BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vaistai kalėjimų sistemai

Laisvės atėmimo įstaigos - svarbi struktūra visuomenėje. Be jos nebūtų galimybės taikyti griežčiausią sankciją - laisvės atėmimą. Tad būtina užtikrinti, kad ši sistema būtų veiksminga ir efektyvi.

Ar viskas gerai šiandien?

Deja, vargiai galima teigti, kad dabartinė sistema yra tokia, kokios reikia Lietuvos visuomenei.

Resocializacijai dėmesio skiriama, bet laisvės atėmimo įstaigos didelei daliai žmonių yra ne visuomenės elgesio normų, o nusikalstamumo mokykla.

Kasdienį darbą su nuteistaisiais dirbantys žmonės nėra pakankamai įvertinti, o vadų ir viršininkų apstu. Susipriešinimas tarp administracijų ir eilinių darbuotojų dažnai yra peržengęs sveikos takoskyros ribas.

Nuolat ataidi gandai apie korupciją įstaigose, ir, nors kol kas nėra konkrečių bylų, tačiau teigti, kad viskas puiku taip pat negalima konstatuoti.

Išlaidavimo tradicijos gana gajos, ir bent jau iki taupymo vajaus pradžios buvo net neslepiamos - galima pasidairyti į dalies vadovų automobilius ar aibes pažeidimų viešuosiuose pirkimuose.

Sistema ilgai buvo uždara, ypač kalbant apie įstaigų vadovus (tik nuo šių metų įteisinti atviri konkursai vadovų vietoms užimti).

Uždarumas, savo ruožtu, lėmė neretai tiesiog giminių ir svainių tinklus administracijose.

Kad šiandien ne viskas gerai, netiesiogiai iliustruoja ir tas faktas, jog bet koks bandymas pakeisti padėtį, ypač kiek tai susiję su valdymo struktūros pokyčiais, atitinkamų vadovų buvo nuolat palydimas kaltinimais, kad taip griaunama sistema, sudaromos prielaidos nesaugumui. Ir šie epitetai, ir perspėjimai labai jau simptomiškai pasireiškia būtent tada, kai paliečiama atitinkamo žmogaus kėdė.

Kas keičiama

Nepretenduojant apžvelgti visko, noriu pristatyti, kokie sprendimai buvo ar bus priimti, kad kalėjimų sistema taptų geresnė.

Pirma, sistemiškai pertvarkomos laisvės atėmimo įstaigos, siekiant, kad jų veikla kainuotų pigiau, jos pasiektų geresnius rezultatus ir būtų tolygiai išdėstytos Lietuvoje (žr. informaciją apie strategiją ir jos įgyvendinimą).

Antra, principingai žiūrima į bet kokius pažeidimus. Pavyzdžiui, atliekami tyrimai dėl masinių nusižengimų viešųjų pirkimų srityje. Dar šią savaitę prokuratūrai perdaviau įtarimus sukėlusią medžiagą ištirti ar atliekant viešuosius pirkimus nebuvo padaryta ir nusikalstamų veikų.

Kitas pavyzdys - atliekamas tyrimas dėl viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo pažeidimų. Nesitaikstoma su tais vadovais, kuriems etikos standartai yra sunkiai suvokiama ir įgyvendinama sąvoka.

Trečia, nuosekliai laikytasi nuostatos, kad su veiklos išlaidų mažinimu susiję pokyčiai  turi labiau paliesti administraciją nei eilinius darbuotojus.

Ketvirta, priimami sistemą optimizuojantys sprendimai. Pavyzdžiui, pagal aiškius kriterijus sureglamentavus kiek ir kokiose įstaigose turi būti pavaduotojų, sistemoje bus 12 etatų mažiau šias pareigas užimančių darbuotojų, o tai reiškia 1 mln. litų ekonomiją per metus.

Kitas, dar naujesnis, pavyzdys - vakar Vyriausybei priėmus sprendimą reorganizuoti dalį įstaigų (iš 7 lieka 3) ir atitinkamai 55 darbuotojais sumažinus administracines funkcijas atliekančių darbuotojų (iš jų 8 - dabartiniai vadovai ir pavaduotojai), numatomas dar 2 mln. taupymas per metus.

Tačiau svarbiausia, ką noriu pabrėžti - tai yra daroma nemažinant už saugumą ir resocializaciją  atsakingų darbuotojų skaičiaus, ir nežeminant saugumo ar resocializacijos standartų. Netgi atvirkščiai - šiais sprendimais sudaromos prielaidos įdarbinti daugiau už saugumą ir resocializaciją atsakingų  darbuotojų ir, atitinkamai, pakelti darbo kokybę.

