BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Teisingumo fronte kai kas naujo

Dar atrodo taip neseniai rašiau ką nuveikiau per pirmuosius savo buvimo teisingumo ministro metus. O dabar ir antrieji prabėgo, o tai jau ir pusė kadencijos.

Vėl jūsų dėmesiui noriu pateikti savo matymą apie pastangų ir rezultatų balansą per šiuos du metus. Apžvelgsiu, kas padaryta, o jei nepadaryta - kodėl.

Teisėkūra

Jau pernai gyriausi, kad teisėkūroje yra įvykęs esminis viešumo lūžis. Viską, ką viena vyriausybinė institucija siunčia kitai institucijai „derinti”, automatiškai tampa vieša. Netgi pats siuntimas vyksta nebe paštu (tiesa, yra dar užsilikusių išimčių), bet elektroniniu būdu, įkeliant dokumentus į viešą internetinę sistemą. Tai leidžia visuomenei greičiau pamatyti kas vyksta ir, reikalui esant, sureaguoti.

Žinau, kad tam, jog galėčiau ramiai sakyti, kad šioje srityje pasiekiau tai, ką buvau išsikėlęs, trūksta dviejų dalykų. Pirma, tai Teisėkūros pagrindų įstatymo. Viliuosi, kad Seimas (jame esantys politikai ir valstybės tarnautojai) ras jėgų priimti naujus aukštesnius standartus. Kartais reiks ir susimažinti. Turiu galvoje mano siūlymą panaikinti Seimo „dukterinę” valstybės įmonę „Valstybės žinios” ir į naują - pigesnį ir patogesnį lygmenį pakelti teisės aktų skelbimą.

Antra, ko trūksta, tai realiai naujos kultūros teisėkūroje. Pripažinsiu, kad ne visada turiu vienodą požiūrį netgi su savo kolegomis Vyriausybėje, nekalbant apie Seimą, kaip ir kokie turi gimti teisės aktai. Deja, kol politikams atrodys, kad galima priiminėti ir rimtai svarstyti kartais neadekvačius įstatymus, arba įstatymus kurti bet kaip, tol situacija nepasikeis. Tam tikrų priemonių ir galių padėtį gerinti Vyriausybėje turiu ir jomis naudojuosi. Belieka tikėtis, kad kur šuoliukais, o kur bent lašas po lašo situacija gerės.

Teisinės institucijos

Pradėsiu nuo tų institucijų, kurios tiesiogiai yra mano veiklos sferoje. Džiaugiuosi, kad juridinių asmenų registras plėtojamas taip, kad jau dabar galima įsteigti paprasčiausias įmonių rūšis internetu pigiau, paprasčiau. Paprasčiau įmones galima ir uždaryti.

Dar daugiau pokyčių laukia kitais metais - ne tik internetu bus galima steigti nevyriausybines organizacijas, bet ir įmonėms elektroniniu būdu, be vizitų į registro įstaigą, tvarkyti daugelį einamųjų reikalų, įskaitant organizuoti valdymo organų posėdžius, kurių sprendimai automatiškai internetu patektų į registrą.

Apie daugybės notarinių išrašų ir nuorašų atsisakymą jau rašiau ir anksčiau. Notaro nebereikia internetu steigiant juridinius asmenis.

Gaila, kad Teisės ir teisėtvarkos komitetas, nespėdamas su kitais darbais, pakeliui dar rado laiko ir užkirsti man kelią vykdyti notarinių paslaugų kainodaros reformą, beje, žadėtą Vyriausybės programoje.

Antstolių srityje problemų tikrai netrūksta. Tačiau džiaugiuosi, kad jau pradėti diegti arba baigiami parengti sprendimai, kurie išspręstų bene pagrindinę problemą - santykinai didelius mažų skolų išieškojimo kaštus. Kita vertus, tikrai nebūsiu tarp tų, kuris teigs, kad mažos skolos turi būti užmirštos, o antstolis turi būti švelnus skolininkui, o ne ištikimas kreditoriui ir savo funkcijai.

Teismai, prokuratūra - atskira tema. Deja, nei vienoje iš šių sričių nesu tas, kuris pagal mūsų Konstituciją ar įstatymus gali priimti organizacinius sprendimus. Džiaugiuosi ypatingai reikliu ir principingu Prezidentės požiūriu į teisėjų atranką ir karjerą. Tikiuosi, kad ilgainiui (o gal ir gana greitai) tai pakeis (tiksliau, jau keičia) vis dar vyraujančią šiose srityse kultūrą, kuri pasireiškia gana cinišku požiūriu, kad „pas mus viskas gerai, tik jūs (visuomenė) nelabai suprantate”.

Deja, kol kas, ypač su teismais, ne viskas taip gerai. Daugybei dorai teisėjais dirbančių žmonių šešėlį meta korupciniai aspektai. O dažno nenoras efektyviau organizuoti darbą tiesiog paralyžiuoja visą sistemą ir bandymus tą sistemą keisti.

Įstatymai, iš esmės modernizuosiantys teisminius procesus (o tai reiškia trumpesnes eiles, geresnę kokybę, geresnę išorinę kontrolę), Seime guli jau daugiau kaip metai.  Tikiuosi, kad bent valdančioji koalicija susikonsoliduos priimti šiuos jau perbrendusius sprendimus (kaip ir sprendimus teisėkūroje ar bausmių sistemoje).  Po intensyvaus poros metų įtikinėjimo, kad teisinei sistemai trūksta ne kiek pinigų ir žmonių, kiek naujų darbo metodų, matau, kad teisėjai permainoms yra pasiruošę.

Teisinėje sistemoje pavyko pasiekti ir esminių teigiamų pokyčių. Tikras lūžis yra nuo sausio 1-osios pradėsiantis veikti administracinio įsakymo institutas. Jis leis nepiktybiniams, nusižengimo neginčijantiems pažeidėjams sumokėti mažesnę baudą. Visoms institucijoms, pradedant policija ir baigiant teismais, ši naujovė padės atsisakyti beviltiško biurokratinio darbo. Tada jos atitinkamai galės labiau koncentruotis ten, kur yra didžiosios problemos.

