BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ko reikia iš pensijų reformos?

Apie pensijų reformą kalbama įvairiai. Tačiau aišku ko gero tik tai, kad ji vienokia ar kitokia turi vykti, nes dabartinė padėtis užprogramuota nuostoliams, žlugimui ir pensijų bei darbo vietų palaidojimui. Kad nebūčiau tuščiažodis, galiu tik priminti, kad Sodra šiandien turi 2 633 mln. deficitą, iš kurių 762 mln. tenka pensijų įmokų ir išmokų neatitikimui. Kitaip tariant, šiandieninis pensininkas gauna 90 proc. (arba 90 centų iš 1 lito) pensijos iš pinigų, kuriuos sumoka Sodros įmokų mokėtojai, ir 10 proc. iš skolintų pinigų.

Tačiau pensijų reforma neturėtų apaugti mistinėmis ir apokaliptinėmis nuotaikomis. Pavyzdžiui, kad ir neseniai nuaidėję teiginiai, kad dėl pensijų sistemos reformos neva reikės neišvengiamai padidinti tam tikrus mokesčius. Iš karto noriu nuraminti, kad pensijų sistemos išgyvenimui ir saugioms dabartinių bei būsimų senolių pensijoms mokesčių didinti nereikia.

O dabar - apie viską iš eilės.

Dėl ko dabartinė sistema neužtikrina normalių pensijų?

Pensijų sistema šiandien kenčia nuo kelių ydų. Pirma, dabartinė sistema yra neatspari gimstamumo ir migracijos svyravimams. Vaikų gimsta nevienodai įvairiais laikotarpiais, emigracija taip pat banguoja. Todėl jei anksčiau vieną pensininką išlaikydavo 4 dirbantieji, tai šiandien - tik du, o ateityje santykis blogės ir vieną pensininką išlaikys vienas dirbantysis.

Antra, pensijų sistema nėra atspari ekonominėms krizėms. Jei pensijų įmokų užtenka pensijoms išmokėti gerais ekonomikai laikais, tai padėtis labai pasikeičia išaugus bedarbystei ir smukus atlyginimams.

Tikėkimės, kad ekonomika atsigaus. Pagal demografinę situaciją ji netrukus pagerės dėl prieš du dešimtmečius buvusio gimstamumo padidėjimo ir pensininkų rato lėtesnio gausėjimo. Tikėkimės, kad to pagerėjimo „nesuvalgys” emigracija.

Tačiau padėties pagerėjimas turi būti  ne išnaudotas pensijų priešrinkiminiam padidinimui, nepaliekant iš ko mokėti pensijas ateityje. Buvusi socdemų valdžia prieš trejus metus parodė kaip greitai galima viską išmokėti ir prasiskolinti netgi gerais laikais.

Taigi trečioji pensijų sistemos didelė problema - politinės neatsakomybės rizika, kuri, kaip minėta, buvo su kaupu realizuota prieš tris metus.

Ir galiausiai ketvirta, dabartinės pensijų sistemos problema - nedaug kas suinteresuotas mokėti pensijų įmokas, nes ryšys tarp įmokų ir išmokų yra per menkas ir per tolimas. Paklauskime ar daug dabartinių dvidešimtmečių ar trisdešimtmečių mano, kad Sodros įmokos užtikrina jiems būsimas pensijas.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad šiuokart neaptarinėsiu pačios didžiosios mūsų pensijų sistemos ydos - ši sistema visa paremta tik prievartiniu pajamų perskirstymu, o ne kaupimu. Šiandieniniai pensininkai, kai dirbo, mokėjo įmokas pensijoms anuometinių pensininkų. Užtat dabar jie gauna pensiją iš dabartinių dirbančiųjų įmokų. Pastarieji bus finansuojami būsimųjų dirbančiųjų. Kitaip tariant, teisė į pensiją kaip nuosavybę, remiantis Konstituciniu teismu, yra, o paties nuosavybės objekto nėra - jis visas iškart išdalinamas ir dar pasiskolinama, kad užtektų.

Ką daryti?

Savo poziciją dėstysiu laikydamas, kad šiandieninėje politinėje situacijoje neįmanoma pasiekti jokio esminio pokyčio, o tik modifikuoti dabartinę sistemą taip, kad ji būtų maksimaliai teisinga ir gyvybinga, išlaikant tokį patį pensijų lygį (santykį su vidutine alga), koks buvo iki krizinio pensijų sumažinimo.