Penkta, nuosekliai einama link išstatutinimo tų darbuotojų, kurie atlieka statutiniams pareigūnams nebūdingas funkcijas. Pirmiausia kalbama apie finansininkus, teisininkus, psichologus, kitus administracijos ir ūkio darbuotojus, tačiau jokiu būdu neliečiant prižiūrėtojų statutinio statuso.

Ko laukiu

Pokyčiai yra ir bus daromi siekiant, kad kalėjimų sistema dirbtų veiksmingai, efektyviai ir skaidriai. Kad laisvės atėmimo įstaigos būtų siejamos su resocializacija ir pavojingų visuomenei asmenų izoliavimu, o ne su subkultūros santykiais įstaigų viduje bei nusikaltimų mokyklos įvaizdžiu.

Žinau, kad yra žmonių, kuriems pokyčiai atrodo nepriimtini. Tačiau labai tikiuosi, kad jiems užteks drąsos kalbėti apie savo interesus, o ne (ko ženklus jau matau šiandien) manipuliuoti viskuo, kas įmanoma: siekiant išlaikyti darbo vietas dezinformuoti darbuotojus ir visuomenę, gąsdinti nuteistųjų riaušėmis (o gal jas kurstyti?..), trimituoti  abstrakčius kaltinimus apie tariamai puikios šiandieninės sistemos tariamą griovimą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (535) | “Vaistai kalėjimų sistemai”

 1.   saulius rašo:

  Mielas ministre,
  Kalėjimų departamentas 2004 metais pasirašė automobilių išperkamąsias sutartis su “Hanza lizingu”. Lukiškės, Vilniaus 1 pataisos namai , Vilniaus 2 pataisos namai ir kt. nuomos būdu įsigyjo Mazda6 automobilius (valstyb. Nr. AHA 417,.AHA 418 AHA419 ir kt.) 2007m pasibaigus sutarties laikotarpiui, šiuos automobilius pusvelčiui nusipirko įstaigų direktoriai. O juk tai ne privatus KD UAB, o biudžeto lėšos. Kodėl 2007 m. reikėjo
  pasirašyti naujas išperkamosios nuomos sutartis su UAB “Vista”, (galioja nuo 2007 iki 2010 m.) ? Ar nevertėtų kuo greičiau patikrinti visų KD ir jam pavaldžių įstaigų automobilių įsigiimo ir nuomos sutarčių, kol nesujungėte įstaigų ir šios biudžeto lėšomis pirktos mašinos nepapildė asmeninių direktorių ar jų giminių garažų.
  Ar KD direktoriai išskirtinė rasė?
  Kodėl tokio turto grobstymo nematė nei vietinis KD auditas, nei Valstybės kontrolė?

 2.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Sauliau,

  ačių už pastebėjimą (ir sėkmės palinkėjimą prie kito mano įrašo).

  Dėl tų automobiliu - būtinai nurodysiu išsiaiškinti kokia situacija, ir elgsiuosi pagal tuos principus, kuriuos rašiau savo įraše.

  Remigijus

 3.   Tomas rašo:

  Sveiki gerbiamasis,
  paskelbėte apie optimizaciją http://www.kalejimudepartamentas.lt/default.aspx?item=akt_news&id=3323.
  Tai kai sujungsite visas tris įstaigas Pravieniškėse nuteistųjų bus apie 2500. Tai pagal jūsų paskelbtą optimizaciją liks tik trys pavaduotojai ant 2500 nuteistųjų??? T.y. po vieną į vieną įstaigą.
  Klausimas: kaip jums atrodo ar tie trys pavaduotojai suspės viską sukontroliuoti?
  Ar dabar atleisite nereikalingus, išmokėsite išeitines kompensacijas, o po sujungimo vėl naujus pavaduotojus priimsite?. Tai kur čia taupymas?

 4.   Pranas rašo:

  Einant tolimesniu įkalinimo įstaigų pertvakkos keliu, siūlau ateityje šias įstaigas paversti ūkiskaitinėmis, ŪAB-ų pavyzdžiu, kad jos egzistuotų be valstybės dotacijų, kad įkalintiji ne tik užsidirbtų pragyvenimo išlaidas, bet dar ir pelno atneštų. Išlaikyti nusikaltėlius mokesčių mokėtojų sąskaita - ne tik moralinis nusikaltimas

 5.   rytis rašo:

  Ministre,Alytaus pataisos namuose grystancius nuteistuosius is ilgalaikiu pasimatymu su artimaisiais pareigunai atlieka tokias apziuras kuriu metu analineja angoja yra ieskoma uzdraustu tureti pataisos namuose daiktu (kisant pirsta i analine anga) ar taip gali elgtis pareigunai su nuteistaisiais. pilnai nurenginejami ir taip pat tikrinami nuteistuju artimieji. kaliniai ne pries tai kad butu atliekama krata,bet pries jos atlikimo buda,nes toks budas zemina zmogaus teises ir oruma.Taip pat Alytaus pataisos namuose jau yra paskelbta bado akcija siekiant atkreipti jusu kaip Ministro demesi i sia problema. laukiu jusu atsakymo.

