BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Teisingumo teismas, Lietuva ir asmenvardžių rašymas

Europos Teisingumo teismas paskelbė savo sprendimą byloje dėl pavardžių rašymo. Priminsiu istoriją. Byla prasidėjo Lietuvoje. Lietuvos pilietė, ištekėjo už užsieniečio ir norėdama paimti jo pavardę, kurioje figūruoja „w“. Remdamiesi Lietuvos teisės aktais civilinės metrikacijos įstaiga atsisakė šiai Lietuvos pilietei išduoti dokumentą, kuriame pavardė būtų neadaptuotais rašmenimis, t.y. su ta pačia „w“. Šis atsisakymas buvo apskųstas Lietuvos teismui. Lietuvos teismas kreipėsi į Europos teisingumo teismą prašydamas paaiškinti, ar toks Lietuvos teisinis reglamentavimas atitinka ES teisę.

Lietuva Europos Teisingumo teisme atstovavo poziciją, kad pavardžių rašymas yra valstybių nacionalinis reikalas ir ES teisė to nereglamentuoja.

Priminsiu, kad tuo pat metu Lietuvoje vyko ir tebevyksta diskusija dėl asmenvardžių rašymo. Vyriausybė buvo pateikusi įstatymo projektą, pagal kurį pasai ir asmens tapatybės kortelės, o jei yra galimybės – ir kiti dokumentai, jei asmuo to nori, būtų išduodami lietuviškoje abėcėlėje nesančiais lotyniško pagrindo rašmenimis originalo kalba.

Taip pat buvo siūloma po tokio įstatymo priėmimo pakartotinai kreiptis į Konstitucinį teismą, kad jis paaiškintų, ar tai atitinka Lietuvos konstituciją ir ar pasikeitusiose aplinkybėse vis dar turi galioti dar 1999 metais priimtas Konstitucinio teismo sprendimas šiuo klausimu. Taigi, Vyriausybė pati buvo pasiryžusi šį klausimą išspręsti, tačiau Seimas projektą atmetė.

Europos teisingumo teismas priėmė sprendimą, kad šį klausimą iš esmės turės išspręsti Lietuvos teismas arba jį gali išspręsti įstatymų leidžiamoji valdžia. Teismas pripažino Lietuvos argumentus, kad iš principo asmenvardžių rašymas dokumentuose yra nacionalinės teisės reikalas. Tačiau tam tikrais atvejais, įskaitant ir bylos atvejį, t.y., kai asmuo susituokia su užsieniečiu ir paima jo pavardę, ir kai atsisakoma šią pavardę įrašyti į oficialius dokumentus gali sukelti asmeniui rimtų nepatogumų, asmenvardžių rašymą pagrindiniuose dokumentuose originalo kalba būtų valstybės pareiga, jei tai atitinka proporcingumo principą.

Galutinį sprendimą turi priimti konkrečios valstybės teismas. Kaip tiksliai Teismo sprendimą inkorporuoti į Lietuvos teisinę sistemą, kaip tai dera su Konstitucinio teismo prieš 11 metų priimtu sprendimu, dar teks įvertinti.

Vyriausybė artimiausiais mėnesiais apsispręs kokių žingsnių imtis ar pateikti Seimui įstatymo projektą ir kokį. Mano nuomone, asmenvardžių rašymas originalo kalba yra žmogaus teisė ir ji turi būti užtikrinta, kiek tai neprieštarauja viešajai tvarkai ir nesukuria rimtesnių kaštų mokesčių mokėtojams. ETT pateikė argumentus, kad X, Q ir W naudojimas daugeliu atvejų būtų proporcingas ir tinkamas.

Noriu pasveikinti Lietuvos pareigūnus, sėkmingai atstovavusius Lietuvos poziciją šioje sudėtingoje byloje. Tenka tik šiek tiek apgailestauti, kad teismo sprendimas nesukuria naujų įrankių geriau ginti Lietuvos piliečių interesus ir per šimtmetį gyvuojančią lietuvių kalbos rašybos tradiciją kitose šalyse. Ar kalbėtume apie oficialius renginius ES šalyse, ar ten gyvenančius ar dirbančius lietuvius, Teismo sprendimas neleidžia reikalauti kitose ES šalyse neignoruoti lietuviškos abėcėlės raidžių, kurių nėra originaliame lotyniškame ar tos šalies valstybinės kalbos alfabete.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (121) | “Teisingumo teismas, Lietuva ir asmenvardžių rašymas”

 1.   dundukas rašo:

  kame problema?. nebutina, butinai imti vyro pavarde.. ir ja naudoti.. tarybiniais laikais kvepia..
  norit butinai pabrezti savo statusa?.
  pildant kokias tai formas vyro pavarde irasykit po savo.. ir nebus nesusipratimu.. kieno esi zmona.. del tokio nieko kreiptis i europos teisma.. :)

 2.   dundukas rašo:

  ir siaip ir dabar, jei tik noretu i pasa galetu rasyti vietoj W-VV.. nezinau gal taip ir raso nesu susidures…
  o su Q, ir X dar reiktu pasitart su kalbos komisija.. cia sunkiau bet gal ka ismastysiu ;)

 3.   jo rašo:

  Sėdint Teisingumo ministro pareigose rekėtų nepamiršti ne tik 1999m., bet ir Lietuvos Konstitucinio Teismo 2009m. lapkričio 6d. pakartotinio išaiškinimo dėl pavardžių rašymo piliečio pase. Be to, toks pat klausimas buvo svarstomas Strasbūro EŽTT analogiškose bylose prieš Latviją. Visais atvejais atsakymas gautas tas pats - rašymas valstybine kalba nepažeidžia žmogaus teisių, nepažeidžia ES teisės normų ir t.t. Vadinasi, jokių svetimų raidžių Lietuvos pasuose rašyti nėra pagrindo: nei W, nei X, nei kitų. Taigi, net ir tokiam su Lietuvos Konstitucija ir Europos teise susipykusiam radikalui kaip Šimašius jau laikas susiprasti ir pripažinti, kad šie išpuoliai prieš valstybinę lietuvių kalbą nėra susiję su kokia nors tikra žmogaus teisių problema, o tėra tik vienas iš punktų Lenkijos nacionalistų šovinistinių pretenzijų sąraše.

 4.   Jau nebelaisvos rinkos institutas rašo:

  Laba diena,
  visokiose tokio pobūdžio polemikose siūlau Jums pradėti saikingai remtis Estijos pavyzdžiu. Ten ir valstybinė kalba estų, ir ypatinga meile tautinėm mažumom estukai negarsėja, o pavardžių ir gatvių pavadinimų problemas jie išsprendė (ne latviškai). Lietuvoje - Konstitucija ir konstitucinė doktrina (oficialus jos aiškinimas) - du skirtingi dalykai. Kas skiria (siūlo) teisėjus, tas ir labiausiai atsakingas. Jei nepavyks problemos išspręsti iš esmės, tai reiktų daryti mažus žingsnius. Kad būtų galima pase įrašyti “Anna” , o ne “Ana”, kaip dabar - nei “abėcėlės”, nei konstitucijos keisti nereikia. Bet - “čia Lietuva, čia lietūs lyja!” Jei ne 1999 metų KT sprendimas dėl “Klonovskio / Kłonowski”, tai jau 2006-2007 m. be didelio skausmo ši problema būtų išspręsta. Su gatvėmis teisinė padėtis yra lengvesnė, nors akis tai bado labiau nei įrašas ne tavo pase. Nežinau, ar skaitėte Vyriausiojo apeliacinio teismo sprendimą, draudžiantį gatves rašyti ir lenkiškai. Jei turėsite laisvo laiko, tai perskaitykite. Sužinosite, kad svarbiausia - ne tai, kas įstatyme parašyta, bet “teleologinis” principas… - “Minėtų teisės normų gramatinis, sisteminis ir teleologinis aiškinimas suponuoja išvadą…” ( 2009 01 30 . Administracinė byla Nr.A-756-152/2009)Gatvių pavadinimai, tai, beje, pats blogiausias atvejis - “suteikta, o vėliau (2008-9) - atimta teisė”.

 5.   Jau nebelaisvos rinkos institutas rašo:

  … vyriausiojo administracinio teismo… - turėjo būti parašyta.

