BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lars Christiansen ir vėl teisus (arba Kaip skatinti Lietuvos ekonomiką)

Ekonomikos skatinimas - šiandien ypač aktuali tema, kuri, manau, turėtų rūpėti ne vien ūkio ir finansų ministrams. Taigi, leisiu sau pasidalinti mintimis kaip tai reikia daryti.

Lars Christansen, priminsiu, yra Danske Bank analitikas iš Kopenhagos, kuris iki šiol taikliausiai atspėdavo didžiuosius ekonomikos pokyčius. Jis mėgiamas dėl prognozių taiklumo ir žodžių aštrumo. Dažnai ir ignoruojamas dėl tų pačių žodžių aštrumo.

Šiandien paskaičiau, kad jis pasakė dar vieną „šventvagišką“ dalyką: skatinti ekonomiką stimulų planais yra ta pats, kas gerti butelį degtinės pagirioms.

Skamba drastiškai, tačiau tai visiška tiesa, jei kalbėsime apie papildomų pinigų įliejimą į rinką. Austrų ekonomikos verslo ciklų teorija, už kurią Friedrich Hayek prieš tris dešimtmečius gavo Nobelio premiją, tai aiškiai parodo.

Klaidingai suvokta ekonomikos krizė – klaidingas būdas iš jos išlipti

Pagrindinis atspirties taškas Austrų verslo ciklų teorijai yra tas, kad turtas (kapitalinės gėrybės) ir pinigai nėra tas pats. Padidinta pinigų pasiūla per centrinius bankus ir komercinių bankų multiplikatorių padidina pinigų, tačiau negali padidinti kapitalinių gėrybių.

Esmė ta, kad ekonomikos ciklų problema pasireiškia ne nuosmukio, o pakilimo metu. Būtent tuomet dirbtinai išdidinta pinigų masė daugelį verslininkų (nekalbant apie valdžią) yra nuvedusi klystkeliais. Visi investuoja per daug ir ne ten, kur reikia, nes klaidingai įsivaizduoja esą turtingesni nei iš tikro.

Ekonomikos nuosmukis yra korekcija – kai vėl pradedama gyventi pagal tai, kiek turi gėrybių.

Dirbtinis pakilimas nebūtų problema, jei tai nebūtų susiję su išteklių švaistymu. Pavyzdžiui, jei plytų turi tik trims namams, o pradėjai statyti penkis, natūralu, kad kažkur užstrigsi.

Kuo anksčiau sustosi, tuo bus mažiau iššvaistyta laiko ir gėrybių. Gal dar netgi sugebėsi pasistatyti tris nors ir mažesnius namus, arba bent du tokius, kokie planuoti. Jei nesustosi laiku, gali atsitikti taip, kad teturėsi penkis griuvėsius.

Ekonomikos skatinimas per papildomų pinigų gamybą yra ne kas kita kaip bandymas visiems įteigti, kad galima pastatyti penkis namus, nors prieš tai ką tik buvo sustota, įsivertinta situacija ir nuspręsta, kad plytų viskam neužteks.

Kaip Lietuvai skatinti ekonomiką

Ačiū Dievui Lietuva negali taikyti tipinio finansinio stimulo plano ekonomikai gaivinti, nes tam būtinas centrinis bankas, nevaržomas valiutų valdybos apribojimų.

Tai reiškia, kad mes esame priversti gyventi pagal kišenę šiandien ir mažiau turime galimybių užsipilti sau akis ekonominiais stimulais arba buteliu degtinės, kaip sako Lars Christiansen.

Tačiau negalima ignoruoti, kad pinigai šiandien į ekonomiką įliejami kitose pasaulio ir Europos vietose. Deje, tai ne į naudą Lietuvai, nes neigiamas tokio įliejimo efektas tenka kažkiek ir mums, o trumpalaikis teigiamas efektas mus pasiekia tik labai per aplink.

Atsižvelgiant į tai yra visiškai pagrįsta šiandien stengtis panaudoti ES paramą Lietuvai. Tai nekenkia lito stabilumui, ir nors iškreipia pinigų nešamą informaciją rinkoje, tačiau leidžia pirmiems gauti trumpalaikę tokio stimulo naudą bei amortizuoti esamą kritimą. Kaip geriau panaudoti šiuos pinigus – atskira tema.

Kitas dalykas, kuris iš tikrųjų yra svarbiausias, ir į ką atkreipia dėmesį Lars Christiansen - tai struktūrinis ir sisteminis požiūris, konkurencingumo didinimas.

Šia prasme ekonomika geriausiai būtų skatinama (vedama link konkurencingumo) visų pirma valdžios sektoriui neleidžiant daugiau lėšų nei surenkama mokesčių. Tai, beje, padidintų ir privataus sektoriaus skolinimosi galimybes.

Taip pat būtina panaikinti reguliacinius barjerus konkurencingumui: darbo santykių suvaržymų naikinimas, teritorijų planavimo džiunglių išravėjimas, licencijavimo ir kontroliuojančių institucijų įtakos mažinimas ir kt.

Trečia, būtina efektyvinti viešojo sektoriaus sritį. Geriausia jį privatizuojant, kur tik tai įmanoma (šia prasme sveikinu Vilniaus miesto valdančiosios koalicijos iniciatyvas).

Jei ne – bent įleidžiant konkurenciją (dar kartą pagarba Gintarui Steponavičiui už aukštojo mokslo reformą).

Jei nesame pasiruošę šiems žingsniams, svarbu bent esamo viešojo sektoriaus efektyvinimas per mažiau biurokratines procedūras (pavyzdžiui, kitą savaitę pateiksiu projektus dėl juridinių asmenų registravimo, Civilinio proceso supaprastinimo) ar privačių operatorių įsileidimą (kad ir į Kalėjimus, kam jau pritarė Vyriausybė).

Džiaugiuosi, kad Lietuvoje galvojama apie tokį ekonomikos skatinimą. Gaila tik, kad kartais per daug užsižaidžiama galvojant apie finansinius stimulus. Tuo ypač pasižymi šiandienos opozicija.

Netiksliai sufokusavus savo dėmesį, atitinkamai ir gauname rezultatą: priešinamasi ir būtinam biudžeto apkarpymui (nes nebus „stimulo“), ir darbo santykių dereguliavimui (nors tai ir yra esminis stimulas).

P.S. Dar šiek tiek teorijos

Kodėl Lars Christiansen teisus? Ne tik dėl to, kad yra protingas ir atidžiai seka ekonominę informaciją.

Kiek teko bendrauti su juo ir su kitais ekonomikos analitikais – jis vienintelis detaliai ir giliai yra susipažinęs ir remiasi Austrų ekonomikos mokyklos analize. Hayek, Mises, Rothbard ir kitus šios krypties autorius daugelis ekonomikos žvaigždžių Lietuvoje žino geriausiu atveju pagal pavardes. Jis gi ne tik perskaitęs, bet ir gerai išanalizavęs.

Šia prasme labai laiku pasirodė Lietuvos laisvosios rinkos instituto knyga apie pinigus ir verslo ciklus, kurią visiems rekomenduočiau.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (302) | “Lars Christiansen ir vėl teisus (arba Kaip skatinti Lietuvos ekonomiką)”

 1.   anarchistas rašo:

  Dar neskaičiau knygos, tai tiesiog ją varčiųsių/skaičiusių noriu paklausiu:
  ar austrų pinigų teorija vis dar pinigus traktuoja kaip paklausiausią prekę, ar jau pripažįsta, kad pinigai yra kreditas? Nuo atsakymo priklauso verslo ciklų aiškinimas.

 2.   Gintaras rašo:

  Smagu skaityti tokius straipsnius. Aš noriu pakalbėti apie viešąjį sektorių. Manau, kad šiandieną viešasis sektorius nepasirengęs konkuruoti su privačiu, vien dėl paprasčiausios priežasties-labai daug hierarchinio pavldumo kliudžių arba kaip labai gerai pasakė A.Siparienė iš TMO “popierinių sienų” statymo. Norint pritaikyti naujovę turi praeiti daugybę derinimų, įvairiausių komisijų, darbo grupių ir pan., kad galėtum įdiegti naujovę. Tačiau egzistuoja ir dar vienas dalykas-subjetyvus faktorius, t.y. vadovas nelabai linęs rizikuoti, nes nemato tikslingo rezultato, premijos, karjeros ir t.t. jeigu kalbant apie šiandienos krizę galima pasakyti, kad verslininkai išdūrė valstybė ir labai paprastai. Krizės pradžioje prasidėjo privačių bendrovių bankrotai arba restruktorizacijos, pradėjo atleisti darbuotojus, kurie stojo į darbo biržas ir gaudavo tam tikrą laiką išmokas, kurios buvo ne ką mažesnės negu ankstesniąjame darbe. Taigi birža moka pinigus, o verslas juokiasi, kaip jie gražiai išlindo, o Sodra kaip sėda į gilyn taip sėda. Gilesnės analizės tingisi rašyti. šiai dienai vėl triukas, kas trukdo žmogui esančiam biržoje pasakyti eik šluoti gatvių arba gausi tik 100 lt ir mirk iš bado. Sakysite negalima, įstatymai ir pan. Visa tai niekis, eitų tie žmonės ir dirbtų, niekur nedingtų. Gal būt matant tai reikėjo sanuoti įmones, kad tik jie neatleistų darbuotojų. t.y. neužmestu ant Sodros dar vienos malkos. Va ir visa esmė, kaip viešasis sektorius tingiai reaguoja ir pritaiko praktiniame gyvenime naujoves. Žodžiu atsibodo rašyti.