 6.   Marius rašo:

  Gerb.Ministre. Labai norečiau gauti Jūsų asmeninį kontaktą. Tiktų ir Jūsų asmeninis el.paštas arba prašau parašykite i mano paštą. Kadangi turiu daug žinių apie šiandienos įkalinimo įstaigas, jų problemas, įstatymus kurie parašyti tik ant popieriaus, bet visiškai neveikia, o galėtų atnešti daug naudos visuomenei, nuteistiesiems, jų artimiesiems. Turiu nemažai pasiūlymų susijusių su sėkminga nuteistųjų pataisos programa ir užimtumo programa. Taip pat žinau nemažai įstatymų kurie yra pasenę, o kad atsirastų kas juos norėtų tobulinti nėra, nes dažniausiai atėjęs naujas viršininkas į naują darbą, norėdamas parodyti, jog jis dirba, greitai sugalvoja ką nors uždrausti. O jeigu raštu kreiptis į Jus, tai tie laiškai užstringa turbūt Jūsų patarėjų kabinetuose, kuriems nesvarbu įsigilinti į esmę, o svarbu atsakyti beleką, kad tik būtų atsakyta. O tie atsakymai būna nelogiški, sveiku protu net nesuvokiama, kaip taip galima būtu sugalvoti.

 7.   timberland boots rašo:

  Growing old is not Timberland Waterproof Boots upsetting

 8.   Skechers Women's Shape Ups rašo:

  Assuredly, the most skechers uk gifted man errs who.

 9.   Replica Tiffany Jewelry rašo:

  Browse our jewelry catalogue to find out your favorite tiffany jewelry Make in tiffanystores.org now.

 10.   darbuotoja rašo:

  Smagu skaityti sias mintis ir matyti jose labai graziu noru, taciau dirbant sioje sistemoje (Marijampoles pn) sunku isivaizduoti kaip ta butu galima padaryti. pvz musu istaigoje vyksta neeiliniai ivykiai: jeigu nori gauti direktoriaus parasa, turi dokumentus nesti pas pavadotojus, jie juos “kaupia” ir per pietu pertrauka veza direktoriui i namus pasirasyti, nes jis geria 3 diena ir nesugeba ateiti i darba… ir taip tesiasi kol direktorius isiblaivo ir teikiasi pasirodyti darbe. karta nepasikentusi paskambinu i KD ten man paaiskino kad musu direktorius siuo metu turi bileteni, po tokiu atsakymu ir nusvyra rankos…(nes direktoriaus zmona medike ir ji israso atbuline data). Labai pikta matyti kaip specialistu etatai mazinami o direktoriaus draugai dirba PN pvz: direktoriaus kaimynai bieliauskai siltai isikure ivairiose pareigose nieko neveikia “dirbtiniuose etatuose” o mes turime atlikti musu kolegu, kuriu etatu nebera papildomus darbus. is kolegu vis isgirstu nuogirdu kad del direktoriaus “darbeliu” nori iseiti is darbo nes atsises i kalejima uz statybiniu medziagu nurasinejimus, lesu svaistymus ir tt. sunku patiketi kad isardyti tokia raizgalyne butu imanoma tam reikia daug laiko ir tai turi daryti ne vienas zmogus o keistis visa sistema…

 11.   Robert Mccracken rašo:

  When I saw your page was like wow. Thank you for putting your effort in writing this blog.

 12.   Allison Carter rašo:

  I cling on to listening to the rumor lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 13.   poker news rašo:

  Correspond the superior instal about poker news.

 14.   link blog rašo:

  Some common examples are the travel time it takes the landlord to reach the rental property, if it is a significant distance, may qualify for a tax deduction. Also, fixing a broken toilet or having to re-do a rotten floor as tax deductions.

 15.   african mango rašo:

  Absolutely with you it agree. It seems to me it is good idea. I agree with you.

