BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kova su korupcija: pakaks kalbų, daugiau darbų!

Kad Lietuvoje ne viskas gerai su korupcija (tiksliau su sąžine, skaidrumu, taisyklių laikymusi), gana akivaizdu. Tačiau nuo problemos konstatavimo Lietuvos žmonės, manau, jau pavargę. Žmonėms reikia kitko - sprendimų.

Korupcijos srityje šie sprendimai jau pribrendę. Seimui pavasario pradžioje Vyriausybė teiks ketverių metų kovos su korupcija programą, kuri pakeis galiojančią, manau, nelabai vykusią, programą. Išdėstysiu savo nuostatas, kaip manau reikėtų pakeisti dabartinėje programoje (ir visų institucijų praktikoje) atsispindinčias nuostatas.

Šiandieninės kovos su korupcija problemas ir, atitinkamai, sprendimus, matau kelis.

Pirma, kovojame su korupcija apskritai, tačiau neišryškiname tikrųjų labiausiai korupcijos pažeistų sričių.

Tačiau kovojant su korupcija apskritai ir rezultatai gaunami apskriti. Korupcijos žemėlapis, apklausos apie kyšių davimą ir kita informacija leidžia aiškiai identifikuoti korupcijos labiausiai pažeistas sritis.

Mano manymu gana vienareikšmiai galima teigti, kad šios didžiausios rizikos sritys yra: viešieji pirkimai, teisėkūra, verslo priežiūra, teismai ir kitos teisinės institucijos, sveikatos sistema, teritorijų planavimo bei statybų kontrolės sistema.

Būtent šiose srityse ir būtinos ne šiaip einamosios, o radikalios, sistemas pertvarkančios priemonės. Ypač norėčiau išskirti teisėkūros, įstatymų leidybos sritį. Su ja susiduria gal ir ne daugelis, tačiau jei jau Lietuvoje yra, kaip Prezidentė sako, oligarchinio užvaldymo grėsmė, tai ji galima tik per teisinius sprendimus. Šioje srityje turi padėti viešumas, ir čia pavyko labai pasistūmėti. Tačiau kaip užtikrinti, kad teisė būtų gerbiama, o įstatymai nebūtų pritaikomi prie atskirų grupinių interesų - uždavinys ir itin sudėtingas, ir itin aktualus, ir reikalaujantis itin daug susiklausymo.

Kiekvienai iš minėtų sričių turiu pasiūlymų, o kartais ir parengtų ar jau įgyvendintų projektų. Pasiūlymus kaip tik dabar susitikinėdamas aptarinėju su atitinkamais ministrais. Tačiau konkrečiau apie kiekvieną sritį - jau atskira kalba.

Antra, nėra keliami realistiniai, tačiau kartu ir ambicingi siekiai, ką ketinama pasiekti ir kaip tai numatoma išmatuoti.

Šiandieninis kovos su korupcija planas, kurio ataskaita kaip tik teikiama Seimui, orientuotas ne į rezultatą - mažesnę korupciją - o į priemones. Daugybę pliusų galima susidėti ties priimtais įstatymais ar įgyvendintomis programomis. Tačiau kas iš to? Ogi niekas. Mano supratimu, jeigu ir yra teigiamų pokyčių, tai daugiausiai dėl visiškai kitų priežasčių nei tie pliusai, kurie puikuosis kovos su korupcija programos ataskaitoje.

Keliu sau tikslą, kad naujoji programa atspindėtų ir naują požiūrį. Kiekvienoje iš mano įvardintų sričių turi būti aiški atsakomybė, aiški kryptis, ir aiškūs rezultato matavimo kriterijai. Pavyzdžiui, kiek sumažės žmonių, sakančių, kad davė kyšį gydytojui ar policininkui, kaip sumažės ir visiškai atitiks rinkos kainas viešieji pirkimai.

Kalbant apie atsakomybę - kova su korupcija turi būti ne atskirai izoliuota sritis. Kiekvienas ministras, atsakingas už atskirą korupcijai jautrią sritį, kartu su Seimu turi būtų atsakingas ir už korupcijos išgyvendinimą toje srityje. Kalbėdamiesi su atitinkamais ministrais (Aplinkos, Ūkio, Sveikatos) bandome surasti raktą į sėkmę kovojant su korupcija atitinkamai statybų, viešųjų pirkimų, sveikatos srityse.

Taip pat svarbu ir tai, kad nebūtų bijoma įgyvendinti kiekvienoje srityje pribrendusias priemones. Pavyzdžiui, gana aišku, kad jei sveikatos sistemoje nebus daugiau aiškumo už ką apmoka ligonių kasos, o už ką ne, jei nebus įteisintos priemokos tais atvejais, kai valstybė negali sumokėti už paslaugas realios kainos, tai ir kyšininkavimas nebus išgyvendintas.

Trečia, nėra pasinaudojama sėkminga kitų valstybių, o kai kuriais atvejais - ir mūsų pačių patirtimi.

Su korupcija kovojant taikoma tarsi viskas, kas tik įmanoma, tačiau iš tikrųjų sėkmingais pavyzdžiais nesekama.

Analizuojant užsienio valstybes akivaizdu, kad reguliavimo mažinimas akivaizdžiai duoda naudą. Štai šiuo keliu itin pažengusioje Gruzijoje net du trečdaliai žmonių sako, kad situacija su korupcija šalyje pagerėjo. Lietuvoje reguliavimo mažinimas, deja, kol kas net nelabai siejamas su korupcijos mažinimu.

Kitas pavyzdys, kaip sisteminė reforma praktiškai išsprendžia korupcijos problemą - tai bendrojo lavinimo valstybiniai egzaminai Lietuvoje. Dar prieš keliolika metų tai buvo nuolat dėl korupcijos linksniuojama sritis, o šiandien apie korupciją iš šios srities nėra nei žinių, nei gandų.

Ketvirta, pernelyg žavimasi represinėmis priemonėmis, o tikrųjų mechanizmų, kurie suasmenintų sprendimų priėmimą, vis dar nėra.

Iš tiesų būtina ir neišvengiama kai kuriais atvejais bausmėmis didinti korupcijos atgrasumą. Tai nemaža dalimi paskutiniu metu jau ir padaryta Teisingumo ministerijos, Prezidentės bei Seimo pagalba.

Tačiau asmeninė atsakomybė bus ne tada, kai egzistuos griežtos bausmės. Asmeninės atsakomybės principas bus įdiegtas, kai iš tiesų bus galima identifikuoti kas sprendė, ir ar sprendė objektyviai. Deja, kol formalius administracinius sprendimus, tarkime detalaus plano tvirtinimas, leidimų išdavimas, bus sprendžiami savivaldybės taryboje pagal politinius kriterijus, tol asmeninės atsakomybės nebus. Taryba ir kiti politikai turi tvirtinti taisykles, o sprendimus pagal šias taisykles turi priimti konkretūs tam įgalioti asmenys.

Penkta, kažkodėl dažnai daroma prielaida, kad duoti kyšius yra malonu duodančiajam, todėl akcentuojamos švietimo problemos moralizuojant.

