BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Prieš reguliavimo absurdus su cenzūros prieskoniais

Viena iš populiariausių temų absurdo pjesėms – kontroliuojančių institucijų veikla.

Štai rugsėjo pabaigoje VTAKT leidyklą „Tyto Alba“ nubaudė 10 000 litų bauda už neteisėtą vyno reklamą, kurią jie aptiko kitur legaliai platintoje, tačiau lietuviškų standartų neatitinkančioje knygoje.

Pateiksiu kai kurias citatas iš nutarimo, kuriose nurodomos knygos teksto dalys, kaip teigia VTAKT, prieštaraujančios įstatymui.

„Knygos 65 puslapio pastraipoje „Patarimai dėl jūsų sveikatingumo veiksmų plano” pateikta informacija, kad „Geriausias būdas numesti 5 kilogramus - visiškai nebegerti alaus, o vietoj jo du mėnesius gerti po dvi taures raudonojo vyno per dieną ir kasdien vaikščioti.”

„Knygos 99 puslapio Trečiame skyriuje, kuris vadinasi „Vynas” rašoma: „Vynas dažnai vadinamas „dievų gėrimu” ir yra nepaprastai naudingas sveikatai ir psichinei būklei. Šiame skyriuje pateikiama informacija pagerins jūsų sveikatą, tapsite gyvybingesni ir gyvensite ilgiau, nes ja vadovaujantis galima atsikratyti šių negalavimų: mažo DTL (gerojo cholesterolio) kiekio, padidėjusio kraujo klampumo, sumažėjusios ištvermės ir energijos stokos, per didelio MTL (blogojo cholesterolio) kiekio, blogų miego įpročių.”

„Knygos 100 puslapio pastraipoje „Alkoholis: saugotojas ar nuodytojas” teigiama: „Žmonijos žaidimai su alkoholiu prasidėjo prieš 6000 metų pr. Kr. Tačiau tik neseniai pradėjome suvokti, kad tai, ką laikome šventės ritualo dalimi, gali atnešti daug naudos mūsų sveikatai ir praiilginti gyvenimą.“

“101 puslapio pastraipoje „…O tada mėgaukitės” pateikta informacija: „Svarbiausia tai, kas jau aišku daugybę metų: jeigu išgeriame atsipalaidavę ir saikingai, alkoholis gali labai sumažinti širdies ligų riziką. Saikingas alkoholio kiekis gali labai sumažinti riziką susirgti širdies ligomis.”

„Per daug alkoholio (o vyne apytiksliai yra 14 proc. alkoholio) stumia į ligas ir mirtį, bet netgi paisant šios sąlygos, medicininiai tyrimai turi daugybę įrodymų, kad yra akivaizdus ryšys tarp saikingo (ir reguliaraus) vyno gėrimo ir įvairių ligų prevencijos. Vynas gali ypač sumažinti šių ligų riziką: /…/ (toliau vardinamos ligos ir kodėl vynas tais atvejais padeda. RŠ)”

„123 puslapio pastraipoje „Dažniausiai užduodami klausimai” atsakyme į klausimą „Ką pasakytumėte apie alų, viskį ir baltąjį vyną?” pateiktas atsakymas: „ Žodžiu, vyno gėrimas lieknina. Paaiškėjo, kad tų vidutinio amžiaus vyrų, kurie išgerdavo 2-5 taures vyno per dieną, mirtingumas buvo 29-33% mažesnis už abstinentų mirtingumą. O alų geriančių ir alaus negeriančių vyrų mirtingumas nesiskyrė, nors ir vyną, ir alų geriantys vyrai rečiau sirgo širdies ligomis ir patyrė insulto priepuolius. Į sveikatą! ”

“Į klausimą „Argi ne geriausia visai negerti ?” pateikiamas atsakymas: „ Jeigu geriama labai daug (daugiau kaip šešis alkoholio vienetus per dieną) kyla kraujospūdis, bet iki trijų taurių per dieną gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Tyrimų duomenimis, abstinentai 38% labiau rizikuoja mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų negu tie, kurie geria saikingai. Į sveikatą !”

Ar tikrai šie parašymai kam nors pakenkė ir atitinkamos knygos turi būti cenzūruojamos? Ar tikrai Lietuva tokia turtinga, kad leistų sau išlaikyti institucijas, rašančias opusus vyno temomis? Ar tikrai tai atitinka teisingumo ir sveiko proto kriterijus? Abejoju…

Dar blogiau tai, kad tai nei vienintelis, nei netgi didžiausias reguliavimo ar jo laikymosi kontrolės absurdas Lietuvoje. Galėčiau ir daugiau konkrečių pavyzdžių pateikti. Ir toli gražu ne visi pavyzdžiai apie alkoholį.