 16.   Quinn Uvalles rašo:

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 17.   Rosaline Andere rašo:

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 18.   RV Parts and Accessories rašo:

  Aw, this was a really quality post. In theory I’d like to write like this also - taking time and real effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate alot and never seem to get anything done… Regards

 19.   Jerald Szufat rašo:

  Wonderful Write-up, I locate comming in your weblog generally and seriously need to congragulate your guys for writing these captivating blogs. Spekaing of which i have a blog myself and I hope it is possible to take a appear and allow me know what you think you’ll be able to read blog

 20.   vigrx rašo:

  I am sorry, that I interrupt you, but, in my opinion, there is other way of the decision of a question.

 21.   outdoor academy rašo:

  There are certainly lots of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up. I offer the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you deliver up the place a very powerful factor can be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Both girls and boys feel the affect of only a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 22.   Andreas Dobert rašo:

  You are a very smart person!

 23.   kettler outdoor ping pong table rašo:

  Good day! I simply would like to give an enormous thumbs up for the great info you may have here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon.

 24.   Faustino Barnell rašo:

  I simply added this feed to my bookmarks. I really enjoy reading your posts. Thanks!

 25.   tone crystal tone rašo:

  That is a really great examine for me, Must admit that you just are one particular of the best bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative report.

 26.   cookbooks rašo:

  I have been reading your articles during my lunch break, and I have to admit the whole article has been very valuable and very well written. I thought I would let you know that for some reason this blog does not view well in Internet Explorer 8. I wish Microsoft would stop changing their software.

 27.   computer link blog rašo:

  Hello clever points.. now why didn’t i think of those? Off subject barely, is this page sample merely from an odd installation or else do you use a custom-made template. I take advantage of a webpage i’m in search of to improve and well the visuals is likely one of many key things to finish on my list.

 28.   great dane puppies albemarle rašo:

  your site is not showing up correctly during my browser

 29.   cheap star wars credits rašo:

  I’d wish to thank you for the efforts you’ve got produced in writing this post. I’m hoping the same very best operate from you inside the potential too. In reality your inventive writing skills has inspired me to begin my own BlogEngine blog now.

 30.   porno rašo:

  meet, vast blog on lardy loss. akin helped.

 31.   cabbage soup diet rašo:

  I have been trying to Gain entry to this website for a while. I was using IE then once I tried Firefox, it worked just effective? Simply needed to convey this to your attention. This is actually good blog. I have a bunch myself. I really admire your design. I know that is off matter however,did you make this design your self,or purchase from somewhere? Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 32.   cabbage soup diet recipe rašo:

  I was looking for crucial data on this subject. The information was vital as I’m about to launch my very own portal. Thanks for providing a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 33.   raw food diet rašo:

  Howdy, i learn your blog often and that i own an identical one and i used to be just questioning in the event you get a variety of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you’ll be able to advise? I get so much these days it is driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 34.   gold bullion coins rašo:

  I found your blog web site on google and test a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying extra from you in a while!

 35.   Lindsy Carabajal rašo:

  Completely u got this 1 down right man.. Keeped me entertained for ages.

 36.   cheap computers rašo:

  I must say, as much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a great grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 37.   backlink kostenlos rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp to the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your very own thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 38.   moving company reviews rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish far more. I notice you havent written an additional weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just also important to be missed. Youve acquired so much to say, these knowledge about this topic it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 39.   asian girl dating rašo:

  I admire the valuable details you provide inside your articles or blog posts. I will bookmark your weblog and have my kids test up here generally. I’m quite certain they will discover a lot of new things right here than anyone else!

 40.   how to make money rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish more. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just also important to become missed. Youve got so much to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 41.   wrinkle injections melbourne rašo:

  Thank you for an additional great post. Where else could anyone get that kind of details in this kind of a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am around the appear for such details.

 42.   Samba user administration rašo:

  Good job right here. I actually enjoyed what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see additional of this from you.

 43.   International business consulting jobs rašo:

  Resources these as the one you mentioned here will be incredibly useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personal blog. I’m sure my site visitors will discover that quite helpful.

 44.   Leg and pain rašo:

  I think youve created some truly interesting points. Not also many people would really think about this the way you just did. Im actually impressed that theres so very much about this topic thats been uncovered and you did it so nicely, with so significantly class. Good 1 you, man! Seriously fantastic things here.

 45.   Lemon cleanse blog rašo:

  I’m happy I found this blog, I couldnt find any data on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 46.   kw3 nobilia gb rašo:

  Resources these as the 1 you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personal weblog. I am certain my site website visitors will locate that very helpful.

 47.   windows vps rašo:

  Fairly insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a great deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 48.   no xplode rašo:

  First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my individual are living members

 49.   migration melbourne rašo:

  Ive been meaning to read this and just never got a chance. Its an issue that Im pretty interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a great blogger, one of the most effective that Ive seen. This blog unquestionably has some info on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 50.   le mariage rašo:

  Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the write-up. It proved to become Pretty helpful to me and I’m sure to all the commenters here It is always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this post.