Taip, tiesa yra ta, kad prie kyšininkavimo sistemos daugelis Lietuvoje įprato. Daugelis žmonių jaučiasi geriau, kai papildomai susimoka už „nemokamą” gydymą, todėl leidžiasi prievartaujami, daug kam patogu išsipirkti nuo kelių policijos.

Taigi, kyšiai veikia, tačiau tai nėra tokia sistema, kurią savo noru rinktųsi Lietuvos žmonės. Niekas, išskyrus kyšio ėmėjus, nenori, kad egzistuotų korupcija. Jei žmogus jausis tikras, kad ir nedavus kyšio jo teisės nebus sutryptos, jis mielai tuos pinigus pasiliks kalėdinėms dovanoms savo vaikams, o ne, tarkime, verslo prižiūrėtojams.

Sugrįšiu prie pradžios - ne mažiau nei daugelis Lietuvos žmonių pavargau nuo nuolatinės ir dažnai imitacinės kovos su korupcija. Norint, kad korupcija esmingai sumažėtų būtina ne nuolat su ja kovoti, o pagaliau pradėti tiesiog kryptingai dirbti ir priimti pribrendusius sprendimus tose srityse, kuriose korupcija pasireiškia skaudžiausiai.

Suprantu, ko taip rūpinasi Prezidentė, įvardindama korupcijos grėsmes Lietuvai. Tačiau įvardinti grėsmes neužtenka - reikia ryžtingų sprendimų, kuriuos ir siūlau priimti, kad drąsiai galėtume sakyti, jog Lietuva yra valstybė, kurioje viešpatauja laisvė ir teisė, o ne oligarchai, kvailumas ir korupcija.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (277) | “Kova su korupcija: pakaks kalbų, daugiau darbų!”

 1.   anarchistas rašo:

  Tačiau kaip užtikrinti, kad teisė būtų gerbiama, o įstatymai nebūtų pritaikomi prie atskirų grupinių interesų - uždavinys ir itin sudėtingas, ir itin aktualus, ir reikalaujantis itin daug susiklausymo.

  Itin paprastas sprendimas šiam “itin sudėtingam” uždaviniui - politikų atšaukiamumo įtvirtinimas įstatymu. Išdarinėja nesąmones, nevykdo pažadų - von iš valdžios.

  Efektyvus žingsniu čioje sunkioje kovoje galėtų būti skubus šios vyriausybės at(si)statydinimas ir/arba neeiliniai seimo rinkimai.

 2.   romualdas rašo:

  Idėja ir pastangos labai sveikintinos.Net tada,kai žmogus esi vienas prieš milijoną, geriau tikėtis sėkmės.Istorija žino atvejų,kai jos tėkmė buvo pakeista dėl kryptingai veikusių užsispyrusių idealistų.

 3.   Giedrė rašo:

  Įdomu būtų daugiau apie priemokų sveikatos sistemoje įteisinimą.

  Pvz., įmokos už mediko pagalbą gimdymo metu - gydytojo išsikvietimą susitarus, atskirą palatą - įteisintos 11 metų. Bet dalis (gal ir dauguma) medikų sako, kad ta oficiali įmoka yra tiesiog per maža už tokį darbą ir pinigai toliau aplenkia ligoninių kasas. Ką daryti?

 4.   romualdas rašo:

  p.Pranai,sovietmečiu visa tai jau veikė ištisus dešimtmečius.O šiuos žaidimus atspindėje fitiliai ir rusiškos komedijos pakankamai gerai iliustravo visą reikalo absurdiškumą.

 5.   ok rašo:

  Žmonės, pirkdami duonos, pardavėjai, už malonų aptarnavimą ar pralediimą be eilės ir pan., nė grašio neduoda, kadangi tenka atverti savo pinigines ir susimokėti kainą, kuri nurodyta. Tuo tarpu atėjęs pas gydytoją, už tai, kad jis suteikia paslaugą, už kurią jis, kaip ir pardavėjas, gauna atlyginimą, ir malonų aptarnavimą jam dar ir į kišenę pinigėlį įdeda.
  Taip yra todėl, kad žmogus raliai nejaučia piniginės tuštėjimo ir veikia parduotuvės refleksas - gavai prekę (paslaugą) - susimokėk.
  Vat kai tektų oficialiai padaryti įmokas už vizitus pas gydytojus, nemaža dalis jau nebenorėtų du kartus mokėti už tą patį.
  Be kita ko, įdomu būtų pamatyti, kaip neapdraustieji sveikatos draudimu, keitė savo požiūrį į papildomą mokėjimą gydytojui, kai iš savo kišenės tenka mokėti sveikatos draudimo įmokas.

  O keliuose reikėtų mažinti žmogiškuosius patruliuojančiųjų resursus, keičiant technologijomis. Lai geriau jie nusikaltimus aiškinasi, jų prevencija užsiima, o tai dabar didžiasios pajėgos naudojamos smulkių pažeidimų fiksavimui (ar švieos įjungtos, ar su diržais važiuoja, ar nekalba mobiliu, ar vietoje gatvę perėjo ir t.t.t.), už kuriuos nuobaudos po kelis šimtus, kai tokio pažeidimo užfiksavimui ir t..t išleidžiami dešimteriopai ir šimtus kartų daugiau.

  Be to, ar reikalingas būtinai policininkas, kad nubausti asmenį, neprisisegusi diržo, neįsijungusi šviesų. Retorinis klausimas - gal kad prisisegtų diržą reikia bananu paauklėt, ar antrankiais prisegti, o gal dujos padės? lai tokiai pažeidimais užsiima kas kitas, nereikės ir papildomų soc garantijų ir į pensiją leisti anksčiau

 6.   Kawianskas rašo:

  Visa tai ką Jūs čia darote yra tik žaidimai ir kosmetinis remontas.
  Sveikatos apsaugos srityje galimas tik vienas sprendimas - suskaičiuoti kiek viskas kainuoja ir nustatyti paslaugų, operacijų, procedūrų ir t.t. įkainius. Tikrus įkainius. O paskui jau valstybinis ar kitoks draudimas gali dalį kompensuoti priklausomai nuo biudžeto būklės, amžiaus, įmokų ir panašiai.
  Svarbiausia yra garsiai pasakyti, kad nėra nemokamų dalykų. Tik ar užteks kiaušių.

 7.   hadrian rašo:

  Sena išmintis byloja, kad žuvis pūna nuo galvos.

  Jei korupcija būtų sustabdyta aukščiausiame lygyje, tai pradėtų grandininę reakciją (nebekorumpuoti bosai pradėtų rūpintis savo pavaldinių korumpuotumu). Didelės žuvys turi daugiau ką prarasti - todėl kelių viešų aukščiausio rango pareigūnų ar politikų korupcijos demaskavimo pavyzdžių pakaktų bent jau absoliučiam suįžūlėjimui sustabdyti. Kol skirtingi įstatymai galios paprastiems mirtingiesimes bei pusdieviams, visos kalbos yra ir liks tik smegenų pudrinimu (vien vaidinimu, jog stengiamės kažką daryti).

