BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vaikystės apsaugai reikia naujos krypties

Birželio 1-oji - Vaikų gynimo diena. Šventė, kuri turi mus priversti dar kartą susimąstyti, ar viską darome tinkamai, kad vaikystė būtų apsaugota.

Prieš pasidalindamas savo pastabomis apie vaikų apsaugos sistemą Lietuvoje, visų pirma noriu padėkoti visiems žmonėms, kurie augina vaikus, juos moko, juos globoja valstybinėse institucijose, o dar labiau - tiems, kurie tai daro šeimose ar visuomeninėje veikloje.

Tačiau man atrodo, kad tinkamai daroma ne viskas ir turime daug ką pakeisti, kad daugybės žmonių natūralus žmogiškas rūpestis duotų daugiau gero rezultato.

Manau, kad per daug yra šeimų, kuriose vaikai yra negerbiami, per mažai pasitikime ir pasinaudojame gerumu tų žmonių, kurie nori padėti vaikams, per daug resursų sueikvojame tokioms struktūroms ir procedūroms, kurios kartais ne tik padeda vaikams, bet ir apsunkina jų kelią į geresnį gyvenimą.

Kad viskas pakryptų į geresnę pusę, manau, reikia tam tikrų pokyčių.

Pirma, pasitikėti žmonėmis, šeimomis. Tai reiškia, kad turėtume palengvinti šūsnies pažymų surinkimo kelią asmenims, kurie nori būti globėjais ar įtėviais, kad įrodytų savo tinkamumą šioms pareigoms. Patikrinti, kad vaikas patektų į atsakingas rankas svarbu, tačiau šiandien ši patikra yra įsukta į perdėm sudėtingą biurokratinį aparatą.  Tuomet vaikas iš smurtaujančios šeimos patektų pas geranoriškus giminaičius ar kaimynus, o ne į valdiškas institucijas, kuriose vaikui nebūtinai geriausiai. Jau po patekimo pas globėjus socialiniai darbuotojai galėtų padėti globėjams atlikti savo pareigas, prižiūrėti, ar viskas gerai yra naujajame prieglobstyje. Šiuo metu yra priešingai - šeimoje prievartauta mergaitė šiandien gali atsidurti ne pas problemą iškėlusią ir padėti norinčią giminaitę, o į bendrabutį kartu su nepilnametėmis prostitutėmis, kurių problemos visai kito pobūdžio. Beje, miniu ne hipotetinį, o realų atvejį.

Tuomet nereikėtų ir laukti tris ar šešis mėnesius, o dažniausiai - netgi apie pusantrų metų, kol mamos paliktas nereikalingas kūdikis galiausiai atsidurs pas jį įvaikinti norinčią šeimą. Juk puikiai suprantame, kad šis laukimas labiausiai kenkia kūdikiui. Nėra priimtinas jis ir įsivaikinti norinčiai šeimai, kuri tokiu laukimu tiesiog atbaidoma nuo gero darbo vaiko labui.

Turėtume prisiminti, kad tvarkingi popieriai yra svarbu ir kad jie gali daug ką išspręsti, tačiau vaikystėje kiekviena diena, praleista ne ten, kur vaikui yra geriausia, yra gerokai svarbiau už dabartinę biurokratinę mašiną.

Kad situacija pasikeitė į gera suprasiu tada, kai nebesulauksiu beviltiškų aimanų iš geranoriškų žmonių, kad vaikas paimtas iš šeimos ir perkeltas į ne ką geresnę aplinką valdiškoje įstaigoje. Kad yra geriau suprasiu tada, kai matysiu, kad socialiniai darbuotojai, nusprendę paimti vaiką iš šeimos pirmiausia realiai apklausia giminaičius, kaimynus, bendruomenės narius (gal ir net kunigo paprašo po sekmadienio mišių paskelbti apie pagalbos poreikį), ir vaiką laikinai priglaudžia kitoje šeimoje bei jai padeda dorotis su svarbiomis pareigomis, o ne užbombarduoja popierizmo reikalavimais.

Antra, reikia iš tiesų kviesti žmones įsivaikinti paliktus kūdikius ir sudaryti tam geras sąlygas. Tiesą sakant, nesuprantu, kaip taip gali būti, kai dešimtys šeimų laukia kūdikio įsivaikinimui, o kūdikiai atiduodami į pusiau šeimyninį gyvenimą - nuolatinei globai ar paliekami valdiškoje įstaigoje, už kurią, beje, skirtingai nei įvaikinimo atveju, moka valstybė. Man atrodo, kad normalu būtų jei globoti (už pinigus, nuolatinei globai) būtų galima tuos vaikus, kurių niekas nenorėjo įsivaikinti. Vaikas gyventų tikrai labiausiai pasišventusioje šeimoje, o valstybės pinigus (gal net didesnius nei dabar) galima būtų skirti globai kitų vaikų, kurie nebuvo įvaikinti ar kitaip nesulaukė neatlygintinai ištiestos pagalbos rankos.

