BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip Pavlikas Morozovas pavirto meškiuku

Kadangi daliai mano skaitytojų yra tekusi sėkmė nebesimokyti sovietinės propagandos prikimštoje mokykloje dar „anais” laikais, tai priminsiu kas yra tas Pavlikas Morozovas. Jis tarsi savotiškas komunistinis šventasis - sovietinių pionierių globėjas.

Jo žygdarbis - tai įskųsti savo tėvą valdžiai už sovietų veiklos sabotavimą. Toks šeimos narių įskundimas - faktinis mirties nuosprendis tėvui - buvo aukštinamas kaip socialistinės moralės etalonas.

Taigi, šis tipažas šiuo metu Europos mokesčių mokėtojų dėka tapo meškiuku, tiksliau, Panda Sugėdintoja, vilkinčia marškinėliais su ES vėliava ir aktyviai propaguojančia žaliąjį gyvenimo būdą. Filmukais su šiuo personažu Europos komisijos atstovybė Lietuvoje visaip ragina siekti ekologiškumo, žalumo.

Suprantu, kad reikia taupyti vandenį, elektrą, kad gerai rūšiuoti atliekas, mažiau važinėti automobiliu. Visa tai pats darau.

Tačiau negerai, kai tai daryti skatinama per smurtą, o tokiai propagandai pasitelkiami vaikai - sugėdintojos pandos, kurios pradūrinėja automobiliams padangas, muša suaugusius lazda, televizijos pulteliu ar nusuka ausį. Iš siužetų galima suprasti, kad šitoks „geranoriškas” (taip teigia filmukai) sugėdinimas yra labai sveikintinas.

Nevyniosiu į vatą - man nepriimtina, kai mokesčių mokėtojų pinigai leidžiami abejotinos vertės propagandoms, kuriose dargi naudojami smurtą besirenkantys vaikai ir apskritai pateisinama agresija.

Manau, kad siekdama kilnių arba kilniai skambančių tikslų negalima gilinti ir taip gilių Lietuvos piktžaizdžių: nepagarbos kitam žmogui, smurto. O smurtas šeimose ir tarp nepilnamečių, kaip žinia, Lietuvai ypač skaudžios temos.

Už mokesčių mokėtojų pinigus, spėju, jau buvo finansuota ne viena socialinė akcija prieš smurtą (arba kaip atpažinti smurtą), už darną šeimose. Tai tikrai svarbūs dalykai. Tačiau prieš pradedant kitas akcijas su tokiais pačiais tikslais, pradžiai derėtų nutraukti oficialų smurto ir nepagarbos palaikymą.

Atitinkamą laišką nusiunčiau Europos Komisijos atstovybei Lietuvoje, taip pat ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovei Rimantei Šalaševičiūtei su prašymu įvertinti ar minėti filmukai nepažeidžia nepilnamečių teisių ir interesų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (224) | “Kaip Pavlikas Morozovas pavirto meškiuku”

 1.   Gi: rašo:

  Bet filmukas grazus :) Isties, ekologija svarbu, personazas liuks, situacijos aktualios ir kasdieniskos bet … automatinis peilis desimtmetes rankose tikrai kelia siurpa. Reklama isteisinciau tik jei ji butu skirta vyresnio amziaus nei vaikai ir didesnio issilavinimo zmonems (kaip ir Radioshow ar ctv.lt - tokio humoro reikia, bet ne visiems ir ne pazodziui).

  Berods ar ne Brazilijoj kazkoks filmukas yra sukurtas irgi apie ekologija - kaip sisiojant duse galima taupyti vandeni. Irgi linksma, irgi ekologiska, irgi patrauke demesi, bet be smurto. Tik su higiena prasilenkia :)

 2.   Karvė rašo:

  Visiškai pritariu. Būtent tokios mintys man ir kilo pirmą kartą pamačius tuos Video! Panašu, kad Vidmanto principiniai klausimai per daug nekamuoja…

 3.   paulius.rymeikis rašo:

  Palikit Tadą Vidmantą ramybėje - jis tėra režisierius (na, šiuo atveju ir idėjos autorius), o galutinį produktą tvirtina EK atstovybės žmonės. Kiek žinau, jiems jis patiko ir dar prieš pasirodant eteryje ir tada, kai sulaukė kritikos bangos. Čia ne skonio reikalas, reklama iš ties pavojinga ir EK a galėjo ramiausiai bent jau klipą su padangų durstymų ištrinti iš virtualios erdvės, bet ne - kritikai jiems atrodė nesusipratę žmonės neturintys humoro jausmo. Bet taip, tikriausiai, bus visada, kol socialinių reklamų tinkamumą vertins žmonės neturintys nieko bendra su reklama. Ką jau ten bekalbėti apie jų santykį su socialine reklama…

