BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lytiniai santykiai - blogis?

Be mano galva gerokai svarbesnių klausimų šiandien pasitarime Vyriausybė pasvarstė ir patį garsiausią pastarųjų savaičių įstatymą - Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos. Premjeras pagrįstai susirūpino kai kurių priimto įstatymo nuostatų neadekvatumu. Pasiūlė sprendimą: drausti ne tik homoseksualių ir biseksualių santykių agitavimą, tačiau bet kokių.

Turiu pasakyti, kad priešingai nei teigiama, šis pasiūlymas susilaukė toli gražu ne visų palaikymo. Visi liberalai ministrai buvo prieš. Tačiau įdomiausia - kaip pagal tokią formuluotę teks vykdyti taip gražiai konservatyvią šeimos santykių propagavimo politiką?..

Pavyzdžiui, vaikas sako: „seksas yra bjauru”. Į tai koks nesusipratęs pedagogas, psichologas ar šiaip sveiko proto žmogus atsako: „ne, seksas yra gerai ir natūralu, iš to galiausiai gimsta vaikai, tik svarbu, kad tai, kaip ir vaikų auginimas - šeimą sukūrusių suaugusiųjų reiklas”.

Ar tai ne agitavimas už lytinius santykius?..

Mano įsitikinimų konservatyvieji kolegos (aš pats save, beje, laikau labai konservatyviu) turėtų neužmiršti, kad daug dalykų nėra savaime blogi ar geri, o priklauso nuo laiko, vietos, žmogaus intencijos ir kitų aplinkybių.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (1,000) | “Lytiniai santykiai - blogis?”

 1.   real rašo:

  Pritariu pilnai.

 2.   aldrinas rašo:

  O kas tai yra “lytinių santykių agitavimas”? Ar kas nors apibrėžė, ką laikysime tokia agitacija? Juk tame įstatyme yra punktas apie erotikos ir porno draudimą, ar jo negana….

 3.   Ysidor rašo:

  Siaip jau agitavimas = skatinimas. Mokytojo paaiskinimai tai nera skatinimas, vadinasi nera ir agitavimas.

 4.   Tadas rašo:

  O prie ko cia konservatoriai? Ju nebera net nei vienos partiju pavadinime, nekalbu apie realybe.

  Kalbekim apie krikdemus (o ju, bent jau “popieriniu”, pas mus galybes visose partijose). Ir cia as tegaliu pacituot klasika:

  “I’m a Catholic. We’re taught that sex is a dirty, vile, disgusting, act that you save for the one you truly love.

  - Paul Begala”

  Ka Lietuvoj bereiskia “konservatorius” ir dar “labai”, jei jau ponas Simasius save vadina “labai konservatyviu”, yra atskiro ir, speju, pakankamai nuobodaus, pokalbio tema.

 5.   egle rašo:

  O tai ministrui ir premjerui nekliuna (ir neuztenka) jau esancios istatymo normos, draudziancios informacija “kai skatinamas lytinis geismas, siūloma lytiškai santykiauti, rodomas lytinis aktas, jo imitacija ar kitoks seksualinis pasitenkinimas”? Ka duos dar vienas keistas sakinys - daugiau “lygybes”, ar daugiau laisves ji interpretuoti taip, kad nukentetu tik ta mazumu grupe, kuriai “taip ir reikia”.

  O siaip tai visi tie lytiskumai uztryne visiskai kita esmine sio istatymo problema: to istatymo tiek sena, tiek nauja redakcija neveikia, nes tiek pagal sena, tiek pagal nauja buvo draudziama ir lytinius skatinti, ir nesvankumai, ir smurtas, ir t.t. Taciau kokias norejo lavonu, neperdaug apsirengusiu neypatingai subtiliose pozose heteroseksualu nuotraukas Lietuvos rytas deti, tokias ir dejo, reklamose ir animaciniuose filmukuose kiek buvo smurto ir erotikos, tiek dar padaugejo. Teisines technikos poziuriu istatyma isvis i siuksliu deze reiketu ismest ir rasyt is naujo, nes jo neimanoma igyvendint neturint dvieju skirtingu nuomone del kiekvieno sakinio. Ir jeigu istatymas neveikia ir neveiks (nes neisjungs gi dievo nusvitimo laideliu ar neuzdraus religijos pamoku vaikams, kuriomis vaikams demonstruojami patys paciausi paranormalus reiskiniai), kam tokia istatymine simuliacija reikalinga?

  Is kitos puses, ko cia dauguma purkstauja - issirinko katalikus i valdzia, se tau ir Veronikos raudos “in action”. O ir pagal paziuras i seimos santykius musu liberalai yra tikrieji konservatyvus katalikai - ar nors vienas liberalas ministras isreiske parama lygioms teisems kad ir homoseksualams? Ne, vietoj to kazka pamurmejo apie suvarzyta laisve reiksti isitikinimus, bet kas konkreciai ten jiems kliuva, taip ir neaisku. Toks jausmas, kad kliuva tai, kad baznycia su visais stebuklais ir simpsonai paskelbiami netinkamais vaiku naudojimui. O sio blogo seimininko siandienos irasas – tikra atgaiva nukataliskejusiai konservu partijai. O istatymas gyvens tipiska lietuvio kataliko dvigubu standartu gyvenima. Siame kontekste netekejusios prezidentes isrinkimas skamba kaip paranormalus reiskinys: ) O juk teoriskai net prezidentes portretas skatins mergaites nuo mazu dienu atsideti karjerai ir taip paminti seimos vertybes: )

  Idomiausia, kas toliau? Koks kitas kompleksuotu valstieciu puolimo objektas?

