BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pilstuko skatinimo planas suveikė

Šiandien teko dalyvauti Policijos veiklos pusmečio rezultatų pristatyme. Vienas labai tikėtas dalykas visgi pribloškia savo mastu: visų su legalios alkoholio prekybos tvarkos pažeidimų (padirbti gėrimai ir t.t.) sumažėjo keliolika ar keliadešimt procentų, tačiau kelias ar keliasešimt kartų išaugo atvejų, kai pažeidimai susiję su nelegaliu alkoholiu. Pavyzdžiui, nelegalaus spirito iš apyvartos išimta septyniasdešimt dviem kartais (!!!) daugiau nei pernai per pirmąjį pusmetį. Nelegalios naminės degtinės išaiškinta per tris kartus daugiau. Nelegalios naminės laikymas, gabenimas, vartojimas (pagal perimtus alkoholio kiekius) išaugo irgi beveik dvigubai.

Aišku, gal tai susiję su policijos darbu. Aišku, kad tai tik vienas rodiklis. Tačiau akivaizdu, kad alkoholio kontrolės politika duoda savo vaisius: daugiau slapstymosi, daugiau kontrabandos, daugiau nelegalių gėrimų, mažiau surenkamų mokesčių. Po to seks ir kitos pasekmės: daugiau prisigėrimo kultūros ir mažiau alkoholio vartojimo kultūros, stipresnis organizuotas nusikalstamumas, daugiau teisinio nihilizmo.

Vyriausybės planuose buvo metams pasibaigus įsivertinti, ar pasiteisins akcizų dyzelinui sumažinimo „eksperimentas”. Tačiau jau šiandien aišku kita - Vyriausybė turės įvertinti naktinio alkoholio akcizų padidinimo „sėkmę”.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (230) | “Pilstuko skatinimo planas suveikė”

 1.   WU rašo:

  Remigijau, suprantu, kad dauguma vyriausybės narių (kaip ir Seimo) yra teisiniai nuliai, bet ar bandėte paaiškinti jiems, kad draudimas yra atgyvenusi ir neefektyvi teisinė priemonė. Nejaugi dar nesugebama pasimokyti iš tų pačių klaidų? Iš karto buvo aišku, kad uždraudimas prekiauti alkoholiu tam tikru paros metu neduos nieko naudingo. Ekonominės logikos taip pat nerasta. Kaip galima verkti, kad nesurenkami akzicai, kai stipriai mažinamos galimybės juos surinkti. Toks jausmas, kad dabartinė valdančioji dauguma sugeba valdyti trimis priemonėms:
  1) išlaidų mažinimu (tiesa, dar klausimas ar moka šia naudotis);
  2) mokesčių didinimu;
  3) draudimais.
  Nejaugi, tik tiek galima išspausti iš iš teisinių-ekonominių gebėjimų?

 2.   gaga rašo:

  Demagogija, o ne įrašas. Tamsta galėtų bent vieną psichologijos ir sociologijos darbą šiuo klausimu pastudijot, prieš aiškiariagiškai piešdamas prasigėrusios tautos ateitį. Policininkus, beje, tie patys alkoholio gamintojai paskatina (materialiai) geriau dirbti darbą su “nelegalais”, nes dabar kiekvienas butelis svarbus. Žodžiu, prielaidos iš esmės neteisingos. O gaila, nekvailas žmogus atrodėt. O gal protingas, tik per daug su lobistais bendtraujat.

 3.   sizifas rašo:

  Visu pirma tai noriu pastebet kad gaga kazka cia nei i tvora, nei i mieta drebtelejo. Na o ad rem tai, vertinant ar uzdraudimas nakti prekiauti alkoholiu atnese daugiau naudos ar zalos, reikia atsakyti dar ir i klausima kokie yra pokyciai su kriminogenine padetimi tamsiu paros metu bei kokia eismo ivykiu, kuriuos sukele neblaivus vairuotojai ar tie patys pestieji, statistika tamsiu paros metu. Be to, klausimas ir kas pasikeite policijos veikloje, galbut tai ir nuleme tiek daug konfiskuoto nelegalaus alkoholio? O siaip del dyzelino, tai galima pasakyt, kad sitas dalykas gali ir nesuveikti, nes ekonomikos veiksniai kartais gali buti sunkokai apibreziami ir siuo atveju, akcizo sumazinimas dyzelinui gali neduoti jokiu apciuopiamu rezultatu del visos likusios valstybes ekonomines politikos. Miniai patoso nesukels viena iskelta ranka ir vienas suksnis tarp simtu skeptiskai nusiteikusiu balsu. Ji pajudes tik tada, kai visi isvien bus nusiteike pozityviai. Taip ir su musu ekonomika

 4.   anarchistas rašo:

  Arba žmonės yra valstybės nuosavybė, arba ne.

  Jeigu yra, valdžios ekspertams leidžiama kištis į jų asmeninį gyvenimą. Pavyzdžiui reikalauti, kad automobiliuose visuomet būtų prisisegę saugos diržus, nustatyti, ar leidžiama vieni kitiems teikti lytines paslaugas, ir kokie veiksmai tokių paslaugų teikimu laikomi, kokius narkotikus vartoti legalu ir kokiu metu leidžiama tai daryti, ką galima rodyti per televiziją, ko ne, o ką privaloma.

  Kai kurių įsikišimų naudą beveik galima įrodyti - štai, pavyzdžiui, pagerėjo alkoholinių psichozių statistika. Galima dar ką nors uždrausti, gal dar kokia statistika pagerės.

  Problema tame, kad visuotinis gyvenimo kokybės pablogėjimas dėl kiekvieno laisvės spręsti savarankiškai pakeitimo bet kokiu suvaržymu statistiškai nematuojamas.

  Pavyzdžiui neturima paprasto ir kiekvienam žmogui suprantamo būdo įvertinti, kokio dydžio yra kolektyvizmo išsikerojimo žala.

  Panašu, kad kai kurių “lyderių” savikliova spręsti už visus žmones mažai ką erzina.