Trečia, ir tai bene svarbiausia, reikia realiai orientuotis, kad šeimoje vaikui būtų gerai. Jei įvyksta nesusipratimas, vaikas tinkamai neprižiūrimas, kritiniu atveju jis turi būti paimamas iš šeimos. Tačiau dažnai šeimai trūksta tiesiog pagalbos ar net informacijos, o ne tėvystės apribojimų ar administracinių baudų.

Lietuva dar čia nepasiekė daug tariamo progreso, kurio apstu kitose šalyse, kai iš šeimų paimami vaikai, nes kažkurią dieną namuose buvo tuščias šaldytuvas, vaikas buvo baramas dėl blogų pažymių, arba šeima laikosi pasninko, arba vaikas neleidžiamas į mokyklą, o mokomas namuose, arba dar dėl daugybės kitų dalykų, kurie kartais atrodo kaip pretekstas nacionalizuoti vaikus ir atskirti juos nuo šeimų. Tikiuosi, kad ir neprieisime iki tokio vaikų nacionalizavimo iš šeimų, kurios yra atsakingos ir rūpestingos savo vaikui, tačiau nebūtinai pagal vieną biurokratinį kurpalių.

Kita vertus, ką daryti su tikrai probleminėmis šeimomis, yra reali ir gili. Žinau, kad tai išspręs ne viską, bet mano siūlomas pakeitimas Administracinių teisės pažeidimų kodekse, kad už tėvų valdžios netinkamą vykdymą gali būti skiriama nebūtinai bauda, o ir privalomi kursai tėvams, gali kai kuriose šeimose įvykius pasukti geresne linkme.

Kad daug ką galima pasiekti, kad ne visada tam reikia didelių reformų ar įstatymų pakeitimų, noriu pailiustruoti gyvybės langelių pavyzdžiu. Džiaugiuosi, kad galėjau prisidėti, kad būtų padėtas taškas diskusijose ar galima, kaip tai daryti, kaip įteisinti ir pan.

Priminsiu, kad prieš du metus išplatinau išaiškinimą, kad kūdikio palikimas gyvybės langelyje nėra jo palikimas gyvybei pavojingoje padėtyje ir neturi būti persekiojamas kaip nusikaltimas, kad vienintelis rūpestis turėtų būti išsiaiškinti, ar vaikas neatsirado tame langelyje prieš tėvų valią, arba ar tėvai neapsigalvojo.

Tai leido daugybei entuziastų, kuriems ta proga norėčiau dar kartą padėkoti, steigti gyvybės langelius ir realiai išgelbėti nekaltų kūdikėlių gyvybes.

Vaikų gynimo dienos proga noriu pasakyti, kad visiems mums tenka pareiga rūpintis vaikais. Akivaizdu, kad pirmiausiai savo, o pagal galimybes - ir kitais. Labai norėčiau, kad ta pareiga būtų vis mažiau parodomoji, vis mažiau su isterijos prieskoniu, beeikvojanti vis mažiau mokesčių mokėtojų resursų, vis mažiau nacionalizuojanti vaikų auklėjimą, o atvirkščiai - paprasta, solidi, efektyvi, privati ir tikrai padedanti vaikui.

Beje, atitinkamas pastabas jau bedirbdamas ministru esu išsakęs ir raštu, ir žodžiu. Tikiuosi, kad jos bus išgirstos. O savo ruožtu toliau darysiu ką galiu ir sugebu, kad būtų ir įgyvendintos.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (103) | “Vaikystės apsaugai reikia naujos krypties”

 1.   Aš rašo:

  Apie vaiku versluma:

  siandien isijungiau radija ir girdziu kalbant apie versluma ir panasiai. Nu ka pagalvojau eilines kalbos ir tiek. Ir nebuciau varginesis cia rasyti, jeigu nebuciau isgirdes TM R.Simasiaus viena, akivaizdziai su realybe nieko bendra neturincia minti. R.Simasius teigia, jog ir dabar imone iregistruoti galima per viena diena. Deja. Aš ir Forbes savininkas mano priesingai. (22 dienos)
  Kas teisus, spreskite patys?!

