BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

(Post-/anti-)krizinės ambicijos

 „Susitelkiame ir tą krizę kaip nors pralaukime.” „Krizė neišvengiamai baigsis.” „Lietuvos ekonomika atsigaus 2010″ (arba 2011, arba dar kada). „Krizės metu svarbu išlaikyti finansinį stabilumą”. Panašių teiginių laviną girdime kasdien. Tačiau ar nenuveda šie tarsi ir teisingi teiginiai mūsų minčių klystkeliais?

Pavyzdžiui, kad ir tai, jog krizė baigsis „neišvengiamai”. Krizės baigtis priklausys nuo daugelio veiksnių, tačiau labiausiai - nuo mūsų pačių: verslininkų, politikų, darbuotojų, šeimos galvų, pensininkų, studentų, etc. Jei sėdėsime ir lauksime pasibaigsiančios krizės, garantuoju, kad ji mus nušluos.

Kita vertus, ar tikrai krizę reikia „įveikti”… Ar tik kovodami su krizės pasekmėmis nepraleidžiame mes tokiu būdu progos krize pasinaudoti? Čia net nekalbu apie lengviau įgyvendinamus biurokratijos mažinimo, reguliavimo atsisakymo, valdžios funkcijų optimizavimo projektus.

Galbūt krize verta pasinaudoti taip, kad viso pasaulio investuotojai ir kuriantys žmonės pamatytų, jog Lietuva yra ta šalis, kur nepaisant visų sunkumų (ir priešingai nei daugelyje kitų pasaulio vietų) ne tik išlaikomi esminiai teisingos ir turtingos visuomenės veiksniai, bet jie iš esmės sustiprinami. O šie veiksniai senai žinomi:

 • Maži mokesčiai (kurie daugeliu atveju buvo didinami);
 • Nuosavybės neliečiamumas (įskaitant ir tai, kad Lietuva liks ta šalimi, kurioje nėra ir nebus nekilnojamojo turto mokesčio);
 • Teisės viešpatavimas ir teisės stabilumas (čia tikrai yra kur padirbėti…)

Jei elgtumėmės tik pagal šiuos principus ir labiau vertintume dirbantį žmogų, esu tikras, kad Lietuva būtų tas kraštas, kur gyventi norėtų visi darbštūs ir kūrybingi, kur pasaulio turtingieji norėtų investuoti savo kapitalą. Tuo pačiu tai būtų pagrindas geresniam gyvenimui visai Lietuvos visuomenei.

Deja, šios ambicijos kol kas neturime. Ir gal net nemanome, kad tai realistiška.

Tačiau jei tik būtų noro eiti šia kryptimi - noriu priminti, kad tik prieš šimtmetį su trupučiu Šveicarijoje buvo licencijuojamos kelionių agentūros tam, kad vargšai šveicarai, kurie laimės į Pietų Ameriką vyko ieškoti, nebūtų apgaudinėjami… (plačiau apie Šveicarijos sėkmę siūlau paskaityti Huerto de Sotto „The Mystery of Capital”).

Kas po krizės (jei/kai ji baigsis) bus Lietuva: ekonomikos persistruktūrizavimo audrų nusiaubtas užkampis, ar naujoji Šveicarija?

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (310) | “(Post-/anti-)krizinės ambicijos”

 1.   Tadas rašo:

  Patiko sis irasas. Tik kodel cia daromos izvalgos neatsispindi Vyriausybes, kurios narys esat, veiksmuose?

  Sakot, tokios ambicijos “neturim”. Kas konkreciai jos neturi? Kas tie “mes”? Vyriausybe? Teisingumo ministras/ministerija?

  Kaip suprantu, is suminetu 3 punktu visi labai artimi teisingumo ministerijos darbo barui, tad linkiu sekmes igyvendinant juos. Pritariu, kad ypac treciam turim ka veikt. Klausimas, kiek laisvi tai daryt esam (visu pirma turiu galvoj is ES einancias “instrukcijas”). Bet kad turima laisve galim naudotis geriau, tuo neabejoju.