 6.   Jau nebelaisvos rinkos institutas rašo:

  Dar viena klaida - ne “Klonovskio / Kłonowski” (ir kaip man čia “Kurier wileński” savininko ir leidėjo pavardė “užšoko”, o “Klečkovskio / Kleczkowski” Senukas bylinėjosi, bet taip ir nesulaukė dienų, kol galės rašytis taip, kaip jo pusbroliai užusieniuose rašosi… Būtų pakentėjęs bent jau iki 2005, kai Lenkijoje lietuviams suteikta teisė pasuose ir tapatybės kortelėse rašytis autentiškomis lietuviškomis pavardėmis ir vardais, tai ir Lietuvos seimas be didelių skandalų tą patį būtų tada nutaręs. Bet ne, bajoriškoji savigarba žmogui neleido… O dabar laužomos ietys ir plunksnakočiai. Asmenybės vaidmuo istorijoje…

 7.   Darius rašo:

  p. Šimašiau, ORIGINALO kalba p.Szymasz. Su visa pagarba matau, kad nelabai suprantate apie ką kalbate, sakydamas “rašyti pavardes originalo kalba”. Kadangi Lietuvoje “originali kalba” istoriškai yra lenkų ir kas antras lietuvis turi lenkišką pavardę, pradedant prezidentais Brzozowskiu ir Grzybowska ir baigiant paprastais Iwanowskiais ar Kozlowskiais, tai reikia visų pirma nuspręsti - kas ta ORIGINALO kalba ??? Jei laikome, kad dabar, skirtingai nei prieš 100 metų, Lietuvoje lietuvių kalba - originali, tai vienas dalykas, ir visai kitas - jei lenkų. Jei lenkų - tada mokykliniuose vadovėliuose ir VISUR reikia pakeisti pavardes ir vardus į ORIGINALIUS - Radvila - Radziwill, Jogaila - Jagiello. Taip pat, kad nebūtų dviprasmybės ir visiems lietuviams savo lenkiškas Valinsko, Petrausko, Grybausko ar dar kokio -ausko reikia keiti į ORIGINALIAS, o ne daryti kažkokias specialias privilegijas lenkams.

 8.   Darius rašo:

  P.S. kaip žinoma, “įvedus” Lietuvoje lietuvių kalbą, “originalūs” lenkiški vietovardžiai irgi buvo pakeisti į lietuviškus. Jei Kownui, Tawrogams ar kokiems Szakams nesunku buvo surasti lietuviškų pavadinimų, tai eilinių kaimelių pavadinimai, kaip pvz. Staroje Selo - Senasalis kai kada buvo sugalvoti “iš lempos”. Kadangi p. Szymasz gina “originalo kalbą” Lietuvoje, tai matyt logiška būtų gražinti ir vietovardžiams originalius pavadinimus - Wilno, Kowno, Poniewiesz, Kejdany, Olita ir t.t. Taip jie buvo rašomi šimtus metų iki J. Basanavičiaus ir J. Jablonskio. Originalo kalba - J. Jabłoński ir J. Bossanowicz.

 9.   Darius rašo:

  P.P.S. kadngi esame už “originalo kalbą” Lietuvoje, tai neturėtume piktintis ant autobuso pamatę maršrutą “Wilno - Czarny Bor”. Viskas originalo kalba - jokių problemų.

 10.   Liepa rašo:

  ” … asmenvardžių rašymą pagrindiniuose dokumentuose originalo kalba būtų valstybės pareiga, jei tai atitinka proporcingumo principą.” Didžiausia painiava kyla iš to, kad visai neaišku ką laikyti “originalu” ir kas turi nuspręsti, kada tas rašymas atitinka “proporcingumo principą”. Apie kokais proprcijas čia kalbama. Ar tai, kad jei tokių atvejų bus proporcingai mažai- tai tebūnie, kaip lenkai nori. Ar tas proporcingumo principas galioja tarp kitaučių proporcingumo Lietuvoje. Jei lenkų yra daug, tai jų teisių žiūrime, jei vokiečių nedaug tai tiek to, o jau tų, kurie savo asmenvardžius rašo jieroglifias, - tai iš vis nėra ko paisyti jokių teisų, pvz. japonų, kiniečių. Norint pataikauti lenkams- visaip galima suprasti, bet norint apginti savo kalbą ir savo valstybės reikalą galima remtis tuo išaiškinimu ir baigti tą erzelynę.

 11.   Vladas rašo:

  „tačiau Seimas projektą atmetė.“

  Ko meluoti? Seimas atmetė tik neteisėtą, antikonstitucinį įstatymo projektą, bet tame pat posėdyje nutarė priimti pagrindu kitą, konstitucijai neprieštaraujantį, logiškai nuoseklų, tautų lygiateisiškumą ir pagarbą žmogaus teisėms išreiškiantį, o ne vien Lenkijai viršenybę teikiantį nelietuviškų tikrinių daiktavardžių rašybos įstatymo projektą.

  „Europos teisingumo teismas priėmė sprendimą, kad šį klausimą iš esmės turės išspręsti Lietuvos teismas“

  Vėl tendencingas nutylėjimas, siekiant nuslėpti tiesą. Kur pirmoji žinia, esminis pranešimas — kad Europos teisingumo teismas atmetė ieškinį prieš Lietuvą.

  „Galutinį sprendimą turi priimti konkrečios valstybės teismas.“

  Vėl. Nori įteigti, kad Europos teisingumo teismas nepriėmė sprendimo? Ar kad ETT sprendimas negalutinis? ETT nutartį „dar teks įvertinti“ — abejojate, ar vykdyti, skųsitės aukštesniam teismui, Warszawai?

  „teisingumo ministras Remigijus Šimašius teigia, kad lotyniškos raidės pavardėse turi būti užtikrintos kaip žmogaus teisė.“

  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/abumblauskas-vytautas-didysis-savo-varda-rase-su-w.d?id=45444513

  Ne šmeižtas paskelbtas šiandien Delfi.lt? Tikrai tik lotyniškai prigimtinė žmogaus teisė? Argi tik ne szwep_lojant popolsku dievas supranta? Nes w raidės lotynų abėcėlėje juk nėra. Net ir V lotyniškai bendra ir v, ir u garsams, Romėnai rašė vien didžiosiomis, neskirdami ilgųjų ir trumpųjų balsių. Todėl Vytautas Didysis lotyniškai savo vardą rašė VITAVTIS — nežinant galima tarti Vitautis, Vitautys, Vytautis.

 12.   Darius rašo:

  Yra tik vienas, istoriškai teisingas, logiškas ir aiškus “originalo kalbos” Lietuvoje apibrėžimas:
  - iki 1918 m. originalo kalba Lietuvoje - lenkų, taip pat rusų;
  - 1918 m. -1940 m. originalo kalba Lietuvos Respublikoje - lietuvių, Pietų Suvalkijoje (Suvalkuoe) ir Vidurio Lietuvoje (Vilniuje, Gardine, Lydoje) - lenkų;
  - 1940 - 1991 m originalo kalba LTSR - lietuvių, taip pat rusų;
  - 1991 IKI DABAR originalo kalba Lietuvos Respublikoje - lietuvių. Toliau matyt taip nebebus ?
  AWPL, faktiškai jau sukūrusi lenkišką autonomiją Vilenščiznoje, kovoja, kad būtų atstatyta visa prieškarinė situacija,- pavardės, gatvės, vietovardžiai - tai glaudžiai susiję dalykai, po jų seks nauji reikalavimai.

  Nematyti, ko siekia AWPL, gali tik nemąstantis žmogus, visiškai nežinantis ir nesuprantantis Lietuvos istorijos (tokių - absoliuti dauguma). Istorijos, kur vieno tėvo sūnūs - Narutavičius - 1918.02.16 Nepriklausomybes Akto signataras ir Narutowicz - Pirmasis Lenkijos Prezidentas.

  Tik visiškai nemąstantis žmogus tapatina lenkiškų ir angliškų, vokiškų ar dar kokių pavardžių rašybos problemas Lietuvoje. Taip pat nieko bendro su šia prblema neturi lotyniškas, lenkiškas ar lietuviškas raidynas.

  Lenkijos piliečio teisė - turėti savo pase pavardę Wojtyllo, Milosz, Wojsiat Lietuvos piliečio pase ta pavardė turi būti rašoma Vaidila, Milašius, Vaisieta.
  Kita vertus - kiekvienas žmogus turi teisę keisti savo pavardę. Sumokėjęs, sakykim nemažiau 3.000 Lt už registravimą (kaip už nek. turtą registrų centre) jis privalo gauti LR piliečio pasą su nauja pavarde Szymasz vietoj ankstesnės Šimašius NEPRIKLAUSOMAI NUO TAUTYBĖS. Tai būtų ne privilegija specialiai lenkams, o normali praktika vienoda visiems LR piliečiams.

 13.   na jo rašo:

  Lenkams pasisekė, pas juos neatitikimas yra tik koks 15-30%, o ką daryti rusams, žydams, kiniečiams? Kas bus, jei ir jie užsimanys savo pavardes rašytis savais, gimtaisiais rašmenimis?

 14.   stasys rašo:

  p. Dariusz,
  jei žiūrėsime iš tos pusės, kuria kalba kalbėjo didikai, tuomet taip, Lietuva buvo kitų šalių priespaudoje, ko pasekoje didikai buvo priversti kalbėti svetima kalba. Be abejonės tam tikru laikotarpiu buvo net “madinga” kalbėti lenkų kalba, tačiau tai nereiškia, kad originalo kalba ir buvo lenkų, nes kad ir kaip jūs to nenorėtumėte, didžioji Lietuvos dalis kalbėjo būtent lietuviškai.
  Kas link rašmenų, tai jie buvo tobulinami ištisus amžius, tačiau mes gyvename šiuo metu ir turėtume laikytis šiuo metu galiojančių lietuvių kalbos taisyklių.
  Kaip tik vakar pasakojau sūnui, kam reikia mokytis lietuvių kalbos ir laikytis visų kalbos taisyklių. Nes kitu atveju kiekvienam rašant, “kaip jis nori ar kaip jam patinka” jau po kokių 10m. nesusikalbėsime ar nesusirašysime, idant kiekvienas rašys taip, “kaip jam atrodo geriausia”.

