BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Jos didenybė visuomenės nuomonė – kokia ji apie progresinius mokesčius?

Paskelbta, kad daugelis žmonių Lietuvoje pritaria progresniams mokesčiams. Nenuostabu, kai klausimas pasufleruoja atsakymą.

Kaip galima suprasti iš paskelbtos informacijos, klausiama buvo nuo kokios sumos pajamas reikia apmokestinti daugiau.

Taip atsiskleidžia žmogiškosios prigimties niuansai. Pavydas bei savanaudiškumas - veiksniai lemiantys požiūrį į vieną ar kitą klausimą.

Juk jei klausiama kokias pajamas apmokestinti labiau, iš karto galima pasilyginti, kokios atsakančiojo pajamos šiandien. Atitinkamai sukuriama galimybė (ar regimybė), kad didesnį tarifą mokės kažkas kitas, o ne pats atsakantysis…

Palyginimui galiu pateikti kitą tyrimą, kurį apie progresinius mokesčius, kaip suprantu, pagal tą pačią metodiką atliko ta pati tyrimų kompanija.

Jame buvo klausiama kiek pats asmuo sutiktų mokėti mokesčių, jei jo atlyginimas būtų tūkstantis, du,trys, penki, ar septyni tūkstančiai litų.

Atsakymai iliustruoja, kad jokio progresyvumo žmonės nepageidauja, išskyrus tai, kad nuo tūkstančio ar dviejų tūkstančių litų atlyginimo norėtų mokėti apie dviem procentiniais punktais mažesnį mokestį.

Šį žmonių pageidaujamą skirtumą su kaupu realizuoja šiandien esantis mokesčių progresyvumas per neapmokestinamąjį minimumą.

Taigi, kai klausiama konkrečiai apie pačius žmones ir jų preferencijas, o ne apie tai, kaip apmokestinti kitus, Lietuvos žmonės nenori jokio progresyvumo.

Tie, kas nori orientuotis į visuomenės lūkesčius, turi remtis ne teoriniais žmonių pasvarstymais apie kitus, o išsakytais lūkesčiais apie juos pačius.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (142) | “Jos didenybė visuomenės nuomonė – kokia ji apie progresinius mokesčius?”

 1.   ilgius rašo:

  gera iliustracija, kaip norint galima sumaniai manipuliuoti naudojantis apklausomis

 2.   Gediminas Gee rašo:

  Gaila tik, kad p. Simasiaus nuomone pasiklys bloguose, kai atliktos apklausos placiai nuskamba visuose delfiuose, kuriems matyt pelningiau skelbti krastutines zinias.

 3.   Regis rašo:

  Gerbiamas ministras kaip ir kiti tokiai atvejais sąmoningai ar ne pamiršta, kad egzistuoja pajamų mokesčio lengvatos pagal kurias dalis sumokėto mokesčio yra gražinama. Kaip tokiu atveju su tuo progresyvumu? Parodykit nors vieną nors kiek protingesnį žmogų kuris nesugrąžina dalies mokesčio už gyvybės draudimo ar būsto paskolos įmokas. Suprantu, kad diskutuojant apie tikrą, o ne menamą progresyvumą to geriau neminėti, kaip ir apskritai pateikti duomenų kiek gi yra žmonių sąžiningai nuo visų savo pajamų sumokančių valstybės nustatyto tarifo dydžio mokestį.

  Visa tai parašiau nes pasirodė į temą prie: “Taip atsiskleidžia žmogiškosios prigimties niuansai”

 4.   Rytis rašo:

  Visada sakiau, kad mokesciu reikia duoti zmonems moketi patiems, o ne uzkrauti sia nasta imonems. Taip issisprestu aibe socialiniu ir politiniu problemu. Apskritai tai pastaroji pareiga apskaiciuoti, ishskaicioti ir pervesti i biudzeta mokescius uz darbuotojus yra kvestionuotina konstitucingumo aspektu.
  Kodel imone turi uz darbuotoja apskaiciuoti kiek nuo jo pajamu priklauso moketi mokesciu? Kodel siuos mokescius turi pervesti uz darbutoja i biudzeta? Imonei uz sia “paslauga” valstybei niekas nekompensuoja ir priesingai, suklydus - yra baudziama.
  Atsakymas - nes taip ipareigoja istatymas, kaip zinia - neatsakymas, jeigu tarsiu kad sios teises normos yra antikonstitucines.
  Valstybe negali uzkrauti vienu privaciu asmenu prievoliu kitiems privatiems asmenims ir niekaip uz tai nekompensuoti pastariesiems uzkraunamos nastos. Valstybine pasirinkdama mokesciu politika, jos igyvendinimo tvarka turetu nepazeisti asmens teisiu ir neuzkrauti daugiau pareigu nei leidzia pagrindindinis salies istatymas.
  Tiesa sakant, gal net butu visai idomu pasibylineti del siu prievoliu…