  Del Sveicarijos ir mokesciu. Karta buvau atvezes sveicarus mokesciu specialistus i Lietuva su paskaitom. Tai jie, tradiciskai besididziuojantys savo mazais mokesciais, isgirde lietuviskus tarifus kiek susinepatogino. Mat jie pasirode mazesni uz sveicariskus, kartais net gerokai. Taigi nors neabejoju, kad mokesciu dydis svarbus faktorius, bet vien jis nieko nelemia. Salia turim skandinavus, kurie laikomi vienom konkurencingiausiu ekonomiku pasauly; mokesciu tarifai pas juos padorus, bet jei uz juos gali pasiulyt atitinkama infrastruktura, jie nebaido. Rusijoj gi fiziniu asm. pajemu mokestis, kiek girdejau, apie 10%. Ir ka? Ir to nesurenka. O kokia rinkos infrastruktura uz toki % gali pasiulyt turbut niekam nekyla klausimu; skandinaviskos ar sveicariskos uz tokia kaina tikrai nepasiulysi.

  Beje, kelioniu agenturu paslaugos Sveicarijoj ir siandien nera nereguliuojamos. Iliustracijai pateikiu tik viena to reguliavimo fragmenta: http://www.admin.ch/ch/f/rs/944_3/index.html

  Kalbant apie modernu poziuri i reguliavima, pacituosiu dabartine sveicaru teisingumo ministre:

  “Und dennoch: Trotz der wachsenden Anzahl Gesetzesbestimmungen
  haben wir paradoxerweise mehr Wahlmöglichkeiten
  als je zuvor. Wir können den Telefondienstleistungsanbieter
  oder die Krankenkasse frei wählen, die Grenzen einfacher
  passieren oder überall im EU-Raum einen Arbeitsplatz
  annehmen. Wir sind abgesichert gegen Unfall, Krankheit,
  Arbeitslosigkeit, Invalidität und Alter. Viele Schweizer
  Betriebe können Güter, die den schweizerischen Vorschriften
  genügen, direkt im ganzen Raum der Europäischen Union
  anbieten oder sie gleichzeitig nach schweizerischem und
  nach EG-Recht zertifizieren lassen. Es sind nicht zuletzt
  Gesetze und internationale Verträge, welche sicherstellen,
  dass diese Spielräume offen stehen.
  Damit wird Gesetzgebung zu einer heiklen Gratwanderung:
  Die Beschränkung der Freiheit der einen ist abzuwägen
  gegen den Gewinn an Gestaltungsmöglichkeiten und
  Chancen der anderen.”

  p 2 in: KPMG (eds.): Understanding regulation 2009
  http://www.kpmg.ch/docs/20090324_Regulierung_verstehen_D.pdf

  Sekmes darbuose.

 2.   Tadas rašo:

  P.S. Idomumo delei, imetu rimtos audito kompanijos info apie sveicariskus (ir kitu saliu) mokesciu tarifus (paskirstyta net pagal atskirus kantonus):

  KMPG income tax global survey 2008
  http://www.kpmg.ch/docs/20081113_Income_tax_rate_survey.pdf

  GLOBAL INCOME TAX SURVEY
  KPMG compared the top rate of income tax in 87 countries. It ranked
  European countries together with Swiss cantons/cities (federal,
  cantonal, communal rate combined). Here are selected rankings:

  1: Macedonia/Bulgaria 10%
  2: Russia 13%
  3: Serbia 15%, Ukraine 15%, Czech Republic 15%
  4: Romania 16%
  5: Isle of Man 18%
  9: Canton Zug 23.1%
  10: Canton Schwyz 23.9%
  12: Canton Obwalden 24.1%
  35: Zurich city 39.95%
  36: Greece, France, Poland, Britain 40%
  43: Spain, Italy 43%
  45: Geneva 44.97%
  46: Germany, Croatia 45%
  51: Denmark 59% (top income rate in Europe)

  The average top income tax rate among Swiss cantons was 33.5%

 3.   Lee rašo:

  Gerb.R.Šimašiau: šie Jūsų išdėstyti teiginiai(”veiksniai” ) yra neginčytinai teisingi.Manau kad didžiajai daugumai Jūsų blogo skaitytojų tai yra visiškai aišku.”Kalkit” šiuos teiginius į galvą Ministrui Pirmininkui,kitiems ministrams,valdančiosios daugumos Seime atstovams ir kitiems valdžioje esantiems “proto bokštams” . Sėkmės Jums!

 4.   anarchistas rašo:

  Esu girdėjęs, kad Amerikoje teismai labai griežtai reaguoja į atpažintus melavimo ar net tiesos iškraipymo faktus.

  Kokia situacija Lietuvoje?

