BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar viskas gerai su rinkimais Lietuvoje?

Šiame komentare nenoriu analizuoti rinkimų laimėtojų ar pralaimėtojų. Tačiau noriu iškelti klausimą ar viskas gerai su mūsų rinkimais.

Visi esame girdėję apie rinkėjų papirkinėjimo problemą, ypač balsuojant iš anksto paštu. Problema galimai didelė. Eilės tvarka galima išvardinti savivaldybes, kur paštu balsavo daugiau ne 10 procentų visų rinkėjų. Tai Ignalina, Lazdijai, Pagėgiai, Zarasai, Birštonas, Alytaus rajonas, Šalčininkai, Švenčionys. Kalvarijos, Širvintos, Trakai 10 procentų ribos neperlipo tik todėl, kad kai kurie balsai buvo neįskaityti ar dėl rinkėjų, balsavusių šioje savivaldybėje už kitos savivaldybės sąrašus.

Turbūt verta užduoti klausimą ar tai atsitiktinumas. Turiu pagrindo tuo abejoti.

Pirma, net septyniolikoje savivaldybių balsavusiųjų ne rinkimų apylinkėje iš viso buvo mažiau nei 5 procentai. Kyla klausimas ar tos savivaldybės tikrai tiek skirtingos. Galimas paaiškinimas, kad studentai ir kiti žmonės gali  faktiškai gyventi didžiuosiuose miestuose, o balsuoti rajone. Tačiau ir tarp „atsilikusių” yra atokių rajoninių savivaldybių. Be to, beveik visi išankstiniai balsuotojai savivaldybėse „pirmūnėse” visgi balsavo savo savivaldybės teritorijoje.

Minėtose savivaldybėse balsavusių namie nuošimtis 2 ar 3 kartus didesnis nei vidutinis. Priminsiu, kad pagal įstatymą namuose gali balsuoti tik neįgalieji, dėl ligos  laikinai  nedarbingi rinkėjai, sukakę 70 metų ir vyresni rinkėjai. Pagal Statistikos departamento pateikiamus duomenis senatvės pensijų gavėjų bei neįgaliųjų procentai savivaldybėse yra beveik vienodi, tai kaip paaiškinti tokius įspūdingus nuokrypius kai tokie asmenys balsuoja?

Taigi, išskirtinį „pirmūniškumą” reikia visgi kažkaip suprasti ir paaiškinti.

Antra, „aktyviosios” savivaldybės išsiskiria ne tik paštu balsavusių rinkėjų skaičiumi, bet ir skundų dėl rinkimų įstatymo pažeidimų gausa. Daugumoje atvejų rinkimų komisijos skundus atmeta, nes pritrūksta įrodymų, bet vargu ar skundų gausą galėtume pagrįsti didesne partijų konkurencija tose savivaldybėse.

Kaip pavyzdį kalėčiau paminėti Trakus. Vien pirmąją rinkimų dieną išankstiniu balsavimu Trakuose balsavo šeši šimtai rinkėjų. Tai - trečia vieta po Vilniaus ir Kauno miestų. Sutapimas ar ne, bet kaip tik tos dienos vakare teko būti Trakuose, ir kolegos liberalai guodėsi (pranešė ir policijai), kad dvi partijos rajone masiškai papirkinėja rinkėjus.

Trečia, visose didesnį nei 10 procentų balsavusių paštu aktyvumą pademonstravusių savivaldybių daugiausią mandatų gavusios partijos 20 ar daugiau nuošimčių balsų nuo visų gautų balsų skaičiaus gavo iš balsuotojų paštu.

Beje, 7 iš 8 didesnį nei 10 procentų balsavusių paštu aktyvumą pademonstravusių savivaldybių už daugiausiai mandatų gavusius sąrašus paštu balsavo 6 - 14 nuošimčiais didesnis rinkėjų skaičius nei tarp balsavusių apylinkėje.