 51.   Watch Spartacus Gods of The Arena rašo:

  Good to be going to your weblog once more, it continues to be months for me. Properly this post that i’ve been waited for so lengthy. I require this post to total my assignment within the school, and it has same subject with your article. Thanks, excellent share.

 52.   everest poker bonus code rašo:

  Took me time to read all the comments, but I genuinely enjoyed the write-up. It proved to be Incredibly useful to me and I’m positive to all the commenters here It is always good when you can not only be informed, but also entertained I’m certain you had fun writing this write-up.

 53.   penis pills rašo:

  First of all, allow my family appreciate a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 54.   oil paintings for sale rašo:

  Quite insightful post. Never thought that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 55.   influenza test rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 56.   Wealthy Affiliate Scam rašo:

  Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t function on my outdated one.

 57.   malaysia jokes rašo:

  Hey - great weblog, just looking about some blogs, appears a fairly good platform you are using. I’m currently making use of Wordpress for several of my websites but looking to change 1 of them around to a platform similar to yours like a trial run. Anything in specific you would recommend about it?

 58.   sr608 rašo:

  How is it that just anyone can write a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a pretty picture about an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you actually think that you can get away with adding some pretty pictures and not seriously say anything?

 59.   home business forum rašo:

  I admire the beneficial info you offer in your posts. I will bookmark your weblog and have my youngsters verify up here frequently. I’m very sure they will discover a lot of new things here than anybody else!

 60.   Janett Silberstein rašo:

  wow.. it’s really consultive.. and administer me some clew to locomote my business.. perfectly ministrant.. convey you some

 61.   Burton Haynes rašo:

  I conceive you have observed some very interesting points , thanks for the post.

 62.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  you are my breathing in, I possess few blogs and rarely run out from to post : (.

 63.   hcg diet rašo:

  I wanted to say thanks to you for this great read!! I’ve got you bookmarked to see new stuff you post.

 64.   Jewel Zaltz rašo:

  I’m usually to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and hold checking for new information.

 65.   easton scn6b stealth comp cnt fastpitch softball bat rašo:

  outstanding article. make sure you maintain composing more.

 66.   Gregory Despain rašo:

  Hey there, You have done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

 67.   Dot Keomany rašo:

  Beautiful site! Anabolika

 68.   Perry Dechico rašo:

  I truly like your style of blogging.Thanks a lot for sharing with us.This is a great project and I hope you get plenty of support!

 69.   Chad Eugene Willis rašo:

  Of course, what a great site and revealing posts, I will bookmark your website.Best Regards!

 70.   Willian Dears rašo:

  There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also.Keep working ,great job!

 71.   runescape gold rašo:

  thanks !! very helpful post!

 72.   Bette Heward rašo:

  Your blog’s style is simple and clean and i adore it. Your blog posts are superb. Please keep them coming. Great!!!

 73.   perfect eyebrows rašo:

  Not a unhealthy post, did it take you numerous of time to think about it?

 74.   Cat Carrier rašo:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 75.   Daiwa Reels Review rašo:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 76.   male masturbator rašo:

  how to get more sperm volume ways to increase sperm production how to get better sperm motility increase ejaculation pills natural sperm increasing supplements foods to improve sperm quality improve sperm motility and morphology how to improve sperm taste sperm increase medicine more sperm naturally vitamins to produce more sperm how long to build up sperm sperm quality improvement enhancing ejaculation no seminal fluid ways to increase your load how to make bigger loads sperm production fertility amount of sperm in precum vitamins to improve sperm morphology

 77.   mac rašo:

  Are all of those articles written yourself or did you hire a ghost writer?

 78.   air conditioning company plano rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 79.   order blow her mind the first time rašo:

  You are not right. Let’s discuss it. Write to me in PM, we will communicate.

 80.   ECA Stack mit Ephedrine rašo:

  Hello there, just changed into alert to your blog through Google, and located that it’s truly informative. I’ll be grateful if you proceed this in future. Many folks might be benefited out of your writing. Bye-bye! ECA Stack

 81.   Buy Ephedrine rašo:

  I enjoy that diary and realise there is a lot of visitors. Hence I would love to use that opportunity to present my new internet site all about fatburner pills like Ephedra and Ephedrine: Buy Ephedrine!

