BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2009-10-20

Nesusipratimas su vaistų kainomis

2009-10-20

Rytoj Vyriausybė posėdyje pritars vaistų kainų reguliavimui. Liberalcentristų (kokia ironija…) deleguotas sveikatos ministras pateikia Farmacijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame panaikinsime dar vieną „atsilikimą“ nuo ES šalių – ne tik receptinių kompensuojamųjų, bet ir receptinių nekompensuojamų vaistų kainos bus nustatomos ne rinkoje, o valdžios sprendimais.

Kartą jau esu uždavęs tam tikrus klausimus Sveikatos apsaugos ministrui, kuriuos prieš Vyriausybės posėdį noriu pateikti ir viešai.

Pirma, įstatymu lyg ir keliamas tikslas sumažinti nereceptinių vaistų kainas. Tačiau pagal Eurostat duomenis, kuriuos savo išvadose pateikė Lietuvos laisvosios rinkos institutas, Lietuvoje vaistų kainos yra trečdaliu mažesnės nei vidutiniškai ES. Be to, jos net daugiau kaip dvigubai mažesnės nei, tarkime, Čekijoje, kurioje kainos, beje, reguliuojamos.

Dar daugiau, pagal vaistų kainų dydį mes esame ketvirti nuo galo iš visų ES šalių. Be to, kainos mažesnės yra Lenkijoje, kuri irgi yra viena iš keleto valstybių, nereguliuojančių vaistų kainų.

Taigi ar yra prielaidų manyti, kad kainų reguliavimas kaip nors susijęs su jų mažumu?.. Empirika rodo tik atvirkščiai.

Antra, kainos bus reguliuojamos mažmeninėje prekyboje ir didmeninėje prekyboje. Tačiau kaip realiai užtikrinti, kad vienintelis tokio reguliavimo rezultatas nebūtų tiesiog didesnės importo kainos vaistus įvežant į Lietuvą?

Nepaisant įstatymo rengėjų pastangų, juk neįpareigosi Šveicarų, Britų ar Amerikiečių farmacininkų vaistus į Lietuvą parduoti irgi už Lietuvos Vyriausybės nustatytą kainą…

Akivaizdu, kad jei kas ir bus sumažinta, tai antkainiai matomoje vietoje, tuo tarpu kitur jie tik išaugs. Džiaugsimės kad „nelobsta“ vaistų prekybininkai Lietuvoje, tačiau net nematysime, kaip šis pelnas išplaukia į kitas šalis.

Trečia, iki 2002 metų galiojo kainų reguliavimas, tačiau jis buvo panaikintas. Dabar teigiama, kad bus atstatyta sena gerai veikusi tvarka. Ir tokia liberalizavimo atšaukimo iniciatyva kyla liberalui iš dešiniosios Permainų koalicijos…

Kainų reguliavimo atsisakymą prieš septynerius metus lėmė tam tikros priežastys. Tarp jų ir reali grėsmė, kad atskirų vaistų rūšių, netinkamai užreguliavus jų kainą, tiesiog pritrūksta. Ar nelipame ant to paties grėblio antrą kartą?..

Atsakymų į šiuos klausimus negavau, tad darau prielaidą, kad jų tiesiog nėra. Tad kokių velnių, atsiprašau, šis projektas keliauja į Vyriausybę? Kodėl ši idėja dar iki pateikimo Vyriausybei buvo stumiama Seime ir pristatinėjama Prezidentei?

Mano, kaip Liberalų sąjūdžio deleguoto ministro, kaip Teisingumo ministro pareiga rytoj – dar kartą viešai užduoti šiuos klausimus ir balsuoti prieš šį įstatymo projektą.

Rodyk draugams