 4.   Ilona Lūžienė rašo:

  Išties, kiek netikėtas šis p. Remigijaus įrašas. Nesusijęs su teise ar teisingumu. Ir tuo mane džiugina. Šie “Pandos gėdintojos” filmukai - tikrai verti kritiško žvilgsnio. Ne kūrybos požiūriu. Mane išties glumina, kad mažam vaikui yra priskiriama baudėjo funkcija.
  Vis gi, aš labai palaikyčiau idėją, kad reikalinga yra socialinės propagandos koncepcija šalyje. Tam turėtų būti skiriama lėšų ir dirbama kryptingai, siekiant maksimalaus efekto. Norisi, kad mūsų vaikai matytų ir girdėtų per žiniasklaidos priemones ne vien kaip greitai pasiskolinti ar laimėti pinigų, bet ir tai, kad juos galima ir reikia uždirbti, kad mokslas yra tiesesnis ir patikimensis kelias į gerbūvį nei greiti skolinti pinigai.

 5.   Vita rašo:

  O man labai patiko. Kai pirmą kartą pamačiau šias reklamas, taip ir pasakiau garsiai — būtinai atsiras kas nors, kas įžvelgs čia smurto propagavimą ir pan. Mano supratimu, ekologiško ir šiaip socialiai atsakingo elgesio propagavimas apskritai bus suprantamas tik tam tam tikrų vertybių žmonėms. Leisiu pasakyti tiesiau — tai, ką ragina daryti šitie fimukai, bus aktualu/pasieks tik labiau išsilavinusius žmones, kurie supranta alegorijas/simbolius ir sugeba įžvelgti daugiareikšmiškumą. ką noriu pasakyti — kai baiminatės, kad kažką šios reklamos paskatins elgtis brutualiai, manau, jos apskritai nebus jiems nei įdomios, nei aktualios: jie tiesiog “neįkirs” čia transliuojamo message’o. O tas, kurio smegenys pajėgios priimti informaciją apie socialiai atsakingą/ekologišką elgesį, turėtų smagiai pasijuokti ir pradėti įgyvendinti tai, ką siūlo reklama — t.y., tausoti gamtą.

 6.   ruta rašo:

  Ar yra kokiu atgarsiu?

 7.   Donatas rašo:

  Vita “Mano supratimu, ekologiško ir šiaip socialiai atsakingo elgesio propagavimas apskritai bus suprantamas tik tam tam tikrų vertybių žmonėms. Leisiu pasakyti tiesiau — tai, ką ragina daryti šitie fimukai, bus aktualu/pasieks tik labiau išsilavinusius žmones, kurie supranta alegorijas/simbolius ir sugeba įžvelgti daugiareikšmiškumą.”

  O kaip bus su tais, kuriu smegeneles nesugeba suprasti alegoriju ir daugiareiksmiskumo?

  Geros reklamos perduodama zinute turi buti priimta tikslines auditorijos, taciau neturi buti suprasta neteisingai netikslines auditorijos. Siuo atveju netiksline auditorija tai gali ir tikrai priims kaip agresijos skatinima. Tai kur cia ekologija ir geresnis gyvenimas?

 8.   Donatas rašo:

  Beja, atkreipkite demesi i tai, jog tiksline grupe - vaikai. O maniskio pirmas klausimas buvo “Kodel tas persirenges vaikas pandos kostiumu musasi?”

 9.   Vita Donatui rašo:

  tiems, su ne tokiomis išlavintomis smegenėlėmis, kaip ir rašiau — manau, kad jiems tokia reklama nei įdomi, nei aktuali. Žodžiu, paveiks panašiai, kaip mane futbolo čempionato transliacijų reklama :)
  Beje, labai nustebau, kai parašėte, kad šitos reklamos tikslinė auditorija yra vaikai. čia faktas ar jūsų vertinimas? Kas dėl jūsų vaiko klausimo: juo labiau, čia vienu šūviu du zuikiai: ir apie ekologiją paaiškinsite, ir apie tai, kad muštis — ne sprendimas. :)

 10.   Evaldas rašo:

  O kada ponas ministras pradės skaityti ir cenzūruoti lietuvių liaudies pasakas? Juk ten pilna epizodų, kur pamotės baudžia savo įvaikius, žūsta ar nužudomi įvairūs geri ar blogi veikėjai. Smurto lietuvių pasakose be galo daug, tačiau jos visada turi savo moralą, kurį vaikai yra mokinami suprasti. Ar nėra čia analogijų?

 11.   Frederick Swart rašo:

  When I saw this blog was like wow. Thank you for putting your effort in publishing this site.

 12.   Marcus Harding rašo:

  Awesome

 13.   poker news rašo:

  Impede the superior milieu around poker news.

 14.   link blog rašo:

  Tell friends and family who will spread the word to those that they know. It costs nothing and will get you some interested clients.

 15.   african mango plus rašo:

  You will change nothing.

 16.   Jae Romani rašo:

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 17.   Claude Haifa rašo:

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 18.   VigRX Plus rašo:

  Yes you the storyteller

 19.   RV Parts and Accessories rašo:

  Many thanks for getting some time to discuss this, I feel strongly about it and adore understanding much more with this topic. If doable, as you acquire expertise, can you mind updating your blog with far more info? It’s extremely helpful to me

 20.   report a scam rašo:

  Educating people about various scam would be something definitely useful as everyone is a consumer at some point, if not always.

