BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Verslo priežiūros pokyčiai

Pirmadienį Vyriausybė pritarė mano ir Ūkio ministro teiktai ataskaitai apie tai, kaip sekasi įgyvendinti verslo priežiūros reformą.

Ta proga noriu pasidalinti su jumis ataskaita (nenustebkite, ten įvardinti ir teigiami, ir neigiami dalykai), trumpa prezentacija ir Vyriausybės pasitarimo protokolu, kuriame kalbama apie būsimus veiksmus.

Papildomai noriu pasidalinti tam tikrais pastebėjimais.

Pirma, priežiūros institucijos pamažu reformuojasi ir pratinasi prie naujų standartų. Atsiranda naujų gerų praktikų pavyzdžių. Pavyzdžiui, vis dažniau iš anksto informuojama apie planinius patikrinimus, daugiau aiškumo apie tai, pagal kokius teisės aktus yra tikrinama, daugiau dėmesio skiriama konsultacijoms, galiausiai – elementariam mandagumui ir supratingumui.

Antra, pamažu pradedama suvokti, kad verslo priežiūros reforma yra ne tam, kad verslas galėtų daryti „bet ką“. Taip, reguliavimas turi būti mažesnis, tačiau rizikos vertinimas, prioritetų nusistatymas, konsultavimas padeda efektyviau siekti priežiūros tikslų. Ir atvirkščiai – buka kova su viskuo, kas formaliai neteisinga, orientavimasis tik į procesus ir biurokratizmą, tikslų pasiekti neleidžia.

Trečia, esminis lūžis vis dar neįvykęs. Ypač tai matau stebėdamas institucijas, kurios viduje bando diegti naujus standartus, ir visgi „nusigrybauja“.

Pavyzdžiui, kad ir Maisto ir veterinarijos tarnybos nevykęs reidas prie „be E“. Akivaizdu, kad negalima meluoti ant etikečių. Bet jei mes iš tikrųjų norime rūpintis vartotoju (o juk tai ir turi būti pagrindinis tarnybos tikslas), tai tikrinti reikia ar nemeluojama realybėje, o ne popieriuje.

Tai, kad tarnyba nustatė, jog reiks turėti popierius, patvirtinančius, kad produktas yra be „e“, sukuria naują reguliavimą. Juk produktas, kuriame nėra „e“ ir produktas, kuris turi sertifikatą, kad jame nėra „e“ – ne tas pats. Jei netikite – paklauskite „Mėslitos“ savininko ;)

Sertifikatų reikalavimas (kurio teisėtumas labai abejotinas) gal ir naudingas vienam ar kitam didžiajam gamintojui, tačiau kaip su smulkiu verslu, kaip su savo darže be jokių chemikalų augintomis daržovėmis?

Pasiimu mineralinio buteliuką ir matau „šaltinio vanduo“, „gazuotas“, „dalis geležies pašalinta“, „premium“ ir kitokių užrašų. Suprantu, kad dalis jų prieštarauja vienas kitam. Bet džiaugiuosi, kad gamintojui nereikia kiekvienam teiginiui turėti po pažymą, nes tai būtų absurdas, vedantis ne į sveiką ir sąžiningą produktą, o į popierizmą, išaugusią kainą vartotojui ir žlugusį smulkesnį verslą. Tai turi suprasti ir verslo prižiūrėtojai, jei jiems iš tikrųjų rūpi ne butaforinė kova, o vartotojų teisės ir saugumas.

Ketvirta, yra daugybė institucijų, kurios vis dar nesiteikia apskritai įgyvendinti naujų standartų. Pavyzdžiui, iš 9 didžiausių priežiūros institucijų 2 nesugebėjo pateikti teisės aktų sąrašų, pagal kuriuos prižiūri verslą, tik 4 taiko vienokį ar kitokį labiau apibrėžtą rizikos vertinimą ir, atitinkamai bent šiek tiek žino kaip prioritetizuoti veiklą, tik 2 – 3 skelbia savo planinių patikrinimų planus.

Taigi, kol kas dar esame tokioje padėtyje, kai reformai dirva išpurenta ir sėklos subertos, tačiau laistyti gerus daigus ir ravėti piktžoles dar teks nemažai.

Suprantu, kad tarp šimtų darbuotojų, dirbančių priežiūros institucijose, bus visokio požiūrio. Tačiau standartas yra nustatytas ir atsakomybė už jo nesilaikymą yra labai realistinis scenarijus. Kita vertus, naujų standartų laikymasis sukuria visai kitą, geresnę, darbo atmosferą tiems, kam ne prie širdies Kafkiškasis biurokratizmo rojus.