 6.   tuscias rašo:

  man atrodo per tą “apsaugą” lietuvoje neliks žmonių. Tikrai nepasakosiu kodėl dauguma sprendimų yra būlšitizmas, nes esu girtas ir tingiu, tačiau taip yra.

 7.   Dainius Radzevičius rašo:

  Sutinku su iškelta problema. Ir gari, kad ministrai kelia ją taip pat. Viso įstatymo didžioji bėda, kad jis orientuotas tik į draudimus ir ribojimus. O štai apie tų pačių šeimos santykių propagavimą nikeo nenukreipta. Jokios specialiso prograos, jokių rekomendacijų, jokio finansavimo specialiems projektams - žiniakslaidoje filmams, mokyklose kitoms priemonėms. Aš pats irgi manau, kad lytinių antykių propagavimas pernelyg anksti - negerai. Bet čia reikia labai aiškiai atskriti, kad yra meilė ir yra lytiniai santykiai. Todėl svarbiausia, kad vaikams nebūtų supainiojami šie du dalykai ir nebūtų pradėta nuo kalbėjimo apie lytinius santykius kol dar nebuvo susiformavęs požiūris apie šeimą.

  Bet kuriuo džiaugiuosi už ministro parodytą sveiką nuovoką.

 8.   Ogis@Co rašo:

  Mano aplinkoj dauguma aukstaji moksla baigusiu zmoniu. Kai uzeina kalba apie sita istatyma, tai visu reakcija vienoda - plati ironiska sypsena su nelabai svankiu posakiu apie “durnius” pavarde is G raides ir bezdzioniu cirka :)
  Ir, beje, nuostaba del tokiu zmoniu, kaip Simasius vieso nebekalbejimo - matyt, kai gerai moka, nebesinori buti liberalu :D

 9.   sizifas rašo:

  Elementarus juridinės technikos reikalavimas - neturi būti priimama teisės norma, kurios tikslai yra neįgyvendinami. Elgesio taisyklė turi būti taip suformuluota, kad jos pakaktų pasiekti reikiamų tikslų, o priešingu atveju tokia norma neatneša absoliučiai jokios naudos, o tik diskredituoja teisės autoritetą. Na ir grįžkime prie reikalo - nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymas. Po galais, šiomis dienomis jaunimo dėmesys yra keliskart daugiau nukreiptas į internetinę erdvę nei į televiziją ar spaudą. Dėl to nenusakomai naivu tikėtis, kad uždraudus tam tikro pobūdžio informaciją lietuviškoje žiniasklaidoje, ta informacija jaunimui taps neprieinama. O visų interneto platybių čia jokie grandai nesuvaldytų ir nesureguliuotų. Todėl, jei būtų mano valia, tai aš beveik visą tą įstatymą panaikinčiau ir vietoj jo tų pačių tikslų bandyčiau siekti teigiamomis skatinimo priemonėmis - laisvalaikio programomis, jaunimo užimtumu, mokykliniu ugdymu ir didžiausia begale kitų priemonių.

 10.   Dainius Radzevičius rašo:

  Sizifai - respect ;-)