  Man asmeniškai teko susidurti su melu teismuose kelis kartus. Teiravausi savo advokato: ar negalime priešininkų prigriebti už melevimą? Atsakė, kad ne. Paaiškino, kad melavimas, net jeigu įdėtume pastangų jį įrodyti, būtų traktuojamas greičiausiai tik kaip netyčinis nuomonės netikslumas, ir bylos baigčiai įtakos neturėtų.

  Aš tokią situaciją linkęs vertinti kaip gana blogą. Kadangi nesu tos srities ekspertas, ir mano patirtis nėra didelė, noriu paklausti profesionalų:

  Kaip yra iš tikrųjų?
  Melavimas teisme Lietuvoje yra nusikaltimas, ar tiesiog oratorinių (”organizacinių”) sugebėjimų išraiška?
  Ar dar kas nors, išskyrus ex-prezidentą ir uspaskicho buhalterę yra teisme nukentėję/pralaimėję dėl melavimo?
  Gal yra kokia statistika?

  Ar tie klausimai apskritai kam nors atrodo svarbūs?

 5.   vaidas rašo:

  to anarchistas

  yra, tikrai yra, ir už melagingus parodymus, už neteisingus pranešimus apie padarytus pažeidimus ir t. t. Kad sunku įrodyti, tai yra tiesa, bet bylų baigtų ir asmenų nubaustų yra ir ne viena:)

 6.   Gediminas rašo:

  Remigijus iškėlė fundamentalius ir svarbius klausimus. Atsakymų greit nesulauksime. Kol kas mokesčiai smaugia, nuosavybė neginama ir teisingumo nėra.
  O krizė baigsis, kai iniciatyvieji Lietuvos žmonės atmuš visas politikų ir biurokratų atakas, pergrupuos savo pajėgas ir išteklius tikrai kovai su krize. Tačiau tam reikia ne tik laiko, bet ir visuomenės aktyvesnio palaikymo, o ne nesibaigiančio išmaldos kaulijimo iš valdžios. Nereikia pamiršti, kad „socialinio teisingumo“ reikalavimai yra tiksinti bomba po visuomenės pamatais ir jokia valstybė čia nepagelbės.

 7.   Andrius rašo:

  Mokesčių buvimas ir nuosavybės neliečiamumas yra tarpusavyje nesuderinami (mutually exclusive). Juk puikiai tą žinai, Remigijau…

 8.   Tadas rašo:

  Andriau, nuosavybes nelieciamumas yra realybej niekad neegzistaves ir neegzistuosiantis dalykas, juk visi tai puikiai suvokiam.

 9.   Andrius rašo:

  Tadai, drįstu nesutikti, kad taip jau visai niekad. Bet išnyko seniai.

  O jeigu jau visi suvokiam, kad nuosavybės neliečiamumas pas mus neegzistuoja ir negali egzistuoti be radikalių pokyčių, tai kam gi tada rašyti, kad tai vienas iš esminių veiksnių, juk nepanašu, kad Remigijus siūlytų uždrausti mokesčius, ar ne?

 10.   Tadas rašo:

  Andriau, driskit nesutikt, man tai netrukdo, tik juk tas jusu drisimas nekeicia nei istorijos, nei dabarties, nei ateities.

 11.   Andrius rašo:

  Tadai, jeigu tavo žinoma istorija apsiriboja paskutiniais 500 metų, tai nieko nepadarysi.

 12.   Tadas rašo:

  Andriau, tai pasidalinkit savo izvalgom apie ta senesne nei 500m istorija ir kaip ten nuosavybe buvo nelieciama - pirmyn!

 13.   Andrius rašo:

  Panašu, kad nesupranti ką reiškia nuosavybės neliečiamumas.

 14.   Gediminas rašo:

  Lietuvoje užtektų panaikinti konstitucinę nuostatą dėl nuosavybės paėmimo „visuomenės poreikiams“ - vien tai būtų didelis žingsnis į priekį. Tačiau žengiama priešinga kryptimi. Prisidengus tariamų viešųjų interesų gynimo dingstimi rengiami vis įmantresni nuosavybės nusavinimo būdai.

