BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli

Transparency International paskelbė korupcijos suvokimo indeksą. Galima būtų pasidžiaugti, kad situacija antrus metus iš eilės pagerėjo. Lietuva pagal šį autoritetingiausią vertinimą pasiekė tą lygį, kuris rodo, kad šalis geba tvarkytis su korupcijos problema (beje, buvęs premjeras žadėjo atsistatydinti, jei nepasieks postūmio šia kryptimi. Nepasiekė, tačiau ir neatsistatydino.)

Šiandien noriu bent trumpai atsakyti į tris klausimus: kodėl mano nuomone pagerėjo indeksas, kodėl ir kokių problemų su korupcija Lietuva vis dar turi bei ką reiktų daryti?

Atsakyti į pirmą klausimą nesunku. Padaugėjo viešumo ir atvirumo teisėkūroje, viešuosiuose pirkimuose, valstybės tarnyboje, nustatyti nauji standartai viešajame administravime.

Teismuose taip pat padaugėjo skaidrumo: visi teismų posėdžiai įrašinėjami, plečiamas automatinis bylų skirstymas, diegiamos kitos antikorupcinės priemonės.

Manau, kad ir bendras Vyriausybėje vyraujantis požiūris į problemą bei jos sprendimus pagerėjo, atsirado daugiau netolerancijos korupcijai.

Jau priimta arba jau tuoj bus priimtos ir priemonės, susijusios su geresniu korupcinių nusikaltimų tyrimu ir atgrasymu nuo korupcijos.

Džiaugiuosi būdamas daugelio iš šių pokyčių stūmėju. Savo ruožtu, tarptautinį įvertinimą priimu kaip postūmį toliau ir intensyviau eiti šia kryptimi.

Kaip minėjau, toli gražu nėra padaryta viskas. Netgi Hongkonge ar Danijoje, t.y. šalyse,  laikomose praktiškai neturinčiomis problemos su korupcija, įvairūs indikatoriai rodo, kad problemų visgi yra. Ką tuomet bekalbėti apie Lietuvą, kuriai dar toli iki šių šalių lygio.

Mano supratimu, norint iš tikrųjų išspręsti didžiąsias korupcijos problemas Lietuvoje, būtina koncentruotis į labiausiai korupcijos rizikos veikiamas sritis ir pasiūlyti joms tokius sprendimus, kad korupcijai tiesiog neliktų prielaidų.

Tarp svarbiausių sričių paminėčiau, visų pirma, viešuosius pirkimus. Juose būtina apriboti galimybę pirkti iš vieno šaltinio, plėsti centrinę pirkimų sistemą, apriboti galimybes diskriminuoti tiekėjus ar netinkamai apibrėžti pirkimo objektą.

Būtini radikalesni pokyčiai statybų ir teritorijų planavimo srityje - kad administraciniai sprendimai būtų priimti greitai ir pagal objektyvius kriterijus, o ir paties reguliavimo būtų mažiau.

Būtini pokyčiai sveikatos sistemoje - kad nei pacientas, nei gydytojas nebūtų stumiamas į tokią situaciją, kai šešėlinis atlygis yra laikomas normaliu reiškiniu. Toks šešėlinis mokėjimas - tai ne tik šešėlinės ekonomikos apraiška. Tai ir kėsinimasis neteisėtai naudoti viešuosius resursus.

Galiausiai (nors tuo sąrašas, deja, nesibaigia) paminėtina verslo kontrolės reforma. Ji turi būti objektyvesnė, orientuota į pagalbą, o ne į baudimą, akcentuoti rizikingas, o ne lengviausiai identifikuojamas sritis.

Beje, būtent verslo kontrolė yra ta sritis, kur, kaip teigia Transparency International,  reikia ne tik teisės aktų (jų, numatančius esmingus pokyčius, jau yra). Čia ypatingai reikia naujos praktikos, naujo požiūrio. Šia prasme galiu patikinti, kad asmeniškai skiriu ir skirsiu tam ypatingą dėmesį bei to reikalausiu iš kitų. Tiek geri, tiek blogi veiksmai ar neveikimas bus įvertinti patiriant pilną asmeninę atsakomybę už rezultatus.

