you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

 104.   music downloads free rašo:

  Took me time to read all the responses, but I truly loved the article. It turned out to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 105.   music videos for myspace rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 106.   Manual Warriors rašo:

  I perform tons of number crunching for these types of games because I think that history will usually give us an idea of what can happen in the future. I’m sure you know that sometimes its really hard to figure out the winning team in professional football. This is why I recommend using statistics for basketball.

 107.   auto credit loans rašo:

  Intriguing, I’m interested what the stats take your own initial position now there…

 108.   musica electronica 2011 rašo:

  Howdy, a helpful article buddy. Thank you Unfortunately I’m having issue with the rss feed. Don’t know why Unable to subscribe. Does anybody else facing similar RSS feed issue? Anyone who knows please respond. Thanks!

 109.   inchristian louboutin rašo:

  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 110.   alcachofa rašo:

  “Courage is the discovery that you may not win, and trying when you know you can lose.” Alcachofa

 111.   Buy iPad rašo:

  I really enjoyed readingyour blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 112.   inchristian louboutin rašo:

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 113.   prom dresses store rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of affordable prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 114.   diesel generator rašo:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 115.   hostgator coupon codes rašo:

  I like the great article that you have share here. I will bookmark your site!

 116.   viagra rašo:

  I’m often excited to visit this weblog in the evenings.Please keep on churning out the content. It’s really entertaining.

 117.   Gucci handbags rašo:

  I don’t necessarily agree however I can understand where you are coming from with that. At least it was well thought out.

 118.   SEO Services India rašo:

  It indeed does take bit to find awesome information like this. Thanks a ton.

 119.   Andersen Wang rašo:

  It’s really a great and useful piece of information. I’m glad that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 120.   good pick up lines rašo:

  Hey there. I need to to inquire a little something…is the following a wordpress site as we are thinking about shifting over to WP. Additionally did you make this theme on your own? Cheers.

 121.   hostmonster coupon rašo:

  nice article. Very informative. Thanks for sharing.

 122.   Facebook Emoticons rašo:

  This loaded up really fast for me and its exactly what Im looking for. Thanks

 123.   pbs kids games rašo:

  Normally I don’t comment on any posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 124.   pbs kids games rašo:

  Book-marked, I really like your post!

 125.   coupon hostgator rašo:

  Fantastic post. Thank you for posting this informative post.

 126.   dreamhost coupon code rašo:

  nice post. Interesting information.

 127.   hostgator coupon reseller rašo:

  Your site is awesome. When is the next post about this topic comming?

 128.   promos rašo:

  certainly like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 129.   Herve Leger dress sale rašo:

  Hello, just discovered your blog through Search engines, and identified so that it really is truly informative. I am going to remain attuned for this device. Many thanks!

 130.   Cecila Mcanulty rašo:

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 131.   louis vuitton rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 132.   cheap louis vuitton handbags rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod,[url=http://louisvuittonhandbagsoutlet.info]lv bags[/url] and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 133.   Hermes Outlet rašo:

  A person created some good points presently there. I did so a crusade about them and located nearly all people could have the same idea together with your blog site. Thank you! actually helpful publish.

 134.   Cheap Beats by dre rašo:

  Disgrace the other Paul cannot study from your pet significantly.

 135.   iPhone 5 rašo:

  You completed a few nice points there. I did a search on the subject matter and found mainly people will go along with with your blog.

 136.   louis vuitton rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 137.   Marc Jacobs Sunglasses rašo:

  Everyone do buy customized jewellery cute easily, whereas are too additional Everyone acquire designer jewellery.

 138.   Gps navi rašo:

  I had trouble looking at this in Chrome but it works fine in Internet Explorer. Anway, the information is good. I am very happy to have discovered this.

 139.   nexus one blog rašo:

  Loving the layout, how did you get you blog to look like this. Plus its very well written. THANKS

 140.   Addicting Games rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 141.   Colothin rašo:

  Nice post indeed. I hope you’ll be preserve writing I will look forward for much more reading inside the future.

