BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Korupcijos pateisinimo ir sprendimų vengimo menas: „kalta kultūra”

Kai pateikiau idėją, jog valstybės tarnautojai turi būti tikrinami, ar jie atsparūs korupcijai, žinojau, kad dalis reakcijos bus toli gražu ne aplodismentai.

Žinojau, kad bus iškeliamas žmogaus teisių argumentas. Kartu esu tikras, kad žmogaus teisės čia nieko dėtos. Juk nesiūlau jokios atsakomybės už tai, kad esi neatsparus korupcijos pagundoms. Tiesiog,  jei žmogui keliami aukšti reikalavimai, tai turi būti ir kaip juos patikrinti, o jų neatitikus - konstatuoti ir imtis priemonių - pašalinti iš valstybės tarnybos.

Žinojau, kad bus sakoma, kad atsparumo korupcijai testas nėra pritaikytas draugiškiesiems tarnautojams, kurie mielaširdingai ir primygtinai siūlosi „dar asmeniškai padėti”, „kaip nors išspręsti galimai iškilusias problemas”, „padirbėti, kad neliktų jokių kliūčių”, etc. Kartu esu tikras, kad šiuos ribinius atvejus reikalui esant išspręs teismas, tačiau daugeliu atveju riba tarp paslaugumo ir kyšio prašymo yra aiški, kai susiduri su konkrečia situacija.

Tačiau vieno nesitikėjau. Kad netgi tarp kovotojų su korupcija bus taip populiari nuostata, jog „viena priemone nieko nepasieksi”, „svarbu pakeisti mūsų supuvusią kultūrą”, „svarbiausia švietimas”, „reikia investuoti į jaunąją kartą”, „didžiausios problemos ne čia” ir pan. Visos šios pastabos, be abejo, svarbu, tačiau noriu priminti keletą aspektų:

 • Už kovos su korupcija priemonių „kompleksiškumą” Lietuva tarptautinių ekspertų giriama jau bene dešimtmetį, tačiau rezultatų bent aš kol kas nematau;
 • Daug ką lemia kultūra, tačiau ar nesvarbu, kokie signalai pasiunčiami visuomenei? Kodėl lietuviai užsienyje kyšius siūlo mažiau nei Lietuvoje? Kodėl kai kuriose šalyse liberalizavus rinką ir reformavus viešąjį sektorių korupcijos iškart sumažėjo drastiškai?

Šiuo atveju esu įsitikinęs, kad bent jau valdžiai reikia ne apie kultūrą dejuoti, o imtis priemonių, kad žmogus reikalus galėtų tvarkyti remiantis prigimtinėmis normomis, kurių valstybės sukurta sistema netransformuoja į kyšininkavimo praktikas (kaip pavyzdžiui, sveikatos sistemoje, kur natūralus žmogaus noras atsilyginti gydytojui yra taip transformuojamas, kad oficialus atsilyginimas vykdomas per mokesčius, nieko bendra neturinčius su sveikata, o tiesioginis atsilyginimas yra nelegalus, nes tiesiog neįsipaišo į valstybės sukurtą sveikatos sistemą).

Svarbu, kad ir elementarios etinės normos būtų tiesiog užtikrinamos valstybės tarnyboje (dėl ko ir ėmiausi minėtos iniciatyvos);

 • Visos problemos yra svarbios, todėl jei jau imamas jautis už ragų spręsti vieną problemą, tai prieš postringaujant apie kitas problemas (kas, be abejo, labai smagu ir patogu) gal visgi reiktų apsispręsti, ką darome su šia…

Suma sumarum, ne kultūra kalta, kad Lietuvoje klesti kyšininkavimas, o atvirkščiai: tokią kultūrą didžia dalimi lemia sąlygos kyšininkavimui. Viena iš tų sąlygų - elementarus nesusitvarkymas su kyšininkauti linkusiais tarnautojais.

Apie kitas sąlygas (kai kurios dar svarbesnės) - kitą kartą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (292) | “Korupcijos pateisinimo ir sprendimų vengimo menas: „kalta kultūra””

 1.   Mindaugas Ž rašo:

  Stiprybės Remigijau, atsimink kad lėčiausiai ir sunkiausiai pasaulyje keičiasi ne technologijos, bet žmonių įsitikinimai.

 2.   Saulius rašo:

  Sėkmės, Remigijau :)

 3.   Tadas rašo:

  Mindaugai, idomiai skamba paties priminimas, kuri suprantu kaip uzuomina i tai, kad politikas (ar politika) turi uzsiimt kitu zmoniu isitikinimu keitimu. Ypac jei tas politikas save vadina radikaliu libertaru. Na, nebent prof. Radzvilu sekdami, radikalu libertatarizma laikytume totalitarine ideologija, siekancia perdaryt pasauli i toki, kur visi masto i viena takta ir ta pacia linija.

 4.   bang rašo:

  Sąlygos kyšininkavimui lemia. Ne vien imti, bet ir duoti. Šiek tiek turiu abejonių dėl valdininkų gundymų, bet jei užsienio praktika yra, tai jau geriau daryti, o ne amžinai abejoti. Galima tik pasidžiaugti tokiu iniciatyviu ministru. Nors nesuprantu, kaip su ieškiniu bus pateikiami rašytiniai įrodymai elektroniniu būdu. Bankrotų bylas nuo teismų nuimkit ir antstolių padauginkit.

 5.   gaga rašo:

  Net juokinga, kaip šis įrašas tiktų alkoholio prekybos ribojimo temai, tereikia tik pakeisti keletą žodžių :) klasikiniai alkoholinio liberalizmo šalininkų argumentai: „viena priemone nieko nepasieksi”, „svarbu pakeisti mūsų supuvusią kultūrą”, „svarbiausia švietimas”, „reikia investuoti į jaunąją kartą”, „didžiausios problemos ne čia” ir pan. Beje, žiūrint žinias, man visada kyla klausimas, kodėl ten tiek daug pranešimų apie konfiskuojamas kontrabandines cigaretes, ir beveik nieko apie nelegalų alkoholį?

 6.   gaga rašo:

  PS: o šiaip, už sumanymą tikrinti valdininkus aš visom penkiom už. Jei valdininko negalima testuoti dėl neva pažeidžiamų žmogaus teisių (įdomu kokių?), tuomet visi egzaminai yra neteisėti. Beje, užsienyje yra gana populiarus “slapto pirkėjo” tyrimo metodas. Tad jei kažkam nepatinka sąvoka “antikorupcinis testas”, galima jį vadinti “slapto pirkėjo” testu.

 7.   Saulius rašo:

  Be pasikeitusios sąmonės jokie testai neveiks. O sąmonę reikia keisti informuojant. O kai sklinda tiek neaiškios kilmės ir užsakyta vienpusiška informacija, progresas neįmanomas.

 8.   anarchistas rašo:

  Kodėl gi atsparumo korupcijai tikrintojų rato nepraplėtus?

  Valstybė galėtų tiesiog išspręsti nedarbo problemą, perkvalifikuodama dabartinius bedarbius į atsparumo korupcijai tikrintojus. Praveda nemokamus kursus darbo biržoje, suteikia valstybės remiamą/garantuojamą kreditą aparatūrai įsigyti, ir voila! - visi mes turime darbą, visi - slaptieji agentai.

 9.   Tadas rašo:

  Isijungdamas i chora, noreciau pasiulyt tikrinti ne tik valdininkus, bet ir ju tikrintojus, o veliau dar ir siuju tikrintojus. Butu gera antikrizine priemone - mazetu bedarbiu kiekis. Veliau galim butu pradet tikrint ir eilinius piliecius, pvz, pries suteikiant pasa, reguliariais intervalais po jo gavimo ir pan. Bet cia jau kai krize dar labiau isisiubuos ir reiks daugiau darbo vietu.

  Jei rimciau, tai manau, kad isties reik keist (visu pirma, individualia) kultura, samoniget. Ijungt sazine ir artimiausia aplinka. “Kalta kultura” man teisingas ivertinimas tik tada, jei suvokiam, kad ta kultura kuriam ir palaikom kiekvienas is musu asmeniskai.

 10.   Gediminas rašo:

  Niekaip negaliu suprast, kas išprovokavo Remigijų tokiai neapgalvotai ir neprasmingai iniciatyvai.
  Atsparumo korupcijai testai galėtų būti daromi nebent mokslinio tyrimo institutuose. Toks testavimas neišvengiamai taps pavojingu ginklu apsukrių manipuliatorių rankose. O kokią naudą duos? Juk jokių objektyvių kriterijų tokiam testui neįmanoma rasti. O vadovaujantis subjektyviais… pasekmės nesunkiai numanomos.
  Žmonija tėra atradusi vienintelį būdą kovai su korupcija - valdžios galių mažinimas. Visi kiti nepasiteisino. Remigijus yra protingas ir sąžiningas žmogus, tai žino, todėl ir negaliu suprast šios iniciatyvos prasmės. Gal iš nevilties, neveikiant antikorupciniams įstatymams, žlungant saulėlydžio komisijų darbui?
  Visai pagrįstai skamba klausimai: - O kas tikrins tikrintojus? Ir t.t., ir t.t.