Verslo kontrolė

Galiu pasidžiaugti, kad dalinai jau įsigaliojo, o pilna apimtimi nuo sausio 1-osios dienos įsigalios mano parengtas Viešojo administravimo įstatymas, numatantis visiškai kitokio tipo verslo priežiūrą.

Žinau, kad jo veikimas kol kas nėra labai akivaizdus, tačiau kartu žinau, kad lūžis jau yra įvykęs. Verslas jau šiandien turi įrankį gintis teismuose, todėl kviečiu visais atvejais, kai verslo priežiūra vyksta ne taip, kaip turėtų, nenuleisti rankų ir apginti savo teises - įrankių tikrai yra.

Įvertinti kiek pasiekta (kartu ir įvertinti atsakingus, jei kas nepasiekta) bus galima gavus metines institucijų ataskaitas. Tada, kai kiekvienos institucijos vadovas gaus ne tik aiškų ne politinį signalą, bet ir pajus, kad nuo to, kaip jis tinkamai taiko naujus standartus, priklausys jo asmeninė karjera, tada ir įvyks daugiausiai verslui juntamų pokyčių.  Taip pat yra daugybė kitų dalykų, kuriuos darau ar dar reikės padaryti šioje reguliavimo ir verslo priežiūros naštos mažinimo srityje. Plačiau apie tai - kitą kartą.

Bausmių sistema

Turiu pripažinti, kad Vyriausybės noras mažinti laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų skaičių dėl daugybės objektyvių ir subjektyvių aplinkybių ne tik nerealizuotas, bet pasireiškia priešingomis - kalinių gausėjimo tendencijomis.

Situacija tikrai nepasikeis tol, kol nebus duota žalia šviesa probacijos reformai (vėlgi, projektai jau pusmetį guli Seime, tačiau jų realus svarstymas tik ką prasidėjo ir yra neatsakingai įklampinamas). Neslėpsiu - koktu matyti, kaip daugybė dorais besidedančių žmonių savo energiją skiria ne savo darbui gerinti, o savo nepagrįstoms privilegijoms saugoti (mat mano siūloma reforma be kita ko numato pustrečio šimto žmonių išstatutinimą, vadovų skaičiaus mažinimą).

Kitas svarbus veiksnys - Seimas pagaliau turi sustoti sukęs laisvės atėmimo bausmių didinimo karuselę. Juk visuomenė saugi ne tada, kai visi baudžiami ir sodinami už grotų, o tada, kai visuomenėje mažai nusikalstama, o nusikaltus - nebegilinami nusikalstamumo įgūdžiai, o atvirkščiai - grįžtama prie teisėto gyvenimo būdo.

Kartais esu klausiamas - ar daug kas nustebino pradėjus eiti dabartines pareigas. Prisipažinsiu, kalėjimų sistema buvo man tolimiausia iš visų mano atsakomybės sričių. Būtent ji labiausiai nustebino. Kai kuriais atvejais pozityviai, tačiau dažniausiai - labai negatyviai. Tie, kas atidžiau seka mano veiksmus šioje srityje turėtų pastebėti personalinių ir organizacinių pokyčių. Jų, galiu anonsuoti, bus ir daugiau.

Kova su korupcija

Viena vertus, tarsi galime ir šiek tiek pasidžiaugti - juk korupcijos suvokimo indeksas jau antri metai iš eilės pagerėjo, gerėja ir kiti Lietuvos tarptautiniai įvertinimai korupcijos srityje. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad to priežastys didžia dalimi susijusios su žingsniais, padarytais šios Vyriausybės. Tai viešumas viešuosiuose pirkimuose, teisėkūroje, valstybės tarnyboje, visa eilė žingsnių atsakomybės neišvengiamumo link.

Tačiau ne kartą esu pabrėžęs, kad vienintelė sėkminga kovos su korupcija strategija yra ne kovoti prieš korupciją, o kovoti už tokią teisinę aplinką, kai korupcijai tiesiog nėra prielaidų. Šia prasme daugelis dalykų, apie kuriuos rašiau (verslo priežiūros, teisėkūros reforma ir kt.), o taip pat tokie dalykai kaip nuo šių metų pradėję veikti garso įrašai visuose teismuose, yra svarbiau nei žiniasklaidoje dažnai linksniuojamas, pvz., išplėstinis turto konfiskavimas ar kiti su bausmėmis susiję dalykai.

Žiūrint į priekį, tikiuosi tolimesnio situacijos pagerėjimo, ypač verslo kontrolės ir teismų srityje, tačiau esu įsitikinęs, kad reikia ir rimtesnių lūžių skaidrumo ir efektyvumo link sveikatos bei teritorijų planavimo srityje.

Pabaigai

Apibendrinimui noriu pasakyti, kad gerų pokyčių yra visose strateginės srityse. Toli gražu ne visus juos suminėjau (detalesnę ataskaitą galima rasti čia). Net jei daugelis iš jų ir nėra pirmuosiuose laikraščių puslapiuose, tai duoda ir duos gerus rezultatus žmonėms.

Man asmeniškai kitų metų nemaži iššūkiai susiję ir su tuo, kaip kai kuriuos pokyčius (pirmiausiai verslo priežiūros reforma) privesti iki galutinio realizavimo.

Kita vertus dar didesnė dalis sprendimų (geresnės procedūros teismuose, teisėkūros reforma, probacijos reforma) laukia palaiminimo Seime.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (238) | “Teisingumo fronte kai kas naujo”

 1.   Spintos rašo:

  Turiu pripažinti, kad Vyriausybės noras mažinti laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų skaičių dėl daugybės objektyvių ir subjektyvių aplinkybių ne tik nerealizuotas, bet pasireiškia priešingomis - kalinių gausėjimo tendencijomis.