 142.   buy ambien rašo:

  wonderful publish, I love it. I also buy ambien a lot. You really should buy ambien too. I will travel to the total USA and buy ambien there and in other spots to. i will be downtown, you know for what ? just to buy ambien. I will sleep a whole lot following buy ambien and that it usually make me experience so great. I will be buy ambien in a pharmacy or one more spots, no matter what the lifestyle consider me .

 143.   Addicting Games rašo:

  Book-marked, I really like your blog!

 144.   Reyna rašo:

  Everyone loves it,Outstanding article.We’re put this into work with 1 these days.We appreciate you sharing this.To Your Success!

 145.   Drupal Development rašo:

  I found your posting to be insightful! Thank you.

 146.   suplementy rašo:

  Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish amazing. Wonderful job!

 147.   Barry Brands rašo:

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 148.   Long Seggerman rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next article, I’ll try to get the hang of it! Regards, Long Seggerman

 149.   sears carpet cleaning discount rašo:

  whoah this blog is magnificent i like studying your posts. Keep up the good work! You understand, a lot of persons are searching round for this info, you can help them greatly.

 150.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  I conceive this site contains very wonderful written subject matter articles .

 151.   Fototapety dla dzieci rašo:

  I enjoy the efforts you have put in this, thanks for all the great articles .

 152.   pick up artist wingman rašo:

  cool page bro! i’m a pick up artist

 153.   Keneth Mckenny rašo:

  I simply want to mention I am just beginner to blogging and seriously loved you’re blog site. Likely I’m want to bookmark your website . You definitely have terrific articles and reviews. Bless you for sharing with us your web-site.

 154.   Plantas Purificadoras rašo:

  Attractive component of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your weblog posts. Anyway I will be subscribing for your feeds and even I success you get admission to constantly quickly.

 155.   sears carpet cleaning coupons rašo:

  I have been browsing online greater than 3 hours lately, but I never found any interesting article like yours. It?s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will likely be much more useful than ever before.

 156.   Best looking tiles rašo:

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 157.   angielski online rašo:

  Lovely just what I was searching for.Thanks to the author for taking his clock time on this one.

 158.   sears carpet cleaning discount rašo:

  advertising

 159.   sears carpet cleaning discount rašo:

  I don?t even understand how I ended up here, but I believed this post was great. I do not understand who you might be however certainly you’re going to a famous blogger should you are not already ;) Cheers!

 160.   Used Cars NJ rašo:

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I?ll be subscribing in your feeds and even I success you get right of entry to persistently quickly.

 161.   Used Cars NJ rašo:

  Undeniably consider that that you said. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest factor to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked at the same time as other folks think about concerns that they just don’t recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side effect , folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 162.   Moto Allegro Pl rašo:

  Wow! Thank you! I continually wanted to write on my website something like that. Can I include a portion of your post to my website?

 163.   spodnie męskie rašo:

  Loving the information on this web site , you have done great job on the blog posts.

 164.   ipad printers rašo:

  I like the valuable information you supply on your articles. I?ll bookmark your weblog and check again right here regularly. I’m quite sure I?ll be told lots of new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 165.   forex trade system rašo:

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a very well written article. I?ll make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thank you for the post. I?ll certainly comeback.

 166.   Redondo Beach CA dentist rašo:

  cool site.

 167.   Natural store bathrooms rašo:

  This page really answered my question, cheers!

 168.   how to change your life rašo:

  i just posted something like this on my blog. Very interesting stuff.Looking forward to reading more from your blog, congrats!

 169.   how to unlock iphone 5.0.2 rašo:

  awesome website.

 170.   Radha Damodar rašo:

  Thanks , I’ve just been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 171.   noida flats rašo:

  Thanks , I’ve just been searching for info approximately this subject for a while and yours is the best I’ve discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the source?

 172.   Hotels in London rašo:

  man, I’ve been in quest of for this information in every direction the the interwebs. right on

 173.   free music videos online rašo:

  Wow, awesome blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you make blogging look easy. The entire look of your web site is great, let alone the content!

 174.   ringtones rašo:

  What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help different customers like its helped me. Great job.

 175.   financial news rašo:

  Great page, this Shed some light on the issue.