 21.   fish recipes rašo:

  I used to be in search of crucial info on this subject. The data was important as I’m about to launch my very own portal. Thanks for providing a missing link in my business. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 22.   raw food diet rašo:

  Sources like the one you talked about right here will probably be very useful to me! I will submit a link to this web page on my blog. I am sure my guests will discover that very useful. Large thanks for the useful data i discovered on Domain Information Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 23.   cabbage soup diet rašo:

  Howdy, i read your weblog occasionally and i personal the same one and i was simply wondering in the event you get lots of spam comments? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or something you’ll be able to advise? I get a lot recently it is driving me mad so any help is very much appreciated. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 24.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I used to be questioning if you want to be a visitor poster on my web site? and in exchange you might embrace a hyperlink your publish? Please reply once you get a chance and I’ll send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 25.   acne free in 3 days rašo:

  Took me time to learn all of the comments, however I actually enjoyed the article. It proved to be very helpful to me and I’m certain to all of the commenters right here! It is all the time nice when you can’t only be informed, but in addition engaged! I’m positive you had joy writing this article. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 26.   quang cao website rašo:

  Howdy, i read your weblog often and i own an analogous one and i used to be just wondering for those who get numerous spam feedback? In that case how do you forestall it, any plugin or something you may advise? I get a lot currently it is driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 27.   quang cao google rašo:

  I’ve been trying to Acquire access to this web site for a while. I used to be utilizing IE then after I tried Firefox, it labored just fine? Just wished to deliver this to your attention. That is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter but,did you make this design yourself,or buy from somewhere? Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 28.   link wheel service rašo:

  Have you ever ever thought-about including more videos to your blog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply learn by way of your complete article of yours and it was quite good but since I’m more of a visible learner,I discovered that to be more helpful effectively let me know the way it seems! I love what you guys are all the time up too. Such clever work and reporting! Keep up the nice works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a nice article thanks for sharing this informative information.. I will visit your blog usually for some latest post. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 29.   mininet rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, however this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or something, but may you have got presumably put slightly bit more effort into this subject. Its actually attention-grabbing, however you dont characterize it nicely in any respect, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 30.   link wheel service rašo:

  I used to be in search of crucial info on this subject. The data was important as I’m about to launch my very own portal. Thanks for providing a missing link in my business. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 31.   quang cao website rašo:

  I was wondering if you need to be a guest poster on my web site? and in alternate you could possibly include a hyperlink your publish? Please reply while you get an opportunity and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 32.   quang cao google rašo:

  Hi, i learn your blog occasionally and i personal the same one and i used to be just wondering for those who get plenty of spam feedback? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or something you possibly can recommend? I’m getting so much these days it is driving me mad so any help could be very much appreciated. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 33.   link wheel service rašo:

  I’ve been attempting to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then after I tried Firefox, it worked simply advantageous? Just needed to carry this to your attention. This is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I do know this is off subject but,did you make this design yourself,or purchase from someplace? Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 34.   quang cao website rašo:

  Please tell me it worked proper? I dont want to sumit it once more if i wouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 35.   quang cao google rašo:

  Have you ever ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply read via the complete article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I found that to be extra useful nicely let me know how it turns out! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your weblog often for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not much good supply like this.

 36.   mininet rašo:

  There are certainly lots of particulars like that to take into consideration. That is a great point to deliver up. I offer the thoughts above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up the place crucial thing will be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I am sure that your job is clearly recognized as a good game. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 37.   backlink rašo:

  Howdy, i learn your weblog often and i personal an identical one and i used to be just wondering in case you get loads of spam comments? If so how do you forestall it, any plugin or anything you possibly can advise? I get a lot lately it’s driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 38.   quang cao web rašo:

  Thank you for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to perform a little research about that. We got a very good book on that matter from our native library and most books the place not as influensive as your information. I am very glad to see such info which I was searching for a protracted time.This made very glad! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 39.   quang ba website rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, but this blog is hideous! I imply, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, however may you will have probably put just a little bit extra effort into this subject. Its really interesting, however you dont characterize it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 40.   backlink rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I actually appreciated that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He always tells me loopy stories back in the day and calls me a loser. I guess it’s time I transfer out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad assume xD” Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 41.   quang ba website rašo:

  There are actually quite a lot of particulars like that to take into consideration. That may be a great point to carry up. I provide the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you bring up the place an important factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m sure that your job is clearly recognized as a fair game. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 42.   quang cao web rašo:

  Howdy, i read your blog sometimes and i own an identical one and i was simply wondering in the event you get a variety of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or something you can advise? I get so much recently it is driving me mad so any help is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 43.   quang ba website rašo:

  Please inform me it worked proper? I dont need to sumit it again if i shouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an ideal weblog! Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

 44.   backlink rašo:

  Your weblog is fine. I just wish to touch upon the design. Its too loud. Its doing approach too much and it takes away from what youve acquired to say –which I think is absolutely important. I dont know in the event you didnt suppose that your phrases might hold everyones attention, but you were wrong. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 45.   buy backlink rašo:

  Thanks for the wise critique. Me & my neighbour have been making ready to do a little analysis about that. We obtained a good ebook on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m very glad to see such data which I was searching for a protracted time.This made very glad! Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 46.   backlink rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer particulars, I think you did an superior job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 47.   dich vu seo rašo:

  Hello, i learn your blog sometimes and that i own a similar one and i used to be just wondering if you happen to get a variety of spam feedback? In that case how do you prevent it, any plugin or something you may advocate? I’m getting a lot recently it’s driving me mad so any assist is very much appreciated. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 48.   seo rašo:

  Have you ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I just read by way of the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visible learner,I found that to be more helpful well let me know the way it seems! I really like what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a great article thanks for sharing this informative information.. I will go to your weblog regularly for some latest post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 49.   buy backlink rašo:

  I used to be very pleased to search out this site.I needed to thank you for this nice read!! I positively having fun with every little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 50.   backlink rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, but this blog is hideous! I imply, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, however may you will have probably put just a little bit extra effort into this subject. Its really interesting, however you dont characterize it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 51.   dich vu seo rašo:

  I was very happy to seek out this site.I wished to thanks for this nice learn!! I definitely enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 52.   seo rašo:

  Incredible post! This could help numerous people discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly assist out. Your cause was spot on and owing to you; I in all probability won’t have to describe all the things to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 53.   complete link building rašo:

  Howdy, i read your weblog occasionally and i personal the same one and i was simply wondering in the event you get lots of spam comments? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or something you’ll be able to advise? I get a lot recently it is driving me mad so any help is very much appreciated. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 54.   buy backlink rašo:

  Fully perceive what your stance in this matter. Though I would disagree on among the finer particulars, I feel you probably did an awesome job explaining it. Certain beats having to research it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 55.   complete link building rašo:

  Hey cool blog, simply wondering what anti-spam software you use for comments as a result of i get lots on my blog. Anyway, in my language, there should not a lot good supply like this.

 56.   buy backlink rašo:

  Have you ever thought about including somewhat bit extra than just your ideas? I imply, what you say is important and everything. However its obtained no punch, no pop! Maybe if you added a pic or two, a video? You could possibly have such a extra highly effective weblog for those who let people SEE what youre speaking about as a substitute of just studying it. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 57.   edu backlinks rašo:

  Hello, i learn your blog often and that i own a similar one and i was just wondering if you happen to get lots of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or something you can recommend? I am getting a lot recently it is driving me mad so any assist is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 58.   kiem viec rašo:

  Great write-up, I’m a big believer in commenting on blogs to help the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 59.   edu backlinks rašo:

  Took me time to learn all the comments, but I actually loved the article. It proved to be very helpful to me and I’m positive to all of the commenters here! It is all the time good when you cannot solely be told, but in addition engaged! I’m certain you had joy scripting this article. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 60.   kiem viec rašo:

  I was in search of crucial info on this subject. The knowledge was essential as I am about to launch my very own portal. Thanks for offering a lacking link in my business. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 61.   high pr backlinks rašo:

  Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 62.   edu backlinks rašo:

  There are actually plenty of details like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I provide the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where crucial factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 63.   kiem viec rašo:

  Have you ever thought about including a bit bit more than just your ideas? I mean, what you say is vital and everything. But its got no punch, no pop! Possibly for those who added a pic or two, a video? You possibly can have such a extra highly effective blog if you happen to let individuals SEE what youre talking about instead of simply studying it. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 64.   high pr backlinks rašo:

  Great write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 65.   edu backlinks rašo:

  Properly, this is my very first go to in your weblog! We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new initiative in a community throughout the same niche. Your weblog supplied us helpful info to work on. You could have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 66.   viec lam online rašo:

  Took me time to learn all of the comments, however I actually enjoyed the article. It proved to be very helpful to me and I’m certain to all of the commenters right here! It is all the time nice when you can’t only be informed, but in addition engaged! I’m positive you had joy writing this article. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 67.   backlink building rašo:

  Nice write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world vast internet! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 68.   link building company rašo:

  Fantastic put up! This might assist a number of folks discover out about this matter. Do you need to incorporate video clips together with these? It may undoubtedly assist out. Your purpose was spot on and owing to you; I most likely will not have to explain everything to my pals. I can simply direct them here. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 69.   backlink building rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing some research on that. And he truly bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 70.   link building company rašo:

  Please tell me it worked proper? I dont need to sumit it once more if i should not have to! Either the weblog glitced out or i’m an idiot, the second option doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 71.   viec lam online rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually purchased me lunch because I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 72.   link building company rašo:

  I was questioning if you would be desirous about becoming a visitor poster on my blog? and in trade you would put a link the submit? Please let me know whenever you get a chance and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 73.   link building expert rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve bought one thing good here. However what in case you added a couple links to a web page that backs up what youre saying? Or maybe you possibly can give us one thing to look at, something that may connect what youre saying to something tangible? Just a suggestion. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 74.   link building packages rašo:

  Sources like the one you talked about right here will probably be very useful to me! I will submit a link to this web page on my blog. I am sure my guests will discover that very useful. Large thanks for the useful data i discovered on Domain Information Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 75.   tuyen dung viec lam rašo:

  Completely understand what your stance on this matter. Though I might disagree on a number of the finer details, I think you probably did an awesome job explaining it. Sure beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 76.   link building expert rašo:

  There are actually plenty of details like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I provide the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where crucial factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 77.   link building packages rašo:

  Hey cool blog, just wondering what anti-spam software program you utilize for feedback as a result of i get heaps on my blog. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 78.   tuyen dung viec lam rašo:

  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you happen to would be concerned with reciprocal pages? Team have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 79.   erotyka rašo:

  upstanding, distingu‚ blog on unctuous loss. the like helped.

 80.   buy star wars credits rašo:

  I would wish to thank you for the efforts you’ve produced in writing this article. I’m hoping the same finest do the job from you inside the long run too. Actually your inventive writing abilities has inspired me to begin my personal BlogEngine blog now.

 81.   viec lam rašo:

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do a little analysis about that. We acquired a good e-book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I am very glad to see such data which I was searching for a long time.This made very glad! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 82.   viec lam rašo:

  I used to be wondering what is up with that weird gravatar??? I know 5am is early and I am not wanting my best at that hour, however I hope I don’t look like this! I might nonetheless make that face if I’m requested to do a hundred pushups. lol Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 83.   viec lam rašo:

  Took me time to read all of the feedback, but I actually loved the article. It proved to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It is always good when you can’t solely learn, but in addition engaged! I’m sure you had pleasure writing this article. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 84.   south beach diet recipes rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer particulars, I think you did an superior job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 85.   south beach diet recipes rašo:

  Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added one thing worthwhile to the world large net! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 86.   alta white review rašo:

  I can recommend to come on a site where there is a lot of information on a theme interesting you.

 87.   driving schools in oklahoma rašo:

  Hey – good blog, simply wanting around some blogs, appears a pretty nice platform You Are using. I’m at present utilizing Drupal for just a few of my websites however seeking to change one in every of them over to a platform very a lot the same to yours as a trial run. Something particularly you’ll advocate about it?

 88.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Fantastic put up! This might assist a number of folks discover out about this matter. Do you need to incorporate video clips together with these? It may undoubtedly assist out. Your purpose was spot on and owing to you; I most likely will not have to explain everything to my pals. I can simply direct them here. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 89.   so dep rašo:

  Glorious data here. This fascinating put up made me smile. Possibly should you throw in a couple of pictures it’ll make the whole thing extra interesting. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 90.   link wheel rašo:

  I used to be very happy to find this site.I wished to thank you for this nice read!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 91.   acne free in 3 days rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, but this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, but might you will have probably put slightly bit extra effort into this subject. Its really interesting, but you dont characterize it well at all, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 92.   fish recipes rašo:

  Fantastic post! This could assist a lot of individuals find out about this matter. Do you need to incorporate video clips together with these? It may undoubtedly help out. Your motive was spot on and owing to you; I most likely won’t have to explain every little thing to my pals. I can simply direct them here. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 93.   raw food diet rašo:

  I used to be wondering if you want to be a guest poster on my web site? and in trade you may include a link your submit? Please reply whenever you get a chance and I will ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 94.   raw food diet rašo:

  Have you ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I just read by way of the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visible learner,I found that to be more helpful well let me know the way it seems! I really like what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a great article thanks for sharing this informative information.. I will go to your weblog regularly for some latest post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 95.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Wonderful learn, I just handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 96.   cabbage soup diet rašo:

  Thanks for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to do a little analysis about that. We got a superb e book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m very glad to see such data which I used to be searching for an extended time.This made very glad! Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 97.   mininet rašo:

  I used to be more than happy to find this site.I wanted to thanks for this nice read!! I undoubtedly having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 98.   Andrew A. Sailer rašo:

  some really excellent info , Gladiola I noticed this.

 99.   sim so dep rašo:

  Glorious info here. This attention-grabbing put up made me smile. Maybe for those who throw in a couple of pictures it’s going to make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 100.   Luigi Fulk rašo:

  Hey! Bookmarked it to my laptop^^ Sweet post.

 101.   Andrew Pelt rašo:

  I am impressed with this internet site , very I am a fan .

 102.   Chad Eugene Willis rašo:

  I’m still learning from you, while I’m trying to achieve my goals. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 103.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 104.   Rudolph Okihara rašo:

  Aw, this was a very nice post. Within concept I would like to jot down like this additionally — taking time as well as real work to create a excellent article… however what can We say… We waste time a lot and by absolutely no indicates seem to get something carried out.

