BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Laisvė nuo mokesčių neprieštarauja solidarumui

Šiemet paskaičiuota simbolinė laisvės nuo mokesčių diena išaušta šiandien - gegužės 5 dieną. Priminsiu, kad tai simbolinė diena, pagal kurią proporcingai valdžios perskirstomam BVP yra išskaičiuojama kalendorinių metų dienų proporcija. Praėjus atitinkamam metų dienų skaičiui ir galima švęsti simbolinę mokesčių laisvės dieną.

Šiemet paankstėjusi laisvės nuo mokesčių diena kiek neįtikina ir tai teisingai pažymi patys jos skaičiuotojai - Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Realybė yra blogesnė dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai, dar kelias savaites tektų pridėti gyvenimo valdžios prisiimtos skolon sąskaita (o tai juk būsimi mokesčiai).

Be to, reikia atsiminti, kad šešėlis per krizę visgi išaugo, o tai reiškia, kad vieniems nuo mokesčių pasislėpus kitiems ta našta galėjo tapti daug didesnė. Ypač tai jaučia žurnalistai ir kiti autoriai, kurių pajamas vadinama naktinė reforma apmokestino papildomai, ir kurie, neatsitiktinai, yra sarkastiškiausiai nusiteikę šiųmetinės paankstėjusios laisvės nuo  mokesčių dienos atžvilgiu.

Dar reiktų pažymėti, kaip teigia ir dienos skaičiuotojai, kad BVP fakto ir prognozių koregavimai taip pat padarė įtakos būtent gegužės 5 d. rezultatui.

Tačiau labiausiai diskusijų kelia jau kuri laiką socdemų, bet vis labiau ir konservatorių, naudojama retorika. Jos esmė maždaug tokia - nesąmonė ta laisvės nuo mokesčių diena. Mokesčiai ir yra laisvės išraiška, nes leidžia mums naudotis viešomis gėrybėmis (policija, švietimu, sveikata ir pan.).

Iliustruoju. „Galvojimas, kad mokesčius mokame valdžiai, o po to jau gyvename sau, yra kažkoks didelis absurdas. Nes mokesčius mokame ne valdžiai, o tam, kad mūsų vaikai galėtų eiti į mokyklą, mūsų tėvai galėtų eiti į ligoninę, mūsų seneliai galėtų gauti pensijas. Būtų labai gerai, kad kas nors organizuotų demonstracijas už solidarią, ne tik už individualistinę visuomenę”, - sakė A. Kubilius interviu „Žinių radijui”.

Gerbiamas kolega, Premjere. Suprantu, kad prieš rinkimus daugiau kalbama apie žmogų, o laimėjus juos kyla pagunda daugiau šnekėti apie solidarumą, tačiau tai neatleidžia nuo nuoseklumo reikalavimo.

Daugelis dalykų, kurie finansuojami iš valdžios yra naudingi ir geri. Tačiau negi tai atleidžia nuo natūralaus piliečio noro už mažesnę kainą gauti geresnę kokybę?.. Niekas gi netrukdo Lietuvoje švęsti puikaus išsilavinimo, nuostabios sveikatos apsaugos ir garantuotų saugių pensijų dienų, jei tik tokias gėrybes mes tikrai turėtume ir rastume būdą kaip švęsti.

Tačiau parduotuvėje apsipirkęs žmogus gali džiaugtis ne tik gera pirkinių kokybe. Jis gali galvoti ir apie kainą - nusivilti, kai kaina pakyla ar apsidžiaugti jai nukritus. Kuo blogi yra tie Lietuvos piliečiai, kurie nenori permokėti už valdžios paslaugas, lygiai kaip nenori permokėti už šildymą, kurą ar pieną?

Ir dar apie solidarumą. Gaila, kai konservatoriai perima socdemišką retoriką, kad solidarumas galimas tik su valdžios pagalba. O kaip savitarpio pagalba bendruomenėje, šeimoje? Galiausiai netgi savanoriški ekonominiai mainai - argi tai nėra solidarumo išraiška?

Padėti savo artimui savanoriškuose santykiuose yra gerokai solidariau, nei nuolat kalbėti apie poreikį didinti mokesčius, kurie bus paimami tik todėl, kad kažkas valdžioje sumanė, jog už juos mokesčių mokėtojams reikia apipirkti daugiau ar geresnių viešųjų gėrybių.