 5.   romas rašo:

  kaip derinasi žodžiai Szimaszus ir lietuvis ? Arba laisvosios rinkos instituto vadeiva ir teisingumo ministras? toks ministras/retas iš visų/,kuris neskelbia savo el.pašto ir kurio biografijoj nuo 1974 iki 2000 metų “skylė? Kuriam pedofilija ne taip baisu,kaip nusikaltusių teisėjų darbo nuobauda ar atlyginimų sumažinimas.
  O progresiniai mokesčiai “neteisybė”(kai žmonės aplink skursta,o sukčiai ir lobistai-lubistai krauna turtus is vargetų darbo.) kai oligopolinės farmacinės šutvės plėšia žmones(pažiūrėk savo ”polonia tv” draugelių ten vaistų kainas).Beje,kodėl dar lenkiškai nemoki,jei sutinki su jų priekaištais Lietuvai?

 6.   kas ileido idiotus i interneta? rašo:

  idiote zmones isvis nenoretu moketi mokesciu, bet jeigu jau prievartauja moketi, tada ir progresyvumas privalo buti

 7.   Simas rašo:

  As moku daug mokesciu jau beveik 14 metu ir sutikciau moketi daugiau ir toliau, bet pvz. Navickas nemoka ir man butu pikta jei ta neteisybe didetu.
  As idarbinu 10 zmoniu vis ta laika, uz kuriuos taip pat moku mokescius.
  As perku arba nuomojos automobilius ir LT bendroviu, o koks Grazulis is LV.
  Mokedamas didelius mokescius as ir mano seima (ne)gauna ta pacia “nemokama” medicina. Netekes darbo as gauciau pasalpa, kuri butu tik maza dalis mano menesio mokesciu imokos ir tik pusmeti, nepaisant kad mokejau 14. Pensija butu tik desimtadalis atlyginimo.
  Ar tai teisinga?
  Kaip su visuotiniu deklaravimu kuris pasirode “per brangus” anam seimui pereita rudeni?

 8.   Martynas rašo:

  Sutinku su ministru. Dauguma progresinio mokescio “noretoju” nori kad ta mokesti moketu kazkas, bet ne jie. Kad kazkas daugiau surinktu mokesciu. Kitais zodziais nori atimt to ko patys nesugebejo pasiekt. Paprastas neoriginalus pavyzdys:
  Zmogus baige 12 klasiu, isvaziavo i Uk paklot plyteliu, gryzo pries kokius 2 metus, dabar cia dirba uz ~1500 ir piktas ant visu ir reikalauja “teisingumo” ivedant dar progresyvesnius nei dabar yra mokesciai.
  Kitas zmogus baige 12 paeme paskola pragyvenimui/moklsui ir dar mokesi bakalaura+magistra (6m.) smarkai are ir gavo salyginai nebloga darba. Dabar grazina paskola uz moksla ir dar jam uzkrauna mokescius kuriu negavo is pirmojo nes anas negalejo/nenorejo/nesugebejo.

 9.   Dwight Petillo rašo:

  http://growinches.net

 10.   Catherine Kadlec rašo:

  Hello.This post was really remarkable, especially since I was browsing for thoughts on this subject last week.

 11.   Brenda Summers rašo:

  Thank You for the excellent page. I loved reading it!

 12.   poker news rašo:

  Check the pre-eminent instal about poker news.

 13.   African Mango rašo:

  I think, that anything serious.

 14.   Ted Goyer rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 15.   link blog rašo:

  Rental properties are huge investments in a landlords time and money. However, with proper care and the right amount of attention, owning a rental property can pay off big time.

 16.   RV Parts and Accessories rašo:

  Hey. Is there a reason why this page looks screwed up in Chrome? Anyway a bit of advice, do a second writeup soon!

