BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie viešuosius ir privačiuosius interesus

Viešieji ir  privatūs interesai - sritis, sulaukianti ypatingo jautrumo. Tačiau jautrumas, mano supratimu, nebūtinai visada veda prie adekvatumo. Pateiksiu du pavyzdžius, su kuriais teko susidurti, ir kurie iliustruoja, kad su mūsų supratimu apie viešųjų ir privačiųjų interesų derinimą, mano nuomone, ne visada viskas tvarkoje.

Pirmas pavyzdys - motinystės (tėvystės) išmokos. Prieš porą savaičių Vilniaus centre su šeima vaikščiojau po ūkininkų mugę. Vienas žmogus priėjęs prie manęs nusistebėjęs (ir turbūt pasipiktinęs) pareiškė, kad aš elgiuosi nenuosekliai ir jam nesuvokiamai. Mat viešumoje pasisakinėju prieš šiandienines dideles motinystės (tėvystės) išmokas, o štai pats vežimėlyje vežuosi metų neturinčią atžalą. Suprask, kas jau kas, bet jaunas tėvas tikrai turėtų suvokti kaip svarbu yra dosnios motinystės (tėvystės) išmokos.

Žmogui klausimas (priekaištas) pasirodė labai natūralus. Tačiau mane jis šokiravo. Aš tikrai nuo pat pradžių (dar kai ankstesnės kadencijos Seimas beveik vieningai manė, kad gali sau leisti būti dosnus) pasisakiau ir dabar pasisakau, kad dabartinės išmokos yra neadekvačiai per didelės. Jei mano pozicija šiuo klausimu būtų suformuota to, kad mano šeimai yra geriau gauti didesnes išmokas - tai būtų tiesioginis ir akivaizdus viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktas bei jo sprendimas viešųjų interesų (kaip aš juos suprantu) nenaudai.

Galiu atskirti viešą ir privatų gyvenimą. Viešame gyvenime kaip politikas palaikau nebūtinai tai, kas naudinga mano privačiam gyvenimui šiandien. Jei to negalėčiau, jei aš jausčiau, kad šeimos interesai man daro įtaką priimant politinius sprendimus, mano pareiga būtų nusišalinti nuo sprendimų priėmimo.

Žinoma, supratimas apie mūsų pačių, mūsų vaikų, šeimos gerovę, perspektyvą, manau, neatsiejamas nuo sprendimų priėmimo. Privatus patyrimas kaip sprendimų variklis vargu ar yra savaiminis blogis. Bet jei kalbame apie trumpalaikę individualią naudą (pavyzdžiui, dosnios socialinės išmokos gavimas šiandien), tuomet pasikartosiu - asmeninė situacija yra pagrindas nusišalinimui nuo sprendimo priėmimo lygiai taip pat kaip buvimas akcininku bendrovėje, kuri gaus tiesioginę naudą iš viešo sprendimo ar kitais panašiais atvejais.

Antras pavyzdys - politikai žiniasklaidoje. Prieš kelis mėnesius per Vyriausybės valandą Seime sulaukiau klausimo su priekaišto gaidele. Klausimo esmė - kodėl tiek mažai dėmesio skyriau Teisingumo ministerijos organizuotam Konstitucijos egzaminui, kodėl nevažinėjau po visur ir nedalyvavau įvairiuose renginiuose.

Mano atsakymas paprastas. Manau, kad politikui nedera viešai reklamuotis renginiuose ir žiniasklaidoje, kai tai yra daroma už mokesčių mokėtojų pinigus. Jei renginį finansuoja ministerija, nemanau, kad tai turi tapti viešumo tribūna politikui. Bent jau aš ir mano viceministrai laikomės tokio standarto.

