BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Sveikata: negi kyšiai mieli?

Prieš savaitę plačiai nuskambėjo, kaip aš neva tiesiog imu ir siūlau įteisinti priemokas sveikatos sistemoje. Į tai gana skausmingai sureagavo ir Sveikatos ministras, pasiūlęs man nesikišti į jo daržą.

Kadangi žiniasklaida ne visada būna veidrodis be iškraipymų, tai jaučiu pareigą detalizuoti tam tikrus viešumoje pasirodžius teiginius ar netgi juos patikslinti, grąžinant tą prasmę ir kontekstą, kuris ir buvo mano realiai nuskambėjusiuose, o ne cituojamuose teiginiuose.

Mano rūpestis - kad būtų realiai pradėta kovoti su korupcija (apie tai jau rašiau).

Sveikatos sritis - viena iš šešių korupcijos paveiktų arba korupcijai jautrių sričių. Tad prieš pradėdami diskusiją dėl priemonių korupcijai pažaboti tinkamumo atsakykime sau į kelis klausimus:

 • Kaip mes vertiname faktą, kad apklausoje penktadalis Lietuvos gyventojų pasakė, kad pernai davė kyšį sveikatos sistemoje?
 • Kaip mes vertiname faktą, kad analogišką darbą dirbantys gydytojai privačiame ir valdiškame sektoriuje neretai gauna atlyginimą, kuris skiriasi kelis kartus? Ir kodėl net geriausi specialistai nebūtinai pabėga į privačią sveikatos priežiūros įstaigą?
 • Koks yra pirmas ir pagrindinis klausimas palatos draugams tik patekus į ligoninę?
 • Ką labiau šiandien skriaudžia dabartinė sistema - žmones, kurie turi daug socialinių ryšių ir yra gerai gydomi „po blatu”, ar tuos, kurie tokių ryšių neturi ir į dideles ligonines su didelėm bėdom atvyksta, pavyzdžiui, iš nedidelių miestelių.

Dar kartą noriu pabrėžti, kad sveikatos srityje (kaip ir kitose penkiose srityse) korupcijos nepastebėti neįmanoma.

Ši  sritis turi savo specifiką ir todėl priemones kovai su korupcija turi pasiūlyti atitinkamas ministras. Aš, kaip koordinuojantis rengiamą kovos su korupcija planą netoleruosiu tik vieno - butaforinių priemonių ir iliuzinės kovos.

O kalbant apie priemokas - prisegu savo atsakymus portalui ekspertai.eu, kurie iškėlė skaudžius klausimus.

1. Ar Konstitucijos 53 straipsnis įtvirtina savo piliečių nemokamą gydymą?
Konstitucijos 53 straipsnis nustato, kad Valstybė laiduoja žmogui pagalbą susirgus, ir įpareigoja tokios pagalbos teikimo tvarką nustatyti įstatymu. Tai reiškia, kad valstybė turi nustatyti kas yra medicininė pagalba, o kas ne, kada, kokiomis sąlygomis nemokamos pagalbos laidavimas turi būti realizuojamas. Pavyzdžiui, ar visiems apmokama brangi plastinės chirurgijos pagalba nusprendus, tarkime, šiaip pasigrąžinti, o ne likviduoti traumos padarinius. Arba, ar visiems reikia apmokėti visas brangias psichoterapijos paslaugas. Arba, ar valstybė turi apmokėti lyties keitimo operacijų sąnaudas. Mano manymu, Konstitucija kalba apie tai, kad kritiniu atveju nei vienas neturi būti paliktas be būtinos medicinos pagalbos, kai visuomenėje yra realios galimybės ją suteikti. Tačiau Konstitucija neįpareigoja visuomenės sąskaita gydyti tų, kurie sąmoningai savo veiksmais sukelia neigiamas pasekmes savo sveikatai, pavyzdžiui, rūkydami arba vartodami alkoholį, nei finansuoti, pvz., lyties keitimo operacijų ir pan. Kaip elgtis mažiau akivaizdžiais atvejais - be abejo yra išsamesnės diskusijos reikalas, o galiausiai tai yra Sveikatos apsaugos ministerijos atsakomybė, ką visada labai aiškiai pabrėžiu.

Taip pat pažymėčiau, kad spręsti priemokų klausimą yra numatoma ir 2010 - 2015 metų Sveikatos sistemos plėtros plano projekte.

2. Kuo remiantis buvo apskaičiuoti ir nustatyti reikalingi nemokamam gydymui PSD įmokų dydžiai?
Į šį klausimą gali atsakyti Sveikatos apsaugos ministras ar ministerijos darbuotojai.

3. Kokių įstatymų pagrindu yra įvedamos mokamos gydymo paslaugos, t.y. kokius teisės principus įgyvendinant, įvedamos mokamos paslaugos. Bendras Konstitucijos įtvirtintas principas - laiduojamas gydymas, o nemokamą gydymo teikimo tvarką nustato įstatymai. Kodėl Konstitucija neįpareigoja kurti mokamo gydymo įstatymų?
Mokamos paslaugos privačiose, o atskirais atvejais ir valstybinėse įstaigose, turi teisę egzistuoti Civilinio kodekso pagrindu, ir tai išplaukia iš sutarčių laisvės principo bei Konstitucijos 46 straipsnyje įtvirtinto ūkinės veiklos laisvės ir iniciatyvos principo, o taip pat Jūsų minėto Konstitucijos straipsnio nuostata, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata. Iš to išplaukia vienareikšmė nuostata, kad mokamos paslaugos sveikatoje negali būti uždraustos.

4. Kiek per 2010 metus surinkta PSD?
Į šį klausimą gali atsakyti Sveikatos apsaugos ministras ar ministerijos darbuotojai.

5. Koks 2010 metais buvo PSD surinkimo planas ir kokie lėšų nemokamam gydymui poreikiai buvo 2010 metais?
Į šį klausimą gali atsakyti Sveikatos apsaugos ministras ar ministerijos darbuotojai.

6. Prašome Teisingumo ministro patikslinti, ką jis turėjo omenyje, sakydamas, kad “žmogus turi jaustis gerai ir bendrosios praktikos srityje”?
Aš tokio teiginio nesu sakęs. Žiniasklaidoje mano pozicija dėl kovos su korupcija sveikatos srityje daug kur buvo pateikta ištraukiant teiginius iš konteksto. Kalbant apie šį konkretų teiginį - jis apskritai yra ne mano teiginys ir man lygiai taip pat nesuprantamas. Beje, kalbėdamas apie problemas ir sprendimus, kaip tik sakiau, kad pas bendrosios praktikos gydytoją patenkantis pacientas labiau suvokia, kad nuo paciento pasirinkimo priklauso ir gydytojo atlyginimas bei gerovė, todėl paskatos korupcijai čia yra mažesnės, nei pacientui lankantis pas specialistą. Taip pat atkreipiau dėmesį, kad tai buvo įmanoma pasiekti ir neįvedant priemokų, todėl atitinkamą patirtį siūlau plėsti, o kaip konkrečiai, be abejo turėtų pasakyti Sveikatos apsaugos ministras.