 5.   Rūta rašo:

  Sutinku, jog draudimas yra kraštutinė priemonė, bet mūsų visuomenė atsiprašant necivilizuota ir nebrandi.Kur chaosas, ten reikia stiprios rankos. Išaugęs pažeidimų skaičius liudija apie negeroves, tačiau dabar verta padirbėti policijai ir suvaldyti šį procesą. Tai ilgalaikė perspektyva ir kompleksinis darbas.
  Pacituosiu Verygą “Kalbant apie nelegalią prekybą tenka apgailestauti, kad Seimo nariai nesiūlo būdų, kaip efektyvinti nelegalios prekybos kontrolę (ne tik alkoholio, bet ir tabako, degalų ir kt.), o siekia padidinti legalaus alkoholio prieinamumą, taip skatina alkoholio vartojimą ir prieštarauja valstybės strateginėms programoms. Norisi paklausti pačių LLRI ekspertų: ar tik ne jų pačių nuolatinis priminimas visuomenei, kad nelegali prekyba gana palankiai vertinama visuomenėje ir leidžia juodosios rinkos dalyviams jaustis saugiai, o patiems vartotojams nuolat primena nelegalių prekių įsigijimo alternatyvą? Kodėl LLRI ekspertai nesivargina paaiškinti visuomenei pliusų, kurie atsiranda sumažinus išlaidas tabakui ir alkoholiui”
  A, Remigijau?

 6.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gagai ir Rūtai:

  suprantu, kad skaičiai nebūtinai rodo tikslą ir visą tiesą. Bet argi jie nepriverčia susimąstyti?..

  O dėl to kad mažiau gerti būtų naudinga - sutikime, kad situacija įvairi. Daug alkoholio vartotojų jo vartoja aiškiai per daug ir žalingumu neabejoju. Kita vertus, kartais savo močiutę norisi įtikinti, kad kai jai sumažėja spaudimas, geriau trisdešimt gramų brendžio išgertų, o ne vaistų. Esu įsitikinęs, akd dauguma normalių žmonių (kuriuos, beveik visi kovotojai už “geresnį” pasaulį, aišku, užmiršta) alkoholio vartoja nei per daug, nei per mažai.

  Ir galiausiai - dėl ko ir rašiau šį blogo įrašą - negi mes tikrai siekdami geresnio pasaulio turime užmiršti, kad žmogus nėra nei valstybės nuosavybė, nei toks primityvus, kurį reiktų tik valdyti ir nukreipinėti kažkokia linkme.

 7.   just rašo:

  Yra ir kitokia statistika: “Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje užregistruota 24,2% mažiau eismo įvykių nei tuo pačiu metu pernai. Mažiau žmonių žuvo ar buvo sužeista”.
  Jei neklystu sumažėjo ir alkoholio psichozės atvejų. Taip kad nėra viskas taip prastai. O išaiškintų pažeidimų skaičių irgi galima vertinti ir iš pagerėjusios kontrolės pusės. Gal iš baudų surinksim daugiau nei būtume gavę akcizo? :)

 8.   Rūta rašo:

  p. Remigijau, Jūsų minima močiutė tikrai ne tas asmuo, kuris po 22 valandos bėgtų į parduotuvę pirkti brendžio:)

 9.   20023003x79 rašo:

  Alkoholiniu psichoziu sumazejo. Sumazejo. Faktas. just teigia, kad eismo ivykiu sumazejo. Specialistai tvirtina, jog draudimai veiksmingi.
  Kada gi politikai nustos uzsiimti demagogija (palyginimui - “reklama neskatina vartojimo”, irgi geniali demagogija)?

  P.S. Kai paprastas zmogelis piktinasi siuo draudimu, hm, galvoju apie priklausomybe (nes kas gi trukdo nusipirkti “tiek, kiek reikia” iki 22 val.?). Man atrodo, vien tik gyvenimas Lietuvoje itraukia i rizikos grupe, tokia pas mus vartojimo kultura. Kai politikas ignoruoja faktus, darosi idomu :)

 10.   20023003x79 rašo:

  Ir klausimas gerb. Remigijui:

  “Ir galiausiai - dėl ko ir rašiau šį blogo įrašą - negi mes tikrai siekdami geresnio pasaulio turime užmiršti, kad žmogus nėra nei valstybės nuosavybė, nei toks primityvus, kurį reiktų tik valdyti ir nukreipinėti kažkokia linkme.”
  Atleiskit, o jus uz narkotiku legalizavima? Zmogus nera toks primityvus, nei valstybes nuosavybe, turime pavyzdi - Olandija, kazkaip sekant jusu minti, butu logiska, jei butumet uz :)

 11.   gaga rašo:

  Visiškai pritariu Rūtai. Vadovaujantis Šimašiaus logika, dabar, pavyzdžiui, reikėtų leisti laisvai vogti, plėšti, nemokėti mokesčių ir taip toliau. Kadangi tai būtų legalu, kriminalinė statiska ženkliai pagerėtų. Obvious as it is.

 12.   anarchistas rašo:

  Komentatoriui 20023003×79:

  Kiek žinau, alkoholis nėra mažiausiai kenksmingas narkotikas, ir bene vienintelis narkotikas, skatinantis impulsyvų agresyvumą. Bet patogus tuo, kad užima daug vietos, todėl lengviau už kitus suskaičiuojamas ir apmokestinamas.

  Tai nebūtų nuostabu, jeigu “už narkotikų legalizavimą” libertaras Remigijus pasisakytų. Ar bent susilaikytų nuo priešingos pozicijos deklaravimo, kol dar ministras.

 13.   lurker rašo:

  Anarchistui
  Jei kiekvieno laisvės spręsti savarankiškai pakeitimo bet kokiu suvaržymu įtaka visuotiniam gyvenimo kokybės pakitimui yra statistiškai nematuojama, tai iš kur žinai, kad nuo suvaržymų gyvenimo kokybė blogėja :p

 14.   anarchistas rašo:

  Laisvės suvaržymo pavyzdys yra kalėjimas. Absoliučiai daugumai ten esančių - esminis gyvenimo kokybės pablogėjimas. Kažkaip galima tai suvokti be statistinių duomenų.

 15.   kostia rašo:

  as gyvenu nedideliame miestelyje, ir galiu drasiai sakyti, kad daugiau pilstuko policja ” isima ” ne todel kad geriau dirba, o todel, kad jo papraciausia atsirado daugiau. Pabrangus alkoholiui, pilstuka pradejo gerti net tie, kurie anksciau gerdavo valstybine, tas pats yra ir su cigaretemis - jas parduotuvese perka labai nedaug kas.

  puse litro ” pilstuko ” taske kainuoja 6 litai. Zmones geria ir mirsta labai jauni. Apylinkeje yra kaimu, kur liko vieni pensinikai vyrai - visi jaunesni krito nuo pilstuko.

  naktinis draudimas bent mano kaimelyje nieko nedave - tame paciame taske galima nusipirkiti degtines. bet kontrabandines. Zodziu ta akcizu ir draudimu politka visiskai nepasiteisino.