  Arba tokias elementarias tiesas valdžios žmonėms per sunku sunku suprasti, ar tiesiog korumpuotų (ir todėl nesuinteresuotų kažką keisti) valdininkų koncentracija [vis dar] mirtinai didelė.

 8.   Kenis rašo:

  Pritariu išdėstytoms mintims. Korupcija yra problema kaip ir bet kuri kita problema, todėl jai turėtų būti taikomos tos pačios problemų sprendimo taisyklės kaip ir bet kuriai kitai problemai:
  1. Nustatyti aiškius ir išmatuojamus tikslus (pvz. per metus pakilti tokiam ir tokiam reitinge iš tokios į tokią vietą ar pan.);
  2. Paskirti vieną, konkretų fizinį asmenį šiems tikslams pasiekti. Nustatyti jam aiškią, suprantamą ir paprastą skatinimo ir sankcijų sistemą už pasiektus arba nepasiektus tikslus (t.y. jokių premijų ar ordinų „už pastangas“ iki kol nebus reikalingų skaičiukų).
  3. Paskirtam asmeniui suteikti atitinkamus įgaliojimus ir lėšas tikslams pasiekti.
  Priemonių nustatymas turėtų būti tik ketvirtas etapas, kurio įgyvendinimu užsiimtų paskirtas asmuo. Kadangi dabar yra tik ketvirtas etapas be pirmų trijų tai visiškai normalu, kad ir rezultato jokio nebus, nes tiesiog už problemos sprendimą niekas neatsakingas arba atsakingų bus tiek daug, kad tai neturės jokios įtakos rezultatui, o kada problema bus išspręsta taip niekas niekada ir nesužinos, nes kiekvienas jos išsprendimą įsivaizduos kitaip.

 9.   Antstolis rašo:

  VYKDOMŲJŲ DOKUMENTŲ TEIKIMAS ANTSTOLIAMS – DIRVA KORUPCIJAI

  Dabartinė vykdomųjų dokumentų teikimo antstoliams tvarka (teisingiau jos nebuvimas) sudaro valdininkams galimybes ne tik piknaudžiauti savo tarnybine padėtimi, bet ir palankią dirvą korupcijai, atskirų antstolių protekcionizmui ar privilegijų teikimui.

  Pirmą kartą apie šią problemą buvo viešai prabilta 2010 metų vasari, kai Seimo antikorupcijos komisijai buvo perduotas antstolio K.Košio skundas dėl Tauragės policijos vadovo Remigijaus Rudmino veiksmų neskaidriai skirtant vykdomuosius dokumentus. Aną kartą buvo vertinami tik šio valstybės tarnautojo veiksmai, tačiau neskaidrus vykdomųjų dokumentų dėl lėšų išieškojimo valstybės naudai teikimas vyksta beveik visos valstybės mastu ir niekas net nesiėmė spręsti šios problemos.

  Atskirais atvejais valdininkai, vadovaudamiesi neaiškiais motyvais, priima nieko nepagrįstus sprendimus ir vykdomuosius dokumentus dėl išieškojimo valstybės naudai pateikia tik „jų manymų vertiems“ antstoliams arba skirdami jiems vykdomuosius dokumentus dėl didesnių sumų išieškojimo (tokiu atvėju antstolio atlygis būtų didesnis), nei kitiems. Tokiu protekcionizmu sudaromos sąlygos atskirų antstolių per dideliam įsigalėjimui atskirose jų veiklos teritorijose, atsiranda pagrindas įtarti ar tokie valdininkai nepiknaudžiauja savo valdžia ir ar už tokį „palankumą“ jiems nėra atlyginama.

  Teisingumo ministerija turi visas galimybes užkirsti kelią akivaizdžiam korupcijos šaltiniui ir nekliudamai nustatyti neskaidraus vykdomųjų dokumentų dėl lėšų išieškojimo valstybės naudai teikimo mastą, išaiškinti proteguotojus ir užkirsti kelią korupcijai. Pakaktų užklausti vykdomuosius dokumentus teikiančias įstaigas kiek, kokiam antstoliui ir dėl kokių sumų buvo pateikta vykdomųjų dokumentų ir visas „purvas“ būtų kaip ant delno (ypač, kai kuriems antstoliams iš viso neteikiami vykdomieji dokumentai).

  Kol nėra vykdomųjų dokumentų dėl išieškojimo valstybės naudai teikimo antstoliams tvaros, korumpuoti valdininkai ir toliau turi “papildomų neapmokestinamų pajamų”. Kitaip paaiškinti jų išskirtinį nuolankumą atkiriems antstoliams vargu ar būtų galima.

  Manau, kad atsižvelgiant į antstolių veiklos ribojimus (veiklos teritorijos ribojimas, antstolių kiekio ribojimas, vykdymo išlaidų dydžių ribojimas, reklamos draudimas, draudimas dirbti kitą darbą) neskaidraus vykdomųjų dokumentų teikimo toleravimas sudaro:
  • galimybes atskiriems antstoliams su valdininkais (valstybės tarnautojais) sudaryti konkurenciją pažeidžiančius susitarimus dėl išskirtinių vykdomųjų dokumentų teikimo jiems sąlygų, taip sąmoningai žlugdant konkurentus;
  • prielaidas valdininkams (valstybės tarnautojams) piknaudžiauti savo tarnybine padėtimi ir sąlygas imti kyšius;
  • prielaidas valdininkams (valstybės tarnautojams) daryti antstoliams spaudimą manipuliojant teise laisvai pasirinkti jiems palankius sprendimus priimančius antstolius;
  • prielaidas valdininkams (valstybės tarnautojams) rinktis antstolius ne pagal aiškius kriterijus ar darbo kokybę, o tik savo nuožiura, sudarant sąlygas siekti asmeninės naudos, o ne skatinti greitą ir efektyvų vykdymo procesą.

  Teisingumo ministerijai yra pateikta teisėkūros iniciatyva dėl vykdomųjų dokumentų teikimo antstoliams tvarkos http://www.tm.lt/teisini/viena s/119 .