 15.   Darius rašo:

  p. Stasy,
  komentuoti FAKTĄ galima “kaip kam patogiau”. Faktas yra paprastas: lenkų kalba buvo “originalo kalba” Lietuvoje nuo Unijos laikų iki XX a. pradžios. O ir po 1918m lietuvių kalba tapo “valstybine” tik TREČDALYJE Lietuvos - Lietuvos Respublikoje. Kadangi p. Šimašius paisako už “originalią lenkų kalbą” Lietuvoje, vadinasi jis pritaria siekiui atkurti ikikarinę situaciją “Wilenszyznoje”, ko ir siekia AWPL. Aš asmeniškai laikausi pozicijos, kad Wilenszczyzna yra tokia pat Lietuva kaip ir Žemaitija ir esu prieš PRIVILEGIJAS lenkams. Jei jau taip labai reikia KEISTI pavardes, tai turi būti leidžiama visiems Lietuvos piliečiams, o ne SPECIALIAI lenkams. O jei jau taip norima gražinti “originalią” lenkų kalbą į Lietuvą, ją reikia gražinti visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, o ne vien tik Wilenszczyznoje. Paprasta kaip 2×2. O visokie išvedžiojimai apie Q ir W raides yra AKIŲ dūmimas, labai tinkantis žmonėms, nežinantiems Lietuvos istorijos.

 16.   Darius rašo:

  p. na jo,
  nei rusai nei kiniečiai nei anglai neturi nieko bendro su lenkais. Tai visiškai skirtingos problemos. Lietuva, tiesa, buvo Rusijos dalis, bet niekada nebuvo Kinijos dalimi. Lietuvoje šimtus metų pagrindinė kalba (šių laikų terminais - valstybinė kalba) buvo lenkų, šiek tiek rusų ir niekada kiniečių anglų ar prancūzų. Lietuviai MASIŠKAI savo pavardes šimtus metų keitė į lenkiškas ir rašė jas lenkiškai, o ne rusiškai, kinietiškai ar prancūziškai.

 17.   nu jo rašo:

  p.Dariau,
  Matant, kiniečių kasmetį prieaugį ir žinant lietuvių nutekėjimo mastus bei įvertinant Lietuvos dislokaciją europoje visai galimas variantas, kad Lietuvoje daugės kiniečių tautybės asmenų, jie čia integruosis, plės savo ratą, kol galų gale atsiras kiniečių rinkimų frakcija, už kurios stovės turtingi Kinijos dėdės ir pradės Lietuvos “kinizacijos” procesą. Pradžioje atsiras kiniečių kvartalai, po to, toliau bėgant tautai į užsienį atsiras kiniečių miestai, rajonai ir t.t.
  PS. aš nieko prieš kiniečius asmeniškai neturiu. Anaiptol, skirtingai nuo kitų tautų atstovų jie gana greitai integruojasi ir išmoksta vietinės, t.y. lietuvių kalbos.

 18.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Dariau,

  esu visai patenkintas savo žemaitiška pavarde, kuri lietuviškai rašoma “Šimašius”, ir tai man yra originalo kalba. Ar tikrai reikia daugiau išvedžioti? (nors tikrai išradingai ir taikliai tai darote) ;)

  Gerbiamas Vladai,

  jau anksčiau esu rašęs apie tai, kad neteisingas jūsų argumentas dėl projekto tariamo antikonstituciškumo. Pradedant nuo to, kad KT argumentai, kuriais remtąsi 1999 metais akivaizdžiai nebegalioja ir baigiant tuo, kad pats siūliau dėl visa ko įstatymo atitikimo Konstitucijai klausimą dar kartą patikėti KT iki įstatymas įsigalios.

  Remigijus

 19.   Marius rašo:

  Nematau šios pavardžių problemos ir prieštaravimo konstitucijai. Konstitucijos 14 straipsnis tesako: “Valstybinė kalba - lietuvių kalba”. Tik tiek. Šiame teiginyje nėra apibrėžta koks turi būti raštas. Sutikite kalba ir raštas - ne tas pats. Tad nežinau nei vienos priežasties kodėl lenkų tautybės Lietuvos Respublikos piliečiai negali rašyti savo pavardės su w. Apskritai kas čia per dvigubi Lietuvoje standartai? Kodėl juridiniai asmenys gali rašyti savo įmonių pavadinimus, kaip tik nori: ir angliškai, ir ispaniškai, ir lotyniškai. Pavyzdžių apstu: West Express, Wristlit, visokie International, Lithuanian, Technologies ir .t.t. Net garsusis EBSW t.y. East - Baltic States - West ir tas buvo su W. Tačiau fiziniams asmenims, žmonėms (!) rašyti savo vardo su w kažkodėl negalima. Kodėl?

 20.   stasys rašo:

  Tai tuomet kaip jūs, p.Remigijau ir jūs, p.Mariau skaitysite šią pavardę arba kaip Jums ją reikės pačiam įrašyti į kokį svarbų dokumentą ir neduok Dieve suklysite…:
  Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
  O čia ištrauka iš kinofilmo http://www.youtube.com/watch?v=ftrqO-jkMpE

  Prieš kažką darant reikia suvokti viso to pasėkmes

 21.   Marius rašo:

  Gerbiamas, Stasy, nesupantu ką jūsų pateiktas pavyzdys turėtų reikšti? Pavardėje Brzęczyszczykiewicz yra pateiktos tik “lietuviškos” raidės ę, c, s, z + w kuri taip pat lietuvių buvo naudojama. Rašau lietuviškos su kabutėmis, nes lietuviškų raidžių kaip tokių nėra - mes naudojame lotynišką abėcėlę. o patobulinimai yra paimti iš čekų abėcėlės. Dėl diakritinių ženklų - visame lotynišką abėcėlę naudojamame pasaulyje yra įprasta diakritinius ženklus, t.y. raides su paukščiukais, kableliais (jei nežinote kas tai) kurių nėra rašomojoje kalboje praleisti. Jūsų pateiktame pavyzdyje ę yra lygiai tokia pat lietuviška. T.y. raidės ó õ ö sutikčiau kad būtų ignoruojamos, nes o lotyniškojo abėcėlėje naudojamojo Lietuvoje raidė o yra tik o be diakritikų. Teoriškai sutikčiau polemizuoti ir dėl w, bet nežinau nei vienos logiškos priežasties, išskyrus nacionalizmą, kodėl negalima naudoti raidžių derinių cz, sz, rz? Šie deriniai yra sudaryti iš tokių pat “lietuviškų” raidžių. Kodėl rašyti Cheeseburger su raidžių c ir h deriniu galima, o štai rašyti su raidžių c ir z deriniu negalima?

 22.   stasys rašo:

  Lenkų kalbos nemoku. Tiesiog neteko su ja daug susidurti. Nacionalistu savęs tikrai nevadinu — vaikystėje pusė, o gal ir daugiau buvo rusakalbiai, su visais bendravome rusiškai. Nesu nusistatęs prieš jokią kalbą. Tačiau neturiu galimybių mokytis kalbos subtilybių vien tam, kad galėčiau perskaityti pavardę teisingai arba kad galėčiau ją teisingai užrašyti.

 23.   Marius rašo:

  Rašote: “neturiu galimybių mokytis kalbos subtilybių vien tam, kad galėčiau perskaityti pavardę” - neįsivaizduoju kodėl taikote dvejopus standartus, kodel nekyla problemų skaitant tokias pavardes: Gerhard Schroder, Jacques Chirac? Nejau nematėte, spaudos neskaitote, ar gyvenate miške? Tačiau kažkodėl jums samplaika Sz sukelia alergiją. Išvada vienintelė iš šalies žiūrint - nacionalizmas.