 11.   Rassas rašo:

  Išvada straipsnio pabaigoje yra teisinga, bet galėtų būti tikslesnė. Gamtoje nėra nei gero, nei blogo. Vienam saldainis yra skanus, kitam - ne. Vienas be rūkimo gyvent negali - kitas dūmo kvapo neperneša. Vienas sexa laiko bjauriu dalyku, kitam tai laimės ir sveikatos šaltinis, neretai karjeros darymo, stumimosi pirmyn per gyvenimą priemonė - koks skirtumas kokiomis kuno dalimis žmogus save gyvenime realizuoja - ar auksinėmis rankomis, ar saliamoniška galva, ar sportininko kojomis ir raumenimis, ar… Viskas priklauso nuo asmens požiūrio ir kokie jo pamatiniai moraliniai pagrindai - moralinės nuostatos, kurios, deja, pas daugelį žmonių (ne tik Lietuvoje) yra siaubingai iškreiptos - antraip žmonės nesiskirtų, vyrų ir moterų krizių centrai būtų nereikalingi (paradoksas - jų lankytojai daugiausia yra iš šeimų), vaikai nebūtų prievartaujami, vienas kito arba saves nežudytų. Juk pirmaujame pasaulyje… Svarbiausios pamatinės žmogaus energijos - sexo energijos ignoravimas, žmonių nemokinimas ją suvaldyti ir nukreipti reikiama linkme - štai kur esmių esmė. Lytiniai santykiai yra bendųjų žmogiškųjų santykiu bene pati didžiausia dalis, todėl būtent čia reikia ieškoti atsakymo į straipsnelyje iškeltą klausimą. Suvaldyti sexo energiją ir nukreiti ją pageidaujama linkme žmogų pradėti mokyti reikia nuo mažens - darželio, 1 klasės ir mokyti visą gyvenimą atitinkamai. Juk jei nusikaltėlis, išprievartavęs moterį, po to ją nužudo ir dar išmėsinėja - atsakymo kodėl taip elgiamasi reikia ieškoti jo vaikystėje ir moralinėse nuostatose, kurių pagrindu buvo jis pats auginamas, augo jo tėvai, seneliai… Remiantis vien tik moralinėmis nuostatomis, kurios ne tik yra abejotinos, bet ir savižudiškos - dėl to ir yra sudėtinga šiandien susigaudyti dėl lytinių santykių - kokie jie - ar “geri” ar “blogi” ir kokios valstybinės politikos jų atžvilgiu laikytis…. Mano manymu - iš principo - jokios. Arba analogiškai tokios, kaip pvz. žmogaus maitinimosi politika, ar jo žygio ten, kur karaliai pėsti vaikšto politika… Išskyrus medicininį aspektą - ar to reikia? Aišku, kiekvienas reiškinys ar procesas turi savu + ir -, juos galima sureikšmint arba nekreipt dėmesio - bet kam ieškoti problemų ten, kur jų nėra? Kam valstybiškai stengtis reguliuoti sritį, kur ir be reguliavimo milijonus metų evoliucija sutvarkė taip, kaip reikia ir kokie nors vieno ar kito įstatymo punktai čia nieko nepakeis. Nebent, nusižiūrėję į kiniečius, reguliuodami norėtume padidinti gyventojų skaičių ar panašiai. Gerbiamieji - tai joks teisinis dalykas, baikit sapnuot. Teisė, kaip tokia, radosi neperseniausiai - prieš keletą tukstantėlių metų, o žmonija, civilizacija nuo pat pradžių iš esmės gyvena pagal tam tikrus teisnius principus, nes seniai žmogus žmogų būtų išnaikinęs ir paprasčiausiai mūsų nebūtų. Neužsižaiskim proto žaisimais, o žiūrėkite į esmę - tuomet viskas bus aišku kas kaip ir viskas pavyks. Reguliuoti reikia moters ir blondinių niekinimą (tai juk sexo energijos vienas iš neigiamesnių pasireiškimų), žiauriausias scenas per televiziją, žudynes, prievartą, ir pan (specialistai išaiškintų, kad tai netinkama kryptim realizavusis sexo energija). Tačiau kodėl to nesiekiama - matyt dabartinei krikščioniškai moralei tai neprieštarauja - todėl čia kita tema ir ilga diskusija. Lytiniai santykiai - tik technika, bet ne veiksnys

 12.   Tutobene rašo:

  Tokia griežta apsauga nemanau kad yra demokratinė “norma” šiame “laisvame” pasaulyje. Aš esu įsitikinus kad būtent dėl visokių draudimų žmonės vis labiau ir labiau linkę tuos draudimus išbandyt, perlipti… vis tai išsikreipia natūraliai. Taigi reikia natūraliai ir sugrįžti: anaiptoj ne įstatymais ir ne deklaracijom…
  Lytinių santykių samprata yra psichologinis procesas, progresas. Svarbiausia, kad jis prasidėtų šeimoje. Svarbiausia, kad vaizdiniai būtų paaiškinami. Net jei ir uždrausim viena, o kita bus leistina. Kas paaiškins kodėl ? Nes taip sako įstatymas?
  Tai ne atsakymas vaikui….

 13.   20023003x79 rašo:

  Nepasakius a, nereikia sakyt ir b. O jeigu vaikas sakys “p***rai yra bjauru?”, ką teks jam atsakyti? Aha, bet rinkėjams geriau nė neužsiminti, kad homoseksualumas ne liga, geriau tik užsiminti, kad esate prieš draudimus kalbėti apie seksą :) Visas tas įstatymas - nesąmonių rinkinys. Sėskite, du.

 14.   Andrius rašo:

  Taip ir atsiranada žmonės, kurie ir 40 sulaukę nežino iš kur vaikai randasi :|

 15.   Senukas rašo:

  Taip, lytiniai santykiai yra blogis, kada jie yra prievartiniai, kada pasinaudojama partnerio bejėgiškumu ar priklausomybe, kada santykiaujantys psichologiškai tam nepasiruošę. Ar Jūs, ponas Šimašiau, to nežinojote? Puiku, imkim, kaip siūlo Rassas, mokyti darželinukus valdyti “seksualinę energiją” arba naikinkim visus blogį ribojančius įstatymus (juk jo neišnaikinsi, ir tai diskrediduos teisės autoritetą).
  Iki ko nusišnekam, garbūs ponai, žaidžiantys savo politinius žaidimėlius. Džiaugiausi, kai į svarbius postus atėjo jauni, gabūs, ambicingi žmonės. Deja, varinės triūbos buvo kietesnės už jų momenėlį…

 16.   Rassas rašo:

  Keletas minčių dėl citatos „…kaip pagal tokią formuluotę teks vykdyti taip gražiai konservatyvią šeimos santykių propagavimo politiką?“.