Kad pensijų sistema taptų mažiau priklausoma nuo valdžios, padėtų privataus kaupimo nuoseklus didėjimas. Tuo pačiu galbūt ir pakeičiant pervedimų į pensijų fondus tvarką - kad tai būtų vykdoma tiesiai į pensijų fondą, o ne per Sodrą. Padėtų ir teisiniai saugikliai, kurie ribotų neatsakingą politikų elgesį.

Kad būtų atsižvelgta į demografinius svyravimus, reikia įtvirtinti formulę, kokią gyvenimo dalį žmogus turi dirbti, o nuo kada gali išeiti į pensiją. Kitaip tariant, pensijinis amžius turi būti ne politinių manipuliacijų objektu, o iš anksto nustatytu principu, pagal kurį ilgėjant ar trumpėjant tikėtinai gyvenimo trukmei atitinkamai būtų didinamas ir mažinamas pensijinis amžius arba dar tiksliau - būtino darbinio stažo pensijai gauti trukmė. Problemą dar sprendžia privatus kaupimas, kuris leidžia kaupti darbingu gyvenimo laikotarpiu ir lėšas naudoti kai dirbti nustojama.

Ekonomikos svyravimų padėtų išvengti aiškus principas, kad pensija yra susiejama su surenkamų pensijų įmokų atitinkamais metais suma. Kitaip tariant, kiekvienas pensininkas turi turėti teisę į pensiją, išreikštą tam tikru santykiniu dydžiu, sąlyginiais taškais, o to dydžio ar taškų vertė turi būti nustatoma kiekvienais metais atsižvelgiant į surenkamas įmokas. Dėl nedarbo ar mažėjančių atlyginimų nesurenkant įmokų būtų sprendžiama ar mažinti taško vertę, ar didinti įmokas (nors pastarojo varianto nesiūlyčiau dėl daugybės priežasčių).

Motyvaciją dalyvauti socialinio draudimo pensijų sistemoje padidintų aiškumas dėl ateities ir suvokiamas ryšys tarp įmokų ir išmokų. Pavyzdžiui, iki šiol išmokoms nustatytos lubos, o įmokoms - ne. O labiausiai motyvacija dalyvauti, vėlgi, padidėja privataus draudimo atveju. Privačios sukauptos pensijos atveju pensija yra ne tik teisė, bet ir realios lėšos, esančios asmeninėje sąskaitoje, o šias lėšas galima ne tik išleisti, bet, tarkime ir palikti testamentu, jei jos nėra pilnai panaudotos.

Taigi, pensijų sistemos realioms problemoms spręsti reikia didinti privačių kaupiamųjų pensijų dalį, o taip pat įdiegti principinius sprendimus apskaičiuojant socialinio draudimo  pensijų pensinį amžių ir konkrečiais metais gaunamos pensijos dydį.

Ko visiškai nereikia pensijų reformai - tai imitacinių pokyčių, kurios keistų įvairias formules ir paskaičiavimus ir nespręstų įvardintų problemų.

Tikrai nereikia kėsintis į žmonių sukauptas pensijas. Suprantu, kodėl juos nacionalizuoti siūlo socialistas Povilas Gylys. Tačiau nesuprantu, kodėl, bent jau kaip teigiama elektroninėje žiniasklaidoje, Socialinės apsaugos ir darbo viceministras teigia, jog pervedimai į žmonių sąskaitas pensijų fonduose buvo klaida. Nevykęs ekspromtas, bandymas kišti pagalius į ratus Vyriausybei ar nesusivokimas situacijoje? Realiai privatus kaupimas yra vienas iš pagrindinių garantų, kad sistema nežlugs.

Dar ko tikrai nereikia - didinti mokesčių, kaip kad nesenai trimitavo kai kurie politikai. Nebent tikslas yra ne tik atstatyti sumažintas pensijas, bet ir dar jas padidinti, pavyzdžiui, kad vidutinė pensija sudarytų ne pusę, o du trečdalius vidutinio atlyginimo. Tačiau ir tokiu atveju mokesčių didinimas daugiau darbingų žmonių išgintų iš Lietuvos, o tai, kaip minėta pensijas ne didina, o mažina.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (41) | “Ko reikia iš pensijų reformos?”