Pažiūrėkime į „pirmaujančias” savivaldybes iš eilės:

Ignalina. Dalyvavusiųjų rinkime gerokai daugiau nei vidurkis - virš 55 procentų. Buvusi ir likusi valdančioji valstiečių liaudininkų partija net 28 procentus balsų surinko iš balsavusiųjų paštu.

Lazdijai. Net nekalbėsiu apie tai, kaip daugelį metų valdančioji rajone konservatorių partija pasistengė eliminuoti kai kuriuos konkurentus. Plačiau apie tai gali papasakoti tiesiogiai tai patyrę Lietuvos liberalų sąjūdžio skyriaus rajone atstovai. Tie patys vėl daugiausiai balsų gavę konservatoriai kas ketvirto savo palaikytojo sulaukė paštu. Iš viso rinkimuose dalyvavo per 58 procentus rinkėjų.

Pagėgiai. Vienintelė vieta, kur jau kuris laikas itin tvirtai tebesilaiko dviejų brolių vadovaujama „Tvarkos ir teisingumo” partija. Rinkėjų aktyvumas - net 65 procentai. Valdančiosios palaikytojų paštu procentas vėlgi aukštesnis nei rajono ir taip aukštas vidurkis - kas penktas balsavęs už „Tvarką ir teisingumą” balsavo paštu.

Zarasai. Rinkėjų aktyvumas - 55 procentai. Valdžios piramidės kaip kitose savivaldybėse nėra. Tačiau vėl - laimėtojai socdemai net 22 procentus balsų gavo iš balsuotojų paštu. Antroje vietoje likusi darbo partija - 27 procentus.

Birštonas. Buvę valdantieji - socdemai - išsaugojo valdžią nepaisant buvusių skandalų ir pareikštų rimtų įtarimų. Rinkėjų aktyvumas - net 66 procentai. Socdemus palaikiusių tarpe - 22 procentai balsavusių paštu.

Nebetęsiu savo pastebėjimų. Manau, kad detalesnė analizė - jau Vyriausiosios rinkimų komisijos, o gal ir prokuratūros bei Valstybės saugumo departamento reikalas (joms ir perduosiu šiuos savo samprotavimus). Tačiau peršasi keletas išvadų:

Didesnis rinkėjų aktyvumas šiose savivaldybėse yra nulemtas neproporcingai didele dalimi balsavusiųjų iš anksto, o ne balsavusiųjų rinkimų dieną skaičiaus. Ar tik nėra taip, kad į rinkimus šiose savivaldybėse atvežami/atvelkami tie, kuriems balsavimas yra ne pilietinė teisė, o galimybė užsidirbti kelis litus?

Didesnis balsavusiųjų paštu skaičius beveik visada pasireiškia ten, kur valdantieji savivaldybėje buvo jau kurį laiką ir išlaikė savo pozicijas po rinkimų. Ar tik tai nesusiję su savotiškai įsitvirtinusia valdžios piramide atitinkamose savivaldybėse?

Iš anksto balsavę rinkėjai kaip įprasta neproporcingai daugiau palaikė atitinkamose savivaldybėse laimėjusias partijas.

Šie klausimai kyla analizuojant ne tik šių rinkimų rezultatus - tokia tendencija nuolatinė. Rinkimų rezultatų „keistenybės” reikalauja paaiškinimo:

Ar tikrai Vyriausioji rinkimų komisija padaro viską, kad pažeidimų būtų mažiau, skundai išnagrinėjami kompleksiškai? (Šį kartą, kaip ir kitais kartais, vėl buvo atmesti skundai ir drąsiai patvirtinti įvykusių rinkimų rezultatai).

Ar tikrai policija yra pasiruošusi užtikrinti rinkimų įstatymo pažeidimų prevenciją ir operatyvų tyrimą išankstinio balsavimo dienomis?

Ar Valstybės saugumo departamentas nemato, jog šios tendencijos yra pavojingos Lietuvos Konstitucinei tvarkai?

Ar tikrai prokurorai tiriant pažeidimus skiria jiems deramą dėmesį ir padaro viską, kas įmanoma, kad būtų identifikuoti ne tik balsų pirkėjai, bet ir pirkimo organizatoriai?

