BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Popierius, kuris sumažins popierizmo

Popieriais, dokumentais popierizmo ir biurokratizmo nesumažinsi… Skamba lyg ir kaip akivaizdi tiesa. Tačiau nebūtinai taip yra iš tiesų. Šįkart apie vieną iš tokių atvejų, apie kurį, beje, kaip tik šiandien vyksta bendrai Teisingumo ir Ūkio ministerijų rengiamas seminaras.

Niekam ne paslaptis, kad žmonės, įmonės yra tiesiog užversti reguliavimu. Pavyzdžiui, kai prižiūrinčios institucijos buvo įpareigotos susiskaičiuoti, suregistruoti, kokius teisės aktus jos įgyvendina ir prižiūri, tai vien Darbo inspekcija suskaičiavo per 500 teisės aktų. Vien jų pavadinimai sudaro beveik 40 puslapių. Beje, pagarba Darbo inspekcijai, kuri bent tiksliai tai susiskaičiavo, nes ne visiems tai pavyko.

Akivaizdu, kad joks normalus žmogus, joks smulkus verslininkas, kuris siekia vartotojams kažką naudingo pasiūlyti, niekada negali būti tikras, kad žino viską, ko iš jo reikalaujama.

Kai nežino, ir nevykdo. Kai nevykdo, gali būti nubaustas. O nubaudimas gali reikšti verslo pabaigą. O kai gresia tokios pasekmės, tai labai tikėtina, kad jis netgi nenubaudžiamas, nes susimoka kyšį.

Kam tokia sistema gera? Nebent nesąžiningam inspektoriui ar rimtus pažeidimus nusiteikusiam daryti verslininkui.

Tačiau sąžiningam inspektoriui ar verslininkui tokia reguliavimų lavina yra akmuo po kaklu. Inspektorius niekada negali patikrinti visko. O tuomet žiūrėk dar liks kaltas, kad to ar ano nepastebėjo, vienur ar kitur nesuspėjo.

Neretai verslininkas, kai žino, kad bet kada gali būti nubaustas, iš karto tam pasiruošia. Jis netvarko savo veiklos taip, kad ji būtų gera, atitiktų reikalavimus. Žinodamas, kad vis tiek bus už kažką nubaustas, jis iš karto bando megzti draugiškus ryšius su priežiūros inspektoriais, ir gal jau dabar pakuoja jiems kalėdines dovanėles.

Pripažinkim - ženkliai sumažinti reguliavimo laviną šiandien esam nepajėgūs. Nedaug yra tokių reguliavimų, kuriuos galiu pakeisti savo, kaip ministro, įsakymu. Dalies niuansų gal net nežinau. Ten kur žinau (o jų daug) - beveik visada reikia įstatymų pakeitimo, o Seime nusiteikimas reguliavimo mažinimo atžvilgiu ne visada toks pozityvus, kaip man norėtųsi.

Be to, kai kada, kad ir smulkmeniški reguliavimai turi prasmės, jei tik į juos nežiūrima bukai, o per sveiko proto prizmę.

Tačiau protingumas, proporcingumas, tikslingumas ir kiti dalykai dėl to nedingsta. Šie principai, užrašyti ir įstatymuose, suteikia šansą dorotis su reguliavimų lavina taip, kad ji neveiktų žlugdančiai.

Štai čia ir atsiranda vieta papildomam popieriukui, kuris daug ką sustatytų į vietas.

Siekis paprastas: kiekvienas verslas pagal savo rūšį idealiu atveju turėtų turėti klausimyną, kuriame prižiūrinčios institucijos surašytų klausimus, kuriuos jos pirmiausiai tikrins. Tai aktualu ir pačioms institucijoms bei jų inspektoriams (nes bus nusistatyta kas svarbiausia), ir verslui bei visiems žmonėms (nes irgi bus aišku, kas svarbiausia), ir bendram reikalui (nes bus galima tikėtis, kad klausimynai turės akivaizdų prevencinį poveikį).

Tai turi būti svarbiausi klausimai, atskleidžiantys dalykus, kurių nesilaikymas, tikėtina, gali sukelti realią žalą, o ne formalistinis kabinėjimasis prie smulkmenų. Taip pat tai turi būti normaliam žmogui aprėpiamas problemų ratas. Tuo pačiu tai turi būti suprantama be specialaus teisinio, cheminio, medicininio ar kokio kito išsilavinimo.

Vyriausybė jau patvirtino, kad pradėta bus nuo kelių verslo sričių, kuriose daugiausiai veikia smulkiausi verslininkai: viešojo maitinimo įstaiga, kirpykla ar grožio salonas, automobilių remonto dirbtuvės, mažmeninės prekybos įmonė.

Kiekvienai iš šių sričių savo klausimynus turi patvirtinti svarbiausia atitinkamą sritį prižiūrinti institucija: Maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybinė visuomenės sveikatos tarnyba, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Ne maisto produktų inspekcija. Kitas žingsnis - klausimynai kitoms veikloms, bendri skirtingų žinybų klausimynai.

Suvokiu, kad klausimynai visko neišspręs, ypač jei bus padaryti atbulomis rankomis. Ta proga noriu kreiptis į  visus, kurie susidurs su klausimynais: žinokite, kad klausimynas turi būti aprėpiamas ir suvokiamas, klausimynuose turi būti svarbiausi tikrinami dalykai, kad kitų dalykų nesilaikymas turi būti tikrinamas tik esant tam atskiram pagrindui, o už tai baudžiama tik esant ar gręsiant realiai žalai.

Jei realybė skirsis nuo šių principų - nepatingėkite apie tai pranešti man arba Ūkio ministrui.