 10.   Medikas rašo:

  Pilnai pritariu gerb. R. Šimašiui visais jo pasisakomais klausimais. Tai mano manymu pats protingiausias ir sąžiningiausias šios vyriausybės ministras. Todėl norėčiau jam, kaip vadovaujančiam teisėtvarkai ministrui, pasiūlyti, kad jis inicijuotų vyriausybėje ar seime įstatymą, jog ligoninių direktoriai turi būti renkami konkurso tvarka 4 metų kadencijai. Tai labai ryškiai padidintų ligoninių veiklos efektyvumą ir sumažintų korupciją ligoninių direktorių lygyje. Kur tai matyta, kad prezidentą renkame kas 5 metai, seimą kas 4 metai, o ligoninių direktoriai karaliauja ligoninėse kaip savo kunigaikštystėse iki gyvos galvos? Ši aplinkybė labai palaiko korupciją medicinoje. Direktoriai susistato sau parankius gydytojus į vadovaujančius postus, skyrių vedėjus (kaip taisyklė, tikrai ne pačius geriausius, o subinlaižius), kas sukelia baisią stagnaciją tiek medicinos paslaugų kokybės progresavime, tiek ir medicinos mokslo vystymęsi, tiek ir būsimų gydytojų ruošime (medicinos studijose). Tai tikrai nenormalus reiškinys, kurį reikia kuo greičiau likviduoti. Visi postai medicinoje ir ligoninėse turi būti su kadencijomis ir skaidriais rinkimais į juos, pradedant nuo ligoninių direktorių ir baigiant skyrių vedėjais. Kol nebus įgyvendinta ši nuostata (beje, kurios įgyvendinimas nieko nekainuoja ir ją galima tuoj pat įgyvendinti), tol visos kalbos apie kovą su korupcija medicinoje yra tik blefas. Nes ši aplinkybė yra viena iš pagrindinių, palaikančių medicinoje ir baisią stagnaciją ir korupciją.

 11.   Elizabeth Davis rašo:

  I admire your web page , it’s filled of lot of information. You just got a perennial visitor of this blog!

 12.   Mauras rašo:

  hadrian visiškai teisus. Ministro pasiryžimas kovoti su buitine gydytojo ir policininko korupcija neturi jokių šansų, jei valdantysis elitas nepradės sau kelt aukštesnių reikalavimų ir neparodys pavyzdžio.

  Kol kas kaip rusai sako, “kormiat zavtrakami” t.y. esame šeriami “rytojais”. Nevykdomo šio blogo autoriaus pažado “pažiūrėti rytoj” pavyzdys - čia. Beje, niekas neprašė pakeisti AB įstatymo - tik pasakyti savo nuomonę.

  Klausimas nesvarbus? Problemos nėra? Vargu. Žr. laišką redakcijai šios dienos “Verslo žiniose”. Motyvai, kodėl iki šiol nėra fiksuojamas UAB akcijų perleidimas, aiškūs ne tik man vienam.

 13.   Gavin Sullivan rašo:

  I really enjoyed your post. It is nice when you read something that is not only informative but entertaining. Outstanding.

 14.   African Mango rašo:

  In my opinion you are not right. I can prove it. Write to me in PM.

 15.   link blog rašo:

  Buying and selling real estate is a profitable business for those who know what to do and what not to do. The main thing to remember is that you want a profit, breaking even is not an option.

 16.   Johnsie Dudik rašo:

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 17.   chinese lunar calendar rašo:

  I’m linking this webpage from my private weblog . this has all of the usefull data necessary.

 18.   Bryan Afshari rašo:

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 19.   RV Parts and Accessories rašo:

  Sometimes I just think that people write and dont really have much to say. Not so here. You definitely have something to say and you say it with style, my man! You sure do have an interesting way of drawing people in, what with your videos and your words. Youve got quite a one-two punch for a blog!

 20.   VigRX PLUS rašo:

  I confirm. I agree with told all above. We can communicate on this theme.

 21.   kasina rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 22.   wrózby rašo:

  It’s impecunious to perceive expert people on this theme, but you resound like you know what you’re talking about! Thanks

 23.   filmy porno rašo:

  stainless, conspicuous blog on suety loss. alike resemble helped.

 24.   Hongkong Hotels rašo:

  Thanks for sharing. If you have some relate information, please send me.

 25.   cabbage soup diet rašo:

  Please inform me it worked proper? I dont need to sumit it again if i shouldn’t have to! Both the blog glitced out or i’m an idiot, the second choice doesnt shock me lol. thanks for an ideal weblog! Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

 26.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really appreciated that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories again in the day and calls me a loser. I guess it’s time I move out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 27.   Pattaya Hotels rašo:

  I found your Article in Google . Thank you for your information, I’ve been looking for this info for a long time to do my report, This is useful and I will use in my report too.

 28.   raw food diet rašo:

  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you happen to would be concerned with reciprocal pages? Team have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 29.   Cheap Voip rašo:

  Its really too bad you have so many people just trolling for comments, oh well.. good job anyway man!

 30.   logo registration rašo:

  hmm good one

 31.   Janet Watts rašo:

  I’d like to say that you always offer valid information and I have been an fascinated reader of your site for quite some time. I wanted to say thankyou really for all the good work you do!

 32.   Rudy James rašo:

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your site?

 33.   Thailand Holidays rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 34.   Phuket Hotels rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 35.   Gregory Despain rašo:

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 36.   Shakita Freiberg rašo:

  Ok, I’ll go along with that. I agree with the post, I think this object is more incredible or classic. When buying always do your analysis. And then consider the price tag.

 37.   Issac Maez rašo:

  Well I definitely liked studying it. This subject offered by you is very constructive for correct planning.

 38.   Computers & Technology rašo:

  Posting on here and discussion what is here is so hard, with all the posts.

 39.   2007 easton synergy fastpitch bat rašo:

  thankyou for the article

 40.   Gregory Despain rašo:

  some genuinely nice and useful information on this web site , as well I believe the pattern holds great features.

 41.   dofollow bookmarking sites rašo:

  Thank you for taking the time to write this!

 42.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 43.   Cameron rašo:

  It sucks when there are some ignorant people leaving feedback like this. If I used to be the weblog owner, I’d be so indignant but you did an excellent job handling the conflicts perfectly. For those individuals who don?t have a life, get yourself a life since you are ruining the environment.

 44.   naprawa sterownika PSG2 rašo:

  This web page is known as a stroll-through for all the data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

 45.   Elene Wadding rašo:

  Your view on this is amazing and exactly how I truly think. I just right now sent him this website to demonstrate him your perspective.

 46.   układ wydechowy rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 47.   Black cargo pants rašo:

  Really good post. I like your no bs posts they are the reason I keep coming back here.

 48.   test test rašo:

  i was just browsing along and came upon your site. just wanted to say great job and this post really helped me.

 49.   cheap xbox 360 controller rašo:

  Whats up. Very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m glad to locate numerous helpful information right here in the article. Thank you for sharing..

 50.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 51.   sportfreunde stiller brooklyn tickets rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 52.   demonoid rašo:

  I admire the beneficial facts you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children examine up here normally. I’m very certain they will learn lots of new stuff here than anyone else!

 53.   affordable seo marketing company rašo:

  I think youve made some actually interesting points. Not also many people would actually think about this the way you just did. Im genuinely impressed that theres so significantly about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so significantly class. Superior 1 you, man! Really wonderful things right here.

 54.   UK Dating Websites rašo:

  It’s in reality a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 55.   car loan payment rašo:

  I would prefer to thank you for the efforts you’ve got created in writing this article. I’m hoping the same very best get the job done from you inside the future too. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my personal BlogEngine weblog now.

 56.   osama bin laden dead may 1 rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 57.   keni styles superman stamina rašo:

  In it something is. Now all is clear, thanks for the help in this question.

 58.   2730939 rašo:

  2730939 beers on the wall.