Ar politikai, pasisakantys prieš elektroninio balsavimo įteisinimą, nes taip neva bus nesaugu, faktiškai netoleruoja netvarkos, susijusios su išankstiniu balsavimu? (O juk kaip tik elektroninis balsavimas turi reikiamus sisteminius saugiklius nuo balsų pirkimo)

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (62) | “Ar viskas gerai su rinkimais Lietuvoje?”

 1.   Aidas Kasparas rašo:

  Gal galėtumėte įvardinti tuos saugiklius nuo balsų pirkimo elektroniniame balsavime?

  Ir kad jau pradėjote apie elektroninį balsavimą, tai paaiškinkite, kaip jame vienu metu bus užtikrintas ir konstitucijoje įtvirtintas balsavimo slaptumo principas, ir rinkėjo teisė patikrinti, kad rinkimai vyksta teisingai. Estiška sistema, kurią kai kas Lietuvoje bando kopijuoti, neduoda nei vieno, nei kito.

 2.   dzyvai rašo:

  Išanksinio balsavimo “rezultatų” kritiką vertinu teigiamai, tačiau kaip ir Aidas, neįžvelgiu didesnio e-balsavimo saugumo lyginant su balso papirkimu balsuojant popieriaus lape. Juk pasisavinti balsą balsuojant elektroniniu būdu nebereiks net “atvežti rinkėjų” iki balsadėžės, pakaks tik jo asmeninių duomenų?!

  Aido suformuluoti klausimai domina/neramina ir mane.

 3.   Remigijus Šimašius rašo:

  Aidai, dzyvai,

  kiek man žinoma, Estijoje internetinis balsavimas yra pasiteisinęs. Jis atsparesnis balsų pirkimui todėl, kad visada užskaitomas paskutinis to asmens balsavimas internete, o jei po visko balsuota dar ir apylinkėje rinkimų dieną - tai šis balsas. Visa tai balsų pirkimą padaro sunkiai įmanoma, nes balso pirkėjas praktiškai neturi priemonių pasiekti, kad balsas nebus dar kartą parduotas, o tai atmuša norą pirkti.

  Jei ne internetinis balsavimas, tai gal kitaip reikėtų Lietuvos balsų pirkimo bėdą spręsti. Pavyzdžiui, gal išankstinį balsavimą paštu pritaikyti tik žmonėms, esantiems kitoje savivaldybėje, ir leisti balsuoti tik būtent išvykusiems iš savo savivaldybės?

 4.   Aidas Kasparas rašo:

  Remigijau,

  Nesu nei pirkęs, nei pardavęs balso. Todėl nežinau, kaip ten būna iš tiesų. Bet kažkodėl manau, kad ir pas mus ne perkantysis padeda kryžiuką. Labai abejoju, ar pirkėjas visada mato, už ką moka. Tiesiog, pardavėjai, mano įsivaizdavimu, pas mus yra pakankamai sąžiningi ir pažymi tą, už ką jiems buvo sumokėta.

  Maža to, netgi galiojantis mūsų Seimo rinkimo įstatymas (78 str. 1 (3) dalis) sako, kad jeigu rinkėjas balsavo apylinkėje, tai paštu gautas jo balsas nėra skaičiuojamas. Taigi, su išankstiniu balsavimu turime praktiškai labai panašią apsaugą kaip estai su el.balsavimu. Pas juos tai veikia, pas mus — ne.

  O dėl internetinio balsavimo pasiteisinimo Estijoje. Taip, jis naudojamas jau nebe pirmuose rinkimuose. Tačiau tai nereiškia, kad jis neturi problemų (kaip ir pas mus naudojamas balsavimas paštu). Kol kas per jį nebuvo kilęs joks skandalas. Tačiau, jei būtų gerai pakapstyta, paskutiniuose rinkimuose ant kortos atsistotų ~16% paduotų balsų. Tai jau galbūt leistų suabejoti vieno ar kito išrinktojo teisėtumu, jo priimtų sprendimų teisėtumu ir t.t. Ši aplinkybė, mano supratimu, yra viena iš priežasčių, kodėl estai apie tos sistemos problemas garsiai nekalba.