 2.   Aš rašo:

  Galbut TM R.Simasius galetu pagristi savo zodzius realiu pavyzdziu, isteigdamas imone per viena diena?!

 3.   dundukas rašo:

  dabar bus ne i tema, bet idomiai ;) zodziu nusprendziau pasidaryti tapatybes kortele, ta nauja.. ir iskilo neaiskumu sioje vietoje.. perdaug nesiplesiu. bet kreipiausi i dokumentu israsymo centra,. tada jie mane nukreipe i migracijos departamenta kurie kuruoja sia sriti.. tada gavau atsakyma kad jie nekompetetingi ar pan. :) atsakyti i mano klausima ir pasiunte i VPK migracijos skyriu.. kaip man sekesi ten, papasakosiu veliau ;))

 4.   dundukas rašo:

  tai vadinasi biurokratinis turizmas ;) sitas ju siuntinejimas nuo vienos istaigos i kita.. bet zinot tai mane jau pradeda knisti.. ;)

 5.   dundukas rašo:

  tai va biurokratinis turizmas, baigesi ties VPK migracijos skyrium :) viska issiaiskinau.. o jau buvau nusiteikes vel buti, kur nors pasiustas.. tiesiogine ar netiesiogine sio zodzio prasme. ;)

 6.   new era magasin rašo:

  gyvenimą - nuolatinei globai ar paliekami valdiškoje įstaigoje, už kurią, beje, skirtingai nei įvaikinimo atveju, moka valstyb

 7.   Caleb Helstrom rašo:

  F*ckin’ awesome things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 8.   new era magasin rašo:

  Cela a été extrêmement utile également, même grandi pour être un développement de style à cette époque au jeu ce que jamais tenues avec le casquette red bull de New Era.

 9.   Impotence cause rašo:

  Sure Child protection need’s a direction but what kind of direction. Just put one day in calender for this cause it’ll be a direction. First think what are the reason’s not only one reason why these are happening then first try to remove those remedies which is the real cause today that we are talking about CHILD PROTECTION.

 10.   Terrell Bleak rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 11.   gladstone brookes reviews rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 12.   hollister uk rašo:

  Nice post Amazing, I found your site on Bing looking around for something completely unrelated and I really enjoyed your site. I will stop by again to read some more posts.

 13.   great times rašo:

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is really frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 14.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 15.   Svetlana Elks rašo:

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 16.   Hermes Kelly rašo:

  Thanks therefore a lot with this! I havent been this particular delighted with a weblog for any long period of time! You’ve got got it, what ever that signifies within running a blog. Anyhow, You’re surely a person that has some thing to say which individuals should hear. Keep in the outstanding work. Keep upon inspiring the actual men and women!

 17.   buy replica watches rašo:

  The all MBT sneakers we sold really are a tiny that distant from our previous scheme”

 18.   Hermes for sale rašo:

  Regularly I don’t set up on blogs, however i want to say that this particular set up truly pressured me to do so! significantly excellent publish

 19.   Tifany Giovanini rašo:

  That merely would make everybody notice exactly how idiotic is the present day structure. I additionally like how a posting would not declare it is actually completely wrong, exactly that you may get recognized and you should be afraid. Anyways, i actually head out nap right now, for certain i will reveal that to my own boyfriend later today, as he has been in the office at this point. Keep on posting!

 20.   Exotic Car Rental Philadelphia rašo:

  57,

 21.   Luxury Car Rental Philadelphia rašo:

  Massive thumbs up to you, my cherished buddy!

 22.   corfu rašo:

  Once again I spending my time on reading and commenting ongood blogs .

 23.   Las Vegas Massage rašo:

  Have to take part in a contest for one of the finest weblogs on the net. I’m going to recommend this blog!

 24.   Adriane Layous rašo:

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 25.   Las Vegas Massage rašo:

  You’re the best, I enjoyed 関節技 - ゆるゆるといきませうか. It was good. View my blog sometime, it all about Oviedo, FL Real Estate.

 26.   Kermit Pockrus rašo:

  Good Morning
  finaly I found what I was looking for

  how did you guys found this information??thank you for your post I found it on Google And I saved it . I’ll share. Please send me updates

  thank you and have a nice day

 27.   vacation rentals bethany beach delaware rašo:

  We still cannot quite think We possibly could often be a type staring at the important points entirely on yuor web blog. His dad we are sincerely thankful to one’s generosity and also for giving me possibility pursue our chosen profession path. Delighted you important information I acquired from your very own web-site.