Todėl  laisvės nuo mokesčių dienos šventimas nėra „didelis absurdas”. Absurdas yra neįvertinti, kad valdžios paslaugos turi savo kainą, arba manyti, kad niekas neturi kreipti dėmesio į šią kainą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (75) | “Laisvė nuo mokesčių neprieštarauja solidarumui”

 1.   anarchistas rašo:

  Nėra “valdžios paslaugų”, o yra tik valdžios centralizuotai perkamos ir visuomenei nemokamai teikiamos (arba dalinai subsidijuojamos) privačios paslaugos.

  Kalbant apie to pirkimo/teikimo kokybę, svarbu atskirti du aspektus:
  1) valdymo efektyvumo (kokia resursų proporcija bevaldant išvagiama/iššvaistoma),
  2) ir perskirstymo masto - grubiai kalbant, kokiu mastu valdžia atima iš “turtingų” ir atiduoda “biedniems”.

  Antras aspektas yra kur kas svarbesnis už pirmą.

  Yra visuomenių, kuriose jis atvirkščias - jose valdžia plėšia “biednus”, kad galėtų subsidijuoti “turtingus” (oligarchus). Įvairūs autoriai tokią santvarką vadina kleptokratija, korporatizmu, ar netgi fašizmu. Tokiose santvarkose kuo mokestinis perskirstymas mažesnis, tuo geriau, o šešėlinė ekonomika bendrai paėmus atlieka teigiamą, visuomenei naudingą funkciją.

  O yra kitų visuomenių, kuriose perskirstymas “neprieštarauja solidarumui”, pvz. Švedija. Perskirsto, ir bėdos nemato. Beje, reikšminga to perskirstymo dalis vyksta per pinigų sistemą (turi seniausią pasaulyje centrinį banką).

 2.   Gytis rašo:

  Nesmagu stebėti kaip ortodoksai libertarai sumala ir sumaišo visiškai skirtingus dalykus: juk mokesčiai tikrai skirti visuomeniniams poreikiams tenkinti, o dėl atskirų visuomenės narių nedoro elgesio ir tam pritaikytų sisteminių ydų, surinkti mokesčiai naudojami neefektyviai, poreikiai tenkinami nekokybiškai. Tai ką, jei variklis springsta ir spjaudosi dūmais, reikia remontuoti variklį ar užsukti benzino kranelį? Absurdą, ministre kalbat, o pateikiat kaip intelektualinį šedevrą.

 3.   Remigijus Šimaųius rašo:

  Gyti,

  nepateikiu savo minčių kaip intelektinio šedevro. Greičiau tai ne visiems, deja, suvokiama, intelektinė trivialybė.

  O metafora su varikliu tai čia kiek kitokia - jei variklis dūsta ir springsta, tai dar nereiškia, kad tai įvyko dėl pigesnio benzino. O jei gražiai variklis dūzgia - tai dar nebūtinai dėl brangesnio benzino (vargu ar varikliai šiandien gražiau dūzgia nei prieš porą savaičių, ar ne?..). Žodžiu, kainos klausimas yra legitymus ir vadinti absurdišku šio klausimo kėlimą yra tikrai absurdiška. Tai pirmiausia ir tenorėjau pasakyti.

 4.   Martynas Žilionis » Apie laisvės nuo mokesčių dieną ir išsilaisvinimą iš jos rašo:

  [...] A. Kubiliaus komentarą galiausiai pasisakė teisingumo ministras, buvęs Laisvosios rinkos instituto(LLRI)  prezidentas R. Šimašius. Laisvės nuo mokesčių [...]

 5.   viktoras rašo:

  Nepamirškime konteksto. R.Šimašius buvęs LLRI prezidentas.
  LLRI nuolat, sistemingai parduoda idėją, kad valstybė, valdžia “užlipusi” ant žmonių ir iki gegužės 5 dienos dirbi valdžiai.
  Labai gerai, kad viešajame diskurse kvestionuojama nusistovėjusi LLRI nuostata, kad turime išsilaisvinti nuo įsipareigojimų.
  O raštas apie teisę pasirinkti kainą už paslaugas, man keistai skamba: kiek mokėtumėte, kad valstybę apsaugotų nuo priešų savo kariuomenei? O gal pigiau reikėtų sumokėti? Tikrai absurdiška.