  Kaip esu užsiminęs ankstesniame savo komentare, daugiausia nuskriaustų žmonių, kurie lankosi vyrų ir moterų krizių centruose, ateina iš šeimų. Paradoksas, ane? Daugiausia luošinamų ir prievartaujamų vaikų - taip pat šeimose… Paklauskit gerb. Šalaševičiūtės statistinių duomenų. Tai dar vienas paradoksas. Statištiškai išsituokusių šeimų daugiau nei susituokusių - trečias paradoksas. O kaip su narkotikais, žūtimis ir savižudybėmis?… - šios piktžolės taip pat geriausiai auga šeimoje. Pavartykit laikraščius - šeimos atstovai verslininkai, policininkai, operos solistai nusišauna, moterys dažniausiai atsiduria kalėjimuose arba durnynuose, vaikai bėga nuo tėvų ar paprasčiausiai juos nužudo, o narkomanas ar nusikaltėlis, pasirodo, yra gerbiamų ir žinomų tėvų, net Seimo narių vaikas, t.y. taip pat išaugintas šeimoje… Jaunesni žmonės, taip pat įžymus žmonės, pvz. rašytojas S.Parulskis, drąsiai sako, kad jei miela su žmogum gyventi, antspaudas pase nieko nereiškia, nieko neduoda ir jis to net nesiekia - paprasčiausiai gyvena normalų žmogaus gyvenimą kartu su kitu žmogumi. Ar pastebite - su šeima gaunasi vieni paradoksai. O mes dedamės šventesniu už Romos Popiežių ir stengiamės propaguoti… Atsikvošėkim - pats laikas. Šeima, kaip didžiausia šių laikų vertybė yra reklamuojama ir piarinama, nors iš tiesų statistika ir realybė byloja visai ką kitką ir byloja priešingai. Teko skaityti, kad JAValstijose iš mokslininkų, psichologų, politikų ir įvairių sričių specialistų yra sudaryta darbinė grupė, kuri turi parengti JAV vystymosi strategiją artimiausiems 50 metų. Toks noras yra suprantamas, tačiau įdomi detalė - tos strategijos esminė mintis, kad visa šalies vystymosi strategija turi būti grindžiama jau nebe mažiausia visuomenės lastele - šeima. Tuomet kuo? – nebuvo parašyta. Gal paprasčiausiai žmogumi. Tad ką - kokią šeimą? - mes norime sukurti ir įteisinti? Manyčiau, kad šeimos institucijos evoliucinis laikas eina į pabaigą, nežiūrint kaip krikščionybė ir bažnyčia šeimą piarintų ir propaguotų jos vertybes - realus gyvenimas koreguoja savaip, ir tik aklas arba neturintis proto to nepastebi. Kas tiko viduramžiais, jau nebetinka šiais laikais. Aišku, šeimos institucijos mirimo procesas lėtas, bet jis vyksta vis sparčiau. Todėl ar verta pūsti prieš vėją stengiantis suformuoti tik šeimą palaikančią valstybės politiką? Juk iš esmės gerb. R.Dagys “sudegė” nesuvokęs to dalyko ir paleidęs sparnuotą frazę, kuria apriori pasmerkė bambalius vaikus - idioto vertas išsireiškimas. Vėlesni pasiteisinimai jau nebepadėjo. Gamtoje yra įvairių šeimų (išskyrus žydrasias, rausvasias, mafijines Koza-nostros ir panašias šeimas) rūšių. Bičių, skruzdžių, liųtų, vilkų, gulbių, bezdžionių, įvairių augalų šeimos, bakterijų kolonijos - ir visos jos puikiai gyvena ir sugyvena. Kodėl nepasimokome? Kodėl nepasiaiškiname kokie tarpusavio ir lyčių sugyvenimo principai ten galioja? - paklauskit mokslininkų, biologų, gerb. Saliamono Paltanavičiaus - jis labai suprantamai ir paprastai išaiškins. Be abejo, pasakėlės arba Kristaus šeimos idealizavimas čia niekaip nepagelbės, tik dar labjau pablogins padėtį. Dabartiniu metu esamas šeimos modelis nors ir įvardinamas kaip tradicinis, yra proto sukurtas, todėl tam tikra prasme … neprotingas ir netradicinis, o primestas, pačioje savo esmėje. Štai jums ir atsakymas į komentaro pradžioje pateiktus neigiamus reiškinius, kurie tarpsta šeimoje ir kodėl taip gaunasi. Todėl valdžioje esantiems dar reikia gerai gerai pamastyti kokį šeimos modelį įteisinti ir propaguoti, nes einant keliu, apie kurį dažnai dabar kalbama, bus tuščias darbas, vėjais išmesti pinigai, jokios naudos nei mums, nei ateinančioms kartoms, kurioms, jei sugebės išlikti, šioje srityje bus palikta dar didesnė tuštuma ir nežinomybė.

 17.   tikras lietuvis rašo:

  Nebežino konserveriai kaip bešiknabirbiauti kosmopolitams.

 18.   Lemonize rašo:

  O dabar visi plojame katučių už tokias idėjas. Bet klausimas, ar nepamiršome vieno svarbaus momento? Vaikai patys sau aplinkos nesukuria. Gal išleisti reikia vaikų auklėjimo pradžiamokslį tėvams? Taigi, viskas prasideda nuo šeimos, kurioje vaikas auga ir gauna pradinį indėlį į suvokiamą gėrį ar blogį. Gal reikėtų pagalvoti apie tikslingą informacijos pateikimą, o ne uždraudimą? Man toks “neagitavimas” atrodo juokingas. Tiesa, sutinku, kad gal darželiuose ir nereikia pasakoti pasakų, kaip sutiko princas karalaitį, jie susituokė, įsivaikino vaikučių, laimingai ir gražiai gyveno. Bet gal nereikia nukrypti į lankas. Manau, kad mokykloje turi būti apie tai specialios pamokos, valandėlės, kad vaikai būtų supažindinti su “kas yra kas”. Lytiniai santykiai juk nėra gėdingas dalykas, bet informacija turi būti protingai pateikiama, o ne uždraudžiama. Tai gal reikia kontroliuoti, o ne uždrausti? Be to pritariu anksčiau išsakytoms nuomonėms, kad auga protingi žmonės, kai vienur kanalas informacijos nutrūksta, visada yra spragų kur galima praslysti. Tiesą sakant, labai norėčiau sužinoti, kokiu tikslu yra tai daroma? Nes tada man neaišku, kas formuojama/ kuriama tokiais draudimais, koks šeimos modelis kuriamas ar tai tiesiog idėjos numetimas pasikapstymui, o paskui bus žiūrima kas gavosi.