 3.   Westas rašo:

  O LLRI savam stiliui. Viena iš didžiausių priežasčių, kodėl mes esam taip giliai š… tai būtent LLRI ir jų į Lietuvą atvestas Valiutų valdybos modelis bei Lietuvos centrinio banko neveiksnumas.

  Ir bendrai, kas būna po privatizacijų Lietuvoje, tai mes puikiai žinome :) Juk verslas veikia labai jau efektyviai - Teo Lt, VST, Lietuvos dujos, Litesko, Panevežio energija ir t.t. Vat čia tai etalonai, taip ir toliau dar juk yra Lietuvos geležinkeliai, Klaipedos nafta, Pastas, RST, Lietuvos Energija….

 4.   Giedrius rašo:

  “ar austrų pinigų teorija vis dar pinigus traktuoja kaip paklausiausią prekę, ar jau pripažįsta, kad pinigai yra kreditas? Nuo atsakymo priklauso verslo ciklų aiškinimas.”

  Nuo atsakymo verslo ciklų aiškinimas nepriklauso, kadangi kalbant apie pinigų kiekio pasikeitimo poveikį ekonomikai nėra jokio skirtumo ar pinigai yra paklausiausia prekė, ar paskolos sutartys, ar visiškai niekuo nepadengti legal tender galias turintys fiat money. Pinigų kiekiui pasikeitus ne dėl rinkos dalyvių poreikių pasikeitimo, o dėl centro komiteto intervencijos, visada vyks tokie patys procesai, kuriuos Austrų ekonomikos teorija ir yra teisingai aprašiusi.

 5.   Gediminas rašo:

  Austrų ekonomikos teorija teigia pinigus esant preke, bent jau taip turėtų būti. O jau paklausa - kitas dalykas. Kai kurie pinigai kartais visai netenka paklausos. Ką dabar teigia naujausi austrų ekonominės teorijos pasekėjai, nežinau, bet šią knygą perskaičiau su dideliu susidomėjimu. Reikės giliau pasidomėti šia teorija.

 6.   Remigijus Šimašius rašo:

  “ar austrų pinigų teorija vis dar pinigus traktuoja kaip paklausiausią prekę, ar jau pripažįsta, kad pinigai yra kreditas?”

  Austrų ekonomika nuo 1922 metų (kiek atsimenu tada išleistas Mises “Pinigų ir kredito teorija”) teigia, kas pinigais istoriškai tampa likvidžiausia (nemanau, kad tai yra tapatu paklausiausiai) prekei, kuri atitinka tam tikrus požymius, kurių š pinigų reikalauja rinkos dalyviai. Kita vertus, teorija nuo pat pradžių tik ir kalba apie kredito ekspansiją kaip prblemą, kuri sukelia neadekvačius verslo ciklus.

  Taigi, austrų teorija ne “jau pripažįsta”, o šis pripažinimas kaip tik ir prasidėjo nuo austrų teorijos. Klausimas ar kitos teorijos tai jau pripažįsta.

 7.   Ruta rašo:

  Lars-o disertacijos tema - austru verslo ciklu teorija.

 8.   Sarunas rašo:

  Larsas man pralošė lažybas - 2007 lapkritį jis sakė, kad 2008 lapkritį LTL bus devalvuotas. Jei ne, jis išgers stiklinę Žalgirio trauktinės. Bet greičiausiai neatsimena :)

  O su savo Q3 GDP prognoze kiek paskubėjo.

 9.   anarchistas rašo:

  Šarūnui: mielai įkalčiau tą stiklinę už Larsą. Aš prognozavau, kad Lietuvos laukia bankrotas, ir minėjau per ankstyvas datas.

  Iki šiol visiems draugams ir artimiems rekomenduoju nelaikyti indėlių lietuviškuose komerciniuose bankuose, paskutinįsyk tai dariau šiandien.

 10.   anarchistas rašo:

  Visiems diskusijos dalyviams:

  Galime diskuruoti apie pačias ekonomines teorijas, bet įdomiau - apie jų šalininkų siūlymus.

  Neo-keynesistas Stephen Keen:

  This is why I propose a far more radical policy to deal with the crisis than the government stimulus package that Australia and other OECD nations have followed to date. These policies are attempting to address a crisis caused by irresponsible private lending, yet they involve continuing to respect this debt. They attempt to counteract private deleveraging by running up public debt instead. And they drastically underestimate the impact of deleveraging: rather than achieving a return to growth by 2010, these policies alone are likely to result in zero or sub-zero growth for most of the next decade.

  That private debt does not deserve respect. It was irresponsibly lent in the first place, and the financial institutions that lent it should pay the price–not the public nor the public purse–via deliberate debt reduction. This of course would bankrupt those financial institutions, but as should be obvious from the US experience, these institutions are effectively bankrupt already.

  (Argumentai galioja ir Lietuvai.)

  LLRI:

  Įstatymo priėmimas ir fizinių asmenų bankroto įteisinimas turėtų neigiamų pasekmių bendrai ekonominei padėčiai, iškreiptų racionalų ekonominį elgesį, didintų skolinimo rizikingumą ir todėl potencialiai paslaugų kainą bei skatintų piktnaudžiavimą bankrotu. Fizinių asmenų bankroto instituto įteisinimas prisidėtų prie netinkamų žmonių lūkesčių formavimo ir žmonės būtų neakivaizdžiai skatinami priimti rizikingesnius sprendimus. Motyvų įteisinti fizinių asmenų bankrotą nepakanka. Dalį fizinių asmenų bankrotui keliamų tikslų galima pasiekti kitomis priemonėmis (ribotos atsakomybės juridinio asmens institutas). Dėl šių priežasčių tikslinga nepritarti Įstatymo projektui bei atsisakyti bet kokio fizinių asmenų bankroto instituto įteisinimo.

  LLRI juk nėra kokia bankų viešųjų ryšių agentūra?

  Ar teisingai traktuoju, kad neo-keynesistai siūlo kredito burbulo pasekmes vertinti kaip bendros bankų ir skolininkų klaidos rezultatą, o LLRI - kaip neatsakingo skolininkų elgesio pasekmę?

  Nuo to juk priklauso atsakomybės pasidalijimas.
  LLRI juk vadovaujasi ne kokiais pragmatiniais interesais, o austrų ekonomine teorija?

  Klausimas Remigijui:

  teorija nuo pat pradžių tik ir kalba apie kredito ekspansiją kaip problemą

  Tik skolininkų ir mokesčių mokėtojų problemą?

  Aš pats savo poziciją suformulavau čia, ir kol kas nerandu įtikinamų argumentų prieš. Nemanau, kad pinigų/kredito/pasitikėjimo ekspansijos reguliavimas yra valstybės kompetencijoje, nemanau, kad nuostolių bankams kompensavimas yra mokesčių mokėtojų pareiga, o manau, kad natūralus kredito ekspansijos saugiklis turi būti įkeičiamų aktyvų vertės svyravimo rizika.
  (Rizika, apie kurią pirmiausiai turi mąstyti kreditoriai/bankai).

  Ar ką nors iš šios diskusijos dalyvių žavi perspektyva gyventi valstybės reguliuojamos kredito rizikos/ekspansijos pasaulyje?

 11.   anarchistas rašo:

  Atsiprašau, paskutinė citata - ne citata, o matyt mano html klaida. Praleidau uždarymo tag’as po pirmos pastraipos-citatos.

  Jei kas ją pataisytų, šį mano komentarą irgi prašyčiau trinti.

 12.   Tadas rašo:

  Jei kam butu idomu, ka sviezesni ekonomikos Nobelio laureatai mano “vieninteli teisinga” austriska poziuri i verslo ciklus:

  The Hangover Theory
  Are recessions the inevitable payback for good times?

  By Paul Krugman

  A few weeks ago, a journalist devoted a substantial part of a profile
  of yours truly to my failure to pay due attention to the “Austrian
  theory” of the business cycle—a theory that I regard as being about as
  worthy of serious study as the phlogiston theory of fire. Oh well.
  …>>

  http://www.slate.com/id/9593

 13.   Remigijus Šimašius rašo:

  Tadai,

  tai tik dar kartą parodo, koks nekompetetingas, švelniai tariant, yra Krugman. Ir jis, deja, ne vienintelis toks. Tadai, žinau, kad surastum kažką panašaus ir Stiglitz pasisakymuose…

  Labai būna keista ir liūdna, kaip pritrūkus argumentų atsigręžiama į “argumentus”, kad negali tik vienas požiūris būti teisingas, arba, kad tas ar anas, vat, mano priešingai (todėl, suprask, tavo teiinys yra neteisingas).

  Beje, kam įdomu apie Nobelio premijas ekonomikoje ir jų adekvatumą - gana įspūdinga yra to paties Hayek kalba gaunant premiją.