 1.   Povilas rašo:

  Buvo taip, nuejau i Swed bank padaryti pervedima i to paties banko sask. Ir ka nulupo 5 lt. Ir dar ta pati moteriske isdryso paagituot ale dalyvauti ju pensiju fonde. Mazdaug tu ka manai valstybe tavim pasirupins? Sakau gal ir nepasirupins, bet bankas tuo labiau! Tie pensiju fondai gal veikia kitur, bet ne LT. Cia viska suvalgo tie vadinami sutarties ir administraciniai mokesciai. O bankas kuris uz paprasta pervedima ima 5lt tik tai patvirtina!

 2.   Povilas rašo:

  Tiesa, mano draugai pasidave agitacijai, ir pervedineja tuos proc. is sodros, tai dabar keikia tuos fondus, nes nieko neuzdirbo o tik administracinius mokesc. sau nusiraso. Na varo i minusa, bande sugrizti atgal i sodra, bet neleido, mazdaug gali tik pakeisti fonda. O koks skirtumas ar vienas fondas tave nugres ar kitas? Fondai gal ir butu iseitis, jei ne lietuviska verslo samprata! Sukurkit grieztas taisykles fondams, tada paziuresim, o dabar…

 3.   Tadas rašo:

  Nelabai pagavau paskutinio sakinio logikos: negi salyse, i kurias tukstanciais verzte verzias lietuviai, mokesciai tokie jau mazi ar mazesni nei pas mus? Tada visi turetu verztis i Rusija, kur pajamu mokestis 13%, ar i kai kurias arabu salis, kur jis apskritai 0%, o ne i Skandinavija, UK, Airija, JAV, Ispanija, Vokietija ar pan. emigrantu numyletas salis, turincias gerokai didesnius mokescius ir zymiai efektyvesni ju sirinkimo aparata (’tax enforcement’) nei mes. Gal kaip tik lietuvius didesni ir teisingiau surenkami mokesciai bei su tuo susijes didesnis civilizacijos lygis traukia? Tiesa sakant, klaustiku sakinio gale net nereik, visi zinom atsakyma.

 4.   alisa rašo:

  O tai valstybe, amnot, be administravimo mokesciu pensijas “gamina”? Ir uz ta 10 proc. skolintos dalie ne mes palukanas sumokam? Is privaciu veikeju reikalaujama skaidrumo, o is biudzeto pilieciai neissireikalauja - todel ir atrodo, kad labai pigios valdiskos pensijos, mokslas, gatviu tvarkymas, sveikatos apsauga ir t.t.
  Galejo politikai dar kuklesne dali imoku skirti privaciam kaupimui - ne vienas fondas nieko neuzdirbtu. Lenku reformos pavyzdziu, Pasaulio Bankas paskaiciavo, kad maziau nei 5 proc. skirti kaupimui neapsimoka, viska teks sunaudoti administravimui (ar manote, kad Jusu pinigus fonde valdantys turetu dirbti dykai, o pastas nemokamai siusti Jums ataskaitas. Ir manau, kad nenorite, jog su Jusu pinigais dirbtu prastai apmokami makleriai). Pataupe, po to dar nureze ir turim puse grudo.

 5.   dzyvai rašo:

  Ar Jūsų siūlymai sugulė į įstatymų projektą? Ar projektų išaiškinimams ir diskusijoms buvo atlikti pakankami viešinimo darbai (juk pripažinkim, tai pensijų įstatymas - vienas kertinių biudžeto “akmenų”)? Visa viešoji erdvė užimta Kreivio karais o realūs ir svarbūs darbai yra praktiškai nenušviesti ir neišdiskutuoti. Viešinimas - šios vyriausybės achilo kulnas, bet per mažai įdedate pastangų šią problemą išspręsti. Gal tai pasitikėjimo rinkėjais problema? Tačiau toks rinkėjų ignoravimas ir neįtraukimas tik dar labiau mažina rinkėjų galimybes bent šiek tiek išprusti ir rinktis sąmoningai. Nutraukite šį užburtą ratą!

 6.   Red Bull Hats rašo:

  Many thanks and Please continue to keep updating your Webpage. I will probably be stopping by each time you do .

 7.   PS3YLODError rašo:

  I agree with post analysis Very great Site number one topic Thanks you..

 8.   canon eos rebel rašo:

  I additionally believe that mesothelioma cancer is a extraordinary form of many forms of cancer that is usually found in these previously exposed to asbestos. Cancerous cellular material form while in the mesothelium, which is a defensive lining that covers almost all of the body’s bodily organs. These cells generally form while in the lining from the lungs, abdominal area, or the sac which encircles one’s heart. Thanks for revealing your ideas.