 17.   VigRX rašo:

  It is remarkable, this valuable opinion

 18.   ruleta rašo:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 19.   George Lukacs rašo:

  Im searching for the net trying to find just how to do this blog site thing and your website is almost certainly really impressive.

 20.   golfers elbow treatment rašo:

  Dude, please tell me that youre going to write much more. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just too important to be missed. Youve received so considerably to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 21.   roleplay rašo:

  How is it that just anybody can write a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something incredibly impressive –more like youve painted a fairly picture above an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you definitely think that you can get away with adding some fairly pictures and not really say something?

 22.   le phone lenovo rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive arrive across in some time! Its just incredible how substantially you can take away from a little something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put together a terrific blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see weblog!

 23.   rochester salons rašo:

  Dude, please tell me that youre going to create extra. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just too important to become missed. Youve obtained so considerably to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 24.   edmond ok roofing contractor rašo:

  Greetings! Thanks for putting this up. If you every need roofing work I can highly recommend Land Enterprises LLC Roofing Company 7042 Highwater Circle Suite C Edmond, OK 73034 (405)359-3951 http://www.landroofingokc.com info@landroofingokc.com They reroofed my building at an affordable price and it turned out awesome! Thanks again! -Alison

 25.   Download Never Say Never Movie rašo:

  Resources these as the one you mentioned here will be extremely helpful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my personalized blog. I’m sure my site site visitors will come across that quite beneficial.

 26.   iphone jailbreak rašo:

  I must say, as substantially as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a great grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 27.   hemoccult test rašo:

  Fairly insightful post. Never thought that it was this simple after all. I had spent a good deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 28.   ganar dinero rašo:

  I think youve produced some really interesting points. Not as well many people would truly think about this the way you just did. Im seriously impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so substantially class. Very good 1 you, man! Genuinely good things here.

 29.   Newcastle Airport Car Prking rašo:

  Terrific Article, I come across comming in your blog generally and genuinely should congragulate your guys for writing this kind of captivating blogs. Spekaing of which i have a blog myself and I hope it is possible to have a look and let me know what you believe you can read blog

 30.   anti aging rašo:

  Thank you for an additional good article. Exactly where else could anybody get that type of data in such a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am around the look for this kind of details.

 31.   What are the benefits of aloe juice rašo:

  I admire the useful data you provide in your content articles. I’ll bookmark your blog and have my kids verify up right here normally. I am very certain they will learn a lot of new stuff here than anyone else!

 32.   Poor diet habits rašo:

  I admire the useful details you offer inside your content. I will bookmark your weblog and also have my children examine up right here generally. I’m fairly certain they will discover lots of new things here than anyone else!

 33.   r4 card ds rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always look for people to examine out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 34.   replacement glass windows rašo:

  Thank you for an additional wonderful write-up. Where else could anybody get that type of information and facts in this kind of a ideal way of writing? I have a presentation subsequent week, and I am to the appear for this kind of information and facts.

 35.   yoga mat rašo:

  How is it that just anybody can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said anything incredibly impressive –more like youve painted a pretty picture more than an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you definitely think that you can get away with adding some quite pictures and not seriously say something?

 36.   porno rašo:

  chaste, exceptionally blog on greasy loss. partnership helped.

 37.   hollywood cosmetic dentistry rašo:

  I think youve created some actually interesting points. Not also many people would basically think about this the way you just did. Im actually impressed that theres so very much about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so significantly class. Superior 1 you, man! Actually good things right here.

 38.   star wars tor credits rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anybody comes throughout it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You certainly put it in perspective for me.

 39.   cabbage soup diet rašo:

  I was very happy to seek out this site.I wanted to thank you for this great learn!! I undoubtedly enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 40.   cabbage soup diet recipe rašo:

  There are certainly numerous details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you convey up where a very powerful factor might be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 41.   College loan consolidations rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any data on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, i’m always look for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 42.   How to install exchange tools for active directory rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from one thing simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a terrific weblog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see blog!

 43.   find me rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and appreciate mastering far more on this topic. If achievable, as you acquire experience, would you thoughts updating your blog with much more facts? It’s very helpful for me.

 44.   oxyhives rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a very good book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your info. I am very glad to see this kind of info which I was searching for a lengthy time.

 45.   beste Browsergames rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im fairly positive Id have a fair shot. Your weblog is great visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this subject.