 14.   Tadas rašo:

  Remigijau,

  Jei nekompetetingu vadinat Krugmana, Clark Medal laimetoja ir vieno prestiziskiausiu pasauly universitetu ekonomikos profesoriu, tai kas yra kompetetingas kalbet apie ekonomine tematika apskritai? Tik LLRI ekspertai? Nezinau, kaip kitiems, man toks ekonomikos mokslo monopolizavimas ir centralizavimas ne prie sirdies.

  Stiglitza, be kita ko ir Pontifical Academy of Social Sciences nari ir labiausiai cituojama ekonomista pasauly, skaitau su ne menkesniu malonumu nei Hayeka. Aisku, skaitydamas puikîai suvokiu, kuri knyga kada ir apie koki pasauli parasyta.

  Prie progos dar parasysiu apie “korekcijas”.

 15.   www.nematomaranka.lt - 123 rašo:

  Krugmanas gavo ir Nobelio premija už prekybos teoriją ir masto ekonomijos teoriją, ir su jo pasiekimais sunku ginčytis.

  Tačiau visais kitais klausimais Krugmanas tėra rėkiantis laikraštinis socialistas, norintis krizę išnaudoti socializmo plėtrai.

 16.   Tadas rašo:

  Nematoma ranka,

  1. Krugmanas yra ekonomikos profesorius U Princetone. Jei tai kam nors nepakankamai sako apie jo kvalifikacija, mazai kas tokiam bepades.
  2. Krugmanas reguliariai raso apie ekonomika kieciausiam pasauly dienrasciui. Bent jau tikintiems nematoma rinkos ranka tai sioks toks zenklas apie jo verte ir kokybe.
  3. Ir cia be komentaru: “Professor Paul R. Krugman of the Department of Economics has received the prestigious John Bates Clark Medal, given biannually by the American Economic Association to the economist under 40 who has made the most important contributions to economics.” http://web.mit.edu/newsoffice/1992/krugman-0304.html
  4. The Economist priskiria ji prie itakingiausiu ir geriausiu pasaulio ekonomistu.

  Trumpai: Linkiu mums daugiau tokiu “laikrastiniu reksniu” kaip Krugmanas.

 17.   anarchistas rašo:

  Krugmanas:

  Latvia is the new Argentina (slightly wonkish)
  http://krugman.blogs.nytimes.com/2008/12/23/latvia-is-the-new-argentina-slightly-wonkish/

  Liečia visus devalvacijos nenorinčius (ir mus tame tarpe).

 18.   Giedrius rašo:

  “Trumpai: Linkiu mums daugiau tokiu “laikrastiniu reksniu” kaip Krugmanas.”

  To linkėk ne visiems mums, o tik jums, t.y. tiems, kuriems argument from authority, nesvarbu koks absurdiškas jis bebūtų, yra pagrindinis įrankis rasti tiesą.

 19.   anarchistas rašo:

  Diskusija degraduoja į Krugman’o asmenybę (pats prie to prisidėjau, sorry).

  Tado įdėta slate.com nuoroda nusipelno rimtesnio atsakymo.

 20.   Giedrius rašo:

  “[Recessions] can and should be fought, not with austerity but with liberality—with policies that encourage people to spend more, not less”

  Ką rimto galima atsakyti į tokius kliedesius? Mol jei staiga supratai, kad neturi ko sėti, nes prieš tai paklausęs analogiško idiotiškumo patarimų, o jei visai tiksliai - dėl tokio idiotizmo suenforsinimo tau jėga, suvalgei beveik visus pasėlius, tai ant smūgio sukramtyk ir tai kas liko ir viskas bus gerai?

 21.   Tadas rašo:

  Anarchiste,

  As irgi manau, kad Slate nuoroda nusipelno rimtesnio atsakymo. Ir butent todel, kad man jis idomus, ja ir idejau. Bet vietoj to sulaukiau tusciu ir musu provincialu nepilnavertiskuma demonstruojanciu ad hominem ataku neabejotinai uz mus visus cia diskutuojancius n-kartu kvalifikuotesnio ekonomisto Krugmano (dar prilipdant ir Stiglitza) atzvilgiu. Speju, todel, kad argumentai, kitos nuomones ir pagarbi diskusija cia mazai ka domina.

  Giedriau,

  Nesupratau, is kur pasidaret ta keista isvada del “authority”. Ministras pacitavo kelias authorities, as pacitavau dar viena. Kad tai staiga tapo problema keista ir man paciam. Siulyciau grizt prie temos. Aisku, pravartu butu nepamirst, kad hayeku ir krugmanu tarp cia diskutuojanciu elementariai nera (ir greiciausiai nebus).

 22.   anarchistas rašo:

  Aš taip prieštaraučiau Krugman’ui:

  Nėra “ekonomikos”. Neegzistuoja “BVP”. T.y. nėra dalyko, kuris “nebūtinai” turi smukti, verslo ciklui apsigręžus.

  Yra socialinės garantijos - tai, ką visuomenė garantuoja visiems ‘kvalifikuotiems darbininkams’, nukentėjusiems nuo verslo ciklo, o gal ir visiems žmonėms.

  Gana nedidelės garantijos. Deja, deja, nėra atsakovo, kuris privalėtų/galėtų visiems užtikrinti tolygiai gerą gyvenimą, neapvogdamas (ar bent neatsiklausęs leidimo iš) visų kitų.

  Nebent tai būtų nuomone manipuliuojanti, todėl resursus siurbianti valdžios grupė. Dabar taip, deja, ir yra. Tai nėra gerai. Tai rizikinga, nes išskyrus žmogiškuosius, visi kiti resursai resursai baigtiniai.

  Krugmanas nekvestionuoja pinigų/valdžios sistemos.


  Matai, esu beveik ‘austras’.

 23.   Tadas rašo:

  Anarchiste,

  “Krugmanas nekvestionuoja pinigų/valdžios sistemos.”

  Taip, panasu, kad Krugmanas yra konservatyvus mastytojas. Ne koks radikalas.

  Visa kita, deja, per ilgos temos bloginei diskusijai, ypac jei norint pradet kvestionuot nusistovejusias institucijas ir kategorijas (taip pat ir mastymo), kuo as laiks nuo laiko mielai uzsiimu. Pvz, “visuomene garantuoja” man noretus keist i “visuomene garantuojasi”, o abstrakti “valdzia” man demokratinese salyse apskritai tuscias zodis, as preferinciau arba keist ji konkreciu instituciju pavadinimais arba, jei kalbam apie abstrakcijas, sakyt savi-valda, demokratine savi-valda, self-government. Ir tada kalbetume taip: visuomene, per savo savi-valdos institucijas ir kitus mechanizmus, sau - laisvais demokratiniais susitarimais - garantuojasi ta ta ir kita, bet ne sita bei kita.

  Pvz, nuo ekonomikos svyravimu galim civilizuotai draustis draudimu, ka ne viena civilizuota visuomene sekmingai ir daro. Yra ir daugiau civilizuotu instrumentu svelnint svyravimu kampus. Apie tai gal ir reiktu pasikalbet. Nes manes asmeniskai pasakymai krizes mazdaug “kentekit, kentekit, GALBUT tuoj viskas praeis…” netenkina. Kas man is to, kad kai man ir mano kaimynui krize, ateina teisingumo ministras ir man pasako, kad dabar vyksta naturali korekcija ir po jos manes galbut nebeliks (jei taip, pvz, panores “nematoma ranka”)? Kol tai ivyks, as turiu laukt ir kentet. Noris kazko konstruktyvesnio.

 24.   anarchistas rašo:

  Noris kažko konstruktyvesnio? Man irgi.

  Manau situacija Lietuvoje palanki radikalesnėms (nei dabar vykdomos administracinės) reformoms.

  Laikas į viešąją erdvę sugrąžinti kažkada LLRI inicijuotą, bet vėliau nugesusią diskusiją apie pelno ir pajamų mokesčių panaikinimą. Dabar tam kaip reta tinkamas metas, manau reikia tai ir padaryti.

  Savo bloge kol kas paklausiau skaitytojų, kokie argumentai prieš. Į patį pirmą kontrolinį klausimą (pacituotą žemiau), manau sugebėjau atsakyti net “buhalteriškai”.

  Kitaip sakant, siūlai nurėžti 1/3 biudžeto pajamų. Bet čia lengviausia dalis. Gal pirmiau reiktų pasiūlyti būdą, kaip tokiu pat dydžiu sumažinti biudžeto išlaidas. Bet realistiškai.

  http://anarchistas.lt/2009/10/pelno-pajamu-mokesciu-klausimas/

  Jei kam įdomu, ateikite ir kritikuokite. Jeigu rimtų kontraargumentų neišgirsiu, ketinu kviesti bendraminčius koordinuotai sprendimų iš valdžios PAREIKALAVIMO kampanijai.

 25.   www.nematomaranka.lt - 123 rašo:

  Tadai,

  siūlau paskaityti penkiolikos metų senumo Krugmano straipsnius (tada jis rašė kaip rimtas ekonomistas, konstruktyviai kritikuodavo ir kairiuosius, ir dešiniuosius). Šiuo metu jis įsisuko į radikalųjį demokratų partijos sparną ir primena Algirdą Paleckį ir nė iš tolo nebeprimena senojo gerojo Krugmano.

