BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-01-13

Nėra žmogaus teisės į Nukryžiuotojo nukabinimą

2010-01-13

Džiugu, kad Lietuvoje jau prasidėjo rimtesnė diskusija dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo, kuriuo teigiama, kad Nukryžiuotasis valstybinėje mokykloje tariamai pažeidžia žmogaus teises.

Kaip teisingumo ministras jau esu pradėjęs rinkti medžiagą Vyriausybės sprendimui, pagal kurį Lietuva galėtų įstoti į minimos bylos nagrinėjimą Teismo didžiojoje kolegijoje palaikant Italiją, jei toks nagrinėjimas įvyks.

Kokie argumentai skatina mane laikytis šios pozicijos?

Pirma, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija kalba apie sąžinės ir tikėjimo laisvę. Nukryžiuotasis, kad ir kurioje viešoje vietoje kabėtų, šios laisvės nepaneigia. Lygiai taip pat kaip ir kiti krikščioniški ar kitų religijų simboliai.

Valstybės ir bažnyčios atskyrimas yra visai atskira tema. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija tiesiogiai nekalba apie bažnyčios ir valstybės atskyrimą.

Antra, vieta - labai svarbus, bet labai miglotas kriterijus. Nors Teismas to tiesiogiai ir neįvardino, iš esmės sprendimą nulėmė tai, kad valstybinė mokykla - vieša vieta. Tačiau jei Nukryžiuotojo negali būti valstybinėje mokykloje, tai ar jis gali būti valstybės dalinai finansuojamoje mokykloje? O kaip kitose valstybės ar viešosiose įstaigose? O miestelio aikštėje ar tiesiog pakelėje?

Kyla grėsmė, kad po šio sprendimo, jei jis liks galioti, Europos Žmogaus Teisių Teismas įgis pateisinimą plėtoti savo poziciją apie religinių ir kitų svarbių vertybių  simbolių demonstravimą. Kuo gali baigtis ši plėtotė - niekas šiandien nepajėgus pasakyti.

Kai kurie dalykai turėtų būti lyg ir savaime suprantami. Tai pagarba šaliai, į kurią atvykai, jos istorijai, tradicijoms bei kultūrai.

Gaila, kad ne visada šios tiesos tampa kūnu. Juo labiau nedovanotina, kai elementarios pagarbos pametimas „įteisinamas” ir pridengiamas žmogaus teisių vardu.

P.S. Atsižvelgdamas į kai kurių komentatorių pastebėjimus noriu patikinti, kad nemanau (ir nei puse žodžio apie tai nesu kada nors sakęs), kad Nukryžiuotieji mokyklose turi kabėti privalomai.

Rodyk draugams