 19.   Laura rašo:

  Kiekvienam dalykui yra savas laikas ir vieta. Yra ir tam tikros ribos, kurių laikydamiesi suaugusieji turi atsakyti į tam tikrus vaiko klausimus apie intymius dalykus. Taciau gali buti zalingas bet koks vaiko specialus mokymas, net ir apie naturalius (vyro ir moters) santykius. Tai gali itakoti nepilnameciu ankstyvius lytinius santykius su visomis iš to kylančiomis pasekmemis.

 20.   Taina George rašo:

  I really enjoyed this site. It is always nice when you read something that is not only informative but entertaining. Awesome.

 21.   Hilma Fillip rašo:

  You guys should spend alot of time working on this blog. im impressed

 22.   Dan Johnson rašo:

  I carry on listening to the news broadcast lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 23.   African Mango Plus rašo:

  Quite right! I like this idea, I completely with you agree.

 24.   Shaun Spoelstra rašo:

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 25.   chinese gender predictor rašo:

  I’m not capable of view this website correctly on chrome I believe there’s a drawback

 26.   link blog rašo:

  Some common examples are the travel time it takes the landlord to reach the rental property, if it is a significant distance, may qualify for a tax deduction. Also, fixing a broken toilet or having to re-do a rotten floor as tax deductions.

 27.   zaklady bukmacherskie rašo:

  “in the scene after this rain man goes up to a game and looses and hes sooo sure he was right. and they never explain that scene.. why was he wrong?”

 28.   VigRx rašo:

  I apologise, but, in my opinion, you are not right. Let’s discuss. Write to me in PM, we will talk.

 29.   sildenafil citrate rašo:

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 30.   extenze rašo:

  Also what?

 31.   Leanora Keesecker rašo:

  Thank you on your assist!

 32.   Benito Fiducia rašo:

  ohhh nice info

 33.   kasino hry rašo:

  Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 34.   best golfers elbow exercises rašo:

  Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t do the job on my previous 1.

 35.   riding rašo:

  Please tell me that youre going to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read a lot more from you. I just really feel like you know so substantially and know how to make people listen to what you might have to say. This blog is just as well cool to become missed. Excellent things, genuinely. Please, PLEASE keep it up!

 36.   lenovo le phone rašo:

  Thank you for another good post. Where else could anybody get that type of information and facts in these a ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the appear for such information and facts.

 37.   rochester restaurant rašo:

  How is it that just anyone can create a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a quite picture around an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you seriously think that you can get away with adding some fairly pictures and not definitely say something?

 38.   edmond ok roofing contractor rašo:

  Hey! Thank you so much for putting this up. If you every need new shingles on your roof I can recommend Land Enterprises LLC Roofing Company 7042 Highwater Circle Suite C Edmond, OK 73034 (405)359-3951 http://www.landroofingokc.com info@landroofingokc.com They re-roofed my house at a great price and it turned out to look so much better than my neighbor’s that they got one too! Thanks again! -Jared

 39.   justin bieber movie rašo:

  Thank you for another good post. Exactly where else could anyone get that type of data in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am around the look for these details.

 40.   unlock iphone free rašo:

  Great to become visiting your blog again, it has been months for me. Properly this post that i’ve been waited for so lengthy. I want this post to total my assignment inside the school, and it has exact same topic with your write-up. Thanks, good share.

 41.   pt inr rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as once more within the potential to check out your blogposts down the road. Thanks!

 42.   affiliate marketing rašo:

  Hey - great weblog, just looking about some blogs, appears a pretty nice platform you might be using. I’m presently utilizing Wordpress for a couple of of my sites but looking to change 1 of them about to a platform comparable to yours as a trial run. Something in specific you would suggest about it?

 43.   models rašo:

  What youre saying is completely true. I know that everybody must say the same thing, but I just think that you put it in a way that everyone can understand. I also love the images you put in here. They fit so well with what youre trying to say. Im sure youll reach so many people with what youve got to say.

 44.   Lancome Renergie Morpholift rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how very much you can take away from anything simply because of how visually beautiful it’s. Youve put together a wonderful blog space –great graphics, videos, layout. This is certainly a must-see weblog!

 45.   Where to buy pc games online rašo:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and appreciate mastering much more on this topic. If possible, as you acquire knowledge, would you mind updating your weblog with extra information? It’s very helpful for me.

 46.   Diets rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so beneficial and so important. I cant wait to read much more from you. I just feel like you know so very much and know how to make people listen to what you’ve to say. This blog is just as well cool to become missed. Fantastic stuff, actually. Please, PLEASE keep it up!

 47.   erotyka rašo:

  good, leader blog on unctuous loss. akin helped.

 48.   Kelsey Stanberry rašo:

  In That Respect there r surely a lot of details like that to take into consideration

 49.   r4 card rašo:

  Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t do the job on my old one.