 26.   Tadas rašo:

  Nematoma ranka,

  Kalbedamas i ta pati beprasmiska Jusu palaikoma ritma siulau teikt Paleckio kandidatura i Nobeli.

  Beje, tas Slate rasinys beveik 15 m. senumo.

  Krugmanas, kiek as speju siandien ji skaityt, Amerikos kairiuosius kritikuoja ir siandien. Ji kartu su Stiglitzu kaip rimciausius kritikus Obama net buvo atskirai vakarienes pasikvietes. Kad pamegint isiklausyt giliau ir suprast, ka negerai daro.

  Del visa ko imetu lygiai 15 m. senumo Krugmano rasini idomia tema:

  Competitiveness: A Dangerous Obsession

  Paul Krugman
  March/April 1994

  http://www.foreignaffairs.com/articles/49684/paul-krugman/competitiveness-a-dangerous-obsession

 27.   Tadas rašo:

  Anarchiste,

  Jusu pasiulyme nematau nieko konstruktyvaus. Lygiai taip pat “konstruktyviai” galetumet pasiulyt sugrazint vergove. Irgi sutaupytume.

  Yra valstybiu su nuliniais mokesciais. Tik lietuviai is Lietuvos kazkodel ne i jas bega, o i normalias issivysciusas salis su padoriais ir uz Lietuva didesnias mokesciais, ir dar daugiau - su efektyvesniu ju surinkimu ir administravimu. Orientuokimes i rimtus ir civilizuotus konkurentus, o ne bluda.

  Gal pabaigai dar priminsiu, kad Lietuvoje auksciausia valdzia ir sios valstybes steigejas ir islaikytojas esat Jus kartu su savo bendrapilieciais. Taigi profilaktiniais tikslais rekomenduotina dazniau ziuret i veidrodi. Sekmes.

 28.   www.nematomaranka.lt - 123 rašo:

  Tadai,

  Competitiveness straipsnis yra puikus senojo Krugmano pavyzdys. Pries 15 metų jis demokratus kritikuodavo daugiausia iš centristinių pozicijų, o dabar - iš ultrakairiųjų, todel nobelistas Obama ji ir pasikviete dabar kartu pavalgyti.

  Paleckis galėtų kitais metais gauti Nobelio taikos premiją už būsimus nuopelnus, jei tik norvegams labiau rūpėtų Lietuvos problemos. :-)

  Pats Krugmanas 2005 metais pranašiskai pripazino, kad JAV yra nekilnojamo turto burbulas, tuo prisidėdamas prie austru teorijos prognozių. Ir kiti ekonomistai panaudodami austrų teorijas atspėjo dabartinę krizę, apie tai rašiau čia:
  http://www.nematomaranka.lt/2009/09/austru-ekonomikos-mokyklos-nepazanga-ir.html

 29.   Tadas rašo:

  Nematoma ranka,

  Jei Obama su Summersu ir Sunsteinu komandoje Jums ultrakairieji, tai belieka palinket (tolesniu) saldziu sapnu, nes cia toliau tikrai nelabai apie ka yra kalbetis.

 30.   www.nematomaranka.lt - 123 rašo:

  Tadai,

  as rasiau kad Krugmanas kritikavo kairiuosius Obamą ir Summersą (Summersas gal net ir kairysis centristas) is ultrakairiųjų pozocijų. Jei skaitote neatidziai, tai tikrai nera apie ka kalbetis.

 31.   Tadas rašo:

  Nematoma ranka,

  Issiskirsiu palinkedamas Jums prie progos is naujo perskaityt bent mokyklinius istorijos vadovelius. Gal maziau nieku tauksit bent apie “ultrakaire”.

 32.   www.nematomaranka.lt - 123 rašo:

  Tadai,

  skirtingai negu raso aukstosios partines mokyklos istorijos vadoveliai, amerikoje komunistu kuriems galima taikyti lietuviska ultrakairiuju savoka nera, todel ten ultrakairiaisiais laikomi bicai normalesni uz Palecki…

 33.   anarchistas rašo:

  Diskusija apie ultrakairę yra tolesnis nusivažiavimas takeliu Krugmanas > ultra(kas?)

  Išties labiau diskutuotina buvo Tado “jei norint pradet kvestionuot nusistovejusias institucijas ir kategorijas”.

  “Nusistovėjusios” institucijos ir “kategorijos” turi būti kvestionuojamos, o “kairė-nekairė” išties yra nekriterijus.

 34.   Auksinis kardas rašo:

  Pasigedau Vyriausybės veikloje ekonomiką įtakojančių iniciatyvų. Jas įsivaizduoti patogu kaip tai, ką prekybos tinkluose pastebit pavadintu AKCIJA! Kažkas sumano, parengia ir skelbia, kažkam patrauklu, kažkas juda. Larsas Christiansenas bus labai teisus, jei atkreips dėmesį į tai, kad vaikštinės aplink džiūvantį tortą, matuojant vis geresnius pjūvius, niekaip negerina torto. Kubiliaus parašų rinkimo akcija kol kas nesiskaito, nes iš jos dar niekas neįvyko, kaip ir niekas neįvyko išeinančio iš Didžiosios Renovacijos Vilties. Kur akcijos, ponai? Privatizavimai - nuostabu, bet mes jau 20 metų privatizuojamės, geriausius gabalus ištampo kas mandriausias, o kaip gi, atsiprašant, gyventi žadame?

 35.   VIDAS rašo:

  > - o kokiu salygu pagal istatymus reikia Lietuvoje,
  > kad skelbti “nepaprastaja padeti”?
  >
  O kas tai yra nepaprastoji padetis? Imkim paprasta pavyzdi. Iskasti mano namo pamatus su ekskavatoriumi reikia 400 litu. Ta pati darba per tiek pat laiko padarytu 8 griovkasiai, jiems sumokant po 50 litu. Elementaru iki primytyvumo. Dabar imkime Vilniaus savivaldybes biudzeta. Reikia paskirstyti MILIJARDA. Kokios galimybes? Imames Grigiskiu viaduko statybos uz 29 MILIJONUS. Kiek zmoniu turi darbo? Iki simto. O jeigu moketi po 50 litu 250 dienu metuose tai darbo turetu daugiau kaip 2,000. Ar reikalingas Grigiskiu viadukas? Artimiausiais metais jis yra nereikalingas. O jeigu prisiminti Vilniaus futbolo stadiona. I kur as lenkiu? I tai, kad Vilniaus biudzetas turetu buti sumazintas kelis kartus, nes ten sedintys “politikai” paprasciausiai nesugeba tvarkytis su pinigais. Todel klausiu - ar tikrai reikalinga didinti mokescius? Ar jusu “nepaprastoji padetis” uzrauks pinigu svaistyma. Tikrai ne. Ja parazituos tie patys veikejai. Prisiminkime, pavyzdziui, tilta i Neringa…

  Kita “nepaprastosios padeties” tema butu draudimai. Siuo metu DRAUDZIAMA siltinti daugiabuciu namu fasadus; draudziama statytis namus. Oponentai atsakys, kad tai nesamone - susimokek 50-100 tukstanciu ir jokiu draudimu neturesi. Tai korupcija. Lietuviskai tai skamba aiskiau - trunijimas, irimas, byrejimas.

 36.   vannessa rašo:

  jums reikia paskola, jei jums tiesiog rašykite mums adresu vannessaloanlender@gmail.com ir gauti savo paskolos ok

 37.   Vella Quarnstrom rašo:

  This blog appears to get a good ammount of visitors. How do you advertise it? It gives a nice individual spin on things. I guess having something real or substantial to give info on is the most important factor.

 38.   Ronald Wile rašo:

  This is great! How did you learn this stuff?

 39.   Ismael Limke rašo:

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 40.   Lee Chen rašo:

  Very well written article. It will be valuable to anyone who utilizes it, as well as myself. Keep up the good work - can’r wait to read more posts.

 41.   AFRICAN MANGO PLUS rašo:

  Your question how to regard?

 42.   Dwight Vantassel rašo:

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 43.   links rašo:

  Listing will say what type of condition the property is in, as well as what may be wrong with it. For example: Great fixer-upper, immediately says that something is wrong with the property. It is these types of properties that people have been able to turn a profit on.

 44.   zaklady rašo:

  “Oh shuck!!! This wouldn’t work in Crown Casino in Australia as they have automatic card shuffling devices. After each round the cards get put back into the device.”

 45.   VigRX rašo:

  Likely yes

 46.   employment lawyers rašo:

  First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personalized are living members

 47.   biciclete dhs rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so excellent and so important. I cant wait to read more from you. I just feel like you know so a lot and know how to make people listen to what you’ve to say. This blog is just also cool to be missed. Good stuff, actually. Please, PLEASE keep it up!

 48.   best web hosting rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how considerably you can take away from a little something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put with each other a excellent blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 49.   ruleta rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 50.   san diego link blog rašo:

  Congratulations on possessing definitely considered one of one of the crucial refined blogs Ive arrive throughout in some time! Its just superb how much you’ll have the ability to contemplate away from a factor basically merely due to how visually stunning it is. Youve place collectively an amazing weblog website house –great graphics, movies, layout. That is actually a should-see web site!