 59.   grays central heating rašo:

  I believed it was heading to be some dull outdated publish, but it actually compensated for my time. I will publish a website link to this page on my weblog. I’m positive my website visitors will find that very helpful.

 60.   memory foam mattress rašo:

  Hi, have you by chance considered to create regarding Nintendo or PS handheld?

 61.   Alan Cheeseman rašo:

  good read,found more information available HERE for anyone who is interested it really helped more a more in depth look, good site btw

 62.   boilers wendover rašo:

  I must say, as considerably as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp around the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so substantially. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 63.   sleep number i10 rašo:

  Bless you for this particular facts I has been checking all Msn to be able to come across it!

 64.   bachelor rašo:

  But a smiling visitor here to share the love (:, btw great design.

 65.   Neuschwanstein rašo:

  Wonderful post - Thanks.

 66.   bizuteria srebrna rašo:

  Thanks for this article. Looking forward to next one.

 67.   Belinda Sipla rašo:

  good read,found more information available HERE for anyone who is interested it really helped more a more in depth look, good site btw

 68.   fancy rats rašo:

  You have noted very interesting details! ps nice site.

 69.   comcast.net rašo:

  Excellent story once again. Thanks!

 70.   The new mam rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 71.   minecraft cheats rašo:

  goodday sir, nice to read a decent blogging site you may have. Do you know some minecraft cheats? in any other case discover for yourself on my small weblog regarding the action minecraft.

 72.   earplugs rašo:

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 73.   tech decks ramps rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 74.   garment re-labelling rašo:

  I’ve been studying your entries all through my morning break, and I should admit the entire article has been very enlightening and very well written. I assumed I would can help you recognize that for a few reason why this blog does now not view well in Web Explorer 8. I want Microsoft may forestall changing their software. I have a query for you. Could you mind exchanging weblog roll links? That would be really neat!

 75.   Florida Commercial Loans rašo:

  When do you think this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Lake Mary Florida. What about you? We would love to get your feedback on this.

 76.   Three2Oh Liquid Nitrogen Ice Cream rašo:

  Fantastic, wonderful blog… really enjoy it and put into my social bookmarks. Keep up the good work

 77.   airsoft co2 rašo:

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 78.   Winter Springs Houses rašo:

  Good work, It’s posts like this that keep me coming back and checking this site regularly, thanks for the info!

 79.   Rotary Club of Seminole County Sunset rašo:

  When do you think this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Orlando Florida. What about you? We would love to get your feedback on this.

 80.   Real Estate In Lake Mary Florida rašo:

  Pretty nice post, thank you.

 81.   Email Marketing Lists rašo:

  Hi there, are you looking for real estate in Altamonte Springs, FL? Learn where the deals are, get foreclosure lists and find condos for sale in Lake Mary.

 82.   family lawyers sydney rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to publish a lot more. I notice you havent written an additional blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just as well important to be missed. Youve got so a lot to say, this kind of knowledge about this topic it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 83.   car audio books rašo:

  This is a smart blog page. I imply it. You have a lot information about this problem, and so much enthusiasm. You also understand how to make men and women rally behind it, of course through the responses. Youve obtained a design here thats not also flashy, but can make a statement as large as what youre saying. Excellent career, in fact.

 84.   Lawyers Sydney CBD rašo:

  Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im quite interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a fantastic blogger, 1 of the ideal that Ive seen. This weblog unquestionably has some data on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 85.   is modafinil a central nervous system drug rašo:

  Im no professional, but I feel you just crafted a very good point point. You obviously fully understand what youre speaking about, and I can truly get behind that. Thanks for being so upfront and so honest.

 86.   Kidnapping lawyers rašo:

  Took me time to read all the comments, but I truly enjoyed the post. It proved to become Quite helpful to me and I’m sure to all the commenters right here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this article.

 87.   Embotelladoras rašo:

  Very interesting details you have noted , thanks for posting .

 88.   Contact Page Marketing Machine rašo:

  Thanks for the post!

 89.   charlotte fat loss rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and really like finding out more on this topic. If achievable, as you acquire experience, would you thoughts updating your blog with more data? It’s extremely helpful for me.

 90.   trucks for sale rašo:

  This is the best web blog I have read.

 91.   webmaster jobs skills rašo:

  I just learned about your internet site a few days ago and I have been checking it out regularly. You have a wide range of good informative stuff on the site and i also really like the kind of your website at the same time. Keep up the great work!

 92.   Kirby Malara rašo:

  Thanks for the post!

 93.   technine bindings review rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 94.   quick cash rašo:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 95.   acai berries rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 96.   Mail encryption Outlook rašo:

  Hi there, I was doing a google search and your site came up for bank owned homes in Sanford, FL but anyway, I have had a pleasant time reading it, keep it up!

 97.   auto loans rate rašo:

  I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 98.   Lavon Lacorte rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 99.   Idell Mayton rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 100.   Printer Wireless rašo:

  What you said made a lot of sense. But, think about this, what if you added a little content? I mean, I dont want to tell you how to run your blog, but what if you added something to maybe get peoples attention? Just like a video or a picture or two to get people excited about what youve got to say. In my opinion, it would make your blog come to life a little bit.

 101.   chiropractor in denver rašo:

  Thanks for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic.

 102.   http://healthfulassistance.com/ rašo:

  Im no professional, but I imagine you just made the best point. You naturally know what youre talking about, and I can definitely get behind that. Thanks for being so upfront and so sincere.

 103.   antacid tablets rašo:

  I was very pleased to find this website. I wanted to thank you for your time for this excellent post!!

 104.   seo experts india rašo:

  The amazing recent posts keep me coming back here very frequently. Thank you very much.

 105.   ipad bag rašo:

  Ha ha… I was just browsing around and took a look at these comments. I can’t believe there’s still this much fascination. Thanks for posting about this.

 106.   home improvement lancaster pa rašo:

  I really relate to that post. Thanks for the info.

 107.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 108.   Local Business Marketing rašo:

  Fantastic, I just found your site and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. I have subscribed to your feed and I hope you write again very soon!

 109.   corn field maze rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 110.   Legal Downloads rašo:

  I wanted to thank you for this great I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your web site to check out the latest stuff you post.

 111.   nike air max rašo:

  In general, I do not read blog posts, but I want to say, this forced meto write to try and do it very! Your writing style has surprised me.Thank you, very good article.

 112.   toyota melbourne rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so superior and so important. I cant wait to read additional from you. I just really feel like you know so a lot and know how to make people listen to what you’ve got to say. This blog is just also cool to be missed. Fantastic things, really. Please, PLEASE keep it up!

 113.   trade show booth rašo:

  The huge amount of fresh quality content on this website has certainly made me recognize the massive authority your site has. Mind blowing posts and articles everywhere. Keep it going.

 114.   mckinney tx new homes rašo:

  Thanks for your Post! It was very helpful.

 115.   Begleitservice düsseldorf rašo:

  One of the best articles we have ever read on the internet! I recommend it for sure all your friends, so you may want to look you think that the Internet should be more people writing such a wonderful message. If you can recommend me more such articles on these topics, please have some information.