 82.   male masturbators rašo:

  how to get a lot of sperm boosting sperm production how to improve sperm motility low sperm count what next natural sperm increasing supplements causes of low sperm volume improve sperm count motility better sperm taste enhance ejaculation how to ejaculate long distance how can i improve sperm count diet improve sperm quality increase seminal fluid naturally pills for more ejaculation how to increase the amount of sperm how do i increase the amount i ejaculate sperm production vitamins how to increase sperm production in males causes of low sperm motility how to shoot farther loads

 83.   chord symbols rašo:

  I am impressed, I ought to say. Seriously hardly at any time do I encounter a blog site that may be both equally educative and entertaining, and let me inform you, you have got hit the nail around the head. Your assumed is spectacular; the situation is a thing that not ample people are speaking intelligently about. I’m incredibly blissful that I stumbled all the way through this in my search for a single thing referring to this

 84.   Johnathon Pankiw rašo:

  After examine a couple of of the blog posts on your web site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and can be checking back soon. Pls check out my web page as effectively and let me know what you think.

 85.   runescape gold rašo:

  You made some good points there. I did a search on the topic and found most people will agree with your blog.

 86.   Sedona AZ homes rašo:

  Resources these as the one you mentioned right here will be incredibly useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personal blog. I am sure my site visitors will uncover that very effective.

 87.   Slip On Shoes rašo:

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 88.   Erik Spoto rašo:

  Hi!! Just found your blog on AOL and absolutely totally love it. Continue that great product!

 89.   male masturbation toy rašo:

  sperm count in men drugs to improve sperm motility how to ejaculate bigger sperm production how long increase seminal fluid volume sperm count test at home vitamins that increase sperm count improve ejaculation volume improve sperm quantity sperm taste bitter foods that increase seminal fluid low amount of sperm sperm increasing supplements improve ejaculation strength no seminal fluid how to ejaculate a large amount low sperm count what to do improve sperm count and motility low ejaculate volume causes increase amount of ejaculate

 90.   Kai Munhall rašo:

  Hello there, This humane of web webpage is truly galvanic and enjoyment to . I’m a large jock from the cognition mentioned. I also goodness from learning the opinions, but unveil that alot of ought to rest on essay to try and add couturier in the path of the new weblog issue. I’d also enliven each and every man or female to affirm annotation of this web industrialist for a desirable keep to supply extended the .

 91.   Gavin Fiorini rašo:

  My mother told me some of this from back when she was pregnant with me!

 92.   Rhonda Farro rašo:

  liked ur site, will be back. bookmark saved.

 93.   Raymon Neigenfind rašo:

  hey thanks for the info. appreciate the good work

 94.   buy runescape money rašo:

  Nice post! GA is also my biggest earning. However, it’s not a much.

 95.   areyouiffy rašo:

  While looking for a light fixture I found this website do you know anything about http://www.lamps-lighting.com/Maxim-Lighting/8013-MROI.html a picture of it is on this site Maxim Lighting 8013-MROI -8016 Oil Rubbed Bronze

  anyone?

 96.   shop hang hieu rašo:

  I normally do not comment to posts but I will in this case, to give some credit. I will bookmark this :)

 97.   Senonas rašo:

  I am unable to thank you more than enough for the posts on your site. I know you placed a lot of time and energy into all of them and hope you know how considerably I enjoy it. I hope I will do precisely the same for someone else sooner or later.

 98.   dvd porn rašo:

  I can’t tell if the post is like by most people or perhaps is bashed by some, but all I can tell is the fact that I will be liking this particular post more and more each time I review or even again go through it. And that i can tell you I have reread it a couple of times by now.

 99.   Stop Dog Barking rašo:

  I don’t normally comment on blogs.. But nice post! I just bookmarked your site

 100.   Best Headphones rašo:

  Hey, Thanks for the info!

 101.   Best Headphones rašo:

  Yeah i agree.

 102.   Best Headphones rašo:

  Thanks! I was a little confused on the topic. Great post.

 103.   Best Headphones rašo:

  Hello, glad i found your site. It helped me to understand the topic a bit better.

 104.   tani hosting stron www rašo:

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 105.   Mathilda Makos rašo:

  Excellent article and easy to understand description.

 106.   Sanford Winslow rašo:

  Your publish is an inspiration for me to review much more relating to this topic. I must confess your readability broadened my sights and I’ll proper away seize your rss nourish stay updated on any succeeding content articles you might write. You are due, thank you for career well done!

 107.   układ wydechowy rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 108.   test test rašo:

  hey there i stumbled upon your site searching around the internet. I wanted to say I like the look of things around here. Keep it up will bookmark for sure.

 109.   Katrice Zappolo rašo:

  It was a very nice idea! Just wanna say thank you for the information you have diffused. Just continue composing this kind of post. I will be your true reader. Gives Thanks once more.

