BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kiek aštrus viešumo ginklas?

Nesu tiek naivus, kad manyčiau, jog koks nors dalykas, pavyzdžiui, viešumas, mus išgelbės nuo visų bėdų. Tačiau tikiu, kad šis ginklas yra svarbus norint, kad valdžia bent dirbtų žmogui, jei jau susirenka iš jo mokesčius.

Jau įgyvendinau, arba ruošiuosi įgyvendinti įvairių viešumo iniciatyvų. Ar tai tikrai tai, ko reikia, ar tai padės, ar ko nepražiūrėjau? Taigi, pasigiriu ir atiduodu skaitytojų teismui.

 • Viešųjų pirkimų (sudarytų sandorių ir planuojamų pirkimų) viešumas. Pradėta šį pavasarį. Mano supratimu veikia - užtenka pažiūrėti, kiek peno žurnalistams palyginti kas, ką ir už kiek pirko. Dar labiau, tikiuosi, suveiks kai nepagrįstai ignoruojami tiekėjai pradės nurodyti vadovams pirkimų ydas.
 • Teisės aktų projektų viešumas. Iki šių metų projektai buvo skelbtini pasirinktinai (pagal raidę skelbiami svarbiausi, pagal praktiką - mažiausiai svarbūs). Tik tapęs ministru pradėjau skelbti visus be išimties teisės aktų projektus. Pritaikęs sau galėjau įtikinti visus, kad tai - nebaisu (jei darai tai, ką deklaruoji). Taigi, nuo birželio 15 dienos visa vykdomojoje valdžioje rengiamų teisės aktų medžiaga vieša nuo išsiuntimo derinti kitoms institucijoms dienos. Bijau tik, kad ne daug kas visuomenėje apie tai žino ir tuo naudojasi…
 • Teisės pažeidimų valdžios institucijose viešumas. Pateikiau Vyriausybei (tikiuosi bus pritarta dar rugpjūtį) įstatymų pataisas, pagal kurias jei Teismas, Valstybės kontrolė, Seimo kontrolierius ar panaši institucija nustato pažeidimą, tai turi būti paskelbta institucijos interneto puslapyje. Taip pat ir veiksmai, kurių imtasi.
 • Valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų viešumas. Apsižiūrėjau - nėra praktikos skelbti, kokios konkrečiai yra konkretaus valstybės tarnautojo funkcijos (todėl negalima patikrinti ar jis jų nesikrato). Neskelbiama ir kokie reikalavimai užimti atitinkamą pareigybę (todėl negalima patikrinti, ar asmuo atitinka šiuos reikalavimus).

Jeigu viešumas nebūtų svarbu, kažin ar būtų taip įsišaknijęs noras jo vengti. Kad ir šios mano paminėtos iniciatyvos. Idėja tai daryti kiekvienu atveju kilusi tikrai ne man pirmąjam…

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (249) | “Kiek aštrus viešumo ginklas?”

 1.   Mindaugas Ž rašo:

  O kaip su atlyginimų viešumu? Šita gera tradicija jau buvo kai kur inicijuota (pvz Vilniaus ir kitose savivaldybėse). Ar nemanote, kad būtų naudinga paskelbti teismų ir prokuratūros sistemų darbuotojų algas? O gal jos visgi kažkur skelbiamos, tik tai nelabai akcentuojama ar aiškiai išreiškiama?

 2.   anarchistas rašo:

  Kiekviena iš šių viešumo iniciatyvų yra absoliučiai sveikintina.

  Bet jeigu jau daroma tai, kas deklaruojama, kodėl gi neišsikelti dar didesnio tikslo - visiško elektroninio (mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomų institucijų) viešumo?

  Tiesiog panaikinimo tokio dalyko, kaip “valdiški” intranetai?

  (Ministro blog’ą gali skaityti ir visai plati auditorija. Dėl visa ko paaiškinsiu mažiau suprantantiems: viešumas yra dviejų rūšių).

  - Pirma rūšis - ką kokia nors institucija yra įpareigota skelbti. Tas skelbimas reikalauja darbo pastangų, pavyzdžiui kartas nuo karto prireikia nuskanuoti kokį dokumentą - kad ir tą pačią pirkimo sutartį.

  - Antra rūšis - informacija, darbo proceso metu savaime atsirandanti elektroninėse laikmenose. Valdininkai dirba, kuria dokumentus, rašo laiškus, duomenys kaupiasi duombazėse. Nėra jokių priežasčių, kodėl ta informacija (išskyrus asmens apsaugos įstatymų ginamus duomenis) neturėtų būti prieinama visuomenei. Pabrėžiu - ne skelbiama (kas žinoma kainuotų), o tik perskaitoma (read-only prieiga).

  Ar nebūtų šaunu apsaugoti tautą nuo valdiškos informacijos apsaugos/savisaugos?

  Gal reikalingas atskiras įstatymas?

 3.   Dainius Radzevičius rašo:

  Gerbiamas ministre, viešunmas didelis ginklas. O kaip bus su Seimo kuriama naujos “mados” teisėkūra, kai įstatymai per naktį ar per porą dienų priimami? kaip ten su baziniu ar kitokiu, gal nėt išplestiniu poveikiu? ministeijso siunčia, derina, kalbaisi, diskutuoja. Viskas gerai ir džiugu. o seime braukšt per keltą dienų nutaiso ir tada jau džiaukis. Ir net rimtų diskuijų nebūna. ir skaičiavimų. Ar pavyks tai pakeisti?

 4.   Ilona Lūžienė rašo:

  Gerbiamas pone Remigijau,

  Išties teisingos Jūsų idėjos ir veiksmai dėl valstybės institucijų veiklos rezultatų viešinimo. Viešinti dar yra labai daug ką.

  Kalbant apie teisės aktų projektų viešinimą, manau, kad neužtenka vien paskelbti projektą. Be išsamesnės informacijos apie būsimo teisės akto reikalingumą, jo galimą poveikį suinteresuotoms visuomenės grupėms, šalies ekonomikai ar kuriai nors konkrečiai sričiai, toks paskelbimas labiau panašus į viešųjų ryšių aktą. Norėtųsi, kad prie kiekvieno projekto būtų jį palydinti poveikio studija ar analizė. Tokiu būdu, gyventojai būtų suteikta kokybiškesnė galimybė susipažinti su būsima teisės akto įtaka.