 46.   raw food diet rašo:

  Properly, this is my very first go to to your weblog! We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new initiative in a neighborhood throughout the same niche. Your weblog provided us helpful info to work on. You will have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 47.   exercise basics rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any information on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if achievable feel free to let me know, i’m always look for people to examine out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 48.   Cannes hotels rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how significantly you can take away from a thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great weblog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 49.   wii homebrew rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to create far more. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just also important to be missed. Youve got so very much to say, these knowledge about this topic it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 50.   teeth implant cost rašo:

  This was a truly incredibly excellent submit. In theory I’d wish to write like this also - getting time and actual effort to make a great piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a little something done.

 51.   Aroma rice cooker rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again inside the future to check out your blogposts down the road. Thanks!

 52.   3d flight simulator rašo:

  This was a really pretty superior submit. In theory I’d like to publish like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a little something done.

 53.   Insurance rašo:

  Terrific job here. I really enjoyed what you had to say. Keep heading because you definitely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see far more of this from you.

 54.   Watch Movies rašo:

  Great job right here. I genuinely enjoyed what you had to say. Keep heading because you undoubtedly bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see much more of this from you.

 55.   erotic massage guide rašo:

  I admire the beneficial data you offer inside your articles or blog posts. I’ll bookmark your blog and have my children verify up right here normally. I’m very positive they will learn lots of new stuff right here than anybody else!

 56.   Aspergers rašo:

  Good to be going to your blog again, it has been months for me. Properly this write-up that i’ve been waited for so long. I require this write-up to total my assignment within the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, fantastic share.

 57.   kenwood chef titanium rašo:

  Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the write-up. It proved to become Very helpful to me and I am certain to all the commenters here It’s always great when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this article.

 58.   Horse Supplements rašo:

  Great to become browsing your weblog once more, it has been months for me. Well this post that i’ve been waited for so lengthy. I require this post to total my assignment in the school, and it has same topic together with your write-up. Thanks, terrific share.

 59.   Jack rašo:

  can you post somemore like this ?

 60.   Emma Mae rašo:

  Thank you for an additional good post. Where else could anyone get that kind of data in this kind of a perfect way of writing? I have a presentation subsequent week, and I am around the look for such facts.

 61.   diesel trucks rašo:

  I admire the beneficial information and facts you provide inside your articles. I’ll bookmark your blog and have my children verify up right here often. I’m very positive they’ll discover lots of new things right here than anyone else!

 62.   plumbing phoenix rašo:

  Good job right here. I actually enjoyed what you had to say. Keep going because you absolutely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see far more of this from you.

 63.   amazon code generator rašo:

  Pretty insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a great deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 64.   hospitality rašo:

  Sick! Just acquired a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t operate on my aged one.

 65.   carpets rašo:

  nice article thanks for the info very helpful

 66.   johnny smoes rašo:

  Quite insightful publish. Never thought that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 67.   internet marketing forum rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive acquired a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You certainly put it in perspective for me.

 68.   star wars tor credits rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im pretty certain Id have a fair shot. Your blog is excellent visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this subject.

 69.   Computers & Technology rašo:

  How can you let me and others post none related info. Please stop this, as you are not gaining any friends.

 70.   African mango rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is unquestionably worth a read if anybody comes across it. Im lucky I did because now Ive acquired a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You surely put it in perspective for me.

 71.   Education rašo:

  I think youve produced some really interesting points. Not too many people would essentially think about this the way you just did. Im seriously impressed that theres so considerably about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so substantially class. Great one you, man! Really terrific stuff here.

 72.   Gregory Despain rašo:

  I am not real good with English but I come up this real leisurely to translate.

 73.   carpets rašo:

  very good article thanks for the info

 74.   Travel & Leisure rašo:

  RSS Weblog Comments and Aggregators The use case for the comments element in RSS, which enables weblogs to provide a link to a form where comments from readers are accepted.

 75.   cheap carpets rašo:

  a very good read very good blog will be looking out for more of these blogs

 76.   social Media San Diego rašo:

  thanks for sharing your fantastic post,wish a good day.

 77.   Strattera rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 78.   Sedona real estate rašo:

  Ive been meaning to read this and just never got a chance. Its an issue that Im really interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, 1 of the most effective that Ive seen. This weblog surely has some information on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 79.   shorten url rašo:

  This has to be one of my favorite posts! And on top of thats its also very helpful topic for newbies. nice one a lot for the information!