 11.   bang rašo:

  Prasidėjo inkštimas apie kurį ministras ir kalba savo įraše. Kas tikrins, kas tikrins tikrintojus… Laikas pagaliau veikti. Nereikia prie kiekvieno valdininko poros tikrintojų. Kaip su kelių policininkais - keleta pagavo, pro teliką parodė - gas kas čia tvirtins, kad situacija nepasikeitė ? Gal kultūra pasikeitė ? Vien tik policininkų ?

 12.   LTiCP.blogspot.com rašo:

  Pritariu tiek Gaga, tiek Bang, tiek Anarchistui.

  “Tadas rašo: 2009-08-06 19:38 bet ir ju tikrintojus, o veliau dar ir siuju tikrintojus”
  ###### O kodėl ne? Bet tam turi būti kažkokia info, jog tikrintojas pažeidžia kažką. Kaip ir valdininkai bus kažkuo įtariami, kad būtų verta ‘gaišti’ laiką juos tikrinant.
  Kaip nustatyti verta ar ne? Manau geriausiai tiktų žaidimo forma. Tikrininantysis kažkuo rizkuotų, jei gaišina tikrinamojo laiką.
  O be to abipusiai filmavimai spręstų šią problemą iš esmės.

  Gediminas rašo:
  2009-08-06 22:21
  ” Toks testavimas neišvengiamai taps pavojingu ginklu apsukrių manipuliatorių rankose”
  ###### Bet juk tokie manipuliuotojai taip pat bus sugauti, jei tik sudarysim salygas tiems, su kuriais manipuliuojama, atlikti kontrapatikrinima.
  o tada kaip rašiau. Žaidimas. Kas ką.
  Jei išsiplėtos pasalos, ar tai sumažins korupciją?
  Jei atsiras kontra-patikrinimo galimybė, ar tai sumažins manipuliuotojų?

  ABiem atvejais taip, nes iškyla abipusė nežinoma rizika būt sugautiems. Štai tikrasis metodas prieš bet kokius nusikaltimus.

  Nusikaltimų stabdymas yra paslauga, kuri deja labai monopolizuota ir priklauso valstybei (totalaus socializmo apraiška palygint su kitais paslaugų sektoriais) Sėkmingas prisidėjimas stabdyti nusikaltimą turi būti atlyginamas iš išreikalautos baudos.

  Kas supranta angliškai Žiūr. mano bloge 28 mintis, kodėl turėtų būti mažinamas nusikaltimų kontrolės monopolis, įtraukiant privačią iniciatyvą.

  P.S. ziur. Lrt.lt laidu archyve geguzes men laidos ‘Gamtos Patruliai’ iniciatyva - 10000 Lt uz padejima isaiskinti nelegalius prisijungimus prie naftotiekio. Kas cia naujo? Kad siuloma ne tik uz praeitus, bet ir i prieki. Prisides prie Prevencijos?

 13.   vasia rašo:

  Visad maniau, kad korupcija prasideda nuo įstatymų netobulumo, nuo nesugebėjimo (ar sąmoningo nenoro) parašyti jį taip, kad būtų aišku be papildomo išaiškinimo. Tie išaiškinimai sudaro galimybės juos skirtingai traktuoti skirtingiems visuomenės sluoksniams. PVZ. kol už eismo taisyklės skirtingai traktuojamos policininkams, seimo nariams ir kitiems eismo dalyviams, tol ir nebus tvarkos. Policininkams už eismo pažeidimą sustabdžius žmogų turėtų būti uždrausta klausti kur jis dirba…

 14.   Saulius rašo:

  O kaip uždrausti, EP jei protokolo blanke yra palikta vieta įrašyti darbovietei ?

 15.   gaga rašo:

  Nesuprantu, kodė ča tiek sunerimusių? Jei neimi kyšių, nėra ko prakaituoti. Psichologai teigia, kad “nepatekę į spąstus” jaučiasi gerokai labiau pamaloninti, motyvuoti ir patenkinti savo sugebėjimais, nei išlaikę akivaizdų testą. Taip kad nauda dviguba. Šiaip nesuprantu, kodėl reikia saugoti “žmogaus teises” tų, kurie naudodamisi tarnybine padėtimi pažeidžia kitų žmonių žmogaus (piliečio) teisę gauti tam tikras paslaugas?

 16.   x-mas rašo:

  su antikorupciniu testu yra viena, bet deja labai didele problema:

  jeigu valdininkas “neatsispyre” pagundai ir “neislaike” testo reiskia jis de facto padare nusikaltama veika (arba reikalavo, arba paeme kysi) ir turetu buti baudziamas pagal atitinkamus BK straipsnius. Deja tai yra neimanoma, nes siuo atveju valdininkas buvo provokuojamas nusikalsti o kaip pazymejo LAT ir KT nusikalstamos veikos provokavimas yra draudziamas. Taigi nubausti pagal BK valdininko negalima ir jam bus siuloma “geruoju” iseiti is darbo. Protingas klerkas be abejo atsisakys, nes joks pazeidimas nebuvo konstatuotas (korupcinio nusikaltimo nebuvo, o kitos normos nepazeistos (na as atmetu tuos atvejus, kai tarnautojas “prie progos” pazeis kazkokias vidaus taisykles ar reglamentus). Todel ir gaunasi, kad kuriamas dar vienas beprasmiskas irankis, kuris praktikoje neduos jokios naudos, o dar nezinia kaip i ji paizures teismai, ypaz EZTT.

  su korupcija turetu kovoti atitinkamos tarnybos, o ne “slapti pirkejai”. a propos nieko cia bendro su “slaptais pirkejais” nera - slaptu pirkeju paskirtis yra rasti imoneje silpnasias grandis, nurodyti trukumus, bet ju veiksmai nera nusikalstamos veikos imitavimas (o kysio siulymas ar provokavimas yra nusikaltimas ir tokius testuotojus galima drasiai traukti baudziamojon atsakomyben).

 17.   x-mas rašo:

  to gaga: aisku, o kam nusikalteliams advokatai? gal panaikinkim konkurencija baudziamajame procese… tik vat kai prokurorai apkaltins tave, o policininkai su lazda gaus tavo nuosirdu prisipazinima, paziuresim kaip uzgedosi. lygiai taip pat ir su visokiausiais “testais”.

 18.   Aivaras rašo:

  Aivaras Vyšniauskas, Alytus.
  Gerb. Remigijau,
  Ar nesuprantate, kad pačią pavojingiausią m a f i j ą sukuria pati v a l d ž i a…
  “Omnia mea mecum porto”. M.T.Ciceronas (Aivaras). Visa, ką turiu, nešuosi su savimi, t. y. tikrasis žmogaus turtas - vidinės jo savybės. “Plus potest asinus negare, quam philosophus probare” - mano mėgstamiausias posakis (replika) teismuose. Asilas gali daugiau paneigti, negu filosofas įrodyti. Vienintelis būdas kuo daugiau laimėti iš ginčo - tai vengti ginčytis. “Apkaltinti galima ir nekaltą, bet demaskuoti - tik kaltą” - sakė senovės Romos politikas Apulėjus Lucijus Saturninas. Dar šis tas: Esu menininkas… “Menas būti išmintingam - tai žinoti, į ką nereikia kreipti dėmesio”… H. D. Toro (Aivaras). “Visų žiauriausia tironija yra ta, kuri žengia po teisėtumo priedanga ir su teisingumo vėliava” - sakė prancūzų filosofas, rašytojas ir teisininkas Šarlis Luji de Monteskje. “Prieštaravimų stiprėjimas visuomenėje tarp įvairių socialinių ir politinių sluoksnių verčia Lietuvos politinį - korumpuotą - kriminalinį - banditinį - mafijinį viešpataujantį klaną keisti savo viešpatavimo metodus. Dažnai šis klanas būgštaudamas, kad jo paties sukurtais demokratiniais institutais (televizija, radiju, spauda, internetu, visuomeninėmis ir politinėmis organizacijomis) gali pasinaudoti terorizuojamos, šmeižiamos, engiamos ir diskriminuojamos socialinės grupės, ima siaurinti demokratinius institutus. Todėl pati demokratija ne tik siaurinama, - o kartais iš viso jos atsisakoma ir įvedama atvirai teroristinė - korupcinė - kriminalinė - mafijinė diktatūra”, - rašau ir sakau aš. “Dente lupus, cornu taurus petit”, - sakė Horacijus, t. y. kiekvienas kovoja savaip. “Ex factis non ex dictis amici pensandi”, - draugus reikia vertinti pagal darbus, o ne pagal žodžius.
  Išvada: demokratija yra blogiausia valdžios forma, tik geresnės nėra…

 19.   Aivaras rašo:

  Gerb. Remigijau,
  dar 2009 m. gegužės 5 d. aš kreipiausi į Jus ir prašiau Jūsų:

  LR Teisingumo ministrui
  gerb. R. Šimašiui

  Esu priverstas kreiptis į Jūsų vadovaujamą ministeriją, nes jau keletą metų esu diskriminuojamas ir persekiojamas, t. y. šiurkščiai varžomos kai kurios mano Konstitucinės teisės, viena iš jų - tai teisė į pragyvenimo šaltinį, o kita - tai teisė kreiptis į teismą teisminės gynybos už mano nekonformistines ir demokratines pažiūras, vykdytą ir tebevykdomą pilietinę pareigą - mano atžvilgiu varoma nežaboto šmeižto ir korupcinės dezinformacijos skleidimo kampanija, esu terorizuojamas ir net represuojamas ypatingai pavojingų valstybinių, korupcinių ir kriminalinių nusikaltėlių gaujos - nusikalstamo susivienijimo – “KORUMPUOTYNO” [...]
  Alytaus regiono korumpuota - kriminalinė - banditinė gauja manęs neapkenčia ir už tai, kad esu nekonformistinių pažiūrų, objektyvus, teisingas, principingas, naudoju įvairias teisines galimybes Konstitucinei santvarkai įgyvendinti ir savo teisėms ginti, nepataikauju ir nenuolaidžiauju korumpuotam - kriminaliniam - agentūriniam elementui, nepriklausau nei propatrijotinėms, nei korumpuotoms - kriminalinėms politinėms jėgoms, o svarbiausia - išmanau Operatyvinę veiklą ir gaujai „KORUMPUOTYNUI“: „RŪKORYNUI“ ir „PLUMPROTYNUI“ esu surinkęs daug įkalčių, tačiau šios gaujos siautėjimui korupcinę priedangą garantuoja Generalinio prokuroro pavaduotojas GINTARAS JASAITIS. [...]
  Gauja žino, kad pagrindinis principas - tai gaujos baudžiamosios atsakomybės neišvengiamumo principas. Korumpuota gauja man už tai keršija ir keršija už tai, kad demaskavau, o jie buvo priversti palikti užimamas pareigas, buvusio Generalinio policijos komisaro V.GRIGARAVIČIAUS korupcinius agentus. Be to, jam turėtų būti pakeistas atleidimo iš Generalinio policijos komisaro pareigų teisinis pagrindas, nes jis, kaip tikras žvalgybininkas, apgaudinėjo tuometinį Vidaus reikalų ministrą R.Šukį. [...]
  Prašaui Jus informuoti, kiek tai priklauso Jūsų vadovaujamos ministerijos kompetencijai, apie mano galimybę kreiptis į teismą teisminės gynybos, o viena iš jų - tai prašymas administraciniam teismui dėl Alytaus miesto savivaldybės administracijos veiklos pripažinimo antikonstitucine, dėl Alytaus miesto savivaldybės administracijos išformavimo, dėl tiesioginio Vyriausybės valdymo įvedimo Alytaus miesto savivaldybėje ir dėl pirmalaikių rinkimų surengimo į Alytaus miesto Tarybą. LR Civilinio proceso kodeksas ir Administracinių bylų teisenos įstatymas nenumato asmens, pateikusio ieškinį ar skundą, visiško atleidimo nuo žyminio mokesčio sumokėjimo.

  Su pagarba A. Vyšniauskas

  Jokio atsakymo iš Jūsų iki 2009 m. rugpjūčio 7 d. aš negavau !!!

 20.   gaga rašo:

  tam kuris man rašė - o ponuli prisipažinimas nėra pakankamas įrodymas, jei nėra kitų įrodymų. Jei kyšio neėmei, iš kur įrodymas, kad ėmei? taigi mušk nemušęs. Ir nereikia pasakot pasakų, a la ėjo mažas žmogelis gatve, pagavo jį pikti policininkai, ir liepė prisipažinti užmušus patį prezidentą. Apie policiją galiu pasakyti tiek, kad vienu konkrečiu mane asmeniškai palietusiu atveju negalėjau patikėti savo akimis, kaip nuoširdžiai ir rimtai į reikalą pažiūrėjo eiliniai patruliai (ko nepasakyčiau apie dėdę, sėdėjusį prie kompo). Aš beje nesuprantu, kas blogo yra provokuoti nusikalstamą veiką - provokacijoms moralus valdininkas kaip ir turėtų nepasiduoti. Draudžiami turėtų būti poveikio metodai, susiję su grasinimsais, prievarta, etc.

 21.   Gediminas rašo:

  Net ir šio įrašo komentarai puikiai iliustruoja, kokia kontroversiška yra antikorupcinio testo iniciatyva. Bet broliai lietuviai įpratę minti ant grėblio. Prezidentė palaimino, pirmyn!
  Kirba įkyri mintis, kad bang ir yra vienas iš testo iniciatorių. Siūlo veikti nesižvalgant. Sakosi esąs teisininkas. Bet teisininkui, aiškiau nei kai kuriems kitiems, turėtų būti akivaizdu, kad ši iniciatyva neįgyvendinama.
  Suprantu ir kai kurių kitų komentatorių entuziastingą pritarimą - korupcija tikrai yra visus užknisusi bėda. Tačiau teisingai sakoma - gerais norais kelias į pragarą grįstas. Norit vietoj vienos bėdos turėt dvi - prašom.

  Aivarui,
  Sakot „demokratija yra blogiausia valdžios forma, tik geresnės nėra…“
  Ne visai taip yra. Yra geresnė forma - apribota demokratija. Tačiau politinis elitas, padedamas gausaus intelektualų būrio, vengia net menkiausių diskusijų šia tema.

 22.   Tadas rašo:

  Gediminai, lietuviska demokratija, lygiai kaip rusiska ar kitos, ir yra apribota. Tik ar tikrai tai visad geriau nei neapribota? (sakykim, kad tokia buna)

 23.   Andrius rašo:

  Apribotų demokratijų nėra ir negali būti. O jeigu manai, kad kažkoks popiergalis ala konstitucija gali apriboti valdžią, tai siūlau pasakyti narkotikams ne.

 24.   Tadas rašo:

  Andriau, tuo mes ir skiriames nuo vakaru, kad pas mus konstitucija tera popiergalis, law in the books. O ne law in action, “the words we live by”.

  Bet demokratija tiek pas mus, tiek kitur riboja anaiptol ne tik konstitucija ir cia visu pirma tas ribas turejau galvoj.

  Tiesa, ne visai supratau, kuria prasme vartoji zodi “valdzia” ir kaip jos ribojimas siejasi su demokratijos ribojimu. Mano supratimu, tai skirtingi dalykai.

 25.   Andrius rašo:

  Tadai, konstitucijos visur yra tik popiergaliai, nes atsiradus reikalui visada galima pakeisti ar, kas paprastai yra paprasčiau, - liepti konstituciniam teismui “teisingai” išaiškinti pasitelkiant tokius pseudo “argumentus” kaip “konstitucijos dvasia”, “akto vientisumas” ir pan.

  Dabar jau ir aš nebesuprantu, ką turėjai omenyje, juk “ribota” ir “apribota” gali reikšti visiškai skirtingus dalykus.

 26.   Tadas rašo:

  Andriau, kadangi matau, kad nesusikalbesim, siulau toki dalyka (kadais paties ismeginta): pasiklausinekit pas rimtesnius konstitucionalistus, kad jie jums apibreztu konstitucija. Pamatysit, kad retas (o gal net nei vienas, jei pasiseks su pasirinkimu) apibres ja “per popiergali”. Nes formalus popierius apie realia konstitucija sako nedaug. Kai kas tokio formalaus popieriaus apskritai neturi, o konstitucionalistine tradicija garseja.

  Saly, kur Konst. ar kt. teismui gali liept aiskint K vienaip ar kitaip konstitucijos mano tureta prasme nera.

  Del ribotu ir apribotu, kaip suprantu, irgi nesusikalbam. Tad palikim sia tema ateiciai.

 27.   Andrius rašo:

  Tadai, tikrai matau, kad neverta tęsti, nes, deja, pradėjai nusišnekinėti, belieka tik pradėti aiškinti, kad konstitucijas padaro marsiečiai, nematomi rožiniai vienaragiai ar kitokie dievai.

 28.   Simas rašo:

  Prabėgom perskaičiau komentarus ir neradua nė vieno normalaus pasiūlymo… Taigi. Kodėl gi negalima priimti tiesioginio valstybės tarnautojo atsakomybės įstatymo? Jei esate politikoje, tai turėtumėte žinoti, kad jį buvo bandoma priimti laaaabai daug kartų… Bet… Ir dabar pvz. Seimo kanceliarijos buhalterė staigiai gavo nedarbingumo lapelį… Juk net jūs žinote, kad tai buvo padaryta neteisėtai ir atitinkamos tarnybos tikrai galėjo tą savivalę sustabdyti jau seniai. Matyt niekas nenori sustabdyti. Jei net ministras nežino (o gal apsimeta?), kad ne bausmės dydžiai, o jos neišvengiamumas efektyviai reguliuoja bet kokį nusikalstamumą. Štai visai neblogas pavyzdys su KET pažeidimų sugriežtinimu. Kartu kilo policijos atlyginimai, mažėjo korupcija ir didėjo jų motyvacija. Sumažėjo avaringumas, buvo surenkama daugiau baudų… Bet dabar, garantuoju, jis ir vėl pradės kilti, bus surenkama mažiau baudų… Ar žinote kodėl? Žinote, bet viešai nepripažinste…

 29.   Urbokida rašo:

  Palaikau Simą. Jei pvz už statybas pagal neteisėtai išduotus dokumentus būtų baudžiamas tas, kuris juos išdavė, o ne statytojas, labai stipriai pasikeistų situaciją. Jei bijo imti, nebus, kam duoti. Jei nėra paklausos, tai pasiūlo natūraliai išnyksta.
  Baudų reikia adekvačių. Dabar už alkoholio pardavimą po 22val bauda - 75Lt pardavėjui. Antras kartas -1000/1500Lt įmonei. Ar čia šaipomasi, ar kaip… nesuprantu?