 105.   debt consolidation rašo:

  It’s really a great and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing…

 106.   male masturbator rašo:

  increase ejaculation amount more sperm diet sperm volume enhancer low sperm count can i still get pregnant increasing sperm volume how can i increase my ejaculate sperm increasing vitamins low sperm count factors how to make more seminal fluid how to make your sperm shoot farther how do you increase the amount of ejaculate how to increase volume of sperm how to produce more sperm quickly foods that increase sperm production sperm enhancing pills ways to increase your load shooting a bigger load sperm producing what does low sperm count mean sperm count analysis

 107.   dofollow wordpress rašo:

  There are a lot of strange comments on here.

 108.   masturbator rašo:

  how to increase ejaculate volume naturally what vitamins increase sperm count ayurvedic medicine for increasing sperm count how to improve sperm quality causes of low sperm morphology increase ejaculate production can sperm count change increase ejaculate quantity increase my sperm count how to increase your sperm volume produce more sperm sperm count increase tablets improve sperm dna fragmentation low sperm count diagnosis best sperm pills average sperm count per ml normal amount of sperm foods that improve sperm count what is a normal amount of sperm causes of low sperm count and motility

 109.   blow her mind rašo:

  I apologise, but, in my opinion, you commit an error. Let’s discuss. Write to me in PM, we will talk.

 110.   bad url rašo:

  I realise this is off topic but while your website looks pleasant, it would be far better if you’ll be able to use lighter colors too in the design. This will encourage a lot more readers come to check it out more often!

 111.   Kansas City Roofers rašo:

  I believe most people would agree with your post. I am going to bookmark this web site so I can come back and read more posts. Keep up the great work!

 112.   extreme women orgasms rašo:

  I consider, that you are mistaken. Let’s discuss.

 113.   Ron Walchli rašo:

  I’ve been checking your blog for a while now, seems like everyday I learn something new :-) Thanks

 114.   back pain relief products rašo:

  Nice design I may look at adding some of your style for my website.

 115.   Nicholle Bullins rašo:

  I’m for the first time in this article. I found this board and I find It genuinely useful & it helped me out a lot. I anticipation to give a little something back and help others like you assisted me.

 116.   Kit Parviainen rašo:

  Wow, i cant believe every other blog out there is filled up with lots of spam, can you guys do something about this? Just wanted to say you have a nice blog, what are you using for combating comment spam?

 117.   firefox browser themes rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 118.   Myles Glaue rašo:

  Of course, what a great site and informative posts, I will add backlink - bookmark this site? Regards, Reader

 119.   pay per click advertising rašo:

  I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

 120.   hemp oil cures cancer rašo:

  The spam needs to stop, this is just inconsiderate.

 121.   Damaris Trippi rašo:

  In my opinion you are not right. I am assured. I can defend the position. Write to me in PM, we will communicate.

 122.   zegary damskie rašo:

  Interesing info, thanks

 123.   Online Bingo Games rašo:

  How long have you been in this field? You seem to know a lot more than I do, I’d love to know your sources!

 124.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 125.   internet dating sites rašo:

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the future also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website going now. Actually blogging is spreading its wings and growing fast. Your write up is a good example.

 126.   talalay latex rašo:

  Wow! This information was truly valuable to me. Ill be coming back to your blog.

 127.   stretch marks cream rašo:

  Do you people have a fb fan page? I appeared for one on twitter however could not uncover one, I would love to turn out to be a fan!

 128.   free car insurance reviews rašo:

  I admire the useful data you provide in your posts. I’ll bookmark your weblog and have my kids check up here generally. I am very positive they’ll learn a lot of new stuff here than anybody else!

 129.   osama bin laden dead may 1 rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 130.   Phone Lookup rašo:

  How is it that just anybody can publish a weblog and get as popular as this? Its not like youve said anything incredibly impressive –more like youve painted a pretty picture through an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you genuinely think that you can get away with adding some pretty pictures and not genuinely say something?

 131.   Free Games rašo:

  Thank you for an additional good article. Where else could anybody get that kind of details in such a ideal way of writing? I have a presentation subsequent week, and I am around the appear for this kind of information and facts.

 132.   Christoper Spana rašo:

  One god knows!

 133.   preservative-free cookbook rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive across in some time! Its just incredible how very much you can take away from a little something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a good blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 134.   Vehicle Loans rašo:

  How is it that just anybody can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a fairly picture through an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you actually think that you can get away with adding some fairly pictures and not genuinely say anything?

 135.   Marlena Sangren rašo:

  Das ist wie eine große Ressource, die Sie anbieten, und Sie geben es kostenlos weiter. Ich liebe es Websites, die den Wert der Bereitstellung einer Ressource Qualität kostenlos zu verstehen. Es ist die alte What Goes Around Comes Around Routine. Wussten Sie erworben vielen Links und ich sehe viel Trackbacks?

 136.   buy owner rašo:

  I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me.