 51.   NuWave Oven rašo:

  Here those on! First time I hear!

 52.   cabbage soup diet rašo:

  Nice write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world huge net! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 53.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Fantastic post! This could assist a lot of individuals find out about this matter. Do you need to incorporate video clips together with these? It may undoubtedly help out. Your motive was spot on and owing to you; I most likely won’t have to explain every little thing to my pals. I can simply direct them here. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 54.   south beach diet recipes rašo:

  Excellent data here. This interesting submit made me smile. Maybe if you throw in a few footage it’s going to make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 55.   wrózby rašo:

  You should take part in a contest for one of the win out over blogs on the web. I make propound this placement!

 56.   quang cao website rašo:

  Well, that is my very first visit on your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a brand new initiative in a group throughout the same niche. Your weblog supplied us useful info to work on. You’ve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 57.   quang cao google rašo:

  Took me time to read all the feedback, but I really enjoyed the article. It proved to be very useful to me and I am certain to all the commenters here! It is all the time nice when you cannot solely be told, but in addition engaged! I am positive you had joy writing this article. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 58.   link wheel service rašo:

  Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world huge internet! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

 59.   mininet rašo:

  Have you ever considered including a little bit more than just your ideas? I mean, what you say is vital and everything. But its got no punch, no pop! Perhaps when you added a pic or two, a video? You may have such a more powerful blog when you let individuals SEE what youre speaking about as a substitute of just reading it. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 60.   link wheel service rašo:

  Effectively, this is my very first visit to your weblog! We’re a bunch of volunteers and starting a brand new initiative in a community throughout the same niche. Your weblog offered us useful information to work on. You’ve gotten carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 61.   quang cao website rašo:

  Incredible submit! This might help lots of folks discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly help out. Your purpose was spot on and owing to you; I probably won’t have to explain all the pieces to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 62.   mininet rašo:

  Hey cool weblog, just questioning what anti-spam software you utilize for feedback as a result of i get lots on my blog. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 63.   link wheel service rašo:

  Incredible submit! This might help lots of folks discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly help out. Your purpose was spot on and owing to you; I probably won’t have to explain all the pieces to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 64.   quang cao website rašo:

  Nice write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world vast internet! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 65.   quang cao google rašo:

  There are certainly loads of details like that to take into consideration. That is a great point to convey up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you convey up the place a very powerful thing shall be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 66.   mininet rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer details, I feel you probably did an awesome job explaining it. Sure beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 67.   backlink rašo:

  Glorious information here. This fascinating post made me smile. Maybe if you happen to throw in a few pictures it would make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 68.   quang cao web rašo:

  Incredible post! This could help numerous people discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly assist out. Your cause was spot on and owing to you; I in all probability won’t have to describe all the things to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 69.   quang ba website rašo:

  Your weblog is fine. I just wish to comment on the design. Its too loud. Its doing way an excessive amount of and it takes away from what youve received to say –which I feel is basically important. I dont know if you happen to didnt suppose that your phrases could maintain everyones attention, however you had been wrong. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 70.   buy backlink rašo:

  Nice write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world vast internet! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 71.   backlink rašo:

  Can I make a suggestion? I think youve bought something good here. However what in case you added a couple links to a page that backs up what youre saying? Or maybe you would give us one thing to look at, one thing that will join what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 72.   quang cao web rašo:

  Glorious data here. This interesting post made me smile. Possibly should you throw in a few pictures it would make the entire thing extra interesting. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 73.   quang cao web rašo:

  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you could be considering reciprocal pages? Crew have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there are usually not much good supply like this.

 74.   quang ba website rašo:

  Glorious information here. This fascinating post made me smile. Maybe if you happen to throw in a few pictures it would make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 75.   backlink rašo:

  I used to be wondering should you would be taken with becoming a guest poster on my blog? and in trade you could possibly put a hyperlink the put up? Please let me know once you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there are not a lot good supply like this.

 76.   backlink rašo:

  Took me time to learn all of the comments, however I really enjoyed the article. It proved to be very useful to me and I’m certain to all of the commenters right here! It’s all the time nice when you cannot solely learn, but additionally engaged! I’m certain you had joy scripting this article. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 77.   buy backlink rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really favored that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories back within the day and calls me a loser. I suppose it’s time I transfer out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 78.   backlink rašo:

  Wonderful information here. This fascinating put up made me smile. Perhaps for those who throw in a couple of footage it would make the entire thing more interesting. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 79.   dich vu seo rašo:

  Please inform me it labored proper? I dont need to sumit it again if i shouldn’t have to! Both the weblog glitced out or i’m an fool, the second possibility doesnt surprise me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 80.   dich vu seo rašo:

  Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world huge internet! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

 81.   Hooked on Phonics rašo:

  I think, that you commit an error. I suggest it to discuss. Write to me in PM, we will communicate.

 82.   seo rašo:

  Nice write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to assist the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world vast internet! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 83.   complete link building rašo:

  I used to be in search of crucial information on this subject. The information was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 84.   complete link building rašo:

  Your weblog is fine. I just wish to comment on the design. Its too loud. Its doing way an excessive amount of and it takes away from what youve received to say –which I feel is basically important. I dont know if you happen to didnt suppose that your phrases could maintain everyones attention, however you had been wrong. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 85.   seo rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, but this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, but might you will have probably put slightly bit extra effort into this subject. Its really interesting, but you dont characterize it well at all, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 86.   buy backlink rašo:

  I’ve been trying to Acquire access to this web site for a while. I used to be utilizing IE then after I tried Firefox, it labored just fine? Just wished to deliver this to your attention. That is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter but,did you make this design yourself,or buy from somewhere? Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 87.   complete link building rašo:

  I was questioning if you need to be a guest poster on my web site? and in change you would embody a link your put up? Please reply while you get an opportunity and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 88.   edu backlinks rašo:

  Great write-up, I am a giant believer in commenting on blogs to help the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide net! (supply roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 89.   filmy erotyczne rašo:

  likelihood, big blog on lardaceous loss. commensurate helped.

 90.   kiem viec rašo:

  Hey cool weblog, just wondering what anti-spam software you use for comments because i get lots on my blog. Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 91.   high pr backlinks rašo:

  Have you ever ever considered including extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply learn through the complete article of yours and it was quite good but since I am extra of a visual learner,I discovered that to be more useful properly let me know how it turns out! I really like what you guys are always up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a nice article thanks for sharing this informative information.. I’ll go to your blog commonly for some latest post. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 92.   edu backlinks rašo:

  Can I make a suggestion? I think youve got something good here. But what if you happen to added a couple links to a page that backs up what youre saying? Or perhaps you could possibly give us something to take a look at, something that might join what youre saying to one thing tangible? Just a suggestion. Anyway, in my language, there will not be much good supply like this.

 93.   kiem viec rašo:

  Have you ever ever thought about adding just a little bit more than simply your ideas? I mean, what you say is important and everything. But its acquired no punch, no pop! Possibly for those who added a pic or two, a video? You may have such a extra powerful blog if you let individuals SEE what youre speaking about instead of just reading it. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 94.   high pr backlinks rašo:

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial thing might be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I am positive that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 95.   edu backlinks rašo:

  Well, that is my very first visit on your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a model new initiative in a group inside the same niche. Your weblog supplied us helpful data to work on. You might have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 96.   high pr backlinks rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the unhealthy grammar, but this weblog is hideous! I imply, I dont want to sound like a know-it-all or anything, however may you’ve probably put slightly bit extra effort into this subject. Its really attention-grabbing, but you dont symbolize it well in any respect, man. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 97.   edu backlinks rašo:

  I was questioning in the event you would be considering changing into a visitor poster on my weblog? and in trade you would put a hyperlink the publish? Please let me know whenever you get an opportunity and I’ll ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 98.   great dane puppies for sale albemarle rašo:

  TY, good post! Precisely the stuff I needed.

 99.   viec lam online rašo:

  I’ve been attempting to Achieve entry to this website for a while. I used to be using IE then when I tried Firefox, it labored simply nice? Just wanted to carry this to your attention. This is actually good blog. I’ve a bunch myself. I really admire your design. I do know that is off matter but,did you make this design your self,or buy from someplace? Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 100.   backlink building rašo:

  I used to be more than happy to find this site.I wanted to thanks for this nice read!! I undoubtedly having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 101.   backlink building rašo:

  Great write-up, I am an enormous believer in commenting on blogs to help the weblog writers know that they’ve added something worthwhile to the world extensive web! (source roblox-cheats.com). Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 102.   viec lam online rašo:

  Have you ever ever thought-about including more videos to your blog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply learn by way of your complete article of yours and it was quite good but since I’m more of a visible learner,I discovered that to be more helpful effectively let me know the way it seems! I love what you guys are all the time up too. Such clever work and reporting! Keep up the nice works guys I’ve added you guys to my blogroll. This is a nice article thanks for sharing this informative information.. I will visit your blog usually for some latest post. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 103.   AF PT Calculator rašo:

  Hi, at the moment I’m searching with my iphone four new layout ideas and so I’ve discovered your web site. Your design is actually simple but also compare it to your posts. I feel I would use it for my 1st draft. Thank you for this idea!