  Pagarbiai,
  Ilona Lūžienė

 5.   hadrian rašo:

  visos išvardintos iniciatyvos sveikintinos, tačiau lyginant su anarchisto (genialiu) pasiūlymu atrodo daugiau kaip informacijos cenzūra (viešiname tik dalį “tiesos”); tačiau svarbiausia, kokia (reali) nauda iš viešumo, jei arba nėra tinkamos įstatyminės bazės nubausti “prisidirbusiems” arba nėra kas tuo rimtai užsiimtų?

  tiesa ta, jog vogti (daugumai valdininkų) yra ypatingai gerą pelno / rizikos santykį turinti “investicija”; atitinkamai pakoregavus šį santykį tokių “investuotojų” skaičius sumažėtų pats savaime

 6.   WU rašo:

  Idėja ne jums pirmajam, bet pirmasis paskelbėt teisingumo ministerijos višųjų pirkimų duomenis 2008 metų. Tai yra sveikintina :) Svarbiausia kažkam pradėti daryti, o ne tik šneketi.
  Galiu pajuokauti, jeigu bus pradėtos skelbti valstybės tarnautojų funkcijos, gal jie susiorientuos ir pradės suprasti patys, kokios turi būti atliekamos jų funkijos :)
  Taip pat, pasigendu iniciatyvos skelbti valstybės tarnautojų (plačiąja, o ne VTĮ prasme) atlyginimu. Tegul žmonės žino kas kiek uždirba, ypač kai atlyginmas mokamas iš jų mokesčių pinigų. Pamatys, kad tie atlyginimai, ypač sumažinus bazinį koeficientą, nėra tokie dideli kaip pučia žiniasklaida. Tegul žinosi, kiek uždirba 9-12 kategorijos tarnautojas + su kvalifikacija ir priedai. Tokių gi daugiausia, o atlyginimai toli gražu nuo žiniasklaidos vaizduojamos “visas valstybės lėšas ėdančios biurokratų armijos”..

 7.   sizifas rašo:

  Dėl teisės pažeidimų valdžios institucijose viešumo tai reikia labai atsainiai apibrėžti kas viešai skelbtina, o kas ne. Juk dabar viešai skelbiamose privačių asmenų bylose neberašo asmenų pavardžių, tik inicialus, todėl ir čia būtų įdomu pamatyti kur yra nubrėžiama riba, kurie pažeidimai skelbtini, o kurie jau nebe.

 8.   sizifas rašo:

  Beje, neprošal būtų šiek tiek daugiau viešumo ir į įstatymų leidybos virtuvę - tiek projektų parengiamosiose stadijose (informacija apie darbo grupę, rengimo eigą, svarstymą įstatymų leidybos iniciatyvą turinčiuose subjektuose - vyriausybėje ypač), tiek apie užkulisines svarstymo stadijas - seimo komitetai. Apie pastarųjų posėdžius lakoniškai pateikiami spaudos pranešimai dažniausiai būna tik simboliniai, galbūt viešai turėtų būti publikuojami ir jų protokolai. Taip pat nebūna jokios informacijos apie komitetų klausymus. Na žinoma, čia tik mintys pasvarstymui, bet reikia nepamiršti, Ministre, kad ruošiate elgesio taisykles ne tik sau, bet ir tiems, kurie ateis po jūsų - tuo turiu omeny, kad reikia jas apsibrėžti itin disciplinuotas.

 9.   Urbokida rašo:

  Kodėl be nuorodų? Taip norėtųsi negaišti laiko atskirai visko ieškoti. Skaitai straipsnelį, o jame visos nuorodos. Skelbiu šitą, paskaitykit va čia :]
  Paskaitykit R.Hemingvėjaus “Senis ir jūrą”. Jai tarnautojas padarytų bent pusę tiek, kiek suorganizuoja berniukas senam žvejui…. pareigybių skelbti nebereikėtų :]

 10.   lurker rašo:

  Anarchiste, Hadrian pradėkit nuo savęs, paskelbkit prisijungimo prie savo kompų duomenis. Labai įdomu pažiūrėti kuo patys gyvenat, jeigu jau daugumą tarnautojų vagimis vadinat. Tikrai, kad “genialus” pasiūlymas visam pasauliui duot prieigą įstaigos intranetui, o po to išleist milijonus atstatinėjant serverius po įsilaužimų, vien todėl, kad anarchistui pasirodė kad labai svarbu žinoti, kada petras ar antanas išeis atostogų, važiuos į komandiruotę, pavaduos savo kolegą, pritrūks popieriaus ar pieštukų, gaus viršininko nurodymą atlikti vieną ar kitą darbą, atsakys į vienos ar kitos įstaigos paklausimą. Genijai, pirmiau pagalvokit, ko norit.

 11.   hadrian rašo:

  lurker — ar tu rimtai?

  viena, aš nepavadinau nieko vagimi; antra, aš nesiūliau leisti “visam pasauliui” valdyti valstybinius kompiuterius; kalba ėjo apie “tarnybinės” informacijos paviešinimą (suteikiant read-only teisę visiems svečiams); trečia, svarbiausia - aš nesu valstybinis tarnautojas, tad aš negyvenu iš mokesčių mokėtojų pinigų - todėl jūsų palyginimas neadekvatus

  kas dėl viso to svarbumo - jeigu aš moku (būdamas mokesčių mokėtoju) kažkam algą (valstybiniam tarnautojui), tai nematau nieko nepagrįsto nore žinoti už ką tokia alga mokama; kodėl - jau esu paaiškinęs;

  tamstos argumentai suprantami ir į juos reikėtų atsižvelgti pvz vietoj prieigos prie instraneto veikiau kopijuojant visą informaciją į viešai prieinamą tinklą ar pan.), tačiau jie daugiau liečia praktinį įgyvendinimą, o ne argumentuoja “viešumo ribų” diskusijoje

 12.   anarchistas rašo:

  Hadrian pavartotas ‘genialumo’ žodelis buvo gal per dosnus. Bet malonus.

  Tai nereiškia, kad pasiūlymas viešinti duomenis netinkamas. Galima tai daryti, ir nuo įsilaužimų saugotis rezerviniu kopijavimu.

  Lurkeri, administratorius, bent užsiminęs apie “milijonus atstatinėjant serverius po įsilaužimų” bet kurioje nevaldiškoje įstaigoje iškart, tą pačią akimirką, prarastų pasitikėjimą. Ar bent žinai, kas yra atsakomybė ar neparemtas bendru sugebėjimu vogti pasitikėjimas?

  Lurkeri, bet koks bet kokio dydžio privačios organizacijos adminas išjuoktų tave viešai, už pilvo susiėmęs, dėl tavo išpūstų kaštų.

  To kontekste, Lurkeri, nesijaučiu įpareigotas neaišku kokiam žmogui patenkinti smalsumą “Labai įdomu pažiūrėti kuo patys gyvenat”. Nes tai tiesiog ne tavo reikalas.

  Nors vardan viešosios diskusijos kokybės galiu ir atsakyti. Šiuo metu gyvenu iš savo kuklių ekspertinių sugebėjimų viešinimo internete, o vėliau ir pardavimo. Kalbėdamas viešai niekuomet nemeluoju. Savo pardavimų nedeklaruoju, bet jeigu kas klaus teisme - neigsiu.

  Jaučiu tam tikrą asmeninę pagarbą keliems šioje vyriausybėje dirbantiems žmonėms, ir tik todėl, kad nenoriu pasunkinti jų darbo, ką iš principo darytų kapitalo nutekėjimas, nereklamuoju internete Hongongo įmonių steigimo, Šveicarijos bankų ir Amerikos investicinių fondų paslaugų, o taip pat neeskaluoju lito devalvavimo pavojaus. Elgiuosi taip grynai etiniais sumetimais, visiškai abejingai žiūrėdamas į tų veiklų apginamumo/neapginamumo teisme riziką. Formaliai viskas čiki-piki, neformaliai - rizika visuomet egzistuoja.

  Įdomiausia, kad tų paslaugų, kurių aš nusprendžiau (kol kas, iš pagarbos kelių žmonių darbui) nereklamuoti, potencialiausi vartotojai būtų kaip tik vaikinai, sugebantys savo elementarius darbelius įvertinti milijonais mokesčių mokėtojų litų. Lurkeri, gal išties nesi superadministratorius, tik be reikalo pasisakei ir mane išprovokavai?

