BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2009-09-16

Apie skyrybų procedūras

2009-09-16

Siūlymas skyrybas tvirtinti pas notarus sukėlė nemažai aistrų ir dėmesio. Iš karto pasakysiu, kad nesu už skyrybas „greitai ir pigiai”. Mano siūlymo siekis yra, kad kiekviena teisinė institucija dirbtų savo (o ne kitų) darbą, ir kad žmonėms netektų nereikalinga biurokratinė našta.

Pradėkime nuo pradžių. Ginčus sprendžia teismas, sandorių teisėtumą tvirtina notaras.

Kai žmonės nori skirtis ir nekyla tarp jų ginčas nei realus (t.y. asmenys susitaria), nei potencialus (su kreditoriais), nei hipotetinis (kai yra nepilnamečiai vaikai), tai teismas tiesiog neturi ką spręsti.

Užtat turi ką spręsti notaras, nes skyrybos - tikrai nei eilinis, nei džiugus įvykis, o reikalas gana sudėtingas. Dar daugiau - išsiskirti nebūtinai turi būti lengva.

Visiškai priimu argumentus, kad skyrybos neturi būti impulsyvus aktas. Tačiau ką siekiant išvengti impulsyvumo šiandien daro teismas? Daugeliu atveju nieko. Besiskiriantiems neretai net nebūtina atvykti į teismą, pakanka atsiųsti pareiškimą paštu, o posėdyje skyrybų klausimas taip pat gali būti išspręstas be sutuoktinių dalyvavimo.

Mano siūlymas yra nustatyti, kad viena iš šalių - (o gal ir tiesiog visais atvejais) notaras privalo pirmą kartą atėjus tik priimti pareiškimą, tačiau sprendimą priimti ne anksčiau kaip po trijų mėnesių - kai asmenys ateis (arba, duok Dieve, ne) apsilankys antrą kartą ir vis dar norės skirtis.

Skyrybos neturi būti skatinamos. Tačiau kokią situaciją turime šiandien? Susituokti kainuoja bent 70 litų, skyrybos teisme gi nemokamos (tiksliau, už skyrybas apmoka tie, kurie nieko bendro su nesusiklosčiusiu vedybiniu gyvenimu neturi). Ar mes ir toliau norime tokio skyrybų skatinimo? Man kyla abejonė.

Gaila, kad nei vienas, kuris kritikuoja skyrybų perdavimą notarams dabartinei sistemai neišsako tų priekaištų, kuriuos gal ir vertėtų. Pavyzdžiui, kad ir privaloma taikinamoji procedūra (mediavimas). Visiškai svarstytina, kad tai galima nustatyti pagal mano siūlymus keičiant skyrybų forminimo tvarką.

Beje, jei jau šiandien viskas taip gerai ir puiku, tai iš kur gi klestėjimas privačios teisinės kontoros, kuri savo skyriuose visoje Lietuvoje siūlo paslaugas - skyrybas greitai ir pigiai?..

Trumpai tariant, sutinku, kad pateiktas visuomenei svarstyti įstatymo projektas yra kai kur gal ir taisytinas, tačiau tuo pačiu noriu pabrėžti, kad šis siūlymas nenumato palengvinti skyrybų, o tam tikrais atvejais netgi galėtų nustatyti procedūras, kurios kaip tik išspręstų keliamas problemas.

Eilinį kartą kviečiu kloti pasiūlymus (blogo komentare, per teisės aktų informacinę sistemą ar kitaip) ir argumentus.

Rodyk draugams