 104.   link building expert rašo:

  I was wondering if you want to be a visitor poster on my web site? and in trade you could embody a link your submit? Please reply once you get an opportunity and I’ll send you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 105.   link building packages rašo:

  Fantastic post! This could support plenty of folks discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly help out. Your cause was spot on and owing to you; I probably will not have to explain all the things to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 106.   Barrymore rašo:

  Thanks as soon yet once more for offering unbelievable content material yet as soon far more. Genuinely a professional-blogger if I’ve viewed one particular.

 107.   viec lam rašo:

  I used to be wondering if you would like to be a guest poster on my web site? and in exchange you possibly can embody a hyperlink your post? Please reply whenever you get a chance and I’ll ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 108.   viec lam rašo:

  I was questioning if you would be desirous about becoming a visitor poster on my blog? and in trade you would put a link the submit? Please let me know whenever you get a chance and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 109.   viec lam rašo:

  I was wondering if you want to be a visitor poster on my web site? and in trade you possibly can include a hyperlink your publish? Please reply whenever you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 110.   accounts receivable financing rašo:

  This was a actually quite superior post. In theory I’d wish to write like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain something done.

 111.   replacement windows charleston sc rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im fairly positive Id have a fair shot. Your weblog is good visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this subject.

 112.   cuisinart coffee maker rašo:

  Hello I extremely liked this article. i literally identified it when I was seeking out particulars regaring coffee makers.

 113.   best coffee maker rašo:

  Thanks for the well-thought post. My wife’s calling me for dinner So I need to run off without reading as much as I’d like. However, I put your blog on my RSS feed so that I can take my time to go through your site.

 114.   grind and brew coffee makers rašo:

  Hey guys this blog’s feedburner posts show up kind of strange on my reader. Is anyone else facing this issue?

 115.   coffee maker ratings rašo:

  Wow, what an article! So many people seem to be fans. I wish my blog was as popular as yours :)

 116.   Zojirushi Coffee Maker rašo:

  Hi guys, if you’re having problems viewing the page, it might not just be your browser. Make sure you clear your cookies and try to reload the page. That might make it work better.

 117.   1 cup coffee maker rašo:

  Thanks for the well-written critique. My friend and I were about to do some research on our own, about this subject. I’m so glad I found your site before we wasted hours in the library! This is a very good explanation.

 118.   Black And Decker Coffee Maker rašo:

  Hi, I’m so glad I found your site! I really don’t like cookie-cutter designs, and some sites give off an amateurish vibe. I want to start a site of my own. But I want it to look pretty. I like your design, where did you get it from?

 119.   clawfoot bathtubs rašo:

  Hello, this blog is just what I’ve been looking for. I need to accomplish some research, and your post has most likely saved me countless hours at the library.

 120.   leather bomber jackets rašo:

  Hi, I’m fascinated in starting a blog to make some money off of. How do you make money from a blog? I’ve heard advertising does not pay very well.

 121.   SEO rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once once more inside the future to examine out your blogposts down the road. Thanks!

 122.   cheap table lamps rašo:

  Hi, I love this post! It is an excellent example of how you can write a good blog post. I have a friend who wants to start a blog and I’m likely to point her your way so that she can pick up a few pointers.

 123.   6 inch high heels rašo:

  Hello I’m glad I discovered your blog. I was in a truly bad mood at work, simply because I have a co-worker who is truly annoying and a hassle to work with. Your post helped me really feel better. Regrettably, now I have to get back to perform and deal with said co-worker.

 124.   green amethyst earrings rašo:

  I think this is a excellent weblog and we ought to do our tad bit to help the writer by performing a bit of social bookmarking. I know that it’s hard to produce a popular weblog, so if you find a weblog you like, do not just examine it - bookmark it.

 125.   dog nail clippers rašo:

  If you would like to get more comments on your blog, I believe it is important to build a sense of community. Participate on other people’s websites and write posts that people prefer to examine.

 126.   full spectrum floor lamps rašo:

  Hello, if you’d like to start a new website it is truly really easy. You can go for free of charge platforms like blogger, but I choose to purchase a domain of my own - it only costs a few dollars, and hosting is cheap as well. That way you get full control of the site.

 127.   butterfly chair covers rašo:

  Hi, I really like your site and I greatly admire the way you get so many comments. I have a blog of my own but I hardly get any feedback. Any suggestions on how I can get a lot more feedback?

 128.   rhinestone hair accessories rašo:

  Hi, excellent website. I really like how you’ve written your post in such a way that encourages feedback. However, I’d like to encourage everybody to maintain the feedback on topic.

 129.   mens wool underwear rašo:

  Hi, I really require to cook dinner now, but I don’t know what to cook. I started browsing the net for recipes and somehow I found your blog! I do like it, but I have to get to my cooking… I’ve bookmarked your site and will arrive back to read more later.

 130.   leathercraft tools rašo:

  Hello, how do you add a blog to your RSS feed? I’m really poor at technology and I just don’t understand it. Would truly appreciate if anybody could assist me.

 131.   studenten girokonto rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put together a excellent weblog space –great graphics, videos, layout. This is unquestionably a must-see blog!

 132.   thermos food jar rašo:

  Hello, good to examine this post by you. I find it really interesting and I really like the way you present your thoughts.

 133.   max walker rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read a lot more from you. I just really feel like you know so significantly and know how to make people listen to what you might have to say. This blog is just also cool to be missed. Wonderful things, genuinely. Please, PLEASE keep it up!

 134.   thermos mug rašo:

  I’m so bored at my job at this time, I need to take a break. I love visiting your blog to go through when I’m bored, but I guess I ought to truly focus on my work.

 135.   baby bath tubs rašo:

  Hello, Your blog’s feed looks kind of strange in my feed reader. Is anyone else having this problem?

 136.   wedding venue rašo:

  Resources this kind of as the 1 you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my private weblog. I am positive my site site visitors will locate that quite beneficial.

 137.   alpha antivirus removal rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt find any information on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible really feel free to let me know, i’m always appear for people to examine out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 138.   movers nyc rašo:

  I must say, as considerably as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from extra than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 139.   Monroe rašo:

  I am so thankful for your time to post this kind of article. It is always informative to someones perspective. Maybe i should have a time to revisit and browse some of your post|blogs. Thumbs up for a great post!

 140.   Injury lawyers act rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is unquestionably worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You undoubtedly put it in perspective for me.

 141.   avocat angers rašo:

  First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 142.   LADY GAGA BORN THIS WAY rašo:

  Between us speaking, I would ask the help for users of this forum.

 143.   Cars rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again within the potential to verify out your blogposts down the road. Thanks!

 144.   buy facebook fans and likes rašo:

  Sick! Just acquired a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t work on my outdated 1.

 145.   Furniture rašo:

  Nice to become browsing your blog again, it continues to be months for me. Well this write-up that i’ve been waited for so lengthy. I need this write-up to total my assignment inside the school, and it has same subject together with your article. Thanks, great share.

 146.   south beach diet recipes rašo:

  Please inform me it labored right? I dont want to sumit it again if i don’t have to! Both the weblog glitced out or i am an idiot, the second possibility doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 147.   south beach diet recipes rašo:

  I was very happy to seek out this site.I wished to thanks for this nice learn!! I definitely enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 148.   south beach diet recipes rašo:

  Nicely, this is my very first visit for your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a model new initiative in a group throughout the same niche. Your weblog provided us helpful data to work on. You’ve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not a lot good supply like this.

 149.   Alta White Review rašo:

  The matchless phrase, is pleasant to me :)

 150.   Aniston rašo:

  I’d like to say that you always offer valid information and I have been an fascinated reader of your site for quite some time. I wanted to say thankyou really for all the good work you do!

 151.   Scarlett rašo:

  This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses. Youve got a design here thats not too flashy, but makes a statement as big as what youre saying. Great job, indeed.

 152.   Zeta-Jones rašo:

  What are you talking about dude? I completely disagree.

 153.   Phuket Hotels rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 154.   link wheel rašo:

  Took me time to read all the feedback, but I really enjoyed the article. It proved to be very useful to me and I am certain to all the commenters here! It is all the time nice when you cannot solely be told, but in addition engaged! I am positive you had joy writing this article. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 155.   linkwheel rašo:

  I was wondering should you can be fascinated about changing into a guest poster on my weblog? and in trade you could possibly put a link the submit? Please let me know once you get a chance and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there should not a lot good source like this.

 156.   link building services rašo:

  Howdy, i read your blog often and that i own a similar one and i was just wondering if you happen to get a number of spam feedback? If that’s the case how do you stop it, any plugin or something you can advise? I get so much lately it is driving me mad so any assistance could be very a lot appreciated. Anyway, in my language, there should not a lot good source like this.