 116.   electrician lancaster rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 117.   Zaida Aragones rašo:

  It can be fatastic to see your web site and see the article rich in great unique for a long time. We are going to just as before. Anyway, will probably be prized if you can check out this websites:Birkenstock outlet

 118.   Nila Dorich rašo:

  Certainly. I agree with told all above. We can communicate on this theme. Here or in PM.

 119.   property settlements melbourne rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personal are living members

 120.   web design services rašo:

  It indeed does take quite some time to find great info. like this. Thanks a lot.

 121.   כסא אוכל לתינוק rašo:

  היי לכולם , אני חושש שהשאלה שלי במקום , אני וחברה שלי בדרך ללידת הבן הייתי רוצה לקבל מכם המלצה לחברה המפיץ ציוד תינוקות במחירים אטרקטיביים .

 122.   list of good eye cream rašo:

  Good work, always get pleasure from reading your content.

 123.   outsourced it support nyc rašo:

  You definitely know how to bring an issue to light and make it important. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 124.   Emeline Gomillion rašo:

  Have you considered applying to be a magazine writer? Very nice writing!

 125.   Gokkasten rašo:

  I cherished up to you’ll obtain carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nevertheless, you command get got an impatience over that you want be handing over the following. sick surely come further until now again since exactly the same just about very steadily inside case you shield this increase.

 126.   Lenny Penalver rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve acquired one thing good here. However what if you happen to added a pair links to a web page that backs up what youre saying? Or perhaps you possibly can give us something to take a look at, something that would join what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 127.   burberry earmuffs rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 128.   Charlottesville Photographer rašo:

  Totally, it took me about 25 minutes to discover this great post. Thanks a lot.

 129.   kancelaria prawa kanonicznego rašo:

  Wow, very nice design, keep working on it!

 130.   Free black gay porn rašo:

  Hey there, I usually don’t comment but figured I would do it now. Plain and simple I like your website.

 131.   credit fix rašo:

  The mind-blowing recent content keep me coming back here several times over. Thanks a lot.

 132.   solicitors in market drayton rašo:

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 133.   forerunner rašo:

  amusing tale, this is certainly what it’s all about i think.

 134.   law firms in swindon rašo:

  Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 135.   Ultimate mmorpg 2010 rašo:

  Howdy, please can you notify my family the key reason why don’t you decide on this for the reason that i am definitely not happy result in when i don’t see in which don’t you wat to reach talking about that?? apart sort the item you do have a great weblog! My oh my in close proximity to overlook a person’s sitemap isn’t doing work. Thanks Jonh.

 136.   facial bed rašo:

  The amazing up to date content keep me coming here very frequently. Thank you very much.

 137.   burberry earmuffs rašo:

  cool, what a nice post

 138.   modest wedding dresses rašo:

  Awesome design of things you get a A+ for effort. Exactly where you confused me personally ended up being on the facts. You know, as the maxim goes, the devil is in the details Your authoring can be incredibly powerful and that is most likely why I am making an effort in order to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, despite the fact that I can certainly notice the jumps in reasoning you come up with, I am not certain of just how you seem to connect your points that help to make the actual conclusion. For right now I will, no doubt yield to your point however hope in the near future you link your facts much better.

 139.   Shawana Omary rašo:

  i’d love to share this posting with the readers on my site. thanks for sharing!

 140.   burberry summer perfume 2008 rašo:

  Post article

 141.   Spielautomaten rašo:

  Just desire to say your article is as astonishing. The clarity for your post is simply cool and that i can assume you’re a professional on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to stay updated with coming near near post. Thanks 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 142.   Samantha rašo:

  I don’t normally comment on blogs.. But nice post! I just bookmarked your site

 143.   Jenice Alger rašo:

  Thank you for supplementary great weblog. Exactly where else could i get this particular thoughtful of information designed in such an incite complete method? i have been viewing for this kind of detail.

 144.   chlamydia tests rašo:

  Totally, it took me close to 50 minutes to discover this fantastic post. Thanks a lot.

 145.   Colin rašo:

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same theme if you’re interested.

 146.   Amelia Moorehouse rašo:

  Magnificent site. Lots of useful information here. I am sending it to several friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 147.   Darnell Wyly rašo:

  I would be mendacity basically said i don’t such as this post, in reality, I like it a lot I desired to place up a discuss here. I must state sustain the good work, and I will likely be arriving again with regard to good since i have already bookmarked the actual web page.

 148.   Jed Hammerstein rašo:

  This blog seems to get a large ammount of visitors. How do you promote it? It offers a nice unique twist on things. I guess having something useful or substantial to give info on is the most important thing.

 149.   musica cristianas nuevas alabanza y adoraciĂłn rašo:

  Boa noite pessoal, provavelmente disparar um SMS grátis está cada vez mais custoso devido a restriçao das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu SMS mas nem sempre chegam recepiente final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que mandam e nada chega. Para onde está indo as as minhas menssagens? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de pagar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar bons sites para enviar torpedos barato.

 150.   Sabina Baggio rašo:

  I run my own , personal blog and I came here by mistake. I read your entries and also I found that they are great! I wish to use them on my blog. I want do that without your permission, so say OK. I am greeting warmly.

 151.   Rashida Can rašo:

  i’d love to share this posting with the readers on my site. thanks for sharing!

 152.   lady gaga dresses in meat rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 153.   caramoan beach resort rašo:

  electric water heaters can really heat the water very fast, i love to use them at home when taking a bath’

 154.   sportsbook odds rašo:

  Howdy, a helpful article buddy. Thank you Unfortunately I’m having issue with the rss feed. Don’t know why Unable to subscribe. Does anybody else facing similar RSS feed issue? Anyone who knows please respond. Thanks!

 155.   phone car mount rašo:

  Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent idea

 156.   gry dla dzieci. rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 157.   iPhone 5 rašo:

  You made several good points there. I did a search on the topic and found most folks will consent with your blog.

 158.   Alaina Mcduffey rašo:

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 159.   discount prom dresses rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of affordable prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 160.   Domestic cleaning service New York City rašo:

  We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here. Again, awesome website!

 161.   picture editor dark rašo:

  It definitely does take fairly some time to come across amazing info which include this. Thanks a great deal.

 162.   shamballa bracelet with crystal ball rašo:

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers

 163.   Tiffany Charms rašo:

  She can earn customized jewelry lovely nodoubt, while is badly much particular considering acquire designer jewellery.

 164.   workfromhome2011 rašo:

  Thanks for the very interesting story!

 165.   bathroom remodeling rašo:

  In cases where just about anyone has almost any comparable recommendations, i highly recommend you contact me at my e mail above!

 166.   Cheap Beats by Dr Dre rašo:

  includes a fantastic style even though I’m really conscious of what I inform.

 167.   wholesale mobile phones rašo:

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 168.   judy moody and the not bummer summer dvd rašo:

  You may have not intended to do so, but I think you have managed to express the state of mind that a lot of people are in. The sense of wanting to help, but not knowing how or where, is something a lot of us are going through.

