BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lukašenkizmas mūsų galvose

Duomenų apie A. Beliackį perdavimas jau daug išnarstytas ir dar narstomas. Dar kartą galiu pakartoti, kad ši istorija mums garbės nedaro. Jaučiu dėl to atsakomybę. Viliuosi, kad atsakomybę jaučia ir kiti pareigūnai ir politikai. Atsiprašau A. Beliackio ir jo bendražygių. Kita vertus, džiaugiuosi, kad iš istorijos operatyviai daromos išvados ir išryškėjusios spragos yra užlopomos.

Tikiuosi, kad rytoj ar poryt man ant stalo guls darbo grupės galimam tarnybiniam nusižengimui tirti dėl dviejų Teisingumo ministerijos pareigūnų veiklos išvados. Galiu patikinti, kad atsakomybė bus adekvati.

Tačiau yra šioje istorijoje, tiksliau, reakcijoje, į šią istoriją, ir daugiau niuansų, kuriuos ir norėčiau aptarti.

Kuo pasižymi Lukašenkos politika? Be kita ko, ji turi labai aiškius bruožus demonizuoti visus, kas nepritaria Lukašenkos nuomonei, bausti kaltus ir nekaltus, jei tik tai naudinga režimui, manipuliuoti faktais taip, kad jie sustiprintų melą, teisę naudoti ne taip, kad ji būtų teisinga, o išimtinai ir selektyviai tik savo tikslams.

Gaila, kad likimas mūsų kaimyninei tautai, su kurios žmonėmis tenka spręsti daugybę, įskaitant ir teisinio bendradarbiavimo problemų, kol kas neleido sukurti realių laisvos visuomenės institucijų.

O dabar pažiūrėkime kas dedasi Lietuvoje. Tiksliau ne Lietuvoje, o kai kurių žiniasklaidos priemonių, o ypač priklausančių vienai didelei žiniasklaidos grupei, puslapiuose ir eteryje, o iš paskos ir kai kurių politikų bei politikų komentatorių galvose.

Surasti atpirkimo ožius visada patrauklu. Daug susilaukiau patarimų iš įvairių politikų ir apžvalgininkų, kad reikia greitai ir operatyviai nubausti kaltus ir netgi suversti visą kaltę jiems. Receptas politiškai paprastas - kad netaptum atpirkimo ožiu pats, reikia surasti kitą kraštinį, jį apjuodinti ir taip nusiplauti rankas. Teisė, teisingumas, tiesa - visa tai nuplaukia į antrą planą.

Kiek teko priimti sprendimų ar komentuoti minimus įvykius, visada sakydavau ir elgdavausi taip, kad galėčiau namo grįžti švaria sąžine. Man tai reiškia visų pirma neneigti savo atsakomybės. Pavyzdžiui, jei bent kiek, kad ir netiesiogiai, būčiau prikišęs pirštus prie duomenų perdavimo, kaip politikas, manau, turėčiau atsistatydinti. Šiandien tai reiškia, kad turiu daryti viską, kad būtų ištaisytos atsivėrusios sisteminės klaidos. Taip pat, kad padėtis šiuo konkrečiu atveju, kiek įmanoma, būtų ištaisyta.

Taip pat laikausi nuostatos būti principingu vertinant kitų atsakomybę, o kartu neieškoti atpirkimo ožių tik todėl, kad kažkas to labai nori.

Žiniasklaidoje, deja, tokia pozicija, panašu nepopuliari. Arba viskas išverčiama taip, kad aš ieškau ant ko suversti kaltę, arba visus dangstau.

Užtat sąmokslo teorijos visada populiarios. Kartais ir teisingos. Tačiau kai bet kuri klaida yra priskiriama KGB rankos veikimui, sąmoningam bendradarbiavimui su nedemokratiniais režimais, ar verslo interesų ir viešų interesų painiojimui, darosi koktu. Panašu, kad ką jau ką, bet išsižadėti savo artimo dėl to, kad gal būt jis padarė klaidelę, ar tiesiog netinkamu laiku atsidūrė netinkamoje vietoje, o išsižadėjus dar ir apjuodinti - tai mes mokame.

Manipuliuoti faktais, kaip rodo ir šios istorijos interpretavimas, taipogi mokame. Štai jau minėtos žiniasklaidos grupės didysis laikraštis sudėlioja savo žinią taip, kad vos ne pareigūnai, dėl kurių veiksmų kyla abejonės, vertina patys save. Ar kam berūpi, kad tai netiesa?.. Ar kas beatsirenka, kad pareigūnų atsakomybę vertinančioje grupėje nei kvapo nėra tų asmenų, kurių veiksmai yra vertinami?..

Man atrodo, kad plačiai aptarinėjama teisinio bendradarbiavimo spraga yra ne tik spraga teisinio bendradarbiavimo mechanizme. Galima padaryti, ir jau daug padaryta, kad tai nebepasikartotų. Tačiau ką daryti, kad patys netaptume drakonais, su kuriais kovojame - gerokai sunkesnis uždavinys.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (7) | “Lukašenkizmas mūsų galvose”

 1.   Jurkis rašo:

  lryto šutvė, ką čia slėpti… Nubulvarėjimas visiškas.

 2.   Lukašenkizmas mūsų galvose | Kauno Žinios rašo:

  [...] Originalus įrašas tiklaraštyje Remigijaus Šimašiaus blogas [...]

 3.   Politinis traukinys Vilnius-Minskas ir žiniasklaidos manipuliacijos at Dainius Radzevičius rašo:

  [...] užklydau į teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus blogą ir perskaičiau jo komentarą “Lukašenkizmas mūsų galvose”. Nors blogeris ministras pripažįsta, kad “duomenų apie A. Beliackį perdavimas jau daug [...]

 4.   Aurimas rašo:

  Panašu, kaip visada kaltu nėra… Sistema kalta. Pagrūmojo pirštu, kad taip daryti negalima, ale gavo pastabą ir viskas.
  Bet ko dar galima tikėtis iš susikompromitavusio ministro?
  Manau, kad jo karjera NVO srityje baigta. Nes visi kas dirba šioje srityje jam primins šią istorija.
  Dabar jam lieka vienas varijantas glaustis pas Masiulį, kaip Kupčinskas rado užuovėją už Kubilio nugaros…
  Tai tiek..

 5.   Vilnietis rašo:

  Visiškai pritariu Aurimui šis ministras į istorija įeis, kaip padėjęs uždaryti į belangę nevyriausybinininką ir demokratijos gynėją. Ponas Šimašiau gal jums apie tai vertėtų knygą parašyti, ar bent jau ankstesnės knygos apie Nevyriausybines organizacijas tesinį? (su vertimu i rusų kalbą)

 6.   Numbers Arif rašo:

  Immediately after study a number of of the weblog posts in your internet site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and might be checking back soon. Pls have a look at my website too and let me know what you think.

 7.   Valorie Bideaux rašo:

  It is difficult to find knowledgeable folks on this subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.