 157.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I’ve been attempting to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then after I tried Firefox, it worked simply advantageous? Just needed to carry this to your attention. This is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I do know this is off subject but,did you make this design yourself,or purchase from someplace? Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 158.   mininet rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve bought one thing good here. However what in case you added a couple links to a web page that backs up what youre saying? Or maybe you possibly can give us one thing to look at, something that may connect what youre saying to something tangible? Just a suggestion. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 159.   cabbage soup diet rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really favored that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He all the time tells me loopy stories again within the day and calls me a loser. I assume it is time I move out of my mother and father’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 160.   Luigi Fulk rašo:

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 161.   poker rašo:

  poker strategy

 162.   link building packages rašo:

  Wonderful learn, I just handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 163.   sim so dep rašo:

  I used to be wondering in the event you can be concerned with turning into a visitor poster on my weblog? and in exchange you possibly can put a link the put up? Please let me know when you get an opportunity and I’ll send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 164.   ShowTv canli izle rašo:

  my God, i thought you were going to chip in with some decisive insght at the end there, not leave it with ‘we leave it to you to decide’.

 165.   Tyson F. Gautreaux rašo:

  Hello! You some kind of professional? Great post. Can you tell me how to follow your blog?

 166.   edu backlinks rašo:

  Thanks for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to do a little analysis about that. We got a superb e book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m very glad to see such data which I used to be searching for an extended time.This made very glad! Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 167.   Tyson F. Gautreaux rašo:

  Great post, you have pointed out some good points , I too believe this s a very wonderful website.

 168.   Travel & Leisure rašo:

  comments Element New RSS tutorial on This module provides RSS feeds for comments. This is useful for allowing readers to subscribe to comments for a blog post, article, …

 169.   is wealthy affiliate university a scam rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish extra. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just too important to become missed. Youve received so very much to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 170.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 171.   utorrent rašo:

  I would like to thank you for the efforts you might have made in writing this write-up. I am hoping the exact same best work from you inside the future as well. In fact your inventive writing skills has inspired me to begin my own BlogEngine weblog now.

 172.   sck was here rašo:

  http://sckwashere.com

 173.   divorce caberra rašo:

  Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im really interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, 1 of the most effective that Ive seen. This blog certainly has some information and facts on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 174.   compensation lawyers rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, one of the very best that Ive seen. This blog definitely has some info on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 175.   laser hair removal melbourne rašo:

  First of all, allow my family appreciate a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 176.   SEO Melbourne rašo:

  I believed it was going to become some dull previous post, however it really compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this page on my blog. I’m sure my website visitors will locate that quite helpful.

 177.   mazda service melbourne rašo:

  This was a really pretty very good post. In theory I’d wish to publish like this also - getting time and actual effort to make a fantastic piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain one thing done.

 178.   migration agents melbourne rašo:

  I believed it was going to be some dull previous submit, but it definitely compensated for my time. I’ll publish a link to this web page on my blog. I’m certain my site visitors will locate that pretty helpful.

 179.   guest speakers rašo:

  Good to be going to your weblog once more, it continues to be months for me. Nicely this article that i’ve been waited for so lengthy. I want this post to total my assignment in the school, and it has same topic together with your write-up. Thanks, wonderful share.

 180.   dating a christian rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how very much you can take away from one thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a terrific weblog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 181.   debt collection rašo:

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a great book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your info. I’m very glad to see these information which I was searching for a long time.

 182.   australia immigration rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 183.   lotto rašo:

  Thank you for an additional excellent article. Exactly where else could anybody get that kind of information and facts in this kind of a perfect way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 184.   check spelling rašo:

  Resources these as the 1 you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my personal weblog. I am sure my site website visitors will come across that quite useful.

 185.   xvideos rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and enjoy learning extra on this subject. If achievable, as you acquire expertise, would you mind updating your blog with far more details? It is very useful for me.

 186.   watch true blood online rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the write-up. It proved to become Incredibly useful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this write-up.

 187.   bernard linney rašo:

  This was a truly really excellent publish. In theory I’d prefer to publish like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a thing done.

 188.   Werbeartikel Werbemittel rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is undoubtedly worth a read if anybody comes throughout it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You undoubtedly put it in perspective for me.

 189.   maternity health insurance florida rašo:

  Dude, please tell me that youre going to write far more. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just too important to become missed. Youve obtained so substantially to say, these knowledge about this topic it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 190.   google seo consultant india rašo:

  Dude, please tell me that youre going to write far more. I notice you havent written an additional blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just too important to become missed. Youve got so much to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 191.   Home Reports Scotland rašo:

  I must say, as much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp around the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so much. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 192.   SEO rašo:

  Establishing efficient one-way links is all concerning receiving folks interested. Feel of real-life experiences or info regarding a particular person or product. Be a aspect of a organization team dialogue and share what you realize. It should suggest you can have quite crucial interaction thus getting links for your personal links.

 193.   ab workout rašo:

  I’m happy I found this weblog, I couldnt find out any information on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, i’m always appear for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 194.   facebook ads coupon codes rašo:

  I must say, as substantially as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your very own thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 195.   remedios caseros para la piel rašo:

  I must say, as much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp to the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so substantially. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 196.   family lawyers canberra rašo:

  Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the post. It proved to become Very helpful to me and I’m positive to all the commenters here It’s always good when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this write-up.

 197.   how to remove body hair rašo:

  Thank you for that smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We acquired a very good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m incredibly glad to see these information and facts which I was searching for a lengthy time.

 198.   millionaire secrets revealed bonus rašo:

  Dude, please tell me that youre going to create extra. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just also important to become missed. Youve obtained so significantly to say, this kind of knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 199.   main street marketing machines 2 fusion bonus rašo:

  Thank you for another good article. Exactly where else could anyone get that type of details in such a ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am around the appear for these information and facts.

 200.   main street marketing machines 2 fusion rašo:

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a great book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your info. I am pretty glad to see such data which I was searching for a long time.

 201.   the fat burning furnace scam rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how considerably you can take away from a thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put with each other a good weblog space –great graphics, videos, layout. This is unquestionably a must-see weblog!

 202.   Fatburner Ephedrine Stacker rašo:

  Hello there! I found this blog on Bing and truly appreciate that. Uphold that great business! Ephedrin HCL

 203.   проститутки Киева rašo:

  проститутки Киева

 204.   Renmark lawyers rašo:

  This was a truly very excellent post. In theory I’d prefer to publish like this also - getting time and actual effort to make a great piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain some thing done.

 205.   best casino bonus rašo:

  I thought it was heading to be some dull previous publish, however it seriously compensated for my time. I will publish a website link to this page on my blog. I’m sure my website visitors will uncover that really useful.

 206.   fat burning furnace review rašo:

  I admire the valuable info you provide inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children verify up right here frequently. I am very certain they’ll learn lots of new things here than anyone else!

 207.   colorado insurance medical rašo:

  Good to become visiting your blog once more, it has been months for me. Nicely this post that i’ve been waited for so lengthy. I need this article to total my assignment in the school, and it has same subject together with your write-up. Thanks, wonderful share.

 208.   family lawyers albury rašo:

  I think youve produced some really interesting points. Not as well many people would really think about this the way you just did. Im genuinely impressed that theres so much about this topic thats been uncovered and you did it so well, with so a lot class. Excellent 1 you, man! Really fantastic things here.

 209.   car accident lawyers sydney rašo:

  First of all, allow my family enjoy a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personalized are living members

 210.   tattoo removal melbourne rašo:

  Good job right here. I truly enjoyed what you had to say. Keep heading because you absolutely bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 211.   newtown real estate rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and like studying much more on this subject. If possible, as you gain knowledge, would you mind updating your weblog with additional facts? It’s extremely useful for me.

 212.   workers compensation lawyers rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to become Really useful to me and I’m sure to all the commenters right here It is always great when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this post.

 213.   computer training rašo:

  Resources this kind of as the one you mentioned right here will be incredibly useful to myself! I will publish a hyperlink to this web page on my particular blog. I’m certain my site guests will locate that fairly beneficial.

 214.   seo melbourne rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once once more within the potential to examine out your blogposts down the road. Thanks!

 215.   anti wrinkle injections rašo:

  Thank you for the smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a very good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your facts. I am extremely glad to see this kind of data which I was searching for a lengthy time.

 216.   computer training gold coast rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my individual are living members

 217.   Alisha Bilello rašo:

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 218.   global information network rašo:

  Wonderful learn, I simply passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he really bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 219.   Derick Loia rašo:

  First Of All, let me commend your clearness on this subject. I am not an expert on this topic, but after registering your article, my understanding has developed well. Please permit me to take hold of your rss feed to stay in touch with any potential updates. Solid job and will pass it on to supporters and my online readers.

 220.   Marcelo Whitelightnin rašo:

  Bravo, seems to me, is a brilliant phrase

 221.   cabbage soup diet rašo:

  Hi, i read your blog sometimes and that i personal the same one and i was just questioning if you happen to get a whole lot of spam feedback? If that’s the case how do you forestall it, any plugin or anything you can advocate? I’m getting so much these days it’s driving me mad so any assist is very much appreciated. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 222.   Dawne Rehlander rašo:

  Your internet site came up in my search and I’m prompted by what you have composed on this issue. I am presently extending my search and thus cannot contribute further, still, I’ve bookmarked your web site and will be returning to keep up with any succeeding updates. Just Now love it and gives thanks for admitting my comment.