 16.   to kostia rašo:

  kostie, atvirksciai pasigeisino:) tegu nuodijasi greiciau - is ju naudos valstybei kaip is ozio pieno. Dirbt nedirba, genofondas prastas, tai jau buvo nebuvo… Ne del alkoholiku istatymai daromi, o vardan tu, kurie dar turi sansa jais netapti.

 17.   lurker rašo:

  Dėdė Merfis sako. kad dydis keliantis mažiausia abejonių, dažniausia būna klaidų šaltiniu. Prisimink O’Henri personažą valkatą, kuris bet kokia kaina stengėsi pakliūti į kalėjimą, kad galėtų išgyventi žiemą. Taip, kad pavyzdys niekam tikęs. Tuo labiau, kad kalbame apie suvaržymą, o ne visišką laisvės atėmimą.

 18.   20023003x79 rašo:

  Anarchiste, va cia ir slypi idomumas. Jei cia liberalo pozicija - valio, tuomet butu logiska pasisakyti ir uz narkotiku legalizavima (beje, grazus alkoholio apibrezimas).
  O jei tik demagogija, sutampanti su priklausomybe serganciu zmoniu nuomone ir pelno siekianciu kompaniju tikslais (beje, labai neetiska vadinti ligonius nenormaliais “Esu įsitikinęs, akd dauguma normalių žmonių (kuriuos, beveik visi kovotojai už “geresnį” pasaulį, aišku, užmiršta) alkoholio vartoja nei per daug, nei per mažai.”)?
  Beje, kostia “uzkabino” ir kita gera klausima - cigaretes. Te jei jau “sant george” kontrabanda tapo legendine, te gal ir ten kazka reikia daryti?
  Jau nekalbant apie prostitucija.

 19.   kostia rašo:

  to kostia rašo:

  2009-07-30 22:13
  - ne vienas is tu zmoniu negime alkoholiku. Dirbt sie zmones dirbo, augino gyvuliukus, dirbo ukiuose, lentpjovese. Tik nuo pilstuke esanciu fenoliu ( kuriu nera valstybineje degtineje) zmones negali ” atsipachmielinti “, todel geria kelis menesius ir eiles.

  draudimais, baudomis ar bausmemis dar niekam nepavyko nugaleti nei alkoholizmo, nei narkomanijos. Reikia siom visuomenes ligom ismusti fundamenta, o ne ji stiprinti, ka dabar daro musu Valstybe.

 20.   anarchistas rašo:

  Lurkeriui:

  “Dėdulė Merfis” gali būti ir teisus, bet meninis O’Henrio personažas šiuo atveju gal nėra patvirtinantis argumentas.

  Kitas dalykas - jeigu “dydis keliantis mažiausia abejonių” yra ne statistinis, o loginis (taip/ne, vienas/nulis, gerai/blogai) ir vistiek yra pagrindiniu klaidų šaltiniu, verta klausti, ar kartais nesame tapę “Alisa stebuklų šalyje” personažais.

 21.   to kostia rašo:

  kostia, nematau su tamsta gincytis - is posto aiskiai matyti, kad esi skaites vienos rusies beletristika is serijos “kaip blogai yra draudimai”. O tu paskaityk rimtesnes studijas, pagristas mokslines tyrimais, kurios butent draudimus ir ribojimus ivardija kaip efektyviausias priemones priklausomybems suvaldyti. Aisku, kad jie alkoholikais negime. Jie tokias tapo. Ir pradejo jie ne nuo pilstuko, o nuo alaus ar sidro dar iki pilnametystes, kada priklausomybe alkoholiui prilimpa greicaiusiai. Isisamonink, zalias tu zmogau, kad istatymai skirti paaugliu alkoholizmui mazinti, nuo kurio ir prasideda keliu menesiu pachmelinimaisi. O ne tam, kad chronius kiaura para galetu isigyti legalios degtines. Chroniu jau nieks nebeisgelbes - juos tik grabo lenta istiesins. Yra kruva saliu - iskaitant ir JAV (o ypac kaikurias valstijas), kur alkoholio prekyba ribojama simta kartu labiau nei lietuvoje. Ir kazkaip nieko, gyvena.

 22.   lurker rašo:

  Anarchiste, sofizmų, kaip argumentų nepriimu. Dvejetainę logiką (taip/ne, 1/0) sugretini su logine sistema (gerai/ blogai). Būtent loginės sistemos turi tą savybę, kad gali atsidurti neapibrėžtoje būsenoje. Beje, elektronikoje to galima išvengti tik draudžiant tam tikras signalų kombinacijas.
  Kitą vertus, tu puikiai supranti, kad norėjau pasakyti, jog bet koks ribojimas toli gražu nevisada reiškia kokybės blogėjimą, kaip nebūtinai turėtų ir gerinti ją. Neprotinga dalykus, kurių veikimas priklauso nuo aplinkybių, versti dogmomis.
  O Alisos personažai tik iš pirmo žvilgsnio keisti. Juos kūrė matematikas ir stebuklų šalyje karaliauja geležinė logika.

 23.   bang rašo:

  Įvairūs kvaili ribojimai įsigyti alkoholį mane įžedžia asmeniškai. Kaip pilnametį, neapriboto veiksnumo pilietį. Tačiau kažkokioj radio laidoj traumatologas ar kt. gydytojas pasakojo, kaip per rugsėjo 1 d. kai buvo draudimas prekiauti alkoholiu, atvežė viso labo porą kruvinų girtų nepilnamečių per parą, o kai draudimo nebuvo - tų nepilnamečių atveždavo po ~70-80ą. Efektas sunkiai įtikimas, bet kam gydytojui, sakau, meluoti. Reiktų ribojimų efektyvumo analizės ir rasti aukso vidurį.

 24.   anarchistas rašo:

  Lurkeriui (darosi gana įdomu): “Būtent loginės sistemos turi tą savybę, kad gali atsidurti neapibrėžtoje būsenoje.”