Klausimynas turi palengvinti gyvenimą žmogui, verslui, o taip pat ir tikrinantiems inspektoriams. Jie padės koncentruotis į svarbiausius dalykus ir nepaskęsti nereikšminguose.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (7) | “Popierius, kuris sumažins popierizmo”

 1.   Gintautas rašo:

  Vien tik tokio įsakymo http://www.vdi.lt/index.php?1085745454 šviesoje galima užversti klausimais. :) Beje verta paskaityti - ypač rekomendacijas - man rodos lenkia sovietinę antialkoholinę politiką/akciją. Bet ar to reikia? Esmė ne tame kur slepiamas alkoholis ir kur jis parduodamas ir kada uošvienės gimtadienis. Gryna parodija kurios pagrindu gali būti baudžiami įmonių darbuotojai, jei neturės tokių planų apie 1km atstumu esančius alkoholio pardavimo taškus ir t.t…. Čia tik pats linksmiausias pakliuvęs valdiškas kūrinys…
  Gal reiktų iš tiesų tiesiog harmonizuoti įstatymus nubraukiant visas nesąmones, kurios jau iki šiol kepamos. :)
  Manau jeigu įstatymų veikimą algoritmizuojant IT technologijų pagalba, išaiškėtų visos “aklavietės”, ciklai ir kur valdininkas karalius, o kur yra logiška veikimo pabaiga. Tokiu būdu įstatymdavystė taptų lengvesnė, nes įkišus savo naujo įstatymo, o realiai algoritmą į jau esantį - matytųsi tuoj pat “mechanizmo” ydingumai. Linkiu sėkmės.

 2.   Giedrius rašo:

  Smagu, kad kažkas bandoma daryti. Gal ir nepavyks iš karto pasiekti norimų rezultatų. Bet ilgas kelias prasideda nuo pirmo žingsnio. Sveikinu.
  Kad jau pradėjau, tai noriu paliesti dar vieną klausimą - pažymų teikimus iš vienų valstybinių institucijų į kitas. Pvz. Nacionalinei mokėjimo agentūrai reikia pateikti popierines pažymas (originalą) iš VMI ir Sodros apie atsiskaitymus, nors jie puikiai patys gali tas pažymas gauti el. iš tos pačios Sodros ir VMI.
  Pagarbiai,
  Giedrius Jocius

 3.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gintautai,

  ačiū už nuorodą - būtinai pažiūrės kas iš mano komandos detaliau. Su šia, kaip ir su kitom institucijom dirbam labai konkrečiai, kad idėjos būtų priimtos praktikoje ir taptų kūnu.

  Giedriau,

  Problema žinoma. Daug kur šių dalykų atsisakinėjama, bet daug kur ir likę. Irgi esu usimatęs tai nagrinėti, įsivertinti situaciją ir žiūrėti ką realiai galime padaryti.

  Remigijus

 4.   dzyvai rašo:

  Pagarba už gerų norų vertimą gerais darbais.

 5.   naujai iskeptas verslininkas rašo:

  gerais norais pragaras gristas. As pats esu ka tik iskeptas verslininkas, bet si menesi daugiau nieko nebeveikiu, kaip pildau ivairiausias ataskaitas valstybinems institucijoms. Net verslo nera kada imtis o jau nekalbu, kad apleidau savo laisvalaikio pomegius. Paskutinis akibrokstas buvo su sodra is kurios gavau grasinama laiska, kad laiku nepateikiau vienos ataskaitos. Ten rasoma taip “reikalaujame” pateikti ta ir ta. Aisku as nepasimeciau ir gerb poniai is sodros atrasiau mazdaug taip : gerbiamoji reikalauti Jus galite nebent savo vyro, kad siuksles isnestu, o manes Jus galit tik prasyti, ir kol nepakeisite tono as neketinu nieko niekam pateikineti. Aisku tada buvo pagrasinta administracinem baudom, bet jeigu taip galesiu prisideti papildant valstybes biudzeta kodel gi ne.. Nezinau ar sodra yra pasirasiusi ta garsiaja deklaracija padeti verslui bet is elgesio nepanasu. Idomiausia sioje vietoje registruoti laiskai, kurie del kiekvieno menkniekio siunciami biciulio adresu, kuris sutiko iregistruti ten mano imone. Ir nors mano nuomojamas biuras miesto centre ir apie tai informuota sodra laiskai eina mano biciuliui. Kaip klausiau kurjerio toks laiskas kainuoja 5 litus ir daugelis imoniu atsisake savo klientams siusti laiskus nes brangu, o vat sodra visai netaupo pensininku pinigu ir siuntineja laiskus, galetu bent jau medzius pataupyti. Jeigu jau sugeba is registru centro gauti iregistravimo adresa, tai ten yra ir imones e pastas, ei, 21 amzius skaitmenizacija ir pan. Pagalvokit..
  O siaip jei viskas eisis taip ir toliau mesiu sita reikala ir einu i darbo birza.

 6.   Kęstas rašo:

  Labai geras dalykas yra klausimynas, net buvau pats sumąstęs tokį pasidaryti, tačiau valdžia į mano tokį pasiūlymą pažiūrėjo gan kreivai :) Daugiau ir nebesiūliau. Dabar reikės bandyti dar kartą pasiūlyti, kantrybės ir laiko aš turiu. Man norėjosi, kad kiekvienas padalinys būtų patikrintas vienodai, tačiau be klausimyno imi ir užmiršti kokį klausimą. Ataskaitoje gaunasi, kad vienas padalinys geresnis už kitą, nors iš tikrųjų inspektorius tiesiog užmiršo apie tai paklausti. Labai sveikintinas žingsnis.

 7.   Hobert Kuntz rašo:

  Very usefull post would it be OK if i translate into Italian for my blogs readers? If so what type of link back do you require?

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.