7. Ar Teisingumo ministras diskutuojantis su Sveikatos apsaugos ministru dėl papildomų priemokų įvedimų sveikatos apsaugos srityje jau yra paruošęs pateikti Seimui Konstitucijos 53 straipsnio pataisą “dėl dalinai mokamo gydymo principo valstybinėse gydymo įstaigose įtvirtinimo”?
Kaip minėjau, nemanau, kad priemokų tam tikrose srityse egzistavimui būtinas Konstitucijos keitimas, todėl ir nematau poreikio jų siūlyti. Kita vertus, manau, kad dabartinė situacija reikalauja realių pokyčių, nes nepateisinama yra situacija, kai kas penktas Lietuvos gyventojas per metus yra priverstas duoti kyšį tam, kad gautų geresnę sveikatinimo paslaugą, arba ją gautų greičiau.

Prie atsakymų dar pridurčiau, kad, kaip jau buvo minėta, pagal Konstitucijos 53 straipsnį valstybė privalo rūpintis žmonių sveikata ir laiduoti medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Nemokama medicinos pagalba valstybinėse gydymo įstaigose, kurios teikimo tvarką privalu nustatyti įstatymu, tėra viena iš tokios pagalbos teikimo formų.

Atkreipčiau dėmesį į tai, kad 53 straipsnyje neveltui nurodyta pareiga įstatymu įtvirtinti nemokamą gydymą nurodant tik vieną paslaugų teikėją - valstybines gydymo įstaigas. Tai nereiškia nei to, kad sveikatos paslaugas gali teikti tik valstybinės įstaigos, nei to, kad valstybinės įstaigos turi teikti tik nemokamą medicininę pagalbą, nei to, kad nemokamą medicininę pagalbą gali teikti tik valstybinės įstaigos, nei to, kad sveikatos paslaugos gali būti tik nemokamos.

Taip pat noriu aiškiai pabrėžti, kad nemanau nei, kad korupcijos visas problemas išspręs priemokos, nei, kad jas reikia įteisinti visur, kur įmanoma.

Tiesiog reikia pasiekti, kad žmonės galėtų legaliai gauti geras sveikatinimo paslaugas. Kai kuriais (!) atvejais priemokos tam neišvengiamos. Kažin ar būtų buvę įmanoma išgyvendinti priemokas už geresnę palatą, kai visas palatas paversti geromis pinigų nėra, o galimybės legaliai susimokėti už komfortą irgi nėra?

Žinau viena, kad Lietuvos žmonėms dabartinė sistema nėra nei priimtina, nei patogi. O gal kam nors visgi yra?

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (200) | “Sveikata: negi kyšiai mieli?”

 1.   romualdas rašo:

  Imponuoja autoriaus racionalus požiūris į svarstomą temą. Manau,su nuomone,kad sveikatinimo įstaigose egzistuoja šiurpinančiai išsikerojusi,pastoviai tobulinama ir besiplečianti tiek savo dydžiu,tiek apimtimi kyšių sistema gali nesutikti tam tikra kategorija žmonių.Pirmiausia,tai matyt,visiški daunai.Antra,didesnioji dalis kyšius gaunančiųjų(beje jų tūkstančiai ir dauguma riebūs katinai).Trečia,be abejonės, sveikatos miniseris ir gydytojų asociacijų bei sąjungų vadai su savo palydomis.Vieni gindami mundurą,kiti tiek “užlobuoti”,kad kitaip kalbėti tiesiog negali.Ketvirta,vienetai,kuriems per visą gyvenimą neteko savęs ar artimųjų pas gydytojus tempti.Likusieji ta sistema dalinai šlykštisi,dalinai ją pastoviai maitina ne tiek savo noru,bet dėl netobulai veikiančio kūno, tapdami tos sistemos dalimi.
  Bet būtų nuostabu,jeigu tokia hidra būtų įveikta ir daktarai bei pacientai galėtų bedrauti kaip save gerbiantys žmonės be pakišų ne tik į chalato kišenę bet ir į sąžinę.
  Visokeriopos sėkmės nelenvam kely.

 2.   Lenin rašo:

  Pritariu, kad problema egzistuoja.
  Nesutinku, kad Teisingumo ministro pateiktas vienas iš sprendimo būdų yra pats tinkiamiausias, tačiau tik diskutuojant ir analizuojant įvairius pasiūlymus galima rasti tą tinkantį variantą, nes jis iš pirmo žvilgsnio gali būti net nepastebėtas. Tik analizuojant įvairius variantus ir modelius galima pamatyti teigiamas ir neigiamas puses, nes esant tik vienam variantui, poziuris į problemą iš anksto yra ribotas.

 3.   tomas rašo:

  Truputi ne tema bet… Yra niekam tikus supuvus sistema ir vietoj to, kad padaryti gerai, bandom ją ramstyti kažkokiomis priemokomis. Puikiai matom, kaip gerai veikia privalomojo vairuotoju draudimo sistema. Kodėl to paties nepadarius ir su sveikatos apsaugos sistema. Dabar pradėjus kurti sveikatos privalomojo draudimo įstatymą, po metu paleidus, dar po trijų metų turėtume sveiką, konkurencingą, skaidrią, sistemą. Žinoma tai reikėjo padaryti prirėš 20 na gerai prieš 10 metų.

 4.   Remigijus Šimašius rašo:

  Tomai,

  visi6kai su Tavimi sutinku. Tačiau tam, kad atsirastų normali sistema, reikalingi normalūs jai pamatai. Tam kad būtų ką veikti sistemoje draudimui, būtina žinoti sveikatinimo paslaugų kainas ir sąlygas, kada suteikiamos sveikatinimo paslaugos. Kai žinai kainas (realias), ir žinai kiek realiai jos padengia valstybė (nuo 0 iki 100 proc.), tai skirtumas tampa akivaizdus. Va tada, akd nereiktų priemokos, draudimas yra didelė galimybė.

 5.   Silvestras rašo:

  1. Kaip autorius pakomentuotų argumentą dėl to, jog tai “ne jo daržas” ?
  2. Ar įsivaizduojate situaciją, kai pvz. kultūros ministras viešai aiškintų, kaip žemės ūkio ar energetiokos srityje ?

 6.   tomas rašo:

  Tikrai kad ne mūsų daržas, na bet dar pora diletanto pastebėjimų.

  “sveikatinimo paslaugų kainas”
  Pabandykite gauti kokia nors paslaugą be šeimos gydytojo siuntimo, va ir žinom kainą.

  “ir sąlygas, kada suteikiamos sveikatinimo paslaugos.”
  Šeimos gydytojas sprendžia kokiomis sąlygomis reikalingos man šios paslaugos ar ne.