 6.   viktoras rašo:

  Pats pavadinimas skamba prieštaringai: Jeigu solidarumas yra solidarùmas [↗ solidarus], bendramintiškumas, vieningumas, interesų bendrumas, bendra atsakomybė, tai laisvė nuo bendrų mokesčių yra laisvė nuo bendrumo, bendrų rūpesčių ieškant sau individualios naudos, geriausios kokybės už mažesnę kaina. Ir mažesnė kainos noriu sau, bet ne kaimynui gi.

 7.   Gediminas rašo:

  Vienintelio „anarchisto“ komentaras su argumentais, nors ir ginčytinais. O kituose - tik demagogija ir visiškas problemos esmės nesuvokimas. Negi Lietuvoje toks menkas ekonominis ir politinis išprusimas, kad net žemiausiu lygiu neįmanoma užmegzti jokios padoresnės diskusijos?

  Koks dar solidarumas gali būti prievarta renkamų mokesčių sistemoje? Argi laisvė nuo valdžios savivalės yra laisvė nuo įsipareigojimų? Ir kaip mokesčiai, kurių vengia net jų apologetai, tampa visuomeninių interesų tenkinimo įrankiu?

 8.   kestutis d rašo:

  Gerbiamas Remigijau,
  Pirmą kartą po daugelio metų supratau, kaip liberalią mintį nešantis Laisvosios Rinkos institutas prisidėjo prie nihilizmo ir antipilietiškumo, vešinčio Lietuvoje. Kol buvau jaunas - man patiko liberalizmas, anarchija, maištas prieš valdžią ir pan. (maištingos dvasios antisovietiniai pankai ir tt.) Todėl ir Laisvosios Rinkos instituto peršama ideologija atrodė teisinga ir naudinga - daugiau laisvių, laissez faire, jokių mokesčių, kiekvienas turi pasirūpinti pats. Bet, natūralu, per paskutinius dvidešimt metų subrendau, pradėjau rūpintis savais vaikais, pradėjo rūpėti, o kaip gyvens mano senstantys tėvai, kuriais deja, negaliu taip gerai pasirūpinti.
  Ir pradėjau dešinėti. Bet kuo toliau - darausi ne liberalas, o konservatorius. Ypatingai neramu buvo per šios krizės metus - žmonės nusiteikę nihilistiškai, daugelio lūpose - tik ‘visi valdžioje - vagys’, ‘mokesčiai skirti tam, kad apiplėšti žmogų’. Žinoma, tokias nuostatas didžia dalimi formuoja žiniasklaida, kuri vietoje rimtos analizės dažniausiai su pasimėgavimu doroja politikų paklydimus - visokios bulvarinės laidelės su pasimėgavimu klykauja apie ‘vagis-politikus’. Bet LLRI taip pat tiesiogiai prie to prisideda - kai Rūta ar Kaetana, ar kažkas rimtu veidu aiškina, kad mokesčiai blogai, jei turėtų būti mažesni - žmonės tiesiogiai taip ir supranta - mokesčiai blogai, jų nereikia mokėti. Tiesa sakant - švenčiama būtent laisvės nuo mokesčių diena - bet žmonės jūsų mintis supranta ne visai taip. Laidoje žurnalistas ir paklausė - ‘kaip jūs žiūrite į tai, kad švenčiame tą dieną, kai galime nebemokėti valdžiai mokesčių?’ - į ką Kubilius ir atsakė. Ir mano nuomone - visiškai teisingai, nes šiuo atveju visuomenėje iš tikrųjų trūksta supratimo, kam reikalingi mokesčiai - kad juos pasiima ne valdžia, o jie skirti įvairiems visuomenės poreikiams tenkinti (kad ir tiems patiems mano tėvams, ar mano vaikams, kai jie eina į mokyklą ar serga, ar galų gale man - man neseniai išpjovė apendicitą, tačiau aš vargu ar būčiau turėjęs atsidėjęs operacijai reikalingą sumą). O LLRI perduodama žinutė - ar bent taip kaip ji jau suprantama - mokesčiai blogai, valdžia štai kiek iš jūsų pavagia - manau, kad tai destruktyviai veikia didesniąją visuomenės dalį, turėtumėte gerai permąstyti savo veiklą ir paskatinti žmones būti pilietiškesniais - ir tai nėra socialdemokratinė retorika, ką bandote dabar įpiršti