 169.   Alaina Khay rašo:

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could undeniably be one of the greatest in its niche. Very good blog!

 170.   Laser rašo:

  Considerably, the story is in reality the greatest on this noteworthy topic. I agree with your conclusions and will eagerly watch forward to your next updates. Saying thank will not just be sufficient, for the wonderful clarity in your writing. I will immediately grab your rss feed to stay privy of any updates!

 171.   flirting with women rašo:

  Hey there. I needed to ask one thing…is the following a wordpress blog site as we are thinking about moving across to WP. Moreover did you make this theme by yourself? Bless you.

 172.   牌技 rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really love the article. It proved to be very useful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also engaged! I’m sure you had fun writing this article.

 173.   naruto rašo:

  Wow, superb blog format! How long have you been blogging for? You make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content material!

 174.   flirting with women rašo:

  Hi. I need to to inquire something…is the following a wordpress web page as we are planning to be switching across to WP. Additionally did you make this theme by yourself? Regards.

 175.   el gordo rašo:

  Wonderful web site. Plenty of useful information here. I am sending it to a few pals and additionally sharing in delicious. And naturally, thank you on your sweat!

 176.   flirting with women rašo:

  Hey. Needed to inquire one thing…is the following a wordpress blog page as we are planning to be changing over to WP. In addition did you make this design by yourself? Cheers.

 177.   buy youtube views rašo:

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 178.   seo companies rašo:

  The last I checked on this topic was quite some time back. I am much more into SEO Companies. Nonetheless, fascinating post and I’d check back once more soon and get myself more updated.

 179.   Spanish Lottery rašo:

  I was just looking for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 180.   iphone car mount rašo:

  Thank you for any other informative blog. Where else could I am getting that type of info written in such a perfect way? I’ve a venture that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information.

 181.   easy sugar cookies rašo:

  Excellent blog here! Additionally your site rather a lot up fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link on your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 182.   Beats by dre sale rašo:

  Thanks, I’ve already been trying to find information about this topic for a long time and also the one you have is the foremost I have discovered to date.

 183.   African porn rašo:

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea

 184.   euro millions rašo:

  You could definitely see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 185.   discount louis vuitton bags rašo:

  Sorry for the huge review,[url=http://coach-outlet-2011.info]coach outlet[/url] but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 186.   national lottery rašo:

  Great weblog here! Also your web site lots up fast! What host are you using? Can I get your associate hyperlink to your host? I desire my websiteto load up as fast as yours. Thanks!

 187.   free wedding website rašo:

  Thank you, I have recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I’ve discovered so far. But, are you certain concerning the source?

 188.   iPhone 5 rašo:

  You completed a few nice points there. I did a search on the theme and found mainly people will consent with your blog.

 189.   cheap seo service rašo:

  You write Hot articles,keep up good work.

 190.   federal student loan consolidation rašo:

  I have been browsing online more than 3 hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will be much more helpful than ever before.

 191.   golden key method review rašo:

  I have to express my passion for your kindness giving support to persons that must have guidance on your idea. Your special dedication to passing the message all around has been exceedingly useful and have surely made somebody much like me to realize their pursuits. Your new informative tips and hints denotes a whole lot a person like me and much more to my mates. Thanks a ton; from everyone of us.

 192.   bookmarking rašo:

  hey there and thank you for your info. I`ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I¡¦m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.. bookmarking

 193.   apple cider vinegar benefits rašo:

  I’ll immediately snatch your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize in order that I may just subscribe. Thanks.

 194.   ebooks with resale rights rašo:

  ArukkNet provides multiple ways to make a constant stream of income! Whether you’re just after a read, or to make some profit; Buy our underpriced digital download products, ebooks and software (Everything under $1!) and re-sell them for $10+ each on sites such as payloadz.com, e-junkie and ebay.com.

 195.   louis vuitton sale rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade,discout coach purses and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 196.   wind energy pros and cons rašo:

  Hello! Is it Okay if I ask something kinda off topic? I’m looking to view this web page on my new iPad however it won’t exhibit up effectively, do youve got any options? Really should I try and discover an update for my software program or one thing? Thanks in advance! Jennine x

 197.   Locksmith Services rašo:

  The insightful up to date articles keep me coming back here very frequently. Thank you very much.

 198.   cheap louis vuitton handbags rašo:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is,lv bags I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 199.   seo software rašo:

  Well I definitely liked studying it. This article procured by you is very practical for good planning.

 200.   babies sleep patterns rašo:

  Definitely exciting notion for me . Will you submit some much more ? coz i would like to stick to ur twitter or facebook

 201.   Office Depot rašo:

  wow..this is fucking great!

 202.   sport rašo:

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this site and give it a glance regularly.

 203.   Kerry Lecocq rašo:

  Enjoyed reading this, very good stuff, appreciate it.

 204.   Antony Concepcion rašo:

  What i don’t realize is actually how you are not really much more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 205.   Bulgaria sex escorts rašo:

  I feel like you could more than likely teach a class on how to create a great web site. This is superb! I have to suggest, what definitely got all of us was your main design. You know how to build your blog more than merely a rant about an predicament. Youve got possible for people to connect. Healthful, because not too many people really know what theyre doing.

 206.   kiev escort rašo:

  Thanks so much for this brilliant blog;this is the kind of thing that keeps me awake through the day. I’ve been looking around for this site after I heard about them from a buddy and was thrilled when I found it after searching for awhile. Being a avid blogger, I’m dazzled to see others taking initivative and contributing to the community. Just wanted to comment to show my appreciation for your website as it is very interesting, and many bloggers do not get credit they deserve. I am sure I’ll drop by again and will send some of my friends.

 207.   doors rašo:

  Thank you for another fantastic article. I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 208.   online poker games rašo:

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever… online poker games

 209.   chitarra mixer microfono rašo:

  Your blog would increase in ranking if you post more often.`’;,~

 210.   TV repair Garden City MI rašo:

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 211.   ceinture armani pas cher rašo:

  Let us not forget that Reagan’s future vp (Bush) and cia chief (Casey) met with the Ayatolla Khomeini behind the back of the then-current Carter administration (treason) and arranged for Iran to keep the American hostages until after the election. In return Iran got, at the very least, a conduit thru which to illegally receive missiles and other armaments–which came to light when traitor Ollie North got busted taking the missile $$$ and giving it to friends in Central America who turned out, naturally enough, to be drug smugglers USA-bound. Ah, the good old days…

 212.   pick up artist pua rašo:

  cool page bro! i’m a pick up artist

 213.   Lavonda Faxon rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 214.   Best looking tiles rašo:

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 215.   Dentist in Redondo rašo:

  neat website, i’d love to have some more information on the topic

 216.   Cheap travertine rašo:

  awesome info, i would love to have some more information on the writting

 217.   how to change your life rašo:

  very fabulous stuff, i absolutely like this page, keep it up

 218.   how to unlock iphone 5.0.2 rašo:

  i have been searching all over for website like this. thank you

 219.   get facebook likes rašo:

  i just posted something like this on my blog. Very brilliant stuff.Looking forward to reading more from your place, thanks!