 2.   Arturas rašo:

  Ministre, vyriausybes savigyra lietuvoje nieko naujo. Atrodo kalnus nuverte, o istikro tik akmeneli paspyre.
  Kalbesiu apie tai, ka suprantu-verslo salygas. Jeigu kas mano, jog siandien registruojant imone, uztenka kompiuterio ir interneto, apsigaus. Neuztenka. Reikalingas elektroninis parasas, taigi keliaujat i reg. cent. uzsakot, susimokat, po 2 d. keliaujat pasiimti. (laiko ir pinigu sanaudos) Sanaudos neatperka vienkartinio registravimo.

 3.   Arturas rašo:

  tesiu toliau,
  registruojant imone, gali mazai, o negali daug: negali vartoti lietuvos vardo pavadinime ( visu kitu valstybiu galima), be to pavadinima privalai registruoti is anksto ir uz tai susimoketi (anksciu buvo neprivaloma), toliau negali registruoti esant 2 ar daugiau akcininku, negali registruoti ne tau priklausanciose patalpose. (daznìausia kliutis)
  Beto kalbam apie II ir UAB o kur kiti JAR? 2 metus vilkino projekta, ir tiek pat vilkins.

 4.   Arturas rašo:

  Gera ideja visiskai sukompromituota. Tai rodo ir tai jog reg. centr. viesai neskelbia kiek imoniu buvo iregistruota internetu. Pasikartosiu neuztenka prisesti prie interneto ir uzregistruoti, dar reikia ivygdyti eile salygu, mano manymu, taip ministras proteguoja notarus, kurie yra jam pavaldus. Ministras visais budais bando atitolintì ir vilkina si projekta, sudarydamas ivairias formalias kliutis, registruojant imone.
  Tai neskatina verslumo.

 5.   Arturas rašo:

  Dabar apie versla kontroliuojancias istaigas. Tarp verslo atstovu, sklando toks juokas, kur deti tuos sutaupytus pinigus, kur nereikes moketi ivairiems tikrintojams, tik beda, kad ju nesumazeto o tik padaugejo pries sventes, del apkarpytu 13 atlyginimu. Ministras garsiai uzsimojes mazinti kontroliuojaciu istaigu, tesugebejo perdelioti jas i 8 lentyneles, ir pakalbeti apie mistine atmintine. Taigi imoniu islaidos kontrolieriams islieka.

 6.   Arturas rašo:

  O ministro patarimas teistis su kontrolieriais kelia juoka, tai laiko ir lesu sanaudos, kurios galiausiai neatsiperka. Lygiai, kaip sutartyje nurodome jog veluojant sumoketi bus skaiciuojami delspinigiai, nors kiekvienas vadovas zino, jog del to nesikreips i teisma, nes neapsimoka.
  Ar kas nors yra girdejes jog koks kontrolierius teismo buvo nuteistas, jog sutrigde imones veikla? Geriausiu atveju jis gaus papeikima, bet kas verslui is to?

 7.   Virtuviniai baldai rašo:

  Džiugu, kad pas mus yra gerų pokyčių. Tuo tarpu Baltarusijos fronte - nieko naujo

 8.   Bree Crandall rašo:

  As a Newbie, I am always browsing online for articles that can benefit me. Thank you

 9.   so dep rašo:

  I used to be searching for essential information on this subject. The data was important as I’m about to launch my very own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 10.   sim so dep rašo:

  Can I make a suggestion? I believe youve obtained something good here. But what should you added a pair links to a page that backs up what youre saying? Or possibly you could give us one thing to look at, one thing that may connect what youre saying to one thing tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

 11.   sim so dep rašo:

  Can I make a suggestion? I believe youve obtained one thing good here. But what for those who added a pair links to a page that backs up what youre saying? Or maybe you might give us something to have a look at, something that might connect what youre saying to something tangible? Just a suggestion. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 12.   Mary Legg rašo:

  I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I definitely enjoy reading everything that is written on your blog.Keep the stories coming. I liked it!

 13.   poker news rašo:

  Check up on the superior location around poker news.

 14.   African Mango rašo:

  It is possible to speak infinitely on this theme.

 15.   Filiberto Moralis rašo:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 16.   blog rašo:

  Another option is to rent the house out yourself. This will involve more direct contact with the tenant. And it will also mean that you are handling everything. If you have another full-time job, running a rental house is almost to the equivalent of working another job.

 17.   VigRX plus rašo:

  It is possible and necessary :) to discuss infinitely

 18.   Zane Johnke rašo:

  I just couldnt leave your site before letting you know tha I really enjoyed the quality information you offer to your visitors. I will be back often anticipating new posts

 19.   ruleta rašo:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 20.   Alfonzo Stallones rašo:

  I’ve been browsing the search engines all day for any decent article like this…

 21.   cabbage soup diet rašo:

  Sources like the one you talked about right here will probably be very useful to me! I will submit a link to this web page on my blog. I am sure my guests will discover that very useful. Large thanks for the useful data i discovered on Domain Information Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

 22.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Please inform me it labored right? I dont want to sumit it again if i don’t have to! Both the weblog glitced out or i am an idiot, the second possibility doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 23.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you would be keen on reciprocal pages? Group have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

 24.   raw food diet rašo:

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I actually liked that part, but hehe I am not that harsh like my dad with these things. He at all times tells me loopy tales back in the day and calls me a loser. I assume it’s time I transfer out of my parents’ basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad suppose xD” Anyway, in my language, there will not be much good source like this.

 25.   Marylou Domer rašo:

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 26.   Kimberly rašo:

  this is cool one. thanks

 27.   alta white review rašo:

  I apologise, but, in my opinion, you are not right. I am assured. I can prove it.

 28.   Rita Dalley rašo:

  I find myself visiting your site more and more often to the point where my visits are just about every day now!