  O gal vis dėlto esi valdininkėlis su jau šiokiomis tokiomis, gal dabar jau nevisai sėkmingai investuotomis santaupomis?

  Geriausia, ką galėtum dabar padaryti, Lurkeri, būtų visų tavo teiginių ir iniciatyvų, vienos po kitos, išsižadėjimas:
  - ne tavo reikalas, iš ko gyvena anarchistas ir hardian),
  - anarchistui ir hadrian nėra iš tiesų asmeniškai į domu “kada petras ar antanas išeis atostogų, važiuos į komandiruotę, pavaduos savo kolegą, pritrūks popieriaus ar pieštukų, gaus viršininko nurodymą atlikti vieną ar kitą darbą, atsakys į vienos ar kitos įstaigos paklausimą.”
  - kažkaip netyčiom uždidinai, Lurkeri, duomenų atstatymo valdiškoje institucijoje kainą. Arba visai nesupranti, ką rašai, arba esi piktybinis vyrukas.

  Kas sakė, kad ginčytis su manim bus lengva?

 13.   Kiprietis rašo:

  To Ilona Luziene - bazinis projektu poveikio vertinimas yra atliekamas, matyt, ne is teisininku sluoksnio busite:)
  Kas susije su viesumu, manau, labai praverstu valstybes tarnautoju giminystes-svainystes-draugystes rysiu zemelapis. Ir ne tik valstybes tarnyboje, bet ir privaciose strukturose.O tai ateini i nauja darba zmogus ir nezinai, kur pakliusi arba kodel nepakliusi:)

 14.   Dainius Radzevičius rašo:

  Kiprieti, tokį genealoginį medį nupaišyti būtų sudėtinga :-) bet turėtų pasisekimą. net uždirbti būtų galima.

 15.   Ilona Lūžienė rašo:

  Kiprieti,
  tikrai nesu iš kokio nors sluoksnio :) Esu sau ir tiek. Turėjau galvoje, kad vertinimo medžiaga galėtų būti pateikiama kartu su teisės aktų projektais viešumai.
  O Jūsų mintis sumap’inti žmogiukus yra šauni ir ne tokia jau futuristinė. Jau yra gana sėkmingų mikro-bandymų susieti žmones įvariais ryšiais. Tai nedideliu laipsniu realizuojama socialiniuose tinkluose. Parengti kažkokį formalų projektą potencialius ryšių kūrėjus, manau, stabdo tik asmens duomenų apsauga. Juk ne visi asmenys yra vieši.

 16.   lurker rašo:

  Darosi įdomu.
  Hadrian, ar pastebėjai, kad su Anarchistu kalbat apie skirtingus dalykus. Publikuoti “tarnybinę” informaciją ir atidaryti prieigą prie personalo, raštvedybos, valdymo ir pn duomenų bazių nėra tas pats. Ir tai ne vien technikos klausimas. Pirmiausia, tai tinklo saugumo klausimas, antra, darbuotojų asmens duomenų saugumo klausimas ir trečia, jautrios informacijos, kuri nepatenka į valstybės paslapčių sąrašus, bet turi būti saugoma, saugumo klausimas. Beje, visą informaciją apie bet kurios institucijos teisės aktus (be saugumo žymos) galima gauti ir dabar. Net ir elektroniniu formatu. Jeigu “atidaryti” visą virtuvę, informacija vis tik teks filtruoti, teks investuoti į papildomus žmonių ir technikos resursus, o kokia iš tokio “viešumo” nauda? Kiekvienas tapsim auditoriais ir imsim nurodinėt kiek reikia komandiruočių, pieštukų ar popieriaus kažkuriam kažkurios ministerijos skyriui? Atsiprašau dėl hiperbolės, bet jau dabar koktu, kai žurnalistai “viešina” tualetinio popieriaus pirkimo faktus. Ar nepagalvojot, kad tai ne paskatintų, o paralyžuotų darbą.
  Maža pastabėlė dėl jūsų mokamų atlyginimų valdininkams. Visi valdininkai irgi moka mokesčius, tik, skirtingai nuo anarchisto, jie susimoka visus mokesčius. Todėl galima sakyti, kad jie jus, maitintojus, moko, gydo, moka jums pensijas, pašalpas ir pn. :)
  Anarchiste, internete saugumas tikrai kainuoja ne milijonus. Jis kainuoja milijardus. Ir tai neišspendžiama vien rezerviniu kopijavimu. Bet tai visai kitas klausimas. Prisipažinsiu atvirai: bent tris kartus perskaičiau tavo komentarą ir nesupratau ko iš manęs nori. Be šaipymosi ir puikavimosi savo verte taip ir neradau nė vieno argumento. Jei nori, kad “išsižadėčiau” savo ironijos, ką gi, prašau:
  -man visai neįdomu iš ko gyvena anarchistas………. ir t.t.

 17.   bang rašo:

  Dėl valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų viešumo. Būtų neblogai, pats norėčiau sužinoti kas man nepriklauso dibrti :)

 18.   Giedrius rašo:

  lurker rašė:
  “Maža pastabėlė dėl jūsų mokamų atlyginimų valdininkams. Visi valdininkai irgi moka mokesčius, tik, skirtingai nuo anarchisto, jie susimoka visus mokesčius. Todėl galima sakyti, kad jie jus, maitintojus, moko, gydo, moka jums pensijas, pašalpas ir pn. :)”

  Tipiška biurokrato “logika” - pirmiausia valdininkai atima iš žmonių ~pusę jų uždirbtų pinigų tam, kad išsimokėtų sau algas už “paslaugas”, kurių niekas už tiek laisva valia nepirktų. Tada dalį išsimokėtų sau algų panaudoja tų žmonių, iš kurių pinigai pirmiausia ir buvo atimti, o taip pat ir savo pačių, gydymui bei mokymui (taip pat už tai sumokėdami tiek, kiek niekas laisva valia nemokėtų) ir už tokį “altruizmą” nori medalio.

 19.   Gediminas rašo:

  Iš tikrųjų visų viešųjų asmenų veiklos ir asmeninės informacijos viešinimas - absurdiška iniciatyva. Tačiau suprantu, kodėl jos taip atkakliai laikomasi. Išbujojusios biurokratijos galios niekais paverčia bet kurias antikorupcines iniciatyvas, kova su jomis yra visai beviltiška, todėl kabinamasi net ir už šiaudo.
  Pasvarstykime. Net ir absoliučiai visą infomaciją skelbiant, kas ja domėsis? Ar visi mes savo kasdieninius darbus ir studijuos paklodes su valdininkų armijos veiklos ataskaitomis? Ar turime moralinę teisę kapstytis po kitų, gal net ir aukštus postus užimančių, asmenų gyvenimą? Iš vis, ar gali save gerbiantis žmogus knebinėtis po svetimus apatinius baltinius?
  O galėtų būti kur kas paprasčiau. Sumažinus valdžios galimybes kištis į žmonių gyvenimą atitinkamai dingtų ir viešumo problema.

