BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kilimėlis verslo pradžiai

Vakar devynios didžiausios verslą prižiūrinčios institucijos iškilmingai pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigoja naują verslą pradėjusius visaip gerbti, mylėti, konsultuoti, jam padėti, o bausti nebent kritiniu atveju.

Deklaracija numato gerus dalykus, tačiau neabejotinai sukels ir aibę klausimų. Kai kuriuos jų iš anksto norėčiau pakomentuoti.

Kaip galima nebausti, jei priežiūros institucija nustato pažeidimą? Vienas pažeidimas nėra lygus kitam pažeidimui. Prižiūrinčiųjų institucijų tikslas yra užtikrinti, kad būtų laikomasi teisės aktų reikalavimų, o ne kuo daugiau nubausta dėl teisės aktų nesilaikymo. Jei teisės aktai nevykdomi dėl to, kad niekas nežino kaip juos vykdyti, reikia arba tikslinti aktus, kad jie būtų suprantami ir logiški, arba paaiškinti jų reikalavimus, jei jie neaiškūs, o ne mojuoti baudų vėzdu, kuris šiuo atveju nieko negali pakeisti.

Žinau, kad daugelyje prižiūrinčiųjų institucijų ilgą laiką buvo laikomasi priešingos nuostatos. Tai reiškia, kad būtina keisti standartus. Toks persiorientavimas įtvirtintas pernai priimtuose Viešojo administravimo įstatymo pakeitimuose.

Vyriausybės teisės aktai atitinkamai nustato, kad šių naujųjų standartų laikymąsi būtina įvertinti atliekant kasmetinį institucijų ir tarnautojų vertinimą - o nuo to priklauso tarnautojų karjera.

Galiausiai prižiūrinčioms institucijoms yra priminta, kad jei jos negali suspėti visur, tai jos turi daryti ne visus „po ranka pasitaikiusius” darbus iš eilės, o  atsirinkti tai, kas svarbiausia, ir paaiškinta, kad toks požiūris visiškai atitinka teisės reikalavimus.

Kodėl kalbama tik apie pirmųjų metų verslą? Be abejo, aktualu ne tik pirmieji metai. Tačiau tik pradėjus naują verslą ar naują verslo veiklą ir taip yra daugiau sunkumų, painumų. Pirmoką po rugsėjo pirmosios turime pirmiausia už rankos palaikyti ir parodyti kas, kur ir kaip, o ne pastabas raityti. Pirmą kartą į krepšinio aikštelę įėjusį vaiką irgi turime pagloboti, o ne reikalauti iš jo rezultatų, kokių tikimės iš žvaigždės. Pirmieji žingsniai labai svarbūs, tad čia pagalbą labiausiai ir reikia koncentruoti.

Kaip reiks atskirti pirmųjų metų verslą? Tos institucijos, kurios planuoja darbus, turi informaciją apie naujai atsiradusius verslus. Turiu priminti, kad panašių standartų, kurie numatyti deklaracijoje, reikėtų laikytis ir vėliau.

Kaip realiai atrodys priežiūros institucijų veikla? Be abejo, yra įvairių dalykų, kurių nei deklaracijomis, nei teisės aktais nenustatysi. Tačiau deklaracijos, teisės aktai ir instrukcijos (visa tai iš esmės jau turime), kartu su sveiku protu, atsakymus rasti turėtų padėti.

Turbūt natūralu, kad prasminga, dalykiška, neįkyri pagalba reiškia, kad, tarkime, naujai atsidariusiai kepyklėlei turėtų paskambinti kas nors iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, Priešgaisrinės inspekcijos  ar kitos institucijos ir paklausti ar nereikia kokios pagalbos suprantant teisės aktus bei palikti konsultanto telefono numerį, kuriam visada galima skambinti. Tačiau keista būtų jei, tarkime, tą pačią kepyklėlę pirmuosius metus kas mėnesį su pagalbos siūlymu aplankytų Darbo inspekcija ar Aplinkos apsaugos  agentūra. Net ir gavę skundą dėl šios kepyklėlės pastarieji  inspektoriai neturėtų mesti svarbesnių darbų  - svarbu įvertinti riziką, pasižymėti, ir tik kai visi kiti svarbūs darbai nudirbti, imtis mažiau pavojingų tikrinimų.