  Neironizuosiu, tiesiog nesuprantu ką čia parašei. Gal “logika” vadiname skirtingus dalykus? Sprendžiant iš toliau sekančio teiginio apie elektroniką (kibernetiką?), turėjai omenyje ne “gyvenimo logiką”? Klaidų apdorojimą? Ką nors kitą?

  Gal yra kokios formaliosios logikos “būsenos”, formalizuojamos ne dvejetainio taip/ne rėmuose?

  Diskutuojame viešame forume, apie visiems suprantamas problemas (ar bent tokio geresnio supratimo siekdami). Kaži ar turėtume remtis argumentais, panašiais į “elektronikoje daroma taip, o ne kitaip”.

  Dar dėl tos logikos. Nori pasakyti, kad Alisos problemos yra “geležinės, matematiko logikos” nesupratimas?

  Net nežinau, ką sakyti. Visą laiką galvojau, kad kūrinys yra metafora apie žmogaus, susiduriančio su absurdu, tame tarpe - su “teisingo, dosnaus” valdiško absurdo logika, situacija.

  Jau gal reiktų kokio trečio komentatoriaus šiam nuomonių apsikeitimui pasverti.

 25.   anarchistas rašo:

  Ir dar truputį Lurkeriui:

  “Kitą vertus, tu puikiai supranti, kad norėjau pasakyti, jog bet koks ribojimas toli gražu nevisada reiškia kokybės blogėjimą, kaip nebūtinai turėtų ir gerinti ją. Neprotinga dalykus, kurių veikimas priklauso nuo aplinkybių, versti dogmomis.”

  Bandykime neversti dogmoms.

  Tavo paminėtas “kokybės blogėjimas” (galėjo būti pasakyta ir įprastesnis “gerėjimas”) priklauso nuo to, ką laikyti kokybe.

 26.   anarchistas rašo:

  Vertėjo tai pasakyti trumpai, nesiveliant į diskusijas.

  Žmogaus laisvės riba yra kitų žmonių laisvė.

  ne “kokybė”
  ne “saugumo” poreikiai
  ne “kultūriniai” poreikiai
  ne kreditiniai, ar kurie kiti gyvenimo kitų žmogaus sąskaita poreikiai :)

  Bet kurio “ne” išsižadėjimas prastina bendrą rezultatą.

 27.   lurker rašo:

  Anarchistui
  Tikrai darosi įdomu, bet mes nuklydom į keletą skirtingų diskusijų, nelabai susijusių su blogo autoriaus užduota tema. Todėl nesiginčysiu, o tik paaiškinsiu keletą savo minčių. Teisybės dėlei pripažinsiu, kad pavyzdį su loginėm sistemom galėjo teisingai suprasti tik specialistas. Apie tai nepagalvojau. O ir per daug tiesmukai jį perkėliau į formaliąją logiką (beje, kalba ėjo ne apie logikos, o apie sistemos būseną, kada rezultatas negalimas nei “taip” nei “ne”).
  Dėl “Alisos” tik vienas loginės grandinės pavyzdys tokiam visuotinai žinomam absurdui, kaip Češyro katino šypsena. Skaičiai yra siejami su daiktais: dvi kėdės, penki riešutai ir t.t. Matematikai skaičius supranta, kaip abstrakcija, tiesiog du, penki, t.y. skaičius be daikto, šypsena be katino :)
  Nors ir nevisai į pilstuko skatinimo temą, bet negaliu sutikti su laisvės apibrėžimu. Jis per daug paviršutiniškas ir nuvertinantis pačią laisvės sąvoką iki veiksmų laisvės. Ar tos ribos taikomos pačiam sau? Kitaip sakant, kiek aš laisvas veikt ribojant savo paties laisvę? Tuomet, ar hedonizmas yra aukščiausia laisvės išraiška? Klausimai nevietoj, todėl ir atsakymų nelaukiu. :)

 28.   anarchistas rašo:

  Manai kolektyvizmas yra vaistas nuo hedonizmo?
  Ar gali nurodyti kriterijų, kaip pasverti, ar kuo matuoti?
  Statistiką? (Klausimas retorinis).

  Gal tikrai tiek to.

 29.   Gediminas rašo:

  Loginės dedukcijos būdu visai įmanoma įrodyti kvailų draudimų ir apribojimų beprasmiškumą. Blog’o komentaruose jie užimtų perdaug vietos. Jei neveikia moralės normos, jokie valdiški suvaržymai nebus efektyvūs. Kontrolės ir draudimų iniciatoriai, manau, tai žino, bet vis tiek atkakliai muilina mums visiems akis siekdami politinių dividendų. Štai ta dviguba „moralė“ ir yra dalis atsakymo į šį opų klausimą.

 30.   bang rašo:

  Ką jūs pakomentuosit mano aukščiau nurodytą situaciją, kai rugsėjo 1 uždraudus pardavinėti alkoholį girtų susižalojusių nepilnamečių sumažėjo nuo kelių dešimčių iki vienetų ? Dedukcijos būdu įrodysit beprasmiškumą ?

 31.   Gediminas rašo:

  Atrodo paradoksalu, bet galima. Tačiau reikalingas sutarimas dėl prielaidos, priimtinos abiem pusėms. Tokią prielaidą rasti ne taip jau ir paprasta.

 32.   Giedrius rašo:

  To bang:

  Sekant tavo minčių eiga siekiant apsaugoti žmones nuo nelaimių, visus narkotikus, o taip pat ir bet kokius veiksmus, kurie tavo asmenine nuomone yra per daug rizikingi, reiktų uždrausti apskritai, o už draudimo nesilaikymą bausti mirties bausme. Tokiu būdu tavo iškeltus tikslus pasiekti tikrai pavyktų.

  Beje valdžia tą padaryti laisvai galėtų ir praktiškai, nes žmonės šiandien YRA teisėta valdžios nuosavybė. Valdžia gali naudoti smurtą, ir naudoja jei tik prireikia, prieš smurto nenaudojančius žmones idant priversti juos elgtis taip, kaip valdžiai patinka (nes tokia ir yra pagrindinė ir vienintelė valdžios paskirtis), o tą teisėtai daryti galima tik su savo nuosavybe.

 33.   Pipedija rašo:

  Mielieji, berods ne tiek jau daug laiko praėjo nuo Gorbačiovo įvestų alkoholio ribojimų. Tada irgi buvo trumpalaikis psichozių ir pan. sumažėjimas. Kuris vėliau baigėsi masiniais “Moment”, “Dichlofos” ir odekolonų vartojimais bei nuodingo denatūrato populiarėjimu su tiesiog užkimštais ligoninių toksikologiniais skyriais.