 24.   Darius rašo:

  “esu visai patenkintas savo žemaitiška pavarde, kuri lietuviškai rašoma “Šimašius”, ir tai man yra originalo kalba.” -
  p. Remigijau,
  iš tokio paaišknimo seka, kad “originalo kalba” - tokia, kokia atrodo pavardės turėtojui. Šaunu. Su tokiu principu galima sutikti, nes jame yra logikos. Tačiau, jei taip, tai, kaip ir rašiau aukščiau, pavardes turi būti leidžiama JŲ SAVININKŲ NUOŽIŪRA į “originalias”, t.y. tokias, kokios patinka jų savininkams, NEPRIKLAUSOMAI NUO TAUTYBĖS.
  Leisi keisti pavardes lenkams ir neleisti keisti TOKIU PAT BŪDU lietuviams yra lietuvių diskriminacija tautiniu pagrindu.
  p. Mariau,
  Jūs, kaip ir daugelis, “išplaunate” tikrąją “pavardžių problemos” esmę, pakeisdamas ją išvedžiojimais apie lotynišką alfabetą.
  Esmė visiškai ne tame, perskaitysim ar ne perskaitysim pavardę Grzybowska. Žinoma, kad kiekvienas lietuvis ją perskaitys teisingai, argi tame esmė ?
  Esmė tame, ar reikia leisti keisti pavardes Lietuvos piliečiams į jų norimas ar ne. Kažkodėl viskas suvedama į lenkus, taip siekiant suteikti jiems SPECIALIAS PRIVILEGIJAS, kurių lietuviams nebus. Ir tai yra grubi diskriminacija.
  Tų PRIVILEGIJŲ pagrindimui ir DISKRIMINACIJOS PATEISINIMUI naudojama visiška demagogija apie “originalo (lenkų) kalbą”. Tai ypač pavojinga demagogija, turint omenyje, kad lenku kalba yra “originalo kalba” ne tik pvardėms, bet ir vietovardžiams ir, galų gale BEVEIK VISKAM, nes lietuvių kalba yra “originalo kalba” tik mažoje Lietuvos dalyje ir tik nuo XX amžiaus pradžios.
  …. mano amžiną atilsį bobutė, sena panevėžitė, kaip ir visi jos bendraamžiai, vietą, dabar vadinamą “Skaistakalnis” visada vadino tik originaliu jos pavadinimu - Jasna Górka. Aš nesu kategoriškai prieš “originalo kalbą” ir, jei tokia bus įvesta, pakeisiu savo pavardę į lenkišką ir, galbūt, tautybę į lenkų. Tačiau man, lietuviui, PRIVALO BŪTI SUTEIKTA TOKIA PAT TEISĖ kaip ir lenkui, pavardę pasikeisti.

 25.   Marius rašo:

  Gerbiamas, Dariau, demagogija užsiimate jūs. Net nesuprantu, ką norite pasakyti šiuom: „originalo kalba” ne tik pavardėms, bet ir vietovardžiams“. Kiekvienoje normalioje Europos valstybėjė yra įprasta vietovardžius užrašyti ir mažumos kalba, jei toje vietovė ta mažuma gyvena. Kame problema? Kur tas „pavojus“? Lenkų kalba, yra Lietuvos istorijos palikimas. Visokie trydaliojimai ir siekiai išbraukti ją iš dabarties panašu, kad yra piktavalių žmonių siekiančių padaryti lietuvius mankurtais darbas. Arba nacionalistų. Arba žmonių su neaiškia kilme, ir slaptos abejonės dėl savo tautybės skatina radikalumą. Kaip kad kodėl Adolf Hitler nemėgo žydų, nes jo paties protėviuose būta žydų. Ar nuo to, kad jūsų senelė Skaistakalnį pavadindavo - Jasna Górka, jūs nuo to tapote mažiau lietuvis? Sugriuvo pasaulis? Lietuva? Be to Jasna Górka nėra originalas, o lenkiškas atitkmuo.

 26.   Remigijus Šimašius rašo:

  Gerbiamas Statsy,

  epizodas (iš, kaip suprantu, “Keturių tankistų ir šuo”) tikrai smagus, buvau jau jį matęs. Rekomenduoju visiems pažiūrėti.

  Klausiams paprastas - ar užrašius šią pavardė pagal lietuvišką rašybos tradiciją ji taptų lengviau perskaitoma balsu?

  Remigijus

 27.   Darius rašo:

  p. Mariau,
  kadangi nesuprantate Lietuvos istorjios, kaip ir didesnė dauguma, diskutuoti sunkoka.
  Lenkų kalba nėra “mažumos kalba”, o, kaip teisingai pasakėte, “Lietuvos istorijos palikimas”. Ji nėra “lenkų”, o yra “Lietuvos” Tai labai svarbus skirtumas, nors neįsigilinus atrodo nelogiškai.
  Aš nekalbu apie jos “išbraukimą”, priimu Lietuvos istoriją tokią, kokia ji yra. Visuomenėje galima diskutuoti ir apie tai kiek ir kokiu mastu lenkų kalba gali būti SUGRAŽINTA.
  Man tik nepatinka Lietuvos piliečių skirstymas į “lenkus” ir “lietuvius” visose gyvenimo sferose, lenkiškos autonomijos (kuri jau egzistuoja) kūrimas ir visokių “teisių” (iš tikrųjų - privilegijų) atskiroms piliečių grupėms kūrimas.
  Kaip sakiau, XX a. pradžioje dalyje Lietuvos lenkų kalba buvo pakeista į lietuvių. Gerai ar blogai - nesiimu spręsti. Galima dabar VĖL ATGAL keisti lietuvių į lenkų, JEI JAU TO REIKIA. Bet nereikia skaldyti ir taip mažos Lietuvos.
  AWPL ir, kaip suprantu, Jūs, norite maksimalaus Wilenszczyznos atskirimo nuo likusios Lietuvos. Aš esu būtent šito atskyrimo priešininkas. O JEI bus VISOJE Lietuvoje lietuvių kalba vėl pakeista į lenkų - pavojaus nematau.
  …. o ar “Jasna Górka” originalas ar atitikmuo tai sunku pasakyti.
  …. kadangi tomaševskininkų pastangomis visi dabar pradėti rūšiuoti į lenkus ir nelenkus, tai galiu pasakyti, kad didele dalimi esu “Lietuvos lenkas”, bet nei menkute dalimi nesu “lenkas Lietuvoje”.

 28.   stasys rašo:

  Gerbiamieji Mariau ir Remigijau,
  Man iš tiesų yra sunku tiek perskaityti tiek ir ištarti savo duotą pvz. Manau, kad ir lenkai iš pirmo karto tos pavardės neištartų. Tačiau užrašyti ją lietuviškais rašmenimis arba perskaityti ją lietuviškais rašmenimis man būtų kur kas paprasčiau.
  O p. Mariau, kas link nacionalizmo, tai jei jums duotų perskaityti latvišką pavardę ir jūs jos teisingai neperskaitysite, ar jau galėsiu jus vadinti nacionalistu?
  Esmė tame, ką aš savo gyvenime mokiausi, o ko — ne. Lietuvių kalbą — mokiausi, rusų, anglų — taip pat. O vat su vokiečių, prancūzų ir ta pačia lenkų tikrai turiu problemų. Ir jūsų pateiktame pavyzdyje “Gerhard Schroder, Jacques Chirac” žinau kaip ištarti vien todėl, kad šie asmenys yra visuomenės veikėjai ir spaudoje mirga jų pavardės. Pats jų be google ar wikipedia pagalbos iš atminties originalo kalba neužrašyčiau. Kitų vokiečių, o ypač prancūzų vardų pavardžių aš ištarti, o juolab teisingai užrašyti nesugebėsiu. Lygiai tas pats ir su lenku kalba. Na nesimokiau aš jos mokykloje (kaip ir koks 90% likusių Lietuvoje gyvenančių lietuvių tautybės piliečių). Aš nežinau, kokiais atvejais yra tariama ar rašoma vienaip, o kokiais atvejais — kitaip. Žinau tik, kad tokios išimtys lenkų kalboje yra, nes kolega puikiai moka lenkų kalbą, originaliąją lenkų kalbą. Tad jei kalbos nemokėjimas jums yra nacionalizmas, tuomet viso be išimties pasaulio gyventojai yra nacionalistai.
  Beje p.Mariau, būtų labai įdomu sužinoti, ką jūs vadinate nacionalizmu? Klausiu, nes tokiam vykstant tokiems ginčams yra svarbu nusistatyti definicijas. Bendrauju tikrai su nemažai įvairiausių tautybių žmonių. Kalbų alternatyvų turiu lietuvių-rusų-anglų.

 29.   Marius rašo:

  Gerbiamas, Stasy, paaiškinsiu dėl pavardžių ištarimo. Švediškai, norvegiškai ir daugumą kitų kalbų aš nemoku, ir net neketinu mokintis. Ir ištarti iš pirmo karto taisyklingai ko gero nesugebėčiau, todėl ir pasiklausčiau, o kaip pavardę ištarti. Ir taip daroma yra visame pasaulyje. Netgi lietuviškas pavardes ne visi taisyklingai ištariame ar sukirčiuojame iš pirmo karto, bet pasitaisome, ar ne taip? Tačiau užrašydami žmogaus pavardę ją visaip išdarkant mes žmogų įžeidžiame. Ir įžeidžiame piliečius, žmones - fizinius asmenis. Kas čia per dvigubi standartai? Kodėl juridinių asmenų pavadinimus užrašome taip kaip juridiniai asmenys pageidauja? Kodėl užsieniečio gyvenančio Lietuvoje užrašome, taip kaip užsienietis nori, o štai šaliai esančių žmonių - ne? Į tai neatsakėte, nes nėra jokio loginio paaiškinimo kodėl įmones galima užsirašyti kad ir angliškai, o štai žmogui negalima.