 29.   Burton Haynes rašo:

  Very nice post and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks :)

 30.   Randolph Behr rašo:

  Ok, I’ll go along together with that. I acknowledge with the post, I think this object is more incredible or classic. When searching for always do your analysis. And then consider the price tag.

 31.   Finance & Investment rašo:

  I love you blog, and wanted to subscribe to your RSS feed, but its not working. Cany ou please check?

 32.   Andrew Pelt rašo:

  very interesting details you have noted , appreciate it for posting .

 33.   Burton Haynes rašo:

  I like your writing style genuinely enjoying this website .

 34.   Carrol Cisneroz rašo:

  Good web site! Anabolika

 35.   Sports & Recreation rašo:

  RSS Weblog Comments and Aggregators The use case for the comments element in RSS, which enables weblogs to provide a link to a form where comments from readers are accepted.

 36.   discount wedding gowns rašo:

  Very informative post. Thanks for taking the time to share your view with us.

 37.   como besar una chica rašo:

  I thought it was going to be some boring aged submit, but it genuinely compensated for my time. I will post a link to this page on my weblog. I’m sure my website visitors will discover that incredibly helpful.

 38.   mbt shoes sale rašo:

  Hi, to start with I want to tell you that I follow your blog.

 39.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 40.   seo services rašo:

  Many thanks for getting some time to discuss this, I feel strongly about it and adore understanding much more with this topic. If doable, as you acquire expertise, can you mind updating your blog with far more info? It’s extremely helpful to me

 41.   separation lawyers canberra rašo:

  Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t get the job done on my aged 1.

 42.   Manifold Heights rašo:

  Terrific job right here. I actually enjoyed what you had to say. Keep heading because you surely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 43.   Website Design melbourne rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so very good and so important. I cant wait to read much more from you. I just really feel like you know so very much and know how to make people listen to what you’ve got to say. This blog is just too cool to be missed. Great things, actually. Please, PLEASE keep it up!

 44.   mazda service essendon rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and appreciate finding out extra on this topic. If feasible, as you acquire experience, would you mind updating your weblog with more information and facts? It is very useful for me.

 45.   migration sydney rašo:

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a beneficial book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your info. I’m pretty glad to see this kind of details which I was searching for a lengthy time.

 46.   quero namorar rašo:

  Nice to be visiting your blog again, it continues to be months for me. Well this article that i’ve been waited for so lengthy. I will need this article to complete my assignment in the school, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, terrific share.

 47.   debt recovery melbourne rašo:

  Excellent job right here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep heading because you certainly bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 48.   australian visa rašo:

  This was a actually pretty good submit. In theory I’d wish to write like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain something done.

 49.   musical notation rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 50.   musician's friend 100k rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 51.   poker rašo:

  Good to be visiting your weblog again, it continues to be months for me. Well this write-up that i’ve been waited for so lengthy. I want this article to complete my assignment inside the university, and it has same subject together with your article. Thanks, wonderful share.

 52.   parasols rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp to the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 53.   spell check rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once again within the long term to test out your blogposts down the road. Thanks!

 54.   find porn rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 55.   watch true blood season 2 rašo:

  Hey - good weblog, just looking around some blogs, seems a pretty nice platform you’re utilizing. I’m currently using Wordpress for a couple of of my websites but looking to change one of them over to a platform comparable to yours like a trial run. Something in particular you’d recommend about it?

 56.   musical tickets deutschland rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 57.   music city bowl nashville rašo:

  Im 19 years old from Fairfield, CT. I go to George Washington University. My favorite sports are college basketball and college football, but I enjoy all sports in general- Sports Handicappers My favorite teams are the UConn Huskies, New York Giants, New York Knicks and the Washington Nationals.

 58.   lady gaga headphones rašo:

  I wanted to say this blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the matter and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets,

 59.   Salvatore Glashen rašo:

  I just learned about your internet site a few days ago and I have been checking it out regularly. You have a wide range of good informative stuff on the site and i also really like the kind of your website at the same time. Keep up the great work!

 60.   Morgan Berth rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 61.   Alvaro Tigg rašo:

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 62.   Fredrick Vandresar rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 63.   lady gaga telephone music video rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 64.   swiat bielizny rašo:

  i thought this was a really great post to read. i’ll check back for new posts by you!

 65.   lady gaga poster pictures rašo:

  Hi! I found your blog on AOL.It’s really comprehensive and it helped me a lot. Continue the good work!

 66.   music city bowl packages rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 67.   bielizna atlantic sklep internetowy rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 68.   atlantic bielizna rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 69.   sklep z bielizną szczecin rašo:

  Thank you very much for another helpful post. I have been a big fan for a few months, and I have been enjoying ever second of it With so many autogenerated blogs out there, its refreshing to find a real one. I run a blog that is very similar, is there any way you would write a guest post on it? Shoot me an email if you are interested!

 70.   lupoline.rs rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 71.   chamillionaire techcrunch rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 72.   st louis mls for sale rašo:

  Hello - I must say, I’m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job!

 73.   triumph bielizna sklep rašo:

  i thought this was a really great post to read. i’ll check back for new posts by you!

 74.   EXTREME WOMEN ORGASMS rašo:

  On mine, it not the best variant

 75.   online casinos rašo:

  I think youve created some actually interesting points. Not also many people would basically think about this the way you just did. Im genuinely impressed that theres so significantly about this topic thats been uncovered and you did it so properly, with so substantially class. Great 1 you, man! Definitely great stuff here.

 76.   ouyen solicitors rašo:

  I think youve made some genuinely interesting points. Not too many people would basically think about this the way you just did. Im really impressed that theres so significantly about this subject thats been uncovered and you did it so well, with so a lot class. Great 1 you, man! Truly wonderful things here.

 77.   facebook proxy rašo:

  I’m happy I found this weblog, I couldnt find any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible really feel free to let me know, i’m always appear for people to verify out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 78.   Long Beach Dental Office rašo:

  The championship is mine

 79.   african music instruments rašo:

  i thought this was a really great post to read. i’ll check back for new posts by you!