 20.   Kad nebūtų dėl ko duoti, arba Kaip mažinti prielaidas korupcijai rašo:

  [...] centrinės pirkimų sistemos panaudojimą, detalesnę viešųjų pirkimų kontrolę. Apie tai rašiau jau anksčiau. Be abejonės, yra ir daugiau dalykų, kuriuos reikia įdiegti, tačiau apie tai [...]

 21.   Susan Blakely rašo:

  Nice article, thank you. I just signed up to your rss feed!

 22.   Douglas Petersen rašo:

  I saw something about this topic on TV last night. Great post.

 23.   poker news rašo:

  Check up on the best bib site hither poker news.

 24.   links rašo:

  For starters, communication is the key to any successful marketing venture. If writing an ad to describe your service and what you want, you need the first sentence to stick out in a readers mind so that they continue to read.

 25.   African Mango Plus rašo:

  I apologise, but, in my opinion, you are mistaken. I can defend the position.

 26.   VigRx rašo:

  I can not participate now in discussion - it is very occupied. But I will be released - I will necessarily write that I think on this question.

 27.   Leon Matacale rašo:

  I just couldnt leave your site before telling you tha I really enjoyed the top notch information you offer for your visitors. I am going to be back often looking forward to new posts

 28.   accident lawyers michigan rašo:

  Hello. magnificent job. I did not expect this. This is a impressive story. Thanks!

 29.   ExtenZe rašo:

  I join. And I have faced it.

 30.   Isaias Wasowski rašo:

  Hello Guru, what entice you to post an article. This article was extremely interesting, especially since I was searching for thoughts on this subject last Thursday.

 31.   ruleta rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 32.   san diego link blog rašo:

  Actually one of many challenges which people beginning a brand new on-line firm face is that of obtaining guests to their web site.

 33.   roofing company edmond ok rašo:

  Hi! Thanks very much for making this info available. If you every need new shingles on your roof I can recommend that you use Land Enterprises LLC Roofing Company 7042 Highwater Circle Suite C Edmond, OK 73034 (405)359-3951 They reroofed my building at an affordable rate and it turned out beautifully! Thanks again! -Tom

 34.   porno rašo:

  period, major blog on oleagino us loss. said helped.

 35.   buy swtor credits safe rašo:

  I’d like to thank you for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the exact same best perform from you inside the long term as well. In fact your inventive writing abilities has inspired me to begin my own BlogEngine weblog now.

 36.   cabbage soup diet rašo:

  Your weblog is fine. I simply need to comment on the design. Its too loud. Its doing method too much and it takes away from what youve got to say –which I feel is admittedly important. I dont know if you happen to didnt suppose that your phrases may hold everyones attention, however you have been wrong. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 37.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Resources just like the one you mentioned right here shall be very useful to me! I’ll submit a link to this web page on my blog. I’m certain my visitors will discover that very useful. Big thanks for the useful info i discovered on Area News Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 38.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, but might you will have possibly put just a little bit more effort into this subject. Its really attention-grabbing, but you dont characterize it effectively at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 39.   raw food diet rašo:

  Great write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to help the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide net! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 40.   Caroline rašo:

  this is cool one. thanks

 41.   kasino hry rašo:

  agreeable, well-known blog on soapy loss. kinship helped.

 42.   backlinks erstellen rašo:

  Ive been meaning to read this and just never obtained a chance. Its an issue that Im quite interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, one of the finest that Ive seen. This weblog unquestionably has some information and facts on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 43.   computer repair centerville rašo:

  Great to be visiting your weblog once more, it has been months for me. Nicely this write-up that i’ve been waited for so lengthy. I require this post to total my assignment in the school, and it has same topic together with your write-up. Thanks, excellent share.

 44.   asian dating sites rašo:

  Ive been meaning to read this and just never obtained a chance. Its an issue that Im quite interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a fantastic blogger, 1 of the greatest that Ive seen. This weblog undoubtedly has some information on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 45.   moving company locator rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is great visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this subject.

 46.   make money online rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a excellent grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from extra than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 47.   botox rašo:

  I admire the useful information and facts you offer inside your posts. I’ll bookmark your weblog and also have my children test up here generally. I’m fairly sure they’ll learn lots of new things here than anybody else!

 48.   Free inventory tracking programs rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to create additional. I notice you havent written an additional weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just also important to become missed. Youve acquired so significantly to say, this kind of knowledge about this subject it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 49.   Small business management consulting rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and appreciate learning more on this topic. If feasible, as you gain experience, would you mind updating your weblog with additional information? It is extremely useful for me.

 50.   What is change management in business rašo:

  I think youve made some genuinely interesting points. Not as well many people would in fact think about this the way you just did. Im really impressed that theres so considerably about this topic thats been uncovered and you did it so well, with so significantly class. Superior 1 you, man! Seriously great stuff right here.

 51.   Master cleanse rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive throughout in some time! Its just incredible how substantially you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put collectively a excellent blog space –great graphics, videos, layout. This is unquestionably a must-see weblog!

 52.   kw1 german kitchens rašo:

  Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t get the job done on my old one.

 53.   windows vps rašo:

  I think youve produced some truly interesting points. Not also many people would in fact think about this the way you just did. Im seriously impressed that theres so significantly about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so substantially class. Very good one you, man! Really fantastic things here.

 54.   trueprotein.com discount code rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to publish more. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just too important to become missed. Youve obtained so a lot to say, these knowledge about this topic it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 55.   Dance lessons melbourne rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and adore finding out much more on this topic. If achievable, as you acquire experience, would you thoughts updating your blog with a lot more details? It’s very useful for me.

 56.   le mariage rašo:

  Thank you for another terrific write-up. Where else could anyone get that type of details in these a ideal way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for this kind of facts.

 57.   penis enlargement pills rašo:

  Great job here. I actually enjoyed what you had to say. Keep going because you unquestionably bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see much more of this from you.

 58.   Watch Spartacus Gods of the Arena Online rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a excellent book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your data. I’m incredibly glad to see this kind of information and facts which I was searching for a lengthy time.

 59.   micropenis rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anybody comes across it. Im lucky I did because now Ive acquired a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You surely put it in perspective for me.

 60.   patrik antonius rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 61.   influenza testing rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive arrive across in some time! Its just incredible how substantially you can take away from something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a excellent weblog space –great graphics, videos, layout. This is undoubtedly a must-see weblog!

 62.   Wealthy Affiliate rašo:

  Resources these as the 1 you mentioned right here will be incredibly useful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my personal blog. I’m positive my site site visitors will locate that very helpful.

 63.   ipad 2 in malaysia rašo:

  Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im very interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, 1 of the best that Ive seen. This blog definitely has some information on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 64.   private krankenversicherung vergleich anonym rašo:

  Werden Sie schlank im Schlaf, steigern Sie Ihre Schilddrüsenhormonproduktion auf natürliche Art sowie Weise, dank T3 Boost. Endlich schnell und einfach zum Idealgewicht.

 65.   sr608 rašo:

  How is it that just anyone can create a weblog and get as popular as this? Its not like youve said anything incredibly impressive –more like youve painted a fairly picture over an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, here. But do you seriously think that you can get away with adding some fairly pictures and not seriously say anything?

 66.   seks hikaye rašo:

  Your site is very slow due to open

 67.   Valorie Mecham rašo:

  I’m often excited to go to this blog in the evenings.Please keep on churning out the content. It’s really entertaining.