  Gerbiamas, Dariau, prašau nekaltinti manęs nežinant istorijos, nes ją puikiai žinau. Turiu knygų, skaitęs daug darbų, ir ne vien lietuviškosios istoriografijos darbų, tad žinau ką rašau. Jums nepatinka skirstymas į lenkus, ir nelenkus, o kitiems patinka. Kame problema? Dėl skonio nesiginčijama. Ir skirstyti pradėjo ne lenkai, o lietuviai kurie „persikeldavo“ savo žemes prie Vilniaus iš užkampių, ir taip girdavosi va parodžiau taip „lenkiūkščiams“ kas čia Lietuvoje šeimininkas.
  Jūs rašote: „XX a. pradžioje dalyje Lietuvos lenkų kalba buvo pakeista į lietuvių“ - sakinys yra klaidingas, nes dabartinės Lietuvos teritorijoje nuo 1840 dokumentų kalba buvo rusų kalba. Visuomenėje taip lenkų kalba buvo paplitusiu, bet tik aukštesniajame sluoksnyje, ir tai su abejonėmis, negi dvarininkas su kumečiu gestų kalba bendraudavo? Lenkų kalbos paplitimas priklausė nuo regiono: Žemaitijoje, ir šiaurės Lietuvoje lenkų kalba niekada nebuvo paplitusi. Aš esu iš šio regiono, pavardė mano lietuviška, protėviai - lietuviai, todėl kilmės kompleksų neturiu ir neapykantos lenkams nejaučiu.

 30.   stasys rašo:

  p.Mariau,
  1. Jūs nesurašėte, kuo remiantis mane vadinate nacionalistu.
  2. Ar jūs kada bandėte registruoti įmonę? Jei ne, pabandykite užregistruoti užsienietišku pavadinimu. Yra aiškios taisyklės, kuomet galima naudoti nelietuviškas raides pavadinimuose.
  3. Pateikite bent vieną pavyzdį, kuomet Lietuvos pilietybę gavusiam piliečiui LR pase buvo įrašytas pavadinimas ne lietuviškais rašmenimis.
  4. būtent į lenkus ir ne lenkus žmonių skirstymą pradėjo awpl, norėdami pasauliui parodyti, kas Lietuvoje yra skriaudžiamas. Tai lygiai taip pat, kaip ir kai kurios žydų organizacijos pradėjo skirstyti žmones į žydus ir ne žydus ar juodaodžių organizacijos — į juodaodžius ir ne, tuo pačiu sukeldamos konfrontaciją tarp žmonių. Man jokio skirtumo, su kuo aš bendrauju, aš bendrauju su ŽMOGUMI, kad ir koks jis bebūtų. Ir tai, kad mes čia pjaunamės tarpusavyje, išlošia awpl lyderis, surydamas mūsų skleidžiamą energiją. Toks jo tikslas ir buvo. Pigiais būdais duoti apie save žinoti ir sukiršinti visus aplinkui dėl jo asmeninių problemų.
  5. Kaip jūs įsivazduojate tokia situaciją: ateina pilietis į instituciją ir sako, aš esu Valdemar Tomaševski. Jį aptarnaujantis darbuotojas surašo jo vardą, pavardę. Tuomet tas žmogus pamatęs, kaip yra įrašytas jo vardas pasipiktina ir pradeda aiškinti, kad jis ne Valdemar Tomaševski, o Waldemar Tomaszewski. Iš kur darbuotojas galėjo žinoti, kad BŪTENT jo pavardę reikia taip rašyti?
  6. Vilnius nuo seno buvo kosmopolitinis miestas, jame nuolat gyveno įvairių tautybių, tikėjimų žmonės. Niekados niekas nereikšdavo jokių pretenzijų dėl vienos ar kitos tautybės menkinimo ar niekinimo. Iš to aš darau išvadą, kad visa ši situacija yra ne kas kita, o tik būdas pigiais triukais pakelti žinomumą vienai partijai ar vienam asmeniui. Jums matomai tai nėra suprantama dėl labai objektyvios priežasties: jūs esate kilęs ne iš Vilniaus.

 31.   Marius rašo:

  Gerbiamas, Stasy, štai atsakymai. Priverstas netgi kartotis.
  1. Jau paaiškinau, be to ir pabrėžiau - iš šalies žiūrint.
  2. Žiūrime: įmonės kodas 302530057 pavadinimas - Technology Projects, UAB. Galiu dešimtis panašių pavyzdžių pateikti. Akivaizdūs dvejopi standartai, juk tariama „Tehnoulodžy proudžekts“? :-) Ir ne visi mokosi anglų kalbos.
  3. http://www.lrytas.lt/-12576999441255709860-suriesim-lenkus-%C4%AF-aplietuvint%C5%B3-pavard%C5%BEi%C5%B3-rag%C4%85.htm
  4. Skirstyti lenkus ir nelenkus negalima, o štai į homoseksualus ir ne - galima? Į bedarbius ir turinčius darbo - galima? Esame demokratinė visuomenė, ir ją vertinti, analizuoti, daryti skerspjūvius, skirstyti galima.

 32.   stasys rašo:

  Gerbiamas Mariau,
  2. Aš visuomet vadovaujuosi oficialiais šaltiniais: http://www.vlkk.lt/lit/nutarimai/imoniu-pavadinimai.html. Jei kažkas papirkęs kažką gavo tai, ko norėjo, tai turi aiškintis atitinkamos institucijos. Aš tiesiog konstatuoju faktą, nes ir pačiam teko steigtis įmonę ir pats skaičiau visus reikalavimus.
  3. Lietuvoje yra dažnai laužomos taisyklės, nes nuo tarybinių laikų yra įprasta bijoti “vyresnybės”. Kas link manęs asmeniškai, man kad ir hieroglifais būtų parašyta — ne man reikės juos kažkur surašyti ar iš kažkur išskaityti. Tiesiog galvoju apie tuos, kurie turės tai daryti. Ir kai awpl lyderis, besivaikydamas eilinio politinio populiarumo paduos paprastą tarnautoją į teismą už neva “nacionalizmą”, nes klaidingai buvo ištarta ar parašyta jo pavardė, kas bus tada? Visi tarnautojai bus siunčiami mokytis lenkų kalbos? Visa tai rašau, matydamas purvinus politikų viešuosius ryšius Lietuvoje. Galų gale mano nuomonė išlieka, kad jei įstatyme yra parašyta lietuvių kalba, tai aš tai tiesiogiai ir suprantu. Tai kad kažkas įstatymus laužo vėlgi turi aiškintis teisėsaugos organai. Ir apie ką mes turėtume šiuo metu aiškintis, tai ką daro valstybinės institucijos, kaip jos pažeidinėja įstatymus. Gal prie tų visų pažeidinėjimų prisideda ir šio straipsnio autorius?
  4. Dar kartą pasikartosiu man žmogus yra ŽMOGUS, aš jo neskirstau į rasę, tautybę, lytį, seksualines pažiūras, padėtį visuomenėje ir t.t. Aš su visais bendrauju vienodai. Jūs taip pat turėtumete suprasti, kas yra demografinė informacija. Ji yra visose tiek demokratinėse, tiek ne valstybėse. Kalba eina šiek tiek kitu pjūviu: awpl akcentuoja, kad pas mus yra skriaudžiami lenkai; žydų bendruomenės skalambija, kad skriaudžiami žydai ir t.t. Tiesiog susidaro įspūdis, kad jei esi lietuvis, katalikas, ne homoseksualus, baltasis ir pan., tuomet tu esi netolerantiškas kitoms pažiūroms. Negaliu neigti, kad tokių nėra Lietuvoje, tačiau jų tikrai mažiau, nei yra išpučiama. Dėl saujelės imbicilų (beje tiek vienoj, tiek ir kitoj “barikadų pusėj”) kenčia visa Lietuva.

 33.   Darius rašo:

  “Žemaitijoje, ir šiaurės Lietuvoje lenkų kalba niekada nebuvo paplitusi.”
  Gerb. Mariau,
  Jūs ne nežinote, bet nesuprantate Lietuvos istorijos. J.Pilsudskis buvo žemaitis, Pirmasis Lenkijos Prezidentas - Narutavičius - žemaitis. Garsusis M. Oginskis - žematis. Garsioji Chodkevičių giminė, nors ir ne žemaičiai, gyveno ir nusipelnė Žemaitijai labai daug. Visi tie žmonės ir dar daug kitų pagal šiuolaikinį rūšiavimą yra lenkai. Todėl abejotina, kad lenkų kalba Žemaitijoje “niekada nebuvo paplitusi”.
  Labai teisingai p. Stasys pastebėjo - esate kilęs ne iš Vilniaus, todėl nesuprantate šito krašto. Tai, kad Lietuvą pastaruoju metu “valdo žemaičiai”, - dar viena priežastis, kodėl egzistuoja “lenkų problema”.
  Baigiant temą. “Originalo kalba” Lietuvoje nuo 1940 metų buvo lietuvių ir rusų. Dabar siekiama visokiais pretekstais rusų pakeisti į lenkų. JEIGU JAU TAIP REIKIA, tai įvardinkime daiktus tikraisiais vardais ir pirmyn. Yra daugybė daugiataučių valstybių, ir tik nedidelėje dalyje iš jų yra daugiau negu viena valstybinė kalba.