 30.   Gediminas rašo:

  Panašu, kad painiojama apribota demokratija su ribota. Vadinasi, dar reiktų ir įžanginės diskusijos. O daugumoje komentarų aptarinėjamos tik antraeilės problemos.

 31.   Pipedija rašo:

  Taigi mes čia ką norim pasakyt. Naivios mintys apie doros patikrinimą - aišku idealistiškos ir gražios. Ale betgi viską išspręstų paprastas dalykas - skaidrus organizavimas. Tada nei kyšininkai negalėtų nieko daryt.

  O mes tai juk puikiai žinom, kad klastingas korupcionierius geriausiai iš visų nekaltu avinėliu moka apsimesti, tai čia nuo to korupcija dar padidėtų, nes kaltę bejaučiantys atkristų, o degeneratai - imtų tarpti!

 32.   Gediminas rašo:

  Skaidrumo tematika labai mėgstama, bet tai nėra pagrindinė problema. Korupcijai klestėti sąlygas sudaro plačiai išsišakojusios valdžios galimybės kištis į ūkio subjektų santykius, smulkmeniškas jų reguliavimas. To reguliavimo biurokratijos ir jai tarnaujančių kairiųjų intelektualų pastangomis siekiama vis daugiau. Savaime suprantama, platieji visuomenės sluoksniai palaiko tokias pastangas, neįtardami nieko blogo. Ydingas ratas užsidaro!
  Skaidrumas, antikorupciniai testai ir reguliavimas niekaip negali padėti, neatlikus pagrindinio darbo - tinkamai neapribojus valdžios galių. Tą galima padaryti nelaukiant nei tinkamos kultūros, nei aukštesnio ekonominio išsivystymo nei kitų ypatingų sąlygų. Lietuvoje sunku to tikėtis, nesant supratimo ir valios.

 33.   jule rašo:

  kokia korupcija. Ne nuo to pradedame, reikia pirmiausia sutvarkyti imoniu vadovu ir darbuotoju atlyginimus. Stai “Jusu” imoneje VI Registru centre darbuotojas “as” gaunu 1200 Lt. Darbas be galo atsakingas, reikalaujantis demesio dideles atsakomybes, ziniu , astuonios valandos prie kompiuterio, o mano filialo direktoriaus atlyginimas 8000 Lt., o imones vadovo atlyginimas - 27000Lt. Ikainiai uz paslaugas vaikiski, viskas brangsta, - pas mus pinga, darbas reikalauja didziules atsakomybes - bet jis vertinamas 6Lt. kas tai? zaidimai su darbuotojais? kai prasome kelti atlyginimus, nera is ko juk esame pelno siekianti imone, tai kaip juos uzdirbti tuos pinigus su tokiais ikainiais? Pnas ministre gelbekit registru centro eilinius, labai prasome, neisgyvename padekite

 34.   Pipedija rašo:

  Smulkmeniškas reguliavimas bei neribotos valdžios galios - būtent tai ir yra neskaidrumo garantija. Dabar gi - tolesniam biurokratų ir nomenklatūrininkų galios stiprinimui būtent ir pasitelkiama gebelsiška propaganda, esą skaidrumą tik sudėtingesnis reguliavimas ir padidintų.

  Sistema turėtų būti tokia, kad eilinis pilietis ją galėtų suprasti, patikrinti ir atsekti paslėptus galus. Būtent tai ir yra skaidrumas.

 35.   Dainius Radzevičius rašo:

  Nėra ko stebėtis net ir ministrui, kad taip kritikuoja bet kokius pokyčius visos valdžios institucijos. Daug kalbama air apie žiniakslaidos korupcija, nors per visą nepriklausomybės laikotarpį nebuvo nė vienos bylos. Todėl kai kažkada pasiūliau STT, seimui ir kiotms valdžios kontoroms vietoje plepalų apie korupciją žiniakslaidoje žurnalistus bausti už kyšius taip pat kaip ir bet kurį kitą pareigūną, gavosi taip, kad niekas nenorėjo nieko keisti. Geriau tik plepalai…

  O kalbos apie tai, kad viena priemone nieko nepakeisi, yra nenumušamas argumentas. Iš tiesų, viena priemone gal ir ne. Bet jei net po vieną nieko nedarysi, tada jau pelkė garantuota. Todėl nereikai kreipti dėmesį į kriitkus, o reikai dirbti. Sėkmės.

 36.   Jonas Udris rašo:

  Seniai skaitau apie šią inicviatyvą, ir viduje vis dar nežinau, ar pritariu jai, ar ne… Kol kas tai tik idėja problemai spręsti, tačiau dar nežinau, kaip ją vertinti jau komentaruose minėtų aspektų kontekste. Būdamas liberalios pasaulėžiūros ir laisvos sielos žmogus, (bent kol kas) manau, kad tai būdas “švelniai” kovoti su (galimomis) pasekmėmis, o ne su reiškinio priežastimis. Be to, pareigūnų “testavimą” galima vertinti tarsi vakciną korumpuotam pareigūnui, t.y. pozityviai “ištestuotas” jis TIK praras darbą, bet IŠVENGS realios atsakomybės. Bet, kaip jau sakiau, sunku vertinti šią “idėją-monetą”, nepavarčius iš visų pusių.
  Gal reikėtų pakalbėti apie korupcijos priežastis iš esmės. Su kyšininkais - profesionalais kovoti tikrai bus sunku, jų buvo ir bus visais laikais. Tačiau su “proginiais”, smulkiaisiais kyšininkais, kurie sudaro liūto dalį šioje sistemoje, bent iš dalies galima kovoti:
  1) atsisakyti valstybei nebūdingų kontrolės ir priežiūros funkcijų;
  2) apriboti valdininkui sprendimų priėmimo diskreciją viešumu.
  Pamėginkite be eilės apsipirkti “maksimoje” :)… kasininkei duosite kyšį, ar priešais jus stovintiems eilėje? Kodėl privatus sektorius su klientų aptarnavimo (ir kitų klausimų sprendimo) tvarka susitvarko, o viešasis - ne? O jeigu norite gauti kambarį perpildytame 5* viešbutyje? Kažin, kaip pasiseks…
  Pirmiausia, reikėtų, mano galva, kai kuriose sferose korupciją “sankcionuoti” per diferencijuotas rinkliavas: reikia greičiau statybos leidimo ar licencijos: prašom, bet pinigai (į savivaldybės kasą) - pirmyn! O iš surinktų papildomų rinkliavų papildomai premijuoti aptarnavimo skyriaus specialistus…
  O visų antra - viešumas priimant sprendimus. Kur įmanoma, atsisakyti vienasmenio sprendimų priėmimo principo, o antra - kiek įmanoma užtikrini viešumą ne tik priimant sprendimus, bet ir klausimų svarstymo eigoje, naudojant IT technologijas: tam tikrais atvejais galbūt nuasmeninti nagrinėjamus klausimus, kitais atvejais užtikrinti, kad klausimo sprendimo eiga matytųsi internete ir pan. Bandom.

 37.   vaidas rašo:

  į šį pasiūlymą atsakymas, mano supratimu, vienas - skaitykite EŽTT praktiką. Ar atsakomybė atleisti iš darbo nėra atsakomybė?

 38.   Jonas Udris to Vaidas rašo:

  aš kalbu apie atsakomybės formą, o ne apie patį faktą…

 39.   Laura rašo:

  Puiki idėja:) Sėkmės Ministre!

 40.   Dorothy Jones rašo:

  You completed some good points there. I did a search on the topic and found nearly all persons will have the same opinion with your blog.

 41.   Christine Solis rašo:

  Awesome, but it would be better if in future you can share more about this topic. Keep posting.

 42.   AFRICAN MANGO rašo:

  In my opinion you are not right. I suggest it to discuss. Write to me in PM.

 43.   Oren Rinkus rašo:

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 44.   boy or girl how to tell rašo:

  In the event you may e-mail me with a number of options on just how you made your blog look this glorious, I would be grateful.

 45.   hacks for gunbound rašo:

  That’s kind of… abrupt.

 46.   Martin Fitchett rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 47.   blog rašo:

  The advantages to the third stage are that the real estate owned property could sell the home for a price way under the market value because they realize that they will not be able to get the full asking price at this stage.

 48.   VigRX rašo:

  I advise to you to look a site on which there is a lot of information on this question.

 49.   kasina hry rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 50.   Bark Off rašo:

  Does not leave!