 5.   Fwd rašo:

  Sveiki Remigijau,

  Labai šaunus ir turiningas straipsnis, linkiu kuo daugiau tokių. Labai smagu matyti, kad aukščiausi šalies žmonės mato realią situaciją.

  Mano komentaras taip pat būtų dėl internetinio balsavimo. Pirma, žmonės nepritariantys internetiniui balsavimui nėra suinteresuoti balsų pirkimu. Priešingai, jie suvokia, kad galimybės sukčiauti yra žymiai didesnės internetinio balsavimo atveju. Na, bet turbūt tai turėtų būti kito straipsnio diskusijos dalis:). Antra, tai NIEKAS, išskyrus saujelę IT specialistų, prižiūrėjusių balsavimo serverius Estijoje, negali pasakyti, ar tas internetinis balsavimas iš tiesų yra pasisekęs. Techniškai jis įvyko, bet ar rezultatai yra tokie, kokie turi būti gali pasakyti tik grupelė žmonių.
  Deja, kaip spręsti balsų pirkimo problemos nepasakysiu, tačiau vienareikšmiškai, internetinis balsavimas būtų žingsnis priešinga kryptimi.

 6.   Jonas rašo:

  Remigijau, labai pritariu dėl dabartinės rinkimų sistemos įdingumo, bet problemą reikia spręsti naikinant motyvaciją papirkinėti. Apgalvotomis bausmėmis, motyvuojant rinkėjus neparduoti balsų ir pan.

  Kas liečia el.balsavimą, tai esu jau rašęs apie el.balsavimą ir savo blog’e http://gavelis.lt/dar-truputis-apie-elektronini-balsavima/

  Tiesiog su el.balsavimu yra tokia situacija, kad reikia rinktis arba slaptumą (anonimiškumą) arba saugumą. Tiesiog dviejų negalime pasirinkti. Čia fundamentalus dalykas.

  Manau Estijos variantą perkėlus į Lietuvą, visų pirma atsirastų prieštaravimas Konstitucijos 55 straipsniui “Seimą sudaro Tautos atstovai - 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu”. Būtent SLAPTAS

  Jeigu kažkas kažkur laiko tam tikrą laiką tavo balsą, tai balsavimas jokiu būdu nėra slaptas. Būtent Estija paaukojo slaptumą (anonimiškumą), o tai manau kiek prieštarauja demokratijos principams.

 7.   anarchistas rašo:

  Elektroninį balsavimą galima sutvarkyti taip, kad ir anonimiškumas būtų beveik pilnas, o klastojimas neįmanomas.

  Demokratijos principams už nešimtaprocentinį rinkimų anonimiškumą kur kas labiau prieštarauja išvis nekontroliuojami specialiųjų tarnybų įgaliojimai, neaišku kokios, kieno ir kokiais tikslais naudojamos duomenų bazės, visokio plauko “pažymos”.

  Balsų pirkimo problemą išsprendžiama naikinant skurdą. Jau rašiau komentaruose kitur - iki kokio lygio reikia nustekenti dalį visuomenės, kad skurdo balsais jau būtų neperbrangu nusipirkti pergales rinkimuose?

 8.   dzyvai rašo:

  Popierinius balsus, kilus abejonėms galima perskaičiuoti net paskyrus naują komisiją.
  Kaip perskaičiuosim elektroninius balsus? Arba turės būti atsekamumas kas, kada, kaip ir iš kur balsavo (t.y. atsiranda persekiojimo už politinius įsitikinimus galimybė, nes nebelieka anonimiškumo), arba nebus ką “perskaičiuoti” - bus tik skaičiukai lentelės laukuose, kuriais sėkmingai gali “pažaisti” tiek hakeriai, tiek aptarnaujantys rinkimų serverius ir programas, ir tais skaičiukais beliks tik tikėti - o tai labai puiki terpė rinkimų rezultatų manipuliacijoms.