 137.   Devin R. rašo:

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 138.   unlock wii rašo:

  I believed it was going to be some dull previous submit, however it truly compensated for my time. I’ll publish a link to this page on my weblog. I’m positive my site visitors will come across that incredibly helpful.

 139.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 140.   commercial solicitors canberra rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and love mastering a lot more on this subject. If feasible, as you acquire experience, would you mind updating your weblog with extra info? It’s very useful for me.

 141.   Trench Knives for sale rašo:

  Sick! Just acquired a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t function on my previous one.

 142.   selection criteria rašo:

  I must say, as much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from a lot more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so much. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your personal believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 143.   The new mam rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 144.   burberry earmuffs rašo:

  you are a real blogger!

 145.   sec basketball standings rašo:

  Resources like the 1 you mentioned right here will be quite useful to me! I will post a link to this page on my blog page. I’m confident my visitors will locate that really useful.

 146.   Alesha Cordon rašo:

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage you continue your great job, have a nice holiday weekend!

 147.   Drivers Lord rašo:

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 148.   sportsbook.com scam rašo:

  If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 149.   sport king tires for sale rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 150.   musica cristiana gratis rašo:

  Pretty section of content. I just stumbled aloft your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 151.   lady gaga bad romance lyrics karaoke instrumental rašo:

  Thanks a lot, this article is quite interesting, My partner and I anticipate reading through more of your website.

 152.   music stand light manhasset rašo:

  Took me time to read all the responses, but I truly loved the article. It turned out to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 153.   home alarm rašo:

  You have remarked very interesting points ! ps nice site.

 154.   aol music listening party rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 155.   beyonce ft lady gaga telephone lyrics rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 156.   music wall art room decor rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 157.   garage storage for sports equipment rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 158.   MP3VA music downloads rašo:

  I thought it was going to be some boring old post, but I’m glad I visited. I will post a link to this page on my blog. I believe my visitors will find that very useful.

 159.   Samsung galaxy mini rašo:

  I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate entrepreneurs, you’ll be able to come to understand that, in every single real estate deal, a payment is paid. Ultimately, FSBO sellers don’t “save” the payment. Rather, they try to win the commission by way of doing an agent’s task. In doing so, they shell out their money as well as time to conduct, as best they could, the assignments of an agent. Those duties include uncovering the home by means of marketing, introducing the home to buyers, making a sense of buyer desperation in order to trigger an offer, organizing home inspections, managing qualification investigations with the mortgage lender, supervising repairs, and aiding the closing of the deal.

 160.   breast enhancement cream rašo:

  Most women desire to have bigger, firmer and fuller busts. Still, not every females are blessed with these breasts hence they search for methods to obtain their desired breasts. Rather than dealing with those pricey and high risk breast augmentation surgeries, why not utilize natural breast enlargement? This involves consuming dietary supplements, applying creams, or performing exercises that will help you achieve bigger, tighter and fuller breasts the healthier way.

 161.   music rocker john rašo:

  Hmmm thanks for yet another very interesting post. Where do you receive your inspiration for all this :|?

 162.   ford credit loan rates rašo:

  Cheers a good deal for your blog site. Amazing.

 163.   Buy iPad rašo:

  I really liked your blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 164.   online pharmacy rašo:

  How long have you been in this field? You seem to know a lot more than I do, I’d love to know your sources!

 165.   Studio cleaning service New York rašo:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 166.   how to be a dj rašo:

  Hi there. I want to inquire some thing…is the following a wordpress blog site as we are planning to be changing over to WP. In addition did you make this theme yourself? Thanks a lot.

 167.   hostgator coupons rašo:

  I like this blog post. Good job.

 168.   Spilleautomater rašo:

  Great written post. Keep up the good work and your visitors will be sky-rocket and I will keep coming back.

 169.   Residential cleaning Manhattan rašo:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 170.   rosetta stone rašo:

  keeping the cast and creative team intact) to a Rosetta Stone for linguists, Rowling’s stories are expected to maintain a stronghold on the Ivory Tower. …

 171.   midphase coupon codes rašo:

  You have really have made a good effort. Thank you for this amazing website.

 172.   Emoticon Facebook rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 173.   coupon hostgator rašo:

  Good job! Thank you for sharing this with us.

 174.   hostgator reseller rašo:

  Good post. Very informative.

 175.   dreamhost coupon codes rašo:

  It’s nice to read good comments. It makes it much more enjoyable.

 176.   favourites phenomenon review rašo:

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 177.   How To Make A Vaporizer rašo:

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 178.   gps car mount rašo:

  It’s truly a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 179.   bookmarking rašo:

  hello there and thank you for your info. I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon.. bookmarking

 180.   Spielautomaten rašo:

  I like your site plain and simple. Keep up the good work and I will keep coming back.

 181.   free chat rooms rašo:

  Is anyone here in myspace and also want to add in me personally? What exactly are your own tweets names, this can be a great article incidentally. Is right now there an Feed I could not discover it?