 223.   raw food recipe rašo:

  I’ve been trying to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then when I tried Firefox, it labored just high-quality? Just wished to bring this to your attention. This is really good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know this is off subject however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 224.   Headline News rašo:

  What’s The Best Legitimate Way To Make Money Online Working From Home ?: I’m not interested in online MLM or netwo

 225.   tech deck tricks list rašo:

  Howdy there, are you having problems with the web hosting? I had to refresh the page about million times to be able to get the web page to load

 226.   rpg browser games rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 227.   UK Dating Websites rašo:

  I’m often excited to visit this blog in the evenings.Please keep on churning out the content. It’s extremely entertaining.

 228.   halloween contacts rašo:

  sounds like gamblinglegal in most states

 229.   katalog stron rašo:

  It is perfect time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I have read this put up and if I may just I want to recommend you few attention-grabbing things or tips.

 230.   benign prostatic hyperplasia rašo:

  Your website is most likely the most informative blogs within this industry. Nearly every blog post that you choose to come up with is gold. Your way of writing is rich, exhilarating,and very engaging.

 231.   The new mam rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 232.   Shera Ifeanyi rašo:

  Absolutely with you it agree. Idea good, it agree with you.

 233.   Jasmin Cianci rašo:

  Wow! what an idea ! What a concept ! Beautiful .. Amazing … :)

 234.   Hollywood Bodies rašo:

  You are my inspiration , I possess few blogs and often run out from to post : (. I conceive this internet site contains some really wonderful information for everyone : D.

 235.   ldem rašo:

  I’m not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 236.   Audioline Baby Care V100 rašo:

  Thank you for sharing with us, I believe this website really stands out : D.

 237.   water filters rašo:

  I’ve recently been browsing for exactly these details. Although I was intending to find this article I’m really impressed that your particular experience was so easy to find and how it properly compared to my own experience.

 238.   Emily Lamoree rašo:

  I just couldn’t depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 239.   Bambi Noack rašo:

  I’d have to see eye to eye with you on this. Which is not something I typically do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 240.   hairdo rašo:

  hairdo by jessica simpson

 241.   Agueda Tait rašo:

  Wow! Thank you. I always wanted to write in my site something like that. Can I take part of your post to my blog?

 242.   bluetooth headphones rašo:

  I used to be very pleased to seek out this web-site.I wished to thanks on your time for this glorious learn!! I definitely having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 243.   weight loss colon cleanse rašo:

  At present, several health issues come up such as abdominal pain, constipation, and lack of energy are commonly associated with an unhealthy colon. This is predominantly because of our bad diet plans which induce waste products to accumulate within the digestive tract resulting in specific medical ailments to happen. If you’d like to do away with these the natural and safe method, then try colon cleansing at home, proven and tested efficient.

 244.   hgh side effects rašo:

  Human growth hormone supplements possess many advantages to provide especially to people who are by now past the age of 30. Human growth hormone supplements have been verified effective in coping with particular situations associated with aging and does not cause as much unwanted effects compared to other kinds of Hgh products. Furthermore, supplements are efficient, risk-free as well as cost-effective unlike Human growth hormone injections.

 245.   pmyo rašo:

  Thank you for your whole effort on this website. Gloria take interest in going through research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i notice all about the lively form you give reliable information on this web site and in addition foster participation from other ones on this article so our favorite simple princess is in fact becoming educated a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You’re carrying out a good job.

 246.   Asian Tiger Mosquito rašo:

  “Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!”

 247.   bar supplies rašo:

  hello!,I like your writing so a lot! proportion we be in contact more about your post on AOL? I need an expert on this house to solve my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to see you.

 248.   Discount Burberry handbags rašo:

  These kind of post are always inspiring and I prefer to read quality content so I happy to find many good point here in the post, writing is simply great, thank you for the post

 249.   tito ortiz hacked rašo:

  Nine times out of Ten I will guess this site is powered by Blogengine. Mostly because there are a lot of not really related comments people posted. You do run a wonderful website, but I strongly recommend to call the cleaner here because there is a lot of sp** posts here Well, till you get this done bye =)

 250.   flirting with women rašo:

  Hey. I wanted to ask some thing…is this a wordpress weblog as we are thinking about moving over to WP. Moreover did you make this design on your own? Cheers.

 251.   buy youtube views rašo:

  Thanks , I have just been searching for info approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, are you positive concerning the source?

 252.   Spanish Lottery rašo:

  It is actually a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 253.   womens pajamas rašo:

  Very educational post Anticipating for much more content articles upon your site

 254.   Annabel Fasheh rašo:

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 255.   national lottery rašo:

  I’ve recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 256.   free wedding website rašo:

  It’s truly a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 257.   seo services rašo:

  I really like this article.

 258.   real estate signs rašo:

  I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design. As well as the content. You are an expert in this topic!

 259.   stewardship and you rašo:

  Excellent weblog right here! Additionally your site so much up very fast! What host are you using? Can I get your associate link on your host? I desire my websiteto load up as fast as yours. Thanks!

 260.   Dion Saller rašo:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 261.   bad credit student loans rašo:

  whoah this weblog is excellent i love reading your posts. Stay up the good work! You recognize, lots of persons are hunting around for this information, you can help them greatly.

 262.   Buy one get one free coupons rašo:

  Keep up good work,nice article.

 263.   File Sharing rašo:

  i heard that duttlin1@msu.edu was gay

 264.   xixxi rašo:

  hey there and thank you for your information. I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.. xixxi

 265.   sales training brisbane rašo:

  Hi my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I would like to look more posts like this.

 266.   Cuc Figgs rašo:

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a lot!

 267.   surveys rašo:

  I do trust all of the ideas you have presented to your post. They are very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very short for novices. May you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 268.   free auction sites rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 269.   przewóz osób rašo:

  Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this internet site is rattling user genial ! .

 270.   Horacio Williver rašo:

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 271.   Fletcher Denardis rašo:

  Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all significant infos. I would like to see more posts like this .

 272.   durham townhomes for sale rašo:

  What do you think the unbeatens will be after sunday? I am pretty sure it will be the bears.

 273.   Elisha Gragg rašo:

  Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your excellent writing because of this problem.

 274.   napoje izotoniczne rašo:

  I like this website very much, Its a real nice spot to read and obtain info .

 275.   ukraine escort rašo:

  Hi, Your blog looks wonderful, I can tell how much time you have put into it. If you get a chance you should visit my website as well. I hope you have a nice day!

 276.   Jamison Blanford rašo:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 277.   spodnie męskie rašo:

  I don’t normally comment but I gotta state appreciate it for the post on this one : D.

 278.   Tyler Has rašo:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 279.   fundamenty rašo:

  F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 280.   Firmy rašo:

  You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 281.   firma rašo:

  I am only writing to make you be aware of of the nice encounter my cousin’s child had using your webblog. She mastered lots of things, which include how it is like to have an incredible giving style to get other people without hassle learn about some tortuous matters. You really exceeded our expected results. I appreciate you for providing these insightful, trusted, informative and also cool tips on the topic to Emily.

 282.   ecorin s c rašo:

  Thank you, I have recently been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 283.   lech trade company rašo:

  I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 284.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  This website is my intake , really fantastic layout and perfect articles .

 285.   parapety Stargard Szczeciński rašo:

  I together with my friends came examining the best tricks on your web page then instantly came up with a terrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those techniques. Those ladies had been for that reason joyful to read through them and have now truly been making the most of these things. Thanks for getting simply accommodating and for making a choice on such beneficial useful guides millions of individuals are really needing to understand about. My sincere regret for not saying thanks to earlier.

 286.   Bmx Allegro rašo:

  Hello. Great job. I did not anticipate this. This is a great story. Thanks!

 287.   myślistwo rašo:

  great points altogether, you just gained a brand new reader. What would you suggest about your post that you made a few days ago? Any positive?

 288.   Mack Hally rašo:

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 289.   Julius Parada rašo:

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 290.   instalacje Opole rašo:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 291.   Chi Madre rašo:

  What i do not realize is actually how you are not actually much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 292.   Kareem Deedrick rašo:

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 293.   www rašo:

  I would like to express some thanks to you for rescuing me from this condition. Just after surfing through the world-wide-web and getting principles which were not pleasant, I figured my entire life was gone. Living devoid of the answers to the issues you have solved by means of your post is a critical case, as well as those which could have negatively damaged my entire career if I had not noticed your web blog. Your own training and kindness in dealing with every item was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a subject like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks for your time so much for this impressive and results-oriented guide. I won’t hesitate to endorse the blog to anybody who would like guidelines on this situation.

 294.   Timmy Hairster rašo:

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 295.   Corrieri279@gmail.com rašo:

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this website and give it a glance on a constant basis.

 296.   http://www.bostonherald.com/blogs/lifestyle/green_world/?p=159 rašo:

  Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 297.   breast enlargement rašo:

  Great page.

 298.   Minh Devery rašo:

  Great work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 299.   Marcelino Baumgart rašo:

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 300.   Sparkle Gerveler rašo:

  I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 301.   Evangelina Huether rašo:

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 302.   Vida Knouff rašo:

  I enjoy you because of each of your labor on this web site. Kate really likes setting aside time for investigation and it’s easy to see why. My spouse and i notice all relating to the compelling manner you convey functional things through the website and therefore attract response from website visitors on this point and my girl has always been studying so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one doing a brilliant job.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.