 50.   hearing loss compensation rašo:

  I admire the beneficial information and facts you offer inside your content. I will bookmark your weblog and also have my kids verify up here typically. I am very positive they will learn lots of new stuff right here than anyone else!

 51.   fitflops rašo:

  Dude, please tell me that youre going to publish far more. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your blog is just as well important to become missed. Youve got so substantially to say, these knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 52.   AF PT Standard rašo:

  Hi, at the moment I’m checking with my iphone four new layout ideas and so I have uncovered your blog site. Your layout is truly effortless but also compare it for a posts. I consider I would use it for my primary draft. Thank you for this concept!

 53.   dental hygienist school rašo:

  Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how much you can take away from some thing simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a terrific blog space –great graphics, videos, layout. This is undoubtedly a must-see weblog!

 54.   cheap starwars tor credits rašo:

  Great to become going to your weblog again, it has been months for me. Properly this article that i’ve been waited for so long. I want this post to total my assignment in the university, and it has exact same subject with your article. Thanks, excellent share.

 55.   cabbage soup diet rašo:

  Wonderful learn, I simply handed this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he really purchased me lunch as a result of I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.

 56.   cabbage soup diet recipe rašo:

  Have you ever ever thought of adding extra movies to your weblog posts to keep the readers more entertained? I imply I simply read via the complete article of yours and it was fairly good but since I am more of a visual learner,I found that to be extra useful nicely let me know how it turns out! I love what you guys are at all times up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the great works guys I’ve added you guys to my blogroll. This can be a great article thanks for sharing this informative information.. I will visit your weblog often for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not much good supply like this.

 57.   Free synchronization software download rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again inside the long run to test out your blogposts down the road. Thanks!

 58.   Reset admin password mac rašo:

  How is it that just anyone can create a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a pretty picture about an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, here. But do you seriously think that you can get away with adding some quite pictures and not definitely say anything?

 59.   google rašo:

  I’d wish to thank you for the efforts you might have created in writing this write-up. I am hoping the exact same most effective function from you in the potential as well. Actually your inventive writing skills has inspired me to begin my own BlogEngine weblog now.

 60.   neon wall clocks rašo:

  Hey - great weblog, just looking about some blogs, appears a quite good platform you are making use of. I’m presently making use of Wordpress for a couple of of my web sites but looking to alter one of them through to a platform comparable to yours like a trial run. Something in particular you’d recommend about it?

 61.   Browserspiel rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is fantastic visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this topic.

 62.   raw food diet rašo:

  Well, that is my very first visit on your weblog! We’re a group of volunteers and beginning a model new initiative in a group inside the same niche. Your weblog supplied us helpful data to work on. You might have carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there are not much good supply like this.

 63.   Cannes hotels rašo:

  Wonderful job right here. I truly enjoyed what you had to say. Keep heading because you certainly bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 64.   weight loss exercises rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so excellent and so important. I cant wait to read extra from you. I just feel like you know so considerably and know how to make people listen to what you have to say. This blog is just too cool to become missed. Fantastic stuff, definitely. Please, PLEASE keep it up!

 65.   wii homebrew apps rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a fantastic grasp around the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so much. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 66.   dental implant rašo:

  Thank you for that sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We obtained a good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your facts. I am very glad to see such details which I was searching for a lengthy time.

 67.   black and decker rice cooker rašo:

  This was a truly quite beneficial publish. In theory I’d prefer to publish like this also - getting time and actual effort to make a fantastic piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain something done.

 68.   plane simulation games rašo:

  How is it that just anybody can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a quite picture more than an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you really think that you can get away with adding some quite pictures and not definitely say something?

 69.   PKV Beitragsrechner rašo:

  First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my particular are living members

 70.   Watch Free Movies rašo:

  Dude, please tell me that youre heading to publish a lot more. I notice you havent written an additional weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just also important to become missed. Youve acquired so much to say, such knowledge about this topic it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 71.   wii unlocking software rašo:

  Thank you for another good write-up. Where else could anyone get that kind of info in these a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for this kind of data.

 72.   Janet Watts rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 73.   aggressive dog causes rašo:

  I believed it was heading to be some boring outdated publish, but it seriously compensated for my time. I will submit a hyperlink to this web page on my blog. I’m certain my site visitors will uncover that extremely useful.

 74.   download movies rašo:

  I believed it was going to be some boring previous publish, however it genuinely compensated for my time. I will submit a link to this web page on my blog. I’m positive my guests will find that very helpful.

 75.   kenwood titanium major KM020 rašo:

  Ive been meaning to read this and just never obtained a chance. Its an issue that Im pretty interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, 1 of the most effective that Ive seen. This weblog unquestionably has some facts on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 76.   Horse Supplements rašo:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it’s. Youve put collectively a fantastic blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see blog!

 77.   World of Warcraft Guides rašo:

  Wow, this was very fun to read. Have you ever considered submitting articles to magazines?

 78.   Demi rašo:

  This really answered my problem, thank you!

 79.   Carroll B. Merriman rašo:

  Hi I am from Mexico. Great blog, not one of those clickbank spam ebook review blogs.

 80.   Shay Gouldie rašo:

  I really like the fresh perpective you did on the problem. Really was not expecting that when I started off studying. Your concepts had been easy to understand that I wondered why I never looked at it prior to. Glad to know that there’s an individual out there that certainly understands what he’s discussing. Great job

 81.   Connie Mason rašo:

  Im obtaining a browser error, is anyone else? When will you post again? You really inform many people! Cheers for this blog post, it had been great to read. Thank you for the efforts you earn on paper this post. I’m hoping exactly the same best product of your stuff later on too. In fact your creative writing abilities has inspired me to begin my very own BlogEngine blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your article is a fine example of it.