 7.   Medikas rašo:

  Pilnai pritariu gerb. R. Šimašiui visais jo pasisakomais klausimais. Tai mano manymu pats protingiausias ir sąžiningiausias šios vyriausybės ministras. Todėl norėčiau jam, kaip vadovaujančiam teisėtvarkai ministrui, pasiūlyti, kad jis inicijuotų vyriausybėje ar seime įstatymą, jog ligoninių direktoriai turi būti renkami konkurso tvarka 4 metų kadencijai. Tai labai ryškiai padidintų ligoninių veiklos efektyvumą ir sumažintų korupciją ligoninių direktorių lygyje. Kur tai matyta, kad prezidentą renkame kas 5 metai, seimą kas 4 metai, o ligoninių direktoriai karaliauja ligoninėse kaip savo kunigaikštystėse iki gyvos galvos? Ši aplinkybė labai palaiko korupciją medicinoje. Direktoriai susistato sau parankius gydytojus į vadovaujančius postus, skyrių vedėjus (kaip taisyklė, tikrai ne pačius geriausius, o subinlaižius), kas sukelia baisią stagnaciją tiek medicinos paslaugų kokybės progresavime, tiek ir medicinos mokslo vystymęsi, tiek ir būsimų gydytojų ruošime (medicinos studijose). Tai tikrai nenormalus reiškinys, kurį reikia kuo greičiau likviduoti. Visi postai medicinoje ir ligoninėse turi būti su kadencijomis ir skaidriais rinkimais į juos, pradedant nuo ligoninių direktorių ir baigiant skyrių vedėjais. Kol nebus įgyvendinta ši nuostata (beje, kurios įgyvendinimas nieko nekainuoja ir ją galima tuoj pat įgyvendinti), tol visos kalbos apie kovą su korupcija medicinoje yra tik blefas. Nes ši aplinkybė yra viena iš pagrindinių, palaikančių medicinoje ir baisią stagnaciją ir korupciją.

 8.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Medike,

  ačiū už komentarą ir pasiūlymus.

  Gerbiamas Silvestrai,

  savo blogo įrašu dalinai ir mėginau pasakyti kiek tai mano daržas. Sveikata - tikrai ne mano (išskyrus tai, kad esu Vyriausybės narys, galiausiai, pilietis, ir negaliu tylėti), tačiau esu atsakingas už adekvačios kovos su korupcija programos parengimą.

 9.   Anonimas rašo:

  Aš sutinku duoti gydytojams ir duodu, nes jie neuždirba tiek, kiek turėtų, bet man nepatinka duoti tiesiogiai. Aš norėčiau įmesti į aukų dėžutę, o tada visas pamainos kolektyvas tegul dalinasi.
  Reikia uždrausti imti tiesiogiai, o reikia mesti į aukų dėžutes ar sugalvoti kokią kitą aukų ar balų sistemą.

 10.   Gabriel Leonard rašo:

  Nice blog, thanks! I really love it.

 11.   hadrian rašo:

  Man liko neaiškus konstitucinės garantijos į nemokamą gydymą bei PSD suderinamumas. Dalis apie pirmo būtinumo medicinines paslaugas vs kosmetines - aiški ir suprantama. Dalis apie mokamų medicininių paslaugų kūrimo teisėtumą - taip pat aiški ir suprantama.

  Neaišku štai kas: konstitucija garantuoja nemokamą gydymą, tuo tarpu PSD yra privalomas? Negalime nemokamomis vadinti paslaugų, už kurias privalome mokėti - net jei jų nenaudojame! Jei parduotuvė reklamuotų nemokamus saldainius, tačiau juos gautume tik sumokėję įėjimo mokestį (plius mokestis būtų privalomas, net jei saldainių nenorėtume), akivaizdu, tokią reklamą laikytume apgaulinga?

  Ar aš kažka praleidau?

 12.   arturas rašo:

  nieko kito is laisvos rinkos instituto statytinio ir nesitikejau, mazdaug iveskim priemokas o rinka pati susireguliuos. kas penktas duoda kisi? gerai bet likusieji neduoda, tai kodel mazuma turi diktuoti salygas? o uz kysio davima yra baudziama. paziurekim gera pvz policijoje lygiai ta pati situacija ale mazi atlyginimai, bet susireguliavo, kai pradejo istikruju bausti o ne ziureti pro pirstus ar siulyti iteisinti kysio davima policininkui.

 13.   arturas rašo:

  ar jau daktarai tapo barmenais kuriems turi palikti arbatpinigiu? apskritai piniginiu santykiu neturetu buti kur ju neturetu buti, jeigu jau karta susimokejai (mokesciu pavidalu) tai veliau tai skaitosi permoka, as pvz kaip dauguma ar mazuma, koks skirtumas kysio nedaviau ir nieko dar gyvas kaip matot.
  siulau teisesaugau ne sedeti uzmerkus akis o dirbti kai bus pagauti keletas kysiu davusiu ir tai paviesinti, kad kitiems butu pamoka.

 14.   arturas rašo:

  teisingumo ministras jauciu veikti neturi ka tai ir piarinasi kur tik gali. verslo salygas jau pagerino kabutese, tai dabar sveikata sutvarkys. darbstuolis tas musu ministras, kad taip dar tokius i ji panasius tris ar keturis, ziurek ir eura isivesim,..

 15.   romualdas rašo:

  Artūrai,kai baigsi gimnaziją ir bresi gali tekti dažniau bendrauti su daktarais ir ne tik patepant mėlynę atsiradusią nukritus nuo dviračio,o ten žiūrėk ir požiūris į juos pasikeis.

 16.   romualdas rašo:

  Anonimui.Darbštūs,gabūs ir verslūs daktarai uždirba iki keliasdešimt tūkstančių per mėnesį.Daktarai-amatininkai,nevykėliai ir šundaktariai(žinia,ne be jų pasaulis),kelis arba keliolika kartų mažiau.Todėl per daug nesuniveliuokime.Kita vertus,pirmųjų atlygis mūsų skurdžiai visuomenei,manyčiau, yra pakankamai solidus.

 17.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamieji, jeigu nebus įteisintos priemokos varguoliams, sveikatos sistemoje, ketinu pasielgti principingai ir atsistatydinti.

 18.   yurgis rašo:

  Kaip žinia,Lietuvoje 80 procentų piliečių nesuduria finansinių galų.Kaina rinkoje nėra kažkoks pastovus dydis.Kaip yra NT burbulai,taip bus ir medicininių paslaugų burbulai.Ponas Šimašius turėtų žinoti,kad tai yra dėsnis.Pasekmės bus katastrofiškos,ką matome jau dabar.Daugybė žmonių net nesikreipia į medicinos įstaigas dėl lėšų stokos.Nenuvalyti šaligatviai smūgiuoja per ligonių kasų ir sodros biudžetą,nors atrodo,kad mokame didžiulius pinigus už kelių,kiemų ir šaligatvių priežiūrą?KOdėl mano mokamas PVM mokestis nepakliūna į ligonių kasas ir būtinai reikia įvesti dar ir PSD duoklę?Kodėl mano mokamo akcizo neužtenka šaligatvių valymui?Problema juk ne dar viename mokestyje,o valdžios žmonių galvose.Nereikia vogti ir užteks viskam.

 19.   yurgis rašo:

  Ponas Remigijus Šimašius tikriausiai apsimeta nežinąs,kad 14 milijardų biudžeto įplaukų ir sumoka varguoliai.Tik 1 mlrd. sumoka turtuoliai.Neaišku,kokia logika vadovaujantis, varguolius dar reiktų apmokestinti?Kad sviestas būtų dar labiau sviestuotas:)?