 34.   Marius rašo:

  Pone, Dariau, rašote niekus. Galiu dar sykį pakartoti, taip, Žemaitijoje ir šiaurės Lietuvoje lenkų kalba niekada nebuvo paplitusi. Eilinių, valstiečių tarpe - niekada. Tą ir turiu omeny. Józef Pilsudski save laikė lietuviu ir gimęs Vilniaus apylinkėse. Oginski, Tyszkiewicz ir kitos giminės sudarė kokį 0,01 proc. gyventojų, taigi atsižvelgti į tai kokia kalba elitas kalbėjo tarpusavyje yra nerimta, nes su savo baudžiauninkas kalbėjo jų suprantama kalba. Jei užsispirsite ir imsite laikyti, kad reikia atsižvelgti į tuos 0,01 proc. tada pasieksime absurdą, nes preityje jidiš kalba buvo daugiau šnekančių.

  Gerbiamas, Stasy, jūsų pateikta nuoroda į VLKK nieko nekeičia. Aš suklydau, galiu pateikti ne dešimtis, o šimtus įmonių su nelietuviškais vardais registruotais Lietuvoje. Kokie VLKK nutarimai bebūtų net nesvarbu, tai nekeičia pačio fakto, pačios esamos realybės - juridiniams asmenis galima vadintis, fiziniams - ne.

  3. Jūsų liberalumas yra apsimestinis - hieroglifų niekaip perskaitysite. Lietuva yra lotyniško rašto šalis, todėl gali būti bet kokie lotyniškų raidžių deriniai, dėl diakritikų kaip rašiau - susilaikau.

  4. AWPL yra teisi, sutinku, kad ir žydai yra teisūs. AWPL teisi, nes išvardijau kokie dvigubi standartai lenkams Lietuvoje yra taikomi. Dėl žydų: Lietuva vapalioja, kad yra tarpukario Lietuvos tesėja, vapalioja apie okupacijas. Rašau vapalioja - nes iš tiesų tik pliurpia, nes niekaip nesugeba sugrąžinti nuosavybės žmonėms ir religinėms organizacijos to ką šios organizacijos turėjo tarpukario ir ką prarado dėl tos kupacijos.

 35.   Darius rašo:

  pone Mariau,
  kokia kalba kalbėjo “mužikai” ne taip svarbu. Ne “mužikai” sprendžia valstybės reikalus, ne “mužikai” dėsto universitetuose. Visai neturiu tikslo įžeisti valstičių, o tik noriu pasakyti, kad su XXI a. kriterijais vertinti istoriją - populiarus, bet labai nerimtas požiūris.
  Iš neadvataus istorijos vertinimo gimsta ABSURDIŠKOS idėjos. Vienas iš tokių ABSURDŲ - taip vadinamas “gražinimas”. Jūs, Mariau, esate šalininkas idėjos “gražinti “savininkams (???)” turtą”, kas praktiškai reiškia bandymą atstatyti 1939 metų situaciją Lietuvoje.
  O situacija, jei jau taip norim viską ATIDUOTI (tipo - “gžinti”) yra tokia:
  - Klaipėdos kraštą Lietuva oficialiai pripažino Vokietijai, gavo iš Rusijos (TSRS), taigi privalo GRAŽINTI Rusijai;
  - Vilniaus kraštas iki karo priklausė Lenkijai, Lietuva jį gavo iš Rusijos (TSRS), todėl privalo GRAŽINTI Rusijai.
  - na, o kas dar liks miestuose - didele dalimi žydų nuosavybė, todėl visai logiška Kauno, Panevėžio ir t.t. senuosius pastatus gražinti savininkams -žydams ar jų palikuonims.
  Lietuva labai nori viską “gražinti”, bet ir pati išlikti, tai ir vapalioja nesuprasi ką.
  PROTINGOS valstybės supranta, kad 2011 metais absurdiška GRAŽINTI 1939 m., todėl pvz. Lenkija net neplanuoja gražinti vokiečiams ar lietuviams, iškeldintiems iš Suvalkijos, jų turto.
  Bolševikinis savo esme “turto gražinimo” įstatymas Lietuvoje - pats absurdiškiausias “projektas”, kainavęs MILIJARDUS litų. Žalingesnio įstatymo naujoje Lietuvoje nėra.
  …. mano ir Mariaus diskusija susiveda į diametraliai priešingus požiūrius: aš manau, kad Lietuva NIEKO niekam neprivalo gražinti, gi Marius - 1939 m. “tvarkos” GRAŽINIMO šalininkas.
  Nežinau, kodėl tik 1939 ? Kodėl negražinti kokių 1863 ? Visus lietuvius iškelti į kaimus, tegu jie ten sau kiaules augina ir lietuviškai šneka. O miestuose tegu gyvena žydai, rusai, na ir žinoma lenkai. Kalbą, žinoma, reikia GRAŽINTI lenkų, kad visi galėtų susikalbėti. Va tada wszystkim będzie naprawde dobrze, i problemów nie będziemy mieli i zażyjemy jak w raju. A najważniejsze, oczywisczie, - że sprawiedliwość, nigdzie węciej na świecie nie widziana, na ziemi litewskiej panować będzie.

 36.   Marius rašo:

  Dariau, aš rašiau apie lenkų tautybės Lietuvos piliečių pavardžių rašymo problematiką, jūs gi man aiškinate apie istorines peripetijas. Apie Lietuvą “nemylinčius” “blogus” lenkus ir žydus užsiminė Stasys - tai jam ir aiškinkite. Kas buvo mužikai, kas buvo ponas man neįdomu, faktas tik toks, eilinį kartą kartoju Žemaitijoje, ir šiaurės Lietuvoje lenkų kalba nebuvo paplitusi. Pasiskaitykite istoriją. Netgi jei būtų buvusi paplitusi, yra visiškai kvaila užstrigti 100 metų senumo realijose. O jūs užstrigęs. Aš apie batus, jūs apie ratus…

 37.   Marius rašo:

  P.S. Beje jūsų istorijos žinios menkos. Man nesvarbu kokios tautybės yra žmogus, jei jis yra Lietuvos Respublikos pilietis, vadinasi restitucija turi būti taikoma ir jam. Lietuviams galima, kitiems - ne? Katalikų bažnyčiai galima, judėjams - ne?

 38.   Darius rašo:

  p. Mariau,
  Restitucija neturėjo ir neturėtų būti taikoma NIEKAM. Tai baisi “klaida” ir absurdas. Lieuvos piliečių pavardės neturėtų būti KEIČIAMOS. Wilenszczyzna taip pat neturi būti ATSKIRIAMA nuo Lietuvos. Visi šitie procesai turi vieną bendrumą - tai bandymai SUGRAŽINTI PRAEITĮ. O PRAEITIS - TAI ISTORIJA.
  Būtent tokia logika aš vadovaujuosi diskusijoje su Jumis. Ir kaip tik šitos logikos Jūs nesuprantate.
  Jei vėl grįžti prie “lenkų pavardžių”, tai JEIGU JAU TAIP NORISI, galima jas pakeisti. Aš neprieš. Tačau aš kategoriškai prieš DISKRIMINACIJĄ. Tiek lenkams, tiek lietuviams ar rusams PRIVALO būti vienodos sąlygos pavardėms pasikeisti. Kodėl dabar lenkui galima, o man - ne ? Kuo lenkas už mane pranašesnis ? Ir vėlgi istorijos gražinimas: “lietuvis - mužikas, lenkas - ponas”, kas galima lenkui, draudžiama lietuviui.
  Beje, tautybė - privatus žmogaus reikalas. Niekas neturi teisės nurodinėti žmogui, kokios jis turi būti tautybės.

 39.   lip plumper review rašo:

  Wow! Thank you! I continually wanted to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

 40.   cheap uggs for men rašo:

  If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 41.   Marius rašo:

  Gerbiams, Dariau, nemėgstu temų kurios nuklysta nuo pradinės temos į visai kitą. Nemegstu ir atsakinėti, nes tos lakios vaizduotės susieti nesusiejamus dalykus nemėgstu. Bet atsakysiu - jūs nusišnekate. Restitucija vyksta, ir jau seniai, tik galo nematyti. Nuo to ar jūs mėgstate ar nemėgstate mažai kas keičiasi. Jums tai absurdas - o žmonėms kuriems yra grąžinama sovietų atimta nuosavybė - teisingumas. Paaiškinkite tai žmogui, kuriam gražintas jo turtas! Paaiškinkite žmogui kuris buvo ištremtas dėl tos nuosavybės, nes kokiam sušiktam komunistui pasirodė, kad žmogus per daug yra turtingas todėl ir yra “buožė” ar “buržujus”. Nuosavybės negražinimas pagal religinius, ar tautinius kriterijus ir yra tikrasis nacionalizmas, naudojimas komunistų nusavinta nusoasvybė ir yra tikrasis komunizmas. Elementaru, bet va šito nesupranate. Ar Klaipėdos krašto piliečiai buvo ne Lietuvos Respublikos piliečiai? Ar Vilniaus krašto gyventojai buvo ne Lietuvos Respublikos piliečiai? Lyginimas su valstybėmis kurias minėjote yra nemokšiškas, nes Lenkija valstybingumo po 1945 nebuvo praradusi. Reikia lyginti su Latvija, Estija, nes jų tarptautinių santykių apibrėžtas statusas yra maždaug panašus. Tačiau ir čia reikia ne aklai lyginti: yra keletas esminių skirtybių - nesiplėsiu. Tai va, Estija ir Latvija tokių nesąmonių kokias prikrėtė Lietuva, pvz., žemės perkelinėjimo - nedarė. Gražino kur buvo ir visi pamiršo.