  O ir JAV sausąjį įstatymą istorija pamena. Kaip ir daugelį kitų atvejų. Ir tai kam čia dar ginčytis? Yra bukučiai, kurie galvoja, kad draudimas padės, o yra tie, kas iš svetimų klaidų mokosi. Tai čionykštė tautinė valdžia nesugebėjo pasimokyti netgi iš Lietuvoje veikusių sovietinių draudimų - nori pati išsibandyti tą patį ir įsitikinti, kas bus.

 34.   lituviskai rašo:

  apie koki galvojima gali kalbeti prosiGERURINUSI tauta…..potamsiu gaivalynas.

 35.   Kathryn Ferrer rašo:

  Great post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thank you :)

 36.   dofollow list of blogs rašo:

  There are a lot of strange comments on here.

 37.   Josh Saleado rašo:

  Thanks, are you looking for real estate in Casselberry, FL? Learn where the deals are, get REO lists and find homes for sale in Oviedo. I will check back soon, Josh Saleado

 38.   how to use webmaster tools rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 39.   html for dummies rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 40.   html form generator rašo:

  I seen your blog using google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 41.   club penguin money maker rašo:

  we appreciate you this helpful point of view. My spouse and i cherished looking at this.

 42.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 43.   Denton County Land For Sale rašo:

  This was a good read. Thanks for the post.

 44.   Drupal Development rašo:

  Thank you for your thoughtful post!

 45.   homes for sale nashville rašo:

  A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat similar evaluation on this. He in reality bought me breakfast because I found it for him.. smile.

 46.   buy coffee rašo:

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 47.   Allegro.pl rašo:

  There are some fascinating time limits in this article but I donít know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as well

 48.   solicitors in fairford rašo:

  Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 49.   chiropractors denver co rašo:

  There are actually a lot of details like that to take into consideration. That could be a great point to convey.

 50.   lace shower curtains rašo:

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 51.   lyophilized rašo:

  Wow, I enjoyed your neat post.

 52.   amish attractions lancaster pa rašo:

  Nice post. I learn something on totally different blogs everyday. It will all the time be stimulating to read content material from other writers and observe a little bit something from their blog.

 53.   Alegro.pl rašo:

  After research a number of of the weblog posts on your web site now, and I actually like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and will probably be checking back soon. Pls try my web page as properly and let me know what you think.

 54.   kitchen remodeling lancaster rašo:

  An interesting dialogue is worth a comment. I feel that you should write extra on this topic, it may not be a taboo subject however generally people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 55.   telephone systems chicago rašo:

  There is a bundle to know about this. You made good points also.

 56.   oak furniture rašo:

  I like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon.

 57.   cheap homecoming dresses rašo:

  Your website loads up very fast! please let me know the host provider please. Can I am getting your associate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 58.   homes for sale lancaster pa rašo:

  Oh my goodness! an amazing article. Thank you!

 59.   msp training courses rašo:

  Oh my goodness! an amazing article. Thank you!

 60.   blister packaging rašo:

  Wow, I enjoyed your neat post.

 61.   computer consultant nyc rašo:

  I need to examine with you here, which is not one thing I normally do! I enjoy reading a post that may make folks think. Also, thanks for permitting me to comment!

 62.   pc repair columbus ohio rašo:

  I definitely enjoy every little bit of it and I have bookmarked your blog.

 63.   garden shed delaware rašo:

  Nice post. I study something on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to read content material from other writers and practice a bit of something from their blog.

 64.   Property New Hampshire rašo:

  !Impressive blog. it is good to see some valuabe content on a free resource. Great to stumle across your blog. Many thanks for your knowledge.

 65.   kitchen lancaster rašo:

  Would you be eager about exchanging links?

 66.   wedding lancaster pa rašo:

  I’m impressed, I must say.

 67.   horse barns rašo:

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic however you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 68.   deck railings rašo:

  Thanks for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you turn out to be an expert, would you mind updating your weblog with more details?

 69.   john deere mower parts rašo:

  Hardly ever do I encounter a weblog that’s both educated and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not sufficient people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for info regarding this.

 70.   computer support chicago rašo:

  Would you be eager about exchanging links?

 71.   Audioline Baby Care V100 rašo:

  I like this blog very much so much excellent information.

 72.   Russel Plummer rašo:

  The Nike Air Max 2011 shoes uses a large air cushioning unit at the heel which is visible from the side of the midsole in most

 73.   gazebos for sale rašo:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 74.   new homes for sale lancaster rašo:

  I really relate to that post. Thanks for the info.

 75.   pc repair miami rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 76.   Alegro rašo:

  You made some decent points there. I seemed on the web for the problem and located most people will go along with along with your website.

 77.   Worki sako rašo:

  Your blog is BEST! I always read new topics.

 78.   contract electronics manufacturing rašo:

  An interesting discussion is worth a comment. I believe that you must write extra on this matter, it may not be a taboo subject but usually individuals are not brave enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 79.   msp training course rašo:

  There are actually a number of details like that to take into consideration. That could be a great point to bring up.

 80.   landscape design harrisburg rašo:

  Thanks for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you change into an expert, would you mind updating your blog with more details?

 81.   computer repair columbus oh rašo:

  Wow, I enjoyed your neat post.

 82.   Philadelphia party bus rental rašo:

  In the sentencing report,”None of the offenders intended to cause serious harm”.If kicking a prone person in the head several times and thenhitting the head with a bottle are not meant to cause serious harm.

 83.   executive suites rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject.

 84.   engagement ring rašo:

  Nice post!

 85.   new homes nashville tn rašo:

  I really relate to that post. Thanks for the info.

 86.   web design Wilmington rašo:

  Enjoy ones site as its directly to the point but not technical. I¡Çm keen on gadgets as well as anything tech connected thats the reason why i posted right here. are you carrying out some sort of up-date soon because I am engaged in your niche. I am going to return before long and even sign up to your blog. cheers.

 87.   amish lancaster rašo:

  Can I simply say what a relief to find someone who truly knows what they’re talking about on the internet.

 88.   cigar rašo:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 89.   computer repair columbus ohio rašo:

  That was clever. I’ll be stopping back.