Kaip išbristi iš šio absurdo?

Vilties yra.

Kalbant apie šį konkretų absurdą - šį trečiadienį Vyriausybė atiduodama Seimui Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus kartu įpareigojo Ūkio ministeriją iki metų pabaigos išnagrinėti, kaip papildomai reikėtų keisti įstatymą, kad tekstai, kurie tiesiog pateikia informaciją (kad ir kam nors nepatinkančią) nebūtų laikomi prieštaraujančiais įstatymui.

Kalbant apie platesnius dalykus - kitą trečiadienį Vyriausybė, tikiuosi, pritars ir mano inicijuotam Viešojo administravimo įstatymo projekto pakeitimui. Jame nemažai pakeitimų, apie kuriuos dar pasidalinsiu mintimis.

Pakeitimais be kita ko siekiama užtikrinti, kad reguliavimo nesamonės (tarkime ir čia aptariamas vyno reklamos draudimas) būtų kuo greičiau ištaisytos. Siekiama, kad pačios kontroliuojančios institucijos būtų priverstos nurodyti problemas kylančias dėl reguliavimų taikymo.

Kiekviena kontroliuojanti institucija, nustačiusi, kad teisės aktų reikalavimai yra neįgyvendinami ar neadekvatūs, turės apie tai informuoti savo ataskaitose.

Nebebus galima tiesiog prisidengti už saugaus biurokratinio skydo “mes tik vykdome teisės aktų reikalavimus”.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (157) | “Prieš reguliavimo absurdus su cenzūros prieskoniais”

 1.   anarchistas rašo:

  Nebebus galima tiesiog prisidengti už saugaus biurokratinio skydo “mes tik vykdome teisės aktų reikalavimus”.

  :) Ir nustos Lietuvoje galioti Parkinsono dėsniai.

 2.   vonioje rašo:

  jei čia apie knygą “Vyno dieta” (http://www.jotema.lt/lt/catalog/item_view?pid=8&id=422) , tai ją išleido (ir buvo nubausta) Jotema, ne Tyto alba :)

 3.   Megejas rašo:

  “Kiekviena kontroliuojanti institucija, nustačiusi, kad teisės aktų reikalavimai yra neįgyvendinami ar neadekvatūs, turės apie tai informuoti savo ataskaitose.

  Nebebus galima tiesiog prisidengti už saugaus biurokratinio skydo “mes tik vykdome teisės aktų reikalavimus”. ”

  Wow, čia tai geras, belieka tikėtis, kad tai suveiks.
  O dabar - Verygą į studiją! :D

 4.   Romas rašo:

  Pagrindinė Viešojo administravimo įstatymo bėda, kad jame nenumatytas efektyvus mechanizmas, užtikrinantis, kad valdininkas įstatymų laikytųsi. Lyg ir aiški apskundimo tvarka, bet ji tokia gremėzdiška, kad yra žymiai pigiau valdininką papirkti ir negaišti laiko. Savivaldybių lygmenyje dažnai net nėra visų reikalingų institucijų biurokrato veikimui arba neveikimui skųsti. Geriausia būtų atsisakyti visų tų apskundimo pakopų ir įkurti vieną neteisminę instituciją - savotišką viešojo administravimo policiją, kuri nagrinėtų piliečių pareiškimus, skirtų nuobaudas už smulkius įstatymų pažeidimus (panašiai, kaip policija) arba rekomenduotų jas skirti, o reikalui esant, perduotų medžiagą prokuratūrai. Dabar tiesiog nėra jokių vaistų nuo valdininko nuomonės trauktos iš kepurės. Tuo metu, kai mėginsi ieškoti teisybės, biurokrato kolegos prigamins dar didesnę krūvą minčių iš kepurės, kol prarasi bet kokį sugebėjimą viską apskųsti ir tą teisybę surasti. Čia nepapasakosi. Tai reikėtų išgyventi praktiškai :)
  Aišku, situacijos nesuabsoliutinu. Labai dažnai biurokratija veikia be priekaištų. Bet čia labiau ne dėl gero Viešojo administravimo įstatymo, bet dėl vis dar sutinkamo žmonių padorumo.