 28.   wisdom tooth extraction recovery rašo:

  I’d have to check with you here. That is not some thing I typically do! I enjoy reading a post that will make persons think. Also, thanks for permitting me to comment!

 29.   Mee Bragan rašo:

  I enjoyed seeing this, i’ve been thinking about this for a while.

 30.   Pokies rašo:

  Well, I do not know if that is going to work for me, but definitely worked for you! Excellent post!

 31.   used gun case rašo:

  Pulmicort@Pulmicort.Pulmicort rel=nofollow>.

 32.   personal injury settlement rašo:

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 33.   Reincarnation rašo:

  Sensational info. I look forward to seeing more.

 34.   wisdom tooth extraction recovery rašo:

  I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 35.   Webdesign Stuttgart rašo:

  I’ve been reading out a lot of of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make certain to bookmark your weblog.

 36.   Hauk IT rašo:

  White wine is highly known for acquiring very sensual and classy alcoholic drink. It’s mainly accessible in yellow or golden color. White wine is widely appreciated all across the continents because of its delicious flavour. 1 can anytime pair white wine with white meat so as to produce a light meal looks delicious. But, to support all you starters for far better wine merging we’ve organized this white wine chef for starters.

 37.   cheap auto insurance quotes rašo:

  otc@nasonex.alternative rel=nofollow>

 38.   работа в эскорте rašo:

  I wanted to advise you, you’re spot on. I stumbled your site from another link and am really fascinated by this niche and reading more. Do you mind if I reference to this site from my facebook page?

 39.   Lamar Boeson rašo:

  Thankful i ran across this site, will be sure to save it, Another good site is Dianabol so i can pay a visit to frequently.

 40.   девушки на работу rašo:

  When i visit a blog, chances are that I notice that most blogs are amateurish. Regarding your blog,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

 41.   Wow Gold kaufen rašo:

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info specially the last part :) I care for such information much. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and good luck.

 42.   Ukraine escort service rašo:

  Incredible blog post, May possibly added your internet site so that preferably I’ll observe alot more about this subject matter later on!

 43.   Joker Costume Halloween rašo:

  Good morning Big B!! We are not going anywhere. Just make it fast.

 44.   Alvina Koprowski rašo:

  guzel paylasm tskler

 45.   Stephan Weatherington rašo:

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 46.   Metal Bed Frames rašo:

  http://www.youtube.com/watch?v=pIki4zF-maM

 47.   embroidery sewing machine rašo:

  Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.

 48.   wholesale abercrombie jeans rašo:

  Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 49.   kiev escorts rašo:

  Well i was going to agree with the poster before me, it seemed like he had a valid point, and yet you deleted it. What’s the point of these blogs if you wont let genuine people comment? It just spoils it for me!

 50.   Online Poker Tournaments rašo:

  Hey there, Thanks a lot for this nice post! Regards, Online Poker Tournaments

 51.   Best affiliate program rašo:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic article. Also, I have shared your web site in my social networks!

 52.   Chung Stauder rašo:

  Wonderful post, you have pointed out some wonderful details , I besides believe this s a very excellent internet site.

 53.   wine new york rašo:

  Hey There. I found your website using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return. wine new york

 54.   Janet Daltorio rašo:

  i joined so numerous seo forum on the internet and they’re really quite useful and i’ve learned a good deal,

 55.   filmulete porno rašo:

  I do not even know how I stopped up here, nevertheless I believed this post used to be fantastic. I do not recognize who that you are but definitely you are going to a well-known blogger should you are not already Cheers!

 56.   Have A Good Day Quotes rašo:

  Excellent website. A lot of useful info here. I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thanks on your sweat!

 57.   auto affiliate armageddon rašo:

  Entertaining Blog! Just bored and surfing the internet for entertainment.

 58.   Patrick Milone rašo:

  F*ckin’ awesome things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 59.   Best affiliate program rašo:

  My younger brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This blog post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Cheers, Best affiliate program

 60.   online poker rašo:

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks online poker

 61.   Malissa Kavanah rašo:

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 62.   Naklejki na ścianę rašo:

  hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 63.   myślistwo rašo:

  Some really nice and useful information on this web site , besides I think the design and style holds great features.

 64.   Ima Swantak rašo:

  I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 65.   ukraine escort rašo:

  Have you ever regarded adding more videos for your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just read through the entire post of yours and it was very very good but since I’m further of a visual learner,I found that being significantly more useful nicely let me know how it turns out! I really enjoy what you men are constantly up too. Such clever operate and reporting! Keep up the very good functions men I’ve added you guys to my blogroll. This is a wonderful post thanks for sharing this useful info.. I will check out your blog frequently for some latest post

 66.   Free drawing softwares rašo:

  I was suggested this blog by way of my cousin. I’m no longer sure whether or not this put up is written by him as no one else understand such particular approximately my trouble. You are incredible! Thank you!