  Apie pavardes nebeaiškinsiu, nes paaiškinau n kartų. Lenkų tautybės asmenys pavardžių nenori pasikeisti, jie tenori susigrąžinti tokias kokios jiems priklauso, kokios buvo - va net šito nesuprantate. Tad beprasmiška ką nors toliau aiškinti.

 42.   Real estate Lewes Delaware rašo:

  And thats why its no fun any more.

 43.   Free Music Websites rašo:

  Yup, I know about all the best free music websites. Thanks for the post though

 44.   Darius rašo:

  p. Mariau,
  diskusija, kad ir įdomi, bet beviltiška, nes nenorite suprasti, ką Jums sakau. Jūsų pozicija man aiški.

  Tik vienas patebėjimas į Jūsų “Ar Vilniaus krašto gyventojai buvo ne Lietuvos Respublikos piliečiai?” -
  Žinoma NE. Vilniaus krašto gyventojai buvo Lenkijos piliečiai ir tokiais nori būti. Tam ir yra padaryta “lenko korta”, kuri duodama ne šiaip lenkams, o TIK lenkams, dėl “istotrinių aplinkybių atsidūrusiems už Lenkijos ribų”. Tos “istorinės aplinkybės” - tai Vilniaus, Gardino, Lvovo praradimas. Lenkija tipo “susitaiko” su tuo praradimu, bet ….

  O šiaip mūsų diskusija platesnio formato: aš už Lietuvą, kaip lygiavertę kitoms, valstybę, o Jūs prieš. Aš už tai, kas visus Lietuvos piliečius jungia, Jūs už tai, kas skaldo.

 45.   Darius rašo:

  Ir dar p. Mariau
  Lietuvos ir Latvijos-Estijos situacija visiškai netapati.
  Lietuva, nors nedalyvavo kare, atsitiktinumo dėka gavo naujų teritorijų. Nei Latvijos nei Estijos teritorija po karo nepadidėjo. Todėl jiems daug paprasčiau gražinti ikikarinę situaciją. Tuo tarpu Lietuva, nors ir negražina Vilniaus krašto buvusiam savininkui - Lenkijai, bet vistiek susigalvojo tą “nuosavybės gražinimą”, - bolševikinį savo esme - “iš vienų atimti, kitiems atiduoti”.

 46.   Darius rašo:

  … ir apie pavardes:
  iki pirmo pasaulinio karo mano prosenelių pavardės buvo lenkiškos, kaip ir didesnės daugumos lietuvių.
  - po pirmo pasaulinio rusai išdavė naujus pasus su jau kiek kitokiomis pavardėmis - “jur-” pasikeitė kažkodėl į “ger-”
  - “Kauno Lietuvos” pasuose jie tapo tikrais lietuviais su tomis pat lenkiškomis pavardėmis tik galūne -avičius, - auskas, kaip ir pusė dabartinės Lietuvos.

  Jei dabar bus leista IŠIMTINAI tik lenkams keistis savo pavardes, kokiu pagrindu man bus atsakyta pasikeisti, kaip Jūs sakote “atstatyti”, savo seną lenkišką pavardę ????

 47.   kitchen rašo:

  Hello just wanted to provide you with a fast heads up. The words within your write-up seem to be running off the screen in Opera. I’m not positive if this can be a formatting issue or some thing to do with online browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The layout look good though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 48.   Susannah Haveman rašo:

  This data is absolutely good and Ill say will all the time be helpful if we attempt it risk free. So for those who can again it up. That may actually assist us all.

 49.   vimax rašo:

  This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives indepth information. thanks for this nice article

 50.   sizegenetics rašo:

  This is the perfect blog for anyone who wants to know about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 51.   Edwin Hottel rašo:

  2003 NYY 238 1802004 NYY 264 1832005 NYY 277 2082006 NYY 302 1952007 NYY 327 1952008 NYY 375 209

 52.   Scot Vivona rašo:

  I’m really amazed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog site like this one nowadays.. Bless you, Scot Vivona

 53.   cloud storage providers rašo:

  Pretty impressive post. I simply came across your website and wanted to say which i have really enjoyed reading your opinions. In whatever way I�ll be coming back and I we do hope you post again soon.

 54.   Haydee Diventura rašo:

  Calling something just an opinion, is misleading. An opinion can be based on evidence, it can be deeply held, it can be on a matter of life and death. None of this makes it objectively true. But that doesnt mean its just an opinion in a sense that it isnt important or thought through.

 55.   obyek wisata di bali rašo:

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

 56.   bali tours rašo:

  Finally, an issue that I am passionate about. I have looked for information of this caliber for the last several hours. Your site is greatly appreciated.

 57.   Make A Website rašo:

  My partner and i still can not quite assume that I could be one of those studying the important tips found on this blog. My family and I are truly thankful on your generosity and for providing me the advantage pursue my personal chosen career path. Many thanks for the important information I acquired from your web page.

 58.   Hunting Ranches rašo:

  Excuse my stupidity, but I can’t seem to find your sites rss feeds. Mind directing me to it? Thanks.

 59.   Make A Website rašo:

  I was honored to receive a call from my friend as soon as he found the important suggestions shared on your own site. Studying your blog publication is a real excellent experience. Thanks again for considering readers just like me, and I wish you the best of achievements like a professional topic.

 60.   how to make a website rašo:

  I’m having a small problem. I’m unable to subscribe to your rss feed for some reason. I’m using google reader by the way.

 61.   backlinks seo rašo:

  I should have read this post some years back. Any how will share this put up with my children now and hope they make the perfect out of it.

 62.   Ferne Axelrad rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 63.   Terrell Rosenlof rašo:

  Do you have twitter? Great stuff by the way…

 64.   Serwisy Samochodowe Gdynia rašo:

  Thanks for your posting. My spouse and i have always observed that the majority of people are needing to lose weight simply because wish to appear slim and also attractive. Nevertheless, they do not usually realize that there are additional benefits just for losing weight in addition. Doctors state that over weight people are afflicted by a variety of ailments that can be instantly attributed to their own excess weight. The great thing is that people who’re overweight along with suffering from various diseases are able to reduce the severity of their illnesses simply by losing weight. You possibly can see a gradual but noticeable improvement with health while even a moderate amount of weight-loss is attained.

 65.   cheapest car insurance rašo:

  I’d like to thank my favorite search results for supporting me finding this web page.

 66.   web development india rašo:

  It certainly does take quite some time to find great information such as this. Thanks so much.

 67.   Yuko Dales rašo:

  Just to remark that your post is awesome.. The lucidity in your post is simply spectacular and i can take for given you are an expert on this area.

 68.   pleural mesothelioma prognosis rašo:

  Resources like the one you mentioned here will be very useful to me! I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will find that very useful.

 69.   Pkw Reifen rašo:

  Wonderful post was very happy reading the really important information for me thanks, I thought the man in the future. I will surely recommend this article with your friends, family and friends. You are really great so allowing good articles.

 70.   xtreme no muscle builder rašo:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great blog.

 71.   grow longer eyelashes rašo:

  Most of the time, women would like to look lovely and attractive always. This is one reason why even the eyelashes can now be boosted via making use of eyelash lengtheners. These are goods that may help any women achieve fuller, thicker as well as lengthier eyelashes that could certainly catch anybody’s attention. These items have been guaranteed safe, effective as well as cost effective provided that the correct product is chosen and bought.

 72.   vigrx rašo:

  Considerably, this post is really the sweetest on this notable topic. I harmonise with your conclusions and will thirstily look forward to your incoming updates. Saying thanks will not just be sufficient, for the phenomenal clarity in your writing. I will directly grab your rss feed to stay informed of any updates. Admirable work and much success in your business dealings!  Please excuse my poor English as it is not my first tongue.

 73.   vigrx rašo:

  The beauty of these blogging engines and CMS platforms is the lack of limitations and ease of manipulation that allows developers to implement rich content and ’skin’ the site in such a way that with very little effort one would never notice what it is making the site tick all without limiting content and effectiveness.

 74.   Bruce Narine rašo:

  I found a dvd movie relating to that topic yrs ago. At this time we unexpectedly discovered your own blog post, and yes it absolutely point out me personally ever again. Have you got an idea how was initially this called? With Alma Zak maybe. I most certainly will try to google it at this time, but anyways, great posting, i like that point of view of you. Most definitely i’ll save your internet site, and perhaps investigate this significantly eventually, have to head over to work now.