 20.   Medikas rašo:

  Gerb. R. Šimašiui,
  Nekreipkite dėmesio į piktus komentarus. Juos rašo žmonės labai nepatenkinti esama sveikatos apsaugos sistema , tačiau nesuprantantys, kodėl ji yra tokia bloga. Aš dar norėčiau pridurti, kad dabar taip vadinamose viešosiose įstaigose - ligoninėse iš esmės tebėra ta pati sovietinė tvarka, kuri ir leidžia bujoti korupcijai, plauti iš sveikatos apsaugos pinigus visuose lygmenyse. pradedant SAM ir baigiant ligoninių direktoriais. Beje, ligoninių direktorių kėdėse tebesėdi beveik visi direktoriai dar nuo Brežnevo laikų. Aš norėčiau Jus paraginti, kiek leidžia Jūsų galimybės, sutvarkyti įstatyminę bazę, kad suvienodinti privačių ir valdiškų ligoninių veiklos sąlygas, kadangi dabar valdiškos (viešosios įstaigos) ligoninės naudojasi veltui joms atitekusiais pastatais, įranga, jiems įranga perkama iš SAM skiriamų lėšų, jos nemoka jokių mokesčių, o tuo tarpu privačios medicinos įstaigos turi už savo, dažniausiai skolintus pinigus pasistatyti pastatus, nusipirkti įrangą, mokėti visus įmanomus mokesčius (nekilnojamo turto mokestį, pelno, pajamų ir t.t.). Tai iškreipia konkurencijos sąlygas tarp valdiškų ir privačių medicinos įstaigų, neleidžia Lietuvoje vystytis privačiai medicinai. Labai svarbu, kad ligonių kasos apmokėtų pagal tuos pačius įkainius už visas medicinos paslaugas (įskaitant visas stacionarias paslaugas, ne vien tik dienos chirurgijos paslaugas) ir privačioms medicinos įstaigoms, nes tada ligoniams reikėtų susimokėti tik priemoką, jei ji aplamai būtų, o ne visą gydymo kainą. Esu tikras, kad suvienodinus konkurencijos sąlygas tarp valdiškų ir privačių ligoninių, atsiras Lietuvoje normalios daugiaprofilinės privačios ligoninės, kurios tikrai nukonkuruos valdiškas ligonines, nes valdiškos ligoninės funkcionuoja labai neefektyviai (neefektyvus jų valdymas, lėšų panaudojimas, prasta gydymo kokybė ir t.t.). Pagaliau, aš esu tikras, kad privačios ligoninės parodys, kaip galima efektyviai dirbti ir efektyviai naudoti uždirbamas lėšas ir tik jos parodys kokie yra tikrieji medicinos paslaugų įkainiai. Dabar kurpiami įvairūs medicinos paslaugų įkainiai yra niekuo nepagrįsti.

 21.   Mantas rašo:

  Kiek pamenu, kazkada si vyriausybe buvo sugalvojusi apmokestinti pensininku pensijas, nes neva, jie gauna pajamas (pensijas) ir nuo ju nemoka mokesciu. Po kilusio triuksmo sis planas buvo padetas i sali.
  Kas gali paneigti, kaip ponas Simasius sako varguoliu apmokestinimas sveikatos sistemoje, nebus dar vienas bandymas tai pakartoti. Juk dazniausiai gydymo reikia tiems patiems pensininkams?
  Tiesa, p. Simasiau?

 22.   Pensininkas rašo:

  Valdzia tik zino, kaip is vargso zmogaus atemus paskutini duonos kasni. O patys, tuo tarpu lobsta, paimkim, kad ir ukio ministra, per dvejus metus sitaip praturteti, kur tai matyta. Ir kada jums bus gana?

 23.   yurgis rašo:

  Kyšių problema teismuose,policijoje ar muitinėje lygiai tokia pati.:)Neaišku,kodėl p. Šimašius nemato šitų sričių.O jos yra žymiai artimesnės teisingumo ministerijai…:)

 24.   Gintaras rašo:

  Keistas p. Simasiaus supratimas apie teisinguma Lietuvoje, iteisinkim kysius ir tai pavadinkim-priemokom. Po to iteisinkim narkotikus ir apmokestinkim akcizu.

 25.   Remigijus Šimašius rašo:

  Mielieji,

  laikausi principo jokio komentaro neištrinti, nebent tai yra visiškas spamas. Tad kai kažkas prisistatė manimi ir rašinėja komentarus apie varguolius - pasimečiau. Patarkit, ar trinti tokius, ar palikti? O gal anonimui užteks savigarbos prisistatyti?

 26.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas yurgi,

  žinoma, kad problema yra ir kitur. Atliktos įvairios apklausos ir kita analizė leidžia gana aiškiai įvardinti šešias pagrindines tokias sritis. Dvi iš jų yra tos, kurios susijusios su mano atsakomybe - tai teisėkūros sistema bei teismų sistema. Abiejose jose aktyviai dirbu, kad korupcijos būtų mažiau. Taip pat kaip ir dar vienoje - verslo priežiūros srityje.

  Kitose srityse (teritorijų planavimas bei viešieji pirkimai) taip pat vis įkišu savo trigrašį. Džiaugiuosi pradėjęs kai kurias naujas atvirumo, skaidrumo praktikas viešųjų pirkimų srityje.

  Ir labai gaila, kad daug kam (tikrai ne visiems) net problemos įvardinimas sveikatos srityje (kuri yra mano įvardinta kaip viena iš šešių), kažkodėl sukelia keistą alerginę reakciją.

  Dar kartą pabrėžiu - sveikatos srityje yra problemos (ir galiu tai pailiustruoti skaičiais), tikiuosi, kad Sveikatos ministras ir visa sveikatos sistema prisidės prie jų sprendimo, o ne ginčysis ar tos problemos realios.

 27.   yurgis rašo:

  Gerbiamas Remigijau.Sveikatos apsaugoja sukasi 6 mlrd. lt.Tai suprantama,kad vyksta kova ir gardesnių kąsnelių dalybos.Tačiau kuo čia dėti “kyšiai”,kai kyšininkavimas klesti visose sferose?Visuomenė nori atsakymų dėl Garliavos įvykių.Dabar susidaro įspūdis,kad Teisingumo ministerijai vadovauja eilinė teisėja Venckienė ir 50 pasamdytų rėksnių.Gaspadorius pirmiausia įveda tvarką savame darže,o jau tada ir aplinkiniai įsitikina jo sugebėjimais.

 28.   Gintaras rašo:

  yurgis, paskutinis sakinys-aukso zodziai! Kad taip tavo zodziai ministrui i ausi!
  Kai matysim, jog ministras dirba o ne daro viesuju rysiu akcijas, ar degustuoja kavute, va tada, tada atsiras ir pasitikejimas ir palaikymas.
  Dabar susidaro vaizdas, besiblaskancio, i kaire ir i desine pazadais besisvaistancio ministro ivaizdis.

 29.   Gintaras rašo:

  nieko neprikisineciau ministrui, jeigu jis pats nebutu pazadejes,
  padaryti palengvinta imoniu registravima, ar sumazinti tikrinanciu instituciju skaiciu. deje tai liko graziai zodziais, pasakytais kadencijos pradzioje. O to pasekme, ta kad verslo konsultaciniai centrai (kurie turetu skatinti kurtis smulkuji ir vidutini versla) pradejo masiskai atkalbineti steigti individualias imones. Vadinasi tikrai kazkas netaip sioje srityje.