 110.   Seo USA rašo:

  thanks for sharing your fantastic post,wish you have a nice day.

 111.   układ wydechowy rašo:

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 112.   ipad price rašo:

  How would you like to win a Free Ipad 2? Well we found a site that is giving away Ipad 2 if you complete some surveys or offer.t’s an excellent offer but we are not too sure they are going to keep it up. As you know ipad 2 is an excellent new version of the ipad and there are limited quantities at the moment!If you’re looking to Buy ipad why not try out this free ipad offer first.

 113.   cheap xbox 360 controller rašo:

  Good blog! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which may do the trick? Have a nice day!

 114.   escort asli rašo:

  really thanks i needed this

 115.   zero friction marketing review rašo:

  What would we do devoid of the marvellous thoughts you reveal on this blog? Who else has got the endurance to deal with vital topics for the sake of common subscribers like me? My spouse and i and my girlfriends are very lucky to have your web site among the kinds we usually visit. We hope you know how significantly we get pleasure from your working hard! Best wishes through us all.

 116.   sex cams rašo:

  spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra

 117.   Chang Welland rašo:

  Awesome post. I so good to see someone taking the time to share this information

 118.   free black gay porn rašo:

  Hello, i think that i saw you visited my site so i got here to ¡§return the choose¡¨.I’m attempting to to find things to enhance my web site!I guess its adequate to make use of some of your ideas!!

 119.   android rašo:

  According to my research, after a in foreclosure process home is available at an auction, it is common for the borrower to still have any remaining unpaid debt on the financial loan. There are many loan providers who try to have all service fees and liens paid back by the following buyer. Nonetheless, depending on selected programs, legislation, and state laws there may be several loans which aren’t easily resolved through the transfer of financial loans. Therefore, the duty still remains on the client that has had his or her property in foreclosure. Many thanks sharing your notions on this blog.

 120.   lace wigs with glue rašo:

  i really believe you are on the correct track with this statment

 121.   Zegar rašo:

  Good article. Thanks

 122.   buy runescape money rašo:

  ohhh nice info VRy interesting to read it。

 123.   los angeles laser hair removal rašo:

  I just want to tell you that I am very new to blogging and really savored you’re web site. Likely I’m likely to bookmark your site . You certainly come with tremendous articles. Thanks a bunch for sharing with us your webpage.

 124.   Hulda Skarupa rašo:

  Firstly, let me commend your pellucidity on this topic. I’m expert during this theme, but after studying your article, my knowledge has enhanced substantially. Be sure to tolerate me to catch your rss or atom nourish to contact with any long term updates. Wholesome career and can pass it on to friends and my weblog audience.

 125.   Eliseo Hipps rašo:

  Your post is definitely inspiration for me to discover much more about this subject. I must concede your pellucidity widened my sentiments and i will straightaway grab your rss feed to remain as much date on any approaching content articles may release. My genuine thank you for any job well done!

 126.   654753cye53m rašo:

  Hi! I just found your great blog with Yahoo and i love it!

 127.   skin rašo:

  In line with my study, after a in foreclosure home is marketed at a sale, it is common for the borrower in order to still have a remaining balance on the personal loan. There are many financial institutions who make an effort to have all service fees and liens paid back by the up coming buyer. However, depending on a number of programs, regulations, and state laws and regulations there may be a number of loans which aren’t easily resolved through the switch of lending options. Therefore, the obligation still falls on the borrower that has obtained his or her property foreclosed on. Many thanks for sharing your opinions on this blog site.

 128.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 129.   cheap fashion dresses rašo:

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 130.   lady gaga bad romance cover rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 131.   akciğer kanseri belirtileri rašo:

  really thanks i needed this

 132.   Magic Flight Launch Box rašo:

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 133.   Magic Flight Launch Box rašo:

  Heya are using Wordpress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 134.   notebook review rašo:

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 135.   resim upload rašo:

  Regards for helping out, excellent info .

 136.   Andrew Pelt rašo:

  Bookmarked :-)

  Could I use parts of that article for my own Blog?
  I would backlink you of course (:

  best wishes from Germany!

 137.   Maxwell Bramel rašo:

  One more thing. In my opinion that there are lots of travel insurance sites of reliable companies that let you enter your holiday details and find you the estimates. You can also purchase an international travel cover policy on the web by using your own credit card. All you need to do should be to enter your own travel information and you can begin to see the plans side-by-side. You only need to find the program that suits your finances and needs and then use your credit card to buy the item. Travel insurance on the internet is a good way to check for a trustworthy company regarding international travel cover. Thanks for sharing your ideas.