 80.   carpet rašo:

  very enjoyable read i have learnt a lot from this post

 81.   Barbara rašo:

  A lot of thanks for every one of your work on this site. Debby really likes working on investigation and it’s really simple to grasp why. I learn all of the lively method you produce practical suggestions on the web site and inspire contribution from others on that subject matter plus my child is truly studying a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You have been doing a dazzling job.

 82.   Oscar Scott rašo:

  You have got to check this one out. I have honestly made over $500 since I started using this arbitrage software 3 days ago.At long last I am actually earning some money.Click on my name for more details, dont forget to thank me when you start winning.

 83.   Mason Callagy rašo:

  Outstanding article and easy to understand description. How do I go about getting permission to post part of the article in my impending news letter?

 84.   układ wydechowy rašo:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 85.   test test rašo:

  i was just surfing along and came upon your website. just wantd to say good blog and this page really helped me.

 86.   artificial insemination cost rašo:

  Cool

 87.   Hilton Weichbrodt rašo:

  Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work. Full Heal?

 88.   Tanisha Doescher rašo:

  Of course, what a great site and informative posts, I will add backlink - bookmark this site? Regards, Reader

 89.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 90.   musical saw silent night rašo:

  Happened across your post while searching through yahoo. I go through the 1st paragraph and its fantastic! I do not have enough time to finish it now, but I have bookmarked your website and will understand the rest tonight. : )

 91.   browser inside story bosses rašo:

  I appreciate you for your sensible assess. Everyone & my neighbor had been getting ready to do your homework about that. We ended up a superb guide on that issue through our community catalogue and quite a few books when not as influensive since your information. I will be really pleased to check out similarly info i was browsing for a long period.This produced really delighted

 92.   akciğer kanseri belirtileri rašo:

  sir, thanks really i was searching this

 93.   firefox download youtube rašo:

  Kudos for posting such a useful weblog. Your weblog isn’t only informative and also extremely artistic too. There usually are very couple of individuals who can write not so simple articles that creatively. Keep up the good work !!

 94.   teche federal bank houma la rašo:

  If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 95.   lawyers mildura rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once again inside the long term to verify out your blogposts down the road. Thanks!

 96.   keni styles superman stamina rašo:

  What words… super, remarkable idea

 97.   central heating aylesbury rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned right here will be incredibly useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this web page on my individual blog. I’m positive my site visitors will come across that very useful.

 98.   barnsley central heating rašo:

  Ive been meaning to read this and just never got a chance. Its an issue that Im very interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a wonderful blogger, 1 of the best that Ive seen. This blog certainly has some data on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 99.   family lawyers sydney cbd rašo:

  This was a actually very superior post. In theory I’d prefer to create like this also - getting time and actual effort to make a good piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain anything done.

 100.   Wine Accessories rašo:

  Great job right here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep heading because you undoubtedly bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see additional of this from you.

 101.   property lawyers sydney rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned here will be incredibly helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my particular weblog. I am sure my site website visitors will uncover that quite helpful.

 102.   Illinois Colleges rašo:

  thanx for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the watch out for such info.

 103.   charlotte weight loss products rašo:

  Hey - good blog, just looking around some blogs, appears a quite great platform you are using. I’m currently making use of Wordpress for several of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours as being a trial run. Anything in specific you would suggest about it?

 104.   dictionary software rašo:

  Thank you for another great write-up. Exactly where else could anyone get that kind of facts in these a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am to the look for such information and facts.

 105.   css editor free rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 106.   Antwan Senters rašo:

  I seen your blog using google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 107.   online grammar check rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read more from you. I just feel like you know so very much and know how to make people listen to what you might have to say. This blog is just too cool to become missed. Fantastic things, really. Please, PLEASE keep it up!

 108.   arc flash training rašo:

  I thought it was heading to be some dull previous publish, but it really compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this page on my blog. I’m certain my guests will locate that pretty helpful.

 109.   Bendigo lawyers conveyancing rašo:

  First of all, allow my family enjoy a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 110.   toyota servicing essendon rašo:

  I would prefer to thank you for that efforts you have created in writing this write-up. I’m hoping the exact same ideal perform from you inside the future also. Actually your inventive writing abilities has inspired me to begin my very own BlogEngine blog now.