Kaip minėjau, likusių nepadarytų darbų yra daug daugiau nei pagrindo džiaugtis. Žinoma ir tai, ką daryti. Taigi, bent jau man Transparency International indeksas, rodantis mūsų pažangą, yra tik padrąsinimas pasiraityti rankoves ir dirbti toliau.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (123) | “Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli”

 1.   Gediminas rašo:

  Taip, postūmių esamoje sistemoje yra. Transparency International indeksas atspindi pokyčius esamoje sistemoje, bet nieko nesako apie tai, kaip iš esmės dorotis su korupcijos problema. Korupcija - politinės sistemos fundamentali yda, todėl gali būti kompleksiškai sprendžiama tik esminių politinių-ūkinių reformų pagrindu. Korupcija gali nunykti tik atskyrus įstatymų leidžiamąją nuo vykdomosios valdžios, apribojus galias tik tvarkos ir saugumo palaikymu, panaikinus pinigų leidybos ir prievartos monopolius. Į smulkesnes detales nesileidžiu, kol kas.

 2.   Kęstas rašo:

  Manau, kad korupcija mažėjo dėl baimės prarasti darbą krizės periodu. Kai ekonomika atsigaus, privačiame sektoriuje ims didėti atlyginimai, o valstybiniam išliks tokie patys - korupcija vėl šoks į viršų. Sėkmės atsiveriant

 3.   Gediminas rašo:

  Korupcijos lygis, visų pirma, priklauso nuo ekonomikos vystymosi tempo, pančių ekonomikai sunkumo ir struktūros, o ne nuo baimės prarasti darbą. Tai tik „šalutinis produktas“. Ekonomikai atsigaunant dėl pančių panaikinimo korupcijos lygis, netgi, mažėtų. Apskritai, bandymai aiškinti korupciją moraliniais aspektais yra visai neproduktyvūs ir klaidingi. Reikalas tas, kad korupcija, kaip ir kontrabanda, yra visiškai suderinama su esminėmis moralinėmis normomis, tiesa, išskyrus kai kuriuos kriminalinius atspalvius, bet tai jau kriminalinė sfera.

 4.   Tadas rašo:

  iki 1991 voge nes valdzia tai “mes” ir viskas “musu”
  nuo 1991 iki 2000 eme is vogianciuju nes nesuprato kad valdzia tai “mes”
  nuo 2000 iki 2005 suprato kad valdzia tai “mes” ir pradejo patys vogti
  nuo 2005 iki 2009 suprato kad vogti negalima ir paskelbe kara korupcijai
  nuo 2009 iki 2012 vage tik kurie 2000 susiprate buvo
  nuo 2012 iki 2016 voge tik stambiu mastu

  kol bus tokia organizacine santvarka - sarasas tik keisis bet nesibaigs.