 15.   Laura rašo:

  Man atrodo, kad Jus Ministre, vienintelis leidziate sau pasvajoti apie pasinaudojima krize. Grazu, bet realiai atrodo lyg utopija. Jei Jus ne vienas siektumete siu principu, tai gal kas nors pavyktu. Aisku galite bandyti laime itikinejant kolegas pasirinkti kitokia krypti, bent jau uz bandymus Jums visuomene paplos. Ypac kai dabar viskas rieda dideliu pagreiciu zemyn: kas desimtas zmogus gauna maisto paketus,jauni sedi be darbo, o saujele dirbanciuju, kuriems pasiseke nebuti atleistiems, aria ir yra spaudziami didesniais mokesciais, kylanciomis kainomis. Kiek laiko ta spaudziama saujele islaikys verziama dirzu.Nuotaikos visuomeneje labai niurios…
  Reikia kazkaip sukurti kuo daugiau darbo vietu. Kuo daugiau darbo vietu sukurta, tuo daugiau mokesciu moketoju, o kuo daugiau mokesciu moketoju, tuo biudzetas pilnesnis ir maziau istiestu delnu prasanciu paramos …

 16.   Krafttraining rašo:

  great blog post ;) very good informations thank you man ;)

 17.   Eddie Hammontree rašo:

  I admire your web page , it has of lot of information. You just got a perennial visitor of this blog!

 18.   Shannon Flores rašo:

  Thank You for the greet article, I loved reading it!

 19.   African Mango Plus rašo:

  I think, that you are mistaken. Let’s discuss it. Write to me in PM.

 20.   Kevin Border rašo:

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 21.   blog rašo:

  Once you have marketing in place promoting your services throughout the real estate market, monitor them. If you are not getting the response that you had hoped for, adjust the marketing tactics and see how that goes.

 22.   Ward Bilinski rašo:

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 23.   VigRX plus rašo:

  I think, that you commit an error. Let’s discuss it.

 24.   botox melbourne cbd rašo:

  Hey - good blog, just looking around some blogs, seems a fairly great platform you might be making use of. I’m presently utilizing Wordpress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform comparable to yours as being a trial run. Something in specific you would recommend about it?

 25.   enchères rašo:

  Sick! Just acquired a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t work on my old 1.

 26.   best web hosting rašo:

  I believed it was heading to become some dull previous post, but it definitely compensated for my time. I will publish a website link to this web page on my blog. I am certain my website visitors will find that extremely helpful.

 27.   Best Mortgage Deals rašo:

  Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t function on my previous one.

 28.   employment lawyers rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt find any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible really feel free to let me know, i’m always appear for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 29.   justhost.com rašo:

  First of all, allow my family enjoy a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my personal are living members

 30.   magazin biciclete rašo:

  Pretty insightful publish. Never thought that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 31.   make money online rašo:

  Hey - good weblog, just looking around some blogs, appears a pretty great platform you might be using. I’m currently utilizing Wordpress for a couple of of my websites but looking to alter 1 of them above to a platform similar to yours like a trial run. Anything in particular you’d recommend about it?

 32.   replacement slats for blind rašo:

  Hey - great blog, just looking about some blogs, appears a fairly great platform you are using. I’m currently utilizing Wordpress for a few of my sites but looking to alter one of them above to a platform comparable to yours as a trial run. Anything in particular you’d suggest about it?

 33.   RV Parts and Accessories rašo:

  Aw, this was a really quality post. In theory I’d like to write like this also - taking time and real effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate alot and never seem to get anything done… Regards

 34.   Sumvision Cyclone rašo:

  Nutrients, thanks for publishing. I was really looking for another thing and this web site came upwards lol

 35.   kasino rašo:

  Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 36.   Lainaa ilman vakuuksia rašo:

  I think youve created some really interesting points. Not too many people would essentially think about this the way you just did. Im seriously impressed that theres so a lot about this subject thats been uncovered and you did it so well, with so a lot class. Very good 1 you, man! Actually excellent things here.

 37.   sex chating rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how substantially you can take away from one thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a wonderful weblog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 38.   mexico land for sale rašo:

  Sick! Just acquired a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t function on my aged 1.

 39.   beatz rašo:

  Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im very interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, one of the greatest that Ive seen. This weblog certainly has some data on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 40.   free beats rašo:

  Thank you for an additional excellent article. Where else could anyone get that type of information and facts in these a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the appear for these info.

 41.   panic attacks rašo:

  Excellent read, I simply passed this onto a colleague who had been doing a little research on that. And that he actually bought me lunch because I found it for him haha!

 42.   Wanita Broersma rašo:

  It becomes an excellent post. I’ve the same kind of blog myself and so i will keep returning to read more.

 43.   Airport Car PArking rašo:

  Wonderful Article, I obtain comming for your blog normal