Vėlgi, suprantu kad nereikia perlenkti lazdos. Politikas turi dalyvauti tam tikruose renginiuose netgi tada (o kartais ypač tada), kai jie finansuoti jo vadovaujamos institucijos. Dažnai tai yra tiesiog pareigos atstovauti valstybę vykdymas. Tačiau saikas, padorumas ir sveikas protas turi nubrėžti ribas. Deja, realybė, ypač buvusioje Vyriausybėje, buvo tokia (įskaitant, kiek teko girdėti, ir su tuo pačiu Konstitucijos egzamino projektu), kad tos ribos kartais brėžiamos per toli.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (798) | “Apie viešuosius ir privačiuosius interesus”

 1.   Lukas rašo:

  tegu sugeba pasiekti savo vadovaujamoje ministerijoje, kad atsakingi darbuotojai atsakyti i mano 2010-03-08 el pastu pateiktus faktus.
  Laba diena
  girdėjau ministro pasisakymus per Žinių radiją, kur jis ragino piliečius teikti savo pasiūlymus valdžios atstovams. Nusprendžiau vieną pateikti dėl ministerijai pavaldžių įstaigų tarnybinių automobilių.
  Pastebėjau kad Pataisos inspekcija kuri randasi Kareiviu gatvėje Vilniuje puikiai paženklino savo tarnybinius automobilius užrašus užrašydami ant plono prisiklijuojančio magneto, kuri vienu rankos judesiu galima po darbo dienos nuimti ir su tarnybinių automobilių važiuoti ir į gamtą ir į sodų kur tik nori.
  Tokia pat tvarka paženklino tarnybinius automobilius ir Vilniaus 2-ieji pataisos namai kurie randasi Rasų gatvėje Vilniuje.
  Tikiuosi kad į mano laišką bus deramai sureaguota, nes parašiau jį ministro paragintas.

 2.   hadrian rašo:

  +1 - iš esmės vienas geresnių (turiu galvoje gana racionalus, be loginių klaidų) p. ministro įrašų

 3.   Gediminas rašo:

  Lietuvoje jau įsuktas toks ydingas „privačiųjų“ ir „viešųjų“ interesų „derinimo“ mechanizmas, kad ateinančios kartos dar ilgai keiks mūsų įstatymdavius, privirusius tokios košės.
  O užtektų suprasti, kad interesai gali būti tik privatūs. Vienintelis „viešasis interesas“ - kiek galima teisingesnė ir optimalesnė privačių interesų derinimo tvarka. Jokiems grupiniams, valstybiniams ir panašiems interesams neturi būti suteikiamas pranašumas privačių interesų atžvilgiu.
  Tai - vienintelė išeitis iš padėties, jei tokios norima.

 4.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Lukai,

  pažiūrėsiu, kodėl neatsakyta į Jūsų laišką. Bus atsakyta.

  O dėl problemos - ji žinoma, tik sprendimo būdai, pasirodo, kaip bebūtų keista, yra ne visai paprasti. Informuosiu apie tai atskirai.

 5.   vilnis rašo:

  Žmonės mėgsta reikalauti iš kitų, kad tie elgtųsi taip, kaip kad elgtųsi tokioje situacijoje jie patys - tai, turbūt, natūralus dalykas… ;-)
  Bet juk kiek daug žmonių, kurie reikalauja iš kitų elgtis kitaip, nei jie patys elgiasi. Pavyzdžiui, reikalauja iš kitų nevogti, negerti, nemeluoti ir pan.

 6.   Ilona Lūžienė rašo:

  Yra gana nemažai žmonių, kurie neadekvačiai suvokia reiškinius ir daiktų prigimtį. Štai JAV pasitaikė keletas atvejų, kai gatvėje buvo užsipulti televizijos orų pranešėjai - žmonės, kurie išraiškingai gestikuliuodami tik perpasakoja ateities orus žiūrovams. Patys jų nekuria. O pasitaiko žiūrovų, kurie šiuos pranešėjus kažkodėl vertina kaip pranašus ar net orų valdovus. Ir štai močiutė, pamačiusi gatvėje orų pranešėją, netikėtai puola prie jo mosuodama aštriu skėčiu ir piktai burnodama, jog anas kaltas užsiundęs prastą orą :)
  Ši iliustracija ne visai panaši į tą situaciją, apie kurią pasakoja p. Remigijus, bet parodo, jog žmonės galvoja ir interpretuoja informaciją “kūrybingai”.