 30.   Gintaras rašo:

  viena galiu pasakyti teigiama, tai jog sioje vyriausybeje vienintelis ministras palaiko tiesiogini kontakta su mokesciu moketojais. Ar isiklauso i juos cia jau ministro sazines reikalas…

 31.   dundukas rašo:

  o ten, toje jusu vyriausybeje, bent vienas …nevagia??

 32.   dundukas rašo:

  as tai pvz nevagiu… bet kita vertus manes ir vyriausybeje nera :)

 33.   dundukas rašo:

  buciau vyriausybeje.. butinai apsivogciau :)

 34.   dundukas rašo:

  o jus, ka ne?.. kuo jus blogesni uz mane :)

 35.   yurgis rašo:

  Tu,dundukas,turi siaurą akiratį.Kai visus matuoji pagal save,tai tau ir atrodo,kad “visi” vogtų.:)

 36.   dundukas rašo:

  this blog really sucks..

 37.   dundukas rašo:

  vagiu tauta, vagiu vyriausybe :)

 38.   romualdas rašo:

  Atsiliepkit kas dundukui pirštinę nugvelbėt,nes neužsičiaups,kol neatgaus.

 39.   dundukas rašo:

  jei valdzia nevagia, tai kodel toks skyletas biudzetas? :)

 40.   dundukas rašo:

  nesueina galai…

 41.   dundukas rašo:

  na va lenda i dienos sviesa Kreivio darbeliai :)

 42.   serious dating sites rašo:

  It’s truly a great and useful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 43.   workplace injury lawyers rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from one thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put collectively a great blog space –great graphics, videos, layout. This is undoubtedly a must-see weblog!

 44.   ares free download rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a wonderful blogger, one of the finest that Ive seen. This blog surely has some details on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 45.   Intimidation lawyers rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anybody comes throughout it. Im lucky I did because now Ive acquired a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me.

 46.   family lawyers perth rašo:

  I admire the useful details you provide inside your posts. I’ll bookmark your blog and also have my youngsters test up right here often. I’m quite positive they will learn lots of new things here than anyone else!

 47.   best musical hits rašo:

  I am having a weird problem I cannot seem to be able to subscribe to your RSS feed, I am using google reader Fyi.

 48.   firefox 4shared rašo:

  Happened across your post while searching through yahoo. I go through the 1st paragraph and its fantastic! I do not have enough time to finish it now, but I have bookmarked your website and will understand the rest tonight. : )

 49.   migration agents rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so good and so important. I cant wait to read much more from you. I just really feel like you know so significantly and know how to make people listen to what you might have to say. This weblog is just also cool to be missed. Excellent things, actually. Please, PLEASE keep it up!

 50.   cp money masker rašo:

  humorous matter is that i adore your website, i have got you too however it is all about club penguin all night . pleasurable when using the adventure on line

 51.   burberry earmuffs rašo:

  cool, what a nice post

 52.   Denton County Property rašo:

  This was a good read. Thanks for the post.

 53.   www.Alegro.pl rašo:

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 54.   burberry earmuffs rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 55.   Hulda Pendry rašo:

  I am assured, that you are not right.

 56.   solicitors in cockermouth rašo:

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. cheers

 57.   law firms in workington rašo:

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 58.   Tyson F. Gautreaux rašo:

  http://mariorozenwurcel.com.ar/?p=1346

 59.   MobilaBredband rašo:

  Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Wonderful job!

 60.   Vetiver Essential Oil suppliers rašo:

  Awesome document! I¡¯ll rss fix nowadays wth the little feedreader software application!¡­

 61.   Audioline V100 rašo:

  Precisely what I was searching for, regards for putting up.

 62.   Sherri Harryman rašo:

  The president barack obama must have a little control above his speech and never insult others.

 63.   Male Home Masturbator rašo:

  adult toys in hyderabad adult toy shops guangzhou laser hair removal cape coral fl sex shop in inglewood best position to use a male sex toy self stroking masturbator ass and penis masturbator adult shop hialeah adult toys warren adult shop torrance adult toys riverside men’s top intimate pleasure toys male solo sex devices adult toys irving masturbator toy male automatic male masturbation toy sex shop windsor male sex toy video sex toys shops in lisbon male masturbators orange county male sucking sex toys sex shops at pembroke pines sucking male sex toys adult shop corona abilene sex shops

 64.   buy ambien rašo:

  Hmm that was unusual, my comment received eaten. Anyway I desired to say that it’s wonderful to know that a person else also stated this as I had trouble locating the identical info elsewhere. This was the initially place that advised me the reply. Thank you.

 65.   chickenpox treatment rašo:

  That is the suitable weblog for anyone who needs to search out out about this topic. You realize a lot its virtually onerous to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 66.   chicken pox cures rašo:

  It is best to take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will suggest this website!

 67.   varicella chicken pox rašo:

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks However I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 68.   chickenpox in infants rašo:

  Hi. Nice, interesting post, along with a little as they are. I learned something new today!

 69.   Damiana Smoking Blend rašo:

  shokotsu incense reviews kush legal bud herbal cocaine usa best legal hallucinogen canada best head shops amsterdam mdma pills uk buy pokeball in australia ghb mdma sale salvia extract uk perth party pills buy legal cheap psycho drugs legal high spice marijuana list of us legal hallucinogens natural brain stimulants cocaine sale over the counter psychedelic poppers legality california energy pills europe blessed legal highs party pill in australia cloud nine crystal meth synthetic opiates store legal cocaine substitute powder black mamba vs marijuana kush herbal incense reviews

 70.   ON THE FLOOR RINGTONE rašo:

  In my opinion you are not right. Let’s discuss it. Write to me in PM.

 71.   chicken pox infants rašo:

  It is nice to definitely dig up a website in which the blogger is clever. Thanks for creating your website.

 72.   varicella chicken pox rašo:

  I am typically to blogging and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand new information.

 73.   louis vuitton handbags rašo:

  I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 74.   PC Health Advisor rašo:

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 75.   flirting with women rašo:

  Hi there. I wanted to ask one thing…is this a wordpress blog site as we are thinking about switching across to WP. Moreover did you make this design yourself? Regards.

 76.   action voip free download rašo:

  cool, what a nice post

 77.   inchristian louboutin rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 78.   inchristian louboutin rašo:

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 79.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 80.   bar supplies rašo:

  Thanks for another magnificent article. The place else could anybody get that type of information in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the search for such information.

 81.   heartburn rašo:

  awesome insights you are sharing. I admire the way you are sharing it. Is there any way I could find out for more?

 82.   Chanel Wallets online rašo:

  Very informative and useful post. You have nice command on the post and have explained in a very great way. Thanks for helping .Good work,hope your blog be better!I just want to make a blog like this!

 83.   how to be a dj rašo:

  Hey. I wanted to ask a little something…is the following a wordpress webpage as we are thinking about transferring over to WP. Additionally did you make this template by yourself? Bless you.