 111.   Narcisa Fiddler rašo:

  Hello webmaster I like your post ….

 112.   Philip Caal rašo:

  Hi. I read a few of your other posts and wanted to know if you would be interested in exchanging blogroll links?

 113.   free us ipad rašo:

  I enjoy you because of your own efforts on this web site. My aunt really loves engaging in research and it’s easy to see why. We notice all concerning the lively medium you offer rewarding things through this website and boost contribution from some other people about this subject so our daughter has been becoming educated a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re doing a useful job.

 114.   Brynn Louch rašo:

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 115.   Dione Gnabah rašo:

  This is the best post on this topic i have ever read. If you know someone who has had a premature baby, you may not know what to do for them.

 116.   sports bloopers video clip rašo:

  I want to thankx for the efforts you have made in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skill has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 117.   lady gaga meat dress pictures rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 118.   musical cd tanz der vampire rašo:

  Happened across your post while searching through yahoo. I go through the 1st paragraph and its fantastic! I do not have enough time to finish it now, but I have bookmarked your website and will understand the rest tonight. : )

 119.   musica ranchera rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 120.   sportcraft air hockey table accessories rašo:

  I seen your blog using google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 121.   lady gaga born this way mediafire rašo:

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 122.   lady gaga love games wiki rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 123.   lady gaga wiki fame rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 124.   Allegro.pl rašo:

  Thanks a lot for giving everyone remarkably splendid opportunity to read from this site. It’s always very pleasing and also stuffed with fun for me and my office acquaintances to search the blog particularly 3 times in 7 days to read through the latest guidance you will have. And indeed, I am just certainly impressed considering the gorgeous pointers you give. Some two points in this article are without a doubt the best I’ve had.

 125.   Massivholzdielen rašo:

  Parkett

 126.   seo company india rašo:

  Totally, it took me approximately 25 minutes to pull out this awesome post. Thanks so much.

 127.   best bingo sites rašo:

  As a site owner I believe the material here is reallygreat. I thank you for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 128.   seo services rašo:

  In total, it took me roughly 20 minutes to pull out this awesome post. Thanks so much.

 129.   New Era Hats Cheap rašo:

  You’ll find definitely various details prefer that take into consideration. That may be a good point out convey right up. I actually offer the concepts over while standard creativity nevertheless plainly you will find queries similar to the one particular you actually bring way up in which a extremely effective matter may be in truthful very good faith. I wouldn’t determine if guidelines have got emerged rounded difficulties like this, nonetheless sure your career is actually plainly defined as an affordable sport. Each kids really feel the affect of just the moment delight, through out their own life.

 130.   mens silk pajamas rašo:

  I unquestionably agree with the slide structure. Involved a while to read but it surely has been well worth it. I have to be likely to read through added articles on this website and find out in case theres everthing else how fine like that

 131.   free chat rooms online rašo:

  don’t you guys have the facebook page because i need daily announcements of the great

 132.   free chat rooms rašo:

  don’t you guys include the facebook page simply because i need everyday announcements of your great

 133.   bookmark rašo:

  hello there and thank you for your info. I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.. bookmark

 134.   sports watches for men reviews rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 135.   Keneth Kazmer rašo:

  I like the way you are talking about the hair. Also I simply want to mention I am very new to weblog and honestly savored you’re web-site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You really come with incredible stories. Thanks a lot for sharing with us your web page.

 136.   Ardella Chubb rašo:

  You created some decent points there. I looked on the web for the issue and identified most people will go together with together with your internet site.

 137.   Nigel Downum rašo:

  You made some decent points there. I looked on the net for the issue and located most individuals will go together with along with your web page.

 138.   breast enhancement rašo:

  neat stuff, i really enjoyed it.

 139.   Pandora Brodhag rašo:

  This net web site is definitely a walk-through for all the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll unquestionably discover it. http://localgrunts.com/item/20134

 140.   Schweizermeister rašo:

  I was really pleased to uncover this site.I wanted to thank you for your time for this excellent read!! I unequivocally enjoyed all of it and I have you bookmarked to check out the new work on you site.

 141.   Scottie Arena rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are using? I’m having some small security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any solutions?

 142.   Wedding Photographer Brisbane rašo:

  amazing, I’ve been tracking down for this advice far and wide the google. right on

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.