Pabaigai noriu palinkėti priežiūros institucijų darbuotojams dirbti taip, kad jūsų klientai jus minėtų tik su pagarba, o verslo darbuotojams – visada naudotis tomis teisėmis, kurias suteikia įstatymas ir neleisti su jumis elgtis netinkamai. Visų prašau padėti realizuoti ilgai lauktus pokyčius verslo priežiūros srityje.

 

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (35) | “Verslo priežiūros pokyčiai”

 1.   ekspertas rašo:

  ai, jus patys paklausykit ‘gerinsim verslo salygas’, ‘mazinsim biurokratizma’ ir ka sukuriamas dar vienas biurokratinis aparatas (saulelydzio komisija) kuri turi nuspresti kitu biurokratu likima. Graudu klausytis ‘varnas , varnui - akies nekerte’ , pati komisija yra niekine, kaip ir visi pazadai mazinti verslo kliutis. Zinoma, kad vyriausybe pritare (butu keista, jei nepritartu) bet ar tam pritaria verslas, labai abejoju. Nieko naujo..

 2.   ekspertas rašo:

  prisipazinsiu zaviuosi biurokratiniu aparatu, tikriausiai ne vienam teko susidurti, kai tenka gauti viena ar kita pazyma, ar viena, kita popiereli. Zodziu biurokratinis aparatas nuo nepriklausomybes laiku taip issiplete, kad tai uzima jusu didele dienos dali. Tad ka jie sugalvojo, uzuot susimazinus, jie nutare - popierini biurokratizma, keicia elektroninis biurokratizmas (cia jums mielieji palengvinimas) o kartu ir europiniu pinigu isisavinimas.

 3.   ekspertas rašo:

  manes daznai klausia, ar verta Lietuvoje pradeti versla? Ir kad nebuciau subjektyvus, as nesakau, nei taip, nei ne, atsakau labai paprastai, kai i sia valstybe uzsienio investicijos ateis pacios o nereikes ju pirkti - va tada verta pradeti versla cia. Nes uzsienio kapitalas, pries ateidamas, jis gerai ivertina visus uz ir pries, mokestine sistema, biurokratines kliutis. Ir sprendziant is investiciju i musu sali, visa tai ne musu naudai.

 4.   Olia rašo:

  Ministre, jus pirma savo kiema išsišluokit o tik po to i kitu darža lyskit. Kas liečia maista ir visokius E, tegul buna zemes ukio ministerijos, galvos skausmas. Jus geriau pasakykit, kad NVO viešosios istaigos, kad gautu parama, netures prašyti paramos gavejo statuso o gaus ji automatiškai isisteigus ir už tai papildomai nesusimokes. Nes kvailai atrodo, nepelno siekianti organizacija turi prašyt paramos statuso. O tai iš ko jei dar išsilaikyt?

 5.   dundukas rašo:

  tu matai eme ir pritare,. va taip lengva ranka.. bijojau kad nepritars… o kas tada.. atsistatydinti?… o toliau skurdas badas ir galiausiai emigracija… :)

 6.   Tadas Vidmantas rašo:

  Jau seniai taip nesijuokiau! Su tuo ir sveikinu! Koks dar verslo salygu gerinimas, kokios dar užsienio investicijos?! Mes jau metai, kaip negalim ‘pramušti’ frančizes i Lenkija su 30 milj. gyventoju, o jie kalba apie kažkokius nepilnus 3 milj. Bukim realistai, per maža rinka užsienio investicijoms. O tos kurios prieš krize bande, jau pasitrauke iš Baltijos. O del vietinio, tai vyriausybe ne susimoke prieš versla o tiesiog jis vyriausybei nerupi!!

 7.   Remigijus Šimaųius rašo:

  Mielieji,

  suprantu, kad kai blogai, tai norisi tiesiog pykti. Bet jei mes ir toliau elgsimės taip, tarsi mėgautumės visomis blogybėmis Lietuvoje, tai ir liksime tokie patys. Man tai nepriimtina, todėl bandau ne apie problemas bambėti, o jas spręsti.

  Kviečiu prie tokio požiūrio prisijungti. Jei turit pasiūlymų kaip geriau pasiekti išsikeltus uždavinius (arba pastabų dėl pačių uždavinių), tai būsiu labai už šias pastabas dėkingas.