 5.   balta rašo:

  Ne nu aš nesiimu spręsti bausti ar palikti ir ar reikia cenzūros, bet knygoje rašomos visiškos nesąmonės. Ar dar nepakankamai geriama, kad reiktų žmones įtikinėti, jog iki šešių (!) alkoholio vienetų dar viskas gerai ir tik paskui spaudimas pakyla…
  Kiek žinau širdies ligų profilaktikai kuo puikiausiai užtenka vienos taurės. O aš asmeniškai nuo dviejų jau pakankamai apsvaigstu.
  Žodžiu gerkim ir valgyt nesinorės. Į sveikatą!

 6.   Rytis rašo:

  Siaip jau po pora tauriu kiekvienas italas ishgeria ir kazkaip ju tauta neprasigeria. Tiesa, kokios ju kepenu ligos ir statistika, stengiamasi nutyleti. Taciau ne siuo rakursu reiktu spresti problema. Jeigu jau perki uz bilekiek litu lkainuojancia knyga apie vyna, ir dar turi laiko bei moki skaityti… tai matyt, kad jau smegenu galvoje ir socialines brandos turetu buti daugiau nei pas eilini alkoholika ar koki degrada. Todel tokia cenzura ishkrenta is “protingumo” remu… tiesa, kas tas protingumas tai tik teismas zino.. gal i ji reikia (reikejo) kreiptis tai leidyklai..

 7.   Gediminas rašo:

  pritariu 100% Romo teiginiams, kad “… tiesiog nėra jokių vaistų nuo valdininko nuomonės trauktos iš kepurės” bei “…jeigu mėginsi ieškoti teisybės, biurokrato kolegos prigamins dar didesnę krūvą minčių iš kepurės, kol prarasi bet kokį sugebėjimą viską apskųsti ir tą teisybę surasti”. Toks pavyzdys. Su pirkimų konkurso dokumentais pateikėme gamintojų raštus, kad esame jų produkcijos oficialūs platintojai Lietuvoje. Raštai buvo anglų kalba. Po vieną sakinį - “…are official distributors” ant firminių blankų. Galėjome ir nedėt, konkurso sąlygos to nereikalavo. Bet vistik - tai mūsų kvalifikaciją apibūdinantis dokumentas. Pasiūlymą atmetė. Priežastis - nėra šio rašto vertimo į lietuvių kalbą, patvirtinto vertėjų firmos (elementarus vienas sakinys - ką čia versti?). Pateikti tokį vertimą atsisakėme - mums kainuotų pinigus, o pirkėjas tokio dokumento nereikalavo. Skambinu. Sakau - kur logika? Atsakymas - “…o mums logikos nereikia. Buvo toks reikalavimas sąlygose, o jis iš Viešųjų pirkimų įstatymo nurašytas. Čia jūs, verslininkai, logika vadovaujatės. O mums svarbu žiūrėti kaip įstatymas reikalauja. Ateis vėliau kontrolė, patikrins, ras kad nėra vertimo, ir mus nubaus”. Ką čia bepridėsi? Kam rašyt? Su kuo kovot? Vėjo malūnais? Valdininkas įstatymo neaiškins. Jis jį taip supranta ir jaučiasi visiškai teisus. Ateis kontrolė ir jį nubaus.
  Ar pakeis situaciją iš esmės Jūsų siūlomos pataisos, ministre?

 8.   ilgius rašo:

  neseniai Maisto bankas paleido socialinę reklamą, bet savivaldybės kalbos saugotojai nepraleido - mat naujame logotipe (NB) Maistobankas rašomas be tarpelio, tik paboldinus pirmą jo žodį. Kad sutilpti į projekto terminus teko dizainerio prašyti sudarkyti jo piešinį ir tą tarpelį įterpti.

  Bet kai pasižiūri, kokios zosės kalbos darkytojos kontroliuoja, užplūsta noras atgailauti už tai, kad supykau ant nepakaltinamo. Ką jau ten norėti, kad tos babytės ką nors nutuoktų apie prekių ženklų piešinius… Nenuostabu, kad išsiųsti pastraipos atsakymą mero parašu kitąsykį nepakankam mėnesio. Kada sulauksime valdžios, kuri sveiku protu vadovaudamasi išravės panašius marazmus ir neleis deginti išteklių tuštiems pagalių kaišiojimams į ratus.

 9.   Hazel Cummings rašo:

  Good article and right to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks :)

 10.   Thomas Dominguez rašo:

  Hey greet site !

 11.   poker news rašo:

  Check the pre-eminent instal hither poker news.

 12.   links rašo:

  Listing will say what type of condition the property is in, as well as what may be wrong with it. For example: Great fixer-upper, immediately says that something is wrong with the property. It is these types of properties that people have been able to turn a profit on.

 13.   African Mango Plus rašo:

  And what here to speak that?