 176.   publish a book rašo:

  i just wrote something similar to this on my web-site. Very enjoyable stuff.Looking forward to seeing more from your place, congrats!

 177.   reputation management rašo:

  neat site, i’d love to have some more information on the subject

 178.   Cazares210@gmail.com rašo:

  Thank you a lot for giving everyone remarkably special opportunity to discover important secrets from this web site. It’s usually very pleasurable and also stuffed with fun for me and my office co-workers to search your site on the least thrice in a week to learn the fresh issues you have. And definitely, I’m also actually satisfied with all the sensational information you serve. Certain 1 facts in this posting are without a doubt the simplest we have all ever had.

 179.   Rasey51@gmail.com rašo:

  obviously like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 180.   affiliate marketing rašo:

  This post really answered my problem, cheers!

 181.   sears carpet cleaning discount rašo:

  I’ve been surfing on-line more than 3 hours these days, yet I by no means found any interesting article like yours. It?s beautiful worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as you did, the web will likely be a lot more helpful than ever before.

 182.   sears carpet cleaning discount rašo:

  Hi there, You have done a fantastic job. I?ll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.

 183.   online dating rašo:

  I just read your site on google and read some of your early writting.neat blog,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your web-site, thanks!

 184.   best Christmas toy trains rašo:

  I blog regularly and i really in love with your page. The page has really peaked my interest. I am going to remember your web-site and keep searching for new articles.

 185.   cheap web hosting rašo:

  terrific place. I learn something new on a blogs often. I’d like to post some of the content on my page hope you don’t care. Natually I’ll give a link to your web-site. thanks!

 186.   ugg sale online rašo:

  Hello! I just would like to congratulate you for the superb site you have here on this post. I will be coming back to your page for more soon, congrats!

 187.   sony led fernseher rašo:

  i have been searching all over for site like this. cheers

 188.   Serious SAM 3 rašo:

  This stuff really answered my problem, cheers!

 189.   Pdf bookmaker rašo:

  This is a great site. thanks for blogging it. right on

 190.   D&Co rašo:

  it could be me it’s me but it looks like the site layout is a little skewed to the left. it might be my chrome browser though. anyway

 191.   nerf guns rašo:

  OMG, I’ve been scouring for this page far and wide the the net. right on

 192.   SEO Companies rašo:

  i have been looking all over for site like this. thank you

 193.   Baby wrap rašo:

  amazing, I’ve been cashing after for this site throughout the internet. thanks

 194.   internet marketing turorials rašo:

  I was profoundly excited to happen upon this web-site.I wanted to salute you for your time for this neat read!! I unequivocally enjoyed every little bit of it and I have you saved to check out the new stuff on you blog.

 195.   Curtis Hornby rašo:

  My partner and i still can not quite think I could become one of those reading through the important tips found on your web site. My family and I are sincerely thankful on your generosity and for providing me the advantage pursue my chosen profession path. Thank you for the important information I managed to get from your web page.

 196.   Lincoln CA dentist rašo:

  cool blog. thank you

 197.   Call Center Firm rašo:

  I just came upon your post on google and saw a few of your early writting.cool stuff,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to reading more from your blog, Thanks for sharing!

 198.   BLENDERS rašo:

  i have been looking all over for page like this. thanks

 199.   Palm Coast rašo:

  very terrific blog, i positively like this site, cheers

 200.   Palm Coast rašo:

  i just wrote something similar to this on my web-site. Very terrific stuff.Looking forward to reading more from your post, thanks!

 201.   Attract Financial Success rašo:

  I blog a lot and i really appreciate your place. The page has really peaked my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for new information.

 202.   glitter text effects rašo:

  This post really answered my problem, cheers!

 203.   learn English rašo:

  I just uncovered your website on google and looked through a few of your early posts.neat blog,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your site, Thanks for sharing!

 204.   Tulsa Optometrist rašo:

  maybe it’s me but it looks like the site layout is a kinda off center. it might be my laptop though. anyway

 205.   Give for Free rašo:

  awesome blog.