 182.   bathroom remodeling rašo:

  Hey there everyone, just returning to say that the article is particularly exciting, even though there are various somewhat unexpected remarks.

 183.   Gps navi rašo:

  I had trouble looking at this in Chrome but it works fine in Internet Explorer. Anway, the information is good. I am very happy to have discovered this.

 184.   pogo games rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 185.   surveys rašo:

  I relish, lead to I found just what I was taking a look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 186.   Game online rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 187.   Addicting Games rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 188.   Free Addicting Games rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 189.   coach sunglasses for sale rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade,chanel uk and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 190.   escort in Kiev rašo:

  It is certainly blog it’s the only one I just v isit on a common bas is undoubtedly. Your efforts and also opinions (ideal or otherw ise) are all appreciated. Regards.

 191.   new sports cars rašo:

  Thanks for sharing Kaip Pavlikas Morozovas pavirto meškiuku with us keep update bro love your article about Kaip Pavlikas Morozovas pavirto meškiuku .

 192.   Christain Louboutin Evenings Canonita 100mm Bootie Black rašo:

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 193.   electric dog fence rašo:

  hi!,I love your writing so a lot! proportion we keep in touch more about your post on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 194.   Xrumer LinksLists rašo:

  I have been checking out a few of your posts and it’s clever stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 195.   работа в эскорте rašo:

  Wow Great Blog! I am a Boston Taxidriver and I was doing a lookups for the keyword Boston Taxi when I found it. I must confess I revere the thoughts you have shared with us and look forward to coming back and more.Thank you so much!

 196.   Cher Betteridge rašo:

  bXjSFK Buy Phentermine

 197.   puppies for sale rašo:

  Finally, there were lots of recommendations for Laurie Kings Mary Russel series, but her Kate Martinelli books are also really strong and engaging!

 198.   Clarisa Seymore rašo:

  Loving the info on this internet website , you’ve done outstanding job on the articles .

 199.   fitness rašo:

  I am always thought about this, appreciate it for posting .

 200.   ukraine escort rašo:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great blog

 201.   Alva Sembrat rašo:

  Excellent post, I think site owners need to acquire a whole lot from this internet site its extremely user pleasant.

 202.   ukraine escort rašo:

  Great job here. I really liked what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this subject. Not many folks would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 203.   przewóz osób rašo:

  Would love to perpetually get updated great website ! .

 204.   surendettement rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 205.   Kelli Ramkissoon rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 206.   online cna classes rašo:

  I think one of your ads triggered my web browser to resize, you may well want to put that on your blacklist.

 207.   Naklejki ścienne rašo:

  Very interesting details you have observed , appreciate it for posting .

 208.   ukraine escort rašo:

  When i visit a blog, chances are that I notice that most blogs are amateurish. Regarding your blog,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

 209.   Gregg Mackiewicz rašo:

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 210.   ugg boots sale rašo:

  A person necessarily lend a hand to make significantly posts I might state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary. Great activity!

 211.   Walter Tangeman rašo:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 212.   kiev escort rašo:

  Sometimes I just think that people write and dont really have much to say. Not so here. You definitely have something to say and you say it with style, my man! You sure do have an interesting way of drawing people in, what with your videos and your words. Youve got quite a one-two punch for a blog!

 213.   Fetus at 12 weeks rašo:

  I do agree with all of the ideas you’ve offered to your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are very quick for starters. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 214.   Lavonda Faxon rašo:

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 215.   Jamaican Curry Chicken Recipe rašo:

  Hey this is a good post. Am I Able To use a number of it on my own wellness and weightloss blog? I will obviously backlink to your website so folks are able to see the entire content if she or he needed to. Thanks a lot no matter what.

 216.   łowiectwo rašo:

  so much good info on here, : D.

 217.   łowiectwo rašo:

  What i do not realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be now. You are so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 218.   car audio rašo:

  Wow! Thank you! I continually wanted to write on my site something like that. Can I include a part of your post to my blog?

 219.   brake tool set rašo:

  My wife and i got now lucky when John could conclude his reports by way of the precious recommendations he was given through your web page. It is now and again perplexing to simply possibly be releasing ideas which most people could have been selling. And we figure out we’ve got the writer to give thanks to because of that. Most of the illustrations you made, the simple site navigation, the relationships you will give support to engender - it’s mostly exceptional, and it is leading our son and us do think that concept is thrilling, and that’s wonderfully indispensable. Thanks for the whole thing!

 220.   Gaynell Fuse rašo:

  Noted singer and avowed RACIST harry Belafonte nods off. Good for the viewer that he isn’t spewing his hate on live tv.wow gold

 221.   Thomas Berrong rašo:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 222.   jordan wholesale rašo:

  How do you do i enjoy reading your blog i also dig the lay out and the colours keep up the good work my friend.

 223.   jordan wines rašo:

  Awesome looking website. I recently built mine and I was looking for some design ideas and you gave me a few. May I ask you whether you developed the website by youself?

 224.   ugg soldes rašo:

  great publish, i definitely adore this website, continue on it.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.