 90.   things to do pa rašo:

  After examining a few of the blog posts on your website now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and might be checking back soon. Pls check out my website online as effectively and let me know what you think.

 91.   it support chicago rašo:

  Witty! I’m bookmarking you site for future use.

 92.   Amelia Moorehouse rašo:

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 93.   franklin & marshall diploma frames rašo:

  That is a great point to bring up. Thanks for the post.

 94.   enclosed utility trailers rašo:

  There are definitely a variety of details like that to take into consideration. That is a nice point to bring up.

 95.   new homes lancaster pa rašo:

  I don’t suppose I’ve never learned something like this before. So good to see someone with some unique ideas on this subject. I really thank you for beginning it. This web site is one thing that is wanted on the web, somebody with just a little originality.

 96.   roofing contractors new york rašo:

  very good post, i certainly love this website, keep on it

 97.   computer services jacksonville rašo:

  very good post, i certainly love this website, keep on it

 98.   pc repair columbus ohio rašo:

  I prefer to make use of some of the content material on my weblog. Naturally I’ll provide you with a hyperlink on my net blog. Thanks for sharing.

 99.   computer repair boca raton rašo:

  Thanks for the great info.

 100.   home builders nashville tn rašo:

  I must check with you here, which isn’t something I usually do! I enjoy studying a blog that can make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 101.   wedding photographers baltimore md rašo:

  Thanks for the great info.

 102.   amish lancaster rašo:

  Oh my goodness! an amazing article. Thank you!

 103.   pc repair columbus ohio rašo:

  I prefer to use some of the content on my blog. Naturally I’ll give you a hyperlink in my internet blog. Thanks for sharing.

 104.   hcg diet recipes rašo:

  The very heart of your writing while appearing reasonable in the beginning, did not really sit well with me after some time. Somewhere throughout the sentences you were able to make me a believer but just for a very short while. I nevertheless have got a problem with your leaps in logic and you might do well to help fill in those breaks. In the event that you can accomplish that, I would surely be fascinated.

 105.   hcg diet rašo:

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 106.   diabetic stockings rašo:

  Ok, what is the deal with so many comments being completely off topic? Is this an ADHD Forum?

 107.   Chia Skornik rašo:

  I’m nevertheless learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I actually liked reading everything thats written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 108.   oil mist rašo:

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you can remove me from that service? Thanks!

 109.   queens car dealerships rašo:

  We were doing some browsing and came across this site. I must admit that this article is on point! Keep it up. We will be reading your sites

 110.   http://www.contourvsflexbelt.com rašo:

  Great Site lots of info plus you share a cool new point of view towards life

 111.   storage shed delaware rašo:

  This actually answered the downside, thanks!

 112.   Evelyne rašo:

  I really appreciate articles on your site. You’re doing a fine job! Thanks a lot. :)

 113.   Olin Margan rašo:

  Behaving with a point, members of the Fugitive Task Force attached outside the dwelling Mondy and caught Bulger and Catherine Elizabeth Greig, SIXTY, whom is inside the place, said FBI Special Agent Richard DesLauriers. Greig is supposed of harboring Bulger.

 114.   locksmith houston rašo:

  Frantically been searching just about everywhere on news regarding this. Thanks a ton.

 115.   computer repair boca raton rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject.

 116.   soft skills training rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject.

 117.   event planner washington dc rašo:

  Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the nice information you have here on this post. I will likely be coming back to your blog soon.

 118.   it support los angeles rašo:

  You definitely know how to bring an issue to light and make it important. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 119.   waterproof labels rašo:

  I wish to express appreciation to the writer for this wonderful post.

 120.   Aukcje Alegro rašo:

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 121.   lean supply chain rašo:

  This is the best web blog I have read.

 122.   attorneys for veterans rašo:

  Awesome job on this post.

 123.   kitchen remodeling lancaster pa rašo:

  Aw, this was a really nice post. In thought I want to write like this – taking time and actual effort to make a very good article is very rare…

 124.   typing tutor online rašo:

  A lot of thanks for all your valuable efforts on this website. My mum delights in conducting research and it’s really simple to grasp why. Many of us learn all relating to the lively tactic you provide both interesting and useful tips and tricks by means of this web blog and as well as increase contribution from other ones about this article then our own girl has always been understanding a lot. Have fun with the rest of the new year. Your carrying out a splendid job.

 125.   it fresno rašo:

  Would you be excited about exchanging links?

 126.   office suites plus rašo:

  I should examine with you here, which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a blog that may make individuals think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 127.   industrieparkett rašo:

  Parkett

 128.   social networking script rašo:

  I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually annoying. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 129.   wedding photographer washington dc rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 130.   criminal lawyer brisbane rašo:

  As I site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 131.   Risa Ramirec rašo:

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 132.   effective presentation skills rašo:

  Awesome job on this post.

 133.   inchristian louboutin rašo:

  I’ll immediately grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 134.   log cabins rašo:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 135.   network support austin rašo:

  very good post, i certainly love this website, keep on it

 136.   sorbitol rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 137.   restaurant lancaster rašo:

  Thanks for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you change into an expert, would you mind updating your weblog with more details?

 138.   website development rašo:

  I’m impressed, I must say.

 139.   discount coach purses rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this,chanel handbags 2011 as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 140.   solar panels new jersey rašo:

  More people need to read this and understand this aspect of the story. I cant believe you’re not more popular.

 141.   homes for sale lancaster rašo:

  There are actually lots of details like that to take into consideration. That may be a great point to bring up.

 142.   Hermes Kelly rašo:

  Another great publish upon blogging! Thanks so considerably for taking the time to share you data and knowledge along with other bloggers.

 143.   durable labels rašo:

  This was a great post, thanks for the info.

 144.   electronic manufacturers rašo:

  It is extremely useful for me. Big thumbs up for this blog post!

 145.   Cheap Hermes Birkin rašo:

  I don’t usually comment but I have to state be thankful for the publish on this fantastic one : Deb.

 146.   Police Sunglasses rašo:

  Would you be interested in exchanging links?

 147.   computer repair jacksonville rašo:

  This actually answered the problem, thank you!

 148.   storage shed delaware rašo:

  Nice post. I study something on different blogs everyday. It would at all times be stimulating to read content material from other writers and follow slightly something from their blog.

 149.   veterans disability lawyers rašo:

  This is the best web blog I have read.