 80.   Kiana Beavis rašo:

  My mother told me some of this from back when she was pregnant with me!

 81.   kurtki damskie rašo:

  I seen your blog using google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 82.   male masturbators rašo:

  how to get a lot of sperm ways to increase sperm production increase sperm quantity and quality sperm increaser low sperm count signs increase ejaculate production ejaculate volumizer natural sperm increase stronger ejaculation low seminal fluid sperm quality and pregnancy sperm production rates sperm production diet improve ejaculation strength ejaculation strength fertility sperm production improve sperm sperm quality and quantity sperm producing what is a normal amount of sperm can sperm count vary

 83.   american family insurance company rašo:

  Took me time to read all the comments, but I truly enjoyed the write-up. It proved to be Quite useful to me and I am positive to all the commenters here It’s always good when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this write-up.

 84.   nba fights rašo:

  I am on the 1st day of a auto detox diet plan. I haven’t had a activity to eat all day and I’m STARVING!! I cannot accede how individuals say that they did not feel ardent bold this. I’m aswell a bit bloodless and all-a-quiver and like I said, this is abandoned the anterior day. I’m not a abounding abandoned or huge eater either. I’m not complete how broadcast I wil last. At the ability of the day I am appetite myself which can’t be an able thing. I’ll try to stick at it though, I’m just avaricious that the blackout and weakness is traveling to carelessness or I will not acquire the adeptness to administer on my plan on Monday.

 85.   musica cristiana daniel calveti rašo:

  Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

 86.   USBank Online rašo:

  The Daily Show

 87.   belmont real estate rašo:

  Ive been meaning to read this and just never obtained a chance. Its an issue that Im quite interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a fantastic blogger, 1 of the best that Ive seen. This weblog undoubtedly has some details on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 88.   techno remix 2011 rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 89.   workers compensation lawyers rašo:

  Resources this kind of as the 1 you mentioned here will be extremely helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this web page on my individual blog. I am positive my site site visitors will uncover that very advantageous.

 90.   hair removal rašo:

  Wonderful job right here. I really enjoyed what you had to say. Keep going because you surely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 91.   web designer rašo:

  Resources such as the one you mentioned here will be incredibly useful to myself! I will publish a hyperlink to this web page on my individual blog. I am positive my site site visitors will come across that fairly advantageous.

 92.   seo melbourne rašo:

  This was a really incredibly superior post. In theory I’d like to write like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain a little something done.

 93.   timex 1440 sports watch rašo:

  hmm.. Very thorough post. I have found myself directed here before from aol search and undoubtedly will find myself here again. I just thought I’d take a minute out of my day to express. As a website owner myself I know that is is nice to get some feedback on your works sometimes. Anyway, I’m sure I’ll end

 94.   bielizna erotyczna xxl rašo:

  olá amigos, com certeza enviar um torpedo de graça está cada vez mais custoso devido ao bloqueio das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu torpedo mas nem sempre chegam destinatário final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que enviam e nada chega. Para onde está indo as meus SMS? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de comprar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar serviços para mandar SMS barato.

 95.   ds browser facebook rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 96.   bielizna kinga rašo:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know a lot about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pictures to drive the content home a bit, besides that, this is helpful blog. A good read. I’ll definitely return again.

 97.   firefox beta 7 status bar rašo:

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 98.   google webmaster tools verification rašo:

  It’s unusual for me to find something on the internet that’s as entertaining and intriguing as what you’ve got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and what’s more, you use source that are relevant to what you’re saying. You’re certainly one in a million, good job!

 99.   bbc sport football premiership rašo:

  I am having a weird problem I cannot seem to be able to subscribe to your RSS feed, I am using google reader Fyi.

 100.   cbs sportsline fantasy baseball rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 101.   pozycjonowanie stron Warszawa rašo:

  I think several other blog proprietors should consider this online site as an model, really clean and even excellent user friendly style and design, as well as the content. You can be a pro in this topic!

 102.   internet browser download rašo:

  I wanted to say this blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the matter and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets,

 103.   browser statistics 2009 rašo:

  i thought this was a really great post to read. i’ll check back for new posts by you!

 104.   black gay porn rašo:

  I beloved as much as you will receive carried out proper here. The caricature is tasteful, your authored subject matter stylish. nevertheless, you command get bought an impatience over that you want be turning in the following. ill definitely come more earlier once more as exactly the similar just about a lot ceaselessly inside of case you shield this hike.

 105.   Luella Locust rašo:

  I apologise, but, in my opinion, you are mistaken. Let’s discuss it.

 106.   Ashlie Zarro rašo:

  Great post

 107.   gorsett violin rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 108.   eternity band rašo:

  welcome, hero ic blog on unctuous loss. such a thing helped.

 109.   sklep bielizna damska rašo:

  Hi, possibly i’m being a little off topic here, but I was browsing your site and it looks stimulating. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

 110.   beach wedding dresses rašo:

  Good to be visiting your blog again. Thanks for posting this informative post. Peace.

 111.   Online Bingo Games rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 112.   Issac Maez rašo:

  Outstanding post, you have pointed out some fantastic points , I as well think this s a very great website.

 113.   merge network rakeback rašo:

  Many thanks for being the teacher on this matter. My spouse and i enjoyed the article greatly and most of all preferred how you handled the areas I regarded as controversial. You happen to be always quite kind to readers like me and let me in my existence. Thank you.

 114.   Raymundo Lefthand rašo:

  Good data, I’m always learning something new, and spend a lot of time examining articles lately.

 115.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 116.   best lady gaga songs rašo:

  I wanted to say this blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the matter and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets,

 117.   affordable seo marketing company rašo:

  Resources such as the 1 you mentioned right here will be extremely useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personalized weblog. I am certain my site guests will uncover that fairly effective.

 118.   internet dating sites rašo:

  I’ve been reading a few posts and really and enjoy your writing. I’m just setting up my own blog and only hope that I can write as well and give the reader so significantly insight.