 7.   WU rašo:

  Iš tikrųjų pirmasis pavyzdys parodo, koks pas žmones gali būti papuvęs mąstymas. Po to turėtų atrodyti normalu, kad politikai valdžioje tenkina savo asmeninius interesus :))

 8.   Gediminas rašo:

  Pirmasis pavyzdys rodo ne tiek žmonių papuvusį mąstymą, kiek įstatymų absurdiškumą. Žmonės ginasi nuo jų kaip kas išmano. O žmonės visada tenkina tik savo asmeninius interesus, kur ir kuo jie bebūtų. Prigimties įstatymais nepakeisi. Kitokių interesų, tiesą pasakius, ir nėra. Valstybės ar tautos interesai - filosofinės abstrakcijos tinkančios publicistinei žiniasklaidai, o ne realiai veiklai.
  Štai ir turime situaciją, kai tenka deklaruoti viena, darant visai ką kitą.

 9.   kasparas rašo:

  kaip dirbantis panasioje srityje, su dideliu demesiu perskaiciau si rasini. kaip pasakytu amerekieciai- respct’as :))) mano gimines taip pat nesupranta, kodel sakau kad motinystes ismokos zlugdo moteru galimybes daryti karjera. ir pateikiu pavyzdi musu seima, kur 4 m. galimybe auginti vaika manau suzlugde zmonos versla… jei pirmo vaiko gimimas buvo tik tarpinis pristabdymas, antras dvimetes atstogos sugrazino zmogiska savybe- kam plesytis, dirbti, ieskoti nauju verslo nishu, jei galima pasinaudoti galimybe pabuti - moterim namuose, juk seimos finansai nenukentejo (nors ismokos mazesnes nei paskutiniu men atlyginimas ir buvo 30 proc mazesnes…)..o apie konstitucijos egzamina galetume knyga parasyti apie pilkuosius viesuosius rysius.. seimo narys Varaska netgi autorius galetu buti… o vadintusi knyga “Konstitucijos egzamino uzkulisiai arba kaip bunant ministro patareju, apgauti savo darbdavi ir tapti Seimo nariu” :)

 10.   Gintarė rašo:

  Nuolatinis valdžios mėginimas derinti visiškai nesuderinamus dalykus (viešus ir privačius interesus) vis pabrėžia, kad ten sėdi arba buki žmonės, arba pasipelnyti siekiantys sukčiai. Antras variantas tikrai nusveria pirmąjį, nors negalima neigti, kad kvailių valdžioj nėra.

 11.   Vladislovas rašo:

  Gerbiamas Ministre,

  Į Jus kreipiasi žmogus su negalia (nevaldantis rankų ir kojų), kuris 1995 metų kovo 3 dieną pateko į autoįvykį Latvijoje. Latvijos prokuratūra mano įvykį nagrinėjo apie 14 metų. Dabar byla yra Ogres rajono teisme. Aš nesu įvykio kaltininkas, o juo yra Latvijoj gyvenantis pilietis. Šių metų kovo 3 dieną suėjo senatis šiam nusikaltimui (15 metų). Dar nesuėjus senaties terminui, šiam piliečiui buvo pateiktas civilinis ieškinys dėl materialinės ir nematerialinės žalos atlyginimo.
  Norėčiau Jums užduoti keletą svarbių man klausimų:
  1. Ar yra Lietuvoje advokatų, kurie būtų susipažinę su Latvijos teise ir galėtų atsakyti į klausimą, ar civiliniam ieškiniui galioja senaties terminas?
  2. Ar yra juridinių niuansų, kuriuos žinant aš galėčiau realizuoti savo teisę į materialinę ir nematerialinę žalą?

  Pagarbiai,
  V. Diržys

 12.   bang rašo:

  Ineteresų konflikto problemos sprendimo kertinis akmuo - deklaracijos (tame tarpe ir turto bei pajamų). Kadangi šiuo klausimu ministras reikšmingai tyli, vaizdeliai iš turgelio atrodo pagyrūniški ir nenuoširdūs.