 75.   Free Wordpress Themes rašo:

  I’m sure this is the most vital information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web page style is perfect, the articles is absolutely excellent : D. Good job, cheers

 76.   compro oro rašo:

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

 77.   anteverted uterus rašo:

  You lost me, friend. After all, I imagine I get what youre saying. I’m sure what you’re saying, nevertheless, you just appear to have forgotten that might be other sorts of folks into the world who view this matter for it can be and can perhaps not trust you. You could be turning away a lot of those who had been lovers of your website.

 78.   uterus didelphys rašo:

  It is an incredibly amazing powerful resource that you’re offering and you just provide it away cost-free!! I that can compare with discovering websites which are aware of the particular price of supplying you with a wonderful learning resource for zero cost. We truly dearly loved examining this web site. Appreciate it!

 79.   Chrystal Raigosa rašo:

  I just ran across the blog post despite the fact that i just wanted some thing completely different. I bookmarked that mainly because i need to leave now to meet up with my mommy, whilst your website seems helpful too. For certain i will browse this afterwards later in the day after i will get the children to sleeping. Yet this blog post looks like definitely outstanding, i want your style of posting. I’m going to keep that internet browser windows opened so my husband will certainly go through it all too. Have a very good nice day

 80.   Cheap Beats by Dr Dre rašo:

  We located your own weblog on google and appearance several of the early posts. Protect up the superb run. I simply additional up your Feed in order to my personal Windows live messenger News Reader. Seeking forward to reading through further from you later on!?–

 81.   Spy gadgets rašo:

  The large amount of top quality content on your site has indeed made me understand the authority your site has. Fantastic posts and articles everywhere. Keep it up.

 82.   Hermes Birkin rašo:

  Excellent short which write-up helped me a lot. Say thank you We seeking your own data?–.

 83.   flirting with women rašo:

  Hey there. I need to to ask some thing…is the following a wordpress blog site as we are planning to be going over to WP. In addition did you make this design yourself? Bless you.

 84.   Luxury Car Rental Philadelphia rašo:

  A straw poll among my colleagues has brought up the A Team, M*A*S*H, Dallas (da daaaa, da daaaaa, da da da da da da, da da da da da daaaaaaaaaaaa!) and Dynasty (daaa dada, daaa daaa dada, da da da da da da daetc.). My personal fave, though, is probably Diffrent Strokes, which both tells a story and is actually quite catchy.

 85.   Luxury Car Rental Philadelphia rašo:

  Awesome informative blog post!

 86.   flirting with women rašo:

  Hi. Needed to ask some thing…is this a wordpress webpage as we are thinking about changing across to WP. Moreover did you make this theme by yourself? Thank you.

 87.   vigrx buy rašo:

  I was very encouraged to find this site. I wanted to thank you for this special read. I definitely savored every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

 88.   women silk pajamas rašo:

  Incredibly beneficial post Looking forward to get more articles with your site

 89.   free chat rooms rašo:

  When you talks about top quality a person speaks about sites like these, will you guys about tweets or other web site? As well as can you mind basically extra your website to my personal social bookmark site?

 90.   Las Vegas Massage rašo:

  Many thanks for making the effort to talk about this, I feel strongly about this and like learning a great deal more on this matter. If feasible, as you gain expertise, would you mind updating your weblog with a great deal more details? It’s very beneficial for me.

 91.   Las Vegas Massage rašo:

  Slowly destroying Andrew d to shell out Robert is completely not a chance to stay at, as well as in fact to utilize the expression are located is usually imprecise, regarding take up residence as might be activities like only a lifestyle.

 92.   Cheap Beats by dre rašo:

  Excellent post. We examine a very important factor harder on completely different sites daily. It’s going to often be stimulating to understand content material through different authors as well as notice a bit one thing at their store. We’d elect to make use of several with all the content in my blog whether a person wear’t thoughts. Natually My partner and i’ll offer you a link on your web blog. Thanks for revealing.

 93.   make up tips rašo:

  Outstanding site! I discover here all of the schedule! Hoard up up the fantabulous work!

 94.   Dell Drivers rašo:

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 95.   make up tips rašo:

  My mothers girdles at that time were not panty girdles. They were more like stretchy corsets. Also, IME, its perfectly possible to have sex fully clothed, standing up in my case, with pantyhose on. Its shocking how quickly and easily a sexually aroused male can overcome obstacles.

 96.   landscaping Wilmington Delaware rašo:

  I’d have to examine with you here. Which is not some thing I usually do! I appreciate studying a publish which will make individuals think. Also, thanks for permitting me to comment!

 97.   how to make your dick bigger rašo:

  One more thing. It’s my opinion that there are quite a few travel insurance web-sites of dependable companies that let you enter your journey details and obtain you the prices. You can also purchase the actual international travel cover policy on internet by using your current credit card. All you should do is to enter your travel details and you can begin to see the plans side-by-side. Simply find the plan that suits your budget and needs after which use your bank credit card to buy them. Travel insurance online is a good way to start looking for a dependable company with regard to international travel insurance. Thanks for expressing your ideas.

 98.   seo services rašo:

  The last I checked on this topic was very some time back. I’m much more into SEO Companies. Nonetheless, interesting post and I would check back once more soon and get myself much more updated.

 99.   free chat rooms online rašo:

  hello men anyone upon tweets here i could stick to as you almost all roxk

 100.   Anabel Kondratowicz rašo:

  you’re truly a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic job on this topic!

 101.   top escort rašo:

  Over again outstanding read-up cheers rafts for sharing, keep me posted I’ll be interpretation much of your articles in the next!

 102.   fcfc rašo:

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 103.   Marius rašo:

  Užklydau į blogą prisimimnęs kad rašiau. Na ką pone, Dariau, tik eilinį sykį galiu įsitikinti patys dižiausi polonofobai Lietuvoje yra patys turintys lenkiškų šaknų. Nieko nauja. Adolf Hitler nemėgo žydų nes pats nebuvo tikras dėl savo kilmės, nes pats turėjo žydiško kraujo. Taip ir lietuviai “patriotai” nekenčia lenkų nes patys turi lenkų kraujo. Jūsų citata: “Jei dabar bus leista IŠIMTINAI tik lenkams keistis savo pavardes, kokiu pagrindu man bus atsakyta pasikeisti, kaip Jūs sakote “atstatyti”, savo seną lenkišką pavardę ????” - tik patvirtina. Jūs pats prisipažįstate kad protėviai turėjo lenkišką pavardę! Mano protėviai lenkiškų pavardžių neturėjo…

  P.S. Gerbiamas ministre, ar būtų galima, jei nepraleistumėte reklaminio spamo į komentarus, nes sunku sekti diskusiją.

 104.   Estelle Chesler rašo:

  It is not illegal for women 18 and older to work as whores here, but many are underage and most are illicitly trafficked from all parts of Bharat and neighboring People’s Republic of Bangladesh and Kingdom of Nepal.

 105.   Melvina Traber rašo:

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 106.   Mitchell Trevarthen rašo:

  What i don’t understood is actually how you’re no longer really much more smartly-liked than you might be now. You are so intelligent. You realize therefore significantly when it comes to this subject, produced me individually consider it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t involved until it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time handle it up!

 107.   Christ Myth rašo:

  I just added this site to my google reader, great stuff. Cannot get enough!

 108.   japanese car auctions rašo:

  How do you make videos bigger inside my blogger website larger?

 109.   Apartment for rent rašo:

  Audio began playing any time I opened up this blog, so irritating!

 110.   Dong Calogero rašo:

  Thanks for helping out, excellent information.

 111.   bialko rašo:

  I want reading and I conceive this website got some really useful stuff on it! .

 112.   ad banner design rašo:

  Ive never been to New Zealand. A friend of mine came from New Zealand. She met her American serviceman husband and came to the USA. Her father was a chemist there. He had his own place of business. I learned that chemist was the word for pharmacist.

 113.   Neva Marengo rašo:

  I like your work!, Buy Viagra, =-(, Ambien, 66954, Cialis, btu, Cheap Ambien, fhj, Diazepam, grrq,

 114.   escort Dublin rašo:

  Almost always I don’t understand posting on blog, unfortunately I have to point out which the article tremendously left all of us to try and do the situation! Your current writing style was surprised i am. Many thanks, good page.

 115.   software outsourcing rašo:

  Many thanks Trevor

 116.   TV repair Garden City MI rašo:

  I savor, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 117.   Efren Koistinen rašo:

  I simply want to say I’m all new to blogging and certainly enjoyed this page. Most likely I’m want to bookmark your blog . You absolutely come with incredible well written articles. Many thanks for sharing your web-site.

 118.   Boyce Ostertag rašo:

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 119.   Senuke X review rašo:

  I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 120.   jordan 6 rings rašo:

  Your writer has a very interesting way of posing differential views and making them coincide with the overall viewpoint of the subject. Thank you for an interesting and informative article.

 121.   jordan t shirt rašo:

  his is the ideal weblog for any person who wants to know about this subject. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You absolutely set a fresh spin on a subject thats been published about for a long time. Fantastic stuff, just wonderful!

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.