 119.   hp computer support rašo:

  This was a really incredibly good submit. In theory I’d prefer to create like this also - getting time and actual effort to make a good piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a little something done.

 120.   botox in melbourne rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from a little something simply because of how visually beautiful it is. Youve put with each other a fantastic blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see weblog!

 121.   Jason Burnett rašo:

  You really make it appear so easy together with your presentation but I to find this matter to be really one thing which I feel I’d by no means understand. It seems too complex and very extensive for me. I am looking forward in your next post, I will try to get the dangle of it!

 122.   osama bin laden dead rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and appreciate understanding more on this topic. If possible, as you acquire expertise, would you thoughts updating your blog with far more details? It’s extremely useful for me.

 123.   house death kal penn obama rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 124.   Air Max rašo:

  I harmonise with your conclusions and inclination thirstily look progressive to your coming updates.

 125.   firefox download link rašo:

  Hmmm thanks for yet another very interesting post. Where do you receive your inspiration for all this :|?

 126.   Wine Saver rašo:

  Thank you for the smart critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a very good book on that matter from our local library and most books exactly where not as influensive as your details. I am extremely glad to see these details which I was searching for a long time.

 127.   hot xxx rašo:

  I thought it was going to become some dull old submit, but it definitely compensated for my time. I’ll submit a hyperlink to this web page on my blog. I am sure my guests will uncover that really helpful.

 128.   wills lawyers perth rašo:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and appreciate understanding a lot more on this subject. If possible, as you gain experience, would you thoughts updating your weblog with a lot more information and facts? It is extremely helpful for me.

 129.   sklep internetowy oprogramowanie rašo:

  If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 130.   ares free download rašo:

  I admire the beneficial info you provide inside your content articles. I’ll bookmark your weblog and also have my youngsters verify up here typically. I am fairly sure they’ll discover a lot of new stuff right here than anyone else!

 131.   horoscope rašo:

  Kudos for posting such a useful weblog. Your weblog isn’t only informative and also extremely artistic too. There usually are very couple of individuals who can write not so simple articles that creatively. Keep up the good work !!

 132.   wholesale Broncos jerseys rašo:

  If possible, as you glean expertness, would you brainpower updating your blog with more information? It is hellishly helpful in behalf of me.

 133.   Wholesale Chanel Jewelry rašo:

  I like to authentication discernible your blog a couple times a week also in behalf of restored readings. I was wondering if you beget any other topics you write about?

 134.   Roxie Katzer rašo:

  What a great story thank you very much for sharing with us.

 135.   new era snapback hats rašo:

  Nice to be visiting your blog again, it continues to be months for me. Nicely this article that i’ve been waited for so lengthy. I want this write-up to complete my assignment in the school, and it has same subject with your post. Thanks, terrific share.

 136.   burberry earmuffs rašo:

  you are a real blogger!

 137.   Allyson Ritts rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 138.   mirror finish rašo:

  I additionally believe that mesothelioma cancer is a rare form of melanoma that is commonly found in all those previously exposed to asbestos. Cancerous cellular material form within the mesothelium, which is a protecting lining which covers the majority of the body’s body organs. These cells ordinarily form while in the lining with the lungs, abdominal area, or the sac which actually encircles the heart. Thanks for giving your ideas.

 139.   Carlos Pashel rašo:

  You made some good points there. I did a search on the topic and found most people will agree with your blog.

 140.   Thelma Medure rašo:

  gr8 resrch bro…

 141.   Air Max rašo:

  Extremely benevolent, I determination definately be returning because i set out on my consequent after task.

 142.   Alvaro Bettner rašo:

  Do not pay attention!

 143.   burberry earmuffs rašo:

  i love your blog!

 144.   Air Structure Triax 91 rašo:

  Someone I jobless with visits your orientation oftentimes and recommended it to me to be familiar with also.

 145.   Legalsounds rašo:

  I thought it was going to be some boring old site, but I’m glad I visited. I will post a link to this page on my blog. I believe my visitors will find that very useful.

 146.   burberry earmuffs rašo:

  hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 147.   Air Jordan 16 rašo:

  I resolution forthwith snatch your rss nurture to stay abreast of any updates. Wholesome moil and much star in your profession efforts!

 148.   Aja Mettert rašo:

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 149.   Jesus Botting rašo:

  Excellent article and easy to understand explanation. How do I go about getting permission to post part of the article in my upcoming news letter? Giving proper credit to you the author and link to the site would not be a problem.

 150.   wow rašo:

  I have learned many important things by means of your post. I might also like to say that there may be a situation in which you will make application for a loan and never need a cosigner such as a Federal government Student Support Loan. In case you are getting a loan through a common bank or investment company then you need to be ready to have a co-signer ready to enable you to. The lenders are going to base their own decision on a few aspects but the greatest will be your credit worthiness. There are some loan providers that will in addition look at your job history and come to a decision based on that but in many instances it will depend on your report.

 151.   burberry earmuffs rašo:

  great, what a nice blog

 152.   Allegro rašo:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 153.   baseball rules rašo:

  Fantastic publish! I?m just starting out in community management/marketing media and attempting to learn how to do it well - resources like this write-up are incredibly helpful. As our company is based within the US, it?s all a bit new to us. The example above is one thing that I worry about as well, how you can show your own genuine enthusiasm and share the fact that your product is useful in that case

 154.   birthday quotes rašo:

  Comfortably, the blog post is during truthfulness a hottest on this subject well known subject matter. I agree with ones conclusions and often will desperately look ahead to your updates . Saying thanks a lot will not just be sufficient, for ones wonderful ability in your producing. I will immediately grab ones own feed to stay knowledgeable from any sort of update versions. Fantastic get the job done and much success with yourbusiness results!

 155.   Mobilt Bredband rašo:

  Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 156.   stop barking collars rašo:

  I don’t normally comment on blogs.. But nice post! I just bookmarked your site

 157.   laser hair removal reviews rašo:

  Nice webiste cool!