 14.   crossfire hacks rašo:

  I don’t know why…

 15.   VigRX plus rašo:

  In my opinion. Your opinion is erroneous.

 16.   potenzmittel rašo:

  We stumbled over here from a different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.

 17.   Lavern Dechert rašo:

  Blogroll links aint that great :P but i am not the admin… :P … Just Telling :P :D

 18.   Rolanda Barclift rašo:

  This really is my first time I’ve visited here. I found a lot of interesting information in your blog. From the tons of comments on your posts, I suppose I’m not alone! keep up the impressive work.

 19.   how to remove security tool rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to write more. I notice you havent written another blog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just as well important to be missed. Youve received so much to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this blog disappear. The internet needs you, man!

 20.   underground storm shelters rašo:

  I’d like to thank you for that efforts you might have created in writing this article. I’m hoping the exact same most effective perform from you within the future too. In reality your inventive writing abilities has inspired me to begin my very own BlogEngine blog now.

 21.   nettoyer son pc rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a terrific blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see weblog!

 22.   Hardline Entertainment rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im fairly certain Id have a fair shot. Your weblog is terrific visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this subject.

 23.   chat rašo:

  I admire the useful data you provide in your content articles. I will bookmark your blog and also have my children test up here often. I am very certain they will discover a lot of new things here than anyone else!

 24.   fish recipes rašo:

  Hi, i read your weblog sometimes and that i own a similar one and i used to be just wondering when you get loads of spam feedback? In that case how do you stop it, any plugin or anything you’ll be able to recommend? I’m getting a lot recently it is driving me mad so any assist could be very much appreciated. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 25.   raw food diet rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer details, I feel you probably did an awesome job explaining it. Sure beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 26.   cabbage soup diet rašo:

  Please tell me it labored right? I dont need to sumit it again if i would not have to! Either the blog glitced out or i am an idiot, the second possibility doesnt surprise me lol. thanks for a fantastic weblog! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 27.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I used to be more than happy to search out this site.I wished to thank you for this nice learn!! I undoubtedly having fun with each little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

 28.   acne free in 3 days rašo:

  I was questioning if you would like to be a visitor poster on my web site? and in exchange you may embody a link your put up? Please reply whenever you get an opportunity and I’ll ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 29.   south beach diet recipes rašo:

  I was wondering if you want to be a visitor poster on my web site? and in trade you possibly can include a hyperlink your publish? Please reply whenever you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 30.   quang cao website rašo:

  Hello, I saw a three of your attention-grabbing posted posts and needed to ask in the event you would be interested in reciprocal pages? Crew have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 31.   quang cao website rašo:

  Hey cool blog, simply wondering what anti-spam software you use for comments as a result of i get lots on my blog. Anyway, in my language, there should not a lot good supply like this.

 32.   quang cao google rašo:

  I used to be in search of crucial information on this subject. The information was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 33.   mininet rašo:

  Glorious info here. This fascinating post made me smile. Possibly should you throw in a couple of footage it would make the whole thing more interesting. Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 34.   quang cao website rašo:

  Thanks for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to do a little analysis about that. We got a superb e book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m very glad to see such data which I used to be searching for an extended time.This made very glad! Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 35.   backlink rašo:

  I’ve been attempting to Achieve access to this website for a while. I used to be using IE then after I tried Firefox, it worked simply advantageous? Just needed to carry this to your attention. This is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I do know this is off subject but,did you make this design yourself,or purchase from someplace? Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 36.   quang cao web rašo:

  Have you ever ever thought about adding just a little bit more than simply your ideas? I mean, what you say is important and everything. But its acquired no punch, no pop! Possibly for those who added a pic or two, a video? You may have such a extra powerful blog if you let individuals SEE what youre speaking about instead of just reading it. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 37.   quang ba website rašo:

  Hey cool weblog, just questioning what anti-spam software you utilize for feedback as a result of i get lots on my blog. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 38.   quang cao web rašo:

  I was searching for crucial information on this subject. The information was vital as I am about to launch my very own portal. Thanks for providing a lacking hyperlink in my business. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 39.   buy backlink rašo:

  Have you ever thought of including a bit bit more than just your ideas? I mean, what you say is important and everything. However its bought no punch, no pop! Possibly in the event you added a pic or two, a video? You can have such a more highly effective weblog if you let individuals SEE what youre talking about as a substitute of just reading it. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 40.   dich vu seo rašo:

  I have to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this weblog is hideous! I imply, I dont need to sound like a know-it-all or anything, however could you could have presumably put a little bit extra effort into this subject. Its really fascinating, but you dont signify it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 41.   seo rašo:

  I was more than happy to seek out this site.I wanted to thank you for this nice read!! I definitely having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 42.   dich vu seo rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really favored that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories back within the day and calls me a loser. I suppose it’s time I transfer out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 43.   complete link building rašo:

  Your blog is fine. I just need to comment on the design. Its too loud. Its doing manner too much and it takes away from what youve obtained to say –which I feel is actually important. I dont know in case you didnt suppose that your phrases may hold everyones consideration, but you were wrong. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 44.   buy backlink rašo:

  Have you ever ever considered including extra movies to your blog posts to keep the readers more entertained? I mean I simply learn by your complete article of yours and it was fairly good but since I’m more of a visual learner,I discovered that to be extra useful effectively let me know the way it seems! I love what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll go to your weblog regularly for some newest post. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 45.   buy backlink rašo:

  Have you ever ever considered adding more movies to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just learn by way of the complete article of yours and it was fairly good but since I’m more of a visible learner,I found that to be more useful nicely let me know how it turns out! I like what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a nice article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your weblog repeatedly for some newest post. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 46.   complete link building rašo:

  Hey cool blog, simply wondering what anti-spam software you use for comments as a result of i get lots on my blog. Anyway, in my language, there should not a lot good supply like this.

 47.   edu backlinks rašo:

  I’ve been trying to Acquire access to this web site for a while. I used to be utilizing IE then after I tried Firefox, it labored just fine? Just wished to deliver this to your attention. That is really good blog. I’ve a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter but,did you make this design yourself,or buy from somewhere? Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 48.   kiem viec rašo:

  Fantastic post! This could support plenty of folks discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly help out. Your cause was spot on and owing to you; I probably will not have to explain all the things to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 49.   high pr backlinks rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I actually appreciated that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He always tells me loopy stories back in the day and calls me a loser. I guess it’s time I transfer out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad assume xD” Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 50.   kiem viec rašo:

  I was questioning if you would like to be a visitor poster on my web site? and in exchange you may embody a link your put up? Please reply whenever you get an opportunity and I’ll ship you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 51.   high pr backlinks rašo:

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial thing might be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I am positive that your job is clearly identified as a good game. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 52.   edu backlinks rašo:

  I’ve been making an attempt to Gain entry to this web site for a while. I used to be utilizing IE then once I tried Firefox, it labored just effective? Just wanted to bring this to your attention. This is actually good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 53.   kiem viec rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve bought something good here. But what in case you added a pair hyperlinks to a page that backs up what youre saying? Or maybe you could possibly give us one thing to have a look at, one thing that will connect what youre saying to something tangible? Just a suggestion. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 54.   high pr backlinks rašo:

  I was very happy to seek out this site.I wanted to thank you for this great learn!! I undoubtedly enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 55.   hooked on phonics rašo:

  It absolutely not agree with the previous message

 56.   viec lam online rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve bought something good here. But what should you added a couple links to a web page that backs up what youre saying? Or possibly you would give us one thing to take a look at, one thing that may connect what youre saying to something tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 57.   link building company rašo:

  I’ve been making an attempt to Achieve access to this site for a while. I was utilizing IE then when I tried Firefox, it labored just fantastic? Just needed to deliver this to your attention. That is really good blog. I’ve a bunch myself. I really admire your design. I know this is off matter however,did you make this design your self,or buy from somewhere? Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 58.   viec lam online rašo:

  Thanks for the smart critique. Me & my neighbour had been getting ready to do a little analysis about that. We got a superb e book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I’m very glad to see such data which I used to be searching for an extended time.This made very glad! Anyway, in my language, there will not be a lot good source like this.

 59.   backlink building rašo:

  Glorious learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he truly purchased me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 60.   viec lam online rašo:

  Took me time to read all of the feedback, but I really loved the article. It proved to be very helpful to me and I am sure to all the commenters right here! It’s always good when you can not solely be informed, but in addition engaged! I’m positive you had pleasure penning this article. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 61.   link building company rašo:

  I was in search of crucial info on this subject. The knowledge was essential as I am about to launch my very own portal. Thanks for offering a lacking link in my business. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 62.   backlink building rašo:

  Howdy, i learn your blog often and that i own an identical one and i used to be just questioning in the event you get a variety of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you’ll be able to advise? I get so much these days it is driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 63.   link building expert rašo:

  Took me time to read all of the comments, but I really loved the article. It proved to be very useful to me and I am positive to all the commenters right here! It is always good when you can’t solely be informed, but additionally engaged! I am sure you had pleasure writing this article. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 64.   link building packages rašo:

  I was more than happy to seek out this site.I wanted to thank you for this nice read!! I definitely having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 65.   link building expert rašo:

  I have to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this weblog is hideous! I imply, I dont need to sound like a know-it-all or anything, however could you could have presumably put a little bit extra effort into this subject. Its really fascinating, but you dont signify it well at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 66.   link building packages rašo:

  Utterly understand what your stance in this matter. Though I’d disagree on some of the finer particulars, I think you did an superior job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 67.   tuyen dung viec lam rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colours or the unhealthy grammar, but this blog is hideous! I imply, I dont want to sound like a know-it-all or something, however may you will have possibly put slightly bit more effort into this subject. Its really interesting, however you dont characterize it properly in any respect, man. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 68.   viec lam rašo:

  Can I make a suggestion? I think youve bought something good here. But what should you added a pair links to a page that backs up what youre saying? Or possibly you would give us one thing to look at, something that would join what youre saying to something tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 69.   viec lam rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really favored that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He all the time tells me loopy stories again within the day and calls me a loser. I assume it is time I move out of my mother and father’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 70.   viec lam rašo:

  I was questioning what’s up with that bizarre gravatar??? I know 5am is early and I’m not trying my greatest at that hour, however I hope I do not appear to be this! I might nonetheless make that face if I am asked to do 100 pushups. lol Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 71.   viec lam rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I actually appreciated that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He always tells me loopy stories back in the day and calls me a loser. I guess it’s time I transfer out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad assume xD” Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 72.   best voip rašo:

  This blog is AWESOME! I’m so glad I was surfing Google today and found it. It was just what I was looking for! I have been doing this for awhile now and this even tought me something. One thing though. Can you please tell me where to subscribe? I see the feed link but its not working for me. Thanks!

 73.   Born This Way Ringtone rašo:

  I think, that you are mistaken. Write to me in PM.

 74.   south beach diet recipes rašo:

  Have you ever ever considered adding more movies to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just learn by way of the complete article of yours and it was fairly good but since I’m more of a visible learner,I found that to be more useful nicely let me know how it turns out! I like what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a nice article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your weblog repeatedly for some newest post. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 75.   south beach diet recipes rašo:

  Completely perceive what your stance on this matter. Although I would disagree on some of the finer particulars, I believe you did an superior job explaining it. Certain beats having to research it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 76.   south beach diet recipes rašo:

  I’ve been attempting to Achieve entry to this website for a while. I used to be using IE then when I tried Firefox, it labored simply nice? Just wanted to carry this to your attention. This is actually good blog. I’ve a bunch myself. I really admire your design. I do know that is off matter but,did you make this design your self,or buy from someplace? Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 77.   car sale cleveland rašo:

  This one is an inspiration personally to uncover out much more associated to this subject. I have to confess your data prolonged my sentiments as well as I’m going to proper now take your feed to stay updated on each coming weblog posts you may presumably create. You might be worthy of thanks for a job perfectly performed!

 78.   link wheel rašo:

  Can I make a suggestion? I believe youve obtained something good here. But what should you added a pair links to a page that backs up what youre saying? Or possibly you could give us one thing to look at, one thing that may connect what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 79.   fish recipes rašo:

  Fantastic put up! This might assist a number of folks discover out about this matter. Do you need to incorporate video clips together with these? It may undoubtedly assist out. Your purpose was spot on and owing to you; I most likely will not have to explain everything to my pals. I can simply direct them here. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 80.   fish recipes rašo:

  Wonderful learn, I just handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really bought me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 81.   Beaulah Olliff rašo:

  Sometimes I just think that people write and dont really have much to say. Not so here. You definitely have something to say and you say it with style, my man! You sure do have an interesting way of drawing people in, what with your videos and your words. Youve got quite a one-two punch for a blog!

 82.   link building services rašo:

  Have you ever ever thought about adding just a little bit more than simply your thoughts? I mean, what you say is important and everything. But its received no punch, no pop! Possibly in the event you added a pic or two, a video? You can have such a more highly effective blog in the event you let people SEE what youre speaking about instead of just studying it. Anyway, in my language, there are not a lot good supply like this.

 83.   mininet rašo:

  Please inform me it labored proper? I dont wish to sumit it again if i would not have to! Either the blog glitced out or i’m an idiot, the second option doesnt shock me lol. thanks for an ideal blog! Anyway, in my language, there are not much good source like this.