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 9.   kestutis d rašo:

  Šimašiui, dėl komentaro apie Gyčio komentarą - aš suprantu jūsų mintį apie tai, kad gal tų visuomeninių poreikių tenkinimo kaina gali būti per didelė ir mokesčiai galėtų būti mažesni. Bet esmė kad LLRI švęsdamas laisvės nuo mokesčių dieną iš esmės net nediskutuoja apie tai, kas galėtų būti sumažinta ar atpiginta - o iš esmės perša apriorinę nuostatą - kad ‘mokesčiai=blogis’. Juk tokia šventė nesako - ‘kaip gerai gyvenome visas šias praėjusias dienas’. Ji gi sako - ‘tos dienos praėjo tarnaujant valdžiai, ir tik nuo šiandien gyvensime sau’. Ir tokios šventės šventimas - kiek besumažintume mokesčius, kiek beįmanoma maksimaliai efektyviai juos išnaudotume - nepaisant viso to - tokią šventę LLRI vis tiek švęs, suponuodami, kad mokesčiai leidžiami neefektyviai, jie blogis ir pan.
  Gediminai, o tau pasakysiu - atrodo, kad, deja, neužčiuopi problemos, kuri man atrodo esminė. Klausi “dar solidarumas gali būti prievarta renkamų mokesčių sistemoje” - bet problema Lietuvoje seniai ne ta - esminė problema - tai piliečių ‘antisolidarumas’ - paklausk bet kurio, 9 iš 10 patvirtints LLRI tezę - ‘mokesčiai - blogis’ (nors tuo pačiu čia parodys keistą samplaiką su socialdemokratinėmis idėjomis - ‘valdžia man nieko neduoda’). Tad klausimas ne apie ‘valdžios savivalę’ - o klausimas, ar mūsų visuomenė pajėgi išgyventi jei didžiuma jos piliečių nusiteikę nihilistiškai, antivalstybiškai ar antipilietiškai? Ir ar čia tikrai ‘valdžia’ kalta, kad mes tokie? Ten kokie antžmogiai sėdi ar ką?

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 10.   Tadas rašo:

  Man tas “laisves nuo mokesciu dienos” sventimas irgi mazu maziausiai keistas, ypac tokiu metu, kai valstybes, ty musu visu savi-valdos ir bendro isgyvenimo ir savigynos formos, biudzetas tiesiog traska. Bet net ir ramesnej aplinkoj man tos dienos sventimas tiesiog rodo, kad tai darantys zmones vis dar ideologiskai istrige laike ir galvoja, kad demokratine ir jiems patiems priklausanti ir nuo ju priklausanti Lietuvos res publica yra kazkoks tironas, kuris is ju plesia pinigus ir juos naudoja tik savo poreikiams. Mano supratimu, toks poziuris bent jau modernios demokratiskos Lietuvos valstybes atzvilgiu yra outdated. Jis galbut tiktu tarpukario ziurint i tarpukario autoraktijas ar Libijos ar Somalio tipo diktaturas ir anarchijas, bet tik ne kalbant apie modernia vakarietiska demokratija kaip pilieciu savi-valdos forma. Zodziu, as Kubiliaus minti pagavau ir jos logika bei tam tikras naturalus, rimta poziuri i savo atsakomybe uz valstybes likima atspindintis, pasipiktinimas man suprantamas. Ypac turint galvoj, kad Lietuvoj ir taip turim vienus maziausiu mokesciu vakarietiskam pasauly.

 11.   Gytis rašo:

  Ponas ministre, man pirmiausiai malonu, kad jūs atkreipėt dėmesį į mano kuklią personą ir asmeniškai atsakėt, bet, būdamas geresnės nuomonės apie savo intelektinius sugebėjimus (beje, absurdiškai kalbama ne visada dėl intelektualinio nepajėgumo), noriu replikuoti.

  Visų pirma, tokių terminų kaip “intelektinė trivialybė” naudojimas man sudaro pretenzijų į “intelektinį šedevrą” įspūdį. Bet gal tai tik įspūdis?