 82.   Olivia Wilde rašo:

  I must say, as significantly as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a good grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from much more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your very own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 83.   Jossi Parker rašo:

  This is the proper weblog for anybody who needs to search out out about this topic. You realize a lot its nearly onerous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject thats been written about alot. Great stuff, simply nice!

 84.   Vesta Fortune rašo:

  Hi buddy, very informative post. Please keep them coming. Thanks, air Niccoli

 85.   Maybell Stetzel rašo:

  I think that is an interesting point, it made me think a bit. Thanks for sparking my thinking cap.

 86.   Stevie Greenburg rašo:

  I’m happy to have found your exceptionally high quality article! I agree with some of your readers and will eagerly look forward to your coming updates. Thanks, d Harless

 87.   freddie mac rašo:

  RSS Feeds not working on your site. I’ve been to your site before, Dick and I have found it clear and easy to navigate. I am using Firefox (v3.6.13) on Linux and the music started playing when I opened the site. It was pretty quiet and I personally do not have problem with this, but would like to see a button so you can stop it. What was irritating was that the opening music continued when you clicked on one of your sound samples on the home page. You definitely need to ensure the background music stops then. However, the general feeling about sound files playing automatically when opening a page is “Don’t”, so probably best to remove it altogether.

 88.   Phuket Hotels rašo:

  I was very pleased to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 89.   Garrett Rotando rašo:

  Dude, I think there is a mistake in the first paragraph, but I have to say very interesting article. Thanks, thur Hooke

 90.   carpets rašo:

  nice article thanks for the info very helpful

 91.   Winford Deitsch rašo:

  I’m happy to have found your exceptionally high quality article! I agree with some of your readers and will eagerly look forward to your coming updates. Thanks, verne Mcclurkin

 92.   Mitsuko Breitenbach rašo:

  This article gives the light in which we can observe the reality. This is especially nice one and gives in-depth information. Thanks for this nice article. ight Calvary

 93.   Laverne Mcclurkin rašo:

  Dude, great article. Can you give me your email address. There is something I would like to ask you. Thanks tlyn Niffenegger

 94.   Steven Alpert rašo:

  Dude, great article. Can you give me your email address. There is something I would like to ask you. Thanks sia Lavette

 95.   Deadra Washum rašo:

  This website is awesome. I continuously encounter some thing new & different right here. Thank you for that data.

 96.   Alfredo Pyeatt rašo:

  Your weblog is excellent. Thank you greatly for delivering a lot of very helpful information and facts. Thanks, lda Apilado

 97.   Marianna Dieckmann rašo:

  Your weblog is excellent. Thank you greatly for delivering a lot of very helpful information and facts. Thanks, mel Moehlman

 98.   Everette Rovell rašo:

  Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 99.   carpets rašo:

  great article very informative will be back again to visit soon

 100.   Finance & Investment rašo:

  Can I ask why you feel that way? and why you have come to such a decision? I fell that the information can be takedn easily out of context. Thats my opinion.

 101.   Stv online izle rašo:

  Super site! We are loving it!! I will come back once again - taking your rss feeds also, thank you

 102.   Carroll B. Merriman rašo:

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 103.   egipt wczasy rašo:

  Hello:) I’d just like to say. what a interesting post!! i’m just doing a bit of research for my website but i had issues reading this post due to the text sticking out on to the side menu:):)

 104.   oglasevanje spletno rašo:

  Spletno oglaševanje - Find out more on the good qualities and also negatives of each of these methods. The latest modifications inside let’s consider google adsense program have got shaken upwards many web marketers. Can this implies a sudden collapse of ad-sense is within the charge cards? better yet, can cost per acquisition or cost-per-action marketing imply the particular death associated with adsense along with contextual advertisements?.

 105.   Hipolito M. Wiseman rašo:

  Hello! My friend gave me this site because he thought it’s cool and I have to agree with him. Very useful post you have here.

 106.   Personalized Gifts rašo:

  Cheers for the tremendous facts found here in your website, below is a trivial question for your blog website subscribers. Who actually cited the following quote? . . . .You are the only person on earth who can use your ability.

 107.   Deandra Ripperger rašo:

  I was no chief and never had been, but because I had been more deeply wronged than others, this honor was conferred upon me, and I resolved to prove worthy of the trust.

 108.   Sports & Recreation rašo:

  The Feed, Immersive RSS App for iPad The Feed is a very good RSS app to lean back and read what’s in Google Reader. It’s elegant, simple and does one thing very well….

 109.   Chad E Willis rašo:

  Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This is a impressive story. Thanks!

 110.   newcastle vacancies jobs rašo:

  I dont know what to say:D This blog is extra! Thats not really a really huge statement!! but its all I could come up with after reading this:D You know so much about this subject!

 111.   israel car rental rašo:

  Hey This was a very helpfull, and I would defintly let my friends see it. and by the way is there a problem to see this site on fireFox ? it’s seems like some text are missing in the menu.

 112.   besar rašo:

  I thought it was going to be some dull previous post, however it genuinely compensated for my time. I will post a hyperlink to this page on my blog. I’m positive my site visitors will come across that pretty helpful.