 84.   Demetrice Danielski rašo:

  It is in reality a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 85.   New Era Hats Cheap rašo:

  Hey there, basically trying all around some information sites, appears to be a great software you happen to be making use of. I’m on provide utilizing WordPress for a few of my web-sites nonetheless planning to alter one of these people to the site a software a lot like yours as being a trial work. Nearly anything in particular you’d probably recommend over it?

 86.   men silk pajamas rašo:

  You better believe it, Which is beneficial

 87.   Backlink Lottery rašo:

  Have you ever investigated or actually outsourced your blog writing, don’t worry I am not offering services, writing this is plenty for me already!! - I’m just gathering experiences, as I hate writng and I’m considering outsourcing myself, I am just conncerned about quality etc.

 88.   Herve Leger outlet rašo:

  My personal sis advised me personally regarding your internet internet site and exactly how great it really is. She is correct, I’m actually impressed with the composing as well as clever style. Seems like in my experience you’re simply scratching the top in terms of that which you may achieve, however you’re off to a terrific begin!

 89.   SEO India rašo:

  The mass of high quality content on your incredible website has indeed made me recognize the huge authority your site has. Great posts and articles everywhere. Keep it going.

 90.   Tiffany Heart Earrings rašo:

  Just remember this. No piece of software system or employed commenter can or will give remarks linking in your small business, online site or web site the care and consideration that is certainly necessary by this Seo and networking device. It is easy to use a hammer to hit the nail about the head or break a windshield. The option is up to you.

 91.   Jordan SC-1 rašo:

  The simplest method to get feedback on your web site may be to comment on other blogs. That is suitable, locate equivalent weblogs to yours and begin leaving responses.

 92.   barefoot running shoes rašo:

  One of the best blogs to comment on would be the ones which have commentluv installed. This can let you definitely have a very link to a specific publish in addition to the title could be displayed for everybody to see.

 93.   Jordans 13 rašo:

  Having said that I ought to look at to recollect excess thoughts as in comparison with in advance of plus needed to apply playing as well as crafting on a daily basis, furthermore could have to carry a populated coach bus so that you are able to training for two working hrs invest in, I truly appeared to get joyful for the purpose that Feasible grasp an awesome offer consciousness this never proven around training.

 94.   Air Force Ones rašo:

  Last but not least, I downloaded and installed the NoFollow Complimentary plugin for WordPress that permit me to include a best commenters widget with the right sidebar of my web site.

 95.   Hermes Outlet rašo:

  Lastly, an issue that i’m passionate about. We have appeared for details with this grade for the last several hours. Your website is greatly valued.

 96.   Nike Air Max 2009 rašo:

  We have been experimenting lately and I wanted to share anything I’ve tried on my blog. I now demand just about anyone who responses on my blog to sign up for my newsletter. I did this on account of the sheer magnitude of spam remarks I’ve been getting lately.

 97.   Cheap Sunglasses 2011 rašo:

  Beneath the Content Remarks page there exists another page entitled Unlock Guide Comments. The Unlock Piece of writing Remarks web page has an opt-in sort that demanded a name and e-mail handle. To acquire the password to your guide remarks web page, a reader needs to enter their name and email handle after which it affirm their e-mail address by clicking around the confirmation link sent to them by my autoresponder.

 98.   Ed Hardy Outlet online rašo:

  This plugin, coupled with the password safeguarded Posting Remarks web page literally and fully eliminates spam and generously rewards genuine human commenters doing informed and relevant responses on my blogging site regularly with site-wide do-follow backlinks.

 99.   True Religion Jeans Cheap rašo:

  Via this blog site commenting support people who may not be informed about any issue will get the complete feedback in regards to the very same. You will find varied organisations who offer the articles and other content writers with totally different functions on web site commenting.

 100.   Tiffany Heart Earrings rašo:

  After they verify their email handle, they then receive a second electronic mail that presents them a hyperlink with the Content Remarks page along with the password to unlock it. They may be then no cost to comment in the blog site.

 101.   lv handbags rašo:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface.[url=http://louisvuittonbagsaustralia.info]louis vuitton handbags[/url] If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 102.   Emanuel Kurgan rašo:

  Good Morning
  finaly I found what I was looking for

  how did you guys found this information??thank you for your article I found it on Google And I bookmarked it .I like. Please send me updates

  thank you and have a nice day

 103.   Valencia Deralph rašo:

  I like your websites details! Undoubtedly an prime supply of information that is extraordinarily helpful. Cheers.

 104.   Susan Orr rašo:

  Nice post, too bad there’s so many garbage comments placed on it. Guess there’s no easy way to stop it these days.

 105.   discounts rašo:

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really irritating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 106.   candida cleanse rašo:

  I am amazed the way you write it. I think i will be coming back to read some of your post. -Cheers, Mike.

 107.   pharmacy canada rašo:

  A lot of thanks for all of your effort on this blog. My niece take interest in doing investigation and it’s easy to see why. All of us notice all about the lively manner you create advantageous tactics by means of this web site and increase response from others about this concept then our simple princess has always been being taught a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You’re the one carrying out a great job.

 108.   pictures of chickenpox rašo:

  Hey all, I used to be just checkin out this website and I really admire the building blocks of the article!

 109.   Ira Putalavage rašo:

  Hello all, I was simply checking out this blog and I really admire the foundation of the post, very nice work.

 110.   Bulah Uerkwitz rašo:

  Can one basically point out such a reduction to search out somebody who really is mindful of what they are speaking about on the web. You without doubt know tips on how to deliver a difficulty in order to moderate to make it essential. Extra people need to learn this and perceive this particular part of the tale. We cant consider youre you can forget regular as you positively hold the present.

 111.   fryzjer Gliwice rašo:

  Fryzjer Gliwice

 112.   Tamra Halliburton rašo:

  Wonderful website. Lots of helpful information here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you to your effort!

 113.   casque monster dr dre rašo:

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 114.   Party Pills rašo:

  red doves pills kentucky vector party pills review legal marijuana shops in georgia party pills personal experience gonjah herbal smoke buy space blends online buy cheap kronic smoke best legal xtc herbal psychedelic smoking legal cocaine pills pure legal incense blends buy euphoric pills buy illegal spice legal smoke highs australia poppers shop london blast off smoke incense recharge extra buy party drugs order salvia blends online legal high shops in dublin psychedelic drugs hallucinogens snorting red dove pill buy opium online effects of herbal incense legal cocaine in missouri legal herb called skunk buy marijuana in saudi arabia skyscraper legal buds legal buds vs illegal buds ecstasy western union

 115.   Isabelle Loparco rašo:

  This is actually the kind of information I’ve been in search of. Thanks for writing this information.

 116.   zildjian crash rašo:

  I’m experiencing a situation with your rss feed . Don’t know why I am not able to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thanks

 117.   lace curtain rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject.

 118.   public speaking skills rašo:

  There are certainly a variety of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to convey.

 119.   www.Alegro.pl rašo:

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 120.   computer services denver rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 121.   master cleanse rašo:

  Your contents is like a walk in the park! You’re an inspiration to me and i’m sure many others!

 122.   indianapolis mortgage companies rašo:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. Thanks for sharing.