 206.   hotel deal rašo:

  nice website, i’d love to have some more information on the topic

 207.   Schnell Geld rašo:

  Great site.

 208.   breast enhancement rašo:

  Good page …. Just killing some time at school browsing searches and found your site. Awesome looking site. I will have to add your blog to come back and see what’s new. Merry Belated Christmas!

 209.   Secrets rašo:

  Good post …. Just killing some time at the uni browsing searches and found your blog. Awesome looking place. I’ll have to remember the blog to browse it. Cheers!

 210.   Finding A Profitable Niche rašo:

  This is a great site. thank you for putting this up. right on

 211.   meal replacement shake rašo:

  This page really answered my issue, thank you!

 212.   Peggy Brentley rašo:

  Nützlich Artikel kann i Verbindung dieses auf meinem Aufstellungsort? Danke

 213.   making money rašo:

  I was absolutely happy to find this place.I wanted to thank you for your time for this cool read!! I unequivocally enjoyed every little bit of it and I have you saved to check out the new stuff on you blog.

 214.   Chinchilla rašo:

  This site really answered my problem, cheers!

 215.   bearings interchange rašo:

  This is a great web site. thank you for putting this up. thanks

 216.   SEO softwares rašo:

  Great stuff, this helped me under stand the topic better.

 217.   websites for sale rašo:

  This page really answered my issue, keep it up!

 218.   asu girl rašo:

  enjoyable post. I read something new on a blogs everyday. I’d like to share some of the writting on my web-site i hope you don’t care. Natually I’ll give a link to your post. !

 219.   websites for sale rašo:

  hey! I just would like to congratulate you for the enjoyable post you have here on this web-site. I will be coming back to your site for more soon, thanks!

 220.   cheap term life insurance rašo:

  informative website. cheers

 221.   Auto insurance Texas rašo:

  This blog really answered my issue, keep it up!

 222.   Enduro desert riding rašo:

  I can‘t believe it, I’ve been looking high and low for this page all over the google. cheers

 223.   Mobile phone simulator rašo:

  I blog regularly and i really am greatful for your site. The post has really peaked my interest. I am going to save your stuff and keep searching for new content.

 224.   Investment advice rašo:

  Great information, i really enjoyed it.

 225.   UK Payday Loans rašo:

  awe-inspiring web site. I read something new on a blogs often. I’d like to post some of the work on my web site i hope you don’t care. Natually I’ll give a link to your website. Thanks for sharing!

 226.   recipes online rašo:

  I’m not sure if it’s me but it seems like the site layout is a bit messed up. it might be my version of IE though. anyway

 227.   HEARERS OF GOD rašo:

  amazing, I’ve been looking high and low for this page far and wide the the net. cheers

 228.   unlock codes rašo:

  I can‘t believe it, I’ve been in quest of for this page throughout the internet. right on

 229.   online dating service rašo:

  I blog a lot and i really in love with your site. The post has really peaked my interest. I am going to bookmark your post and keep hoping for new content.

 230.   infinitealoe rašo:

  I just unearthed your post on the interweb and went through some of your early posts.wonderful web-site,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your stuff, thank you!

 231.   Carpet Cleaning rašo:

  Great info, i really enjoyed it.

 232.   tulsa optometrist rašo:

  interesting page, i really enjoyed it.

 233.   Gilberto Grav rašo:

  Hello there, just become alert to your weblog via Google,my site is http://www.chilggoooto.com

 234.   St. Louis foreclosure help rašo:

  cool page, this helped me under stand the topic better.

 235.   sales training rašo:

  interesting web site. I learn something new on a blogs often. I’d like to use some of the information on my page i hope you don’t mind. Natually I’ll give a link to your page. congrats!

 236.   ahorrar dinero rašo:

  Good site …. Just killing some time surfing the internet and found your web site. Neat looking site. I’ll have to save this stuff to come back. Merry Belated Christmas!

 237.   new rap songs rašo:

  very fabulous site, i unquestionably love this stuff, cheers

 238.   langue blanche rašo:

  I was really happy to stumble upon this website.I wanted to salute you for your time for this neat read!! I without a question enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to check out the new stuff on you website.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.