 51.   raw food diet rašo:

  I was more than happy to seek out this site.I wanted to thank you for this nice read!! I definitely having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 52.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I used to be questioning what’s up with that bizarre gravatar??? I do know 5am is early and I’m not looking my finest at that hour, however I hope I do not appear to be this! I might however make that face if I’m requested to do one hundred pushups. lol Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 53.   acne free in 3 days rašo:

  I used to be wondering if you want to be a guest poster on my web site? and in trade you may include a link your submit? Please reply whenever you get a chance and I will ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 54.   south beach diet recipes rašo:

  Sources like the one you talked about right here can be very useful to me! I’ll put up a hyperlink to this web page on my blog. I’m positive my visitors will find that very useful. Massive thanks for the helpful info i found on Domain News Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 55.   quang cao google rašo:

  Properly, this is my very first go to to your weblog! We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new initiative in a neighborhood throughout the same niche. Your weblog provided us helpful info to work on. You will have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 56.   link wheel service rašo:

  Hi, I saw a 3 of your interesting posted posts and wanted to ask in the event you can be thinking about reciprocal pages? Staff have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 57.   mininet rašo:

  I used to be more than happy to search out this site.I wished to thank you for this nice read!! I definitely enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 58.   link wheel service rašo:

  I used to be more than happy to find this site.I wanted to thanks for this nice read!! I undoubtedly having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 59.   quang cao website rašo:

  Howdy, i read your weblog often and i own an analogous one and i used to be just wondering for those who get numerous spam feedback? In that case how do you forestall it, any plugin or something you may advise? I get a lot currently it is driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 60.   quang cao google rašo:

  Great write-up, I’m a giant believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 61.   mininet rašo:

  Hey cool blog, just questioning what anti-spam software program you use for comments as a result of i get tons on my blog. Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 62.   link wheel service rašo:

  Have you ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I just read by way of the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visible learner,I found that to be more helpful well let me know the way it seems! I really like what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a great article thanks for sharing this informative information.. I will go to your weblog regularly for some latest post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 63.   quang cao website rašo:

  jospeh-4D5399BE@fireden.netroman-4D5399BE@fireden.netHowdy, i learn your weblog often and i personal an identical one and i used to be just wondering in case you get loads of spam comments? If so how do you forestall it, any plugin or anything you possibly can advise? I get a lot lately it’s driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 64.   quang cao google rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really purchased me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 65.   mininet rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, but this blog is hideous! I imply, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, however may you will have probably put just a little bit extra effort into this subject. Its really interesting, however you dont characterize it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 66.   backlink rašo:

  I have to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this weblog is hideous! I imply, I dont need to sound like a know-it-all or anything, however could you could have presumably put a little bit extra effort into this subject. Its really fascinating, but you dont signify it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like t

 67.   quang cao web rašo:

  merlin-4D53B664@fireden.netmarquis-4D53B664@fireden.netI used to be more than happy to search out this site.I wished to thank you for this nice read!! I definitely enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 68.   quang ba website rašo:

  Have you ever thought-about including extra videos to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just read through the entire article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I discovered that to be more helpful well let me know the way it seems! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your blog often for some newest post. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 69.   buy backlink rašo:

  There are actually plenty of details like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I provide the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where crucial factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 70.   quang cao web rašo:

  I was questioning if you would like to be a visitor poster on my web site? and in exchange you could possibly embrace a hyperlink your post? Please reply while you get a chance and I’ll ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 71.   quang ba website rašo:

  Completely understand what your stance on this matter. Although I’d disagree on a number of the finer details, I think you probably did an awesome job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 72.   quang cao web rašo:

  clifton-4D53D7EB@fireden.netsaul-4D53D7EB@fireden.netI was questioning if you would be desirous about becoming a visitor poster on my blog? and in trade you would put a link the submit? Please let me know whenever you get a chance and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 73.   quang ba website rašo:

  Glorious info here. This fascinating post made me smile. Possibly should you throw in a couple of footage it would make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 74.   backlink rašo:

  Your weblog is fine. I simply need to comment on the design. Its too loud. Its doing method too much and it takes away from what youve got to say –which I feel is admittedly important. I dont know if you happen to didnt suppose that your phrases may hold everyones attention, however you have been wrong. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 75.   buy backlink rašo:

  Hi, i learn your blog often and that i personal an identical one and i was simply questioning if you get numerous spam comments? If that’s the case how do you forestall it, any plugin or something you may recommend? I am getting so much lately it is driving me mad so any help is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 76.   backlink rašo:

  I used to be very pleased to search out this site.I needed to thank you for this nice read!! I positively having fun with every little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 77.   dich vu seo rašo:

  Hello, i learn your blog sometimes and i personal an analogous one and i was simply wondering in case you get a whole lot of spam comments? In that case how do you stop it, any plugin or something you possibly can advocate? I am getting a lot these days it’s driving me mad so any help is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 78.   buy backlink rašo:

  Have you ever ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply read via the complete article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I found that to be extra useful nicely let me know how it turns out! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your weblog often for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not much good supply like this.

 79.   backlink rašo:

  I used to be wondering what’s up with that bizarre gravatar??? I know 5am is early and I am not looking my best at that hour, however I hope I don’t appear to be this! I’d nonetheless make that face if I am asked to do 100 pushups. lol Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 80.   dich vu seo rašo:

  Took me time to read all the feedback, however I really loved the article. It proved to be very useful to me and I am positive to all the commenters here! It is always good when you cannot only learn, but additionally engaged! I am certain you had pleasure writing this article. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 81.   seo rašo:

  Please tell me it worked proper? I dont want to sumit it once more if i wouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 82.   buy backlink rašo:

  I was questioning if you would like to be a visitor poster on my web site? and in exchange you could possibly embrace a hyperlink your post? Please reply while you get a chance and I’ll ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 83.   complete link building rašo:

  I used to be very happy to find this site.I wished to thank you for this nice read!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 84.   seo rašo:

  Have you ever thought about including a bit bit more than just your ideas? I mean, what you say is vital and everything. But its got no punch, no pop! Possibly for those who added a pic or two, a video? You possibly can have such a extra highly effective blog if you happen to let individuals SEE what youre talking about instead of simply studying it. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 85.   buy backlink rašo:

  I was looking for crucial data on this subject. The information was vital as I’m about to launch my very own portal. Thanks for providing a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 86.   edu backlinks rašo:

  I was wondering what’s up with that bizarre gravatar??? I know 5am is early and I am not looking my best at that hour, but I hope I do not appear to be this! I’d however make that face if I am asked to do a hundred pushups. lol Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 87.   kiem viec rašo:

  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you would be keen on reciprocal pages? Group have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 88.   edu backlinks rašo:

  Howdy, i read your weblog often and i own an analogous one and i used to be just wondering for those who get numerous spam feedback? In that case how do you forestall it, any plugin or something you may advise? I get a lot currently it is driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 89.   Hongkong Hotels rašo:

  Thanks for sharing. If you have some relate information, please send me.

 90.   kiem viec rašo:

  Have you ever ever considered including extra movies to your blog posts to keep the readers more entertained? I mean I simply learn by your complete article of yours and it was fairly good but since I’m more of a visual learner,I discovered that to be extra useful effectively let me know the way it seems! I love what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll go to your weblog regularly for some newest post. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 91.   edu backlinks rašo:

  I was questioning what’s up with that weird gravatar??? I do know 5am is early and I am not wanting my greatest at that hour, however I hope I do not appear like this! I would however make that face if I’m requested to do one hundred pushups. lol Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 92.   kiem viec rašo:

  I used to be more than happy to search out this site.I wished to thank you for this nice read!! I definitely enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 93.   edu backlinks rašo:

  Have you ever ever thought of including extra movies to your blog posts to maintain the readers extra entertained? I imply I simply learn through the entire article of yours and it was quite good however since I am extra of a visual learner,I discovered that to be extra helpful well let me know the way it turns out! I really like what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the nice works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your blog repeatedly for some newest post. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 94.   viec lam online rašo:

  I used to be wondering should you would be taken with becoming a guest poster on my blog? and in trade you could possibly put a hyperlink the put up? Please let me know once you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there are not a lot good supply like this.

 95.   viec lam online rašo:

  I was questioning if you need to be a guest poster on my web site? and in change you would embody a link your put up? Please reply while you get an opportunity and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 96.   link building company rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really appreciated that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories again in the day and calls me a loser. I guess it’s time I move out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 97.   backlink building rašo:

  I was wondering if you need to be a guest poster on my web site? and in alternate you could possibly include a hyperlink your publish? Please reply while you get an opportunity and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 98.   porno rašo:

  passable, managing director blog on soapy loss. redress helped.

 99.   link building expert rašo:

  Hi, I saw a three of your attention-grabbing posted posts and needed to ask when you can be curious about reciprocal pages? Team have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there should not a lot good source like this.

 100.   tuyen dung viec lam rašo:

  Glorious learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he truly purchased me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 101.   link building packages rašo:

  Hello, i learn your blog occasionally and i own an identical one and i used to be just wondering in case you get loads of spam feedback? In that case how do you forestall it, any plugin or anything you may recommend? I’m getting so much recently it is driving me mad so any help is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 102.   blow her mind the first time rašo:

  So happens.

 103.   Pattaya Hotels rašo:

  I found your Article in Google . Thank you for your information, I’ve been looking for this info for a long time to do my report, This is useful and I will use in my report too.