 13.   sizifas rašo:

  Izvalgos savo turinio apimti pilnai teisingos. Taciau sprendziant del ismoku dydzio labai svarbus argumentas turetu buti tinkamai atliktos uzsienio lyginamosios analizes isvada.

 14.   Krokkkas rašo:

  Sveiki Remigijau,

  nežinau ar teisingam Bogo lauke rašau, bet tikiuosi, kad teisingumo ministras mane suras :)

  Netyčia susidūriau su Teismo kurjeriais ir įsitikinau, kad kažkas vyksta negerai. Trumpai tariant, mao nuomone teismų kanceliarijos yra labai neūkiškos. Biudžetai vėjais švilpia. Ypač kai kalba eina apie kurjerius, su kuriais aš susidūriau. Man sunku suvokti kodėl 21 amžiuje teismo pranešimas žmogui gali būti perduotas tik per kurjerį, tokiu būdu sudarant galimybei nusikaltėliui būti nesurastam, o mano atveju (esant Ieškovu),sulaukti pranešimo,kad buvau nesurastas…
  Yra el.pastas, yra mob. tel. bet kažkodėl , kaip Žalgirio mūšio laikais viskas priklauso nuo kurjerio. Jis gali surasti tave, arba gali nesurasti. Nesuradimo faktų įrodyti negalima, nes ir pats kurjeris nepalieka jokių pėdsakų… Mano nuomone teismai per viešus konkursus pasirenka PIGIAUSIUS kurjerius (dažniausia abejotinos reputacijos), kas niekaip negerina komunikacijos tarp teismų ir interesantų. Blogiausia yra tai,kad teismai nesugeba administruoti perkamų paslaugų, nes nesugeba suformuoti darbo standartų, reikalavimų. Rašte Nr. 1-27848/ 2010-06-11 buvau informuotas,kad “UAB Megatomas” atitiko visus įstatymuose numatytus reikalavimus”, tačiau tai ką aš pamačiau praktikoje, negaliu pavadinti bent pradinukų lygiu. Šiukšlės didumo kurjerio “pranešimas” sulankstytas kišamas už durų taip, kad jį sunku pamatyti, ką jau kalbėti surasti. Ar tokie yra PIRKIMO reiklavimai???

  Savo istoriją trumpai aprašiau bloge. Tačiau net ir gavęs atsakymą iš 2-os apylinkės teismo (beje kur teisėjai namo išeina 16:50, ar juos ka skontroliuoja?) esu nustebęs. Iš pradžių teismas siunčia kurjerį, kuris manęs neranda. Tada vėl siunčia kurjerį,kad informuotų, kad manęs neradus ieškinys bus grąžinamas. Trečią kartą siunčiamas man grąžinamas ieškinys. Nesuvokiu tokio “racionalumo” ir “ekonomiškumo” principo. 2as Vilniaus apylinkės teismo teisėjų padėjėjai nėra patenkinti UAB Megatomas paslaugomis (tą man jie patvirtino telefonu), tačiau vėl bus konkursas, vėl ta pati kontora dalyvaus, “atitiks reikalvimus” ir vėl su TRIGUBU EFEKTYVUMU neš depešas interesantams, arba neneš, nes neras..

  Aš lieku prie savo nomonės, jeigu teismai nesugeba atsirinkti pašto kurjerių, ko norėti sprendžiant apie …

  http://krokkkas.blogas.lt/teismo-kurjeris-megatomas-uab-moka-nerasti-166.html

  Linkiu Jums sėkmes Remigijau.

 15.   Giedrius rašo:

  Gerbiamas ministre,
  Kaip tik pagal šio straipsnio temą noriu kreiptis į Jūs, kaip į Teisnigumo ministrą - ar nereikėtų padaryti taip, kad žmogaus pensija priklausytų nuo užaugintų vaikų skaičiaus ? Nes kaip dabar gaunasi - ar šeima augina vieną vaiką ar tris keturis vaikus, tėvams išėjus į pensiją, pensijos dydis nuo užaugintų vaikų skaičiaus visai nepriklauso, nors dirbdami tie vaikai sumoka skirtingą kiekį SODROS mokesčių, iš kurių yra mokomos pensijos. O auginant vieną vaiką ar tris keturis, šeimos sanaudos skiriasi LABAI ženkliai. Būtų labai įdomu išgirsti Jūsų nuomonę tokiu klausimu. Iš anksto ačiū.