 150.   weddings lancaster rašo:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 151.   pave bead rašo:

  Thanks a lot for writing your opinions. Being author, I am constantly on the lookout for unique and different solutions to think about a matter. I find fantastic motivation in doing this. Thanks

 152.   pinball machines rašo:

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet.

 153.   hospital lancaster pa rašo:

  Wow, I enjoyed your neat post.

 154.   nj solar power rašo:

  Awesome job on this post.

 155.   it support philadelphia rašo:

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any method you possibly can remove me from that service? Thanks!

 156.   electric supplies pa rašo:

  I don’t suppose I’ve never read anything like this before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this subject. I really thank you for beginning it. This website is something that is wanted on the net, somebody with a bit originality.

 157.   air conditioning installers lancaster rašo:

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 158.   spa products rašo:

  The huge amount of fresh quality content on this particular site has really made me understand the authority your site has. Fantastic posts and articles seemingly everwhere. Keep it up.

 159.   Hermes Birkin bag rašo:

  i cannot believe courtney cox and david arquette are getting a divorce! they had been together for Eleven many years!

 160.   Hermes Birkin sale rašo:

  We don’t harbor that I couldn’t forgive other individuals’ errors whenever it arrived at.

 161.   online sex games rašo:

  7. Endless possibilities with the Xbox360. Games, CDs, movies and customized music. It even connects to the Microsoft media center for a complete media sensation. You can let your creativity and innovativeness take wing.

 162.   Hermes Kelly rašo:

  I’m continually searching online for content articles that may benefit me personally. Many thanks!

 163.   bathroom remodeling rašo:

  Perfect wishes to all, and always be safe and sound!

 164.   cheap prom dresses rašo:

  like educational articles such as this.

 165.   women silk pajamas rašo:

  Hi, wonderful write-up!! I obtained anyone bookmarked. Thanks and greatest needs

 166.   lose weight fast rašo:

  I just came across your blog and wanted to drop you a note telling you how impressed I was with the information you have posted here. I also have a web site & blog about **lose weight, here is the site:http://how-do-i-lose-weight-fast.info ** so I know I’m talking about when I say your site is top- notch! Keep up the great work, you are providing a great online resource

 167.   hostgator promotional codes rašo:

  Great! I like the way you wrote about this topic.Good job!

 168.   stuart rašo:

  good share

 169.   flirting with women rašo:

  Hey. I wanted to ask some thing…is the following a wordpress website as we are thinking about going over to WP. Additionally did you make this theme all by yourself? Thank you.

 170.   Jame Fulco rašo:

  It is actually a nice and useful piece of information. I’m happy that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 171.   tresor paris bracelet rašo:

  Hello there! My name is john I am a 20 many years previous pupil. I love to examine. I dont have lots of time. It is why I realized how to read better and faster, I Think that should you study lots of books and megazines youve to find out the ability of speed reading. Just so that you can read far better and quicker. anyway, I hope you will proceed to sustain this site. this is a excellent location and Im sure Ill be back again within the close long term again.

 172.   Elidia Pourvase rašo:

  Intresting post, i really enjoyed reading it.

 173.   Ashton Cepas rašo:

  Just thought I would comment and say cool theme, did you create it for yourself? It’s really awesome!

 174.   Alta Donley rašo:

  I find myself coming to your blog more and more often to the point where my visits are almost daily now!

 175.   Lizzette Feimster rašo:

  Is it okay to post part of this on my blog if I include a reference to this page?

 176.   mbt shoes rašo:

  Everyone can purchase user-defined jewellery lovely easily, whereat are badly much express now you find stylist jewellery.

 177.   Cheap Hermes bags rašo:

  Just what’s Taking place my partner and i’m a new comer to this kind of, I stumbled onto here i’ve found It completely beneficial and contains assisted myself away loads. I really hope to add & assist some other customers such as it’s assisted me personally. Great job.

 178.   Cheap Beats by dre rašo:

  My partner and i continuously visit your website as well as get whatever you submit the following but I by no means left a comment currently when I observed this kind of publish, i really could not really quit personally coming from writing comments here. nice companion!

 179.   ugg boots for sale rašo:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface.[url=http://louisvuittonbagsaustralia.info]louis vuitton handbags[/url] If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 180.   Parker Brodowski rašo:

  CNN could not reassert information on what had taken place.

 181.   gps car mount rašo:

  hello there and thank you in your info – I have definitely picked up something new from proper here. I did then again expertise several technical points the usage of this site, as I experienced to reload the web site a lot of times prior to I could get it to load correctly. I were pondering in case your web host is OK? Not that I am complaining, however sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could glance out for much more of your respective exciting content. Make sure you replace this again very soon..

 182.   bethany beach rentals rašo:

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 183.   Cory Winne rašo:

  I’ve just lately began a blog, the information you present on this blog has helpful to me tremendously. Thank you for all your time & work.

 184.   Berna Wise rašo:

  Actually I like your blog details! Undoubtedly an exquisite supply of information that is extraordinarily helpful. Cheers.

 185.   nike shox r4 le rašo:

  Don’t make a mountain from a molehill.

 186.   http://www.jeansbrandoutlet.com/seven-jeans-women rašo:

  One time you will get 1 comment, it begins to snowball. Other readers of your authentic blogging site wherever you left your comment will start to go to your blog page and see that other individuals are leaving comments. They’ll leave comments in addition to the cycle starts.

 187.   p90xworkoutus rašo:

  A good guide will make people more effective, thank you

 188.   fryzjer Sabina Gliwice rašo:

  Fryzjer Gliwice

 189.   bookmark rašo:

  hey there and thank you for your info. I`ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I¡¦m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.. bookmark

 190.   beats studio dre rašo:

  It鈥檚 difficult to find knowledgeable people on this subject, however, you seem like you know what you鈥檙e talking about! Thanks

 191.   how to complete surveys rašo:

  Excellent blog right here! Also your website lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink for your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol.

 192.   Kevin Laxton rašo:

  Nice documentary, but some essential pieces of info were left out. If Prof. Ferguson wants to educate us about money, he also needs to tell us who makes it these days, what the Fed is and why it can determine interest rates (and thus the state of the US economy). The Fed, as I understand, plays a crucial role in the global financial world, as well as in the amount of national debt, so why didnt Prof. Ferguson devote a good portion of the film showing both the activities and decisions of the Fed, and the resulting implications?Most people dont even know whether the Fed is a private or public institution!