Pavyzdžiui, turbūt nebuvo būtina Darbo inspekcijai iškart skubėti į kunigų seminariją, jei kažkoks anonimas pasakė, kad įtaria ten nelegaliai dirbant sargą, o atvykus patirti šnipštą - rasti budėjimo poste seminaristą? Būtent tokią istoriją perskaičiau iš moksleivių įspūdžių po jų vizitų Vyriausybėje ir kitose institucijose.

Neslėpsiu, kad pats nerimauju būtent dėl gerų iniciatyvų realizavimo stadijos - kad priežiūros tarnybų vadovų deklaruotus pažangius veiklos standartus suvoktų ir  tinkamai pritaikytų kiekvienas inspektorius.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (9) | “Kilimėlis verslo pradžiai”

 1.   Marius rašo:

  Gerbiamas ministre, kai bus tokia tvarka, kai įmonę bus galima užregistruoti per 10 min, ir kai buhalterinę apskaitą galės vesti baigęs bet kuris baigęs vidurinę mokyklą, iki individualios įmonės statuso imtinai (nes rizikuoja savo turtu ir tikrai suinteresuoti nežlugti), gi sudėti, atimti, padauginti, padalinti, paskaičiuoti procentą moka visi - va tada bus galima sakyti verslui kurtis sąlygos palankios.

 2.   Aurimas rašo:

  Pilnai sutinku su Marium, niekas geriau ir nebūtų pasakęs. Panašu, kad žmonės jau atsikando valdančiųjų pažadų. Aišku, artėja rinkimai ir reikia parodyti, kad kažkas daroma, bet p. Šimašiau tokiu pigiu triuku nebent vieną kita papirksit…
  O jeigu pasigilinus, tai 9 institucijos neva pasirašė kažkokią deklaraciją, deklaruoti ant popieriaus labai lengva, taip jau buvo su saulėlydžio komisija ji irgi daug ka deklaravo.
  Beje ministras jau tikriausiai pamiršo savo garsųjį pažadą iš pusantro šimto kontroliuojančių institucijų palikti tik devynes. Viskas baigėsi tuo, kad pradėjo kalbėti apie kažkokias mistinias brošiūrėles verslui.
  Kai padarysit pirmų metų mokesčių lengvatą naujam verslui, palengvinsite steigimą ir sumažinsite minimlų įstatinį kapitalą iki vieno lito, tada galėsite girtis o dabar labiau panašu į viešųjų ryšių akciją.
  Nepamirškite laiko lieka vis mažiau, tad mažiau tuščių pagyrų sau ir daugiau realių darbų palinkėsiu.

 3.   Vilnietis rašo:

  Nieko panašaus, kaip pripažino pats ministras Žylius, kad deklaracija palieka inspektoriui teises nuspręsti bausti ar nebausti. Tad viskas, tad viskas lieka po senovei. O žinant šių norą kartais papiknaudžiauti šia teise, verslui nuo to ne geriau ir tie kas pasimaus ant šito kabliuko, galiausiai vėl pasijaus valdžios apgauti.
  Teisingai sako čia rašantys, pirma reikia supaprastinti steigimą, kuris truka mažiausiai 30 dienų, tada pirmus metus atleisti nuo mokesčių, kaip sakė prezidentė. O tai pasak Šimašiaus, dar tik žengi pirmus krepšininko žingsnius o valstybė jau reikalauja susimokėti vien už tai, kad tu bandai, ir galbūt kažkada žaisi aukščiausioje lygoje ir uždirbsi milijonus. Taip smugdomas, bet koks noras siekti kažkokių aukštumų.
  Kita buhalterinė apskaita, tikriausiai nereikia aiškinti, kiek kainuoja samdyti buhalterį, pirkti jam licenziją buhalteriniai programai. Panašu Šimašius to nežino.
  Minimalus įstatinis kapitalas, kuris siekia 10 000 litų, paklauskit jaunimo ar jo kišenėje mėtosi atliekami 10 000 įsteigti bendrovei.
  Apie tai jau kalbėta šimtus kartų, bet valdžios vyrai visiems pasiūlymams kurti, net kai tai siūlo prezidentė.
  Gal todėl visi verslūs žmonės jau seniai sėdi užsienyje o verslu Lietuvoje užsiima vos 4 procentai.

 4.   viska zinantis rašo:

  Visos deklaracijos yra mitas.
  Pradziu pradzia tai Administraciniu teises pazeidimu kodeksas (ATPK).
  Kol jis nebus pakeistas - niekas nesikeis ir negali keistis.
  Pvz. Zin., 2011, Nr. 72-3463 kai kurie straipsniai buvo SUGRIEZTINTI.
  Jokia pagalba verslui kodekse nenumatoma.