 5.   Andrius rašo:

  Vakcina dėl korupcijos Kalėjimų departamente dar neišrasta.
  Kaip skelbia KD tinklapis :
  http://www.kalejimudepartamentas.lt/default.aspx?item=akt_reng&id=3406 ,
  grupė KD pavaldžių įstaigų darbuotojų vyksta į ekskursiją, kurios pavadinimas „Kvalifikacijos kėlimo mokymai „Čekijos bausmių vykdymo sistemos ypatumai“ Čekijoje, pagal projekto veiklą Nr. 1.1.4.4. „Kvalifikacijos kėlimas Čekijoje ir Slovakijoje“. Mokymai finansuojami iš Europos socialinio fondo projekto įgyvendinimui skirtų lėšų, tačiau kaip ir priklauso KD sistemai į šią ekskursiją-mokymus išvyko artimieji: Algirdo Jakeliūno, KD Finansų valdybos viršininko žmona p. Jakeliūnienė; Skirmanto Agurkio, Pravieniškių 3-ieji pataisos namų direktoriaus gyvenimo draugė p.Daiva Jūrienė, su kuria (anot jo tai gyvena, tai negyvena) , Valstybės įmonės prie Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų direktoriaus žmona p. Pitkauskienė, neliko pamiršti Vilniaus 2-ieji pataisos namai. Vietoj nuobaudos už neteisėtai priimtą į darbą p.Z.Subačiaus sūnų , personalo sk. viršininkė p. Aksamitienė gauna paskatinimą – kelionę į Čekiją. Vyrai vyko į Braziliją žaisti futbolo (primena LTV), o -žmonos į Čekiją. Ir pašvilpti KD administracijai, kad painiojami privatūs ir vieši interesai. Juk vykdant reorganizaciją nei p. Jūrienė, nei p. Jakeliūnienė ne tik, kad neturėtų važiuoti į ekskursiją, o ir dalyvauti šiame projekte. Po reorganizacijos jos lieka be darbo vietos, o gal keliaus į KD mokymo centrą - be konkurso- papildydamos žmonų gretas. Į ekskursiją buvo išvykęs ir Marijampolės ūkio skyriaus inspektorius Antanas Baliukevičius (kalėjimų departamento pensininkas) - visiškas apsurdas! Apsurdas ne tik todėl, kad pensisninkas kelia kvalifikaciją, o todėl kad tokių pensininkų yra ne vienas. Kalėjimų departamente dirba buvęs Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktorius p.Fotinas (gaunantis pareigūno pensiją) ir p.Pulmonas, buvęs Personalo skyriaus viršininku, dabar pensininkas įdarbintas audito skyriuje. Buvęs Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų direktorius p.A.Morozovas (pensisninkas) dirba Kauno TI juristu.
  Gerbiamas ministre, kaip galėtumete pakomentuoti šį reiškinį? Juk šie pareigūnai iš to pačio katilo pasisemia du kartus- didelė pareigūno pensija ir dar papildomai nemažas atlyginimas. Ką stengiasi apgauti KD vadovybė? Gal laikas keisti KD statutą ir vadovybę?
  Nenustebčiau, jei susikompromitavęs 1 Vilniaus pataisos namų direktorius, kurio giminių KD sistemoje dirba nemažiau negu p.Drazdžio, liktų pavaduotoju, o išėjęs į pensiją užimtų juristo ar kokio inspektoriaus kėdę. Juk ministras skiria tik įstaigų direktorius, o visi kiti p. S.Vitkūno rankose (geram žmogui etatas atsiranda žaibiškai). Ar pavyks kam nors pažaboti KD “aukštuomenės” apetitą? Moralinės normos čia neegzistuoja…

 6.   Mauras rašo:

  dėl TI indekso - girtis kol kas nelabai yra ko. Partijos toliau finansuojamos verslo, ir jam atidirbinėja. Pasižiūrėkim į estų TI indeksą, ir prisiminkim kad jie uždraudė verslui finansuoti partijas 2003 m. Žuvis pūva nuo galvos - jei partijos gali būti teisėtai perkamos, kaip įtikinsite valdininką kad jam nevalia imt kyšio? Gąsdinsite STT? Tada turėsite geriausiu atveju 5 iš 10-ies vietoj 4.9, t.y. tokį progresą koks yra dabar, ir LRV 2011 metų prioritetuose matysim tik kovą su buitinio lygmens korupcija sveikatos apsaugoje ar policijoje, ir aptakų tikslą “kad TI korupcijos suvokimo indeksas nuolat gerėtų”.

  Požymių, kad politverslininkai būtų subrendę ir pradėtų orientuotis ne į siaurą partinį interesą, o į šalies ateitį, būtų pasiruošę savanoriškai uždaryti pajamų srautą iš verslo ir atsisuks veidu į visuomenę, kol kas deja nesimato. Politinių partijų ir kampanijų finansavimo įstatymą metus graužinienės komitete volioję politverslininkai buvo vieningi, nuostatas patvirtino frakcijų seniūnai - visiems reikia pinigų injekcijų.

 7.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Maurai,

  taigi ir sakau, kad džiaugtis yra dėl ko, bet tai toli gražu neturi būti euforija.

  Gerbiamas Andriau,

  ačiū už pateiktą informaciją. Patikrinsiu ją ir imsiuosi atiotinkamų priemonių, jei reikės. O apie kalėjimų sistemą bendrai esu jau rašęs ir bus dar ką parašyti…

  Pagarbiai,

  Remigijus

 8.   anzelmute rašo:

  oj ministre nejuokinkit… tipo nezinojot … korumpuotas esat pats o su korupcija kariaujat…juokinga.

 9.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiama Anzelmute,

  Ačiū už reakcija į mano įrašus bloge.

  Noriu patikinti, kad ne Jūsų juokinimui teiginiai mano komentaruose yra pateikiami.

  Jūs teigiate, kad esu korumpuotas. Turbūt suvokiate, kad tai sunkus kaltinimas. Kadangi esu tikras dėl savęs, tai norėčiau, kad Jūs arba pateiktumėte informaciją, kuri leidžia jums taip teigti, arba pripažintumėte, kad Jūsų nuomonė yra nepagrįsta. Būčiau dėkingas jei tai padarytumėte taip pat viešai, kaip ir metėte šį kaltinimą.

