BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-02-09

Krikščionybė ir ekonominė laisvė

2010-02-09

Dažnai atrodo, kad religija ir laisvė - toli viena nuo kitos. Juo labiau Romos katalikų bažnyčia ir laisvosios rinkos tvarka bei ekonominio liberalizmo idėja.

Realybė gi yra ta, kad krikščionybė ir ekonominė laisvė turi daug glaudesnius ryšius nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Pavyzdžiui, austrų ekonominė mokykla, kuri ekonomikos mokslą nuosekliai remia metodologinio individualizmo ir subjektyvios vertės pagrindais, yra kilusi iš viduramžių vienuolynų ir vėlyvųjų scholastų mokymų. Plačiau žr. Alex Chafuen „Faith and liberty- the economic thought of the late scholastics” bei Murray Rothbard „Austrian perspective on the history of economic thought”.

Pakankamai pagrįsta yra netgi teigti, kad Vakarų civilizacija, su savo atvirumu, laisvės idealais, tradicijos ir liberalizmo derinimu remiasi krikščionybe. Plačiau žr. Thomas Woods „How the Catholic Church built Western civilization”.

Šiandien noriu pasidžiaugti, kad Lietuvoje, Kaune gyvenantis ir dirbantis žmogus - Kęstutis Kėvalas - už šių minčių plėtojimą, tiltų tarp moralės ir ekonomikos statymą, bažnyčios ir laisvos rinkos ryšių parodymą gavo garbingą apdovanojimą: JAV esančio Acton fondo Michael Novak prizą.

Gerbiamas Kęstuti, nuoširdžiai sveikinu Tave. Tu to vertas!

Tikiuosi, kad tai leis Tavo žiniai pasiekti dar daugiau žmonių.

Rodyk draugams