 220.   Insurance news rašo:

  maybe it’s me but it looks like the page layout is a bit off center. it might be my version of firefox though. anyway

 221.   mobile tech news rašo:

  cool stuff, this helped me under stand the topic better.

 222.   financial news rašo:

  i have been looking all over for info like this. thank you

 223.   breaking news rašo:

  Good place …. Just killing some time at work rubbaging around and found your site. Neat looking site. I will have to remember the blog to come back. Happy New Year!

 224.   Nabhan Lilli rašo:

  some genuinely choice content on this internet website , saved to my bookmarks .

 225.   Real Estate Game rašo:

  nice page.

 226.   mobile websites Australia rašo:

  very interesting web site, i absolutely adore this site, thanks

 227.   best Christmas toy trains rašo:

  I blog often and i really appreciate your place. The stuff has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep hoping for new articles.

 228.   buy ugg boots rašo:

  nice information, i would love to have some more information on the topic

 229.   Free Online Poker rašo:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic article. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 230.   ugg boots outlet,ugg online sale,ugg boots,buy ugg boots.womens ugg boots rašo:

  whats up! I just would like to congratulate you for the interesting web site you have here on this stuff. I will be coming back to your blog for more soon, keep it up!

 231.   ugg boots sale rašo:

  very cool post, i certainly adore this site, thanks

 232.   Pdf bookmaker rašo:

  neat stuff.

 233.   SEO Companies rašo:

  neat page, this Shed some light on the issue.

 234.   baby wraps rašo:

  it could be me it’s me but it looks like the site’s layout is a kinda skewed to the left. it might be my computer though. anyway

 235.   Outdoor tiles cheap rašo:

  cool information, this makes a lot of sense.

 236.   best acting school rašo:

  This is a great web site. thank you for blogging it. thanks

 237.   annuities rašo:

  i have been looking all over for page like this. cheers

 238.   Yarra Valley Cottages rašo:

  I was very excited to bump into this web-site.I wanted to salute you for your time for this wonderful read!! I really enjoyed every little bit of it and I have you remebered to check out the new work on you blog.

 239.   Yarra Valley Cottages rašo:

  YO! I just would like to say thanks for the swell stuff you have here on this page. I will be coming back to your post for more soon, thank you!

 240.   Rue & Ziffra Automobile Accident Attorney Port Orange, FL rašo:

  I just came upon your stuff on the web and saw some of your early writting.awe-inspiring site,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your place, thank you!

 241.   Bargeld rašo:

  i have been searching all over for site like this. thanks

 242.   breast enlargement rašo:

  awesome information, i would love to have some more information on the writting

 243.   annuities rašo:

  Hello! I just would like to say thank you for the wonderful stuff you have here on this site. I will be coming back to your stuff for more soon, thanks!

 244.   earn money rašo:

  interesting site, i’d love to have some more information on the subject

 245.   start a work at home business rašo:

  very amazing blog, i unquestionably like this place, congrats

 246.   start a work at home business rašo:

  i have been searching all over for page like this. thank you

 247.   Finding A Profitable Niche rašo:

  I blog a lot and i really appreciate your web-site. The website has really peaked my interest. I am going to remember your page and keep searching for new articles.

 248.   Vintage Jewellery 20% rašo:

  very neat post, i unquestionably adore this post, keep it up

 249.   ball bearing india rašo:

  Good post …. Just killing some time at work browsing searches and found your stuff. Great looking blog. I’ll have to bookmark your site to come back. Merry Belated Christmas!

 250.   websites for sale rašo:

  YO! I just would like to give a huge thumbs up for the cool blog you have here on this post. I will be coming back to your website for more soon, thanks!

 251.   Commercial Loan rašo:

  bing is so neat, when i am bored i just surf the web and see what i can find to entertain me. good job

 252.   share baby clothes rašo:

  whats up! I just would like to give a huge thumbs up for the swell blog you have here on this place. I will be coming back to your web-site for more soon, thanks!

 253.   mobile website rašo:

  This is a great page. thanks for posting it. thanks

 254.   science magazine rašo:

  This post really answered my issue, keep it up!

 255.   Child Support rašo:

  Good place … Just killing some time rubbaging around and found your site. Good looking post. I will have to save the site to come back. thanks!

 256.   Tony Ortega rašo:

  awesome information, i really enjoyed it.

 257.   picture metal frame rašo:

  I just came upon your post on google and looked through some of your early posts.amazing site,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my list. Looking forward to seeing more from your site, Thanks for sharing!

 258.   how to get rid of acne spots rašo:

  awesome site. cheers

 259.   UK Payday Loans rašo:

  nice website, this makes a lot of sense.

 260.   Mastermind Groups rašo:

  I just stumble upon your place on google and saw some of your early writting.wonderful page,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your place, congrats!

 261.   mobile phone simulator rašo:

  informative site. thanks

 262.   increase twitter followers rašo:

  it could be me it’s me but it looks like the page layout is a slightly off. it might be my laptop though. anyway

 263.   2012 rašo:

  i have been googling all over for info like this. cheers

 264.   ugg boots rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 265.   Best Bait For Fishing rašo:

  superb post. I find something new on a blogs often. I’d like to share some of the work on my web-site i hope you don’t mind. of course I’ll give a link to your site. congrats!

 266.   make money online rašo:

  This page really answered my problem, congrats!

 267.   cctv camera systems rašo:

  Good post .. Just killing some time at the uni surfing the interweb and found your web site. Good looking blog. I will have to bookmark your stuff to come back. Happy New Year!

 268.   esop rašo:

  very terrific place, i absolutely love this post, keep it up

 269.   coupons.com rašo:

  maybe it’s me but it seems like the site layout is a little skewed to the left. it might be my browser though. anyway

 270.   moncler suisse rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 271.   glass pipe rašo:

  This blog really answered my question, keep it up!

 272.   Karisa Mazariegos rašo:

  I’m really impressed together with your writing abilities as neatly as with the format on your blog. Is that this a paid theme or did you modify it your self? Either way keep up the nice high quality writing, it is uncommon to see a nice blog like this one nowadays..

 273.   AC repair Phoenix rašo:

  i dont disagree with your view… the only thing i would change this up a bit and make it a little more readable for us morons, i got confused a little while reading it

 274.   ahorrar dinero rašo:

  Good stuff … Just killing some time at the uni surfing the web and found your stuff. Cool looking site. I’ll have to save your stuff to come back and see what’s new. thanks!

 275.   iPhone rašo:

  This is a great web site. thanks for blogging it. thanks

 276.   new rap songs rašo:

  I am very pleased to discover this web-site.I wanted to thank you for your time for this superb read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you remebered to check out the new work on you blog.

 277.   Escondido Auto Repair rašo:

  OMG, I’ve been searching for this advice in every direction the the interwebs. thanks

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.