 68.   Gregory Despain rašo:

  Hey! I have been browsing your site for a while. You have very great posts. Great job:)

 69.   Felton Bullman rašo:

  Thank you for the excellent information. I have yet to see anything that explains this subject as well.I’ll come back soon to see what other details you included.I’m also interested about jewelry topics as well.

 70.   MP3VA music downloads rašo:

  I know this is really boring and you are skipping to the next comment, but I just wanted to throw you a big thanks - you cleared up some things for me!

 71.   Arts & Entertainment rašo:

  My good friend James, suggested I check this page out. And I agree with James, this is a spam website, I wont be back.

 72.   buy star wars tor credits rašo:

  Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the write-up. It proved to become Very helpful to me and I’m sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this write-up.

 73.   instant cash empire review rašo:

  I simply want to tell you that I’m beginner to blogging and site-building and certainly savored you’re web site. Very likely I’m want to bookmark your blog . You really have great stories. Thanks a bunch for revealing your website page.

 74.   Matthew C. Kriner rašo:

  I like the efforts you have put in this, thankyou for all the great content .

 75.   asics running shoes rašo:

  I ACTUALLY appeared to be very pleased to search out this web-site.I want to to appreciate it for your time for this great learn!! I ACTUALLY certainly taking advantage of each little this and I have you book-marked to check out latest stuff you blog post.

 76.   Computers & Technology rašo:

  Function Reference/comments rss link « WordPress Codex Much like an RSS feed for your WordPress blog, this feature will display a link to the RSS feed for a given post’s comments. By implementing the feature, …

 77.   discount bridal gowns rašo:

  Thanks for the fantastic work! Cool blog. You will find a number of opinions on this topic and this blog states the issue very great.

 78.   caracteristicas de un lider rašo:

  First of all, allow my family appreciate a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personalized are living members

 79.   social Media San Diego rašo:

  Interesting article. Were did you get all the information from? Anyway thank you for this fantastic post!

 80.   limo services in charlotte rašo:

  What i find tough is to discover a weblog that can seize me for a minute but your weblog is different. Bravo.

 81.   best male masturbator rašo:

  not a lot of sperm more sperm diet how to get better sperm motility low sperm count can i still get pregnant sperm amount amount of sperm produced per day can low sperm count cause miscarriage how to ejaculate more frequently ejaculate more often sperm gain male ejaculate amount increase sperm count in men foods that increase your sperm count sperm motility iui ejaculation strength fertility increase sperm count vitamin average sperm count for men improve sperm count and motility what does low sperm count mean sperm production facts

 82.   do follow blog rašo:

  There are a lot of strange comments on here.

 83.   blow her mind the first time rašo:

  Completely I share your opinion. In it something is and it is good idea. It is ready to support you.

 84.   que es un test de embarazo rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so excellent and so important. I cant wait to read additional from you. I just feel like you know so a lot and know how to make people listen to what you’ve got to say. This blog is just as well cool to be missed. Good stuff, actually. Please, PLEASE keep it up!

 85.   zero friction marketing rašo:

  I simply wanted to let you know how much I actually appreciate every thing you’ve shared to help increase the value of the lives of individuals in this theme. Through your own articles, I’ve gone through just an inexperienced to a specialist in the area. It is truly a tribute to your work. Thanks

 86.   Extreme Female Orgasm rašo:

  I apologise, but you could not give more information.

 87.   masturbator rašo:

  low seminal fluid production boosting sperm production how to increase sperm motility naturally increase ejaculation pills how to ejaculate more volume increase sperm volume without pills how to have a stronger ejaculation sperm zinc boosting sperm motility sperm count in one ejaculation increase your ejaculate increase my ejaculation increasing seminal volume natural treatment for low sperm count how to improve ejaculation time ways to increase your load treatment for low sperm count how to make my sperm stronger how to increase seminal fluid naturally low sperm count but pregnant

 88.   Richard Baute rašo:

  I wish I get pregnant soon!

 89.   Milford Sizer rašo:

  My pal and I were debating this particular topic, he’s generally searching to prove me incorrect. I just now sent him this website to demonstrate him your perspective. After looking over your website I book marked and will be coming back to discover your new posts!

 90.   Lavona Remo rašo:

  My buddy and I were debating this specific topic, he’s generally searching to prove me incorrect. Your view on this is amazing and exactly how I truly think.

 91.   tech decks on ebay rašo:

  Kudos for posting such a useful weblog. Your weblog isn’t only informative and also extremely artistic too. There usually are very couple of individuals who can write not so simple articles that creatively. Keep up the good work !!

 92.   computer repair san francisco rašo:

  Thank you for another great write-up. Where else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am around the appear for these data.

 93.   cheap xbox 360 controller rašo:

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just great and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 94.   Leanne Shulthess rašo:

  Of course, what a great site and informative posts, I will add backlink - bookmark this site? Regards, Reader

 95.   webmaster tutorials rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 96.   sex cam rašo:

  on this topic. If possible, as you become experience, would you mind updating your

 97.   Andrew A. Sailer rašo:

  Loving the info on this site, you have done great job on the articles .

 98.   Kasino rašo:

  This is very attention-grabbing, You are a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in quest of more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 99.   top restaurants in columbia sc rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anybody comes throughout it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.

 100.   affirmations rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and really like mastering far more on this topic. If achievable, as you acquire experience, would you thoughts updating your weblog with extra facts? It’s extremely helpful for me.

 101.   The new mam rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 102.   car insurance information reviews rašo:

  Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a beneficial book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your info. I’m extremely glad to see this kind of facts which I was searching for a long time.

 103.   auto loans credit rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Pretty useful to me and I am sure to all the commenters here It’s always good when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this article.

 104.   The new mam rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 105.   sporto boots women rašo:

  Howdy there, are you having problems with the web hosting? I had to refresh the page about million times to be able to get the web page to load

 106.   multiplayer browser games rašo:

  I can’t get enough of your site. It’s really a great read. Did you start doing this on your own or with a group of people? It’s quite an impressive feat to have gathered such great content. Keep up the fine writing!

 107.   fluid ounce bottles rašo:

  A few things i have usually told men and women is that while searching for a good on the net electronics store, there are a few aspects that you have to think about. First and foremost, you should really make sure to discover a reputable plus reliable retailer that has got great opinions and classification from other people and marketplace advisors. This will ensure you are getting along with a well-known store that gives good support and help to the patrons. Thanks for sharing your thinking on this blog site.

 108.   cooking light rašo:

  How is it that just anybody can write a blog and get as popular as this? Its not like youve said anything extremely impressive –more like youve painted a quite picture over an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, here. But do you truly think that you can get away with adding some quite pictures and not genuinely say anything?

 109.   Bumper Labels rašo:

  Hello there everyone, This page is actually interesting and thus is normally which the subject matter ended up being spelled out. I favor examples of the responses as well despite the fact that An excellent opportunity we remain on the topic the best way insert valuation to the stage. It’s going to moreover telling with the blogger if everyone might promote this around (for us exactly who work with web 2 . possibly get, youtube,.. ). Ever again, Thanks..

 110.   estate lawyers perth rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a very good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your data. I’m incredibly glad to see this kind of info which I was searching for a long time.

 111.   charlotte fat loss rašo:

  Wonderful job right here. I definitely enjoyed what you had to say. Keep heading because you unquestionably bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see additional of this from you.