 123.   bmw m5 rašo:

  I was very pleased to find this website. I wanted to thank you for your time for this excellent post!!

 124.   relationship advice cheating rašo:

  I think you’ve produced some valuable points. I realized that theres so very much about this subject thats been uncovered and you did it so properly. One more points on your site!

 125.   druk wizytówek rašo:

  I and my pals appeared to be checking out the excellent tactics found on your site then all of the sudden came up with a terrible suspicion I never thanked the site owner for those strategies. All the people had been as a consequence glad to learn them and have quite simply been taking pleasure in these things. Appreciate your really being really considerate and also for getting some remarkable subjects most people are really needing to be aware of. My personal sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 126.   Gold Coast rašo:

  This website can be a walk-through its the info you desired about this and didn’t know who to inquire about. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 127.   viagra rašo:

  I have fun with, lead to I discovered exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye Read this kamagra

 128.   wisdom tooth extraction recovery rašo:

  I’d have to check with you here. Which is not some thing I typically do! I enjoy reading a post that will make men and women believe. Also, thanks for allowing me to comment!

 129.   Chase Brion rašo:

  This really is such a fantastic useful resource that youre providing and also you give it away for free. I adore seeing web sites that understand the value of providing a top quality resource free of charge. It?s the outdated what goes around comes around program.

 130.   black ugg boots kids size 4 rašo:

  strongcs Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 131.   bleach rašo:

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 132.   exterior oak doors rašo:

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 133.   Market Android Games rašo:

  Fantastic goods from you, man. Sveikata: negi kyÅ¡iai mieli? I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is actually a great Sveikata: negi kyÅ¡iai mieli? informations.

 134.   Christian Louboutin Big Lips 120 Leather Pumps Black rašo:

  I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy. I think it may be help all of you. Thanks.

 135.   Jarvis Avellano rašo:

  This site appears to recieve a large ammount of visitors. How do you advertise it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to post about is the most important factor.

 136.   Siu Dejackome rašo:

  I’ve got a portable version of Firefox with an external drive and I’d like to export my current Firefox settings form my laptop Firefox with it.. . Is this possible?.

 137.   download poker holdem rašo:

  I want a great male pseudonym to work with when blogging.. Sorry if it is the wrong area for the question :(. It form of relates because I want to blog, but I don’t want my acquaintances/friends to determine it..

 138.   Migdalia Deso rašo:

  Wonderful site. All posts have a process to learn. Your hard work is very good and i enjoy you and wanting for some more informative posts.

 139.   CAR AUCTIONS PERTH rašo:

  I wish to blog about issues I’m not going associating with my ‘work’ self. How do I choose a blog host that has a good anonymity record, in other words, I’m not going it to be easy for people to complement my IP address or access my personal details.. Also, having set your blog up, how do you encourage high volume visitors?. I’ve only used LJ before and that i have considered trying something somewhat different, but anonymity is the biggest issue to me. Would welcome suggestions of proper free blog hosts..

 140.   Top 10 Male Masturbator rašo:

  adult toys gloucestershire adult sex toys barrhead Japanese masturbator with legs men blow job toys buy sex toys in san jose realistic sucking sex toy stroking masturbators uk male hands free masturbation self stroking masturbator world’s top masturbator sex shop philadelphia male sex toy kolkata sex toy shops corpus cristi best of penis sucking sex toy shop helsinki demonstration of male sex toys best penis sucking machine male stroking masturbator reviews adult sex toys in san jose best sex toys for men texas best blow job toys review sex shops in bogota artificial sex device for male penis sucking toy hands free masturbation tool buy sex toys kolkata best men masturbators buy sex toys in mexico adult shop fontana men’s masturbation toys

 141.   Jame Lickert rašo:

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 142.   Chasidy Schiffner rašo:

  Good share, great article, very usefull for usthanks.

 143.   Bethann Clegg rašo:

  you’re really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful job on this topic!

 144.   работа для девушек в киеве rašo:

  This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives indepth information. thanks for this nice article

 145.   ukraine escort rašo:

  You really should look into expanding your web site, these kind of posts are very informative. In fact, you could probably make a couple greenbacks just by incorporating some more ads!

 146.   suplementy diety rašo:

  But wanna remark on few general things, The website pattern is perfect, the articles is rattling good : D.

 147.   Dannette Yett rašo:

  I have a lot of bookmarked websites part of Blogspot that I check daily for updates, but it is so annoying to click through a list. If I make an account is there some sort of feature where I can see new posts on the websites? (Sort of like Subscriptions on Xanga)?.

 148.   Online Poker Tournaments rašo:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 149.   filmulete porno rašo:

  Thank you for all your valuable hard work on this internet site. Betty takes pleasure in engaging in research and it’s actually obvious why. I learn all relating to the lively way you render rewarding items on this blog and even improve contribution from the other people on this concept so my princess is without a doubt starting to learn a great deal of items. Take pleasure within the rest of the year. You have been performing a dazzling job.

 150.   Phuong Ackerson rašo:

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 151.   Wędkarstwo rašo:

  I am not very wonderful with English but I get hold this very easygoing to read .

 152.   kiev escort rašo:

  your blog design is very nice, clean and fresh and with updated content, make people feel peace,I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.

 153.   surendettement rašo:

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 154.   ubezpieczenie podróży zagranicznej rašo:

  Hello.This write-up was seriously intriguing, especially since I was investigating for thoughts on this topic last Wednesday.

 155.   spodnie męskie rašo:

  Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 156.   Wędki rašo:

  I definitely wanted to write down a comment in order to express gratitude to you for all the great tactics you are placing here. My prolonged internet research has finally been compensated with good knowledge to share with my co-workers. I would express that we visitors actually are undeniably fortunate to be in a wonderful site with very many wonderful individuals with valuable solutions. I feel really lucky to have come across your website and look forward to so many more cool moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 157.   Armani Pas Cher rašo:

  When alive ,we may probably offend some people.However, we must think about whether they are deserved offended.

 158.   kołowrotki rašo:

  My spouse and i were now relieved Chris managed to round up his preliminary research through the ideas he discovered out of the site. It is now and again perplexing just to possibly be releasing guides some others might have been selling. And we all grasp we have the writer to thank because of that. Those explanations you’ve made, the easy website menu, the friendships your site help create - it’s everything superb, and it’s leading our son in addition to our family know that that subject is entertaining, and that’s extraordinarily mandatory. Thank you for all!

 159.   Dennis Gesinski rašo:

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 160.   kiev escorts rašo:

  Took me time To Read most The comments, rather I really appreciated The content. it proved To be ideal helpful how to me as well as I’m certain To all the commenters here! it’s routinely great If you consumers can never only be informed, but also entertained! I am sure end users had cool writing stuff like this content

 161.   łowiectwo rašo:

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a glance on a constant basis.

 162.   how to get a life rašo:

  Reliable information you. Thank you for sharing.

 163.   500 rublei rašo:

  I am glad to be one of the visitants on this outstanding internet site (:, regards for posting .

 164.   image consultant brisbane rašo:

  Just how have you figure all of this out about this topic? I enjoyed looking over this, Ill need to visit other pages on your site straight away.