 158.   music online game rašo:

  I appreciate you for your sensible assess. Everyone & my neighbor had been getting ready to do your homework about that. We ended up a superb guide on that issue through our community catalogue and quite a few books when not as influensive since your information. I will be really pleased to check out similarly info i was browsing for a long period.This produced really delighted

 159.   lady gaga poker face parody rašo:

  I can’t get enough of your site. It’s really a great read. Did you start doing this on your own or with a group of people? It’s quite an impressive feat to have gathered such great content. Keep up the fine writing!

 160.   sports cars 2011 rašo:

  It’s unusual for me to find something on the internet that’s as entertaining and intriguing as what you’ve got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and what’s more, you use source that are relevant to what you’re saying. You’re certainly one in a million, good job!

 161.   Jabra BT620s Bluetooth Headphone rašo:

  My wife and i ended up being so cheerful when Michael could round up his investigations via the precious recommendations he had from your own web pages. It is now and again perplexing to simply happen to be offering guidance which most people might have been trying to sell. And we all do understand we have the blog owner to be grateful to because of that. All of the explanations you’ve made, the straightforward blog navigation, the friendships your site aid to instill - it is many fantastic, and it’s making our son in addition to our family imagine that this subject matter is cool, which is certainly rather mandatory. Thank you for all!

 162.   sport king tires for sale rašo:

  I want to thanks for the efforts you have contributed in writing this blogpost. I am hoping the same top-quality article from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good model of it.

 163.   Andrea Partridge rašo:

  Thank you for challenging me to defend my ideas.

 164.   iPhone 5 rašo:

  You completed various nice points there. I did a search on the topic and found most persons will agree with your blog.

 165.   iPhone 5 rašo:

  You completed several nice points there. I did a search on the topic and found nearly all persons will go along with with your blog.

 166.   lady gaga glasses ces rašo:

  One of the best ways that I have found to stay motivated is by using a training journal. This way you can track your progress week for week, and ensure you make the necessary changes to each workout.

 167.   musical dvd movies rašo:

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is pretty extraordinary, and I really enjoyed reading your blog and points that you expressed. I really like to appear back over a typical basis,post a lot more within the topic.Thanks for sharing…keep writing!!!

 168.   Bryant Lagnese rašo:

  Greater supplement as well as exelent final results for your people who are searhing for the cheap special phone tier here is the idea CONTACT AT THIS POINT 866-943-6381

 169.   lady gaga meat dress vma 2010 rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 170.   music maker 15 rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 171.   Kasey Konkel rašo:

  Increased product or service and exelent final results for your people that want the price cut one on one cellular phone series suggestions the idea PHONE THESE DAYS 866-943-6381

 172.   lady gaga monster cd rašo:

  This domain seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important thing.

 173.   Francesco Kary rašo:

  Is it doesn’t small tweaks that creates some of the most dramatic shift.

 174.   Claude Mierzejewski rašo:

  I simply needed to say thanks once more. I’m not certain the things I would have achieved without the creative ideas documented by you relating to such concern. It was a very difficult setting in my position, however , understanding the very skilled fashion you handled the issue forced me to weep for gladness. I will be grateful for this help and then expect you know what a powerful job that you are accomplishing teaching the others through the use of a blog. I am sure you have never got to know any of us.

 175.   action voip free download rašo:

  i love your blog!

 176.   Buy iPad rašo:

  I really liked your blog. Can you post some more about this topic? Thanks!

 177.   bar supplies rašo:

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness on your post is simply excellent and that i could suppose you’re a professional on this subject. Well together with your permission let me to grab your feed to keep updated with impending post. Thank you 1,000,000 and please continue the enjoyable work.

 178.   New York Domestic cleaning rašo:

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 179.   Conveyancing Solicitors Essex rašo:

  Thanks for another magnificent article. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal approach of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such info.

 180.   Carmelina Caleb rašo:

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 181.   Cheap Hermes Birkin rašo:

  I discovered your weblog internet site on the internet and appearance several of the early posts. Continue to keep up the really good operate. I simply additional your Feed to my Windows live messenger News Reader. Seeking toward reading much more from you later on!?-

 182.   Facebook Emoticons rašo:

  Normally I don’t comment on your posts but I wanted to let you know that I have trouble loading your site. I dunno if it is me or what but I get like 500 error all the time. Whatever 500 error means. Just FYI

 183.   silk pajamas rašo:

  I would like to say thanks to the blogger quite definitely not just due to this publish but in addition for her just about all previous initiatives. I found thesimpleyoga.com to be significantly fascinating. I will be returning so that you can thesimpleyoga.org to read more.

 184.   games for kids rašo:

  Loving the layout, how did you get you blog to look like this. Plus its very well written. THANKS

 185.   mount phone rašo:

  Unquestionably consider that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the internet the easiest factor to remember of. I say to you, I definitely get annoyed while other people think about concerns that they just do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly outlined out the entire thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 186.   betfair atm review rašo:

  I intended to write you this little bit of remark in order to thank you very much again with your splendid secrets you have provided on this site. This has been certainly wonderfully generous of people like you to offer without restraint what many of us could have offered for an e book to make some money for themselves, and in particular considering the fact that you might well have tried it in case you decided. The basics additionally worked like the fantastic way to know that someone else have a similar desire much like mine to know the truth much more on the topic of this condition. I am sure there are thousands of more enjoyable times ahead for individuals who find out your website.

 187.   Stephani Calvo rašo:

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and magnificent user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 188.   Social Bookmarks rašo:

  hey there and thank you for your info. I`ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I¡¦m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.. Social Bookmarks

 189.   Gps navigation rašo:

  I had trouble looking at this in Chrome but it works fine in Internet Explorer. Anway, the information is good. I am very happy to have discovered this.