 104.   viec lam rašo:

  There are definitely quite a lot of particulars like that to take into consideration. That is a nice point to deliver up. I offer the ideas above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you deliver up where crucial factor will probably be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 105.   viec lam rašo:

  I used to be wondering in the event you can be concerned with turning into a visitor poster on my weblog? and in exchange you possibly can put a link the put up? Please let me know when you get an opportunity and I’ll send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 106.   viec lam rašo:

  Properly, that is my very first visit in your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a brand new initiative in a community within the same niche. Your weblog supplied us useful information to work on. You might have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 107.   viec lam rašo:

  Thank you for the wise critique. Me & my neighbour have been making ready to perform a little research about that. We acquired a great e book on that matter from our native library and most books the place not as influensive as your information. I am very glad to see such info which I used to be searching for a protracted time.This made very glad! Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 108.   Cheap Voip rašo:

  Its really too bad you have so many people just trolling for comments, oh well.. good job anyway man!

 109.   Sarah J rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 110.   cuisinart coffee maker rašo:

  Hello I really liked this short article. i seriously identified it when I was looking for info regaring coffee makers.

 111.   one cup coffee maker rašo:

  Hello I genuinely liked this short article. i honestly found it when I was hunting for specifics regaring coffee makers.

 112.   best coffee maker rašo:

  Thanks for the informative post. My wife’s calling me for dinner So I need to run off without reading all I’d like. But I put your blog on my RSS feed so that I can take my time to go through your site.

 113.   grind and brew coffee makers rašo:

  Hi everyone this blog’s feedburner posts show up kind of strange on my reader. Is anyone else facing this issue?

 114.   coffee maker ratings rašo:

  Wow, that was quite a post! So many people seem to be fans. I wish my blog was as popular as yours :)

 115.   Zojirushi Coffee Maker rašo:

  Hi guys, if you’re encountering problems with the page loading, it might not just be your browser. Make sure you clear your cookies and try to reload the page. That might make it work better.

 116.   1 cup coffee maker rašo:

  Thank you for the sensible explanation. My brother and I were about to do some research on our own, about this topic. I’m so glad I discovered your blog before we wasted hours in the library! This is a very good explanation.

 117.   Black And Decker Coffee Maker rašo:

  Hello, I’m so happy I found your site! I really don’t like cookie-cutter designs, and some sites give off an amateurish vibe. I want to start a site of my own. However, I need something that looks professional. I like your design, where did you get it from?

 118.   single serve coffee makers rašo:

  Hi, thanks for taking the time to do this. I like your blog, though it took me a while to read through the entire page and all the comments.

 119.   corner bathtubs rašo:

  Hello, this blog is just what I’ve been looking for. I require to do some research, and your post has most likely saved me countless hours at the library.

 120.   womens leather coats rašo:

  Hi, I’m fascinated in starting a blog to create some money off of. How do you make money from a blog? I’ve heard advertising doesn’t pay really nicely.

 121.   ottoman slipcovers rašo:

  Hello, I’m truly glad I found your site. I like your style of writing, not just the topic. I will definitely be visiting regularly to see if you’ve got a lot more updates.

 122.   bedside lamps rašo:

  Hi, I love this post! It is a great example of how to write a great weblog post. I’ve a friend who wants to begin a blog and I’m likely to point her your way so that she can pick up a couple of pointers.

 123.   ballett heels rašo:

  Hello I’m glad I discovered your blog. I was in a truly bad mood at work, because I’ve a co-worker who’s really annoying plus a hassle to work with. Your post helped me feel much better. Unfortunately, now I have to get back to perform and deal with stated co-worker.

 124.   peridot rings rašo:

  I believe this really is a great blog and we ought to do our tad bit to assist the writer by doing a tad of social bookmarking. I know that it’s hard to create a well-liked blog, so if you discover a blog you like, do not just examine it - bookmark it.

 125.   dog grooming clippers rašo:

  If you would like to obtain a lot more comments on your blog, I believe it is essential to build a sense of community. Participate on other people’s websites and write posts that people like to read.

 126.   swing arm floor lamps rašo:

  Hello, if you’d like to begin a new site it’s really very simple. You are able to go for free platforms like blogger, but I prefer to buy a domain of my own - it only costs a couple of dollars, and hosting is inexpensive as well. That way you get full control of your website.

 127.   dining chair slip covers rašo:

  Hi, I really like your website and I greatly admire the way you get so many feedback. I’ve a blog of my own but I hardly get any comments. Any suggestions on how I can get more feedback?

 128.   rhinestone hair accessories rašo:

  Hi, excellent site. I really like how you’ve written your post in such a way that encourages comments. Nevertheless, I’d like to encourage everybody to keep the comments on topic.

 129.   mens underwear boxers rašo:

  Hi, I truly need to cook dinner now, but I don’t know what to cook. I started browsing the net for recipes and somehow I found your blog! I do like it, but I have to get to my cooking… I’ve bookmarked your site and will arrive back to examine more later.

 130.   leathercraft supplies rašo:

  Hello, how do you add a blog for your RSS feed? I’m truly poor at technology and I just don’t get it. Would really appreciate if anyone could assist me.

 131.   stained glass books rašo:

  Hi, I really like your post. I’m going to go through the rest of the blog now to see if I like the other posts as significantly as this one!

 132.   toilet training pants rašo:

  Hi, I just found your blog on another site’s blogroll. I’m truly glad I decided to stop by. I’m adding your blog to my RSS feed so that I can get any updates immediately.

 133.   thermos food jar rašo:

  Hello, good to examine this post by you. I think it really interesting and I truly like the way you present your thoughts.

 134.   travel mugs rašo:

  I’m so bored at my job at this time, I require to take a break. I love visiting your blog to read when I’m bored, but I guess I should really focus on my work.

 135.   baby bouncer chair rašo:

  Hello, Your blog’s feed looks kind of funny in my feed reader. Is anyone else having this problem?

 136.   south beach diet recipes rašo:

  Effectively, this is my very first go to for your weblog! We’re a gaggle of volunteers and beginning a model new initiative in a community inside the same niche. Your weblog provided us useful information to work on. You’ve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 137.   south beach diet recipes rašo:

  Resources just like the one you mentioned right here might be very useful to me! I will put up a hyperlink to this page on my blog. I’m certain my guests will find that very useful. Big thanks for the helpful info i discovered on Area Information Anyway, in my language, there should not a lot good supply like this.

 138.   Penélope Cruz rašo:

  Thanks as soon yet once more for offering unbelievable content material yet as soon far more. Genuinely a professional-blogger if I’ve viewed one particular.

 139.   Emma Mae rašo:

  Fantastic job right here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep going because you surely bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see additional of this from you.

 140.   7.3 powerstroke diesel reviews rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned right here will be incredibly helpful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my private weblog. I am positive my site guests will come across that very effective.

 141.   amazon promotional codes rašo:

  First of all, allow my family appreciate a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personal are living members

 142.   naukri rašo:

  Hey - nice blog, just looking about some blogs, seems a pretty great platform you are using. I’m currently utilizing Wordpress for several of my web sites but looking to alter one of them more than to a platform comparable to yours as a trial run. Anything in particular you’d suggest about it?

 143.   was sind backlinks rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and really like finding out more on this topic. If possible, as you gain experience, would you mind updating your weblog with more information and facts? It’s very useful for me.

 144.   cracked laptop screen rašo:

  This was a genuinely quite great submit. In theory I’d wish to create like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a thing done.

 145.   moving company reviews rašo:

  Quite insightful publish. Never thought that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 146.   asian dating agency rašo:

  I would like to thank you for that efforts you’ve got produced in writing this post. I’m hoping the same greatest function from you inside the future also. In reality your inventive writing abilities has inspired me to start my own BlogEngine weblog now.

 147.   Stephanie Streel rašo:

  I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it friend :)

 148.   ways to make money rašo:

  Pretty insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 149.   Thailand Holidays rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 150.   wrinkle injections rašo:

  Thank you for that sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a superior book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your info. I’m very glad to see such information which I was searching for a lengthy time.

 151.   Phuket Hotels rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 152.   Athletic equipment inventory software rašo:

  Fairly insightful publish. Never thought that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 153.   Small business coaching sydney rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as once more inside the long term to test out your blogposts down the road. Thanks!

 154.   Green tea weight loss wiki rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt find any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always appear for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 155.   Master cleanse stanley burroughs pdf rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a terrific blogger, 1 of the very best that Ive seen. This weblog certainly has some details on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 156.   kw2 nobilia kitchens rašo:

  Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the article. It proved to be Pretty useful to me and I’m certain to all the commenters right here It is always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this post.

 157.   windows vps hosting rašo:

  I’d prefer to thank you for that efforts you have produced in writing this post. I am hoping the exact same most effective function from you inside the long run as well. Actually your creative writing skills has inspired me to start my personal BlogEngine blog now.

 158.   true protein discount code rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive arrive throughout in some time! Its just incredible how a lot you can take away from some thing simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a excellent weblog space –great graphics, videos, layout. This is undoubtedly a must-see blog!

 159.   dance classes melbourne rašo:

  Hey - nice blog, just looking about some blogs, appears a fairly good platform you’re using. I’m currently utilizing Wordpress for a few of my sites but looking to alter one of them about to a platform similar to yours as being a trial run. Something in specific you would suggest about it?

 160.   mariage rašo:

  Nice to be visiting your weblog once more, it has been months for me. Properly this article that i’ve been waited for so lengthy. I need this article to total my assignment inside the university, and it has same topic with your post. Thanks, good share.