 113.   togo sanwiches rašo:

  Whats up! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you’ve gotten right here on this post. I might be coming back to your blog for more soon.

 114.   life insurance for seniors no medical exam rašo:

  Fixed universal life insurance is regulated by state insurance departments and sold through insurance agents, banks, or registered representatives. The principle of insurable curiosity on life insurance is the fact that a person or organization can acquire an insurance policy on the life of another individual in the event the individual or group obtaining the insurance values the life with the insured more than the amount with the coverage.

 115.   Ashli Marina rašo:

  There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also.Keep working ,great job!

 116.   Egipt rašo:

  This is my first time i visit here:) I found so many interesting stuff in your blog!! especially its discussion. From the tons of comments on your articles!! I guess I am not the only one having all the enjoyment here! Keep up the excellent work!

 117.   wealthy affiliate money rašo:

  I would prefer to thank you for that efforts you might have created in writing this article. I’m hoping the same ideal get the job done from you in the long run too. Actually your creative writing skills has inspired me to begin my personal BlogEngine blog now.

 118.   buy runescape gold rašo:

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me. Thank you

 119.   pogoda egipt rašo:

  I always enjoy coming to your website you provide a well worth read on all your articles

 120.   buy male masturbator rašo:

  People have often described me as a blogger. I generally shy away from the term because, to me, bloggers are boring, self obsessed narcissists who use their website mainly as a means to discuss the inconsequential minutiae of their day to day lives.

 121.   utorrent rašo:

  I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp to the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so very much. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 122.   glasgow job rašo:

  Your post really made me think:D have you any further reading you would recommend?

 123.   job in dallas rašo:

  What you write in this blog is really great and very informative!! I think it will help me in the future:) Thanks for the great work

 124.   divorce lawyers canberra rašo:

  Fairly insightful post. Never believed that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 125.   car accident lawyers sydney rašo:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im quite positive Id have a fair shot. Your blog is terrific visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this topic.

 126.   laser hair removal melbourne rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is unquestionably worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You undoubtedly put it in perspective for me.

 127.   jobs in chicago rašo:

  I like the blog!! but could not find how to subscribe to receive the updates by email:D Can you please let me know?

 128.   SEO Melbourne rašo:

  Fairly insightful submit. Never thought that it was this simple after all. I had spent a beneficial deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 129.   service honda rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once again inside the potential to examine out your blogposts down the road. Thanks!

 130.   work los angeles rašo:

  Hey. how to subscribe to your RSS Feed?

 131.   migration sydney rašo:

  Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this page. I wound up inside your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once once more inside the future to examine out your blogposts down the road. Thanks!

 132.   dates rašo:

  Good to become visiting your weblog once more, it has been months for me. Properly this write-up that i’ve been waited for so long. I want this article to total my assignment in the university, and it has exact same subject with your article. Thanks, wonderful share.

 133.   debt collectors melbourne rašo:

  Youre so right. Im there with you. Your blog is unquestionably worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You surely put it in perspective for me.

 134.   australian visa rašo:

  Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t work on my aged 1.

 135.   Free Premium Account rašo:

  This is a really good read for me. Must agree that you are one of the coolest blogger I ever saw. Thanks for posting this useful information. This was just what I was on looking for. I’ll come back to this blog for sure!

 136.   nike air max rašo:

  lies constraints, stability, norms, the pursuit of efficiency and efficiency, simplify its prominent feature;

 137.   vindertal rašo:

  Quite insightful post. Never believed that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 138.   parassols rašo:

  Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a fantastic blogger, 1 of the finest that Ive seen. This weblog absolutely has some details on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 139.   paper lanterns rašo:

  Good to become visiting your weblog again, it continues to be months for me. Properly this post that i’ve been waited for so lengthy. I require this article to complete my assignment in the university, and it has exact same subject with your write-up. Thanks, good share.

 140.   check spelling rašo:

  First of all, allow my family value a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 141.   blow her mind the first time rašo:

  In my opinion you commit an error. I can prove it. Write to me in PM.

 142.   Xhamster rašo:

  Resources this kind of as the 1 you mentioned here will be incredibly helpful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my individual blog. I’m positive my site site visitors will locate that quite effective.

 143.   stream true blood rašo:

  Please tell me that youre heading to keep this up! Its so great and so important. I cant wait to read extra from you. I just feel like you know so much and know how to make people listen to what you have to say. This weblog is just as well cool to become missed. Excellent stuff, genuinely. Please, PLEASE keep it up!

 144.   male masturbation toy rašo:

  sperm count in men increasing ejaculation volume how to have more sperms ejaculate more than once diet to improve sperm count increase sperm volume without pills make more ejaculation how to improve sperm taste when does sperm production start low sperm count miscarriage low sperm count morphology how to increase volume of sperm sperm increasing supplements increase sperm count supplement more sperm pills increase ejaculation naturally vitamins to increase sperm how to increase your amount of sperm how to increase sperm count in male how to increase your load size

 145.   pogoda egipt rašo:

  Completely understand what your stance in this matter:) Although I would disagree on some of the finer details!!

 146.   bernard linney rašo:

  Good to be visiting your blog again, it has been months for me. Nicely this post that i’ve been waited for so long. I require this post to complete my assignment within the school, and it has exact same subject together with your write-up. Thanks, fantastic share.

 147.   maternity health insurance florida rašo:

  Pretty insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a very good deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 148.