 193.   supra high tops rašo:

  Occasionally We query the web as well as what’s submitted? Truthfully the web was previously just like a various location, lately although it’s switched close to. Would you concur?

 194.   beats by dre store rašo:

  Many thanks, I’ve recently been looking for details about this subject for some time as well as the one you have is the foremost I have found to date.

 195.   type faster rašo:

  I enjoy you because of every one of your work on this site. My mother takes pleasure in engaging in internet research and it is simple to grasp why. My spouse and i learn all regarding the dynamic method you convey worthwhile guidance via your website and in addition welcome response from other ones on that subject plus our favorite girl is actually being taught a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always conducting a superb job.

 196.   Edison Forres rašo:

  I desire no minor missies working here, no one should be forcibly acting here… I need to shut down this blank space!.

 197.   Anisa Pensis rašo:

  Attractive component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get admission to persistently rapidly.

 198.   Harry Potter Christianity rašo:

  Audio started playing as soon as I opened this website, so annoying!

 199.   buy and sell rašo:

  I just added this webpage to my rss reader, great stuff. Cannot get enough!

 200.   sexy lingerie rašo:

  great article Miner, and thanks a lot for the links to the flac dls

 201.   sport rašo:

  excellent points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 202.   Christian Louboutin Booties Multi Booty 140 Gray rašo:

  You have some good thoughts! Maybe we ought to consider about trying this myself.

 203.   bialko rašo:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 204.   Marlin Yorkman rašo:

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 205.   gaucho rašo:

  great to find such great blog, I really like it. you are the best

 206.   Jonie Oberle rašo:

  I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again! “One never goes so far as when one doesn’t know where one is going.” by Johann Wolfgang von Goethe.

 207.   angel card reading rašo:

  Lets go find some and ask.

 208.   what is the treatment for lymphoma rašo:

  I definitely like this web site or web web-site, not assured what is the distinction. If I could give you an guidance, and it is just that, you ought to include some photographs and alter the colors, may well be upload some video per publish, it will make it a ton far more atractive.

 209.   kiev escort rašo:

  Great post! Im just starting out in community management/marketing media and trying to learn how to do it well – resources like this article are incredibly helpful. As our company is based in the US, its all a bit new to us. The example above is something that I worry about as well, how to show your own genuine enthusiasm and share the fact that your product is useful in that case

 210.   where can I buy Valium rašo:

  I am ipressed by the top rated excellent of creating on this net website. There are a heaps of good assets right right here. I just thought that you may well be new to blucigs overview, than by all signifies arrive in and check our things. I am confident I will just take a search at this spot all over again shortly. Exceptional, it is a excellent submit. All the biggest.

 211.   kiev escorts rašo:

  Let me start by saying nice post. Im not sure if it has been talked about, but when using Chrome I can never get the entire site to load without refreshing many times. Could just be my computer. Thanks.

 212.   neb double digest rašo:

  Which i insisting my father that doesn’t all headlines posted on-line are original but this post is surely an exceptional to my rule.

 213.   deerhunter halcyon digest mediafire rašo:

  Excellent blog site , Available this insightful. A lot of helpful tips inside it. I’m really keen on the details on weight excess. Maybe you’ve tried taking lipobind intended for reducing fat ingestion? Or even, do give it a go. It’s effective to do. I’ve created a check out. Thanks.

 214.   online poker rašo:

  Wow, awesome website layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content! online poker

 215.   Best affiliate program rašo:

  Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your article is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. Kind regards, Best affiliate program

 216.   sac burberry pas cher rašo:

  No matter the ending is perfect or not, you cannot disappear from my world.

 217.   Armani Pas Cher rašo:

  Let us not forget that Reagan’s future vp (Bush) and cia chief (Casey) met with the Ayatolla Khomeini behind the back of the then-current Carter administration (treason) and arranged for Iran to keep the American hostages until after the election. In return Iran got, at the very least, a conduit thru which to illegally receive missiles and other armaments–which came to light when traitor Ollie North got busted taking the missile $$$ and giving it to friends in Central America who turned out, naturally enough, to be drug smugglers USA-bound. Ah, the good old days…

 218.   chicken recipes for dinner rašo:

  Wow it was probably among the best articles We’ve look at on the topic up to now. I would not have any idea in places you get your information but up! We are gunna send one or two folks on to have a look at this post. Fantastic, totally awesome.

 219.   Arlen Rutter rašo:

  I just want to say I am all new to weblog and truly savored this blog site. Very likely I’m planning to bookmark your blog . You absolutely come with great well written articles. Appreciate it for sharing your webpage.

 220.   Kori Barchick rašo:

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 221.   ukraine escorts rašo:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great blog

 222.   chicken recipes for dinner rašo:

  Wow i thought this was probably among the finest articles I have check out on the stock market until now. I can’t have any idea the spot where you get your information but up! We’re gunna send several folks on up to look into this post. Fantastic, totally awesome.

 223.   Perry Grahe rašo:

  The biggest winner? The American voter who is getting a better look at the candidates with each debate. wow gold

 224.   Acheter Air Max Tn rašo:

  Well, it is decent, however how about additional choices we have here? Would you mind making one more post regarding them too? Thanks!

 225.   eragon 2 online lektor pl rašo:

  Would you be excited about exchanging links?

 226.   herve leger sydney rašo:

  This is the correct weblog for anybody who wants to seek out out about this topic. You understand so much its virtually exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 227.   buy nike shoes online rašo:

  It’s laborious to find educated people on this subject, but you sound like you understand what you’re talking about! Thanks

 228.   beats fnac rašo:

  I needed to post you one little note in order to give many thanks yet again over the awesome opinions you’ve documented at this time. It has been so tremendously generous of you to allow extensively exactly what many people could possibly have advertised for an electronic book to help with making some cash for their own end, principally now that you might have done it in the event you decided. The tips in addition acted like the easy way to realize that most people have the same eagerness just like my own to understand a good deal more concerning this condition. I’m sure there are numerous more enjoyable sessions up front for people who look over your blog.

 229.   beats dre australia rašo:

  Hello! I simply would like to give you a huge thumbs upward for the very nice tips you’ve in this article on this particular blog post. I am coming back to your sites for more soon.

 230.   visit jordan rašo:

  I¡¯m at work right now, fortunately there is the internet, thanks for giving me something to do.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.