BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2010-11-25

Geresnės teisėkūros link

2010-11-25

Džiaugiuosi, kad Seimas pagaliau ėmėsi svarstyti Teisėkūros pagrindų įstatymo projektą. Dėkoju mane palaikiusiems Seimo nariams.

Išreikšdamas viltį, kad sprendimai neužtruks, ir kad netaps man neatpažįstami, trumpai išdėstysiu, kokia teikiamų projektų esmė (pristatau svarbiausius pasikeitimus).

Teisės skelbimo modernizavimas ir patogumas

 • Teisės aktų oficialūs tekstai taps nemokami (Naikinamas „Valstybės žinių” prenumeratos privalomumas. Vietoje to, teisės aktai skelbiami Teisės aktų registre. Popierinis variantas ar įvairūs rinkiniai, be abejo, galės būti leidžiamas, jei tik jam bus reali paklausa).
 • Teisės aktų oficialūs tekstai taps patogesni naudoti (registre bus ne tik pakeitimai, bet ir suvestinės redakcijos kiekvienai datai). Tokiu būdu šiuos patogesnius teisės aktų tekstus bus galima naudoti ne tik pažintiniais tikslais, kaip šiandien, bet ir teisiniuose procesuose, oficialiam citavimui ir pan.
 • Teisės aktų registre bus skelbiami ir teismų baigiamieji sprendimai bei savivaldybėse priimami teisės aktai.
 • Aiškiai atskirta, kad visa piliečiams ir teisininkams reikalinga informacija (visi teisės aktų tekstai, įskaitant visas aktualias redakcijas, teismų sprendimus, paiešką pagal raktinius žodžius) yra nemokama. Kartu nustatant aiškias taisykles, kad tik daliai profesionalų reikalingos sąsajos (pavyzdžiui, su kitų valstybių teise, teisės mokslu, etc.) yra apmokama atitinkamų vartotojų, o ne mokesčių mokėtojų.

Teisėkūros skaidrumas ir patogumas

 • Vienoje (Seimo) duomenų bazėje bus galima matyti kokie teisės aktų pakeitimai ir kurios institucijos kokių darbuotojų yra rengiami ar planuojami rengti.
 • Projektų siuntinėjimas tarp žinybų taps tik elektroninis (Ši praktika jau galutinai įdiegta Teisingumo ministerijoje, o didžiąja dalimi ir visoje Vyriausybėje).
 • Bus galima patogiau visuomenei pateikti pastabas teisės aktų projektams.
 • Įtvirtinama, kad analizės, kuriomis remiamasi teisės aktų leidyboje, ir kurios užsakytos už viešus pinigus, taps viešai ir nemokamai prieinamos.
 • Įtvirtinti proporcingumo, ekonomiškumo ir kiti teisėkūros principai.

Ekonominis efektas

 • Kaip minėta, visi gyventojai, privačios įmonės bei biudžetinės įstaigos sutaupys, nes nebereiks prenumeruoti (ne tokių jau pigių) „Valstybės žinių” ir jų priedų, taip pat nereikės mokėti už oficialius pranešimus. Juridinių asmenų registro išlaikymas kainuos mažiau, nei šiandien sumoka valstybinės institucijos.
 • Įtvirtinus elektroninę teisėkūra bus taupoma ne tik popierius ir pašto išlaidos, bet svarbiausia - brangus laikas, kurį valstybės tarnautojai šiandien priversti skirti procedūroms, o ne produktyvių veiksmų atlikimui.
 • Aiškiai nubrėžus ribą ir įstatymu įtvirtinus kokia teisinė informacija yra nemokama, už likusią, tik daliai profesionalų reikalingą (tačiau brangią) informaciją nebeturės mokėti visi mokesčių mokėtojai.

Beje, su įstatymo pateikimo ir diskusijos Seime medžiaga galima susipažinti internete (klausimų grupė Nr.1-7).

Rodyk draugams