  Antra, Jūs ir toliau maišot sąvokas. Sutinku, kad viešųjų paslaugų kainos klausimas yra legitimus ir neabsurdiškas. Taip ir neteigiau. Bet ir Jūs turbūt sutiksit, kad kaina ir kokybė yra tiesiogiai susijusios. Žinau, žinau - ne visada, bet dažniausiai. Žinoma, kad Lietuvoje viešųjų paslaugų kokybė yra problema, žinoma, kad toje problemoje didelės svarbos yra valstybės tarnautojų kompetencijos ir sąžiningumo dedamoji. Bet ne mažiau svarbu yra ir tai, kad valstybei nepavyksta į “baką” (biudžetą) pripildyti reikiamo kiekio “benzino” (mokestinių pajamų; beje, litai yra ne litrai, jie visi vienodos kokybės). Čia visa krūva priežasčių - viena iš jų, nepaisant libertarų aršaus pasipriešinimo, neteisingas mokestinės naštos paskirstymas. Taigi, apibendrinant, neverta teigti, kad mokesčiai yra blogybė, blogybė yra neefektyvus jų naudojimas. Kita vertus, nesurenkant jų pakankamai, viešųjų paslaugų aukščiausios kokybės negalime tikėtis, net, jei valstybės aparatas ir būtų efektyvus?

  Trečia, mane dirgina libertarų ugdoma valdžios atskyrimo nuo visuomenės ideologija. Kas ta valdžia? Kai grįžtat į savo draugų ratą, jie Jus traktuoja kaip valdžią? Tingią, apkerpėjusią, pasipūtusią švaistūnę?

 12.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gyti,

  aš ir darbe nesu tingus apkerpėjęs švaistūnas, jeigu ką :)

  O dėl kainos ir kokybės santykio - mano supratimu, tam kad gautume gėrybę (produktą, o dar geriau, kokybišką), nes mainais patiriame blogybę sau - sumokame kainą. Todėl švesti kokybę yr tiek pat prasminga kaip švesti blogybės pabaigą. Ar neteisingai čia sakau?

  Pastaba apie mano retoriką su trivialumu, manau, teisinga. Gyvenu ir mokausi. Pasistengsiu vengti. Ačiū.

  Viktorai,

  mano manymu, neteisingai traktuojat solidarumo ir bendrumo sąvoką. “Darom” atveju negi nebuvo solidarumo ar bendrumo? Solidarumas atsiranda tada, kai solidarizuojamasi, o bendrumas - kada sprendžiami bendri reikalai, arba bendrai sprendžiami asmeniniai reikalai. Visais šiais atvejais mokesčiai nėra neišvengiamybė (nors pradinė diskusija ir net ne apie tai buvo).

  Martynai,

  kaip iš vieno geriausių savo buvusių studentų tikėjausi kiek daugiau ir nuoseklesnės pozicijos ;) Dar kartą kviečiu paskaityti mano komentarą ir atidžiai pažiūrėti kuo piktinasi Premjeras. Jis net nekalba apie tai, kad laisvės nuo mokesčių dienos žinia, šventimas yra nesubalansuota. Jis kalba apie tai, kad kelti valdžios kainos klausimą yra absurdiška. Tuo esu labai nustebęs ir nusivylęs.

  Remigijus

 13.   Gytis rašo:

  Ministre (nesilanksto pirštai kreiptis vardu :)),

  Nelaikau (kaip turėjot ir numanyti) nei Jūsų, nei kitų Liberalų sajūdžio ministrų “tingiais, apkerpėjusiais švaistūnais”, kaip beje ir absoliučios daugumos dabartinės vyriausybės narių. Tikiu, kad LS ministrų veiksmai ir pasisakymai nėra lemiami interesų konfliktų. Visgi ideologijos įtaka yra labai aiški. Todėl siūlau partijos pavadinime siūlau pakeisti žodį “liberalų” į “libertarų”. Mano galva, skirtumas tarp jų yra toks: pirmieji žiūri į pasaulį atvirom akim, kiti per ideologinius akinius. A.Kubilius šiuo požiūriu yra turbūt vienas liberaliausių politikų?