  Pagarbiai,

  Remigijus Šimašius

 10.   Kitas Andrius rašo:

  Sutinku, kad kovoje su korupcija yra kažkas daroma. Taciau, manau, kad nedaroma taip pat nemažai… Aš niekaip negaliu sulaukti naujienų apie Valstybes žinių ir panašiu įmonių (manau besidomintiems žmonėms aišku apie ką aš čia) tolesnia veikla. Tikrai džiaugiausi Jusu išsakyta pozicija jų atzvilgiu. Labai norėčiau atsakymo… Su pagarba rinkėjas Andrius.

 11.   anzelmute rašo:

  Gerbiamas ministre,

  Auksciau esanciu komentaru neturejau jokiu tikslu izeisti ar zeminti Jusu ar Jusu vadovaujamos institucijos.

  Auksciau esantis komentaras tik umi reakcija i opia korupcijos problema, blogejancia ekonomine ir socialine situacija Lietuvoje ir asmeniniame gyvenime nieko bendro neturintis su mano nuomone.

  Panegiu auksciau isdestyta komentara ir viesai Jusu atsiprasau.

  Reiskiu pagarba Jusu vykdomai veiklai ir Jusu institucijai.

 12.   Mauras rašo:

  Gerbiamas Remigijau,

  džiaugtis galim nebent tuo, kad didesnė dalis pasaulio vis dar nuspalvinta ryškesne spalva nei Lietuva.

 13.   dzyvai rašo:

  Pagal apibrėžimą, į “korupcijos” sąvoką telpa ir mokesčių slėpimas. Turiu pasiūlymą kaip iš pagrindų sumažinti (vokelių) šešėlį.

  Manau, kuo skubiau turi būti priimtas įstatymas, kuris garantuotų valstybės globą/rentą (pvz. 10 metų) tiems darbuotojams, kurie išdrįsta stoti į kovą su darbdaviu pranešdami apie darbdavio mokesčių slėpimą. Piliečiui paskirtos rentos išieškojimą reiktų nukreipti į prasikaltusį darbdavį. Tuo būdu prasikaltęs darbdavys būtų suinteresuotas ne kenkti darbuotojui, kad šis nerastų darbo, o kaip tik, būtų suinteresuotas kad tas dabruotojas darbą turėtų ir nereiktų mokėti rentos.

  Manau, kad tai įgalintų iš šešėlio ištraukti žymiai daugiau nei planuojamą milijardą. Iš to laimėtų ir žmogus, ir valstybė, nes:

  1. Žmonės vėl įtikėtų, kad teisingumas mūsų valstybėje įmanomas.
  2. Dėl rentos regreso biudžetas didelių išlaidų nepatirtų, o šešėlio ekonomikoje mažėjimas duotų daug didesnę ekonominę naudą (palyginus su išlaidomis rentoms).

  O dabartinis apgailėtinas Budrevičienės pavyzdys neįkvepia žmonių kilti į kovą prieš stipresniosios pusės - darbdavio - mokesčių slėpimą. Ir jokios socialinės reklamos šio fakto iš esmės nepakeis.

 14.   canada goose jacka rašo:

  industry will outlet canada goose
  supply their deficiency.

 15.   gerai rašo:

  Sutinku , kad gerai, kai teismo posėdžiai įrašinėjami, gal bus išvengta nuosprendžiuose frazių:”teismas mano…” Ne vadovaujantis surinktais įrodymais, liudytojų parodymais, o fraze teismas mano… Pažiūrėsime, kaip dabar baigsis Kauno teisėjo byla, juk turite įrašus, tad klastotojas turi būti aiškus. Niekada neišvengsite korupcijos, kai pataisos namuose dirbs žmonės , saistomi giminystės ryšių.Yra ir atvejai, kai vyrai už valstybės lėšų grobstymą pašalinti, o žmonos po to dar dirba materialinių vertybių apskaitoje, kaip patikimi darbuotojai. Teisingumo sistemoje nebus teisingumo, jei įstatymai nebus visiems vienodi, be išlygų…

 16.   sk was here rašo:

  Thank you for taking the time to write this! Mucho.

 17.   do follow lists rašo:

  There are a lot of strange comments on here.