 9.   Mantoske rašo:

  Gerb. komentatoriai, eiliniai ir šimtąkart girdėti argumentai prieš balsavimą internetu. Neberašysiu apie techninius dalykus (atsibodo), bet pasakysiu esminį dalyką. Tai pasitikėjimas savo valstybe. Kad ji sugebės nupirkti teisingą sistemą, ir svarbiausia, sureguliuos procesus. Jei nepasitikite - tai jūsų pasirinkimas. Aš - pasitikiu.

 10.   New era winter hats rašo:

  What a super web site! to much info and a very short existence hehehehe continue to keep it up, good deliver the results

 11.   Gediminas rašo:

  Dėl visos politinės sistemos ydingumo rinkimų tvarka praktiškai neturi jokios įtakos porinkiminei situacijai. Todėl ir visokie pažeidimai - tik penas žiniasklaidai ir kovai dėl valdžios. Nerimta galvoti, kad rinkimų sistemos niuansai gali išgelbėti politinę sistemą nuo degradacijos.

 12.   Fwd rašo:

  Mantoske, nereiktų demonstruoti savo neišprusimo viešai. Jeigu nesupranti apie ką kalbi, tai geriau jau patyleti.

 13.   Mantoske rašo:

  Fwd, dar kart perskaičiau tamstos komentarą aukščiau. Tamsta, matyt, esate sąmoklso teorijų gerbėjas, o gal ir paranojikas.

  O kai kažką vadinate neišprusėliu, tai pirma savo išprusimą parodykite. Argumentais.

 14.   Samokslo teorija rašo:

  E balsavimas turi daugiau ar maziau trukumu. Daznai seni zmones patiki savo prieigas prie sistemos giminaiciams, kaimynams, o neretai ir seniunams, kaip parode E surasymas (stat. departamentas pranesa, kad aktyviausi 60-meciai). Kai kurios partijos, turetu sutaupyti lesu, rinkimu laikotarpiu, skirdami pinigus savo statytiniams-seniunams, kurie “pavezedavo” ir “paagituodavo” uz ka pabalsuoti. Kas zino uz ka jis prabalsuos internetu senolei prasius

 15.   IT rašo:

  galbut kazkam atrodo, jog esu pries E balsavima. Priesingai esu visom “keturiom” uz. Jeigu tai priklausytu nuo manes jis pradetu veikti jau siandien. Man, kaip dirbanciam su duomenimis ir informacija, tai aukso kasyklos. Yra kur pasireiksti. Esate girdeja apie telefoninius sukcius? Ateitis- internetiniai …
  TM kuruoja Registru centro elektronizavima, turiu pasakyti sistema archajiska ir nepateisino lukesciu. Lauksim E balsavimo blogiau nebus!

 16.   kaimietukas rašo:

  prisipazinsiu kai siulo 20 lietuvisku banko bilietu uz tai kad pabalsuotum ten uz koki Petra Petraiti is kokio Liberalaus sajudzio, nuodeme butu atsisakyti…
  nebent tu teisingumo ministras ir tavo alga tukstanciai tada taip 20 nelygis.
  o eiliniam kaimo Jurgiui tai puslitris baltarusisko kontrabandinio ir bambalis stipraus alaus!

 17.   nikeshoes rašo:

  good

 18.   nikesocks rašo:

  dude it great!

 19.   nikesocks rašo:

  dude its grate!

 20.   Kreditas internetu rašo:

  Aš manau, kad ne mums tai spręst! Mūsų anūkai nuspręs :)

 21.   html editor mac rašo:

  One of the best ways that I have found to stay motivated is by using a training journal. This way you can track your progress week for week, and ensure you make the necessary changes to each workout.