 5.   Remigijus Šimašius rašo:

  Visiems viską žinantiems mano komentatoriams,

  Mielieji, suprantu jūsų skepsį dėl deklaracijos. Kaip ir rašau - pats suvokiu, kad realizavimas yra sunkioji dalis. Tačiau nemasakius A, nebus ir B, ar ne? Be to, kaip ir rašiau, svarbūs įstatyminiai pakeitimai jau priimti, kuitų dalykų, kurių iš manęs reikia jau irgi padaryti, tad beliaka “tik” realizuoti.

  Matau, kad esat susirūpinę verslo sąlygomis ne mažiau ne aš, tad tikiuosi, kad jūsų budrioji akis leis pastebėti dalykus, kurių nematau. Tik per savo skeptišką požiūrį nenurašykit visko iš anksto, bet pabandykit padėti man padaryti, kad būtų geriau.

  Remigijus

  P.S. 1 Mariau, dėl registravimo - tikrai į tą pusę ir einam, o dėl mokesčių, apgailestauju, ne mano sritis, nors pritariu pilnai. Iš savo pusęs galiu pažadėti kad darysiu viską kad tokie paprasti mokesčio mokėjimo būdai kaip verslo liudijimas niekur nedingtų.

  P.S. 2 Aurimai. Bent septynios institucijos yra jau sumažintos, dar mažinimų yra pakeliui (projektai Seime) o kad liks 9 aš tikrai nežadėjau, nes kaip tik viešai sakiau, kad netikiu (deja), kad Seimas tam pritartų. Čia kaip ir dėl Vilniečio mini mo įstatinio kapitalo - Seimas jau atmetė šį siūlymą :(

  P.S. 3 Viska žnantysis, ATPK reikai skaityti visą - baudos yra sumažintos, nes nuo šių metų sausio pirmosios pirmą kartą galima išsiversti su puse minimalios baudos (pats tą iniciavau ir džiaugiuosi kad pasiteisina). Be to, apie ką ir kalbu, svarbiausia kad kai kada baudų galima neskirti.

 6.   Marius rašo:

  Ačiū, už atsakymą. Turiu keletą verslo idėjų, norėčiau jas išbandyti, tačiau tie pakeitimai man jokios apčiuopiamos naudos neduoda. Aš iškentėčiau tą ilgą steigimą, bet pagrinde bijau buhalterijos. Be buhalterio, kol kas Lietuvoje niekaip verslo nepadarysi, įstatymų, normų šimtai - neįmanoma žinoti. Juk padaryta absurdiška tvarka jei žmogus savo individualaus verslo negali apskaičiuoti. Dirbu samdomu darbuotoju IĮ ir žinau kaip yra. Puiki iliustracija: kai 2009-01-01 pasikeitė mokestinė tvarka, net profesionali buhalterė net nebežinojo kaip ką skaičiuoti…
  Aš puikia suprantu, jūs teisingumo ministras, ne finansų, ne VMI direktorius, ir ne premjeras. Bet, ei, Šimonytė yra koalicijos partnerė, jūsų partija ir TS-LKD su kitais partneriais turite daugumą Seime. Galite prastumti, bet kokį protingą sumanymą. Manau net opozicija neprieštarautų, jei pasiūlymai išties protingi, nemanau, kad opozicija a priori yra piktybiška. Juk tam partinės koalicijos ir skirtos kad įgyvendintų suplanuotas idėjas.

 7.   Remigijus Šimašius rašo:

  Mariau,

  manau, to vilko nereikia taip smarkiai bijoti. Ar nėra verslo liudijimo šiai veiklai? Jeigu ir ne - individuali ekomoninė veikla apskaitoma ne baisiai sunkiai. Siūlau nueiti į mokesčių inspekciją - tenai pakonsultuos (bent jau keli mano pažįstami tiesiog nuėjo, paklausė kaip jiems geriau daryti, ir gavo neblogus atsakymus). Žodžiu, linkiu draso, stiprybės, ir sėkmės.

  Remigijus

 8.   Lillia Faubert rašo:

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site :). “As is a tale, so is life not how long it is, but how good it is, is what matters.” by Lucius Annaeus Seneca.

 9.   Bud Malikowski rašo:

  Great article do you mind if i translate into Dutch for our sites viewers? Thanks

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.