 161.   Watch Spartacus Gods of The Arena rašo:

  Hey - great blog, just looking around some blogs, seems a fairly nice platform you are utilizing. I’m currently using Wordpress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours like a trial run. Something in particular you’d recommend about it?

 162.   penis pills rašo:

  Fantastic job right here. I truly enjoyed what you had to say. Keep going because you unquestionably bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see far more of this from you.

 163.   full tilt poker bonus code rašo:

  Thank you for another good post. Exactly where else could anyone get that kind of information in these a perfect way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for this kind of details.

 164.   migraine symptoms rašo:

  This was a definitely incredibly superior submit. In theory I’d wish to create like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain some thing done.

 165.   so dep rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the unhealthy grammar, but this weblog is hideous! I imply, I dont want to sound like a know-it-all or anything, however may you’ve probably put slightly bit extra effort into this subject. Its really attention-grabbing, but you dont symbolize it well in any respect, man. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 166.   flu kits rašo:

  I admire the beneficial information you provide in your articles or blog posts. I will bookmark your weblog and have my children test up right here frequently. I’m quite sure they will learn a lot of new things right here than anybody else!

 167.   Wealthy Affiliate Reviews rašo:

  I would like to thank you for the efforts you might have produced in writing this article. I am hoping the exact same best function from you inside the potential as well. In fact your inventive writing skills has inspired me to begin my personal BlogEngine blog now.

 168.   ipad 2 malaysia price rašo:

  Thank you for that sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a superior book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your facts. I’m pretty glad to see such facts which I was searching for a long time.

 169.   sr608 rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your weblog is certainly worth a read if anybody comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You surely put it in perspective for me.

 170.   link wheel service rašo:

  I used to be wondering in case you could be all in favour of becoming a guest poster on my blog? and in exchange you would put a link the post? Please let me know whenever you get a chance and I’ll ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 171.   cabbage soup diet rašo:

  Have you ever ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply read via the complete article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I found that to be extra useful nicely let me know how it turns out! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your weblog often for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not much good supply like this.

 172.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  Hello! Saved it to my laptop. Nice post.

 173.   link building packages rašo:

  Have you ever ever thought about including a bit of bit extra than just your ideas? I imply, what you say is essential and everything. But its bought no punch, no pop! Maybe should you added a pic or two, a video? You might have such a extra powerful weblog if you happen to let people SEE what youre speaking about as a substitute of simply reading it. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 174.   Jimmy Ballreich rašo:

  Ok, I’ll go along together with that. I acknowledge with the post, I think this item is more timeless or traditional. When searching for always do your analysis. And then consider the priceof these gems.

 175.   Arts & Entertainment rašo:

  Can I ask why you feel that way? and why you have come to such a decision? I fell that the information can be takedn easily out of context. Thats my opinion.

 176.   swtor credits rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a superior book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your info. I’m very glad to see these information and facts which I was searching for a long time.

 177.   Burton Haynes rašo:

  Hey It’s nice to hear! I Love your site and you’r posts. Can you give me some ideas.

 178.   Atv rašo:

  It was fascinating. You seem pretty proficient in your subject.

 179.   Miquel Braun rašo:

  just another idea I agree it is what I want

 180.   viec lam rašo:

  Hello, i learn your weblog often and that i own the same one and i used to be just questioning in the event you get loads of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or something you may advocate? I am getting a lot these days it’s driving me mad so any help may be very much appreciated. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 181.   Julianna Laub rašo:

  I like your blog theme One of the greatest I’ve seen.

 182.   Magnolia Starwalt rašo:

  you have got a great weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 183.   Gregory Despain rašo:

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 184.   link wheel rašo:

  Excellent learn, I simply passed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he truly bought me lunch as a result of I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 185.   Sports & Recreation rašo:

  RSS feed and comments for my static HTML site Script to process HTML into an RSS feed and a comments widget choice — Disqus.

 186.   sik was here rašo:

  http://skswashere.com

 187.   seo services rašo:

  What I want to know is why I ought to care? I mean, not to express that what youve got to say isnt crucial, but I mean, its so generic. Everyones referring to this man. Give us one thing a lot more, something that we can get behind so we can really feel as passionately about it as you do.

 188.   Sol Lother rašo:

  Howdy would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

 189.   Regina Stroll rašo:

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 190.   driving schools in san diego rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you gain experience, would you mind updating your blog with further data? It is extremely helpful for me.

 191.   Andre Crouse rašo:

  Thanks for the article. Can you please send me few more websites about this, I am definitely a fan of your blog. Thanks, Andre Crouse

 192.   проститутки Киева rašo:

  проститутки Киева

 193.   Allen Tartaglia rašo:

  Mega Party,cel mai bun DJ din lume in Romania,click daca nu crezi!!!

 194.   separation lawyer melbourne rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a very good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your data. I’m incredibly glad to see such details which I was searching for a lengthy time.

 195.   Download rašo:

  This blog is fantastic.I would like to introduce this great website to my friends.

 196.   Jonah Kovarovic rašo:

  Outstanding article and easy to understand explanation.

 197.   Matthew Greenrose rašo:

  solid post , really good view on the subject and very well written, this certainly has put a spin on my day, many thanks from the USA and observe up the good work

 198.   Jacinto Leonpacher rašo:

  I apologise, but it is necessary for me little bit more information.

 199.   stds symptoms rašo:

  As a web site owner I believe the subject matter here is reallyexcellent. I thank you for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck..

 200.   Earle Medal rašo:

  Hi. I needed to drop you a quick note to impart my thanks. I’ve been following your blog for a month or so and have plucked up a heap of good information as well as relished the way you’ve structured your site. I am seeking to run my own blog however I think its too general and I would like to focus more on smaller topics.

 201.   dicks sporting goods coupon rašo:

  Howdy there, are you having problems with the web hosting? I had to refresh the page about million times to be able to get the web page to load

 202.   UK Dating Websites rašo:

  How long have you been in this field? You seem to know a lot more than I do, I’d love to know your sources!

 203.   The new mam rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 204.   Paidmailer Tipps rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im very interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a great blogger, 1 of the very best that Ive seen. This weblog absolutely has some data on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 205.   aylesbury central heating rašo:

  I admire the beneficial information and facts you offer in your posts. I will bookmark your weblog and also have my children check up here typically. I am fairly certain they will discover a lot of new things here than anybody else!

 206.   caffeine in soda rašo:

  Through the years Pepsi has been known for creating and distributing oddly flavored versions of their renown Pepsi soda. They’ve experimented with clear, white, clear, red, and now they’re going blue with Pepsi blue.

 207.   Alvin Caulley rašo:

  It is interesting. Tell to me, please - where I can find more information on this question?

 208.   guest rašo:

  Winsel, bald ist es soweit dann kommt endlich der nächste Filmhit. Cyclops ist einfach der Hammer.

 209.   user rašo:

  Ha, bald ist es soweit dann erscheint endlich der nächste Filmhit. Magneto ist einfach der beste.

 210.   medical negligence solicitors rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personalized are living members

 211.   ares free download rašo:

  Resources these as the 1 you mentioned right here will be incredibly helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this web page on my personal blog. I am positive my site site visitors will come across that quite valuable.

 212.   angielski rašo:

  Very interesting topic , appreciate it for posting .

 213.   fish rašo:

  Thanks for the a new challenge you have disclosed in your article. One thing I would like to touch upon is that FSBO connections are built over time. By introducing yourself to the owners the first end of the week their FSBO will be announced, before the masses start off calling on Monday, you generate a good link. By mailing them equipment, educational supplies, free reviews, and forms, you become a great ally. If you take a personal desire for them in addition to their circumstance, you create a solid relationship that, oftentimes, pays off when the owners decide to go with a real estate agent they know and also trust - preferably you.

 214.   firefox addons youtube rašo:

  Excellent post with some good info, think i’ll share this on my twitter if you don’t mind and maybe even blogroll it depending on the feedback, thanks for sharing.

 215.   html symbols and characters rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 216.   club penguin money maker rašo:

  Hello there mister, don’t know something on the subject of club penguin?

 217.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 218.   adirondack chairs rašo:

  I like your blog. It looks pretty nice. I will share this with my classmates.

 219.   true protein discount code rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 220.   burberry earmuffs rašo:

  great, what a nice blog

 221.   Selena Derringer rašo:

  Would you be all for exchanging hyperlinks?

 222.   buy brass knuckles rašo:

  Sick! Just received a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t perform on my previous 1.

 223.   Belen Elbert rašo:

  Nice post! GA is also my biggest earning. However, it’s not a much.:)

 224.   nike free rašo:

  I am addicted to reading it. I need to read up on this issue … I appreciate your time and effort to invest more in your blog, because it is obviously a great place, I can find a lot of useful information ..

 225.   action voip free download rašo:

  i love your blog!

 226.   The new mam rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 227.   get rid of cellulite rašo:

  You made some decent points there. I did a search on the issue and found most people will consent with your site.

 228.   burberry earmuffs rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 229.   Facebook Emoticons rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 230.   Barbie Games rašo:

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 231.   Addicting Games rašo:

  Excellentpost. Bookmarked on delicious

 232.   Buy iPad rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Yahoo for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the layout, it is cool!

 233.   burberry earmuffs rašo:

  you are a real blogger!