 16.   Scott Harrel rašo:

  Thank you for another greet post. Keep up the good work.

 17.   Mary Boyd rašo:

  Awesome

 18.   poker news rašo:

  Check the superior instal hither poker news.

 19.   african mango plus rašo:

  Prompt, where to me to learn more about it?

 20.   link blog rašo:

  Another bad thing to do is to spring for the billboard ads. These ads are expensive and usually do not have the effect that yellow page ads do.

 21.   flyff hack rašo:

  Well, all things considered…

 22.   employment lawyers melbourne rašo:

  I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp to the topic matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from extra than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 23.   biciclete dhs rašo:

  I would wish to thank you for the efforts you have created in writing this write-up. I am hoping the same ideal function from you within the potential also. In reality your creative writing skills has inspired me to start my personal BlogEngine weblog now.

 24.   just host rašo:

  I think youve created some really interesting points. Not also many people would in fact think about this the way you just did. Im truly impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so much class. Excellent 1 you, man! Genuinely wonderful things right here.

 25.   VigRx rašo:

  Bravo, your phrase it is brilliant

 26.   Shawn Heidkamp rašo:

  my God, i thought you were going to chip in with some decisive insght at the end there, not leave it with ‘we leave it to you to decide’.

 27.   kasina hry rašo:

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 28.   raw food diet rašo:

  I used to be on the lookout for crucial info on this subject. The information was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for providing a lacking hyperlink in my business. Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 29.   cabbage soup diet rašo:

  Hi, i read your weblog sometimes and that i own a similar one and i used to be just wondering when you get loads of spam feedback? In that case how do you stop it, any plugin or anything you’ll be able to recommend? I’m getting a lot recently it is driving me mad so any assist could be very much appreciated. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 30.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Can I make a suggestion? I feel youve bought something good here. But what should you added a couple links to a web page that backs up what youre saying? Or possibly you would give us one thing to take a look at, one thing that may connect what youre saying to something tangible? Only a suggestion. Anyway, in my language, there aren’t a lot good source like this.

 31.   acne free in 3 days rašo:

  Your weblog is fine. I simply need to touch upon the design. Its too loud. Its doing way an excessive amount of and it takes away from what youve bought to say –which I feel is de facto important. I dont know if you happen to didnt suppose that your phrases could hold everyones attention, however you have been wrong. Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.

 32.   south beach diet recipes rašo:

  I was questioning if you would be desirous about becoming a visitor poster on my blog? and in trade you would put a link the submit? Please let me know whenever you get a chance and I will ship you my contact details - thanks. Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 33.   quang cao website rašo:

  Glorious learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he truly purchased me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there aren’t a lot good supply like this.

 34.   quang cao google rašo:

  I have been trying to Gain entry to this website for a while. I was using IE then once I tried Firefox, it worked just effective? Simply needed to convey this to your attention. This is actually good blog. I have a bunch myself. I really admire your design. I know that is off matter however,did you make this design your self,or purchase from somewhere? Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 35.   link wheel service rašo:

  Please inform me it labored right? I dont want to sumit it once more if i should not have to! Either the weblog glitced out or i am an idiot, the second option doesnt shock me lol. thanks for an amazing blog! Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

 36.   mininet rašo:

  I used to be in search of crucial information on this subject. The information was necessary as I am about to launch my own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

 37.   link wheel service rašo:

  Have you ever ever thought about adding just a little bit more than simply your thoughts? I mean, what you say is important and everything. But its received no punch, no pop! Possibly in the event you added a pic or two, a video? You can have such a more highly effective blog in the event you let people SEE what youre speaking about instead of just studying it. Anyway, in my language, there are not a lot good supply like this.

 38.   quang cao google rašo:

  Incredible post! This might help lots of