 22.   musical saw cover rašo:

  Interesting information provided, have send your url to a few others

 23.   sport brella umbrellas rašo:

  olá amigos, com certeza enviar um torpedo de graça está cada vez mais custoso devido ao bloqueio das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu torpedo mas nem sempre chegam destinatário final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que enviam e nada chega. Para onde está indo as meus SMS? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de comprar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar serviços para mandar SMS barato.

 24.   firefox themes 4.0 rašo:

  I appreciate you for your sensible assess. Everyone & my neighbor had been getting ready to do your homework about that. We ended up a superb guide on that issue through our community catalogue and quite a few books when not as influensive since your information. I will be really pleased to check out similarly info i was browsing for a long period.This produced really delighted

 25.   monster energy T-shirt rašo:

  I did a search on the subject matter and found most people will agree with your site.

 26.   Maragret Arrants rašo:

  I wanted to say this blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the matter and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets,

 27.   paparazzi lady gaga lyrics rašo:

  I have study a couple of the blog posts on your website since yesterday, and I really like your way of blogging. I tag it to my favorites site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know your thought.

 28.   nhl jerseys australia rašo:

  Exactly where

  maybe you have discovered the supply for the purpose of this valuable write-up? Wonderful

  reading I have subscribed to your feed.

 29.   club penguin money maker rašo:

  Hi is fantastic blogging site, my very own is about the club penguin money maker

 30.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 31.   Begleitservice düsseldorf rašo:

  One of the best articles we have ever read on the internet! I recommend it for sure all your friends, so you may want to look you think that the Internet should be more people writing such a wonderful message. If you can recommend me more such articles on these topics, please have some information.

 32.   Anonimas rašo:

  Gerbiamas ministre, o jūs tuos savo liaupsintojus komentaruose samdot, ar kaip? Visų pirma - jums kaip teisininkui turėtų būti žinoma, kad konstitucija sako, jog balsavimas turi būti anonimiškas. Kaip IT specialistas, aš jus galiu užtikrinti, kad neįmanoma padaryti taip, kad bet koks elektroninis balsavimas būtų ir anonimiškas, ir patikrinamas tuo pat metu. Jei įmanoma balsavimą patikrinti - anonimiškumo nelieka, o jei anonimiškumas lieka, niekas netrukdo neatsekamais būdais pakeisti balsus. Štai jums dar vienas aspektas: „Tiesioginės rinkimų teisės principas reikalauja, kad Seimo nariai būtų renkami be tarpininkų. Aiškinant šio principo turinį pažymėtina, jog Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad įstatymų leidėjas, reguliuodamas rinkimų santykius, negali nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris sudarytų prielaidas už rinkėją balsuoti kitam asmeniui (nebent rinkėjas šios savo konstitucinės teisės dėl sveikatos būklės negalėtų įgyvendinti pats) (Konstitucinio Teismo 2004 m. lapkričio 5 d. išvada).
  Slapto balsavimo principas reikalauja sudaryti tokias sąlygas rinkėjo valiai balsavimo metu pareikšti, kad niekas negalėtų jo kontroliuoti, daryti įtakos jo pasirinkimui ar kitaip kliudyti laisvai ir nevaržomai reikšti savo valios.“.
  Taigi, balsuojant internetu jau turėsim tarpininką ir juo bus firma, kuri rūpinsis technine viso šio šūdo puse. Panašu į tai, kad esat kažkodėl suinteresuotas tą konstituciją pažeisti, ar pakeisti, kad įteisinti šitą marazmą. Galiu paklausti, kodėl? Ir štai jums pabaigai paskaitymui: http://csrc.nist.gov/groups/ST/UOCAVA/2010/Presentations/RIVEST_2010-08-05-uocava.pdf. Tai vieno kriptografijos “tėvų” pasvarstymas, kuriame balsavimas internetu prilyginamas vairavimui girtam. Ačiū už dėmesį.

 33.   Sleptickas rašo:

  Ale pažiūrėk į savo blogą, Šimašiau. Dabar jame yra pilna botų reklaminio šlamšto. Ar galima teigti, kad su internetu yra viskas gerai?

