BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: 2011-01-07

Teisėsauga: akvariumas geriau nei juodoji dėžė

2011-01-07

Teisingumas šiandien dažnai panašus į juodąją dėžę. Visom prasmėm.

Pavyzdžiui, magas įkiša į juodą dėžę triušį, o ištraukia balandį arba raudoną rožę. Visi suprantame, kad jokio stebuklo - viduje ar aplink veikia kažkokia sistema. Tačiau mes tos sistemos nesuprantame. Kartu kiekviena kartą ir nežinome kas bus ištraukta iš dėžės. Žinome tik, kad greičiausiai ne tai, kas įdėta. Ar kartais neprimena vieno ar kito atvejo teisingumo sistemoje Lietuvoje?

Arba kita juodoji dėžė - lėktuve. Kai įvyksta lėktuvo katastrofa, visi desperatiškai ieško juodosios dėžės, kuri kartais padeda nustatyti kas ir kaip vyko iki katastrofos. Vėlgi - teisingumo sistemoje įvykių seka ir priežastingumas neretai detaliai nagrinėjami būtent po katastrofiškų įvykių. Tuo tarpu nuolatinė analizė gal ir vyksta, tačiau bent jau mane jos kokybė, išsamumas ir rezultatyvumas kol kas netenkina.

Kodėl sakau, kad teismai ir teisingumo sistema turi būti tarsi akvariumas?

Iš teismų, prokuratūros, policijos mes tikimės, kad jie bus skaidrūs ir suprantami išorės stebėtojui.

Norime, kad matytume ir suprastume kas vyksta teisėsaugoje - kokios žuvys ten plaukioja, kaip jos yra maitinamos, o jei pasidomėtume - kaip ir kodėl jos ten atsirado ir kaip tai paveikia teisėsaugos - akvariumo ekosistemą.

Norime, kad šis akvariumas būtų reguliariai valomas ir mes tai galėtume vizualiai įvertinti.

Norime, kad deguonies padavimas, apšvietimas, vandens cirkuliacija ir kiti srautai vyktų pagal aiškias taisykles, o jų režimas būtų koreguojamas priklausomai nuo situacijos.

Deja, mes žinome, kad daliai žuvų patogiau gyventi drumstame vandenyje, o daugelis žuvų kažin ar gerai jaučiasi, kai jas nuolat galima stebėti.

Šiame trumpame metaforiniame manifeste nenoriu leistis į detalias procedūras ką reikia daryti, kad šie pokyčiai įvyktų. Apie tai jau esu rašęs. Apie kitus parašysiu ir dar.

Džiaugiuosi matydamas, kad mano išdėstytas teisėsaugos vaizdinys yra  vis labiau priimtinas ne tik didžiajai daliai Lietuvos gyventoju, bet ir vis didesnei daliai teisėjų, prokurorų, policininkų. Lūžis tikrai dar neįvyko, tačiau galimybes jam matau: projektai didžiąja dalimi yra, nusiteikimas keistis auga, net politinis spaudimas teisėsaugai kai kada išauga iš populistinių marškinių.

Rodyk draugams