 138.   Dentist Palm Beach rašo:

  We would like to thank you just as before for the beautiful ideas you offered Jeremy when preparing her post-graduate research as well as, most importantly, with regard to providing all of the ideas in a blog post. Provided that we had known of your web page a year ago, i’d have been saved the nonessential measures we were selecting. Thank you very much. Dentist in Palm beach

 139.   meja makan minimalis modern rašo:

  I’m impressed, I ought to say. Seriously hardly ever do I discovered a weblog thats each informative and entertaining, and allow me to let you know, you have hit the nail on the head. Your idea is important; the issue is something that not a great deal of individuals are speaking intelligently about. I’m genuinely pleased that I stumbled across this in my lookup for something relating to this.

 140.   Directorio de Articulos rašo:

  Needed to post you one very small note to be able to thank you so much as before considering the lovely advice you’ve featured on this page. This is really incredibly generous with you to deliver unhampered what exactly a lot of folks could have offered for an ebook to end up making some profit for themselves, even more so now that you might well have tried it in case you considered necessary. These advice as well acted to become good way to comprehend many people have similar keenness the same as mine to know significantly more related to this issue. I think there are some more pleasurable opportunities in the future for individuals who browse through your blog Articulos.

 141.   rattan dining chairs rašo:

  I required to produce you 1 bit of phrase to finally say many thanks the minute again with the unique suggestions you have contributed at this time. This is simply seriously generous with you to create unhampered what the majority of us might have marketed for an e e-book in making some profit for themselves, primarily seeing that you simply could have carried out it in the occasion you desired. The ideas in includeition labored to grow to be great approach to recognize that other individuals have similar keenness similar to my private very own to understand quite significantly additional related to this produce a difference.

 142.   katalog stron rašo:

  Wow it was probably one of the best articles I’ve got talk about on the topic so far. I would not have any idea where you get your information but up!

 143.   hindi sms rašo:

  I am truly sad cos i have tried my best to have my sms blog look fabulous which is corresponding to transmitting hindi sms and love sms.I am seeking to have a similar kind of look as your site.

 144.   My Cuba Family vacation Treat rašo:

  Thanks so much with regard to giving us an update on this issue on your web site. Please be aware that if a completely new post appears or if perhaps any improvements occur on the current write-up, I would be considering reading more and finding out how to make good using of those approaches you share. Thanks for your time and consideration of other men and women by making this blog available. My Cuba Family vacation Treat

 145.   Jason Burnett rašo:

  Nice post. I was checking continuously this weblog and I am impressed! Very helpful information specially the remaining section :) I take care of such information a lot. I used to be looking for this certain info for a very long. Thanks and good luck.

 146.   boilers atherton rašo:

  Hey - nice blog, just looking around some blogs, seems a quite good platform you might be utilizing. I’m currently making use of Wordpress for a couple of of my sites but looking to change 1 of them over to a platform comparable to yours as a trial run. Anything in particular you would suggest about it?

 147.   Ladrece Carlos rašo:

  Very clear website , thankyou for this post.

 148.   Claire Welzel rašo:

  i do know this isn’t precisely on topic, but i’ve a blog using the blogengine platform as nicely and i’m having issues with my comments displaying. is there a setting i am forgetting? maybe you can assist me out? thank you.

 149.   sperm donation rašo:

  Wow! Really great post came across it on Google. This aricle is extremely interesting. You seem to be a very experienced blogger I’m actually new to blogging and I recently made a website about online pawn shop . If your not busy I could really use some feedback on it. Thanks alot!!

 150.   gfe Russia escort rašo:

  Heya, many thanks for this content. my spouse and that i found the following by chance, however it surely turned into precisely what my lady and i vital. i will revisit later as a way to learn more. Thanks.

 151.   hamster cages rašo:

  I and my pals have already been looking at the great hints on the website and unexpectedly I got a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those tips. All the young men were definitely certainly warmed to read all of them and already have in fact been enjoying these things. We appreciate you genuinely really kind and also for making a choice on this form of useful subjects most people are really desirous to understand about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 152.   Muscle Maximizer Review rašo:

  I am not sure the place you are getting your info, but great topic. I must spend a while studying much more or figuring out more. Thank you for fantastic info I used to be in search of this info for my mission.

 153.   seo rašo:

  What I find difficult is finding a blog that can capture me for a minute but your posts are not alike. Great work!

 154.   chili's coupon rašo:

  The summary was very well done and quite usefull.

 155.   free show rašo:

  I’d incessantly want to be update on new posts on this website , saved to bookmarks ! .

 156.   Laguna Beach Homes rašo:

  Thank you for that sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We received a good book on that matter