  Dėl šventimo, tai švęsti galima viską. Jei pakeisime požiūrį ir “Laisvės nuo mokesčių” dieną pavadinsime, sakykime “Atsiskaitymo už viešąsias paslaugas diena / Užsidirbimo viešosioms paslaugoms diena”, tada galėsime pasiskaičiuoti, kada ateina diena, kai vidutiniškai visi užsidirbome maistui (galime pavadinti ir kitaip - “Laisvės nuo pilvo šventė”), ir ją atšvęsti. Tada komunaliniams mokesčiams, drabužiams ir t.t. Šventės yra smagu. Lietuviai juk kiekvieną darbą baigdavo švente!

  Ir dėl kainos labiau palaikyčiau premjero pusę. Manau, jis turėjo omeny, kad nesunku apskaičiuoti kaštus, kai žinai, ką, kaip ir kaip greitai nori padaryti. Taigi absurdiška svarstyti kainą. Reikėtų svarstyti, ką galime (ne ko norime) gauti už turimus pinigus ir, jei manome, kad galime, bet negauname, kokia plaukuota ranka kiša čia savo nešvarius nagus. Ar tai paprasta? Ne.

 14.   Olia rašo:

  Sveiki,
  as gal ir ne i tema, bet sakykit ministre, gal jau zinoma konkretesne data, kada bus galima steigti NVO palengvinta tvarka.
  Toks klausimas iskilo, nes negalim apsistresti, noretume greitu laiku isteigti NVO ir nezinom ar laukti naujos tvarkos, ar steigti pagal sena….
  Toks kaip pereinamasis laikotarpis gaunasi dabar (tarpsnis).. pvz ar jau nuo birzelio men. bus imanoma?
  Aciu.

 15.   Mauras rašo:

  pasiskaičius panašu, kad ministras labiau rūpinasi libertarizmo idėjų propaganda nei neįteisintu teisingumu, pradedant pinigų srautų ir naudos gavėjų ir baigiant neadekvačiai aukštu darbo apmokestinimu lyginant su turtu/pajamomis.

  Gal vietoje ideologijos propagavimo nekenktų pasitikrinti realybę? Štai ką dėsto Laisvosios rinkos klinikos, dar vadinamos TVF (dabar jau matyt tiktų sakyti -buvęs) vadovas:

  Over the longer term, sustainable growth is associated with a more equal income distribution. There are many reasons for this. Inequality can hinder access to finance. It can make countries more prone to adverse shocks. It can reduce trust in institutions and encourage instability. And without a solid middle class, domestic demand is unlikely to take off.

  Įdomi idėja, kad nelygybės padidėjimas galėjo būti viena iš kredito burbulo (tuo pačiu ir krizės) priežasčių.

 16.   Gediminas rašo:

  TVF niekaip nepavadinsi laisvosios rinkos šaukliu ar klinika. Geriausiu atveju, kai kurios rekomendacijos tik netyčia sutampa su kai kuriais aspektais. O libertarizmo propaganda ministras tikrai neužsiima, nes gerai žino, kad būtų visai nesuprastas. Mauras turėtų pasitikrinti savo supratimą apie libertarizmą.

 17.   Gruodis (Londonas) rašo:

  Gera pastaba, Gediminai. Man irgi nesuprantama, kodėl čia yra puolančių libertarizmą. Jeigu susipažintų rimčiau, netgi atrastų šiandieninės pasaulinės krizės priežastis. Mauro pvz su TVF visai nevykęs, o Gytis rūpinasi valstybės lėšų efektyviu panaudojimu net nesusimąstydamas, kad geriausias lėšų panaudojimas, kaip taisyklė, visuomet vyksta žemiausiame (individualiame) lygmenyje. Bet smagu, kad bent diskusija vyksta…

  Kitas klausimas, kad LLRI ir Vainienė (kaip eks LB darbuotoja) yra remiami komercinių bankų, taigi tikiuosi, kad iš principo teisingi pasaulietiški mokymai nebus nukreipti konkrečių interesų grupėms proteguoti, kas (paradoksas!) labai ir labai gėdingai diskredituotų jų pačių skelbiamą misiją… Visgi reikėtų rimtos diskusijos dėl Austrų ekonomikos mokyklos konkrečių principų pritaikymo Lietuvoje…