 84.   cabbage soup diet rašo:

  I’ve to say, I dont know if its the clashing colours or the dangerous grammar, however this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or anything, but might you will have possibly put just a little bit more effort into this subject. Its really attention-grabbing, but you dont characterize it effectively at all, man. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 85.   link building packages rašo:

  Have you ever thought-about including extra videos to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just read through the entire article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I discovered that to be more helpful well let me know the way it seems! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your blog often for some newest post. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 86.   Gregory Despain rašo:

  Hello.This post was really interesting, especially because I was investigating for thoughts on this subject last Wednesday.

 87.   buy backlinks rašo:

  Fully perceive what your stance in this matter. Though I would disagree on among the finer particulars, I feel you probably did an awesome job explaining it. Certain beats having to research it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 88.   Sports & Recreation rašo:

  I dissagree with the above comment. People are here to make comments based on the article, not to post random sh#t. Whay do people insist on posting cr#p.

 89.   sim so dep rašo:

  Hey cool weblog, just wondering what anti-spam software you use for comments because i get lots on my blog. Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 90.   advocaten rašo:

  Figured I should take a moment and say hello and thanks for the informative posts you’ve been making.

 91.   south beach diet recipes rašo:

  I’ve been making an attempt to Gain entry to this web site for a while. I used to be utilizing IE then once I tried Firefox, it labored just effective? Just wanted to bring this to your attention. This is actually good blog. I have a bunch myself. I actually admire your design. I know that is off matter however,did you make this design yourself,or buy from someplace? Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 92.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 93.   Sports & Recreation rašo:

  Function Reference/comments rss link « WordPress Codex Much like an RSS feed for your WordPress blog, this feature will display a link to the RSS feed for a given post’s comments. By implementing the feature, …

 94.   handbags rašo:

  Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx :)

 95.   internet marketing wassenaar rašo:

  Hi webmaster - This is by far the best looking site I’ve seen. It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed. Fantastic layout and great content! Every site should have that. Awesome job

 96.   Accident lawyer rašo:

  Hey - fastidious website, right looking around few blogs, seems a pretty squeamish platform you are using. I’m currently using Wordpress for a few of my sites but hunting to change one of them over to a structure siamese to yours as a endeavor run. Anything in portion you would praise most it?

 97.   Chad Eugene Willis rašo:

  I cling on to listening to the news bulletin lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 98.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 99.   Jenise Delwiche rašo:

  I Just wanted to give thanks to you for your know-how in addition to great internet site.

 100.   ipad 2 rašo:

  Have you seen the new IPAD2?

 101.   buy male masturbator rašo:

  increase sperm count naturally what vitamins increase sperm count how to improve sperm quantity sperm increaser treatment for low sperm count in men foods to improve sperm quality build up sperm increase sperm load increasing sperm count naturally how to increase ejaculation load increase your ejaculate best sperm for pregnancy improve sperm dna fragmentation natural treatment for low sperm count how to increase sperm count increase sperm count vitamin ejaculate zinc sperm producing cells creating more ejaculation treatment for low sperm morphology

 102.   carpet rašo:

  excellent article very helpful will visit again one day

 103.   download rašo:

  That is a thing I need to find more information about, i appreciate you for the blog post.

 104.   Rosalyn Wagnon rašo:

  My brother and I were debating this specific topic, he’s generally looking to prove me incorrect. Your view on this is brilliant and exactly how I truly think. I just right now sent him this website to demonstrate him your viewpoint. After looking over your website I book marked and will be coming back to understand your new posts!

 105.   układ wydechowy rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 106.   Quentin Ghoston rašo:

  Good! Thank you! I always wanted to write in my site something like that. Can I take part of your post to my blog?

 107.   cabbage soup diet rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really appreciated that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me crazy stories again in the day and calls me a loser. I guess it’s time I move out of my dad and mom’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD” Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

 108.   Talisha Tanen rašo:

  Intriguing post. I have been searching for some good resources for solar panels and discovered your blog. Planning to bookmark this one!

 109.   Sachiko Nooney rašo:

  I consider, that you commit an error. Let’s discuss it. Write to me in PM, we will talk.

 110.   recipes raw food rašo:

  Hi, I noticed a 3 of your interesting posted posts and needed to ask if you can be thinking about reciprocal pages? Group have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 111.   Sherley Rushmore rašo:

  Believe it or not from time to time I pick up information or strategies that I can use for my charms handy projects. Right now I’m doing work on undertaking a hand created pearl ring.

 112.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 113.   html rulez dood mediafire rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 114.   superman stamina rašo:

  I consider, that you are not right. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.

 115.   Mathew Hollars rašo:

  You’re blogging has really come on when I look back over previous posts. Actually I arrived here from a forum on an unrelated topic. Worth surfing sometimes. Thanks.