 112.   car entertainment review rašo:

  Eventually, an issue that I am passionate about. I’ve looked for data of this caliber for your last several hrs. Your site is significantly appreciated.

 113.   English writing rašo:

  Thank you for another wonderful post. Exactly where else could anybody get that type of information in this kind of a perfect way of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m around the look for these information.

 114.   worldwide brands rašo:

  I will pay you $5.00 to approve my comment. This is not a joke. I will be back in 1 week to check if my comment is here, then I will contact you for payment details. Thanks.

 115.   The new mam rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 116.   Ismael Bringhurst rašo:

  I was examining some of your articles on this website and I conceive this web site is very informative! Retain putting up.

 117.   Savannah rašo:

  Hey friend can i publish some paragraph of your article on my little blog of university.I have to publish a good articles out there and i really think your post Fits best into it.I will be grateful to give you an source link as well.I have two blogs one my own and the other which is my college blog.I will publish some part in the university blog.Hope you do not mind.

 118.   jessica simpson hairdo rašo:

  jessica simpson hairdos

 119.   action voip free download rašo:

  cool, what a nice post

 120.   burberry earmuffs rašo:

  cool, what a nice post

 121.   shower water filter rašo:

  Thanks for showing this level of detail. I think it is most useful certainly share it to close friends, in addition. If you continue writing about this I definitely will keep on checking your future blogposts.

 122.   burberry earmuffs rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 123.   Deborah Cox rašo:

  Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get one thing done.

 124.   assistant nurse rašo:

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

 125.   Melaine Bennett rašo:

  http://www.cleaning02031.wordpress.com/2011/02/03/apartment-cleaning-prices-in-queens/

 126.   simmons beautyrest rašo:

  One more thing. In my opinion that there are quite a few travel insurance web-sites of reputable companies than enable you to enter your trip details and find you the quotes. You can also purchase an international travel insurance policy online by using your own credit card. All you have to do would be to enter your travel information and you can begin to see the plans side-by-side. You only need to find the plan that suits your capacity to pay and needs and after that use your bank credit card to buy that. Travel insurance on the internet is a good way to search for a respectable company pertaining to international travel cover. Thanks for giving your ideas.

 127.   gps watch rašo:

  cool, this website confident is awesome. What concept did you use for it?

 128.   top free mmorpg rašo:

  Hello, you need to is it possible to say to me exactly why do you decide on of which due to the fact i am definitely not satisfied bring about my spouse and i do not discover in which do you wat to reach talking about that?? aside type this there is a beneficial site! Oh close to ignore a person’s sitemap just isn’t doing the job. With thanks Jonh.

 129.   制鞋机械 rašo:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 130.   samsung ml1660 toner rašo:

  you are a real blogger!

 131.   www.Allegro.pl rašo:

  I precisely desired to thank you so much once again. I’m not certain the things that I would’ve implemented without the hints documented by you over this subject matter. It previously was a very frightening case in my circumstances, but discovering your skilled approach you solved that forced me to jump with happiness. Now i’m happy for the assistance and in addition sincerely hope you are aware of an amazing job you are carrying out teaching the mediocre ones using your website. Most probably you have never met any of us.

 132.   Early Learning Center rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

 133.   Mobilt rašo:

  F*ckin’ tremendous things here. I am very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 134.   Virgin Indian Remi Human Hair Extensions Weave rašo:

  IT SHOULD BE ILLEGAL TO SELL HAIR FOR AS CHEAP AS WE ARE SELLING IT

 135.   lancaster private hire rašo:

  I have really learned result-oriented things from the blog post. One other thing to I have observed is that typically, FSBO sellers can reject a person. Remember, they can prefer to not use your services. But if an individual maintain a comfortable, professional connection, offering aid and being in contact for about four to five weeks, you will usually manage to win interviews. From there, a listing follows. Cheers

 136.   Vaskemaskiner rašo:

  Protesters , in the meantime, are expressing no sign of backing down.

 137.   i need money rašo:

  I actually was wondering if everybody else could not see the Rss up best? Maybe there is 1 or am I an entire idiotic bum

 138.   click here rašo:

  Loved your post. You’re obviously very knowledgeable. Thanks for sharing.

 139.   best mattress rašo:

  I have been searching everywhere on info about this. Really thanks a lot.

 140.   New York furniture restoration rašo:

  Great write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 141.   flirting with women rašo:

  Hello. I want to to inquire a little something…is this a wordpress web page as we are thinking about going over to WP. Moreover did you make this theme on your own? Regards.

 142.   cheap hair extensions rašo:

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 143.   Ray Ban Sunglasses rašo:

  These are all great comments here. Very cool article.

  Ray Ban Sunglasses

 144.   queens car dealerships rašo:

  We were doing a search and came across this site. Must say that this article is on point! Keep up the good info. We will be reading your articles

 145.   Brant Apley rašo:

  Great blog, Just wanted to comment that i can not connect to the rss stream, you might want install the right wordpress plugin for that to workthat.

 146.   Nokia BH-804 Bluetooth Headset rašo:

  I not to mention my friends were looking at the nice things from your website and so before long I had a terrible feeling I never thanked the website owner for those techniques. All of the young boys are actually as a result warmed to read them and have now certainly been enjoying these things. Many thanks for actually being simply accommodating and also for getting this sort of helpful tips most people are really wanting to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 147.   herbal incense rašo:

  red dragon kratom pills heroin prices in new zealand party pills australia paypal methylone analogue order legal ecstasy amt herbal highs ghb new zealand magic mushrooms in christchurch smoking marijuana in dublin best herbal high review buy mephedrone chicago safe herbal incense charge legal high for sale jah rush ultra legal coke san diego bliss methylone mdma powder netherlands herbal ecstasy buy cocaine in toronto buy legal skunk legal amphetamine pills best hallucinogen legal high legal smoking herbs canada green batman ecstasy pill buy cheap legal ecstasy pills

 148.   seo services rašo:

  The last I checked on this subject was very some time back. I am much more into Internet Marketing. Nonetheless, fascinating post and I’d check back once more soon and get myself much more updated.

 149.   Raylene Koga rašo:

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 150.   click rašo:

  You are absolutely right, but my brother did not believe this when I showed this to him.

 151.   Samsung galaxy mini rašo:

  I have witnessed that sensible real estate agents almost everywhere are warming up to FSBO Advertising. They are noticing that it’s more than merely placing a sign post in the front yard. It’s really in relation to building associations with these retailers who later will become consumers. So, once you give your time and efforts to serving these suppliers go it alone - the “Law connected with Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 152.   Mitch Lenke rašo:

  Better product in addition to exelent outcomes with the people that want that price cut lead mobile phone collection suggestions them CALL RIGHT NOW 866-943-6381

 153.   Current Oil Price rašo:

  I usually appreciate your posts, they are all truly good. We actually added a link to your web site here Sites We Like. It might be pretty neat if you could link back to us too, or maybe give us a shout out.

 154.   Runflat reifen rašo:

  Wonderful post was very happy reading the really important information for me thanks, I thought the man in the future. I will surely recommend this article with your friends, family and friends. You are really great so allowing good articles.