 18.   Mathew Rowls rašo:

  Amazingly, your post goes to the gist of the issue. Your lucidity leaves me wanting to know more. Just so you know, i will immediately grab your feed to keep up to date with your online blog. Saying thanks is simply my little way of saying great job for a grand resource. Take On my sweetest wishes for your incoming article.

 19.   Gretta Strubbe rašo:

  Great blog, Just wanted to comment that i can not connect to the rss stream, you might want install the right wordpress plugin for that to workthat.

 20.   case diameter rašo:

  Thanks for the suggestions shared on your blog. Something also important I would like to state is that fat reduction is not information about going on a dietary fads and trying to reduce as much weight as you can in a set period of time. The most effective way to lose weight is by acquiring it bit by bit and using some basic recommendations which can enable you to make the most out of your attempt to lose weight. You may learn and be following most of these tips, yet reinforcing understanding never affects.

 21.   prom dress rašo:

  There are plenty of other prom dresses to getting your prom dress online, which include prom dresses, prom dresses, Plus-size prom dresses,you dont have to go out to find the discount prom dress – you can wait for the prom dress and wedding dresses, quinceanera dresses quinceanera dresses to come to you.

 22.   technetix rašo:

  Just to tell you, I do think there is a trouble with your RSS, it isn’t showing right in my Feed viewer. It just began occurring a few days ago, did you alter some thing on the blog?

 23.   fingertip pulse oximeter rašo:

  There are three things that you need to bring to the table in order to be successful with The Every Other Day Diet. This program can help you lose weight fast but it would be much better if combined with a basic fitness program.

 24.   high school musical rašo:

  Pretty good submit. I became aware of your website in addition to needed to express that i have got genuinely liked looking at your website blogposts.In whatever way Unwell end up being signing up for your nourish in addition to I think you’ll publish just as before soon

 25.   entry level webmaster jobs rašo:

  I want to thankx for the efforts you have made in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skill has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 26.   Marco rašo:

  Winsel, bald ist es soweit dann kommt endlich der nächste (und letzte ?) Teil. Wolverine ist einfach der Hammer.

 27.   Marco rašo:

  Ha, bald ist es soweit dann kommt endlich der nächste (und letzte ?) Teil. Professor Xavier ist einfach der Hammer.

 28.   Francisco Slimak rašo:

  I just learned about your internet site a few days ago and I have been checking it out regularly. You have a wide range of good informative stuff on the site and i also really like the kind of your website at the same time. Keep up the great work!

 29.   Cheap Jordans rašo:

  Hot sales!Wholesale cheap Jordan shoes,ed hardy T-shirts,jeans,coach handbags,sports jerseys,NFL jerseys,UGG boots,sunglasses and so on

 30.   Ratings and Reviews rašo:

  Post and vote reviews on products and services

 31.   oakley uk rašo:

  In

  this article, when there are some interesting points, but I do notknow if all the people I

  see the center core. Has some validity, but I will take public opinion until I see

  further it. Good article, thanks andwe want more!

 32.   Ava Shartrand rašo:

  You definitely understand what you are referring to. Man, this weblog is truly fantastic! I cannot wait to browse more of what you have got to talk about. Im truly delighted that I came across this when I did simply because I had been really starting to get weary with the whole writing scene. Youve changed my mind, man!

 33.   Income Plan rašo:

  Fantastic information. Many thanks for posting this. I was not really aware of your blog, but will come again a lot more frequently now. Adding you to my RSS reader.

 34.   chinese tea rašo:

  I believe this really is excellent information. Most of men and women will concur with you and I ought to thank you about it.

 35.   watch rašo:

  Numerous pretty decent details mentioned here. I will discover and are available back to get more detailed. Thank you

 36.   best mmorpg 2010 rašo:

  Howdy, you should are you able to say to me exactly why does one select which since im definitely not satisfied cause i don’t discover when don’t you wat to realize preaching about this specific?? separated form them there is a very good site! Oh close to overlook your own sitemap is just not working. With thanks Jonh.

 37.   Alegro aukcje rašo:

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 38.   Tyler Echaure rašo:

  F*ckin’ tremendous things here. I am very glad to see your article. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 39.   Vanessa Rauhecker rašo:

  Thank you for this webpage. Thats all I can say. You most definitely have made this blog into something speciel. You clearly know what you are doing, youve covered so many corners.see you

 40.   lady gaga love games instrumental rašo:

  I have a problem with the overall premise of your post but I still think its really informative. I still really like your writing style. Keep up the good work.