 165.   Sharen Striffler rašo:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait ..

 166.   kit house rašo:

  nice posts and nice site Great post man! Keep it up!

 167.   Ugg Classic Crochet Boots rašo:

  I and also my pals were looking through the best things on your website while unexpectedly I had a horrible feeling I never thanked the web site owner for them. All the boys became consequently joyful to read all of them and already have really been having fun with these things. Many thanks for really being so accommodating as well as for opting for such quality issues most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 168.   personal training gold coast rašo:

  Hey good blog!!! Man .. Beautiful .. Incredible .. I will bookmark your site and consider the feeds also great article thanks Hi. I needed to thank you for the fantastic information you’ve posted in your site. I’ll definitelycome back to check it out once more and also have subscribedto your RSS feed. Use a fantastic day.

 169.   spodnie męskie rašo:

  I wanted to compose you this tiny remark to be able to say thank you over again for these splendid principles you’ve documented above. It has been strangely open-handed with people like you to supply easily what exactly a lot of people could possibly have distributed as an e book to make some profit for themselves, primarily seeing that you might well have tried it in case you wanted. Those smart ideas in addition acted to be a good way to recognize that other individuals have the identical zeal just as mine to grasp great deal more concerning this matter. I am sure there are a lot more enjoyable moments ahead for many who read through your site.

 170.   sydney gutter cleaning rašo:

  Its pretty cool what blogging can perform. Connect you with everyone else.

 171.   Allegro Samochody Ciezarowe rašo:

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 172.   Wędki rašo:

  I also conceive hence , perfectly composed post! .

 173.   Senuke X review rašo:

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 174.   gold coast builders rašo:

  Many thanks for writing valuable post regarding the subject. I’m a fan of your site. Maintain the fantastic work.

 175.   Pyland Sally rašo:

  I went more than this web site and I believe you’ve a lot of superb data, saved to bookmarks (:.

 176.   Colton Mckenzie rašo:

  Things i have observed in terms of computer memory is that there are features such as SDRAM, DDR and so on, that must go with the specifications of the motherboard. If the personal computer’s motherboard is rather current and there are no operating-system issues, improving the memory space literally takes under 1 hour. It’s one of the easiest pc upgrade types of procedures one can think about. Thanks for sharing your ideas.

 177.   Connie Dieudonne rašo:

  This web site is really a walk-through for the entire information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 178.   Esther Ransford rašo:

  Nice post. I learn something more challenging on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content material from other writers and apply just a little one thing from their store. I’d favor to use some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 179.   Francine Einwalter rašo:

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice points in features also.

 180.   Pia Baumer rašo:

  I found your blog website on google and test a couple of of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to reading extra from you afterward!…

 181.   sydney gutter cleaning rašo:

  cool many thanks for Reisadvies sharing! btw are available feeds for your blog? I’d like to add them to my reader Finnaly i discovered your postkeep blogging Damn ! I recently found a blunder inside your website! Check if css is managed right!

 182.   Mac Brammer rašo:

  Hey, you stated in a much more direct way what I was trying to communicate, I will recommend your site to my friends.

 183.   Diarstyni Debby rašo:

  Sweet weblog! I located it even though browsing on Yahoo News. Do you’ve any guidelines on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a whilst but I never appear to get there! Thanks

 184.   get a life rašo:

  Thanks for sharing your plus a glorious information Thanks for your site. I enjoy it Hello, Many thanks for a great post and interesting commentsassistance informatique interesting topic, I am very fortunate to be able to arrive at your blog and I will borkmark these pages to ensure that I possibly could come back another time, if you find ebook or manual reference ebook you can visit my blog at download free pdf ebook. baju muslim guzel paylasm tskler nice facts about this site/article,thx for sharing. Btw i am budisunardi im a web marketing i enjoy sell an asphalt sealing equipment by my website just take a look.

 185.   gold coast house builders  rašo:

  Thanks for sharing your and a glorious information Thanks for your site. I love it Hello, Thank you for an excellent post and interesting commentsassistance informatique interesting topic, I’m very fortunate so that you can arrived at your site and that i will borkmark this site in order that I could keep coming back another time, if you find ebook or manual reference ebook you can go to my blog at download free pdf ebook. baju muslim guzel paylasm tskler nice facts about this site/article,thx for sharing. Btw i’m budisunardi im a web marketing i like to sell an asphalt sealing equipment by my website just check it out.

 186.   canada goose norge rašo:

  It was fun visiting here. Wishing you a great day! I wish everyone have had a great day.

 187.   Country Style Kitchens rašo:

  Just how did you figure all this out about this topic? I enjoyed scanning this, Ill must visit other pages on your own site right away.

 188.   Phung Stephson rašo:

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 189.   bird pillows rašo:

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 190.   gutter cleaning north shore rašo:

  cool thank you for Reisadvies sharing! btw are there feeds for your blog? I want to add these to my reader Finnaly i discovered your postkeep blogging Damn ! I recently found a mistake inside your website! Find out if css is managed right!

 191.   piccaninnies rašo:

  These either guilt that journal for the purpose of not necessarily delivering enterprise for the kids, as well as toss in the towel thoroughly as well as walk out small business.

 192.   Deck Sander rašo:

  An interesting dialogue is price comment. I think that it is best to write extra on this subject, it might not be a taboo topic but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 193.   australian construction company rašo:

  Thanks for sharing you personal plus a glorious information Thanks for your site. I really like it Hello, Thank you for a great post and interesting commentsassistance informatique interesting topic, I will be very fortunate so that you can arrive at your site and that i will borkmark these pages in order that I could come back another time, if you find ebook or manual reference ebook you can go to my blog at download free pdf ebook. baju muslim guzel paylasm tskler nice facts about this site/article,thx for sharing. Btw i’m budisunardi im an online marketing i like to sell an asphalt sealing equipment by my website just check it out.

 194.   radiator sealant rašo:

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 195.   Laticrete Grout rašo:

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 196.   Cupcake Liners Wholesale rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 197.   dance lessons rašo:

  Thank you for sharing your along with a glorious information Interesting site. I enjoy it Hello, Thanks for a fantastic post and interesting commentsassistance informatique important topic, I am very fortunate so that you can arrive at your website and that i will borkmark these pages in order that I really could come back another time, if you learn ebook or manual reference ebook you can travel to my blog at download free pdf ebook. baju muslim guzel paylasm tskler nice info on this site/article,thx for sharing. Btw my name is budisunardi im a web marketing i love to sell an asphalt sealing equipment by my website just check it out.

 198.   ghd perth rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that is wanted on the web, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing something new to the web!

 199.   chiropractors denver co rašo:

  Thank you for all of the effort on this blog

 200.   seo company gold coast rašo:

  Thank you for sharing you personal and a glorious information Interesting site. I really like it Hello, Many thanks for an excellent post and interesting commentsassistance informatique interesting topic, I’m very fortunate so that you can arrive at your blog and i also will borkmark this page in order that I could return another time, if you learn ebook or manual reference ebook you can go to my blog at download free pdf ebook. baju muslim guzel paylasm tskler nice info on this site/article,thx for sharing. Btw i’m budisunardi im an internet marketing i like to sell an asphalt sealing equipment by my website just look it over.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.