 155.   Samsung galaxy mini rašo:

  I have viewed that wise real estate agents just about everywhere are warming up to FSBO Promotion. They are seeing that it’s not only placing a poster in the front yard. It’s really regarding building connections with these sellers who later will become purchasers. So, once you give your time and effort to aiding these suppliers go it alone - the “Law connected with Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 156.   Larry Goins rašo:

  In total, it took me about 15 minutes to discover this great post. Thanks a ton.

 157.   nike shox rašo:

  It really is simple to open a store but hard to maintain it continually open.

 158.   Asian Tiger Mosquito rašo:

  After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 159.   Buy iPad rašo:

  I really liked your blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 160.   garmin rašo:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 161.   bathroom remodeling rašo:

  Finest wishes to all, and always be healthy!

 162.   online bingo bonus rašo:

  Hey. Is there a reason why this page looks screwed up in Chrome? Anyway a bit of advice, do a second writeup soon!

 163.   Monster beats dre headphones rašo:

  Exceptional brief which post helped me alot. Say thank you We seeking your own information?–.

 164.   learn to dj rašo:

  Hi there. I needed to ask one thing…is this a wordpress weblog as we are thinking about shifting across to WP. Furthermore did you make this template all by yourself? With thanks.

 165.   hostgator coupon code rašo:

  I love reading and am always looking for informative information like this!

 166.   shamballa crystal ball bracelet rašo:

  This nice idea that all of the sudden develop into a new healthy involving tears is definitely yerning for ones sweeter attention. Many cultures on the planet nod to the present habit all children are generally familiar with.

 167.   airjordanshoeshome rašo:

  In colouring super stripe foam main and various vamp employ a circle in between Nike Air Jordan 1 (I) White&Black&Varsity Red High Strap Shoes braided hemp qualitative material transition, look by flank.

 168.   Affordable SEO rašo:

  It surely does take quite some time to find great information such as this. Thanks a lot.

 169.   coupons hostgator rašo:

  Thanks for sharing your ideas and knowledge.

 170.   Domestic cleaning Queens rašo:

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 171.   wonderlic rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 172.   womens pajamas rašo:

  Soon after a great deal considered It’s my opinion ones identify is actually interesting and also I am able to state that you usually are amazing.

 173.   coupon hostgator rašo:

  I wanted to thank you for this excellent article. I like it.

 174.   online sex games rašo:

  The Xbox360 is a must for serious gamers. It indicates your dedication as a gamer and reflects your tastes and reputation in the cyber gaming universe. Opens up endless possibilities and takes you to the next generation gaming delights.

 175.   adult social network rašo:

  Hi there, just was aware of your blog through Google, and located that it is truly informative. I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful in case you proceed this in future. Lots of people shall be benefited out of your writing. Cheers!

 176.   justhost coupon codes rašo:

  This is an excellent blog post. Thanks very much for such a nice article.

 177.   private social networks rašo:

  hey folks anyone upon twitting here’ can easily adhere to when you almost all roxk

 178.   hostgator coupons rašo:

  This blog is perfect for anyone who wants to know about this subject. You know a lot about it.

 179.   midphase coupon codes rašo:

  Very informative blog post.Thank you

 180.   Facebook Emoticons rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Google for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the design, it is cool!

 181.   games for kids rašo:

  Finally something fresh and cool that make sense! I would like to see more about this and that is what I’m going to do.

 182.   dreamhost coupon rašo:

  I really like this article.

 183.   Daryl Chicoine rašo:

  I and also my friends have been going through the nice ideas on the website and then immediately came up with an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those tips. All the women had been consequently thrilled to learn all of them and have definitely been loving them. Thanks for simply being simply thoughtful as well as for making a decision on this form of smart areas millions of individuals are really desperate to be informed on. My very own sincere regret for not saying thanks to earlier.

 184.   How To Make A Vaporizer rašo:

  I don’t even know the way I stopped up right here, but I thought this submit used to be great. I don’t understand who you are but definitely you are going to a famous blogger if you happen to are not already ;) Cheers!

 185.   iPad Price rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 186.   Studio Rental rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 187.   little acorns review rašo:

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 188.   mobile affiliate profits rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 189.   inmotion hosting coupon code rašo:

  I must admit that you are one of the best bloggers. Thanks for posting this informative article.

 190.   nike shox turbo oz 2011 rašo:

  Everybody’s business is nobody’s company.

 191.   True Religion Jeans Cheap rašo:

  When you’ve got a web site, then you definitely in all probability have a very characteristic turned on to allow responses beneath your posts. If you should don’t yet have any remarks then your website looks like a ghost town. It is really very challenging to get a person to depart remarks when there aren’t any comments.

 192.   Cheap Tiffany Rings rašo:

  Come across The suitable Weblogs. What decent is commenting on the web site that doesn’t teach you about your area of interest or isn’t associated for you niche inside a direct or supplemental way. The goal of commenting on weblogs will be to interact with equally the blogger and their guests. When you have a web site about a specific issue, uncover website about that same subject matter or related topics.

 193.   all by the book review rašo:

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 194.   Air Jordan Spizike rašo:

  With the exact time, feedback positioned by software system are approximately by no means connected for the topic, even when commenting by key phrase. They stick out like a sore thumb and are an awesome strategy to get blacklisted plus ruin your site’s popularity on various fronts. Quite a bit within the exact same is generally claimed about outsourcing comments.

 195.   Damiana Extract Ingredients rašo:

  methylone australia rehab incense bzp mephedrone herbal marijuana review paullinia cupana powder pep spice store australia party pills edinburgh xtz party pills review kronic plant marijuana shop in new jersey dream herb india diamond dove potpourri buy cocaine in fresno liquid methadone us xtc blend reviews knockout substitute herbal stimulants list for opiate pink panther xtz tai high sheffield green dragon smoke legal drugs in vancouver buy salvia cuttings online buy ecstasy in sydney make spice gold herbal blow shop side effects of red dove buy heroin in sacramento buy synthetic bath salts online space dust drug mephedrone high review

 196.   Ed Hardy Outlet online rašo:

  The bottom line with respect to commenting software package is this. It happens to be very little more than an arms race in between those who use it and search engines like yahoo. There exists a race in between the computer software that spams unprotected weblogs and the de-indexing of those weblogs by search engines like google and site entrepreneurs that have provided up and thrown in the towel by turning off commenting or deleting the blog site completely.

 197.   Womens FiveFingers Flow rašo:

  I found myself shelling out the vast majority of my comment review time removing bogus remarks vomited onto my blog site by bots along with other types of software system. This was even when my spam safety companies filtered out a few quarters in the spam remarks to begin with.

 198.   Acne Laser treatment rašo:

  Good stuff on here, is there a feed?

 199.   Parkett rašo:

  Massivholzdielen und Parkett

 200.   tennis lessons howell, mi rašo:

  I’m impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.

 201.   dobry fryzjer Gliwice rašo:

  Fryzjer Gliwice

 202.   Gps navi rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 203.   android rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Google for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the design, it is cool!

 204.   pogo games rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 205.   how to complete surveys rašo:

  I’ll immediately take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 206.   seo services rašo:

  The last I checked on this subject was very some time back. I am more into SEO Packages. Nonetheless, interesting post and I’d check back once more soon and get myself much more updated.