 41.   music maker 15 rašo:

  What a well written blog post you’ve got right here. You actually managed to truly emphasize the key aspects that ultimately matter. I rather enjoy reading through your blog, the quality of the information is fantastic as well as your way with words genuinely makes it simple to digest and fully grasp. Love it! Keep up the excellent work.

 42.   Pacquiao vs Marquez rašo:

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 43.   music standard de liege rašo:

  I seen your blog using google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

 44.   lady gaga born this way wiki rašo:

  Boa noite pessoal, provavelmente disparar um SMS grátis está cada vez mais custoso devido a restriçao das operadoras de telefone. Há ainda os serviços que prometem entregar meu SMS mas nem sempre chegam recepiente final. Alguns como o Mundo oi e o Oi Torpedo funcionam mas e para as outras operadoras? E os que prometem que mandam e nada chega. Para onde está indo as as minhas menssagens? E para a Tim, Vivo? Alguma Idéia? Ou significa ter de pagar?. É só um desabafo, realmente está difícil achar bons sites para enviar torpedos barato.

 45.   hostgator coupon rašo:

  This is actually what I was looking for. I am glad to come here! Thanks for sharing this information with us.

 46.   lady gaga hair bow headband rašo:

  Useful article, acknowledgment for demography the time to put it together. I like the administration you are demography your blog. I’ll be bookmarking your website so I can accumulate up in the future. Would like to see added posts soon.

 47.   MP3Fiesta rašo:

  I wanted to thank you for this great I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your web site to check out the latest stuff you post.

 48.   MBT shoes rašo:

  This is probably among the best brings up of this topic I have seen in a long time. It is apparent that your understanding of the topic is deep and this designed for a very fascinating study.

 49.   Deane Zavala rašo:

  That girl coming out of the revolving doors of the Goldman Sachs office building in New York at approximately 4 minutes is my sister!! whoo hoo!LL

 50.   grow back eyelashes rašo:

  Most of the time, ladies would wish to look wonderful and interesting always. This is one reason why even the lashes now can be boosted by way of applying eyelash lengtheners. These are items that can help any women achieve fuller, thicker and longer eyelashes that may definitely catch anybody’s attention. These products have been guaranteed safe, effective and budget friendly provided that the best item is chosen and purchased.

 51.   mountain biking skills rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 52.   how to lose belly fat rašo:

  Thanks for this informative post. i just hope many could read this for them to be inform.

 53.   iPhone 5 rašo:

  You made various nice points there. I did a search on the subject and found most people will have the same opinion with your blog.

 54.   chanel australia rašo:

  Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.Coach purses

 55.   Chasidy Scroggin rašo:

  If you promote the cow, you market her milk as well.

 56.   prom dresses on sale rašo:

  Look online. A growing number of Web sites feature virtual fitting rooms, and a seemingly endless supply of cheap prom dresses, most of which can be shipped straight to your front door.

 57.   Banish Tinnitus EBook rašo:

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 58.   My Shed Plans Elite Guide rašo:

  Throughout this great design of things you’ll receive an A+ with regard to effort. Where you actually confused me ended up being on the specifics. As it is said, the devil is in the details… And that couldn’t be more correct in this article. Having said that, allow me tell you exactly what did give good results. The article (parts of it) is certainly quite persuasive and this is possibly the reason why I am taking an effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Second, while I can certainly notice the jumps in logic you make, I am not necessarily convinced of just how you appear to unite the details that help to make the conclusion. For now I will subscribe to your point however wish in the near future you actually connect the dots much better.

 59.   Braun Series 5 590cc Men's Shaver rašo:

  Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and superb style and design.

 60.   Zojirushi NS-TGC10 Rice Cooker And Warmer rašo:

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

 61.   Carroll B. Merriman rašo:

  With every little thing which appears to be building within this particular area, all your perspectives are quite exciting. Even so, I beg your pardon, but I can not give credence to your entire suggestion, all be it stimulating none the less. It appears to everyone that your comments are not entirely justified and in actuality you are generally your self not wholly convinced of the argument. In any case I did enjoy reading it.

 62.   airjordanshoeshome rašo:

  In colour super stripe foam single and various vamp have got a Nike Air Jordan 6 (VI) Midnight Navy&Varsity Red White Retro Olympic Shoes circle among braided hemp qualitative material conversion, look through flank.