  Sėkmės Ministrui ir Vyriausybei vykdant Prezidentės pasiūlytas teisinės programos iniciatyvas, aš su Jumis, Teisinė pertvarka (ginanti pilietį) jau seniai turėjo įvykti, per daug pikti Lietuvos žmonės… :) Puikus pvz kaip konkrečiais darbais galima silpninti visuomenės radikalėjimą/fašistėjimą…

 18.   baton rašo:

  this is a very nice post i really like this post

 19.   Free Music Websites rašo:

  Duh, I know about all the best free music websites. Thanks for the post though

 20.   Coy Ady rašo:

  Thank you for another excellent post. Where else could anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 21.   Fernanda Henniger rašo:

  I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission. Fernanda Henniger

 22.   Eula Lanzarotta rašo:

  I just wanted to comment and say that I really enjoyed reading your blog post here. It was very informative and I also digg the way you write! Keep it up and I’ll be back to read more in the future

 23.   Polo Outlet Coupon rašo:

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 24.   Massivholzdielen rašo:

  Parkett

 25.   hollister uk rašo:

  The content of your blog is exactly what I needed, I like your blog, I sincerely hope that your blog a rapid increase in traffic density, which help promote your blog and we hope that your blog is being updated and placed can always be richer and more colorful.

 26.   hgh injections rašo:

  With the need for men and women nowadays to stay gorgeous and youthful always, they’ve been encouraged to utilize the diverse Human growth hormone products in the market these days. Hgh products have been proven to be effective in reducing or perhaps stopping the indications of aging from establishing. However with the several products offered today, it’s advisable that you examine Human growth hormone reviews to assist you determine which best fits your need.

 27.   alcachofa rašo:

  “Intellectual growth should commence at birth and cease only at death” Alcachofa

 28.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 29.   Veronique Blicker rašo:

  I just discovered the article when when i was looking for some thing completely different. I JUST saved it due to the fact i have to leave currently to meet up with my mom, whilst your internet site seems significant at the same time. I’m going to examine that later on after sunset after i will put the youngsters to sleeping. Still that blog post seems to be quite respectable, i really like your style of composing. I am going to keep that web browser windows open so my husband will probably browse it as well. Have a very good day

 30.   women silk pajamas rašo:

  That is definitely a superb web page you’ve got going here. The challenge is very useful and instantly to the issue. Enthusiastic you just read more about your site the very next time.

 31.   Exotic Car Rental Philadelphia rašo:

  About Honor/Horror attacks and killings, I think either men stop commit them, or women start paying back, in order that men will eventually understand that such mentality and practices (Honor/Horror/Islamic attacks and killings) have to be abandoned and abolished. Threatening and treating them, the way they (unjustly) threaten and treat women, will it help them to develop Empathy?

 32.   Exotic Car Rental Philadelphia rašo:

  These are the webs most talked about URLs on Fri 4th Jan 2008. The current winner is ..

 33.   abercrombie Deutschland rašo:

  . All that we are is the conclusion of what we have thought. Wait… Has anyone suggested thesis writing service to you. Keep the articles progressing !

 34.   Massage Las vegas rašo:

  Thanks for making the honest effort to talk about this. I believe very robust about it and would like to learn more. If it’s OK, as you achieve extra extensive wisdom, would you thoughts adding extra articles very similar to this one with additional information? It could be extraordinarily useful and useful for me and my friends.

 35.   Massage Las vegas rašo:

  I have to express some thanks to this writer for rescuing me from this particular circumstance. Right after surfing throughout the search engines and obtaining concepts which are not pleasant, I thought my entire life was gone. Existing minus the strategies to the issues you’ve resolved as a result of your main guideline is a serious case, as well as those which might have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your skills and kindness in maneuvering the whole thing was useful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can at this point look forward to my future. Thank you so much for your high quality and amazing guide. I won’t be reluctant to endorse the sites to anybody who wants and needs guidelines on this problem.

 36.   vacation rentals rehoboth beach delaware rašo:

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 37.   lawn care Wilmington rašo:

  Fantastic piece of writing. Many thanks for posting this. I was not informed of your blog, but definitely will come back again much more frequently at this point. Adding you to my RSS reader.

 38.   Prada bag rašo:

  I love reading through an article that will get people to think. Additionally, thanks for enabling me in order to remark!