 207.   Addicting Games rašo:

  This loaded up really fast for me and its exactly what Im looking for. Thanks

 208.   Lonny Hettes rašo:

  F*ckin’ remarkable issues here. I’m very satisfied to look your article. Thanks so much and i am taking a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 209.   invest liberty reserve rašo:

  I agree with your Kiek aštrus viešumo ginklas?, superb post.

 210.   web hosting rašo:

  Great article. It’s very unfortunate that over the last ten years, the travel industry has already been able to to tackle terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, plus the first ever entire global economic downturn. Through it all the industry has proven to be solid, resilient plus dynamic, obtaining new solutions to deal with trouble. There are usually fresh issues and possibilities to which the business must all over again adapt and reply.

 211.   Kiev escorts girls rašo:

  This subject was relatively enlightening and additionally properly written and published. I will complete a lot of a lot more analysis on this. Thanks for showing this well-timed facts. We intend to need more in this manner. Best Regards via Germany

 212.   Sherman Vanduser rašo:

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 213.   Buena College rašo:

  I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 214.   Niki Wolak rašo:

  Wow, amazing blog structure! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The whole look of your website is excellent, as smartly as the content!

 215.   Christian Louboutin Miss Cristo 140mm rašo:

  I was wondering if this is true, i have to change my point of view. Because here in Germany, xenical rezeptfrei there are many other opinions in this theory. Thanks a lot for this brainer!

 216.   Elbert Wegley rašo:

  I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 217.   24 hour loan payday loans rašo:

  Once Once again great Article. You Appear to have a good Knowing of these themes.When I entering your blog,I felt this .

 218.   Elvis Esparza rašo:

  Outstanding post, you have pointed out some excellent details , I likewise think this s a very fantastic website.

 219.   odzywki rašo:

  Appreciate it for helping out, good information.

 220.   работа в эскорте rašo:

  I am so thankful for your time to post this kind of article. It is always educating to someones perspective. Maybe i should have a time to revisit and browse some of your post blogs. Thumbs up for a great post!

 221.   Thaddeus Horsburgh rašo:

  I together with my guys were reading through the excellent tactics from your site then at once got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. All of the boys happened to be certainly passionate to see them and now have without a doubt been enjoying those things. Thank you for really being very thoughtful and also for obtaining this sort of really good subject matter millions of individuals are really needing to understand about. My very own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 222.   Yung Barrilleaux rašo:

  Really nice style and wonderful subject material , absolutely nothing else we require : D.

 223.   William Camaeho rašo:

  i buy a domain and host and as subdomain i have a choice to creat a blog. i love to do it but i completely dazed!!! can anyone help me to make it right?. I buy a domain and host and as subdomain i have a choice to creat a blog. i love to do it but i completely dazed!!! can anyone help me to make it right? . my problem IS that i don’t know what to do! . i use plesk, and there ( in my httpdocs ) i have a folder named BLOG, in there i have my first page! its firs page ( my blog page) told me that put your theme here, my problem is… what theme? it support php too. the problem is that and that’s compeletly complex!.

 224.   Physical Science Definition rašo:

  I found your posting to be insightful! Thank you.

 225.   Cassandra Besler rašo:

  We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website provided us with useful information to work on. You’ve performed an impressive process and our whole neighborhood shall be grateful to you.

 226.   Carroll Heagle rašo:

  I likewise conceive thus, perfectly written post! .

 227.   Fetus at 12 weeks rašo:

  I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 228.   como vender ouro rašo:

  I was more than happy to search out this internet-site.I wanted to thanks for your time for this glorious read!! I positively enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 229.   Free drawing softwares rašo:

  Helpful info. Lucky me I discovered your site accidentally, and I am stunned why this accident did not came about in advance! I bookmarked it.

 230.   Certified Nursing Assistant Jobs rašo:

  This will be a terrific web site, could you be interested in doing an interview about just how you created it? If so e-mail me!

 231.   spodnie męskie rašo:

  You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 232.   ukraine escort rašo:

  This weblog appears to recieve a great deal of visitors. How do you get traffic to it? It gives a nice individual twist on things. I guess having something useful or substantial to talk about is the most important factor.

 233.   kiev escorts rašo:

  Heya, thank you for this post. my spouse and i found this by chance, but it surely ended up being precisely what my spouse and i needed. i will come back later in order to learn even more. Thanks.

 234.   500 rubles rašo:

  Gaming pc’s aren’t as difficult as you may perhaps think, and creating your quite own gaming pc is not as tricky as a complete lot of folks would make you consider. Because you by now have a distinct software in head when constructing your individual gaming machine, there are truly only three main elements you’ve to have to worry about, and every little thing else is truly secondary: the processor, video clip card, and RAM.

 235.   Hershel Yasin rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait ..

 236.   pineapple chicken recipe rašo:

  Howdy I ran across this excellent web site during your search for several practices on weight loss, I must explain to you your site is quite interesting and i also adore the actual theme. I do not use a significant amount of one’s so that they can read your complete blogposts nevertheless We’ve book notable it as well while decided upon the Really simply syndication rss feeds. I’m going to be back awhile. cheers for a great webpage.

 237.   Chi Isenbarger rašo:

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 238.   ukraine escorts rašo:

  I found about your blog on google and read a few of your early posts. I hope you will keep up the very good work. I just added your RSS feed to my MSN News Reader. I’m seeing forward to reading more from you later on!

 239.   Allegro Plp rašo:

  I am continuously searching online for ideas that can help me. Thank you!

 240.   angielski online rašo:

  I envy your work , thankyou for all the interesting posts .

 241.   Bernard Sahlberg rašo:

  I was incredibly pleased to locate this site. I wanted to thanks for your time for this superb read!! I certainly enjoying just about every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 242.   kiev escort rašo:

  I am basically not as well acquainted with this topic but I do prefer to explore blogs for layout tips and exciting topics. You essentially described a subject matter that I typically really don’t care a great deal about and manufactured it quite fascinating. This is a good blog that I will pay attention to. I currently bookmarked it for long term reference. registry cleaner

 243.   Photography Tips rašo:

  How can i migrate from Joomla to Wordpress together with all my posts?

 244.   learn poker rašo:

  I want to start a weblog but would like to own the domain. Any concepts how to go about this?.

 245.   Article Spinning rašo:

  I have to show my thanks to you for rescuing me from this crisis. Because of searching throughout the search engines and obtaining opinions which were not beneficial, I figured my entire life was gone. Living without the presence of approaches to the difficulties you’ve sorted out as a result of your main guide is a critical case, and the ones which might have in a negative way affected my entire career if I hadn’t encountered your blog post. Your good mastery and kindness in controlling every aspect was very useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I can at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for this impressive and sensible help. I won’t think twice to recommend your web site to anybody who will need recommendations on this subject.

 246.   ukraine escort rašo:

  What a blog! Really I like how everything is well written. I am thinking how I might be made aware of Whenever there is new content. I have saved your site thanks!

 247.   ukraine escort rašo:

  Great layout you got here but your content isn’t really ringing a bell to me haha. It sounds like you’re forcing everyone to do what you do as if you’re like the “One” or something, but that could just be me so don’t take it personally haha.

 248.   ways to make money rašo:

  Hello! I just would like to say thank you for the superb site you have here on this website. I will be coming back to your web site for more soon, congrats!

 249.   cheap jordans rašo:

  I just added your RSS Feed on my RSS reader, it is so nice to read your blog.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.