  Gerbiama Olia,

  jau šią vasarą NVO registruoti bus paprasčiau ir pigiau. Apie tai esu sakęs ir apie progresą informuosiu.

  O dėl paramos gavėjo statuso jūs neteisi. NVO gali pasirinkti gyventi, tarkime, iš nario mokesčio, komercinių pajamų, ir nesiekti paramos (arba net NVO tikslai gali netitikti Labdaros ir paramos įstatymo). Mokėti už tai atskirai nereikia, kaip žinia.

  Jei įdomu, pasireklamuosiu, galit plačiau paskaityti prieš kelis metus išleistoje mano knygoje “Ne pelno organizacijos: Vakarų patirtis ir reglamentavimas Lietuvoje”.

  Pagarbiai,

  Remigijus

 8.   Tadas Vidmantas rašo:

  Jeigu jau ministras praso pasidalinti (nors nuo kolegu ir gausiu per pirstus). Lietuvisko verslo ipatumai:
  Nepaslaptis, jog dabar betkuris konkurentas gali susitarti, jog tave uzgriutu patikrinimai ir veikla stotu. Sprendimas veiklos pradzioje ikurti atsargine imone, neakcentuojant pavadinimo su prekes zenklu. Ir jeigu del nenumatytu aplinkybiu (patikrinimu, baudu, ir saskaitu aresto) veikla strigo, perkelti kontraktu vygdyma atsarginiai imonei.

 9.   ekspertas rašo:

  Gerbiama Olia atkreipkite demesi, jog gerb. Simasius paminejo ’sia vasara’ NVO registruoti bus paprasciau. Kadangi tema apie biurokratizma, o zinant biurokratu darbo specifika, visaip stabdyti procesus, tai ’sia vasara’ paprasta biurokrato kalba reiskia vasaros pabaigoje, rudens pradzioje. Mazas pastebejimas i kuri jus turetumete atkreipti demesi, jeigu turite konkreciu planu ar ketinimu.

 10.   ekspertas rašo:

  Zinoma, teiktume pasiulymus, jeigu, kaip ir Olios atveju, neatsirastu argumentu, tuos pasiulymus ‘nugesinti’ arba atsakyti sausa biurokrato kalba ’svarstom’, ’sprendziam’. Kaip sako klasikai ‘jus svarstot ir sprendziat’ jau dveji metai.
  Pabaigai, turiu ir dziugia zinia:
  nepaisant visu sios vyriausybes pastangu - ekonomika atsigauna!

 11.   dundukas rašo:

  juokingiausia.. kad ukio ministras dar ne menesio neisbuvo kedeje o jau lengva ranka ataskaitas.. apie nuveiktus darbus teikia… grazu..

 12.   dundukas rašo:

  tiek ir verta ta ataskaita… ;)

 13.   Egidijus rašo:

  Galiu pailiustruoti, su kokiom biurokratinem kliutim teko susidurti. Pasirodo, bendrove, kad galetu prekiauti lektuvu bilietais internetu, turi gauti turizmo agenturos pažymeji. Bet turizmo departamentas atsisako ji išduodi, nes nera patalpu. Betgi interneto verslo specifika tokia, kad nebutinos patalpos ar kiti kaštai, kas budinga tradicinei prekybai. Išeina, kad investuoji i pažangias technologijas, bet del biurokratiniu kliučiu negali dirbti!

 14.   Remigijus Šimaųius rašo:

  Egidijau,

  dėkui už šią pastabą. Perduosiu Ūkio ministrui, kurio žinioje yra ši įstaiga. Tikiusi, kad jis nereikalingų apribojimų nuėmimą inicijuos.

  Remigijus

 15.   Tadas Vidmantas rašo:

  Egidijau, turiu jums konkretu patarima! Tie inicijavimai, jus tikriausiai zinot gali metu, metus trukti ir ministrui jau nebeesant ministru. Cia gi netaip, kad ministras pasirase nutarima ir kita diena isigaliojo. O kaip supratau, jums verslas dabar stovi. Perkelkit versla i Estija, o veikla vystykit Lietuvoje. Ten ir sveiku protu nesuvokiamu apribojimu nera ir salis sio srityje labiau pazengus ir darbuotoju jusu srities nera trukumo. Tad pirmyn!