 63.   D&G bags rašo:

  Very informative and useful post. You have nice command on the post and have explained in a very great way. Thanks for helping .Good work,hope your blog be better!I just want to make a blog like this!

 64.   Alexa rašo:

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade website post from you in the future also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site going now. Actually blogging is spreading its wings and growing quickly. Your write up is a great example. Check out this nachträgliche gratulation. Regards, Alexa

 65.   Treva Lucus rašo:

  great post, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 66.   corfu car rental rašo:

  I m not going to say what everyone has just said, but I do want to comment on your knowledge of the topic , i can say you’re truly good informed .

 67.   Cheap Hermes Birkin rašo:

  I came across your blog website on the internet and appearance several of your early articles. Continue to maintain up the extremely very good operate. I just further your Feed to my Windows live messenger Information Readers. Seeking forward to reading through much more of your stuff afterwards!?-

 68.   naples limousine rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 69.   hostgator coupon rašo:

  Amazing site! This information is very well written. Have a nice day.

 70.   justhost coupon rašo:

  I like it. I will be waiting for any future updates to this article.

 71.   coupon hostgator rašo:

  I came across your website while doing a search. I will bookmark it for future refrences.

 72.   imac help rašo:

  it becomes an incredible read incidentally, things that are upwards wheres the particular tweets symbol man

 73.   coupons hostgator rašo:

  This is an excellent post. Thank you very much for such a nice article.

 74.   hostgator promotion rašo:

  Thanks for these useful thoughts. This is another quality article from you.

 75.   dreamhost coupons rašo:

  Valuable information! Looking forward to see more such blog post.

 76.   Cold Sore Freedom In 3 Days Reviews rašo:

  Especially like the way in which you have shared your insights here on this article. Totally enjoyed it. Thanks and best regards!

 77.   best online casinos rašo:

  Good stuff on here, is there a feed?

 78.   Portable Vaporizer rašo:

  I have learn some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to create this kind of fantastic informative web site.

 79.   Jeanetta Len rašo:

  I just could not depart your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 80.   cheap poker mafia chips rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 81.   Reyes Coletta rašo:

  Taking Sirte would certainly be a symbolical victory for the freedom fighters, who recovered mastery of several significant townships over the weekend as alliance airstrikes persisted in the North African land .

 82.   BILE rašo:

  I have figured out some considerations through your site post. One other stuff I would like to talk about is that there are plenty of games on the market designed in particular for preschool age little ones. They incorporate pattern identification, colors, dogs, and styles. These normally focus on familiarization in lieu of memorization. This will keep little ones occupied without feeling like they are learning. Thanks for posting Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli.

 83.   Drivers Master rašo:

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 84.   Video Editing rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 85.   kiss a girl rašo:

  Your article is like a walk in the park! You’re an inspiration to me and i’m sure many others!

 86.   golden key method rašo:

  Very well written information. It will be helpful to everyone who usess it, as well as yours truly :). Keep up the good work - i will definitely read more posts.

 87.   mobile affiliate profits rašo:

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 88.   Elenor Wald rašo:

  A merry heart goes the many way.

 89.   Casque Monster beats by dr dre on ear rose rašo:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 90.   tibet permit rašo:

  You should engage in a contest personally of the best sites on the web. I will recommend this particular site!

 91.   casques dr dre rašo:

  Your place is valueble for me. Thanks!鈥?

 92.   Supra TK rašo:

  Hello friend. Remarkable design for a webpage. I was just browsing online world for pleasure & stumbled on your article. Great site. Thanks a ton for expressing your opinion! It is lovely to know that some individuals still make an effort into maintaining their online resources. I’ll make sure to visit once in a while.

 93.   food rašo:

  Good article, lemme know when you’re in southern california next

 94.   Joesph Chittum rašo:

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 95.   Sharilyn Krahe rašo:

  I’m going to bookmark this blogg on Mixx to get more clicks for you.

 96.   Elana Geiss rašo:

  There is evidently a lot to know about this. I consider you made certain nice points in features also.

 97.   Winning Fantasy Football Advice rašo:

  This will be a fantastic web page, might you be interested in doing an interview about how you developed it? If so e-mail me!

 98.   free thesis skins rašo:

  Your web page doesn’t render appropriately on my android - you may want to try and fix that

 99.   sell online rašo:

  Your site doesn’t display correctly on my iphone 4 - you may want to try and repair that

 100.   Probiotics Side Effects rašo:

  Although this was a silly statement, I will forever be grateful to him for ousting Cynthia McKinney in 2006.