 116.   The new mam rašo:

  If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 117.   cheap tech decks rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 118.   buy rs gp rašo:

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me. Thank you

 119.   Shala Ostrye rašo:

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 120.   club penguin rašo:

  hello there mist, t appreciate your web site as well as would choose to comprehend in the places you hide an individual’s rss

 121.   Colin Milling rašo:

  I well understand it. I can help with the question decision. Together we can come to a right answer.

 122.   burberry earmuffs rašo:

  you are a real blogger!

 123.   pozycjonowanie rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 124.   colon cleanse recipe rašo:

  You made some decent points there. I did a search on the issue and found most guys will go along with with your blog.

 125.   www gry po szkole pl rašo:

  super stronka!!! bardzo mi sie podoba mozna sie wciagnac. Gry dla dzieci ciufcia.pl grafika tez jest the best!! winszuje!!! witam:)

 126.   samsung ml1660 toner rašo:

  cool, what a nice post

 127.   www.Alegro.pl rašo:

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 128.   web designers rašo:

  The awesome fresh posts keep me coming here very frequently. Thanks a ton.

 129.   lady gaga t shirt uk rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 130.   youtube lady gaga telephone rašo:

  Excellent post with some good info, think i’ll share this on my twitter if you don’t mind and maybe even blogroll it depending on the feedback, thanks for sharing.

 131.   lady gaga alejandro chords rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 132.   Yvonne Kassim rašo:

  There is obvisously a lot to know about this. I think you made some good points in Features too. Great Job.

 133.   christian music lyrics rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 134.   Nina Furutani rašo:

  BCS Title game: Semifinal winners

 135.   musica.com gratis rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 136.   sportscenter not top 10 rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 137.   sport watches for men engravable rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 138.   sport brella sklz rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 139.   lady gaga just dance parody rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 140.   sportscenter rašo:

  Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

 141.   MP3VA review rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

 142.   colon cleanse home remedy rašo:

  Determining the best colon cleansers distributed today can be quite complicated particularly for an amateur. This is primarily because you will find lots of these products in the market right now. However as long as you know very well what to look in the product, then it’ll be easy for you. Various important things to check on are the list of ingredients, product critiques, the manufacturer, as well as the promos they offer.

 143.   sports watch velcro rašo:

  Excellent post with some good info, think i’ll share this on my twitter if you don’t mind and maybe even blogroll it depending on the feedback, thanks for sharing.

 144.   Apartment cleaning Manhattan rašo:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 145.   action voip free download rašo:

  you are a real blogger!

 146.   cambridge diet review rašo:

  Nice article even though i discovered another weblog that kind of disagrees with

 147.   Affordable SEO rašo:

  The quantity of top quality content on your incredible website has really made me recognize the massive authority your site carries. Great posts and articles in every corner. Carry on with it.

 148.   favourites phenomenon rašo:

  Hello.This post was extremely remarkable, particularly because I was investigating for thoughts on this subject last Friday.

 149.   free chat rooms online rašo:

  Whenever you talks about high quality an individual dicusses about sites like these, are you guys on twitter or other internet site? And also could you mind basically added your internet site to my sociable bookmark site?

 150.   bathroom remodeling rašo:

  Finest desires to all, and always be harmless!

 151.   Christian Louboutin Muffs Furry Boots rašo:

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 152.   Sociology Jobs rašo:

  I found your posting to be insightful! Thank you.

 153.   москва работа для девушек rašo:

  I wanted to advise you, you’re spot on. I stumbled your site from another link and am really fascinated by this niche and reading more. Do you mind if I reference to this site from my facebook page?

 154.   Chaussures Supra Pas Cher rašo:

  I and also my pals were looking through the best things on your website while unexpectedly I had a horrible feeling I never thanked the web site owner for them. All the boys became consequently joyful to read all of them and already have really been having fun with these things. Many thanks for really being so accommodating as well as for opting for such quality issues most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 155.   kiev escorts rašo:

  This beautiful and informative article, thank you very much. Use this page to your friend told you. I am constantly followed. To receive more information about this topic the following internet sites can follow

 156.   Micheal Kemppainen rašo:

  Ive never ever read something like this prior to. So good to find somebody with some original thoughts on this subject, really thank you for beginning this up. this web site is some thing which is necessary on the net, a person with a little originality. valuable job for bringing some thing new towards the world wide web!

 157.   breast enlargement rašo:

  I was absolutely excited to find this site.I wanted to salute you for your time for this cool read!! I definitely enjoyed all of it and I have you saved to check out the new content on you website.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.