 9.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 10.   online dating rašo:

  Throughout this great scheme of things you’ll get a B+ for effort and hard work. Exactly where you confused me personally ended up being in your facts. As it is said, the devil is in the details… And that couldn’t be more true here. Having said that, allow me say to you precisely what did give good results. Your authoring can be rather powerful and this is possibly the reason why I am taking the effort in order to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Second, whilst I can see a leaps in logic you make, I am not really certain of just how you appear to connect your details that produce the actual conclusion. For now I will subscribe to your issue however wish in the near future you connect your facts much better.

 11.   Begleitservice düsseldorf rašo:

  One of the best articles we have ever read on the internet! I recommend it for sure all your friends, so you may want to look you think that the Internet should be more people writing such a wonderful message. If you can recommend me more such articles on these topics, please have some information.

 12.   minecrafting rašo:

  A game know as minecraft might be promptly starting to be a winner to the web based herd. I had been concerned about for those who suspected this approach.

 13.   cellulite rašo:

  Awsome website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 14.   forerunner305 rašo:

  you could have some nice colors in that concept of yours. is this a wordpress weblog?

 15.   simple wedding dresses rašo:

  Your website loads up very fast! please let me know the host provider please. Can I am getting your associate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 16.   Mobilt Bredband rašo:

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

 17.   Lauren Prow rašo:

  The Nike Air Max 2011 shoes uses a large air cushioning unit at the heel which is visible from the side of the midsole in most

 18.   www.Allegro.pl rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 19.   Christian Louboutin Sale rašo:

  In the event that the US dollar crashes (which I am convinced of) then gold will be the absolute best place to keep your money.

 20.   Christian Schoeppner rašo:

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 21.   Kyle Fumagalli rašo:

  Grateful i recently uncovered this phenomenal web site, One other good site is Dianabol will be certain to save this so i can browse often.

 22.   Shamika Florentino rašo:

  Enjoyable read, thanks

 23.   natural breast enlargement rašo:

  Many women desire to have larger, tighter and fuller busts. Nonetheless, not every girls are blessed with these busts hence they look for solutions to obtain their wanted busts. Instead of going through those expensive and uncertain breast augmentation surgeries, why not utilize natural breast enhancement? This requires consuming supplements, applying creams, or even doing exercises that may help you obtain larger, tighter and fuller breasts the safer way.

 24.   industrieparkett rašo:

  Parkett

 25.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 26.   airjordanshoeshome rašo:

  In shade super red stripe foam main and various vamp have a very circle among braided hemp qualitative material transition, look coming from Nike Air Jordan Black&Bright Cactus&Anthracite Fusion 5 Shoes flank.

 27.   women silk pajamas rašo:

  I must price your site within my blog. It could? And also you et an account provider on Youtube?

 28.   Herve Leger outlet rašo:

  Hallo i’m from germany as well as my british is not which groovy, however i was able to understand each solitary term of your article. Im trying to find english blogs to provide a lift in order to my english capabilities as well as i’m really happy to finally find the blog, that publishes clear and organised english that i will likely be in a position to convert. Many thanks through Germany!

 29.   Hermes sale rašo:

  After analyze several with the blog site posts on your own internet site now, and that i in fact such as your approach to blogging and site-building. I saved this in order to my save internet site record and definately will be looking at again soon. Could you try out my own internet site since effectively as well as let me know what you consider.

 30.   seo company rašo:

  The last I checked on this subject was quite some time back. I’m much more into Cheap SEO. Nonetheless, fascinating post and I would check back once more soon and get myself much more updated.

 31.   Nolan Clunie rašo:

  naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 32.   software outsourcing rašo:

  One thing I found out early on is that you can go from bar to bar, drowning your sorrows in drink, but you will quickly learn that a crew isnt interested in signing on with an old sot.

 33.   Angel Bundick rašo:

  excellent post. Ne’er knew this, thankyou for letting me know.

 34.   fitness rašo:

  I truly enjoy looking through on this site, it has got excellent articles .

 35.   Mohammad Brians rašo:

  What are the most effective Wordpress plugins to attract the most relevant traffic and maximize website sales?

 36.   yahoo backlinks rašo:

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 37.   Senuke X review rašo:

  I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 38.   breast enhancement rašo:

  Great page, i really enjoyed it.

 39.   Schweiz rašo:

  interesting information, this Shed some light on the issue.

 40.   incense rašo:

  Great information, this Shed some light on the issue.

 41.   Wedding Photographer Brisbane rašo:

  cool site. cheers

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.