 101.   Funny Facebook Status rašo:

  Excellent goods from you, man. Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is really a great Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli informations.

 102.   göz yanılmaları rašo:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 103.   christian louboutin lucifer bow 120mm rašo:

  There are certainly a variety of particulars like that to take into consideration. That could be a great point to deliver up. I supply the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where the most important factor will probably be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, but I am sure that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the impact of just a moment¡¯s pleasure, for the remainder of their lives.

 104.   tattoo removal rašo:

  An gripping communication is couturier remark. I cogitate that you should compose author on this topic, it strength not be a bias somebody but mostly group are not enough to verbalize on much topics. To the succeeding. Cheers like your Korupcijos problemų sprendimas - geriau, bet iki gerai dar toli.

 105.   online poker game rašo:

  Simply wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming blog post. Thanks a million and please continue the enjoyable work. Kind regards, online poker game

 106.   500 rubles rašo:

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever… 500 rubles

 107.   automated backlinks rašo:

  you know ive never seen the remake am adding it to the queue right now.

 108.   Best affiliate programs rašo:

  I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission. Best affiliate programs

 109.   zoning rašo:

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 110.   Backlinking Service rašo:

  Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good website with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 111.   ukraine escort rašo:

  Definitely, Anyway i really love the page!! That is simply a beneficial page. I really look forward to browsing much more helpful tips in which you will be posting in the long run. I’ve truly learned a whole lot from this. Thanks for your insight.

 112.   Dina rašo:

  Thanks for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m simply now running on, and I have been on the look out for such information.

 113.   neb double digest rašo:

  Excellent site , I have found this insightful. A great deal of helpful tips there. I’m really serious about the details on unhealthy weight. Perhaps you have had tried taking lipobind intended for cutting down fat ingestion? Or else, do test it out for. It’s effective to me. I’ve created a connection to. Thanks.

 114.   TV repair Garden City MI rašo:

  obviously like your web site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I will surely come back again.

 115.   Armani Pas Cher rašo:

  I and also my pals were looking through the best things on your website while unexpectedly I had a horrible feeling I never thanked the web site owner for them. All the boys became consequently joyful to read all of them and already have really been having fun with these things. Many thanks for really being so accommodating as well as for opting for such quality issues most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 116.   Prawo jazdy Warszawa rašo:

  I very thankful to find this website on bing, just what I was searching for : D likewise bookmarked .

 117.   Owen Knower rašo:

  I just want to tell you that I am beginner to blogging and honestly liked you’re web-site. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You really have impressive articles. Thanks for sharing with us your web site.

 118.   Naklejki na ścianę rašo:

  Absolutely written written content , regards for entropy.

 119.   Arvydas rašo:

  Manau, kad prie korupcijos mažinimo ženkliai prisidėtų kontroliuojančių pareigūnų gaunamo atlyginimo dydžio koregavimas. Patikėkit, pareigūnas gaudamas (prie šių dienų situacijos) ~ 1600 lt. atlygį (į rankas) už savo darbą…? čia už tokius pinigus nei pareigūnas kaip pareigūnas, nei jam rūpi savo darbo vietą saugoti. Todėl, manau kontroliuojantiems pareigūnams, iš pradžių reiktų duoti atitinkamą atlygį, o vėliau iš jų reikalauti. Toks darbas valstybės tarnyboje taptų labiau konkurencingas, pareigūnai saugotų darbo vietas, o tiems kuries ir to būtų maža… jų vietoje atsirastų dorų, išsilavinusių ir norinčių sąžiningai tarnauti valstybei.

 120.   Article Spinning rašo:

  Thanks a lot for providing individuals with such a nice chance to read from this web site. It’s always so sweet and as well , stuffed with a good time for me personally and my office peers to visit your blog minimum thrice every week to read the latest items you will have. And lastly, we are certainly fascinated concerning the awesome strategies you serve. Selected two ideas on this page are certainly the most suitable we have all had.

 121.   beats headphones rašo:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 122.   Air Conditioning Repair Phoenix Az rašo:

  hey yall imbored and browsing the net and wanted to leave your site a commen t ti kill some time - keep it up

 123.   jordan 4 rašo:

  I would like to thank You for this good article and please allow me to have the possibility to express my satisfaction with HostGator web hosting. They offer professional and instant support and they also offer some HostGator discount coupons.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.