 190.   Gps navi rašo:

  Loving the layout, how did you get you blog to look like this. Plus its very well written. THANKS

 191.   android rašo:

  Hey there I am so delighted I found your webpage, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 192.   cartoon games rašo:

  Finally something fresh and new that make sense! I would like to see more about this and that is what I’m going to do.

 193.   supra shoes canada rašo:

  Performing a few browsing as well as noticed your own site appears a little all messed up during my K-meleon web internet browser. However because good fortune might have this barely anybody methods this any more however, you may need to research involved with it

 194.   Addicting Games rašo:

  Loving the layout, how did you get you blog to look like this. Plus its very well written. THANKS

 195.   Cash for Gold Reviews rašo:

  Totally, it took me roughly 25 minutes to find this awesome post. Thanks a lot.

 196.   Addicting Games rašo:

  This loaded up really fast for me and its exactly what Im looking for. Thanks

 197.   chanel uk rašo:

  And not only are these classic Chanel handbags utterly fabulous-in both style and functionality-but they also has a story to tell. The history of the Chanel 2.55 flap purse is downright whimsical.chanel handbags

 198.   Normand Orum rašo:

  I think this site contains very fantastic written subject material blog posts.

 199.   email cover letter rašo:

  Regards for sharing Teisingumo fronte kai kas naujo with us keep update bro love your article about Teisingumo fronte kai kas naujo .

 200.   viagra rašo:

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also a specialist in this topic so I can understand your hard work. Read this tabletki cialis

 201.   Christian Louboutin Miss Cristo 140mm rašo:

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I?m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

 202.   Carey Bunde rašo:

  Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m happy to find a lot of useful info here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 203.   xiaorr456 rašo:

  I was looking through some of your content on this site and I think this internet site is really informative ! Retain putting up.

 204.   Movers Palo Alto CA rašo:

  WILL BE WAITING FOR YOUR POST

 205.   Sari Goetzke rašo:

  Maintain up the great work mate. This weblog publish shows how well you realize and know this subject.

 206.   Air conditioning Tarzana rašo:

  HI Kashmira,

 207.   Neville Paskert rašo:

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for!

 208.   zdrowie rašo:

  Thank you for another informative website. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 209.   Boston Web Design rašo:

  I found your posting to be insightful! Thank you.

 210.   Nanny San Mateo CA rašo:

  otc@nasonex.alternative rel=nofollow>

 211.   oral acne treatment rašo:

  As for Penelope, I love all the possibilities and would like to claim all three

 212.   kiev escort rašo:

  I feel like you could probably teach a class on how to make a great blog. This is fantastic! I have to say, what really got me was your design. You certainly know how to make your blog more than just a rant about an issue. Youve made it possible for people to connect. Good for you, because not that many people know what theyre doing.

 213.   Paul Cosden rašo:

  Your home is valueble for me. Thanks!? This web page is actually a walk-via for all of the data you needed about this and didn know who to ask. Glimpse appropriate here, and you l undoubtedly uncover it.

 214.   Free Online Poker rašo:

  so much great information on here, : D.

 215.   kiev escort rašo:

  Hmm.. Nice site but I disagree with the info you wrote here.. And I’m sure that I am not the only one who is feeling like this right now. Call me crazy but I think the total opposite of what you’re saying lol.

 216.   Naklejki na ścianę rašo:

  fantastic post. Ne’er knew this, thanks for letting me know.

 217.   Gale Wernli rašo:

  I simply want to mention I am just newbie to blogging and definitely liked this blog. Very likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with fantastic well written articles. Thanks a bunch for sharing your blog site.

 218.   Willette Mercure rašo:

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 219.   Marc Strowe rašo:

  Hello there I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome job.

 220.   Benton Kimmins rašo:

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 221.   Edwin Dibrell rašo:

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 222.   spodnie męskie rašo:

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 223.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  Respect to op , some fantastic selective information .

 224.   Senuke X review rašo:

  I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 225.   Lavelle Fabiani rašo:

  This can be the right blog for any person who desires to locate out about this topic. You realize so considerably its nearly difficult to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Terrific stuff, just excellent!

 226.   Darkroom Photography rašo:

  Almost three years ago, my old computer had many bad viruses and bad pop-ups. I have some files left on that computer and I did not see them for almost three years ago. I wonder I will like to see my old files again that I can connect to my new computer to old computer. That is problem that I am afraid which bad viruses will come to my new one from old one. Please let me know how I can get my old files move from my old computer to my new computer without bring bad viruses to my new one?.

 227.   Glenn Granata rašo:

  Here it is in a nutshell: You need to learn more in respect to.

 228.   Josue Kensey rašo:

  Have a excellent day!. There are some interesting points in that clause but I don’t know if I see all of them middle to center . There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good clause, thanks and we want more! Added to FeedBurner too. Hair Loss Treatment

 229.   learn poker rašo:

  Very good site! I genuinely really like how it truly is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I may be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have an excellent day!

 230.   how to make money rašo:

  OMG, I’ve been in quest of for this page everywhere the the web. right on

 231.   Independent Plumbing rašo:

  i just posted something like this on my stuff. Very enjoyable stuff.Looking forward to reading more from your web-site, cheers!

 232.   India Tours rašo:

  neat post. I uncover something new on a blogs everyday. I’d like to share some of the information on my site i hope you don’t mind. I’ll give a link to your site. !

 233.   St. Louis foreclosure help rašo:

  man, I’ve been seeking for this page everywhere the the net. right on

 234.   traffic cheap rašo:

  cool site. thanks

 235.   forex rašo:

  awesome info.

 236.   ahorrar dinero rašo:

  This is a great writing. thanks for blogging it. thanks

 237.   new rap songs rašo:

  awe-inspiring site. I uncover something new on a blogs often. I’d like to use some of the writting on my web-site hope you don’t care. Natually I’ll give a link to your post. Thanks for sharing!

 238.   halitose rašo:

  i just wrote something similar to this on my web-site. Very amazing stuff.Looking forward to seeing more from your page, !

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.