 67.   Lowes Credit Card Payment rašo:

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with almost all vital infos. I’d like to look extra posts like this.

 68.   myślistwo rašo:

  Its excellent as your other posts : D, thanks for putting up.

 69.   ugg on sale rašo:

  Hey there, You’ve performed an incredible job. I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.

 70.   Willette Mercure rašo:

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 71.   Ugg Kids Boots rašo:

  No matter the ending is perfect or not, you cannot disappear from my world.

 72.   Enrique Enny rašo:

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 73.   fundamenty rašo:

  Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 74.   Kori Barchick rašo:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 75.   przedsiębiorstwo rašo:

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 76.   ag spaw rašo:

  I’ve read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a wonderful informative web site.

 77.   toni wykonczenia wnetrz rašo:

  I have read several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a excellent informative site.

 78.   p w dobre okna rašo:

  naturally like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 79.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  I and also my pals have been going through the excellent advice from your site and the sudden came up with an awful feeling I had not expressed respect to you for those strategies. The women happened to be certainly stimulated to see all of them and have now in truth been enjoying them. We appreciate you turning out to be indeed considerate and for having such really good resources most people are really wanting to know about. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 80.   nauka jazdy warszawa rašo:

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 81.   firmy rašo:

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 82.   Kurtki Zimowe Allegro rašo:

  I would like to express some thanks to the writer for bailing me out of this particular instance. After surfing through the search engines and finding tricks which were not pleasant, I was thinking my life was well over. Being alive without the answers to the difficulties you have fixed through your good report is a serious case, and ones that could have adversely affected my entire career if I had not encountered your web page. Your capability and kindness in playing with the whole thing was excellent. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks a lot very much for this professional and results-oriented guide. I will not hesitate to refer your web sites to anybody who will need assistance about this subject.

 83.   firmy rašo:

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 84.   Senuke X review rašo:

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 85.   Xochitl Griswould rašo:

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today..

 86.   fundamenty i wykopy Kielce rašo:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 87.   Eda Boes rašo:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

 88.   Fastic Dannielle rašo:

  You ought to get involved in a contest personally of the finest blogs on-line. I will recommend this page!

 89.   tutaj rašo:

  Thank you so much for giving everyone an extraordinarily marvellous chance to read in detail from this blog. It really is so amazing and also full of a lot of fun for me and my office acquaintances to search your blog at minimum 3 times in one week to find out the new guidance you will have. Of course, I’m just at all times amazed with your beautiful tips and hints you give. Selected two facts on this page are rather the most beneficial I’ve had.

 90.   Teodoro Laroia rašo:

  It’s really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 91.   Jorge Wintermantel rašo:

  I wanted to put you that little bit of note to help give thanks yet again over the breathtaking tactics you’ve shared in this article. It was extremely open-handed of people like you to supply easily what exactly a lot of folks could have supplied as an electronic book to make some profit for themselves, primarily seeing that you could have done it if you decided. The inspiring ideas in addition served to become a easy way to be aware that some people have a similar zeal just as my personal own to know more and more concerning this problem. I know there are some more fun times up front for individuals that examine your blog.

 92.   firmy rašo:

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Great job.

 93.   firmy rašo:

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 94.   Text Spinning rašo:

  I simply had to thank you very much yet again. I am not sure the things that I might have used in the absence of the strategies contributed by you on that situation. Previously it was an absolute frightful circumstance in my position, but understanding a expert tactic you dealt with the issue forced me to weep for contentment. I will be happier for the guidance as well as hope that you comprehend what an amazing job you happen to be undertaking instructing men and women thru your webblog. Most probably you’ve never met any of us.

 95.   Ambrose Dedrick rašo:

  Great work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 96.   ansaita rašo:

  Hello very good post thank you

 97.   Wade Day rašo:

  Hello there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and for my part recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.

 98.   breast enhancement rašo:

  I just discovered your site on google and looked through a few of your early writting.excellent site,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your post, congrats!

 99.   alexander wang corset dress rašo:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!6 J’ m& E5 a0 M* R’ M3

 100.   Commercial Loans rašo:

  Ello jumping in to say whats up, travis also says whats up and lets try to get together next week

 101.   rosetta stone french rašo:

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 102.   dr dre rašo:

  Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get something done.

 103.   Wally Hunsucker rašo:

  I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.