 39.   Darwin Navarez rašo:

  This particular actually clarified my difficulty, many thanks!

 40.   Market Android Games rašo:

  Magnificent goods from you, man. LaisvÄ— nuo mokesčių neprieÅ¡tarauja solidarumui I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful LaisvÄ— nuo mokesčių neprieÅ¡tarauja solidarumui informations.

 41.   jailbreak iphone 5 rašo:

  While I have to disagree on a little bit of the info,but this was a great post. I look forward to viewing more of your pages.

 42.   Jarrett Martinsen rašo:

  Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 43.   studded christian louboutin slingbacks rašo:

  It¡¯s a shame you don¡¯t have a donate button! I¡¯d most certainly donate to this outstanding web site! I suppose in the meantime i¡¯ll be happy with bookmarking and putting your Rss feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group: )

 44.   Federico Verderber rašo:

  Hello, Great article! This is my first time i visit here. I discovered so numerous fascinating stuff in your blog.

 45.   female Kiev escort rašo:

  Heya, thanks for this publish. my spouse and that i found it by chance, nevertheless it really surely turned into precisely what my lady and i considered necessary. i will keep coming back later so that you can learn much more. Thanks.

 46.   sport rašo:

  I have read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a magnificent informative site.

 47.   Rhett Comerford rašo:

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 48.   iPhone Development rašo:

  I appreciate the insightful post. Thanks.

 49.   doors rašo:

  Nice blog here! Also your website quite a bit up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link for your host? I want my websiteto load up as fast as yours. Thanks!

 50.   Abdul Gurnett rašo:

  Quite informative post. Your current Site style is awesome as effectively!

 51.   ochrona rašo:

  Thank you for sharing with us, I think this website truly stands out : D.

 52.   Todd Lyme rašo:

  My spouse and i have been now joyful when Raymond managed to conclude his investigations with the ideas he made when using the blog. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving for free strategies that many other people have been trying to sell. So we realize we have the website owner to appreciate because of that. Most of the illustrations you’ve made, the straightforward site menu, the friendships you make it easier to promote - it’s everything incredible, and it’s really assisting our son and us believe that the subject is enjoyable, and that’s tremendously essential. Thanks for the whole lot!

 53.   Roscoe Nailor rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 54.   Burberry Pas Cher rašo:

  I and also my pals were looking through the best things on your website while unexpectedly I had a horrible feeling I never thanked the web site owner for them. All the boys became consequently joyful to read all of them and already have really been having fun with these things. Many thanks for really being so accommodating as well as for opting for such quality issues most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 55.   Tarra Galo rašo:

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 56.   remont rašo:

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 57.   remont rašo:

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 58.   firmy rašo:

  I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 59.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 60.   Senuke X review rašo:

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 61.   firmy rašo:

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this .

 62.   Rory Boislard rašo:

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 63.   Taryn Blanchett rašo:

  hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 64.   Roberto Timpe rašo:

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Good job.

 65.   województwo rašo:

  Magnificent web site. Plenty of useful info here. I’m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 66.   Clair Vadenais rašo:

  I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 67.   Rupert Fune rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing some research on that. And he truly bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there arent much good supply like this.

 68.   Malissa Vereen rašo:

  The comments here are great. Its nice to see a lot people really read a article before commenting.ige levels

 69.   Tami Arnzen rašo:

  Détaillé poteau peut I lien ceci sur le mon emplacement ? Merci

 70.   making money rašo:

  i have been googling all over for stuff like this. thanks

 71.   Enduro rašo:

  interesting page.

 72.   incense rašo:

  i have been looking all over for site like this. thank you

 73.   Wedding Photographer Brisbane rašo:

  This is a great web site. thank you for blogging it. thanks

 74.   jordan collection rašo:

  Nice article, but let me ask if everyone has something in mind to add..

 75.   jordan shoes store rašo:

  Age Concern travel insurance was conceived over two decades ago, when it was apparent that folks of your certain age were receiving the short end of the stick when it found holiday insurance. Because everyone ages, it’s not necassary to have to be stifled within boundaries concerning your enjoyment in life and stuff you want to experience. Just about the most enjoyable things in everyday life when you grown older is experiencing new places and new adventures. Age Concern lets you travel and enjoy life, minus the worries of what may occur or if you will be covered.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.