 16.   dundukas rašo:

  tai vat cia tok nukrypimas i sona… suzinojau kad lietuvoj mokesciai uz autoriaus darba siekia net 55 procentu… gera valstybe nieko sau… kodel ne 100? :) zodziu musu ministras kalbejo anksciau apie progresinius… dar saipiausi is jo, kad i savo kisene ziuri… bet jeigu prie 55 pripliusuot dar ir progresinius? nelabai kas lieka..
  zodziu, kad ir kaip baisiai skambetu.. as po truputi virstu prakeiktu liberalu.. net drebulys nupurte… fui..:(

 17.   dundukas rašo:

  vel nukrypimas..nutariau reikia papildyti mokesciu deklaracija ar kaip ja ten.. tai va parsisiunciau forma is VMI svetaines.. ir ka. bandau atidaryt o kompas klausia su kokia programa?.:) supratau jei kompas nezino tai nieko gero nelauk :) o dar saipiausi is Registru centro kad jie naudoja tas pacias formas nuo 97 metu. bet nors aisku atidarei, uzpildei,isspausdinai.. ir jokiu nesamoniu..
  tai vat turi buti suknistu programuotoju kad atsidarytum..

 18.   bst rašo:

  Is kur tiek pykcio pas visus? Kas su sita visuomene? Ministras - patinka jis ar ne, pritariat jo idejom ar ne - bent jau bando komunikuot su zmonem ir padet. Geriau ar prasciau sekasi - velgi kitas klausimas. Taciau as matau nora KOMUNIKUOTI ir ISIKLAUSYTI. Taciau absoliuti dauguma komentuojanciu cia uzpila pykcio ir pagiezos banga. Zinot mielieji, optimali strategija i tokia komantuotoju reakcija butu nieko nedarymas - nei blogo rasymas, nei komentaru skaitymas. T.y totali indeferencija ir apatija.
  Niekaip nesuprantu is kur aplink tiek pasleptos ir nepasleptos agresijos…

 19.   ekspertas rašo:

  Tai, kad ministras komunikuoja su visuomene, jam tik pliusas. Manau jis ir pats tai supranta. Jeigu apie tai kalba, tai sioje vyriausybeje jis vienintelis atlieka rysiams su visuomene pareigas! Kaip jam sekasi, jau kitas klausimas! Kiti gi vyriausybes nariai nepasiekiami o daugelis ju net elektroninio pasto neturi, jau nekalbu apie tinklarasti! O kritika sveika, ji neleidzia uzmigti vidury darbo. Beda, kad tu darbu nesimato, trypciojame vietoj!

 20.   lip plumpers rašo:

  I’m linking this webpage from my private weblog . this has all of the usefull information necessary.

 21.   best anti aging product rašo:

  There is perceptibly a lot to know about this. I assume you made various good points in features also.

 22.   Mobilt Bredband rašo:

  You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 23.   herpes test rašo:

  The amount of top quality content on this site has really made me realize the huge authority your site carries. Great posts and articles everywhere. Keep it going.

 24.   hiv testing clinic rašo:

  It certainly does take quite some time to find fantastic info. such as this. Thanks so much.

 25.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 26.   silk pajamas rašo:

  I want to quote your posting during my weblog. It could possibly? Therefore you et an account provider with Twitting?

 27.   Web Design St. Louis rašo:

  It surely does take bit to find fantastic information like this. Thanks so much.

 28.   Elfreda Reisen rašo:

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 29.   Lyle Levans rašo:

  I simply want to tell you that I’m newbie to weblog and actually enjoyed your website. Likely I’m likely to bookmark your site . You definitely come with outstanding writings. Bless you for sharing with us your web site.

 30.   Imogene Rippin rašo:

  Oh my goodness! an astounding article dude. Thank you On the other hand I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss trouble? Any person who knows kindly respond.

 31.   Mack Sumrall rašo:

  Nice post. I find out something more challenging on distinct blogs everyday. It will often be stimulating to read content from other writers and practice somewhat one thing from their store. I’d prefer to use some using the content material on my weblog whether you do not mind. Natually I’ll give you a link on your net weblog.

 32.   ways to make money rašo:

  fabulous blog. I come across something new on a blogs often. I’d like to copy some of the information on my blog i hope you don’t care. I’ll give a link to your blog. congrats!

 33.   Karla Bainum rašo:

  This design is wicked! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 34.   Judson Dimatteo rašo:

  You’ll find absolutely a good deal of particulars like that to take into consideration. Which is a terrific point to bring up. I offer you the thoughts above as general inspiration but clearly there are actually questions like the one you bring up where the most important thing are going to be operating in honest superior faith. I don?t know if very best practices have emerged around factors like that, but I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 35.   Shops Book rašo:

  awesome website, i really enjoyed it.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.