 234.   Chantelle Eguchi rašo:

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and fantastic design and style.

 235.   Chas Suran rašo:

  Hello this is amazing site! really cool and it will be a new inspirations for me

 236.   Peyton rašo:

  This post is very usefull thx!

 237.   Colin rašo:

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same theme if you’re interested.

 238.   how to be a dj rašo:

  Hi there. I wanted to ask one thing…is this a wordpress weblog as we are planning to be switching across to WP. Also did you make this design by yourself? With thanks.

 239.   local deals will be extremely beneficial your family rašo:

  his will be the ideal blog for anyone who desires to learn about this matter. You know a lot its virtually hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely place a brand new spin on the subject thats been published about for years. Fantastic stuff, just fantastic!

 240.   Van Courier rašo:

  I just couldn’t depart your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 241.   Indoor Putting Green rašo:

  Perfect Posting! Honestly like the part about .Definitely will drop by once more.

 242.   brandasics rašo:

  very nice publish, i clearly like this website, keep on it.

 243.   Sade Hudalla rašo:

  I am a Canadian, and I have a feeling of sorrow and despair to see what is happening to our wonderful neighbor to the south. I think that the election of Barak Hussein Obama , was partly , an attempt to show that they had gone beyond the Black/white issue and that ,indeed ,any American born citizen had the opportunity to become President. If only the enquiring press had looked deeper into his background and discovered that he was NOT a loyal American , and worked against the Government as a community organizer in Chacago , and, like his beloved mentor and preacher for 20 yrs , Rev Wright, really hated America and wished to take it down. I also believe that , tho he was supposed to have come from very humble beginnings( raised by a penniless grandmother), etc, he was actually schooled and groomed by underground organizations funded by Socialists like GEORGE SOROS,and left wing underground groups like ACORNto evevtually bring America towards SOCIALIST WORLD GOVERNMENT !All I can do now is pray ( and I mean PRAY ), that Americans will wake up before these Socialis/ Communists have realized their ambition !!

 244.   phpfox reviews rašo:

  you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process in this subject!

 245.   Buy iPad rašo:

  I really liked your blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 246.   flirting with women rašo:

  Hello. I wanted to ask one thing…is this a wordpress blog page as we are planning to be transferring over to WP. In addition did you make this theme yourself? Many thanks.

 247.   tresor paris bracelet rašo:

  I would end up being mendacity if i said i don’t like this article, in truth, I love it a great deal I desired to put upward the discuss here. I must state sustain the good work, and I will probably be arriving once again with regard to good since i have already bookmarked the actual web page.

 248.   hostgator coupons rašo:

  Good job! I will keep on coming back to read such high quality posts. Thank you!

 249.   Erasmo Gutgesell rašo:

  Normally I don’t read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 250.   french open 2011 mens final pics rašo:

  Ill do this if need to as much as I hope that is not too far off the track.

 251.   shakira 2011 hot rašo:

  Id like to thank you for that efforts youve got made in writing this write-up. I am hoping the exact same finest get the job done from you within the long term as well. Actually your inventive writing skills has inspired me to begin my personal BlogEngine blog now.

 252.   midphase coupon rašo:

  I found your post very interesting, I think you’re a brilliant writer.

 253.   naruto rašo:

  excellent post, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 254.   St. Louis Web Design rašo:

  The large amount of quality content on your fantastic website has really made me recognize the authority your site contains. Great posts and articles seemingly everwhere. Keep it up.

 255.   Emoticon Facebook rašo:

  Book-marked, I really like your blog!

 256.   el gordo rašo:

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually irritating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 257.   hostgator coupon codes rašo:

  I love reading and am always looking for informative information like this!

 258.   hostgator reseller coupon rašo:

  Thanks for this post. You Rock! I’ll be back.

 259.   Suzhou Escorts rašo:

  The mass of top quality content on your incredible website has really made me realize the massive authority your site carries. Mind blowing posts and articles everywhere. Keep up the good work.

 260.   buy youtube views rašo:

  It’s in reality a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 261.   bathroom remodeling rašo:

  In the event that any person has any specific comparable thoughts, be sure to contact me at my email previously mentioned!

 262.   Cyril Linkous rašo:

  very good publish, i certainly love this web site, carry on it}

 263.   Spielautomaten rašo:

  I am really impressed together with your writing talents as smartly with the layout for your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 264.   JOCURI CU IMPUSCATURI rašo:

  Heya, Thanks a lot just for this wonderful post! I must bookmark Korupcijos pateisinimo ir sprendimų vengimo menas: „kalta kultÅ«ra”. Kind regards.

 265.   lottery syndicate rašo:

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to peer more posts like this.

 266.   national lottery rašo:

  Wow! This can be one of the most useful blogs. I’m also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 267.   favourites phenomenon review rašo:

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 268.   search engine optimiztion rašo:

  Keep up good work,best article.

 269.   real estate sites rašo:

  Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 270.   Virgil Dastoli rašo:

  Will you be dedicated to trading back links?

 271.   Hungary rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Yahoo for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the layout, it is great

 272.   Tod Hippo rašo:

  Excellent weblog!! You can start additional. I enjoy all of the information provided. I’ll stay tuned in Top-notch statement. Keep the advantageous work.

 273.   Gps navigation rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Google for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the design, it is cool!

 274.   how to complete surveys rašo:

  certainly like your web site however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality then again I’ll certainly come back again.

 275.   Nexus one rašo:

  Good article.Oh also, loving your blog layout. I used to have a similar blog to yours before I sold it on at the end of last year….

 276.   pogo games rašo:

  Book-marked, I really like your blog!

 277.   Addicting Games rašo:

  Loving the layout, how did you get you blog to look like this. Plus its very well written. THANKS

 278.   Free Addicting Games rašo:

  Hi I found your blog by mistake when i was searching Google for this subject, I must tell you your site is definitely helpful I also really like the design, it is cool!

 279.   Toshiba Drivers rašo:

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 280.   escorts Ukraine rašo:

  I seemed to be truly thrilled to discovered this page.Needed towards nice this glorious particulars!! My spouse and i absolutely enjoying all the modest small amount of the combined with I’ve people arrange huge to check new things to you blog post.

 281.   pirate font rašo:

  I suppose I could go along with your “Top Gun theory” if it only involved Adm. Willard. In support of the Admirals’ involvement in the motion picture, you linked to Wikipedia and sure enough there was a reference to his input. However, you make no similar reference for “Hank”, nor does his Wikipedia page makes any mention of his being involved with Top Gun. Hmm Once again, words of reason from the quotable Hank the addition of 8,000 Marines and their dependents —an additional 80,000 people” this would mean that each Marine would have at least 10 (TEN) dependents! Yes, Im sure that Marines populate like rabbits. I think the more Rep Johnson talks the more he displays his lack of marbles. Keep up the good work, Hank Another politician voted in based on the color of his skin and not the content of his character.

 282.   kiev escorts rašo:

  I am basically not as well acquainted with this topic but I do prefer to explore blogs for layout tips and exciting topics. You essentially described a subject matter that I typically really don’t care a great deal about and manufactured it quite fascinating. This is a good blog that I will pay attention to. I currently bookmarked it for long term reference. registry cleaner

 283.   Bradford Mcrorie rašo:

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 284.   Best affiliate program rašo:

  Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your article is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming blog post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work. All the best, Best affiliate program

 285.   kiev escort rašo:

  This is a great post, but how come you chose to do a “DoFollow” without a spam check? Do you not think you will get less spam with that? On our blog right now I have to use Dofollow to use AJAX on the main page otherwise it messes up the platform, I’m very upset with this resolution because I could keep all the linkjuice to myself.Anyway, I really like your comment.php and stylesheet

 286.   Anass rašo:

  Wow! I’m truly enjoying the design and style of your blog. Are you using a custom made theme or is this freely available to all users? If you don’t want to say the name of it out in the general public, please email me at: davidfeiger@live.fr. I’d really like to get my hands on this template! Cheers.

 287.   ukraine escort rašo:

  This is really a Great knowledge gaining article and all thanks to google search engine get me on here. I enjoyed reading your post and added to the bookmarks. The views you tried to put up was clearly visible. My sister also appreciated after reading this post. I will browse for more sooner.

 288.   ukraine escorts rašo:

  This beautiful and informative article, thank you very much. Use this page to your friend told you. I am constantly followed. To receive more information about this topic the following internet sites can follow

 289.   kiev escort rašo:

  small offtopic – I experience Your website into google and also I am wondering how endless will it take website To get how to The great ten ranking? I have a in truth niche category using low competition. My website is optimized with during 250 links, excellent keyword density, optimized title and description tags, etc. how long will this get my web site To reach The top ten listing going on yahoo or google?

 290.   Waldo Biddick rašo:

  I like the way you are talking about the hair. Also I simply want to tell you that I am all new to blogging and site-building and truly loved your web site. Probably I’m likely to bookmark your site . You definitely have awesome stories. Thanks a bunch for sharing with us your website.

 291.   Darrin Cuthbert rašo:

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 292.   poker rašo:

  You’ll be able to nonetheless take into consideration a number of advised organized tours with various limo skilled services. A handful of offer medieval software programs several will administer you truly to get automobile for any capital center, or possibly checking out the upstate New York. ???????

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.