  Nes su rinkimais gal ir ne viskas gerai, bet palyginus tvarką ir pornografijos kiekį internete ir vidutinėj balsavimo apylinkėj, vidutinė balsavimo apylinkė laimi su nemaža persvara.

 34.   Dekonstruojant elektroninių balsavimų diskursą « Rokiškis rašo:

  [...] narys), teisingumo ministras, atstovaujantis senąją piramidinę paradigmą internetuose, dėsto puikius pavyzdžius apie tai, kaip kyla sukčiavimo balsuojant galimybės, kai vyksta balsavi… (t.y., nuotoliniai balsavimai). Tiktai padaro visiškai nesąmoningą išvadą, esą internetinis [...]

 35.   Martynas rašo:

  Elektroninis balsavimas sužlugdytų demokratiją.

 36.   MobilaBredband rašo:

  of course like your website but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 37.   Alegro.pl rašo:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out somebody with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the web, somebody with a little bit originality. useful job for bringing something new to the web!

 38.   sell my gold rašo:

  It certainly does take bit to find fantastic information such as this. Thanks a lot.

 39.   Marlin Usack rašo:

  Generally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 40.   custom music box movements rašo:

  I wanted to say this blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the matter and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets,

 41.   sportcraft foosball table parts rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 42.   Tuning Andy rašo:

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific website. Thanks, Tuning Andy from Chiptuning for VW in germany.

 43.   sport bh rašo:

  olá amigos, com certeza enviar um torpedo de graça está cada vez mais custoso devido ao bloqueio das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu torpedo mas nem sempre chegam destinatário final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que enviam e nada chega. Para onde está indo as meus SMS? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de comprar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar serviços para mandar SMS barato.

 44.   buy lady gaga poster rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 45.   lady gaga dvd music videos rašo:

  Howdy, a helpful article buddy. Thank you Unfortunately I’m having issue with the rss feed. Don’t know why Unable to subscribe. Does anybody else facing similar RSS feed issue? Anyone who knows please respond. Thanks!

 46.   sports science mma rašo:

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 47.   hairdo by jessica simpson rašo:

  jessica simpson hair extension

 48.   sporting goods beavis and butthead rašo:

  Kudos for posting such a useful weblog. Your weblog isn’t only informative and also extremely artistic too. There usually are very couple of individuals who can write not so simple articles that creatively. Keep up the good work !!

 49.   wholesale music box movements rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 50.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 51.   Emira rašo:

  Howdy. Very nice site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I’m happy to locate a lot of useful info here within the article. Thanks for sharing…. Check out this geburtstagsgrüße lustig. Regards, Emira

 52.   mens silk pajamas rašo:

  do u employ a twitter

 53.   baseball scores rašo:

  fractal varner vitt miserably crying clamor kuhnert komm beeks

 54.   nike jordan shoes rašo:

  He can purchase customized jewelry smart lightly, nevertheless is something more when acquire stylist jewelry.

 55.   hollister uk rašo:

  5. There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure nice points in features also.

 56.   bookmarking rašo:

  hello there and thank you for your info. I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.. bookmarking

 57.   apple cider vinegar uses rašo:

  Terrific work! That is the kind of information that are supposed to be shared across the web. Shame on the Google for now not positioning this submit higher! Come on over and talk over with my web site . Thanks =)

 58.   ebooks with resale rights rašo:

  ArukkNet provides multiple ways to make a constant stream of income! Whether you’re just after a read, or to make some profit; Buy our underpriced digital download products, ebooks and software (Everything under $1!) and re-sell them for $10+ each on sites such as payloadz.com, e-junkie and ebay.com.

 59.   MBT Shoes Review rašo:

  Everyone do make user-defined jewelry tony lightly, whereas are something plus considering make designer jewelry.

 60.   Lyle Levans rašo:

  I simply want to say I am just beginner to weblog and really liked your web blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have outstanding article content. With thanks for sharing with us your blog.

 61.   breast enlargement rašo:

  interesting site, this Shed some light on the issue.

 62.   tennisarm wobenzym rašo:

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.